Davlumbaz Aspiratör – Ocak Üstü Aspiratör

esyatavsiyeleri.com 14 Nisan 2017 2

Davlumbaz – Aspiratör alırken nelere dikkat etmelisiniz detayları ile yazımızda bulabilirsiniz. Almayı düşündüğünüz aspiratör ölçüleri, hava emiş gücü ve diğer özellikleri yönünden uygun mu? En iyi aspiratör markası hangisi? Aspiratör ile Davlumbaz arasındaki fark nedir? Sessiz aspiratör fiyatları, sessiz aspiratör ne demektir? Aspiratör ölçüleri standart mı? Bacasız karbon filtreli aspiratör nasıl olur? sorularının cevaplarına da yazımızda ulaşabileceksiniz.

Aspiratör – Davlumbaz alımında belirleyici olan başlıklar;

Aspiratör Örneği

Aslında yazımızda inceleyeceğimiz mutfaklarda kullanılan ocak üstü aspiratör ve davlumbazlar yoksa aspiratör çok geniş bir kavram. Mutfak aspiratör düzenekleri genellikle havayı çeken bir pervane bunun dönmesini sağlayan bir veya iki motor, ocak üstünde olduğu için ocağı aydınlatan bir lamba, hava çekişini dolayısıyla pervanenin dönüşünün hızını ayarlayan ve ışığı açıp kapatmaya yarayan butonlar, yağ tutucu alüminyum filtre ve eğer bacasız kullanıma yönelik tasarlanmış ise karbon filtreden oluşmaktadır.

Konu başlıklarımızı tek tek ele alırsak;

Aspiratör ile Davlumbaz arasındaki fark nedir?

Davlumbaz Örneği

Aslında şekilsel olarak davlumbaz geniş hacimle ocak üstü havanın çıkışı için bir yapısal sistem, aspiratör ise sahip olduğu mekanizmalar ile daha küçük yapısı ile bunu sağlayan araçlar olarak anlaşılmaktadır. Günümüzde giderek eş anlamlı gibi anlaşılır. Anlatım olarak aspiratör bacalı veya bacasız kullanılabilir tipte tasarlanmıştır, davlumbaz ise bir çıkış bacasına ihtiyaç duyar. Bunun yanında davlumbazların hava çekiş gücü kapasitesi aspiratörlere göre çok daha yüksektir.

Mutfak Aspiratör Ölçüleri

Bu konu ile ilgili ilk dikkate alınacak ölçü davlumbaz ile ocak arasındaki mesafe olacaktır. Davlumbaz/aspiratör ile gazlı ocak arasında en az 65cm olmalıdır. Davlumbaz/aspiratör ile elektrikli ocak arasında ise en az 55cm olmalıdır. Aspiratör baca borusu dirseksiz olarak en fazla 4-5m olabilir bundan daha fazlası olan durumlarda bacasız sistem düşünülmelidir. Davlumbaz yerleştirilmesinde konum belirleme şansımız varsa konumu köşe olarak belirlemeliyiz. Neden böyle olduğunun detayları Hava Çekiş Gücü bölümünde bulunmaktadır.

Gelelim esas konuya aspiratör ölçüleri standart olarak 60cm kullanılırken davlumbazlarda bu ölçü 60cm veya 90cm olabilmektedir. (120cm’e kadar çıkan ebatlar bulunabilmektedir.)

Hava Çekiş Gücü

Davlumbaz Ölçüleri

Mutfak Aspiratör Ölçüleri

Hava çekiş gücü ihtiyacının hesabının yapılmasına davlumbazın konumu ile başlamak gerekir. Köşeye yerleştirilmiş bir davlumbaz ortaya yerleştirilmiş bir davlumbaza göre iki katına varan bir çekiş avantajı sağlamaktadır.

Mutfağınıza alacağınız aspiratör/davlumbaz için iki tip çekiş gücü ne olmalı hesabı yapabilirsiniz.

 1. Mutfak boyutlarına göre basit hesap en x boy x yükseklik ama metre cinsinden en 3m x boy 5m x yükseklik 2,7m = 40,5 m3 bunu 10 ile çarpın en az 405 m3/sa çekiş performansına sahip bir sistem işinizi görür.
 2. Daha basit bir hesapla mutfağınız küçük, fazla yemek pişmiyor çok da fazla bir beklentiniz yoksa 200 – 250m3/sa çekiş gücü işinizi görecektir. Mutfağınız çok büyük, çok yemek pişiyor veya açık mutfak tipi evlerde beklentide yüksek ise 1000m3/sa çekiş performanslı bir sistemi isteyebilirsiniz tabi bunun için biraz kesenin ağzını açmak gerekir.

Sonuç normal büyüklükte mutfak ve normal beklentiler için 400 ila 600 m3/sa çekiş gücüne sahip bir sistemin çekiş gücü yönünden işinizi göreceğini düşünüyoruz.

Seviye sayısı ve gösterge tipi

Genellikle 3 ila 7 kademe arası cihazlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Kademe sayısının performans artışı ile doğru orantılı olduğu söylenebilir. Aspiratörden beklentiniz fazla ise en az 5 kademeli bir cihaz almanızı tavsiye ederiz.

Bazı davlumbaz modellerinde bulunduğu kademeyi ışıkla bazılarında ise dijital olarak göstererek görünüş şıklığını arttırıcı donanımlar bulunmaktadır.

Aspiratör Ses Seviyesi

sessiz aspiratör desibeli kaç olmalı sessiz davlumbazHava emiş gücünden sonra cihazdan beklenilecek en önemli performans kalemi sessizlik kriteri olmaktadır.

Ses seviyesi desibel cinsinden teknik özellikler bölümünde belirtilmektedir. Aspiratör özellikle yüksek kademelerde çalıştırıldığında dışarıya yüksek ses veren bir cihaz olarak bilinir. Geliştirilen radialitic motor, iq drive motor gibi teknolojiler ve özel yalıtım çalışmaları ile ses seviyeleri ilk 3 kademede 31-39 db ses seviyesine yüksek kademelerde 45 – 61 db ses seviyelerine kadar ses düzeyi düşürülmüş durumdadır.

Desibel nedir derseniz ?: dB üretilen sesin referans ses seviyesine logaritmik oranıdır.

Diğer beyaz eşya tavsiye yazılarımızda da anlattığımız gibi grafikte de görüleceği üzere dB ölçümünde aslında logaritmik bir durum vardır. Yani bir kaç desibellik fark aslında ses seviyesinin bir nevi katlanması anlamına gelir. (her 20dB artış 10’a katlanma demektir) Pratik manada aslında bu şu anlama da gelir 38 – 41 desibel arasındaki fark ile 41 – 44 desibel arasındaki fark aynı şey değildir. (41 dan 44′ e çıktığında ses daha çok artmış olacaktır.) Bunun yanında ölçüm standartları (daha çok da ölçülen mesafe ve ölçülen şartlar) farklı olunca ölçülen desibelde farklı olacaktır. İnsan kulağının ayırt ettiği ses düzeyi kabaca 3 desibel olarak geçmektedir.

Aspiratör Renkleri

Aspiratörler genellikle gümüş gri, inox olurlar bunun yanında beyaz ve siyah renklerde kullanım da mevcuttur. Mutfağınızda bulunan diğer eşyaların durumuna göre renk seçimini yapmanız uygun olacaktır.

Aspiratör Elektrik Tüketimi

Esasen aspiratör elektrik tüketimi bir evin elektrik tüketimi içerisindeki payına göre düşünecek olursak çok da önemi bir değeri oluşturmaz. Fakat yine de tabi tasarruf tasarruftur. Bu sebeple enerji sınıfı A gibi iyi değerlerde olanları seçmeniz avantaj sağlayacaktır. Ama aspiratör seçiminde elektrik tüketimi önemli etkenlerden biri olmayacaktır. Bu arada 181 watt elektrik tüketimi olan bir cihaz E enerji sınıfına sahip olduğu gibi 272 watt enerji tüketimine sahip bir cihaz A enerji sınıfına sahip olabilir. Enerji sınıfı yaptığı işe göre tükettiği elektriği dikkate alarak değerlendirilir.

Bacasız Aspiratör

Aspiratör – davlumbaz için çıkış baca imkanı çoğu mutfakta bulunmakla birlikte çıkış bacası olmayan veya bir sebeple baca çıkışı kullanılmayan mutfaklar için karbon filtreler devreye girmektedir. Aspiratörün çektiği hava karbon filtrelerden geçip büyük oranda kokudan temizlendikten sonra tekrar mutfak ortamına verilir. Karbon filtrelerin belli periyotlarda değişim ihtiyacı olacağından bacasız tip mecbur kalınmadıkça tercih edilmemelidir. Karbon filtreleri yıkayarak tekrar tekrar kullananlar olsa da üreticiler kokuyu sağlıklı hapsetmesi için kullanım sıklığına göre 6-12 ay aralığında karbon filtrenin yenisi ile değiştirilmesi gerektiğini belirtirler.

Diğer Özellikleri

Aspiratörlerin artık klasik bir özelliği olan 2 adet aydınlatma lambasından da bahsedelim bu lambalar genellikle 40 wattlık ampüller içermektedir.

Yeni nesil aspiratörlerde çok yüksek çekiş gücü imkanı sağlandığı gibi bu yüksek kademede belli süre kaldıktan sonra otomatik olarak alt kademelere inme özellikleri bulunmaktadır. Bunun yanında çalışma zamanı programlama özellikleri sayesinde belli bir süre çalışıp sonrasında otomatik kapanma özelliklerine sahip cihazlar bulunmaktadır.

Yağ filtrelerinin bulaşık makinesinde yıkanabilme özelliği belki sonlara kalan bir özellik oldu ama çok önem verilmesi gereken bir özelliktir.

Sizde burada yazanlar dışında aspiratörle ilgili bilgilerinizi yorum bölümüne ekleyerek aspiratör ve davlumbazlarla ilgili verilen bilgileri zenginleştirebilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Davlumbaz Aspiratör – Ocak Üstü Aspiratör, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

2 Yorum »

 1. Gülden 9 Ağustos 2017 saat 01:08 - Yanıtla

  http://www.hepsiburada.com/salvanini-white-lux-3003-dokunmatik-kumandali-60cm-davlumbaz-p-HBV0000057QNX?magaza=Bazaar

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Gülden 9 Ağustos 2017 saat 01:06 - Yanıtla

  Salvanini White Lüx 3003 Dokunmatik Kumandalı 60cm Davlumbaz
  Fiyatı uygun geldi. Değerlendirir misiniz?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla Aspiratör alırken nelere dikkat edilmeli, Aspiratör Elektrik Tüketimi, Aspiratör ile Davlumbaz arasındaki fark nedir, Aspiratör ölçüleri standart mı, Aspiratör Ses Seviyesi, Bacasız karbon filtreli aspiratör, Elektrikli ev aletleri, En iyi aspiratör markası hangisi, Ev eşyaları özellikleri
bebek telsizi yorum
Bebek Telsizi

Bebek telsizi tavsiyesi arayanlar için rehber niteliğindeki yazımız ile bebek telsizi zarar lı mı? bebek telsizi fiyatları, markalar (weewell, chicco,...

Kapat