Akıllı Robot Süpürge- Dikey Süpürge- Şarjlı El süpürgesi-Buharlı Temizleyici

jethoca 19 Haziran 2014 6
Genel elektrikli süpürgeler haricinde akıllı robot süpürgeler, dikey süpürgeler, şarjlı süpürgeler ile Alf firmasının tanıttığı buharlı temizleyiciler hakkında ayrı ayrı bilgi vereceğiz.

Akıllı robot süpürge dikey süpürge sarjlı el süpürgesi buharlı temizleyici

Şimdi bu konuları sırası ile ele alalım;

Akıllı Robot Süpürgeler :

Ülkemizde henüz çok fazla bilinmeyen, ancak yurt dışında hızla yaygınlaşan bu süpürgeler, klasik süpürge mantığından çok farklı olmaları ve yüksek fiyatları ile dikkat çekmektedir.

Akıllı Robot Süpürge Nedir? :

Elektrikli süpürgelerin kullandığı teknoloji ve programı sayesinde insan etkileşimi olmadan,  kendi kendine evde süpürge yapabilen (kendi kendine çalışabilen) özellikli olanlarına robot süpürge denir. Bu robot süpürgelerin en önemli artıları kendi kendine süpürmeleri ve kendi kendilerini şarj edebilmeleridir.

Bu süpürgeler biz evde yok iken düzenli olarak çalışır. Şarjı bitmeden kendini şarj eder ve evde düzenli toz alırlar. Biz evdeyken de bizim hiçbir müdahalemiz olmadan  bize hiçbir zahmet harcatmadan düzenli  temizlik yaparlar.

Akıllı Robot Süpürgeler Nasıl Çalışır? :

Marka ve modele göre değişmekle birlikte 2014 yılı itibari ile genel olarak bu süpürgeler önceden programlanabilir, yapay zeka tarzı bir teknoloji ve   günlük haftalık programlama ile pek çok etkinliği biz olmadan yapabilirler. Bu süpürgelerde istenmeyen odalara girmeme, merdivenden yüksekten düşmeme, hem halıyı ve hem de sert zemini süpürebilme, kendi kendine sarj ünitesine gitme gibi özellikleri vardır. Çekim gücü çok iyi olmayan bu süpürgelerde günümüzde yerleri daha iyi süpürmeyi sağlayan fırçaları ve hepa 13’e kadar filitre özellikleri bulunmaktadır.

Robot süpürgelerin içinde kendilerine ait motorları, süpürgeden süpürgeye değişen toz hazneleri yer- yön bulma,  programlamayı yapabilme, eşyaların aralarından altlarından geçmek, mobilyalara çarpmama gibi fonksiyonları yerine getirmek için çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Tüm bunların ayrıntılarını özellikler bölümünde anlatalım.

Robot Süpürgelerin Genel Özellikleri :

 • İnsan etkileşimi olmadan evi düzenli olarak süpürme, günlük düzenli toz alabilme
 • Sarjı bitmeden kendi kendine sarj ünitesine gidip kendini sarj edebilme
 • Çarpışmayı algılama ve çarpışma olursa yön değiştirme
 • Halı püsküllerine saçaklara takılmama, eğer takılırsa yine kendi başına bundan kurtulmayı başarabilme
 • Günlük haftalık aylık programlama yapılabilmesi sayesinde tamamen bizim isteklerimize uygun bir düzende temizlik yapabiliyorlar.
 • Navigasyon özellikleri ile yer yön bulma
 • Lazer ya da bazı markalarda kızıl ötesi ışınlar ile tarama yaparak  anlık harita oluşturabilme
 • Merdivenden ya da masa üstünden düşmeme özelliği.

Robot Süpürgelerin Genel Avantajları:

 • Kendi Başına Çalışabilme : Bu süpürgelerin en büyük avantajıdır. En önemli dez avantajı emiş güçlerinin normal süpürgelere  göre çok yetersiz olmasıdır.  Evi süpürme konusunda insan müdahelesini ve zahmetini tamamen ortadan kaldırmayı amaçlar. Bu süpürgelerin emiş güçleri de normal süpürgeler kadar iyi olsa evi temizleme konusu tamamen zahmetsizce halledilebilecek.
 • Sarjı Bitmeden Kendi Kendini Sarj Edebilmesi: Bu sayede insan müdahalesini tamamen ortadan kaldırırken evin temizlik işinin yarım kalması sorunu da ortadan kalkıyor. Bu cihazlar şarjları azaldığında kendiliğinden şarj ünitesine gidip  kendilerini dolduruyor, enerjilerini tamamlıyorlar. Böylece  evde olmamamız hiç sorun değil. süpürge çalışmaya ve süpürmeye devam edecek.  Robot süpürgenin süpürme işlemine ne zaman başladığını aklımızda tutmamıza gerek yok.
 • Evi Sürekli ve Düzenli Süpürme: Bu süpürmeye cihazın şarjının bitmesi bile engel olamıyor. Artık tüm robot süpürgelerde yer alan programlanabilme yeteneği sayesinde bizim istediğimiz zamanda ve sıklıkta evi sürekli temizler. Düzenli olarak yapılan bu toz alma işlemi gerçekten çok faydalı olur.

Kendi evimde havada uçuşan toz ve elbise havlarını kesin olarak bitirmek için liste fiyatı 2000 tl civarında olan bir elektrik süpürgesi aldım. Geçen altı ayda gördüm ki süpürge ne kadar kaliteli olursa olsun temizliği yine biz yapıyoruz. Yani ev süpürülmez ise  süpürgenin kalitesi fark etmiyor. Mesela çok ama çok ayrıntılı bir temizlikten sonra en fazla üç gün geçince (hem de bu süre bir haftaya yakın ise) ev yine eski rezalet haline dönüyor. Oysa bu akıllı robotlar sürekli ve düzenli toz alarak bu sorunu ortadan kaldırıyor. Hele birde süpürgenin filtresi hepa 13 gibi iyi ise havadaki partiküllerin mikroorganizmaların azalması Dyson, İhlas gibi süpürgelerden daha da etkili olacaktır ama derinlemesine temizlik yine sadece bu süpürgelerle emiş gücü zayıflığından mümkün olmayacaktır.

 • Programlanabilme özelliği: Bu özellik sayesinde süpürgenin istediğimiz zaman aralığında temizlik yapmasını sağlayabiliriz. Günlük, haftalık ve aylık yapılabilen bu programlama sayesinde biz günlerce evde olmasak ta süpürgemiz evi süpürmeye devam eder.
 • Sanal Duvar Kuleleri ile Yön Bulma, Kızıl Ötesi Işın ile Haritalama Gibi Gelişmiş özellikler : Bu yer temizlik ürünlerinde bazı markalar sanal duvar kuleleri adı verilen yol gösterici sitem kullanır. Bu,robotun büyük bir evde kaybolup gitmesine, şarj aletini kaybetmesine engel olur. Bazı markalar da lazerli ya da kızıl ötesi destekli gerçek zamanlı haritalama yaparak temizlenecek alanı daha iyi hesaplayıp daha verimli temizlik yaparlar. Evin süpürülmesi tamamen bitmeden şarjları bitse dahi kendilerini şarj edip sonra kaldıkları yerden devam ederek tamizliği tamamlarlar.
 • Fırçaları İle Etkili Temizlik Yapma: Bu fırçalar küçük ve yumuşaktır.  Fırçaların kendiliğinden  hareketleri sayesinde yerdeki tozlar küçük parçalar temizlenebilir. Bazı markalarda altlarında yerdeki tozlu kısmı ( çok ince toz tabakasını) silmek için sabit bez takabilme imkanı da vardır.
 • Hepa 13 Filtre İle Hijyenik Temizlik: Emiş güçleri yetersiz olsa da düzenli ve sürekli temizlik yapılması evdeki toz, bakteri ve küf gibi  alerjik etmenleri yok edebilir. Bunun için çok önemli bir faktörde filtreleme, yani içine aldığı tozların bir kısmını egzozundan dışarıya çıkartmamasıdır. Bazı robot süpürgelerde hepa 13 filtre özelliği bulunmaktadır. Bu sayede evde gerçek hijyen sağlanabilir.
 • Diğer Avantajları : Özellikleri kısmında da saydığımız kalan avantajları tekrar sayalım. Bunlar;

–Yüksekten ya da merdivenden düşmeme,

Halı püsküllerine saçaklara takılmama, takıldığında kendini kurtarabilme,

–Çarpışmayı algılama, çarptıktan sonra yön değiştirme,

–Dar yerlere masa sandalye altlarına girebilme,

–İstenilmeyen odaya girilmesini engelleyebilme özelliği.

–Halı parke fayans fark etmeden zemine göre kendini ayarlayarak temizlik yapabilme

–Özel koruyucuları sayesinde ev eşyalarına ve mobilyalara zarar vermemeleri

–Nispeten çok gürültülü değildirler

–Fırçaları sayesinde yerdeki saç ve tüyleri rahatlıkla alabilmeleri. Özellikle evcil hayvanları olanlar ( kedi köpek) içinde bu süpürgeyi kullananların internetteki yorumlarına baktığımızda robot süpürgelerinin hayvanlarının tüylerini toplama performanslarından çok memnun oldukları görünüyor. Bir internet videosunda da bu süpürge berberde kullanılmaktaydı.

Robot Süpürgelerin Genel Dezavantajları (Olumsuz Yönleri):

 • Emiş Güçlerinin Yetersiz Olması: Bu süpürgelerin en önemli olumsuz yönü budur. İnternette başta İrobot, Electrolux, Neato ve LG  kullananlar olmak üzere, hemen hemen her markanın kullanıcısı süpürgelerinin emiş güçleri için şarjlı el süpürgelerinden birazcık güçlü demektedir. Bu süpürgelerin emiş güçleri standart süpürgelerle yani airwat gücü 250-450  olan süpürgelerle karşılaştırılamayacak kadar zayıftır.

Bu durumda ben sadece akıllı temizlik robotu alayım ve evin temizlenmesi işini tamamen bitireyim demek doğru bir çözüm değildir. Çünkü emiş gücü zayıf olan bu robotlar özellikle halılarda, yerdeki inatçı saç, kıl vs yi almada normal süpürgeler kadar başarılı olamazlar. Şu da var ki, sürekli ve düzenli toz alınan bir evde normal süpürgeye fazla ihtiyaç duyulmayacaktır.

 • Fiyatları Çok Yüksek: Emiş güçleri az. Hazneleri küçük ama fiyatları henüz 1000 tl nin altına inmedi.1200 tl gibi fiyatlardan başlayan bu cihazlar 3000 tl ye kadar çıkıyor. Oysa klasik bi süpürgenin fiyatı 150 tl lerden başlıyor. 300-400 tş den itibaren hijyenik ve güçlü bir süpürge almak mümkün.
 • Toz hazneleri Küçük ve Boşaltılması Gerekiyor: Haznesini de kendi kendine boşaltan marka- markalar var. Ancak çoğunluk modelin haznesini boşaltmak gerekiyor.
 • Çok Zaman Harcamaları : Genel olarak mesela 20 metrekarelik bir odayı 30 dakika kadar bir sürede süpürürler. Bu manuel süpürmenin ( elle süpürmenin) üç katı kadar bir zaman demektir. Kendi kendine bu işi yaptıkları için çok sıkıntı olmayabilir ama acele temizlik ihtiyacını da karşılayamazlar.
 • Büyük evlerde kaybolmaları: Aslında yeni modellerde  bu problem pek yok. Süpürgeler algılayıcıları, navigasyon özellikleri gibi teknolojiler  sayesinde kaybolma sorununu çözüyorlar.
 • Düzenli ev zorunluluğu: Dağınık bırakılan zeminlerde iyi sonuç verememeleri.
 • Halıya takılma: Bazı marka ve modellerde halıya takılma problemi Bu sorunu çözmek için robotun pillerinin yanına kurşun gibi  ağırlık ekliyorlar.

Robot Süpürge Alırken Dikkat Edilecek Hususlar: 

1- Emiş Gücü  ve İyi temizleyebilme:

Yer temizleme robotlarının ana işlevi süpürme işlemini kullanıcıdan bağımsız hale getirmek ve evi her zaman temiz tutmaktır. Bu süpürgelerin emiş gücü ne normal süpürgeler kadar ne de kablolu dikey süpürgeler kadar güçlü değildir. Yine bazı modellerde dönen çift fırça sayesinde hem emiş gücünün  zayıflığı azalıyor, yerler daha iyi temizleniyor ve hem de köşelere daha iyi ulaşılabiliyor.Emiş gücü diğerlerinden belirgin olarak  daha iyi olan modeller bulunmaktadır. O modellerle ilgili bilgileri bir sonraki alt  başlıkta yani marka ve modeller kısmında bulabilirsiniz.

2- Hepa Filtre :

Evimiz düzenli ve sürekli temizlendikten sonra süpürgenin emiş gücü çok ta iyi olmasa dahi  süpürgenin aldığı ince tozlar arkadan tekrar ortama karışmıyorsa gerçekten evde zaman içinde hijyenik bir temizlik sağlanacak, havadaki toz, bakteri küf gibi zararlılar önemli ölçüde azalacaktır. Bu robotlarda genel olarak hepa 10 filtre kullanılıyor. Hepa 13 filtre kullana modellerde var. Sizin için hijyen önemli ise, daha önemlisi astım benzeri solunum problemi var ise mutlaka hepa 13 filtre kullanan modelleri tercih ediniz.

3- Haritalama- Navigasyon:

Robot süpürgelerden bir kısmı lazer ışınları ile bir kısmı altta, üstte ya da hem altta hem de üstte bulundurduğu göz görevi gören kameraları ile gerçek zamanlı haritalama yapar ve bu bilgileri hafızasında bulundurarak çok daha verimli temizlik yapar. Bu sayede haritalama yapamayan modellere göre temizleme işi daha kısa sürede biter. Bu lazer ışın ya da gözler bu süpürgelerin 140 metrekare yada daha büyük evlerde kaybolup, şarj ünitesine ulaşamama gibi sorunları da ortadan kaldırır.

4- Programlanabilme, Sanal Duvar vb:

Robot süpürgelerde günlük, haftalık programlama yapılabiliyor. Bu şu anda neredeyse tüm robot süpürgelerde mevcut. Bu programlama sayesinde biz süpürgeyi takip etmek, işinin bitip bitmediğine bakmak zorunda kalmıyoruz. Ayrıca biz evde yok iken  de süpürge kendi kendine evi temizleyebiliyor kendin şarj edebiliyor.

Sanal duvar sayesinde de süpürge sadece süpürmesini istediğimiz oda ve bölümlere gidiyor diğer yerlere girmiyor.

5- Markanın Arkasında Durma ve Servis Hizmetleri :

Robot süpürge almadan önce hangi markanın servis hizmetlerinin iyi olduğunu çok iyi araştırmamız gerekiyor. Bu konuda yani müşteri memnuniyeti konusunda  kendisini kanıtlamış bir  birden fazla marka ve modeli ülkemizde satan ve onların servisliğini üstlenen bir firma  da bulunmaktadır.

6- Sağlamlık ve Fiyat :

Ürünün sağlamlığı konusunda da dikkatli olmak gerekiyor. 150-300 tl arasında satılan, ama alanların 3 aydan fazla kullanmadığı modeller de piyasa da mevcut. Ürünün fiyatını değerlendirmek tabii ki sizin bütçeniz ile de alakalı.

7- Diğer Fonksiyonlar :

Bu fonksiyonlar içinde cihazın köşesinden 10 cm kadar daha ileri uzayan fırçaları sayesinde dip köşe temizliğini iyi yapan modeller ile altına konulan nemli bez ile silme işlemini yapanlar mevcut. Bir modelde haznesini kendi kendine boşaltabilme özelliği mevcut.

Ülkemizde Satılan Bazı Robot  Süpürge  Modelleri ve Özellikleri : 

Marka ve modelleri ön plana çıkan belli başlı kısa özellikleri ile tanıtacağım. Aşağıdaki modellerin biri hariç hepsinde sanal kulelerin ve programlama özelliklerinin bulunduğunu baştan belirtelim. Yine hepsi şarjı bitmeden önce otomatik olarak kendi kendine şarj ünitesine gitmektedir. 151 Tl  gibi ucuz fiyata satılan Daisy Rv 13 ise programlama ve sanal kule gibi özellikleri olmayan model.

LG akıllı robot süpürgeLG Hom-Bot Square : 

Özellikleri : Akıllı haritalama ve küçük fırçaları ile köşelere ulaşabilmesi ile dikkat çeker.

 • Süpürge haritalamayı kullandığı üst ve alt çift  kamera ile yapıp aldığı bilgileri kaydederek süpürme işini hızlandırmaktadır.
 • Bu akıllı süpürge Hepa 11 filtre sistemi kullanmaktadır. Hepa 11 filtreyi hiyen bakımından orta seviye olarak değerlendiriyorum.
 • Ürünün resmi internet sitesinde fiyatı 3000 tl olarak görülmektedir.

 

robot süpürge kullananlarİRobot Roomba 625:

Dünyanın en çok satan Amerikalı robot süpürge markasıdır. İrobot markası dünyada robot süpürge pazarınn yarısından fazlasına hakimdir.

Özellikleri : Üç aşamalı derinlemesine temizlik yapması ile ön plana çıkan markadır.

 • Navigasyon ile alanı tanıma ve daha kısa sürede temizlik yapma yetenekleri vardır.
 • Ürünün fiyatı 2100 tl civarında.

en iyi robot süpürge markasıNeato Signature Pro:

Yüksek emiş gücü ve hepa 13 filtresi ile dikkat çeker.

 • Lazer ışınları ile gerçek zamanlı haritalama yapar.
 • Emiş gücü ile diğer süpürgelerden ayrılır.
 • Ürün hepa 13 filtre ile üst düzey hijyen sağlıyor. 
 • Ürünün fiyatı 1600 tl (anneler gününe özel 1400 tl idi)İçlerinde fiyatı en uygun olan cihaz bu.
 • i-robot ürünlerini getiren distribütör firma artık bu marka ile yoluna devam ediyor.

Samsung SR8845  (Navibot) : 

 • robot süpürge satın alDahili kamerası ile  gerçek zamanlı haritlaama ile kısa sürede ve verimli temizlik yapar.
 • Hepa 13 yıkanabilir filtresi bulunmaktadır.
 • Ürünün resmi sitesinde fiyatı bulunmuyor. Sanırım şu anda satışı devam etmiyor.

 Daisy RV 13 :

 • en ucuz robot süpürgeTürkiye piyasasında bulunan en ucuz robot süpürge olması ile dikkati çeken markadır.
 • Kullanılan malzemenin kalitesiz olması, çekim gücünün düşük olması, halıya çıkamaması ve şarz ünitesinin sık sık bozulması gibi kullanıcılar tarafından ifade edilen olumsuz yönleri bulunmaktadır.  gibi problemler
 • En büyük avantajı fiyatı. 151 tl ye bu modeli bulmak mümkün. Diğer markaların 10’da biri kadar fiyata.

 

Son Söz, Robot Süpürge Almalı mıyım?

Neden Almalıyım? :

 • Evde sürekli ve düzenli temizlik ile toz birikiminin azalması
 • Özellikle hepa 13 filtre kullanan modeller sayesinde gerçek hijyenin sağlanması
 • Çekim güçleri az da olsa zeminde sürekli toz alma işlemi sayesinde normal  süpürge ihtiyacının son derece azalması.
 • Manuel (Normal) süpürge ne kadar güçlü, hijyenik vb olursa olsun üç dört günden sonra evde kirliliğin( İnsan saç ve deri dökülmeleri, elbise ve kumaşların havları vb sürekli toz  ve kir kaynağıdır.)tekrarlanması.Evin sürekli temiz olması için bu süpürgelerin iyi çözüm olması.

Sadece Robot Süpürge Bana Yeter mi? :

  • Emiş  güçleri çok zayıf olduğu için normal süpürge olmadan tek başına yetersiz kalacaktır. Ama robot süpürgeler  çalışmaya başladıktan sonra normal süpürge ile diyelim ki ayda bir yapılacak genel süpürme bile yeterli hale gelebilir.

NOT: Maddi durumu müsait olanlar rahatlıkla alabilirler.

Dikey Süpürgeler:

dikey süpürge en ucuzArtık normal büyük süpürgeyi de her seferinde  sık sık açmak zor geliyor.İnsan oğlu giderek daha da rahata alışıyor. Her kırıntı döküldüğünde, küçük çocuk yeni temizlenen yerleri batırdığında falan zahmetsizce kullanabileceğimiz  pratik bir süpürge gerekiyor. Bu durumda karşımıza iki tür süpürge teknolojisi  çıkıyor. Bunlar;

1- Şarjlı el süpürgesi

2- Dikey süpürge.

Bu ikisini de ayrıntılı olarak ele alacağız.

Dikey Süpürge Neden Gerekli?

1- Kısa süreli ve dar alanlı temizlik yapmak için: Mesela mutfakta yemek yedik ve yerlere sağa sola birazcık kırıntı döküldü. Yani sadece mutfağı temizleyeceğiz. Ya da yemeğini kendi kendine yemeye çalışan ama beceremeyen küçük çocuğumuz var. Halıya, fayansa sağa sola yiyecekleri saçıyor.

2-En çok Kullandığımız sık sık kirlenen alanı temizlemek için: Evin diğer alanlarının çoğunluğu pırıl pırıl ama oturma odasında her şeyi yapıyoruz. Tv izliyoruz, meyve yiyoruz, çekirdek çitliyoruz, mısır cipsi, çubuk kraker vb hep oturma odasında tüketiliyor. Bu durumda sadece bu alanı temizlemek için sık sık hantal süpürgeyi açmak tabiiki zor gelecektir.

3- Normal  süpürge kullanmak  için sağlığımız müsait değil: Normal süpürge hem iri olduğu ve hem de emiş gücü yüksek olduğu için onunla süpürge yapmak belli miktarda bir enerji gerektirir. Belimiz ağrıyor , bel fıtığı, siyatik gibi sağlık sorunlarımız var. Yine de evin kirlenen çeşitli yerlerini sıcağı sıcağına temizlememiz gerekiyor.

4- Yemeği oturma odasında tv karşısında yer sofrasında yiyen aileler için: Ülkemizde mutfak masasında yemek yeme alışkanlığı giderek yaygınlaşsa da günde üç öğün sofranın oturma odasına taşındığı, yer sofrasının kurulduğu aileler de bir hayli fazla. Yer sofrasına alışkın olan ve tv izleyerek yemek yemeyi seven bu ailelerden birisi de benim annemgiller. Bu durumda aslında her yemekten sonra yani günde üç öğün oturma odasını süpürmek gerekiyor. Günde üç öğün normal elektrikli süpürge ile bu işlemi yapmak tabii ki çok zahmetli olacağından çoğunluk evlerde bu işlem gırgır ile geçiştiriliyor. Yemekten sonra ekmek kırıntılarının halıdan temizlenmesini, oturma odasının tertemiz olmasını  gırgırdan beklemek  beklemek ise aslında işin gırgırı.İşte bu durumda imdada her an elimizin altında bulundurabileceğimiz dikey süpürgeler yetişiyor.

Bunlar dikey süpürge almayı acil hale getiren nedenler. Bu süpürgelerin bunun dışındaki faydalarını olumlu yönleri kısmında yazacağız.

Dikey Süpürgelerin Avantajları:

 • Çok hafif ve küçük olmaları: Aşağı yukarı normal toz tobalı süpürgelerin üçte biri ağırlığında , su sistemli süpürgelerden  ise çok daha hafif ve küçük ebatlıdır. Dikey süpürgeler genel olarak 2-3 kg ağırlığındadır.

Baston tarzında uzun ince olmaları sayesinde de çok küçük olup evde çok az yer kaplarlar. İri bir şemsiyeden azıcık büyüktürler diyebiliriz.

 • Normal süpürgeye göre daha az ses çıkarmaları: Su filtreli ve siklonik süpürgelere göre çok çok az ses çıkarırlar. Yeni nesil sessiz torbalı süpürgelere göre ise  yakın düzeyde gürültüleri vardır.
 • Kullanmanın, taşımanın kolay ve pratik olmaları : Büyük süpürge yerine tercih edilmelerinin en önemli nedeni budur. Özellikle kablosuz ( şarjlı) olanlar normal süpürgeye göre çok çok pratiktir. Bu süpürgelerin yüksekliği de eğilmeden süpürmeyi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Her an elin altında bulunabilmesi:Bu durum biraz da süpürgenin hafif ve ince olması sayesinde oluşan bir avantajdır. Süpürge ince olunca, evin her odasında bölümünde saklanabiliyor. Mesela normal süpürge oturma odasında bulundurulamaz iken dik süpürge hem de evde misafirler varken dahil mesela koltuğun arkasında ya da odadaki tv dolabının yanında durabilir.
 • Günlük kullanım için çok uygun olmaları: Süpürgenin hafifliği ve küçüklüğü kullanılmasını zahmetsiz hale getirmektedir. Bu da  ihtiyaç hissedildiği her an kullanımı kolaylaştırmaktadır.
 • Bazılarının kablosuz olarak ( Şarjlı) kullanılması:  Böylece fişe takma, kablosunu sürükleme zahmetlerini ortadan kalkar. Ancak süpürgenin şarjlı olmasının bazı dezavantajları da vardır.
 • Bazı modellerde orta kısmının ayrılıp şarjlı el süpürgesi olarak kullanılabilmesi: Şarjlı el süpürgesi çok daha hafif ve küçük olma avantajı taşır. mutfak masasının üstündeki kırıntıları, almak gibi kolaylıkları olduğu gibi yerdekileri almak için ise eğilme zorunluluğu gibi olumsuz yönü bulunur. İşte  bu durumda da dik süpürge olarak kullanmak daha mantıklıdır.Çift fonksiyonlu kullanmak tabii ki daha avantajlıdır.
 • Pratik ve hafif olmalarına rağmen emiş güçlerinin şarjlı el süpürgelerinden daha iyi olması: Bu süpürgelerden bazılarının emiş gücü hala çoğumuzun evinde bulunan klasik eski toz torbalı süpürgelerden çok daha yüksektir. Bu nedenle dik süpürgeyi ilk defa kullanan bazı müşteriler süpürgenin gücünü görünce çok şaşırıyorlar ve bu kadar küçük cihazda bu emiş gücü nereden geliyor diye düşünüyorlar. Çoğu yeni dik süpürgenin emiş gücü kalsik süpürgeyi aratmayacaktır.
 • Genel olarak fiyatlarının normal süpürgeden çok ucuz olması: 50 tl ile 200 tl arasında son derece kaliteli dikey süpürge modelleri bulunabilir.

Dikey Süpürgelerin Olumsuz Yönleri :

 • Çekim güçlerinin normal süpürgeye göre yetersiz olması:Kablosuz şarjlı süpürgelerde çekim gücü normal süpürgelerden oldukça az. Kablolu olanların ise emiş güçleri ancak yeni nesil çok güçlü süpürgelere göre zayıf kalıyor. kablolu olanların genel olarak emiş gücü tatmin edici.
 • Evde derinlemesine ve ayrıntılı temizlik için yetersiz kalmaları : Hem emiş gücünün yetersiz olması ve hem de şarjlı modellerin şarjlarının bitmesi nedeniyle normal süpürgenin yerini tutamayacağını baştan bilmek ve kabul etmek gerekir.
 • Şarjlı olanların şarjının bitmesi, ve akünün zamanla zayıflaması : Dikey süpürgeler içinde şarjlı olanların pirize takmamak, kablo sürüklememek gibi pratik olma avantajlarının yanında emiş gücünün zayıf olması, şarjınn bitmesi ve çoğu marka ve modellerde aküsünün bir kaç yıl içinde zayıflaması gibi problemler bulunmaktadır.

Dikey Süpürge çeşitleri : 

Bu süpürgeler kablolu, kablosuz ve 2in1 yani hem şarjlı el süpürgesi ve hem de  dikey süpürgenin bir arada olduğu modeller olarak üçe ayrılmaktadır. bunları ayrı ayrı ele alalım.

1- Kablolu Dikey Süpürgeler:

 • En önemli avantajı emiş gücünün son derece yeterli olmasıdır. Normal süpürgelerin yeni nesil güçlü olanları kadar olmasa da eski standart süpürgelerden daha güçsüz değildir. Bu süpürgeler 1000 vat ile 1600 vat arasında  motor gücü ve 220 vata kadar airvat emiş gücü olan modeller mevcuttur. 220 air vat emiş gücü ise standart süpürme işlemleri için son derece yeterlidir.
 • Küçük ve hafif olan bu süpürgelerin kablolu olması her seferinde prize takma ve kablo sürükleme zahmeti ise en önemli dezavantajıdır. Kısa süreli ve dar alanlı süpürme işlemi  için  prize takma zahmeti insanlara hiç pratik gelmiyor.
 • Uygun boyutları nedeniyle yine de mutfak ya da oturma odası gibi en çok kullanılan ve sık sık süpürme ihtiyacı hissedilen yerlerde bu süpürgeleri el altında bulundurmak mümkün olabiliyor.

 2- Şarjlı Dikey Süpürgeler:

  • Bu grup genel olarak 2in1  yani hem şarjlı  el süpürgesi ve hem de dikey süpürge bir arada olan süpürgelerdir.
  • Hem normal  ev süpürgesi gibi pirize takma kablo sürükleme zahmetlerinin olmaması ve hemde şarjlı el süpürgesindeki yere eğilme sorununun bu süpürgede olmaması en önemli avantajıdır.
  • Emiş güçleri kablolu dik süpürgeden daha zayıftır.
  • Sarjlı oldukları için zaman içinde akülerinin zayıflaması da problem olabilir.
  • Bu süpürgeleri alırken emiş gücü kadar şarjının kesintisiz ne kadar gittiğine de bakmak gerekir.
  • İyi markalarda fiyatları 200-300 tl aralığındadır.
  • Gücü 14-18 v ve şarj süresi 30 dk ve üzerindek modeller önerilir.

Şarjlı dikey süpürgelerde  şarjlı el süpürgelerinde ve kablolu dikey süpürgeler de müşterinin en çok dikkat etmesi gereken yönlerden birisi de çabuk bozulma problemidir. Mağazada deneyip çekim gücüne hayran olunan fiyatı da Bosh, Siemens, Tefal grubu ( Moilinex) Lg gibi markalardan çok ucuz olan şarjlı süpürgelerin önemli bir kısmı bir kaç ay içinde önce emiş güçlerinin yarısını kaybederler. Sonra üç- dört yıl gibi kısa sürede bozulurlar. Bizim şarjlı el süpürgesi 10 yıl geçti ve hala son derece sağlam. İşlevini güzel bir şekilde sürdürüyor.

Şarjlı El Süpürgeleri :

 • şarjlı el süpürgesi tavsiyeİşte kısa süreli, anlık  süpürme için en ideal çözüm.
 • Çok hafiftir,  çok küçüktür bu nedenle kolay taşınır.
 • Kablosu falan da olmadığı için her yere zahmetsizce götürülür.

Avantajları:

 • Bu süpürgeler normal süpürgelere göre çok küçük ve hafiftir.
 • Kablosu olmadığı için taşıması çalıştırması normal süpürgelerden çok daha kolaydır.
 • Her gün tekrar tekrar çalıştırılabilir. Çünkü hafif ve küçük olması, pirize takma ihtiyacının olmaması nedeni ile kullanmak, çalıştırmak çok kolaydır.

Mesela 3-4 yaşındaki kızınız oda da sessiz sessiz duruyordu. Bir de baktınız ki kendi başına çekirdek yemeye çalışmış.  koltuğun üstü çekirdeklerle ve çekirdek kabukları ile dolu. Hemen şarjlı süpürgeyi getirip çekirdekler ve kabukları etrafa iyice yayılmadan bunları çekmek gerekir.

Yada mutfakta sadece bir kişi kısa sürede bir şeyler yeyip çıkacak. Hemen şarjlı süpürge ile masanın üstüne, sandalyeye, ve yere dökülen ekmek kırıntılarını çekmek gerekir. Çocuk kalemtıraş ile kalemini açtı ama tüm parçaları yere döktü.   Bunun  dar alanlı ve küçük ebatlı temizliği bu süpürgeler ile yapabiliriz.

 • Fiyatları ucuzdur.

Olumsuz Yönleri ( Dezavantajları ) :

 • Emiş güçleri çok  zayıftır.
 • Sadece bir kaç dakika ( genelde 10 dakikadan az) şarjları gider.
 • Filtrelemeleri zayıftır. Bunlardan hepa filtre performansı beklenmez. Ancak Dayson’un fiyatı 1000 tl civarındaki siklonik teknoloji ile çalışan şarjlı modellerinde hepa 13 seviyesinde filtreleme  performansı vardır.
 • Hazneleri çok küçüktür.
 • Büyük parçaları çekemez. Bun hem emiş gücünün zayıflığı ve hemde ağız kısımlarının küçüklüğü engeldir.
 • Piyasadaki pek çok markanın  sağlamlık yönünden karnesi zayıftır. Ömrü 5 yılı geçen modeller azınlıktadır.

Kısa sürede emiş güçleri  zayıflar şarjları çok kısa sürede bitmeye başlar. Hem bozulmalarında ve hem de şarj probleminde kullanıcı hataları önemli bir etkendir.

 • Şarjlı el süpürgelerinde emiş gücünden çok ürünün sağlamlığı  yani uzun yıllar bozulmadan çalışması önemlidir.

Kullanıcıların Dikkatine: Şarjlı el süpürgelerinin uzun süre sağlam kalması ve emiş güçlerinin düşmemesi  şarjlarının hemen bitmemesi için kullanıldıktan sonra mutlaka tekrar şarja konulması gerekir. Çoğu süpürge modelinde devamlı şarjda durmak sorun teşkil etmemektedir.

Aldığı süpürgesini kısa sürede bozanlar içinde en büyük grubu bu kurala dikkat etmeyenler oluşturur. Yani evde bir prizi sürekli olarak bu iş için ayırmalıyız.

Buharlı Temizleyiciler:

buharlı süpürge tavsiyeEvde yerleri  elle paspaslamak  yani vileda yapmak yerine  kullanılabilecek yeni bir teknolojidir.

Ürünün su tankına su ve gerekli anti bakteriyel temizlik malzemesi eklenir.

Bu ürünler yüksek ısıda ve basınçlı buharı mekanizmalarından püskürtür ve yerleri kendi başlıkları ( paspasları –havluları ) ile silerler.Yerdeki kirler tozlar önce buhar ile kabartılır ve  başlığa takılan havlu ile silinir.

Buharlı temizlik makinelerinde  dikkat edilmesi gereken önemli bir husus buharlı yer paspasından sonra yerleri tekrar kurulamak için silmeye gerek bırakmamasıdır. Yani yerleri çok ıslak bırakmamasıdır.Çoğu vatandaş ev için kullanılan bu temizlik teknolojisinden ilk defa Alf markasının Alf Hiro modeli için yaptığı reklamlar ile haberdar oldu. Ancak Arçelik,Beko, Fakir, Arzum gibi pek çok markanın ürünü bulunur.

Fiyatları genel de 100-200 tl civarındadır.

Buharlı temizlik makineleri sadece sert zemini değil, halıları hatta camları ve perdeleri dahi temizleyebilmektedir.

Bu ürünlerin bir avantajı da ileri doğru püskürtülen buhar sayesinde koltukların altı koltuklar yerinden oynatılmadan kısmen paspaslanabilmektedir.

Arkadaşlar bu konudaki yazımızda burada sona erdi. Yorum ekleyerek sizin de katkılarınız bekliyorum.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Akıllı Robot Süpürge- Dikey Süpürge- Şarjlı El süpürgesi-Buharlı Temizleyici, 5.0 out of 5 based on 2 ratings
6 Yorum »

 1. konya akıllı ev sistemleri 30 Haziran 2016 saat 00:20 - Yanıtla

  teşekkürler çok güzel bir paylaşım olmuş
  http://www.efeguvenlik.com.tr

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. akıllı ev sistemleri 26 Nisan 2016 saat 01:52 - Yanıtla

  Teşekkürler paylaşımınız için. 🙂 iyi çalışmalar. – http://www.akillievsistemleri.com.tr

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Şaziment 3 Aralık 2015 saat 13:07 - Yanıtla

  Merhaba. Daisy marka robot süpürge kullandım.kullanım suresi başlangıçta 45 dk ıken 1,5. Yıl ııcnde 5 dakıkaya kadar düştü.benden sonra alan arkadaslarımın cıhazları da hıc Iyı çıkmadı.yaklaşık 15 dk calısabılıyor. Halıya çıkamıyor. Yaklaşık 1 yıl öncel fakir robert robot süpürgeye aldım. Çalışmak süresi 2,5 saat . Halıları da supurebılıyor,bazı şagi halılara takılıyor sadece.. Sesi de daısyden de düşük. Fakat son zamanlarda bataryasıyla ılgılı sxorun yaşıyorum.yaklaşık 1 saat kadar çalışıyor ve şarjı bıtıyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Fatih 6 Mart 2015 saat 20:09 - Yanıtla

  Merhabalar inanın büyük bir hizmet veriyorsunuz bence. Dikey düpürge ve normal elektirikli süpürge almayı planlıyoruz. Biraz araştırdım fakat dizin tavsiyelerinize ihtiyacım var hem dikey hem normal elek.süpürgelerle ilgili. Fiyat aralığı dikey süpürgrler için 200 liraya kadar. Diğer süpürge içibse 700-850 liraya kadar olabilir. Teşekkür ederim şimdiden

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. necla 14 Ekim 2014 saat 14:57 - Yanıtla

  Burada bahsedilmeyen bir ürün aldım Vileda Virobi Şarjlı Robot Paspas yaklaşık 50 TLye alınabiliyor. Ben gittigidiyordan 47,90+2,70 TL ye aldım. Büyük beklentiye girilmezse güzel bir alet salıyosun parke veya fayans üstüne döne döne toz alıyor.
  Kötü yanları: gezinme algoritması pek yok aynı yerden çok geçebiliyor, çok aman aman bir temizlik yapmıyor, habire yeni bez almak lazım gibi görünüyor
  iyi yanları: ucuz, sesiz çok az sıkıntı vermiyor, kaba temizlik veya son kat köşe bucak temizliği için uygun gibi görünüyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 6. Atilla 30 Haziran 2014 saat 01:12 - Yanıtla

  Arkadaşlar dikey süpürgeler ile ilgili önemli bir kampanya yakaladım ve buradan duyurayım dedim.
  4 Temmuz Cuma Günü Bim’de Sinbo dik durabilen süpürge var.
  Bim aktuelin önümüzdeki cuma satılacak ürünlerinden Sinbo dikey süpürge benim bayağı dikkatimi çekti.
  Süpürgenin özellikleri şunlar :
  ——Ergonomik yapısı sayesinde kullanımı ve saklaması çok rahat
  ——Ürün el süpürgesi olarak da kullanılabiliyor.
  ——-Kablo uzunluğu 5 m
  ——1200 W emiş gücüne sahip.
  ——Toz torbasız kullanıma sahip olan Sinbo dik süpürge sizi toz torbası derdinden de kurtarıyor.

  Fiyatı ise sadece 49 tl
  Tekrarlamak istiyorum; ürün el süpürgesi olarak ta kullanılabiliyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Yorumunuz için teşekkürler »

Önceki yazıyı okuyun:
oled tv
LCD – LED TV – PLAZMA TV – OLED TV

Tv tavsiyesi analizi için led tv, lcd tv, plazma tv  oled tv çeşitleri led tv seçimi ile televizyonlarda ekran çözünürlüğü,...

Kapat