Balkon ve Bahçe Mobilyaları

esyatavsiyeleri.com 20 Kasım 2013 1

Balkon veya bahçe mobilyası alırken dikkat edilmesi gerekenleri detaylı bir şekilde anlatacağız.

Malzemesi (Tik ağacı, rattan, bambu, hasır, metal – döküm, plastik)

Rengi (Hangi renk doğru seçim?)Balkon bahçe mobilyaları tavsiyesi

Mobilya Yüzeyi (Yüzeyi ve Yapısı niye önemli?)

Mobilya Döşemesi (Minderleri veya kaplaması nasıl olsun?)

Bahçe Mobilyası Fiyatları (Alımda ne kadar etkili olmalı?)

Balkon – Bahçe Mobilyası Malzemeleri

Tik Ağacı Bahçe Mobilyası

Tik ağacı yalnız Uzak Doğu’da Burma (Myanner) ve Endonezya’da yetişen bir ağaç türü olup, tik bahçe mobilyaları her türlü hava koşullarına dayanabilir. Tik ağacını ve ürün kalitesini temelde iki guruba ayırabiliriz.

Birinci guruba devlet kontrolünde satılan ağaçlar girer bu ağaçlar belli bir çap ve yaşa gelince kesilir. Tam donanımlı fabrikalar kullanır, bu işletmelerin devletten (Perum Perhutani) yıllık ihtiyaçları kadar istihkakları vardır. Ağaçlar fırın kurutmaya tabi tutulduktan sonra işlenir. Hassas makineler ile standartlaşmış yüksek kaliteli ürünler üretilir.

Bahçe mobilyası tik ağacıİkinci gurup tik ağaçları ise şahısların arazisinden kestikleri (lokal) genç ağaçlardır, devletin kontrolü dışındadır. Bu
ürünler atölyelerde yetersiz makinelerle üretildiğinden el veya yüzde 50 makine yapımı diye adlandırılır. Dünyadaki tik bahçe mobilyası üretiminin yarıdan fazlası bu guruba girer. Birinci guruba göre ortalama yüzde 50 daha ucuzdur. Fırın kurutma yapılmadığından üründe açma, çalışma ve deformasyon olma riski yüksektir.

Tik ağacı doğal olarak yağlı bir ağaçtır, natürel kullanıldığından (hava koşullarından) zamanla eksilen yüzeysel yağları tamamlamak için senede 1-2 defa tik yağı ile yağlamak gerekir. Kış ortamında kaldığı zaman gri bir renk oluşur, bu doğal bir süreçtir özel bir bakım ve yağlama ile ilk haline geri döner. Kış ortamında kalmayan kapalı balkon gibi yerlerde kalan ürünlerde özel bir bakıma gerek yoktur.

Rattan ve Bambu Bahçe Mobilyası

Bahçe mobilyası hasır rattanRattan nedir?: Tropik iklim kuşağında yetişen tırmanıcı bir bitkidir. Çok farklı çeşitleri vardır, genelde yetiştiği yörenin ismi ile tanınır. Endonezya’da kaliteli olan rattanlar yetişir ve ülke dünya pazarının %90 nının ihtiyacını karşılar.( hammadde çıkışı Haziran 2012’de yasaklanmıştır Singapur ve Hong Kong pazarı ele geçirmiştir) Mobilya, sepet, baston, koku ….

Rattan bahçe mobilyası alırken malzemenin iyi kaliteli ve lekesiz, hasır çaplarının ise eşit olmasına dikkat edilmelidir. Ana gövdeyi oluşturan rattanlar özel kalıplarda bükülmüş ve özel vidalarla bağlanmış olmalıdır. Hasırlar kırılgan, seyrek ve esnek olmamalı, temiz bir el işçiliğiyle gergin ve uç bitimleri iyi gizlenmiş olarak imal edilmiş olmalıdır. Ana gövde bağlantılarını gizleyen bandajlar sıkı ve düzgün örülmüş olmalıdır.

Rattan, Ülkemizde bir çok isimle tanınır, daha çok bambu diye bilinir. Rattan esnektir hortum gibi bükülebilir ve içi doludur. Bambu esner bükülmez ve içi boştur sadece boğum araları kapalıdır. Rattan plastik olmayıp doğal bir malzemedir.
Bambu bahçe mobilyasıBambu nedir?: Sıcak ülkelerde yetişen, mobilya , merdiven, baston gibi birçok eşyanın yapımında kullanılan bir tür kamış. Hint kamışı olarak da bilinir.

Rattan mobilyalar doğal ürünler olduğundan kullanımı sırasında aşırı su ve yağmurdan korunmalı, su ile yıkamak yerine fırça ve bez kullanarak temizlenmelidir. Küflenmeye neden olabileceğinden aşırı nemli kapalı ortamlarda bırakılmamalıdır. Böceklenme olasılığına karşı periyodik olarak ilaçlanmalıdır.

Sentetik rattan; yüksek esnekliğe sahip ,gerilmeye dayanıklı polietilen fiber ( HDPE) malzemeden üretilmektedir.  HDPE %100 geri dönüşümlü, toksik olmayan ve çok dayanıklı bir malzemedir. Sentetik rattan hava değişimlerinden etkilenmez, UV ışınlarına ve sert hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır.

Akasya ve diğer ahşaplardan Balkon Mobilyası:

Suya karşı dayanıklılığın fazla önemli olmadığı kapalı balkon tarzı yerlerde kullanılabilir.

Plastik Balkon – Bahçe Mobilyası:

Klasik beyaz renkli olanlarının yanında çok değişik ve güzel renk ve desenlerde olan modelleri de bulunmaktadır.

bahçe mobilyası bakımıDoğal bahçe mobilyası malzemeleri daha şık ve güzel görünmekle birlikte bakımının oldukça zor olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu tip ürünlerin aynı zamanda  mesela tik ağacından mobilyaların fiyatları, oldukça yüksektir. Tik ağacı yağmur, soğuk ya da sıcağın etkilerinden bakımları (özel yağı ile her yıl yağlandığında) düzenli yapıldığında en az seviyede zarar görür. Fakat ilk heves geçtikten sonra bu bakım işleri muhtemelen aksayacak ve mobilyanız zarar görüp, ilk aldığınızdaki güzelliğini kaybedebilecektir.

Zaten nem ve güneşten daha fazla etkilenen sıradan ahşap malzemeden yapılan mobilyaların da bahçe için uygun olmayacağını ve kısa sürede çürüme yapacağını da unutmamak gerekir.

Bambudan mobilyalar da, balkon ve teras gibi sert zeminde ve nispeten korumalı yerlerde tercih edilebilir. Bahçe içerisinde, toprağa yakın olan yerlerde çabuk bozulmaya ve güneşten etkilenmeye maruz kalır. Bambuların da düzenli olarak verniklenmesi ve bağlantılarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Kamıştan örgü biçiminde ve metal profillerle desteklenerek kullanılan bambu mobilyalar şık ve sağlam gözükse de bu tip malzemelerin çok uzun ömürlü olmadığını göz önünde bulundurmak gerekir.

PVC rattan bahçe mobilyasıGeriye iki seçenek kalıyor; plastik veya metal. Plastik malzemeler estetik açıdan doğal ürünler kadar güzel gözükmüyor ancak fiyatları tabii ki uygun. Bakımı da çok kolay ve suyla rahatlıkla temizlenebiliyorlar. Fakat bambu hasır örme – rattan malzemelerin görünümünde olan plastik malzemeden yapılmış çok güzel görünüme sahip bahçe mobilyaları bulunabilmektedir. Rahat ve sorunsuz uzun süre kullanım için bahçe mobilyası tavsiyesi bu ürün olacaktır. Kapalı tip balkonlar için tavsiye daha çok kullanıcının tercihine kalacaktır. Metal malzemeler mesela döküm sandalyeler ve sehpalar oldukça güzel ve estetik olabilmektedir. Fakat bunlarında su alıp paslanma yapmaması için yağlı boya ile boyanmaları gerekmektedir.

Bahçe Mobilyası Rengi – Hangi Renk Doğru Seçim?

Balkon mobilyası bambu hasır rattanGüneşten bozarmış yer yer farklı renklere bürünmüş mobilyalara sahip olmak istemiyorsanız bahçe mobilyanızın rengini açık renk seçmelisiniz.  Mobilyanız ahşap olacaksa ceviz ve kiraz tonlarından ziyade, açık çam ve akça ağaç ve diğer açık – hafif renkli malzemelere yönelmelisiniz. Eğer pvc mobilya alacaksanız koyu ahşap ya da yeşil renkler yerine, açık ahşap tonları ya da beyaz tercih edilmelidir. Kullanılacak açık renkler sayesinde hem kirli görünümden hem de istenmeyen renk değişimlerinden korunma imkanına sahip olabileceksiniz.

Bahçe Mobilyaları Yüzeyi Niye Önemli?

Plastik bahçe mobilyası sentetikBahçe veya açık balkonlar toz toprak alabilen yerlerdir. Bu yüzden mobilyanın kolay temizlenebilmesi çok önemlidir. Temiz görünen mobilyalar ile bahçe balkon keyfinizi daha rahat çıkartabileceksiniz. Ahşap mobilyalarda daha pürüzsüz yüzeyler, plastik malzemelerde damarsız ve parlak yüzeyler tercih edilmez ise damarların ve pürüzlerin arasına dolacak tozlar daha yepyeni almış olduğunuz mobilyalarınızı eski ve kirli bir görünüme sahipmiş gibi gösterebilir. Bunun yanında yıllık bakımlarda yüzey ve desenin sade olması bakımın daha kolay yapılabilmesini sağlayacaktır. Sepet görünümlü bambular, örme mobilyalar hem temizlik hem bakım açısından yorucu olabilir.

Döküm demir malzemeden yapılmış mobilyalardaysa, desenlerinin daha iri kesimli olmasını tavsiye ederiz. Küçük ve ince desenler ilk başta güzel görünse de bunların da aralarına dolacak toz toprak kötü görünüm sağlar. tadınızı kaçırır.

Mobilya Döşemesi – Minderleri veya kaplaması nasıl olsun?

bahçe mobilyası alırkenMobilya ile kullanılacak minder ya da sehpa-masa örtüsü görsellik açısından çok önemlidir. Yeşil, bordo ve krem kombinasyonları Balkon ve Bahçelerde kullanılan klasik döşeme renkleri olarak kabul edilse de son zamanlarda çiçekli ve desenli döşemeler de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Mobilya ile birlikte döşemesini almıyorsanız ölçülere uygun siparişle istediğiniz desen ve özelliklerde yaptırabilirsiniz.

Bahçe Mobilyası Fiyatları (Alımda ne kadar etkili olmalı?)

Bahçe mobilyası fiyatları oldukça değişkenlik arz etmektedir. Kaliteyi ucuza almanın çok ama çok zor olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bahçe ve balkon mobilyaları keyfe keder ve ekstra bir konfor amaçlı alınan ürünler oldukları için diğer maddelerde belirtilen hususlar çerçevesinde karar verip en fazla bu konuda indirim kampanyasını takip edecek bekleme zamanınız var sa onu takip edebilirsiniz. Ama kabaca çok ucuz ve çok pahalı ürünleri almamanızı tavsiye edebiliriz. Burada belirtilen hususlar haricindeki tavsiyelerinizi ve bahçe mobilyası indirim durumlarını diğer kullanıcılarla yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.8/5 (12 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 5 votes)

Balkon ve Bahçe Mobilyaları, 2.8 out of 5 based on 12 ratings

Bir Yorum »

 1. Dalyan Ticaret 25 Haziran 2015 saat 00:32 - Yanıtla

  Tekirdağ’da plastik masa sandalye , kavanoz , bahçe mobilyaları vb ürünlerimizin teminatını http://www.zuccaciyetekirdag.com adresinden yaptık hizmet ve ürünler kalite standartlarının üstündeydi daha önce bu mağazadan alışveriş yapan var mıdır ?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla Bahçe mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler, Bahçe mobilyası fiyatları, Bahçe mobilyası indirim, mobilya takımları, Rattan bahçe mobilyası
Sehpa – Orta Sehpa Zigon Fiskos

Evlerde ihtiyaç ve dekorasyon amacı ile pek çok farklı sehpa modeli tercih edilmektedir.Sehpa alırken nelere dikkat etmelisorusunun cevabını oturma odası, salon, balkon...

Kapat