Bulaşık Makinesi

esyatavsiyeleri.com 27 Ocak 2015 31

Sizin için en iyi bulaşık makinesi tavsiyesi aramaktasınız. Bu yazımızda bulaşık makinesi alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan, bulaşık makinesi fiyatları, ekonomik olma, program sayısı, kapasite gibi temel noktalardan başlayarak inceleyeceğiz. Yazımızın içeriğinde ve sonundaki genel değerlendirmede hangi özelliklere sahip bulaşık makinelerini tavsiye ettiğimizi belirteceğiz.

Bulaşık Makinesi seçiminde belirleyici olan başlıklar.

Öncelikle bulaşık makinesini seçerken en temel belirleyici olacak olan nokta Tezgah durumu (Solo ve ankastre) olması ve kaç kişilik bir aileye yönelik olacağıdır.

Mutfak Tezgahı

Solo Bulaşık Makinesi

Oturduğunuz evde kiracı durumdaysanız, bütçeniz daha kısıtlıysa seçme alanınızın daha geniş olmasını istiyorsanız tercih edeceğiniz ürün solo bulaşık makinesi olmalıdır.

Ankastre Bulaşık Makinesi

Ankastre Bulaşık Makinesi Nedir?

Ankastre Bulaşık Makinesi Ne Demek? Yarı Ankastre Bulaşık Makinesi Ne Demek? bunlar ankastre bulaşık makinesi ile ilgilenenlerin popüler soruları.

Ankastre bulaşık makinesi yarı ankastreAnkastre Bulaşık Makinesi Mutfak dolapları içine gömülü şekilde yer alan kapağı mutfak dolapları deseninde olan ve ankastre standartlarında üretilmiş olan makinelerdir. Yarı ankastre bulaşık makinelerinde ise gösterge paneli kapalı değildir.

Ankastre ürünlerin birçok avantajı vardır. Günümüzün ev trendlerinin başında gelen ankastre ürün kullanımı her geçen gün yaygınlık kazanma eğilimindedir. Ankastre ürünlerin en büyük avantajlarından biri yerden tasarruf sağlamasıdır. Herhangi bir cihaz belli bir yere gömülerek mekândan kazanç sağlanmaktadır. Ayrıca ankastre ürünlerin karakteristik özelliklerinden olan ön tarafları açıkta diğer kısımlarının ise dış ortamla temassız durumda olması nedeniyle temizlik yönünden avantaj sağlamaktadır. Ev hanımları bu nedenle mutfakları ve bütçeleri uygunsa ankastre ürünlere yönelmektedirler. Ankastre nerede olursa olsun önemli düzeyde bir estetik kazanım sağlar. Estetik açıdan avantajlı olması durumu ankastre mutfakların, etrafta dolaşan kablolar ve gereksiz bulaşık makinesinin yanlarının gözükmesi gibi durumların mutfaklarda ve ankastre uygulanan diğer yerlerde olmaması anlamına gelmektedir. Bu nedenlerle evinizdeki ürünleri ankastreye dönüştürmek yerine hazır ankastre ürünler seçimi çok doğrudur.

Bulaşık makinesi ölçüleri Bulaşık Makinesi Yer EbatlarıBulaşık Makinesi Ölçüleri

Standart bulaşık makinelerinin rahat yerleştirilmesi için genellikle 86x60x60 cm’lik (86 cm yükseklik x 60 cm genişlik x 60 cm derinlik) bir bulaşık makinesinin sığabileceği kadar yer bırakılır.

Ama bu ölçülerin nasıl değişebildiğini gösteren örnek resmimizde de görüldüğü üzere Yükseklik için 815mm – 875mm arasında genişlik için 600 mm ve derinlik için ise 550 mm’lik bir yer bırakılabilmektedir.

Bu sebeple de kendi mutfağınızda bir ölçü kontrolü yapmanızda fayda bulunmaktadır.

Bulaşık Makinesi Yıkama Kapasitesi

Bulaşık Makinelerinde kapasite kaç kişilik yemek takımı yıkayabilme özelliğine göre belirlenmektedir. 12 kişilik bulaşık makineleri en yaygın olanlar olmakla birlikte 13 kişilik ve 14 kişilik bulaşık makineleri de bulunmaktadır.

Bulaşık makinesinin sepet sayısı da değişkenlik göstermektedir. Genellikle 2 sepetli makineler bulunmakla birlikte 3 sepetli makineler de bulunmaktadır.

Kapasite konusunda tavsiyemiz almayı düşündüğünüz makineleri görsel olarak sepetleri inceleyerek kullanım kolaylığı ve yıkama kapasitesi yönünden değerlendirme yapmanızdır. Özel bir durumunuz yoksa sepet tasarımı hoşunuza giden 12 kişilik bir bulaşık makinesi tercih edebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Program Sayısı

Program sayısı 2 programdan 10 program üzerine kadar çıkan sayıda program özellikleri mevcut bulaşık makineleri bulunmaktadır. Burada kritik olan aslında çoğunlukla kullanılan 3 programın var olup olmadığıdır.

Olmazsa olmaz Olması gereken üç program

1. Kısa program yeni alınan veya raflarda bulunan yıkanacak mutfak eşyalarının hızlı bir şekilde yıkanması için 20 dakikada yıkayan bulaşık makinesi bile olduğu düşünülürse yarım saat 40 dakikalık bile olsa hızlı yıkama programı olması gerekir.

2. Standart kullanım için bir program; normal günlük kullanımlarda iş görecek özelliklerde bir programın olması gerekir. Bu zaten vardır ama yazımızın geri kalanında belirtilen özellikler yönünden incelemek gerekir.

3. Yoğun kirli bulaşıklar için program;

Değişik programlara örnekler;

 • Bulaşık Makinesi Programlar - Gösterge paneliEkonomi 50 °C
 • Otomatik
 • Ön Yıkama
 • Mini 30′
 • Hassas 40 °C
 • Hızlı 58′
 • Yoğun 70 °C
 • Ekstra Hijyen
 • Karma
 • Ekstra Sessiz

Bulaşık makineleri bu programlar haricinde de ekstra özelliklerle donatılıyorlar bunlar da detayları ile aşağıda açıklanacaktır.

Bulaşık Makinesi Ses Seviyesi

bulaşık makinesi desibel sessizBulaşık makinesi sesi denince literatüre 60 dB olarak geçtiğini hatırlatmak isteriz. Bu çok ciddi bir gürültü seviyesidir. Yakın zamana kadar 50 dB üzeri Bulaşık makineleri sesi için normal kabul edilirken günümüzde ses seviyeleri 40 – 50 dB arasında değişmektedir. En sessiz bulaşık makinesi markası olma iddiasıyla markalar bazı modellerini süper sessiz şekilde üretebilmektedir.

Desibel nedir derseniz ?: dB üretilen sesin referans ses seviyesine logaritmik oranıdır

Diğer beyaz eşya tavsiye yazılarımızda da anlattığımız gibi grafikte de görüleceği üzere dB ölçümünde aslında logaritmik bir durum vardır. Yani bir kaç desibellik fark aslında ses seviyesinin bir nevi katlanması anlamına gelir. (her 20dB artış 10’a katlanma demektir) Pratik manada aslında bu şu anlama da gelir 38 – 41 desibel arasındaki fark ile 41 – 44 desibel arasındaki fark aynı şey değildir. (41 dan 44′ e çıktığında ses daha çok artmış olacaktır.) Bunun yanında ölçüm standartları (daha çok da ölçülen mesafe ve ölçülen şartlar) farklı olunca ölçülen desibelde farklı olacaktır. İnsan kulağının ayırt ettiği ses düzeyi kabaca 3 desibel olarak geçmektedir.

Gecenin sessiz ortamında çalıştırılmaya kalkılan bir bulaşık makinesinin çıkaracağı sesler uyumaya çalışan ev sakinlerini ve hatta komşularınızı rahatsız edebilecektir.

En Sessiz Bulaşık Makinesi Modelleri

Bulaşık makinesi sesi konusunda hassasiyeti olanlar için bazı markaların sessiz modellerine örnekler sunuyoruz.

 • Bosch Bulaşık Makinesi SMS69T48TR 38 dB
 • Siemens Bulaşık Makinesi SN26V891 38 dB
 • LG Bulaşık Makinesi D1455CF 38 dB
 • VESTEL BMA – XXL1007 X Bulaşık Makinesi 39 dB
 • Miele Bulaşık Makinesi G2872SCVİ 41dB
 • Arçelik Bulaşık Makinesi 63101I 44dB
 • Samsung Bulaşık Makinesi DW60H9950FS 44dB

Bulaşık Makinesi Göstergeleri

Bulaşık makinelerinin özelliklerinin artmasıyla bu özelliklerin seçimini sağlayan tuşlar ve görsel olarak takip imkanını sağlayan göstergelerde dijital hale gelmekte hatta Led Ekrana dönüşmektedir.

Fonksiyon tuşları ve göstergelerin ankastre bulaşık makinelerinde önden bakıldığında görünmeyecek şekilde kapak üstüne gizlendiğini söylemiştik.

Bunun haricinde özelliklerin pratik kullanımı ve görsellik açısından önem kazanmaktadır. Gösterge panelinde su ve enerji tüketimini takip edebileceğiniz bulaşık makineleri de bulunmaktadır.

Renk (inox – beyaz – gümüş gri )

Çamaşır makinesinin aksine bulaşık makineleri çok göz önünde olan eşyalardır. Eve gelen bayan misafirler belki çamaşır makinesini göremeyecektir ama bulaşık makinesini çok büyük ihtimal göreceklerdir. Dolasıyla görsel olarak da mutfağımıza uyumlu ve görselliğe hitap eden bir bulaşık makinesi tercihi önem kazanmaktadır.

İnox Avantajları – Dezavantajları:

Bulaşık Makinesi Bosch inoxGörsel olarak daha şık durması en büyük avantajı, paslanmaz çelik olan inox sağlamlık konusunda da avantaj sağlıyor.

İnox ilk çıktığında fiyat farkı aşırı fazlaydı, şu anda da fiyat farkı olsa da eskisi kadar değil. Parmak izi bırakması ve bunun yanında iz bırakan ıslak bezler ve su sıçraması. Bu ürünlerin sürekli silinmesi gerekli olduğundan parlatması da işkenceye dönüyor. Silmenin ardından çok dikkatlice kurulamak gerekiyor ki kurumuş su izleri kalmasın. Bu sorun her inoxta var. Silip temizledikten sonra güzelce kurulanmazsa çok kirliymiş gibi duruyor.

Beyaz Avantajları – Dezavantajları:

Fiyat inoxa göre daha uygun, beyaz renk çok sırıtan bir durum olmadıkça aslında tozu su lekesini daha fazla gizlediği için daha kullanışlı.

Güneş veya başka sebeplerle sararma olabiliyor. Görsel albenisi inoxa göre daha az.

Gümüş/gri’nin Avantajları – Dezavantajları

Bulaşık Makinesi Arçelik RenkliBeyaz fiyatına inox görünüme yakın bir görünüme sahip olmak bir avantaj. Leke bırakma vs gibi sorunu yok

Küçük bir çizilme durumunda arka planın koyuluğu her an ortaya çıkabiliyor. Sert süngerle ovalamamak ve çizilmeden korumak lazım. Özellikle gri renkli plastik parçalar hemen çiziliyor, boyalı saca pek birşey olmuyor. Bunlarda da sararma oluyor aslında ama beyazdaki kadar göze çarpmıyor.

Rengarenk bulaşık makinleri de olduğu düşünüldüğünde renk konusu mutfaktaki diğer eşyalarla uyumu ve zevkle ilgili bir konu olmaktadır.

Bulaşık Makinesi Enerji Tüketimi

Bulaşık makinesi enerji sarfiyatı evin toplam elektrik tüketiminde yüzdesel olarak % 5’i pek geçmese de yapılacak tasarruflu bulaşık makinesi tercihi sayesinde su ve elektrik giderlerimizden tasarruf sağlayabiliriz.

Bulaşık Makinesi enerji etiketi enerji sarfiyatı düzeyiBulaşık makinesi enerji etiketleri sayesinde yıllık elektrik tüketimini (yılda 280 yıkama varsayılarak), su tüketimini (yine yılda 280 yıkama baz alınarak hesaplanan), Bunun yanında enerji verimliliği sınıfı ve kurutma verimliliği sınıfını görebilirsiniz. Servis takım kapasitesi olarak bulaşık makinesi kapasitesi de görülebilir. Ayrıca gürültü durumunun standart ölçüm yöntemleriyle ölçülmesi sonucu dB cinsinden gürültü seviyesini de görebilirsiniz.

A+ enerji sınıfındaki bir bulaşık makinesi A sınıfına göre %12, A++ -%21, A+++ -%30 daha tasarruflu olduğunu hatırlatmak isteriz.

Temelde bulaşık makinesi enerji tasarrufu sağlıyor diye çok yüksek meblağlar ödemenizin saçma olacağını tekrar hatırlatmak isteriz.

Bulaşık Makineleri Özellikleri

Yarım Yük Seçeneği

Yarı yük opsiyonu (1/2) ile az miktardaki bulaşığınızı, makinenizin dolmasını beklemeye gerek kalmadan elektrik ve su tasarrufu sağlayarak ister sadece alt sepette veya üst sepette, isterseniz alt ve üst sepette karışık olarak yıkayabilirsiniz. Çok az bulaşığı çok az sürede yıkama örneğin iki kişilik bi ailenin 2 tabak iki bardaklık bulaşığını tek sepette en kısa zamanda ve az elektrik ve su harcayarak yıkama imkanına da kavuşmuş oluyorsunuz.

Yük Sensörü

Bulaşık Makinesi 3-sepetli çekmeceliBulaşığın kirlilik derecesine ve dolayısıyla miktarına göre elektriği ve suyu ayarlayarak ekonomik yıkamak için bulunan sensörlerdir. Yük sensörüne sahip bulaşık makineleri ile daha tasarruflu bulaşık yıkayabilirsiniz.

Hassas Yıkama Programı

Su basıncının düşük tutularak yıkanması

Bardak Koruma Teknolojisi

Suyun sertlik derecesi ayarlanarak deterjanın daha iyi çözülmesini ve cam eşyalarınızın zarar görmeden yıkanmasını sağlayan teknoloji

Akıllı Filtre Temizleme Sistemi

Bu sayede bulaşık makineniz filtresini kendi kendine temizleyerek tıkanma ve kötü kokulara karşı önlem almış olur. Bu sistem sayesinde filtre temizliğini yılda 1 kez elde yapmak yeterli olmaktadır.

Fanlı Kurutma sistemi

Artırılmış hava akımıyla sağlanan aktif bir havalandırma sistemidir. Bulaşık makinesinin kurutma performansını arttırmasının yanında, fan program sonunda bulaşıkların hemen dokunulabilecek sıcaklıkta olmasını da sağlar.

Tuz ve Parlatıcı Seviyesinin Kontrolü

Bulaşık Makinesinin Tuz ve/veya parlatıcı seviyesi kontrolü yapılarak gösterge panelinde seviyesi düştüğünde haber verebilme teknolojisidir.

LCD Ekran-Led Ekran

Bulaşık Makinesi seçilen fonksiyonların, seçilen programın süresinin, yıkama işlemi sırasında programın tamamlanması için kalan zamanın ve yıkama aşamalarının rahatlıkla izlenebilmesini sağlar. Ayrıca tuz ve parlatıcı kontrolü yapan bir cihaz ise bu tip kontrollerin sonucunu da ekrandan takip edebilirsiniz.

Ertelemeli Bulaşık Makinesi

Yıkama bitiş süresinin istenilen zamana ayarlanmasına imkan verir. En fazla 24 saat erteleme yapılabilir.

Bulaşık Makinesi Kirlilik Sensörü

Bu sensöre sahip olan bulaşık makinelerinde bulaşıkların kirlilik düzeylerini saptayan bulaşık makinesi yıkama süresi ve yıkama suyu sıcaklığını ve miktarını otomatik olarak belirler. Otomatik programı sayesinde zamandan, enerji ve sudan tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu sensör sayesinde tek tuş fonksiyonlu bulaşık makineleri olabilmektedir. Bu tek tuşa basılarak tüm yıkama özelliklerine makinenin karar vermesi sağlanabilir.

Kalan Zamanı Gösterme Özelliği

Yıkama bitiş zamanına ne kadar kaldığını gösterge panelinde dakika olarak gösterme özelliğidir.

Program takip özelliği

Bulaşıkları yıkamanın hangi aşamasında olduğunu gösterge panelinde gösterme özelliğidir.

Yüksekliği Ayarlanabilir Üst Sepet

Bulaşıkların büyüklük durumuna göre üst sepetin yüksekliğinin ayarlanabilme özelliğidir. Bazı bulaşık makinelerinde üst sepete bulaşıklar yerleştirildikten sonra bile bu yükseklik ayarı yapılabilmektedir.

Çocuk Kilidi

Makinenin çalışması esnasında program ayarlarına çocukların müdahalesini engelleyen bulaşık makineleri olduğu gibi bunun yanında makine kapağının çocuklar tarafından açılmasını engelleyen çocuk kilidi tarzı makinelerde bulunmaktadır.

Su Emniyet Sistemleri

Herhangi bir sızıntı halinde su girişinin otomatik olarak kapatılmasını sağlayan sistemlerdir.

Zeolit kurutma nedir?

Zeolit minerali, nemi hapsedip enerjiye çevirebilme özelliğine sahiptir. Bu değişken yapıdaki mineral sayesinde bulaşıklar çok daha hızlı bir şekilde, çok daha az enerji tüketilerek kurutulur. Yıkama esnasında makinenizin içindeki sıcak hava ile mineral kendini yeniler. Böylelikle makinenizin ömrü boyunca değiştirmeye gerek kalmadan kullanılabilir.

Buharlı Yıkama Programı

Bulaşık makinesi ürettiği buhar ile bulaşıkların üzerindeki ön yıkama yaparak temizlenecek kirleri ön yıkamasız temizlenebilmesini sağlayabiliyor.

Dönüşümlü yıkama nedir?

Dönüşümlü yıkama tekniği sayesinde bulaşıklar alt ve üst yıkama sepetinde dönüşümlü olarak yıkanmaktadır. Bu sayede deterjan, bulaşığın üstündeki kiri yumuşatmaya yeterince zaman kazanmakta ve temizlenme verimi de buna paralel olarak bir o kadar artmaktadır.

Duo Wash nedir?

Aynı Anda Alt ve Üst Sepete Farklı programlar çalıştırılabilir.

Bu özellikler gün geçtikçe kullanım kolaylığını arttıracak ve daha detaylı olacak şekilde geliştirilmektedir. Bu özelliklerin hangilerinin gerçekten ihtiyacınız olduğunun değerlendirmesi daha çok size kalmış, fakat pekte kullanılmayacak özellikler için yüksek meblağlar verme durumunda olacağınızdan dikkatli karar vermenizi tavsiye ederim.Bunun yanında makinelerin genel olarak kompleksliği arttıkça bozulma ihtimalini de arttırmış oluyorsunuz bunu da gözden çıkarmayın derim.

Bulaşık Makinesi Markaları Değerlendirme

Arçelik Bulaşık Makineleri (Arçelik -Beko Grubu):

Ülkemizde beyaz eşya sektörünün en eski yerli üreticisi ve lideridir. Beyaz eşya deyince neredeyse tüm kullanıcıların aklına ilk gelen marka , çoğu evde beyaz eşya olarak seçilen tek markasıdır. Satış ve Servis yaygınlığı ile kalitesinde kendisini kanıtlaması bu noktalara gelmesinde en önemli paya sahiptir. Sattığı ürünün arkasında sonuna kadar durduğu için fiyat ve kalite yönünden daha avantajlı görünen diğer markalara göre tercih sebebi olabilmektedir.

Arçelik ülkemizin mühendislerinin geliştirdiği ürünlerini yerli piyasaya verdiği gibi Beko markası ile yurtdışına da ihracat yapmaktadır.

Kullandığı Teknolojiler ve Özel Programlar :

 • Tek tuş özellikli makinesi var
 • 10 programlı makinesi A+++ (-%10) elektrik tüketimi yıllık 194 KWh, su tüketimi 2940 litre
 • Kurutma performansı A
 • Ekstra hızlı fonksiyon
 • Çocuk Kilidi
 • Çıkarılabilir üçüncü sepeti olabilmektedir.
 • Otomatik yarım yük algılama
 • Tablet Deterjan Fonksiyonu
 • Zaman Erteleme Fonksiyonu
 • Bardak Koruma Sistemi Otomatik
 • Yük miktarı algılama sensörü
 • Kir sevisyesi algılama sensörü
 • Parlatıcı Göstergesi
 • Tuz Göstergesi
 • Yüklüyken ayarlanabilen üst sepet
 • Filtre tıkalı uyarısı
 • Ses seviyesi 44 dB
 • LCD ekranlı bulaşık makineleri bulunmaktadır.

Belirtilen özellikler tüm arçelik bulaşık makinelerinde bulunmayıp arçelik markasının sahip olabildiği teknolojilere örnek olması açısından belirtilmiştir. Beko bulaşık makineleri ürün kodu farklı olmakla birlikte aynı özelliklere sahip görsel çok küçük farklara sahip ürünlerdir.

BSH GRUBU:

Bosh, Profilo ve Siemens ortak grubudur. Dünyada beyaz eşya üretiminde 3. Avrupada 1.dir. Alman meneşili bu grubun dünyadaki 42 fabrikasından en büyüğü Türkiyededir. Bunlardan profilo çoğunlukla Türkiye’de üretilirken Bosh’un yerli ve ithal modelleri bulunuyor. Siemens ise daha çok ithal ürünleri satıyor. Profilo ekonomi grubu, Bosh ve Siemens orta gelir grubu ve nispeten üst gelir grubunu hedeflemektedir. Yine bu gruba ait Gaggenau markası ise daha ziyade üst gelir grubunu hedeflemektedir.

Dört markanın da servisi ortak olduğu için bu markalarda ülkemiz için servis problemi pek yaşamazsınız.

Üç Marka da Aynı Banttan mı çıkıyor: Bu konu yani Profilo, Bosh ve Siemens aslında aynı ürünlerdir ifadesi ülkemizde önemli bir tartışma konusudur. Bu soruya hem evet ve hem de hayır yanıtını verebiliriz. Bazı modellerde mesela Profilo ile Bosh tamamen aynıdır. Tıpkı Arçelik ve Beko gibi. Bazı modellerde de Bosh ile Siemens modelleri bir iki arayüz değişikliği dışında tamamen aynıdır. Ama çoğu üründe ürünler birbirinden farklıdır.

Profilo Bulaşık Makinesi:

Marka BSH grubu içinde yer alsa da Profilo’nun çok ayrı bir yeri var. Bosh ve Siemens’in ithal modelleri varken, Profilo ürünlerin tamamına yakını ülkemizde üretilir.

Profilo ürünlerin garanti ve servis işlemlerini BSH grubu servisleri yaptığı için profilo bulaşık makinelerinde kesinlikle servis sıkıntısı pek yaşamazsınız.

Beyaz eşya sektöründe fiyat-performans oranı en yüksek markadır diyebiliriz.

Aldığım ürün işini iyi yapsın, sorun çıkarmasın, çok uzun süre kullanayım ve hatta bu ürünü ucuza alayım diyorsanız, Profilo markası tercih edeceğiniz markaların başında gelir. Ürünlerinin görüntüsüne çok önem vermeyen, çok extra özellik sunma iddiasında olmayan genellikle Taş gibi sağlam çıkmaları ile “Dayanıklı Ev Aletleri” sloganını hak eden kullanıcılarının genelde memnun olduğu bir markadır. Bu özelliklerine rağmen Arçelik, Beko, Bosh, Siemens gibi markalara göre de daha ucuzdur.

Peki profilo beyaz eşyalarında ve bulaşık makinelerinde hiç mi olumsuz yön yok? bunları da sıralayalım;

 • Görüntü olarak albenisi az. Özellikle hanımlara cazip gelmiyor.
 • Teknolojik yönden en değerlerini Profiloda bulamayız. Yani en az elektrik harcayan, en kısa sürede yıkayan, en sessiz, en yeni teknolojiyi kullanan vb gibi konulara Profilo çok önem vermez.

Kullandığı Teknolojiler ve Özel Programlar :

 • 6 programlı A++ enerji tüketimi yıllık 266kWh
 • Jetplus programı ile % 50Ye varan enerji tasarrufu.
 • Akıllı deterjan dozaj sistemi
 • BLDC Motor teknolojisi
 • Aqua Sensor – kirlilik sensörü, Yük sensörü
 • Deterjan otomatiği (auto3in1)
 • Dönüşümlü yıkama tekniği
 • 3 kademeli kendi kendini temizleyen filtre sistemi
 • LED’li program takip göstergesi
 • Başlama zamanını erteleme özelliği: 1-24 saat
 • Eksik tuz göstergesi
 • LED’li parlatıcı göstergesi
 • VarioDrawer: 3. çekmece
 • 3 kademeli asansörlü üst sepet
 • Servo kilit
 • Çocuk kildi
 • Özel bardak koruma sistemi
 • Ses seviyesi 46 dB

Bosh Bulaşık Makinesi:

Ülkemizde Arçelik-Beko’dan sonra en çok satan beyaz eşya markasıdır. Bulaşık makinelerinde de fiyatı 750 tl den 3500 tl ye kadar modeller bulunmaktadır.

Bosh tan satın alacağımız bulaşık makinelerinde iki durum söz konusu. Ürün ya ithal yani Almanya üretimi, ya da yerli üretim yani Türkiye’de Çerkezköy’de üretilmektedir. Yerli üretimlerde kalite biraz daha düşük olduğu rivayet edilse de bu biraz millet olarak yerli malı düşmanlığımızdan öyle zannedilmektedir. Yerli üretim olanların piyasada yaygınlığının fazla olması daha fazla sorun örneği ilra karşılaşılmasını sağlamaktadır. Bunun yanında daha dolu özelliklere sahip bulaşık makineleri ithal olanlarıdır.

Kullandığı Teknolojiler ve Özel Programlar :

 • A+++ (-%10) enerji tüketimi yıllık 192 kWh
 • EkstraHijyen Opsiyonu; Çok yüksek sıcaklıkta yıkama yaparak, bakterileri %99,9 oranında yok eder
 • Başlama zamanını erteleme
 • Esnek 3. çekmece
 • Su bulanıklık sensörü
 • Yük sensörü
 • Elektronik çocuk emniyet kilidi
 • Mekanik çocuk emniyet kildi
 • Program sonunda sesli bitiş sinyali
 • Deterjan otomatiği
 • Ses seviyesi 38 dB – 44 dB

Siemens:

BSH grubunun orta ve üst gelir seviyesine hitap eden markasıdır. Aslında pek çok Siemens ile Bosh ürünler Arçelik-Beko gibi birebir aynıdır.

Miele Bulaşık Makinesi:

Bir Alman markası olan Miele Beyaz eşya sektöründe kendini kanıtlamış bir markadır. Ürünlerinin fiyatlarının yüksekliği ve dayanıklılığı ile ünlüdür.

Pek çok kullanıcı bu markayı hiç duymamıştır. Büyük şehirler dışında Miele satan bayileri pek göremeyiz. Zenginlere ve bu konuda takınıtılı olanlara hitap eden bir markadır.

Kullandığı Teknolojiler ve Özel Programlar :

 • Bulaşık Makinesi içi aydınlatma teknolojisi
 • Yıkama sonrası bulaşık makinesi kapağının otomatik olarak açılması
 • Kapağın otomatik ve kolay kapanması
 • Kapakta tuz haznesi
 • A+++ Enerji tüketimi 238kWh yıllık elektrik tüketimi 2800 litre su tüketimi
 • Mükemmel cam koruma
 • Optimum kurutma
 • Çocuk kilidi
 • Ses Seviyesi 38dB

Samsung Bulaşık Makinesi:

İşte son yılların en iddialı ve yeni özelliklerini sunan, en agresif kampanyalara sahip ve aynı zamanda en yeni beyaz eşyalarını gösterişli görüntülerle sunan güney kore markası.

Samsung bulaşık makinesine; kağıt üstü özelliklerine göre bakıldığında çok güzel özellikleri çok uygun fiyata sunduğunu görebilirsiniz.

Samsung’un buzdolabında gösterdiği kalite ve dayanıklılığı bulaşık makinesinde gösteremediğini iddia eden çok sayıda kullanıcı bulunmaktadır. Bulaşık yerleştirme sepetlerinden, gösterge paneline ve içerisinde kullanılan diğer plastik aksamlara kadar beklenilen kaliteyi görememekten çok şikayet ediliyor.

Kullanıp memnun olan veya memnun olanları bilenler yorumlarını paylaşırlarsa uygun fiyatlı ve özellikli bulaşık makinesi almak isteyenler için bilgilendirici olacaktır.

Bulaşık yıkama performansı ve servis konusundaki beklentileri karşılamama durumu da göz önüne alındığında samsung gibi değerli bir markanın bulaşık makinesinde müşteri beklentilerini karşılama konusunda daha çok çaba harcaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu markanın servisliğini beyaz eşya servislerinden çok, elektronik eşya servisleri yapmaktadır. Çünkü Samsung’ta LG gibi asıl alanı elektronik eşya olan markadır. (TV, ses sistemi vb.)

Kullandığı Teknolojiler ve Özel Programlar :

 • Yıkama sonrası bulaşık makinesi kapağının otomatik olarak açılması
 • Yarım yük ayarı
 • A++ enerji seviyesi Elektrik tüketimi 266 kWh
 • Ses Seviyesi 44 dB

LG Bulaşık Makinesi:

Samsung gibi Güney Kore markası olan LG, Samsung ile benzer tarzda satış ve servis yapısına sahip. Kullanıcılar büyük beklentilerle aldıkları uygun fiyatlı ürünlerde kalite ve servis yönünden hayal kırıklıklarına uğrayabiliyor.

Kullandığı Teknolojiler ve Özel Programlar :

 • Enerji sınıfı A++
 • 10 yıl garantili Diret Drive motor
 • Buharla yıkama
 • Akıllı Teşhis : Bulaşık makineniz telefon aracılığıyla kendi sorununu kendisi anlatabiliyor. Eğer makineniz arızalanırsa tek yapmanız gereken çağrı merkezini arayıp makineden gelen sinyali dinlettirmek. Teşhis telefonda konuluyor ve servis teşhise göre hazırlıklı geliyor. Böylece çok daha kaliteli ve hızlı servis alabiliyorsunuz; makinenizin sorununu telefonda anlatmakla uğraşmıyorsunuz.
 • Çocuk kilidi
 • Gecikmeli başlatma
 • Süper sessiz yıkama 38 dB

Vestel Bulaşık Makinesi:

Ülkemizin yerli ikinci büyük beyaz eşya ve elektronik eşya markasıdır. Arçelik kadar olmasa da bayisi ve servisi çok yaygındır.

Vestel markası yeni teknolojileri uygulamada ve ihracatta ülkemizin gururudur. Ancak aynı durumu beyaz eşya müşteri memnuniyeti için pek söylenemiyor. Bunun temel sebeplerinden birinin de vestel beyaz eşyaların daha çok ucuz modellerinin satılmış olması nedeniyle arıza ihtimalide artmış olabiliyor.

Kullandığı Teknolojiler ve Özel Programlar :

 • Enerji sınıfı A+++ (-%20) Yıllık 189kWh
 • 3. sepet
 • Su taşma emniyeti
 • Çocuk kilidi
 • Program takip göstergesi
 • Tuz ve parlatıcı göstergesi
 • Ekstra kuru ve ekstra hijyen opsiyonları
 • Zaman erteleme opsiyonu
 • Ses seviyesi 44 dB

NOT: Bulaşık makinesi markalarının sadece bazı modellerinin sahip olduğu özelliklerden bahsedilmiştir. Bu özelliklerin bir çoğu tüm modellerinde yer almamaktadır. Bu anlatılan markalar dışında ülkemizde, AEG, Electrolux, Regal, Altus, Finlux, Midea, Hoover, Whirlpool, Panasonic gibi çamaşır makinesi markaları da satılmaktadır.

Bulaşık Makinesinin içinde neler oluyor?

Bulaşık makinelerinin önünde çamaşır makinelerinde olduğu gibi bir cam kapak bir yapı olmadığı için genelde neler olduğu merak edilir kısa bir gösterimle bu merakı gidermeye çalıştık.

Bulaşık Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Genel Değerlendirme

Bulaşık makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenleri detaylarıyla yazımızda anlattık. Sonuç olarak

 • Bulaşık makinesi seçiminde önce mutfağımızın durumuna göre, ankastre – solo,
 • Evdeki kişi sayısına göre bulaşık makinesi kapasitesini belirlemeliyiz.
 • Bulaşık makinesinin özellikleri nasıl olmalı?; Bulaşık makinelerinde var olan ve geliştirilen özelliklerden hangileri bizim için gerçekten gerekli şöyle bir gözden geçirdikten sonra (ki bulaşık makinesinin en önemli özelliği iyi bulaşık yıkamasıdır gerisi ekstra şeylerdir 🙂
 • Bulaşık Makinesi Hangi Marka olmalı sorusunun cevabı için yaşadığımız yerde servis sıkıntısı çekermiyiz. Arıza çıktığında marka ne kadar arkamda duracaktır. Kendini kanıtlamış markaların dışına çıktığımda karşıma çıkacak riskleri göze alıyor muyum? Bütçe durumum nasıl? sorularının cevabına göre şekillenecektir. Bunun yanında üzerinde çok durduğumuz bir özellik düşündüğümüz markaya has bir özellik ise tabi bu da belirleyici olabilir.
 • Sizin anlayacağınız iyi bulaşık makinesi alacak kişinin özelliklerine göre değişilik gösterecektir.

Bulaşık Makinesi Yazımızda ele alınan konular

 • Bulaşık makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler
 • Bulaşık makinesi özellikleri nasıl olmalı?
 • Bulaşık Makinesi Seçimi
 • Bulaşık makinesi özellikleri nelerdir?
 • En iyi bulaşık makinesi markası hangisi?
 • Bulaşık Makinesi Nasıl Seçilir?
 • Bulaşık Makinesi Öneri
 • İyi bulaşık makinesi
 • Bulaşık Makinesi Ölçüleri
 • Arçelik, Beko, Bosh, Siemens, Profilo, Miele, Samsung, LG, Vestel Markalara göre Bulaşık Makineleri

Yazımızın tamamını ve yorumları okuduktan sonra bulaşık makinesi nasıl seçilir? sorusunun cevabının alındığını düşünüyoruz. Eksik kalan hususlarında sizlerden gelen sorular ve yorumlarla tamamlanacağını düşünüyoruz. Lütfen sorularınız ve yorumlarınızla sizlerde katkıda bulunun.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (83 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +43 (from 53 votes)

Bulaşık Makinesi, 4.5 out of 5 based on 83 ratings

31 Yorum »

 1. süreyya 3 Ocak 2018 saat 11:14 - Yanıtla

  Çelik paslanmaz.zaten adı üstünde paslanmaz çelik.plastiğin kokması ise filtrelerin düzenli temizlenmemesi ile alakalı olabilir.Ben de bu sıralar bulaşık makinesi almak için araştırıyorum .17 yıl Bosh kullandım .17 yıl hiç arıza yapmadı .sonunda voltajdan motoru yandı . sonra vestel 3 programlı aldım fakat hiççççççç memnun değilim .doğru dürüst yıkamıyor ,çıkarıp tekrar elde yıkıyorum .şimdi siemens veya bosh alacağım …

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. nuray 3 Mayıs 2017 saat 11:19 - Yanıtla

  bende çok araştırdım… hatta eşim güldü. alt tarafı bulaşık makinası alıcaksın amma araştırıyorsun diye. kaliteli ürün istedim. ve yedek parça olarak yerli olan daha uygun. 3 sepetli tercih ediyorum. çünkü her evde sadece tabak ve bardak yıkanmıyor. tencere borcam vs bunlar alt sepete zor yerleşiyor. o yüzden ben alt sepette kaşıklar olmasın istedim. ve arçelikte 3 sepet ücreti daha fazlaydı. vestelin bma1007 modelini görsel ve özellik olarak beğendim. henüz gelmedi. bugün gelicek. umarım araştırmama değip iyi karar vermişimdir.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 3. Caner 15 Mart 2017 saat 12:18 - Yanıtla

  Arçelik Bulaşık Makinası 6383 aldım, kullandım. Değerlendirmem aşağıdadır; en çok kullanılacak program-6 raftaki bardakları sulu bırakıyor. Makina servis kontrollerinden geçti, sağlam. Üretici önce parlatıcı kullanmanızı öneriyor ama çözüm olmuyor… Kapağı üçüncü ayda 3 mm açıldığı için eve deterjan kokusu yayılıyor ve sessiz çalışma özelliğini kaybediyor… Yedinci programın kullanilması ( 2 saat 35 dakika ve ilave 20dk yı bulan kapanması süresi) öneriliyor. İade alınmasına yönelik mevzuatın yürürlükte olmadığını belirten bir cevapla sonuçlanıyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.7/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. yasemin 6 Şubat 2017 saat 15:30 - Yanıtla

  Evde neredeyse tüm beyaz eşyam BEKO ve 13 yıllık evliyim, neredeyse hiçbirinde önemli bi sorunla karşılaşmadım, olduysa da ufak tefek problemlerdi ve onlarda da servis çok yardımcı oldu, artık epeyce yaşlandılar, yenilerken tekrar BEKO ürünlerini düşünüyorum, tavsiye ederim…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 5. New 4 Ocak 2017 saat 23:07 - Yanıtla

  Bosch,Siemens ve Profilo ama hangisi ankastre düşünüyorum işin içinden çıkamadım☹️

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.5/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Hülya 20 Temmuz 2017 saat 09:42 - Yanıtla

   Siemens den asla vazgeçmeyin derim tabi siz bilirsiniz ama tecrübelerim bu yönde.Almanya’da yaşıyorum miele , bosch , siemens ve aeg kullanmış biri olarak tavsiye ediyorum. En iyi marka derseniz tabiki bir alman markası olan miele derim ama fiyatlar çok yuksekdir. Tabi buda sizin tercihiniz normal bir fiyat afişi olsun diyorsanız kesinlikle siemens 🖒. İnşaAllah sizin için en iyisi nasibinizdir iyi günler.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 6. ufuk 3 Ocak 2017 saat 17:45 - Yanıtla

  bosch tan kesinlikle uzak durun bende 5 programlısı vardı ana kart arıza yaptı servis bir yerli malı blşık makinesi parası istedi size tavsiyem yerli malı alın tamiri kolay her tamirci hallediyor

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 7. Zeynep 1 Ocak 2017 saat 08:19 - Yanıtla

  Çok bilgilendirici bir site olmuş. Tüm yorumlar için teşekkürler. Ben de içi plastik olan yerli yapım Siemens almıştım. Mümkünse evinize sokmayın derim…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.8/5 (6 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 8. Zerrin 6 Aralık 2016 saat 14:10 - Yanıtla

  Bosh tan uzak durun sürekli voltaj yüzünden ana kart yandı deyip 350 tl istiyorlar 3 yılda 2 kez kart değişti

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
  • Kadir 19 Ekim 2017 saat 23:27 - Yanıtla

   Çok doğru aynısını bizde yaşadık, ayrıca yatırmayalım geri getirin dedik 60 tl hiçbirşey yapmadan servis ücreti istediler, makine 5 yıllık satsan 300 tl etmiyor, servis ücretleri pahalı olduğu için tercih edilmemesi gerekir

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 9. inci 20 Ağustos 2016 saat 01:26 - Yanıtla

  Arkadaslar merhaba
  Ben bulaşık makinesi alacağım ama on gündür kafayı yiyeceğim neredeyse! herkes farklı bir şeylere cok iyı demiş. Simens, Elektrolüx, ve Profilo arasında coookkk kararsızım hatta almaktan bile vaz geçecek duruma geldim. Bütçem en fazla 1500 tl. Lütfen marka ve model önerir misiniz?
  Şimdiden herkese teşekkürler…
  Kararsız kaldıklarım:

  Profilo BM6480MG

  ELECTROLUX ESF5531LOW A++ 6 PRG. BULAŞIK MAKİNAsı

  SİEMENS SN26L882TR BUL.MAKİNESİ-

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.4/5 (7 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 5 votes)
 10. sena 22 Nisan 2016 saat 22:08 - Yanıtla

  Bulaşık makinesi almak istiyorum.ne tavsiye edersiniz.1000 .1500 arasında fiyat.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 11. SEVCAN 15 Mart 2016 saat 00:50 - Yanıtla

  Samsung ne bulaşık makinesi nede çamaşır makinesi beş para etmez sakın almayın…. Kac kez servis çağırdım… Surekli bozuluyorlar….

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.8/5 (5 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 12. Aydın 18 Şubat 2016 saat 00:53 - Yanıtla

  Samsung DW320 bulaşık makinesi iyi yıkamıyor çok sesli şikayeti ile iki defa servis çağırdım. Normal deyip atlatıyorlar alt kat komşumla makinenin gürültüsü yüzünden mahkemelik olacaktık.
  Sanayide üretilen her türlü üründe sorun çıkabilir, bu son derece olağan bir durumdur.Dürüst ve kaliteli firmalar malına sahip çıkan hatasını kabul edip kusurlarını gizlemek yerine ortadan kaldıranlardır.
  Garantisinin bitmesine daha 1.5 yıl olan makineyi hurdacıya sattım samsungdan kurtuldum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 13. mustafa 3 Kasım 2015 saat 17:13 - Yanıtla

  Bosch almayin sakın 4. Yılında gitti 5 programlı makine

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.3/5 (4 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 9 votes)
 14. filiz 30 Ekim 2015 saat 22:36 - Yanıtla

  Merhaba ankastre bulasik makinasi almayi dusunuyorum. Aklimda 3 model var arcelik 9485 fi_Arcelik 9480 sta Beko 3916 fi bunlar 1100 1500 tl arasi bulunuyor farkli sitelerde. sizce hangisi ni almaliyim gorunus ve buzdolabi minda beko olmasi dolayisiyla beko 3916 fi biraz daha icime sindi gibi. Birde ankastre bulasik makine lerinin hepsine mobilya kaplanmak zorundami, ben mobilya kaplatmadan inox olarak kullanmak istiyorum sadece yanlarina toz kir birikmemesi icin dolap icine gomulsun diye ankastre dusunuyorum. Sizin onerdiginiz farkli marka model varmi ? Yardimci olursaniz sevinirim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (9 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 6 votes)
 15. Ahmet 22 Ekim 2015 saat 16:41 - Yanıtla

  Modelleri yazmayı unutmuşum:)

  1) SIEMENS SN24D230TR SOLO BEYAZ BULAŞIK MAKİNESİ – 1150 TL
  2) BOSCH SMS43D08TR 4 PRG BULAŞIK MAKİNESİ – 1229 TL

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.2/5 (6 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)
 16. Ahmet 22 Ekim 2015 saat 16:41 - Yanıtla

  Selamlar,

  Yaklaşık 6 ay sonra evleneceğim ve çeşitli yerlerden bulaşık makinesi araştırması yaptım. 1000-1500 TL aralığında bir bütçem var. Yaptığım araştırmalarda Siemens ve Bosch markalarının daha öne çıktığını gördüm. Araştırmalarım sonucu aşağıdaki 2 model makul göründü. Bu modeller ile ilgili yorumlarınızı ve varsa başka model tavsiyelerinizi alabilir miyim?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.9/5 (11 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 6 votes)
 17. Erhan 17 Ekim 2015 saat 13:11 - Yanıtla

  Yaklasik 3 yil once 1200 TL civari bosch marka 5 programli bulasik makinesi aldim. Maalesef 3 yil icinde cok ariza verdi. Garanti suresi de doltuktan sonrada tekrar arizalandi ve servis 850 TL tamirat bedeli oldugunu belirtti. Kaliteli diye pahaliya aldigim urun bi makine tutari kadar bana zarar acti. Makinemi yenileyecegim ama bi daha bosch almam.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.7/5 (6 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 10 votes)
 18. Nilüfer 9 Haziran 2015 saat 10:39 - Yanıtla

  Bulaşık makinemin su boşaltma hortumunu dolabın altından geçirerek diğer dolabın altıdan 40-45cm yükseğe konulmuş,böyle kullanabilirmiyim?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 19. zafer 14 Nisan 2015 saat 01:07 - Yanıtla

  en iyi bulaşık makinesi ararken hatamı yapılmış oluyor acaba. isveçli bilim adamalarının araştırmalarına göre makine ile bulaşık yıkanırken tüm mikroplar – bakteriler öldüğü için çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesi engellenmiş oluyomuş böylece çocuklarda daha fazla alerjik ve alerjik astım olabiliyormuş. inanmayan araştırabilir tabi İsveç’teki Gothenburg Üniversitesi’nin araştırması
  Pediatrics” dergisinde yayımlanmış durumda. Tabi bulaşık makinesi deterjanı üreticileri ve makine üreticileri bu araştırmanın mümkün olduğu kadar sümen altı olmasını isteyeceklerdir.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.5/5 (8 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 6 votes)
 20. süleyman 29 Mart 2015 saat 15:32 - Yanıtla

  Sıcaklık, plastik ve beslenme bunlar pek bir arada olmaması gereken şeyler. Cam ve kaliteli paslanmaz çelik beslenme ile ilgili olarak tercih edilecek malzemeler, sadece koku olarak ta düşünmeyin bence.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 3 votes)
 21. kullanıcı 14 Mart 2015 saat 13:08 - Yanıtla

  tabanı plastik gibi bir madde olanı (adını unuttum) ve çelik olanı var. bu çok mu önemli acaba? bosh bayi şöyle bir şey dedi. çelik bir zaman sonra alttan paslanmaya başlar göremezsniz, ama pllastik olan paslanmaz. 10 yıl garantisi var. aklım karıştı. kime sorduysam da koku yaptığı için plastik alma demişti.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.8/5 (9 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 7 votes)
 22. metin 12 Mart 2015 saat 00:37 - Yanıtla

  birtakım özellikler herkes için önemli değil o yüzden yeni çıkan makinaların cafcaflı özelliklerine kanmayın para kolay kazanılmıyor. yazının en çok bu özelliğini beğendim. makinelerin özelliklerini anlatıyor ama uyarmayı da ihmal etmiyor. mesela mutfağın konumu oturma odası ile alakası yoksa sote bi yerde kalıyosa ne yapacasınız sessizlik özelliğini. bir de albenili elektronik özellikler konuyo bir sürü programlar size bulaşık maknesi tavsiyesi bu tür makine sahibi varsa etrafınızda o özellikleri kullanıp kullanmadığını sorun bakalım ne diyolar. yoksa standart programa basıyoz yıkıyoz bulaşıkları mı diyolar. eşim, annem tanıdığım bayanlar bi standart programı kullanır bide en fazla kısa programı diğerleri süs, aksine bilgisi olan paylaşsın

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.4/5 (5 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +10 (from 10 votes)
 23. harun 24 Şubat 2015 saat 01:44 - Yanıtla

  Kaliteli bulaşık makinelerinin neredeyse hepsi direct drive motora sahiptir. bosch,siemens,profilo bulaşık makinelerinde bunun ismi iqdrive olarak geçer .. Lg ve özellikle samsung bulaşık makineleri bence alınmaz boş yere paranızı vermeyin …
  Aeg, Bosch,Siemens ve ya Profilo çok daha kalitelidir

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (5 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 7 votes)
 24. ziya 22 Şubat 2015 saat 17:18 - Yanıtla

  direct drive teknolojisi benim ilgimi çekiyor. diğer bulaşık makinelerinde de bu özellik varmı?
  lg direct drive bulaşık makinesi kullanan var mı?
  1500tl civarı bütçe ayırdım.. bulaşık makinesi için uzmanlarından yorum ve öneri bekliyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (9 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 8 votes)
 25. sibel 15 Şubat 2015 saat 14:20 - Yanıtla

  bu fiyatlara yakın çelik tabanlı bosch kalitesinde profilo 6481MG var 1200 küsürlere bulabilirsiniz 6 programlı ve bir sürü iyi özelliği var fiyat performans olarak çok iyi bir ürün

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.7/5 (7 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 9 votes)
 26. mustafa 13 Şubat 2015 saat 14:16 - Yanıtla

  1200 tlyi aşmayan bir bulaşık makinesi tavsiyesi istiyorum özellikleri gelişmiş olsun kaliteli olsun ama ucuz olsun

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.1/5 (9 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 4 votes)
 27. süleyman 12 Şubat 2015 saat 00:33 - Yanıtla

  yerli malı boschtan uzak durun derim, plastik aksam yoğun olarak kullanılmış, ithal mallarda ise çelik aksam kalite farkı bariz ortada SMS68N02TR modelini tavsiye ederim 1500 TL civarı bulabilirsiniz ama iyi bir ürün.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.8/5 (12 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 28. mert 30 Ocak 2015 saat 00:42 - Yanıtla

  güzel bir yazı olmuş elinize sağlık bir kaç bi şey bende eklemek isterim tellerinin biraz kalın olması iyi olacaktır, tencereler bulaşık makinelerinde sürekli yıkanacaksa, özellikle üst rafın yukarıya doğru kalkıp tencere boyuna göre ayarlanabilir olması önemlidir, alt rafların da katlanabilir olması iyi olacaktır. yüksek ısıya dayana kalın ve antibakteriyel teller olmalı koku üretmemelidir. Üst düzeneğin tamamen çelik olması kokunun oluşmamasında önemlidir.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (9 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 6 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla beyaz eşya marka önerileri, beyaz eşya tavsiyesi, Bulaşık makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler, Bulaşık Makinesi Nasıl Seçilir?, Bulaşık Makinesi Ölçüleri, Bulaşık Makinesi Öneri, Bulaşık makinesi özellikleri nasıl olmalı, Bulaşık makinesi özellikleri nelerdir?, Bulaşık Makinesi Seçimi, Elektrikli ev aletleri, En iyi bulaşık makinesi markası hangisi, Ev eşyaları özellikleri
tv tavsiyesi hangi model
TV-LCD, LED TV-PLAZMA TV- OLED TV 2

Tv ile ilgili bu ikinci makalemizde tv satın alma rehberi şeklinde, Televizyon seçimini etkileyen faktörler, ebatları (boyutları), tv fiyatları  markaları,...

Kapat