Buzdolabı – Derin Dondurucu

jethoca 7 Ekim 2014 102

Kullandığımız beyaz eşyalar  yani çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın bulaşık makinesi vb içerisinde en fazla gereksinim duyduğumuz ve en önemlisi, öncelikle buzdolabı ve sonra çamaşır makinesidir.

Buzdolabı kullanımı diğerlerine göre çok daha sade bir üründür. Şu programı bu programı, şu fonksiyonu olayları olayları buz dolabında pek yoktur.  Buzdolabını fişe takarsın kendisi çalışır. İkide bir ayar vb yapılmaz. Dolap kapatılmaz fişten çıkarılmaz.  Temelde alınacak buzdolabı geniş ve kullanışlı olsun, az elektrik tüketsin, sesi az olsun, içindeki gıdaları çok uzun süre taze tutsun  yeter.

Kullanacak ailenin fert sayısı bütçesi konulacak yerin büyüklüğü gibi kriterler devreye girdiğinde değişik etkenler devreye girer.

buzdolabı tavsiyesiBuzdolabı seçiminde bana göre belirleyici beş etken önemlidir. Bunlar ;

Tabi ki ürünün sağlamlığı, servis kalitesi, markanın müşteri memnuniyetine verdiği önem,marka ve servis yaygınlığı gibi faktörler de önemlidir. Ama bunlar sadece buzdolabında değil tüm elektronik eşyalar için geçerlidir.

Buzdolabı Tercihi – Buzdolabı Tavsiyesi Dikkate Alınacaklar

Şimdi yukarıdaki maddeleri  sırası ile açıklamaya çalışayım.

Hacim ve Kullanışlılık (Buzdolabı Ölçüleri)

Buzdolabı bir anlamda mutfağımızı toparlayan bir üründür. Bu nedenle alacağımız dolabın hacmi önemli. Artık 412 litre altı dolaplar neredeyse yok gibi. 550 litre ve üstü hacimdeki dolaplar tabi ki çok daha kullanışlı olur ama bu tür dolaplar için yani gardırop tipi ve kombi tipi dolaplar için iki sorun var:

Bunların fiyatları oldukça pahalı. 1600 tl ye kampanyalı ürünleri ancak bulabiliyoruz.

Standart mutfaklarda buzdolabı için ayrılan alanlarda genellikle genişlik 70-75 cm ve yükseklik  185 cm’dir. Mutfakta tezgahla  duvar arasında ayrılan kısmı sınırladıkları gibi, mutfak tezgahını yukarıdan dolabın üstüne kadar devam ettirip seçeceğiniz dolabın yüksekliğini de sınırlamaktadırlar. Bu durumda size 500 litrenin altında bir dolap seçmekten başka çare kalmaz.

Buzdolabı Tavsiye Boşluk Ölçüleri

Buzdolabı için mutfak dolabı içinde yer ayrılmışsa buzdolabının etrafında ne kadar boşluk bırakılmalıdır. Buzdolabının kullanma kılavuzunda aksi belirtilmedikçe arkasında, yanlarda en az 6cm üstte ise en az 9 cm boşluk kalmalıdır. Buzdolabının elektrik sarfiyatı ses ölçümü ve diğer bildiğiniz teknik özelliklerinin ölçüldüğü ortam ve aynı zamanda ölçüm için ideal ortamı (en az yanlarda) 30 ar cm arkada 6 cm üstte 9 cm şeklinde olmaktadır.

Dolabın hacmi kadar ebatların dağılımı da önemlidir. Bu konuda bilinmesi gereken bir  durum da 400- 450 litrelik dolaplarda enlemesine geniş, derinliğine ise dar olan dolapları kesinlikle almamaktır. Böyle buzdolaplarına tepsi, leğen içinde yiyecek ( hanımlar kalabalık kişiler için kısır, dolapta saklanacak hamur vb leri en pratik leğen içinde bulunduruyorlar) vb koyamıyorsunuz. Börekçi fırınlar ve davul fırın kullananlar da tepsilerini sığdıramadıklarından bu derinliği olmayan dolaplarda çok sıkıntı yaşıyor.

Geniş hacimli, özellikle 600 litre ve daha büyük dolaplar gerçekten çok kullanışlı oluyor. Ucuzken bol bol meyve sebze stoklamada, kurban bayramı, balık sezonu gibi zamanlarda et saklamakta ve tüm kahvaltılıkları saklamakta çok iyi oluyor.  Bazı ailelerde dolapta yer darlığı nedeniyle bazı kahvaltılıkların, çok pişirilmiş ama beklendiği kadar yenilmemiş yemeklerin vb. dışarıda bırakılarak çirkin görüntü ve dağınıklık yanında sağlıksızlığa neden olunduğunu görüyoruz. Geniş hacimli buzdolabının iç kısmı da tamamen geniş geniş açık alanlardan değil, içinin bir  kısmı  çekmeceli bölümlerden oluşmaktadır. Yemekleri soğuttuktan sonra dolapta saklayanlar raf yüksekliği fazla olmalıdır. Yiyecekleri kaplarda saklayanlar için ise bu çekmeceli bölümle daha iyi.

Buz dolabı hacminde bir önemli husus ta dört kapılı denilen Gardırop tipi buzdolaplarının çok kullanışlı olmadığıdır. Çok yer kaplarlar ama göründüğü kadar geniş hacimli değildirler. Bu  konuda en doğru seçim kombi tipi buzdolaplarıdır. 605 litre hacminde 4 kapılı bir dolapla aynı  ebatlara sahip bir kombi tipi dolap 700 litre  civarında  gelmektedir. Gardırop dolapların ise dolap kapağı avantajı var. Şişe  benzeri ürünleri tutmak için bu kapılar kullanışlı oluyor.

Hacimde dikkat edilecek önemli bir husus ise göz aldanmasına düşmemektedir. Dolaplar bazı mağazalarda yerden 10 cm altlığın üstünde  daha yüksekte   ( yaklaşık olarak )  sergilenirken müşteri  zeminde duran dolaptan bunu daha büyük hacimli sanmaktadır.

Tabiki bu saatten sonra dondurucu bölümün yukarıda olduğu buzdolabı alınmaz diye bir kural yok ama yeni trend dondurucu bölümün altta olması.

Dolabın iç dizaynında özel istekler ise her zaman ev hanımlarına bırakılacak bir konudur.

Buzdolabı Enerji Tüketimi

Evde kullandığımız eşyalar içinde en çok açık kalanı buzdolabıdır. Bu nedenle buzdolabının elektrik sarfiyatını bir çamaşır bulaşık makineleri ve elektrikli süpürge ile karıştırmamak gerekir. Çünkü onlar buzdolabının ortalama yirmide biri kadar ancak çalışmakta. Aylık  elektrik tüketiminin ortalama üçte biri kısmı buzdolabındandır. Enerji sınıfına ve dolap hacmine göre değişse de aylık sabit 10 tl ile 40-50 tl ye kadarlık elektriği fişini hiç çekmediğimiz buzdolabı harcar.

buzdolabı enerji sınıfı a plus plus  ==> Buzdolabı enerji sınıfı A+++, A++, A+, A, B, C,  D

Buzdolabı yıllık enerji elektrik tüketimi

Buzdolabı enerji etiketi a sınıfı

==> kWh Yılık Enerji Tüketimi : Buzdolabının yıllık elektrik tüketimini gösterir. Standart ile belirlenen ortamda söz konusu buzdolabının yıllık tüketeceği elektrik miktarını karşılaştırmak için kullanılır. 

Buzdolabı soğutucu bölüm hacmi ==> L Buzdolabının litre cinsinden Soğutucu bölüm hacmi.

(Yıldız sınıflaması olmayan bölümlerin depolama hacmi olarak da geçer)

Dondurucu bölüm hacmi

==> L Buzdolabının litre cinsinden dondurucu bölüm hacmi

( Donmuş gıda saklama bölmelerinin depolama hacmi )

dB Buzdolabı sesi desibel gürültü emisyonu

==> dB Gürültü Emisyonu

(Buzdolabının çıkardığı ses düzeyini belirler)

Enerji tüketimi konusunda Dünya çapında bilinen büyük markalar daha gerçekçi rakamlar vermektedir. Bizim yerli markalarımız maalesef bazen abartılı rakamlar yazarak yanıltıcı olabiliyorlardı. Yeni yönetmelik çerçevesinde hesaplanan değerlerde artık bu pek mümkün olmuyor. Yıllık 400 kw nin üzerinde tüketim yapan orta büyüklükteki dolaplar ile 500 kw üzerinde tüketim yapan 600-650 litrelik dolapları almamak gerekir.Artık A değil A++ buzdolabını tercih etmeliyiz.  Aylık 15 tl daha fazla elektrik harcayan bir dolap yıllık 200 tl civarı ek masraf çıkartır.

Yiyecekleri Taze Tutması

Buzdolabının yegane fonksiyonu gıda ürünlerimizi bozulmadan saklamasıdır. Dondurucu bölümünde tüm dolaplar görevini ortalama olarak yapabilmekte. İş normal bölümde gıdamızı buz tutturmadan uzun süre korumaya gelince işte burada bir kopuşma başlıyor.

İyon teknolojisi ya da plasmacluster teknolojisi bu konuda en iyisi. Yani ortamdaki bakteri ve küfleri gerçekten yok edebilmek büyük bir teknoloji ve maharet. Yerli markalarımızda onun yerini tutmasa da mavi ışık teknolojisi vb de ürünlerin dolap içindeki ömrünü uzatmaktadır. Mavi ışık dolap içinde gıdaların fotosentez yapabilmesi gibi bir şeydir. No frost teknolojisi de gıdaların saklanma ve taze kalma süresini biraz uzattı. Artık derin dondurucu buzdolabının tercih edilmeyeceğini düşünerek o alana hiç girmiyorum.

Sesi – En Sessiz Buzdolabı

buzdolabı desibel sessizÖnemsiz gibi dursa da buzdolabının gürültü olayı çok önemlidir. Çünkü 24 saat aktif ve en az 12 saat çalışan bir makinedir. Yatak odanız da mutfağa yakınsa sesi gerçekten baş ağrıtır. Gürültü seviyesi 40 desibelin üzerinde olan buzdolapları bence tercih edilmemelidir.

Desibel nedir?: dB üretilen sesin referans ses seviyesine logaritmik oranıdır

Grafiktede görüleceği üzere dB ölçümünde aslında logaritmik bir durum vardır. Yani bir kaç desibellik fark aslında ses seviyesinin bir nevi katlanması anlamına gelir. (her 20dB artış 10’a katlanma demektir) Pratik manada aslında bu şu anlama da gelir 37 – 40 desibel arasındaki fark ile 40 – 43 desibel arasındaki fark aynı şey değildir. (40 dan 43 e çıktığında ses çok artmış olacaktır.) Bunun yanında ölçüm standartları (daha çok da ölçülen mesafe ve ölçülen şartlar) farklı olunca ölçülen desibelde farklı olacaktır. İnsan kulağının ayırt ettiği ses düzeyi kabaca 3 desibel olarak geçmektedir. Aynı buzdolabının hem 39 desibel hem de 43 desibel olduğunu duyarsanız şaşırmayın. Artık yeni enerji etiketleri ölçüm standartlarına geçildiğinden son üretilen dolaplardaki yeni etiketlerdeki ve resmi internet sitelerindeki bilgilere göre bakabilirsiniz. 

Azıcık sesi fazla olsun ne çıkar demeyin özellikle geç saatlerde sesin verdiği rahatsızlık çok çok artıyor. Yazın uzun gecelerinde mutfakta, mutfağa yakın yerlerde zaman geçirmek dolap sesi yüzünden zevksiz oluyor.

Sağlamlık, yaygınlık, garanti  marka ve müşteri memnuniyeti gibi diğer  genel özellikler ile kişisel tercih nedeni konuları açıklamaya devam edeceğim.

Buzdolabı ile ilgili bu giriş bilgilerinden sonra buzdolabı tercihimizi etkileyecek olan diğer faktörlere geçelim. Bunları da yine ayrı ayrı maddeler halinde sıralamayı uygun görüyorum.

Marka ve Güvenilirlik -Yaygınlık ve Müşteri Memnuniyeti

Başta da belirttiğim gibi buzdolabı sade, yani fişe takılıp aynı ayar çalışan bir cihaz. Bu nedenle çok özelliği olması yerine aldıktan sonra bize sorun çıkartmayacak bir ürün olması önemli. Bu da tabiiki iyi yaygın ve güvenilir bir marka olması ile ilgili. Yani buzdolabına vereceğimiz paranın bir kısmını ülkemizde kendisini kanıtlamış ve güven kazanmış markaya harcayacağız. Bu durum bence üzücü ama Türkiye beyaz eşya piyasasının bir gerçeği. Özellik ve kalite olarak vasat ama servis yaygınlığı yönünden mükemmel olan markalar ( neredeyse öyle tek bir marka var) kendisinden çok kaliteli olan yabancı marka ürünlerden daha pahalıya satılıyor ama pratikte bu durumu da hak ediyor. Çünkü kimse çıkabilecek sorunlarla uğraşmak istemiyor. Az biraz daha fazla ödeyip, çokta anlamadığı teknolojik bazı özellikleri de önemsemeyerek sorunsuz ve huzurlu kullanım istiyor. Biraz büyük ve fiyatı 2000 tl nin üzerinde bir ürün alındıysa yaklaşık 80 tl ye daha kıyılıp 7 yıllık ta garanti yapıldı mı artık kafamız rahat demektir.

Beyaz eşya da rekabetin hiç olmadığı bundan yaklaşık bi 15 yıl kadar önce yerli, Pazar payı çok yüksek marka- markalar ithallerin yanında gerçekten kalitesiz kalıyordu. Şimdi durum pek öyle değil. Yerli markalar kendilerini bayağı geliştirdi. İthaller de Çin etkisiyle (Hem Çin’de  yaptırma ve hem de Çin’in ucuzluğu ile rekabet etme olabilir)  öyle eskisi kadar taş gibi sağlam ürünler üretmiyorlar.

Önemli Not: İthal buz dolaplarında bir problem de dünya çapında sattıkları tüm modelleri ülkemize getirmemeleridir. İstediğiniz ve internette görüp beğendiğiniz çoğu modeli ülkemizde alamıyorsunuz.Mesela çok kaliteli bir markanın difriz kısmı altta olan modelleri Türkiye’de satılmıyor.

Özellikle büyük teknomarketlerde mükemmel kalite ve özellikte çok büyük çok harika ithal marka buzdolabı modelleri var. Bu dolapları görünce gerçekten dolap dediğin bu dur diyorsun. Bunlardan bir kısmı dünya çapında kaliteli. İki üç marka gerçekten çok sağlam buzdolabı yapıyor ama iki sorun ile karşı karşıyayız;

gardolap buzdolabı

Gardrop Tipi

–  Gardrop tipi bu dolapların fiyatları 3999 tl den başlayıp 7000 tl ye kadar gidiyor yani üst gelir seviyesini hedefliyor.mesela ben alamam.

Bunların 450-550 litrelik normal modelleri ise bazen bu market kampanyalarında 1500 tl ye kadar uygun fiyatta bulunabilir.

–  Biraz daha varlıklıların aldığı inox model büyüklerde pek sorun olacağını sanmıyorum ama şu indirimli alınan 450-550 litre hacmindeki modellere balıklama atlamamızı engelleyen diğer durum ise markanın ve servisinin yaygın olmayışı. Pek çok ilde bunların servisi yok. Bir sorun olduğunda başımız ağrır ve bekleriz. Garanti bittikten sonra ise tamirleri çok pahalı. Aslında bu kaliteli markalar bence pek sorun çıkartmaz ama beyaz eşya olayında sorunlar her zaman olabilir.

Tüm bunlardan dolayı maalesef diyorum, vasat kaliteye rağmen yerli yaygın markalar özellikle orta gelirli aileler için haklı bir tercih nedeni.

No frost- Derin Dondurucu (Statik)

Derin dondurucu diye kastettiğimiz tabi ki statik buzdolabıdır. No frost olmayan modele derin dondurucu ifadesi yaygın olarak kullanıldığı için öyle yazdım.

Statik  buzdolabının  avantajı no frosta göre daha az elektrik harcaması ve daha ucuz fiyata satılmasıdır. . Karlanma, ürünleri taze tutma süresinin daha azlığı, soğutma kapasitesinin no frosta göre daha düşük olması yeni gelişmiş özelliklerin çoğunun bu dolaplarda olmaması gibi nedenlerle bence alınmaması gereken tiptir. Buzlanma sorununa bu dolapları alanların katlanması gerekir.

Sağlamlık

Sağlamlık yönünden bakarsak, kapsının, kapı kulpunun plastiklerinin vb sağlamlığı yönünden :

En sağlamı satışı yaygın olmayan iki-üç adet ithal marka gelir. Sonra bizim piyasaya hakim yerlilerimiz ile üretimlerinin bir kısmını Türkiye’de yapan ithal gruplar onları takip eder. Ucuz ithaller ile iki büyük markanın ucuz alternatif olsun diye çıkardıkları markaları en dayanıksız grubu oluşturur. .

İyi servis ve müşteri memnuniyetine önem veren bir marka olmadıkça sadece sağlamlığın da bir önemi yok.

Buzluk Altta (Kombi) -Üstte:

buzluk altta buzdolabı

Kombi Tipi

Bundan birkaç yıl önce tüm buzdolaplarının buzluk kısmı üstteydi. Bu durumda özellikle en altta olan meyve ve sebzeleri buzdolabına eğilerek, çömelerek yerleştirmek ve almak gerekiyordu. Gerçekten insanın belini ağrıtan bir durum. Şimdi modellerin yarıdan fazlasında buzluk kısmı altta. Kullanımı daha kolay ve konforlu oldu. Ama hala beğendiğimiz bazı markaların buzluk kısmı alta olan modellerini göremiyoruz.

Özel tercihler :

Bunları da kısa kısa sıralamak istiyorum.

 • Otomatik buz yapma özelliği : çok buz tüketenler için tercih edilir.
 • Soğuk su sebili: Kapağı açmadan yazın soğuk su içildiği için enerji tüketimini azaltır, kolaylık sağlar.
 • Cam ön kapak: Özellikle siyah renginden dolayı şık duruyor ama iki olusuz yönü var. Daha pahalı, temizliği daha zor olmaktadır.
 • İnox Gövde: hem daha şık ve hem de daha sağlam oluyor. İnox olmayan  (beyaz ) buzdolapları  zamanla sararma yapabiliyor. Yeni inoxlar daha az leke tutuyor. Parmak izi yapmayan inoxları kastediyorum.

Buzdolabı Fiyatı : (En Önemli Belirleyici)

Bana kalsa hem genişliği, hem markası ve hem de dış kapağının mükemmel deseninden dolayı Oktay ustanın yemek programlarında  kullandığı modeli alırım. Ama 8500 tl gibi bir fiyatı buzdolabına vermem ekonomik gücüm açısından mümkün değil.

Buzdolabına harcayacağımız para herkesin tercihine ve bütçesine göre değişiyor. Burada verebileceğim tek bilgi özellikle tekno marketlerin mağaza açılışları ya da özel indirimlerinin istediğimiz ve özellikleri iyi buzdolabına denk geldiğinde kaçırmamamız gereklidir. Çok nadiren markalar kendileri de bazı modellerde özel indirimler yapıyorlar. Bu % 25-30 hatta 35 lik gerçek indirim kampanyaları yapabilen tekno market indirimlerinin yanında sönük kalıyor.

Hangi Soruların Cevabı Burada? Bahsettiklerimizden bazıları…

 • No frost Buzdolabı tavsiyesi
 • En iyi buzdolabı yorumları – özellikleri
 • Hangi buzdolabı alınır?
 • Buzdolabı önerisi – Buzdolabı seçimi
 • En sessiz buzdolabı
 • En geniş hacimli buzdolabı hangisi?
 • En iyi gardrop tipi buzdolabı hangisi?
 • Hangi buzdolabı alınmalı?
 • En sağlam buzdolabı
 • Kombi buzdolabı kullanışlı mı?
 • Elektrikli ev aletleri ve buzdolabı enerji tüketimi karşılaştırma

Burada anlatılanlar dışında yorumlarınızla ve indirim kampanyalarından haberdar ederek katkıda bulunduğunuz için Teşekkür Ederiz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (39 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +8 (from 12 votes)

Buzdolabı – Derin Dondurucu, 4.3 out of 5 based on 39 ratings

102 Yorum »

 1. Atilla 18 Ağustos 2015 saat 01:25 - Yanıtla

  VOLKAN BEY’E GARDIROP BUZDOLABI TAVSİYESİ:
  Volkan Bey size de merhabalar.
  Öncelikle siz zaten benim kaliteli bulduğum marka ve modelleri yakalamışsınız.
  Ayrıntılı model değerlendirmeye geçmeden önce benim buzdolabı kalite bakışım hakkında kendi düşüncelerimi yazmak istiyorum.
  Markanın modeline göre durum birazcık değişiklik gösterebilse de genel olarak buzdolabında benim kalite sıralamam şu şekilde.
  1- Amana
  2- Liebherr
  3- Sharp ve Hitachi. Ben sharpı daha çok seviyorum. Plazma closter yani iyon teknolojisi nedeniyle
  4- Diğerleri. Gronje LG, Siemens önce, geliyor.
  Bu arada Miele, Sub-Zero gibi 400 litrelik dolabın 25.000 lira olduğu markaları değerlendirmeye almadım. Çok aşırı pahalı olduğu için.
  Bu durumda sizin 3 ürün içinde Lİebherr marka olarak benim için biraz daha ön planda.
  Gelelim sizin modellere.
  1-HİTACHİ R-S700GPRU2 GBK:
  Bu dolap bir ENPLUS ürünü. Enplus’ta fiyatı 6900 lira görünüyor ama dediğiniz gibi şu sıralar çok agresif bir kampanya var. Yani bir beyaz eşyanın net % 43 indirimle satılması müşteri için çok çok cazip bir durum. Bir de bu dolaplara Enplus mağazası 10 yıl ücretsiz garanti uyguluyor. Benim kullandığım buzdolabı Beko marka. 630 litre görünüyor ama net hacmi 570 litre civarı. Özelliksiz sıradan dolap işte. Üç buçuk yıl önce onu almamış olsaydım bu dolaba balıklama atlardım.
  Volkan Bey diğer alternatifleri hiç saymasaydınız bu dolabı kesinlikle alın derdim. Son olarak hitachi nin bu gardırop modelinin bir avantajı daha var. Oda derinliği. Çoğu vatandaş ve ben gardıropları derinliği 60 cm diye kullanışsız buurum. Ancak bu modelin derinliği 76 cm. Su pınarı, harika siyah rengi, Hichinin İnverter soğutma teknolojisi olumlu tarafları. Bence Liebherr markası hitachiden bir iki gömlek üst sayılır yine de.
  2-LİEBHERR SBSESF7212 COMFORT :
  Benim için amana ve Liebherr markaları her zaman buzdolabında hayranlıkla baktığım markalar olmuştur. Tıpkı arabada bir Mercedes E serisine bakar gibi. Liebherr buzdolaplarının malzeme kalitesi, soğutma teknolojisi ve çok düşük elektrik tüketimi ve özellikle sıradan bir markaya göre çok daha uzun süre sağlamca kullanabilmeniz sizi bu markayı aldığınız için çok mutlu edecektir.
  Bu modeli değerlendirirsek :

  Teknik Donanım
  .
  Enerji Verimlilik Sınıfı: A+/A+
  365 Günde Enerji tüketimi: (Yıl/kWh) 461
  24 Saatte Enerji Tüketimi (kWh): 1,26
  Toplam Net Hacim (Kullanılabilen iç hacim): (lt) 651
  Net Hacim-Soğutucu Bölümü: (lt) 390
  Net Hacim- Dondurucu Bölümü: (lt)261
  Toplam Brüt Hacim (lt): 709
  24 Saatte Dondurma Kapasitesi (kg) : 20
  Arızalarda Saklama Süresi (Saat): 43
  Ses-Yankı Seviyesi : dB 41 Aslında 43 desibel.

  Malzeme Özelliği
  Kapı-/Kapak Malzemesi: SmartSteel özellikli paslanmaz çelik kapı
  Gövde Malzemesi: Çelik
  Gövde Rengi Paslanmaz : Çelik
  .
  Ebat Ölçüleri (cm) : 185,2/121/63 Ağırlık (Kg) 90,4
  Volkan bey bu dolap görüldüğü gibi Hitachi’den kullanım hacmi olarak ciddi oranda büyük. Mesela dondurucu kısmı Hitachi de 228 litre iken bunun dondurucu kısmı ise 261 litre. Çok güzel bir dolap. Çok çok kaliteli bir marka. SÜper özellikler. Siz ilk mesajınızda bu model için teşhir ürünü ve fiyatı 4900 lira demiştiniz. Üründe teşhir olmasından dolayı bir problem yoksa yani kapalı kutu ile aynı şartlarda bir ürün ise ben hitachi yerine bunu alırdım. Bana göre Hitachi Wolswagen ise Liebherr mercedes BMW ayarında. Artık çok beğendiğim Sharp markası içinde Audi benzetmesi uygun düşer herhalde. İşin esprisi bir tarafa özelliklerine göre fiyatı çok iyiymiş.Mesela şu anda N11 isimli sitede fiyatı 7000 tl. Ürünün elektrik tüketimi de çok iyi.
  Gelelim son modele.
  3- LİEBHERR 7353 PREMİUM
  önce ürünün standart bilgilerini liste halinde vereyim.
  Teknik Donanım
  Enerji Verimlilik Sınıfı: A/A+
  365 Günde Enerji tüketimi (Yıl/kWh): 529
  24 Saatte Enerji Tüketimi (kWh): 1,4
  Toplam Net Hacim (lt) : 667
  Net Hacim-Soğutucu Bölümü (lt): 548
  Net Hacim- Dondurucu Bölümü (lt): 119
  Toplam Brüt Hacim (lt): 726
  24 Saatte Dondurma Kapasitesi (kg): 14
  Arızalarda Saklama Süresi (Saat): 31
  Ses-Yankı Seviyesi dB : 42

  Malzeme Özelliği.
  Kapı-/Kapak Malzemesi: SmartSteel özellikli paslanmaz çelik kapı
  Gövde Malzemesi : Paslanmaz çelik
  Gövde Rengi : Paslanmaz çelik

  Ebat Ölçüleri (cm): 185,2/121/63 Ağırlık (Kg):163,9
  Kısaca kıyasladığımızda bu modelin iç hacmi sadece 17 litre artmış durumda.
  Ben bu üründe şu yönleri çok olumsuz buldum.
  1- En önemlisi ürünün dondurucu hacmi fena halde düşüyor. 260 litreden 119 litreye düşüyor. Tamam diyeceksiniz ki normal bölümü 548 litre ile devasa oluyor. Peki kurban bayramı gibi durumlarda iş nasıl olacak diye bakmak lazım. Liebherin üstteki modelinde dolap 260 litrelik dondurucu bölümü ile ayrı bir derin dondurucuya ihtiyacı sıfırlayacak bir imkan veriyordu.
  2- Dolabın elektrik tüketimi ve fiyatı ciddi olarak artıyor.
  Volkan bey bu dolabın fiyatı diğerinden çok fazla. Zaten marka ürününü permium yani en üst sınıf olarak isimlendiriyor. Bu modelin diğerine göre kesin bir ciddi üstünlüğü var. Ama kusura bakmayın ben hangi yönden üstün olduğunu tam olarak anlayamadım. Böyle durumarda benim yöntemim markanın Türkiye genel merkezinde bulunan uzmanları telefonla arayıp bilgilenmek olur ama ona yarın bir gün fırsat bulabileceğimi sanmıyorum.
  GELELİM SONUCA:
  1- Volkan Bey iki mesajınız arasında farklılıklar var. İlk mesajınıza göre Liebherr 7212 fiyatı 4900 liraya düşmüş. teşhir ürünü. İlk mesajınızda Liebherr 7353 te 7500 liraya düşmüş teşhir ürünü. İkinci mesajınızda ise sanki bu durum değişmiş gibi. Yani mesela 7353 ün fiyatı 11.200 lira. 7212 modelinin de 4900 liralık fiyatından bahsetmiyorsunuz. Pardon son anda gördüm o da spot ürünmüş fiyatı 5500 lira. Yani bu modellerin fiyatının ne olduğuna göre benim tavsiyem de değişir.

  2- Eğer Liebherr 7212 nin fiyatı 5500 lira ise bana göre üçü içinde tek seçenek bu. Ben 5500 liraya 651 litrelik Liebherr i alır hitachiyi hiç düşünmezdim. Zaten dolabınızın derinliği de 65 cm imiş. Hitachinin derinliği 76 cm idi. Bu da Liebherr’i tercih için bir neden oluyor. Yine arabadan gidecek olursak; bir tarafta Wolsvagen Passat, 140.000 lira yerine 90.000 liraya düşmüş. Öbür tarafta Mercedes E- 250 de 260.000 lira yerine 140 000 liraya düşmüş. Tabik E-250.
  3- Volkan Bey para sizin karar sizin. Ancak karar benim olsaydı 11200 liraya kadar çıkmaz Liebherr 7212 nin iki katı fiyatı 7353 premium’a vermezdim. Tabi ben böyle yapardım.
  Bana göre hem hitachi hem de Liebher 7212 fiyatına göre çok çok kaliteli ürünler. Bunlardan hangisi alırsanız alın şu anda turnayı gözünden vurdunuz demektir.
  Benim değerlendirmelerim bu kadar. Karar sizin ve hayırlı olsun.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. volkan 17 Ağustos 2015 saat 14:43 - Yanıtla

  Atilla bey merhabalar,
  3 ürün arasında kaldım yardımınıza ihtiyacım var. Ilgilenirseniz çok sevinirim
  1-Hitachi Buzdolabı Siyah R-S700GPRU2 GBK
  2-liebherr sbsesf 7212 comfort
  3-Lieberman 7353 premium
  Hitachi 6900 tl den, 4.000 tl ye düşmüş durumda. Liebherr 7252 5500 tl (spot), Liebherr 7353 de 11.200 tl e düşmüş durumda. aslında 7353 beni çok zorlar. Ama 7252 ile çok mu farklı bilemedim. yani değer mi? liebherr 7252 ile hitachi arasında bir tercih yapsam hangisi olur?
  Bir değerlendirme yaparak tavsiye verirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler. Bu arada buzdolabını koyacağım mutfak dolabıının derinliği 65 cm. Yani Hitachi baya bi öne çıkacak gibi duruyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. A 17 Ağustos 2015 saat 00:30 - Yanıtla

  FULYA HANIM DOLABINIZ HAYIRLI OLSUN.
  ——————Biz de geçen hafta Hitachi r-s700pru2 buzdolabını enplustan 4000 tl’ye aldık.Ürün çok kullanışlı,çok şık ama 4 gün önce aldığım yeşillikler bozulmaya başladı,bu normal mi?Yeşillikleri sebze bölmesine koymamıştık,bununla ilgisi yoktur sanırım—————————
  Aldığınız buzdolabı kesinlikle kalbur üstü denebilecek kalitede bir dolaptır. Ben bu dolapta 3 adet olumlu yön buluyorum
  1- Marka: Kaliteli bir japon markası.
  2- Model: Hacmi özellikleri kullanışlılığı falan çok iyi.
  3- Kampanya: Asıl avantaj ise burada. 6000 liralık dolabı 4000 liraya al birde 10 yıl komple garantili olsun. Tadından yenmez bir fırsat olmuş.
  Gelelim derdinize. Nazarlık bir kötü tesadüf oldu bence. ben salatalıkların bozulmasının iki nedeni olabileceğini düşünüyorum.
  1- Aldığınız salatalıklar Hiyardı. Yani zaten alırken ha bozuldu ha bozulacak bir kıvamdaydı. Bazen benimde başıma böyle geliyor. İyice almış sebzeleri farkına varmadan satın aldığım oluyor. Sonra dolapta iki üç gün içinde de bozuluyor. Bu durumu siz daha iyi bilirsiniz. Yeşillik diye salatalıklardan bahsediyorsunuz sanırım. Yoksa tüm sebzeler için mi diyorsunuz acaba?
  2- Sebzeleri sebze bölümüne koymamaktan olma ihtimali daha düşük olsa da bu da olabilir.
  Önemli Not: arada dolabınızda 4 gün içinde salatalıklar bozulmaya başladı ve bu dolaptan kaynaklanıyorsa diğer ürünlerinde bozulmaya başlaması gerekir.
  Dolabınız tekrar hayırlı olsun. Koşumuz yeni Beko marka buzdolabı aldı. Görseniz beyaz, tipsiz, küçük falan. 500 litre gelir gelmez. 3200 liraymış. İçimden ah ah Hitachi nerede , hitachi
  Hitachi r-s700pru2 4000 liraysa bu en fazla 1500 lira eder dedim ama içimden dedim.Komşuya da hayırlı olsun dedim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Fulya 17 Ağustos 2015 saat 12:52 - Yanıtla

   Yorumunuz için çok teşekkürler.Yeşillik dediğim yeşil soğan,marul,roka v.b. şeyler.Üç-dört günde yarısından çoğu kullanılmayacak hale gelmiş maalesef,eski buzdolabımız bizi bir hayli uğraştırmıştı.Şimdi markasına güvenip Hitachi aldık,bir buzdolabının en önemli fonksiyonu olan sebze ve meyveleri taze tutma görevini yerine getirmeyecekse hiçbir anlamı yok.Servis çağırdım,yarın gelip bakacaklar,umarım bu da bizi uğraştırmaz.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla beyaz eşya tavsiyesi, Buzdolabı Fiyatı, buzdolabı ölçüleri, buzdolabı sesi, buzdolabı tavsiyesi, Elektrikli ev aletleri, Ev eşyaları özellikleri
Çamaşır Makinesi Tavsiye Yazısı Ana Resmi
Çamaşır Makinesi

Çamaşır makinesi seçimi, çamaşır makinesi tavsiyeleri, en tasarruflu çamaşır makineleri, süper sessiz çamaşır makineleri, en fazla kilo çamaşır yıkayanlar, en...

Kapat