Bebek Ateş Ölçer – Çocuk Termometre

esyatavsiyeleri.com 12 Ocak 2015 3

En iyi bebek ateş ölçer veya termometreyi almak için veya ucuz ama kaliteli bir ürün alabilmek için termometre markaları arasında forum tavsiyelerini de okuyarak araştırma yapanlardan biriyseniz yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Çok farklı sınıflandırmalar olsa da bizim üzerinde duracağımız ateş ölçer modelleri aşağıdaki gibi olacaktır.

en iyi bebek ateş ölçer tavsiyeKlasik Termometre

Elektronik – Dijital Termometre

Kulak Termometreleri – Temassız Ateş Ölçer

Emzik veya diğer modeller

Bu linkleri tıklayarak modellerle ilgili bilgilere geçebilirsiniz yada öncelikle ateş ölçüm yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak için yazımıza buradan devam edebilirsiniz.

Ateş Ölçüm Yöntemleri*

Ateş, civalı standart termometre, elektronik termometre, kulaktan infrared ışınları yoluyla elektronik ölçüm, emzikli elektronik termometre, ısıya duyarlı film yöntemi (likit kristal veya plastik bant) ile ölçülebilir.

Ateş değerlendirilmesi ya Celcius (santigrad;C) ya da Fahrenheit (F) olarak belirtilir.Bunların dönüşümü; C x 1.8 + 32 = F olarak yapılabilir.

Oral Yolla (sublingual) Ölçüm (Ağızdan Ateş Ölçümü)

Genellikle 5 yaş ve üzerinde kullanılır. Bu bölge merkez vücut sıcaklığının direkt göstergesi olan eksternal karotid arterin ana dalı tarafından kanlandığı ve ortam sıcaklığından fazla etkilenmediği için avantajlıdır. Ancak hastanın mutlak uyumunu gerektirmesi dezavantajdır . Sublingual ölçülen ısı 37,4 C -38,4 °C ise subfebril ateş, 38,5-39,0 °C arasında hafif ateş, 39 °C-40 °C yüksek ateş, 41 °C ve üzeri ise çok yüksek ateş olarak kabul edilir.

Aksiler Ölçüm (Koltuk Altı Ateş Ölçümü)

Güvenilir oluşu, uygulama kolaylığı açısından avantajlıdır. Takip zorluğu (yerinden oynaması), uzun uygulanma zamanı ihtiyacı, ciltte ateş sonucu oluşan vazokonstrüksiyona ve terlemeye bağlı olarak gerçekten daha düşük değerler gösterebilmesi dezavantajdır. Aksiller ölçümde ateş 37,2 °C nin üzeri değerler kabul edilir. Aksiller bölgeden elde edilen değerler rektal ısıya kıyasla 1 °C, sublingual ısıya kıyasla 0,5 °C düşüktür.

Rektal Ölçüm (Makattan Ateş Ölçümü)

Dış ortam sıcaklığından etkilenmeyen bir bölge oluşu ve yaş ile kullanım kısıtlılığı olmamasından ötürü avantajlıdır. Küçük çocuklar için korkutucu, büyük çocuklar için psikolojik olarak örseleyici oluşu, hijyenik olmaması, nötropenik hastalar için riskli olması, ağrı, daha uzun süre gerektirmesi ise dezavantajlarıdır. Rektal ısının 37,6 °C üzerinde oluşu ateş kabul edilir.

Kulaktan Ateş Ölçüm

Ateş tayini için hipotalamusun termoregülatuar merkezine anatomik olarak yakınlığından dolayı teorik anlamda en ideal bölgedir. Hızlı ölçüm olanağı, ortam sıcaklığından etkilenmemesi, enfeksiyon riski taşımaması nedeniyle de avantajlıdır. 3 yaşın altında değişken sonuçlar vermesi, kullanıcı eğitim gerektirmesi dezavantajlarıdır. İnfrared termometreleri (Lazer veya Uzaktan ölçüm termometresi olarak da adlandırılır) kullanılır. 38 °C üzerinde oluşu ateş kabul edilir.

Ateş Ölçüm Yöntemleri Alıntı Kaynak: Dr.Yeşim Atınkalem DALKIRAN – Aile Hekimliği Uzmanlığı Tezi

Klasik Termometre

civalı ateş ölçerKullanım öncesi cıva seviyesi kontrol edilir şâyet seviye yüksek silkeleyerek düşürülür. Klâsik olarak çocuklarda ateş 4 yaşa kadar makattan ölçülür. Bu yöntem en ideal olanıdır. 380C üstü ateş kabul edilir. Makatta yara varsa ya da bu bölgeden ameliyat geçirilmişse bu yol kullanılamaz. 1-2 Yaşından sonra eğer çocuk itiraz ediyorsa ona saygı duyularak diğer taraflardan ölçüm yapılır.

Makattan ölçüm için çocuk yan yatırılıp veya anne kucağında yüzü koyun pozisyonda cıvalı makat termometresinin ucu sonuna kadar sokularak 3 dakika beklenir. Sonra çıkarılır ve okuma yapılır. Böylece cıva parlaklığı seviyesi görülmüş olur. Cıvalı termometrelerin koltukaltı tipleri ile kolay okunabilen daha büyük tipleri de mevcuttur. Çok küçük prematüre bebeklerde ateş ölçme işi rektal yapılamaz. Büyük çocuklarda ateş ölçme ise koltukaltı ve kasık bölgesinden yapılır.

Cıvalı termometreler yere düşürülürse ve kullanım esnâsında kırılabilir bu yüzden itinâlı kullanılmalıdır.

Dijital Termometre

dijital ateş ölçerCıvalı termometrelere iyi bir alternatif olan dijital termometreler son yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Cıvalı termometrelere nazaran daha mukavemetli olmaları sebebi ile darbelere dayanma ve yere düşünce kırılmama, açış ve ölçüm sonunda sesli uyarı yapabilme ve otomatik olarak kapanma gibi özellikleri vardır. 30 sn gibi kısa bir sürede genelde ölçüm yapabilirler.

Rahat okunabilen, bütün ateş ölçülebilecek yerlerde (ağız, koltuk altı, makattan) uygulanabilen bu termometrelerin kullanımları kolaydır.

Kulak Termometreleri – Uzaktan Ateş Ölçer

temassız ateş ölçmeKulaktan ölçüm yapan termometreler; Timpanik infrared emisyon araştırıcı, pratik ve anında sonuç veren termometrelerdir. Birkaç saniye içinde sonuç verirler.

Bu termometrelerin kullanımında filtrelerini sıkça değiştirmek ve ölçüm mesafesini iyi ayarlamak gerekir.

Temassız ölçüm yapan termometreler çocukların ölçümlerdeki huzursuzlanmaları dikkate alınarak geliştirilmiş termometrelerdir. Çocuk rahatsız edilemeden çok sık ölçüm yapılabilir. Tereddüt edilen durumlarda ölçme hatalarından kaynaklı yanılma ihtimaline binaen temaslı bir ateş ölçüm yöntemiyle sonucun doğrulanmasını tavsiye ederiz.

Emzik Termometre veya Diğer Modeller

emzik ateş ölçerEmzik termometreler (Dijital Ateş Ölçer) sık ateş takibi yapılması gereken bebekler için ihtiyaca cevap veren bir çözüm olabilmektedir. Bebekler genellikle kendi alıştıkları emzik dışındakileri kullanmayı sevmedikleri için bazı bebeklerin emzikli termometreye alışmaları sıkıntı oluşturabilecektir. Fiyatları 10 TL ila 20 TL arasında olmaktadır.

Bant Şeklinde Termometreler: Vücut, alın, el bileği gibi yerlere tatbik edilerek kullanılabilir. Okuması kolay fakat kullanımı yaygın olmayan termometrelerdir.

Hangi termometreyi seçerseniz seçin basit dijital termometrelerden bir adet yedek olarak çocuk odasında veya yatak odasında yedek olarak bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Bu yazımızda özellikle çocuk sağlığı ile ilgili bilgiler içerebildiğinden kendi çocuğunuzun durumu ile ilgili olarak öncelikle doktor tavsiyelerini almanızı tavsiye ederiz. Buradaki bilgiler sadece termometre seçiminde yardımcı olmak üzere oluşturulmuş olup sağlık konusunda en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)

Bebek Ateş Ölçer – Çocuk Termometre, 3.0 out of 5 based on 5 ratings

3 Yorum »

 1. Bebek Ateş Ölçer 3 Eylül 2017 saat 12:08 - Yanıtla

  Temassız bebek ateş ölçer için ucuz ve kaliteli cihaz almak isteyenler şu siteye de göz atabilirler http://www.bebekatesolcer.com/

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. oktay 20 Kasım 2015 saat 09:26 - Yanıtla

  termometre konusunda fazla ucuzuna kaçmak doğru değil. Kalibrasyon meselesi önemli ölçüm yapmadan önce cihaz uzun bir süre o odada kalması gerekiyor yada kalibrasyon yapabilen bir model alınması gerekiyor. Yoksa ortam sıcaklığından dolayı doğru ölçüm yapmıyor. Bazı ucuz cihazlarda da kalibrasyon var ama ne kadar doğru bilinmez. visiofocus bu konuda önerilebilecek bir ürün internetten tanıtım videolarını izlerken youtube da yorum yapan gezici hemşirenin yorumlarına rastladım. Her gün 25-20 yere gittiğini soğuktan sıcak ortama girildiğinde ölçümlerdeki sapmadan dolayı kızılötesi olçum cihazlarına mesafeli yaklaştığını visiofocusu aldıktan sonra her gittiği yerde kalibrasyonunu kısa surede yaparak yaptığı ölçümlerin civalı ateş ölçerle yapılan ölçümlerle doğrulandığını gördüğünü o günden beri visiofocus kullandığını yazıyordu. Visio focusta iki tür kalibrasyon var.
  -Otomatik (biraz zaman alıyor)
  -elle kalibrasyon(manuel)
  İnsanların fazla dikkat etmediği ama önemli olan bir özellik.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 3. Sepetli Bakkal 5 Kasım 2015 saat 21:06 - Yanıtla

  MİLKWAY TEMASSIZ ATEŞ ÖLÇER- MAVİ
  Fiyat : 43,90 TL

  http://www.sepetlibakkal.com/milkway-temassiz-ates-olcer-mavi.html

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »