Buzdolabı – Derin Dondurucu

jethoca 7 Ekim 2014 57

Kullandığımız beyaz eşyalar  yani çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın bulaşık makinesi vb içerisinde en fazla gereksinim duyduğumuz ve en önemlisi, öncelikle buzdolabı ve sonra çamaşır makinesidir.

Buzdolabı kullanımı diğerlerine göre çok daha sade bir üründür. Şu programı bu programı, şu fonksiyonu olayları olayları buz dolabında pek yoktur.  Buzdolabını fişe takarsın kendisi çalışır. İkide bir ayar vb yapılmaz. Dolap kapatılmaz fişten çıkarılmaz.  Temelde alınacak buzdolabı geniş ve kullanışlı olsun, az elektrik tüketsin, sesi az olsun, içindeki gıdaları çok uzun süre taze tutsun  yeter.

Kullanacak ailenin fert sayısı bütçesi konulacak yerin büyüklüğü gibi kriterler devreye girdiğinde değişik etkenler devreye girer.

buzdolabı tavsiyesiBuzdolabı seçiminde bana göre belirleyici beş etken önemlidir. Bunlar ;

Tabi ki ürünün sağlamlığı, servis kalitesi, markanın müşteri memnuniyetine verdiği önem,marka ve servis yaygınlığı gibi faktörler de önemlidir. Ama bunlar sadece buzdolabında değil tüm elektronik eşyalar için geçerlidir.

Buzdolabı Tercihi – Buzdolabı Tavsiyesi Dikkate Alınacaklar

Şimdi yukarıdaki maddeleri  sırası ile açıklamaya çalışayım.

Hacim ve Kullanışlılık (Buzdolabı Ölçüleri)

Buzdolabı bir anlamda mutfağımızı toparlayan bir üründür. Bu nedenle alacağımız dolabın hacmi önemli. Artık 412 litre altı dolaplar neredeyse yok gibi. 550 litre ve üstü hacimdeki dolaplar tabi ki çok daha kullanışlı olur ama bu tür dolaplar için yani gardırop tipi ve kombi tipi dolaplar için iki sorun var:

- Bunların fiyatları oldukça pahalı. 1600 tl ye kampanyalı ürünleri ancak bulabiliyoruz.

- Standart mutfaklarda buzdolabı için ayrılan alanlarda genellikle genişlik 70-75 cm ve yükseklik  185 cm’dir. Mutfakta tezgahla  duvar arasında ayrılan kısmı sınırladıkları gibi, mutfak tezgahını yukarıdan dolabın üstüne kadar devam ettirip seçeceğiniz dolabın yüksekliğini de sınırlamaktadırlar. Bu durumda size 500 litrenin altında bir dolap seçmekten başka çare kalmaz.

Buzdolabı Tavsiye Boşluk Ölçüleri

Buzdolabı için mutfak dolabı içinde yer ayrılmışsa buzdolabının etrafında ne kadar boşluk bırakılmalıdır. Buzdolabının kullanma kılavuzunda aksi belirtilmedikçe arkasında, yanlarda en az 6cm üstte ise en az 9 cm boşluk kalmalıdır. Buzdolabının elektrik sarfiyatı ses ölçümü ve diğer bildiğiniz teknik özelliklerinin ölçüldüğü ortam ve aynı zamanda ölçüm için ideal ortamı (en az yanlarda) 30 ar cm arkada 6 cm üstte 9 cm şeklinde olmaktadır.

Dolabın hacmi kadar ebatların dağılımı da önemlidir. Bu konuda bilinmesi gereken bir  durum da 400- 450 litrelik dolaplarda enlemesine geniş, derinliğine ise dar olan dolapları kesinlikle almamaktır. Böyle buzdolaplarına tepsi, leğen içinde yiyecek ( hanımlar kalabalık kişiler için kısır, dolapta saklanacak hamur vb leri en pratik leğen içinde bulunduruyorlar) vb koyamıyorsunuz. Börekçi fırınlar ve davul fırın kullananlar da tepsilerini sığdıramadıklarından bu derinliği olmayan dolaplarda çok sıkıntı yaşıyor.

Geniş hacimli, özellikle 600 litre ve daha büyük dolaplar gerçekten çok kullanışlı oluyor. Ucuzken bol bol meyve sebze stoklamada, kurban bayramı, balık sezonu gibi zamanlarda et saklamakta ve tüm kahvaltılıkları saklamakta çok iyi oluyor.  Bazı ailelerde dolapta yer darlığı nedeniyle bazı kahvaltılıkların, çok pişirilmiş ama beklendiği kadar yenilmemiş yemeklerin vb. dışarıda bırakılarak çirkin görüntü ve dağınıklık yanında sağlıksızlığa neden olunduğunu görüyoruz. Geniş hacimli buzdolabının iç kısmı da tamamen geniş geniş açık alanlardan değil, içinin bir  kısmı  çekmeceli bölümlerden oluşmaktadır. Yemekleri soğuttuktan sonra dolapta saklayanlar raf yüksekliği fazla olmalıdır. Yiyecekleri kaplarda saklayanlar için ise bu çekmeceli bölümle daha iyi.

Buz dolabı hacminde bir önemli husus ta dört kapılı denilen Gardırop tipi buzdolaplarının çok kullanışlı olmadığıdır. Çok yer kaplarlar ama göründüğü kadar geniş hacimli değildirler. Bu  konuda en doğru seçim kombi tipi buzdolaplarıdır. 605 litre hacminde 4 kapılı bir dolapla aynı  ebatlara sahip bir kombi tipi dolap 700 litre  civarında  gelmektedir. Gardırop dolapların ise dolap kapağı avantajı var. Şişe  benzeri ürünleri tutmak için bu kapılar kullanışlı oluyor.

Hacimde dikkat edilecek önemli bir husus ise göz aldanmasına düşmemektedir. Dolaplar bazı mağazalarda yerden 10 cm altlığın üstünde  daha yüksekte   ( yaklaşık olarak )  sergilenirken müşteri  zeminde duran dolaptan bunu daha büyük hacimli sanmaktadır.

Tabiki bu saatten sonra dondurucu bölümün yukarıda olduğu buzdolabı alınmaz diye bir kural yok ama yeni trend dondurucu bölümün altta olması.

Dolabın iç dizaynında özel istekler ise her zaman ev hanımlarına bırakılacak bir konudur.

Buzdolabı Enerji Tüketimi

Evde kullandığımız eşyalar içinde en çok açık kalanı buzdolabıdır. Bu nedenle buzdolabının elektrik sarfiyatını bir çamaşır bulaşık makineleri ve elektrikli süpürge ile karıştırmamak gerekir. Çünkü onlar buzdolabının ortalama yirmide biri kadar ancak çalışmakta. Aylık  elektrik tüketiminin ortalama üçte biri kısmı buzdolabındandır. Enerji sınıfına ve dolap hacmine göre değişse de aylık sabit 10 tl ile 40-50 tl ye kadarlık elektriği fişini hiç çekmediğimiz buzdolabı harcar.

buzdolabı enerji sınıfı a plus plus  ==> Buzdolabı enerji sınıfı A+++, A++, A+, A, B, C,  D

Buzdolabı yıllık enerji elektrik tüketimi

Buzdolabı enerji etiketi a sınıfı

==> kWh Yılık Enerji Tüketimi : Buzdolabının yıllık elektrik tüketimini gösterir. Standart ile belirlenen ortamda söz konusu buzdolabının yıllık tüketeceği elektrik miktarını karşılaştırmak için kullanılır. 

Buzdolabı soğutucu bölüm hacmi ==> L Buzdolabının litre cinsinden Soğutucu bölüm hacmi.

(Yıldız sınıflaması olmayan bölümlerin depolama hacmi olarak da geçer)

Dondurucu bölüm hacmi

==> L Buzdolabının litre cinsinden dondurucu bölüm hacmi

( Donmuş gıda saklama bölmelerinin depolama hacmi )

dB Buzdolabı sesi desibel gürültü emisyonu

==> dB Gürültü Emisyonu

(Buzdolabının çıkardığı ses düzeyini belirler)

Enerji tüketimi konusunda Dünya çapında bilinen büyük markalar daha gerçekçi rakamlar vermektedir. Bizim yerli markalarımız maalesef bazen abartılı rakamlar yazarak yanıltıcı olabiliyorlardı. Yeni yönetmelik çerçevesinde hesaplanan değerlerde artık bu pek mümkün olmuyor. Yıllık 400 kw nin üzerinde tüketim yapan orta büyüklükteki dolaplar ile 500 kw üzerinde tüketim yapan 600-650 litrelik dolapları almamak gerekir.Artık A değil A++ buzdolabını tercih etmeliyiz.  Aylık 15 tl daha fazla elektrik harcayan bir dolap yıllık 200 tl civarı ek masraf çıkartır.

Yiyecekleri Taze Tutması

Buzdolabının yegane fonksiyonu gıda ürünlerimizi bozulmadan saklamasıdır. Dondurucu bölümünde tüm dolaplar görevini ortalama olarak yapabilmekte. İş normal bölümde gıdamızı buz tutturmadan uzun süre korumaya gelince işte burada bir kopuşma başlıyor.

İyon teknolojisi ya da plasmacluster teknolojisi bu konuda en iyisi. Yani ortamdaki bakteri ve küfleri gerçekten yok edebilmek büyük bir teknoloji ve maharet. Yerli markalarımızda onun yerini tutmasa da mavi ışık teknolojisi vb de ürünlerin dolap içindeki ömrünü uzatmaktadır. Mavi ışık dolap içinde gıdaların fotosentez yapabilmesi gibi bir şeydir. No frost teknolojisi de gıdaların saklanma ve taze kalma süresini biraz uzattı. Artık derin dondurucu buzdolabının tercih edilmeyeceğini düşünerek o alana hiç girmiyorum.

Sesi – En Sessiz Buzdolabı

buzdolabı desibel sessizÖnemsiz gibi dursa da buzdolabının gürültü olayı çok önemlidir. Çünkü 24 saat aktif ve en az 12 saat çalışan bir makinedir. Yatak odanız da mutfağa yakınsa sesi gerçekten baş ağrıtır. Gürültü seviyesi 40 desibelin üzerinde olan buzdolapları bence tercih edilmemelidir.

Desibel nedir?: dB üretilen sesin referans ses seviyesine logaritmik oranıdır

Grafiktede görüleceği üzere dB ölçümünde aslında logaritmik bir durum vardır. Yani bir kaç desibellik fark aslında ses seviyesinin bir nevi katlanması anlamına gelir. (her 20dB artış 10’a katlanma demektir) Pratik manada aslında bu şu anlama da gelir 37 – 40 desibel arasındaki fark ile 40 – 43 desibel arasındaki fark aynı şey değildir. (40 dan 43 e çıktığında ses çok artmış olacaktır.) Bunun yanında ölçüm standartları (daha çok da ölçülen mesafe ve ölçülen şartlar) farklı olunca ölçülen desibelde farklı olacaktır. İnsan kulağının ayırt ettiği ses düzeyi kabaca 3 desibel olarak geçmektedir. Aynı buzdolabının hem 39 desibel hem de 43 desibel olduğunu duyarsanız şaşırmayın. Artık yeni enerji etiketleri ölçüm standartlarına geçildiğinden son üretilen dolaplardaki yeni etiketlerdeki ve resmi internet sitelerindeki bilgilere göre bakabilirsiniz. 

Azıcık sesi fazla olsun ne çıkar demeyin özellikle geç saatlerde sesin verdiği rahatsızlık çok çok artıyor. Yazın uzun gecelerinde mutfakta, mutfağa yakın yerlerde zaman geçirmek dolap sesi yüzünden zevksiz oluyor.

Sağlamlık, yaygınlık, garanti  marka ve müşteri memnuniyeti gibi diğer  genel özellikler ile kişisel tercih nedeni konuları açıklamaya devam edeceğim.

Buzdolabı ile ilgili bu giriş bilgilerinden sonra buzdolabı tercihimizi etkileyecek olan diğer faktörlere geçelim. Bunları da yine ayrı ayrı maddeler halinde sıralamayı uygun görüyorum.

Marka ve Güvenilirlik -Yaygınlık ve Müşteri Memnuniyeti

Başta da belirttiğim gibi buzdolabı sade, yani fişe takılıp aynı ayar çalışan bir cihaz. Bu nedenle çok özelliği olması yerine aldıktan sonra bize sorun çıkartmayacak bir ürün olması önemli. Bu da tabiiki iyi yaygın ve güvenilir bir marka olması ile ilgili. Yani buzdolabına vereceğimiz paranın bir kısmını ülkemizde kendisini kanıtlamış ve güven kazanmış markaya harcayacağız. Bu durum bence üzücü ama Türkiye beyaz eşya piyasasının bir gerçeği. Özellik ve kalite olarak vasat ama servis yaygınlığı yönünden mükemmel olan markalar ( neredeyse öyle tek bir marka var) kendisinden çok kaliteli olan yabancı marka ürünlerden daha pahalıya satılıyor ama pratikte bu durumu da hak ediyor. Çünkü kimse çıkabilecek sorunlarla uğraşmak istemiyor. Az biraz daha fazla ödeyip, çokta anlamadığı teknolojik bazı özellikleri de önemsemeyerek sorunsuz ve huzurlu kullanım istiyor. Biraz büyük ve fiyatı 2000 tl nin üzerinde bir ürün alındıysa yaklaşık 80 tl ye daha kıyılıp 7 yıllık ta garanti yapıldı mı artık kafamız rahat demektir.

Beyaz eşya da rekabetin hiç olmadığı bundan yaklaşık bi 15 yıl kadar önce yerli, Pazar payı çok yüksek marka- markalar ithallerin yanında gerçekten kalitesiz kalıyordu. Şimdi durum pek öyle değil. Yerli markalar kendilerini bayağı geliştirdi. İthaller de Çin etkisiyle (Hem Çin’de  yaptırma ve hem de Çin’in ucuzluğu ile rekabet etme olabilir)  öyle eskisi kadar taş gibi sağlam ürünler üretmiyorlar.

Önemli Not: İthal buz dolaplarında bir problem de dünya çapında sattıkları tüm modelleri ülkemize getirmemeleridir. İstediğiniz ve internette görüp beğendiğiniz çoğu modeli ülkemizde alamıyorsunuz.Mesela çok kaliteli bir markanın difriz kısmı altta olan modelleri Türkiye’de satılmıyor.

Özellikle büyük teknomarketlerde mükemmel kalite ve özellikte çok büyük çok harika ithal marka buzdolabı modelleri var. Bu dolapları görünce gerçekten dolap dediğin bu dur diyorsun. Bunlardan bir kısmı dünya çapında kaliteli. İki üç marka gerçekten çok sağlam buzdolabı yapıyor ama iki sorun ile karşı karşıyayız;

gardolap buzdolabı

Gardrop Tipi

-  Gardrop tipi bu dolapların fiyatları 3999 tl den başlayıp 7000 tl ye kadar gidiyor yani üst gelir seviyesini hedefliyor.mesela ben alamam.

Bunların 450-550 litrelik normal modelleri ise bazen bu market kampanyalarında 1500 tl ye kadar uygun fiyatta bulunabilir.

-  Biraz daha varlıklıların aldığı inox model büyüklerde pek sorun olacağını sanmıyorum ama şu indirimli alınan 450-550 litre hacmindeki modellere balıklama atlamamızı engelleyen diğer durum ise markanın ve servisinin yaygın olmayışı. Pek çok ilde bunların servisi yok. Bir sorun olduğunda başımız ağrır ve bekleriz. Garanti bittikten sonra ise tamirleri çok pahalı. Aslında bu kaliteli markalar bence pek sorun çıkartmaz ama beyaz eşya olayında sorunlar her zaman olabilir.

Tüm bunlardan dolayı maalesef diyorum, vasat kaliteye rağmen yerli yaygın markalar özellikle orta gelirli aileler için haklı bir tercih nedeni.

No frost- Derin Dondurucu (Statik)

Derin dondurucu diye kastettiğimiz tabi ki statik buzdolabıdır. No frost olmayan modele derin dondurucu ifadesi yaygın olarak kullanıldığı için öyle yazdım.

Statik  buzdolabının  avantajı no frosta göre daha az elektrik harcaması ve daha ucuz fiyata satılmasıdır. . Karlanma, ürünleri taze tutma süresinin daha azlığı, soğutma kapasitesinin no frosta göre daha düşük olması yeni gelişmiş özelliklerin çoğunun bu dolaplarda olmaması gibi nedenlerle bence alınmaması gereken tiptir. Buzlanma sorununa bu dolapları alanların katlanması gerekir.

Sağlamlık

Sağlamlık yönünden bakarsak, kapsının, kapı kulpunun plastiklerinin vb sağlamlığı yönünden :

En sağlamı satışı yaygın olmayan iki-üç adet ithal marka gelir. Sonra bizim piyasaya hakim yerlilerimiz ile üretimlerinin bir kısmını Türkiye’de yapan ithal gruplar onları takip eder. Ucuz ithaller ile iki büyük markanın ucuz alternatif olsun diye çıkardıkları markaları en dayanıksız grubu oluşturur. .

İyi servis ve müşteri memnuniyetine önem veren bir marka olmadıkça sadece sağlamlığın da bir önemi yok.

Buzluk Altta (Kombi) -Üstte:

buzluk altta buzdolabı

Kombi Tipi

Bundan birkaç yıl önce tüm buzdolaplarının buzluk kısmı üstteydi. Bu durumda özellikle en altta olan meyve ve sebzeleri buzdolabına eğilerek, çömelerek yerleştirmek ve almak gerekiyordu. Gerçekten insanın belini ağrıtan bir durum. Şimdi modellerin yarıdan fazlasında buzluk kısmı altta. Kullanımı daha kolay ve konforlu oldu. Ama hala beğendiğimiz bazı markaların buzluk kısmı alta olan modellerini göremiyoruz.

Özel tercihler :

Bunları da kısa kısa sıralamak istiyorum.

 • Otomatik buz yapma özelliği : çok buz tüketenler için tercih edilir.
 • Soğuk su sebili: Kapağı açmadan yazın soğuk su içildiği için enerji tüketimini azaltır, kolaylık sağlar.
 • Cam ön kapak: Özellikle siyah renginden dolayı şık duruyor ama iki olusuz yönü var. Daha pahalı, temizliği daha zor olmaktadır.
 • İnox Gövde: hem daha şık ve hem de daha sağlam oluyor. İnox olmayan  (beyaz ) buzdolapları  zamanla sararma yapabiliyor. Yeni inoxlar daha az leke tutuyor. Parmak izi yapmayan inoxları kastediyorum.

Buzdolabı Fiyatı : (En Önemli Belirleyici)

Bana kalsa hem genişliği, hem markası ve hem de dış kapağının mükemmel deseninden dolayı Oktay ustanın yemek programlarında  kullandığı modeli alırım. Ama 8500 tl gibi bir fiyatı buzdolabına vermem ekonomik gücüm açısından mümkün değil.

Buzdolabına harcayacağımız para herkesin tercihine ve bütçesine göre değişiyor. Burada verebileceğim tek bilgi özellikle tekno marketlerin mağaza açılışları ya da özel indirimlerinin istediğimiz ve özellikleri iyi buzdolabına denk geldiğinde kaçırmamamız gereklidir. Çok nadiren markalar kendileri de bazı modellerde özel indirimler yapıyorlar. Bu % 25-30 hatta 35 lik gerçek indirim kampanyaları yapabilen tekno market indirimlerinin yanında sönük kalıyor.

Hangi Soruların Cevabı Burada? Bahsettiklerimizden bazıları…

 • No frost Buzdolabı tavsiyesi
 • En iyi buzdolabı yorumları – özellikleri
 • Hangi buzdolabı alınır?
 • Buzdolabı önerisi – Buzdolabı seçimi
 • En sessiz buzdolabı
 • En geniş hacimli buzdolabı hangisi?
 • En iyi gardrop tipi buzdolabı hangisi?
 • Hangi buzdolabı alınmalı?
 • En sağlam buzdolabı
 • Kombi buzdolabı kullanışlı mı?
 • Elektrikli ev aletleri ve buzdolabı enerji tüketimi karşılaştırma

Burada anlatılanlar dışında yorumlarınızla ve indirim kampanyalarından haberdar ederek katkıda bulunduğunuz için Teşekkür Ederiz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (23 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +7 (from 7 votes)

Buzdolabı – Derin Dondurucu, 4.3 out of 5 based on 23 ratings

57 Yorum »

 1. onur 28 Mart 2015 saat 14:42 - Yanıtla

  arkadaşlar hem az yakmasıyla hem de ilk defa bir üründen yüzüm gülmesi sebebiyle size şiddetle tavsiyem olan ürünün linkini veriyorum derin bi araştırma yaparsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız ürün resmen elektrik tüketmeden deli gibi donduruyor. http://forum.donanimhaber.com/m_62186662/f_//tm.htm#104222952

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Volkan 20 Mart 2015 saat 10:53 - Yanıtla

  3000 TL bütçem var.2 kapılı buzluk kısmı geniş bir buzdolabı alacağım 1 haftaya kadar.Sharp düşünuyorum.Sharp lar yerli üretimmi yoksa ithalmi?Sharp ın yetkili servis sıkıntısı var diyorlar.Konuyla ilgili olarak bilgi sahibi üstatlardan fikir istiyorum.Teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. saliha 17 Mart 2015 saat 00:56 - Yanıtla

  Atilla Bey sözlüm İzmir Bostanlıdan aldı.Düğün tarihimiz belli olmadığından dolayı bır yıl depoda tutacaklar üstelik teslim aldığımız zaman daha farklı bır model yada başka bır modeli begenırsek fiyat farkını vererk degıstırebıleceklerını söylemısler.Bizde 2750 soyledıler pazarlıkla 2400 anlaştık.Sanırım sanslı gunumuzdeydık inşallah herkesın ısı böyle rast gıder.Buzdolabından hıc anlamamıza rağmen bu güzel sıteyı kurup bızlerı aydınlattığınız ıcın Allah razı olsun.Diğer beyaz esyelarımızı alırken ılk danışacağımız kişi sizsiniz.Sağlıkla kalın.:)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Atilla 15 Mart 2015 saat 14:20 - Yanıtla

  ÖMER BEY’ HİTACHİ BUZDOLABI YORUMLARI-2
  Ömer Bey; HİTACHİ r-w660pru3, buzdolabı bir Enplus ürünü.
  Ben Enplus’un kendi sitesinde ve diğer internet sitelerinde bu ürünün gürültü desibelini ve yıllık elektrik tüketimini bulamamıştım. Bu nedenle az önce Enplus İzmir forum Bornova mağazasını aradım.
  İzmir ziyaretinde Forum Bornova Enplus mağazasında mağaza yönetici Çağrı Önbilger Bey ile sohbet etmiştim. Sağolsun Çağrı Bey benimle samimi oldu ve pek çok konuda aydınlatmaya çalıştı. Benimde aklıma sizin Hitachi modelinin gürültü seviyesi ve elektrik tüketimi bilgilerini buradan sormak geldi. Enplus Bornova mağazasını aradığımda çağrı bey yokmuş, onun yerine “İBRAHİM SELİM ” Bey sorularıma yanıt verdi.
  HİTACHİ r-w660pru3 ‘nin GÜRÜLTÜ DÜZEYİ: 41 desibel. Ömer bey oldukça iyi. Elimdeki Beko’nun 43 desibel. Tabi Sharp’ın biraz daha düşük ama 41 desibellik gürültü düzeyinin yeterli olacağını düşünüyorum.
  YILLIK ELEKTRİK TÜKETİMİ: bu rakam da 350 wat ile standartların çok üstünde. normalde arkadaşlara tavsiye ettiğim 500-505 litre brüt hacimdeki dolapların elektrik tüketimleri 360 wat civarında. Sharp SJ-FP810VST modelinin elektrik tüketimi de yıllık 487 kw. aralarında yaklaşık 140 wat fark varki bu da yıllık 60 tl lik fark gibi görünüyor.

  HANGİSİNİ ALACAKSINIZ?
  Ömer bey bu durumda şunları söyleyebilirim:
  1-Hitachi ve sharp markalarını biliyorum. iki markanın da kalitesi çok iyi. Sharp kendini kanıtlamış bir buzdolabı markası ve benim çevremde 15 kadar benim tavsiyemle sharp alan insan var. Hepsi de çok memnun.Öte taraftan Hitachi de çok büyük bir japon markası. Hitachi dolap ta Japonya üretimi ile ön plana çıkıyor.
  2- Soğutma teknolojisinde tabii ki sharp’ın palzma closter iyon teknolojisi benim için bir adım önde. Denediğim gördüğüm kefil olabileceğim bir teknoloji. Hitachinin Nano titanyum tenolojisinin çok çok iyi olduğunu biliyorum. Sadece sharp iyon teknolojisinden iyi değildir diye düşünüyorum. Aslında ikisi de çok iyi.
  3- İki dolabın da gürültü durumu iyi. Shapr çok çok iyi, hitachi de oldukça iyi.
  4- Elektrik tüketiminde Hitachi bir adım öne geçiyor. Yıllık 137 kw daha az elektrik tüketmesi ciddi bir tasarruf farkıdır. Tabi aralarındaki hacim farkını da dikkate almak gerekir.
  5- Hacim olayı ile Sharp önde. 65 litrelik net hacim farkının üstüne bir de su pınarının iç hacmi daraltmasını hesaba katmak gerekir. Yine de karar sizin.
  5- Fiyat olayına gleince Hitachi oldukça cazip. 700 tl lik fark aslında gerçek fark olmayabilir. Çünkü ben bu modeli satan pek bir yer göremedim. En plus mağazasında ise fiyatı 4500 tl. http://www.herseybirtikla.com/hitachi-r-w660pru3-sts-buzdolabi-urun3124.html
  bu sitede ise fiyatı 4350 tl ye yükselmiş durumda.

  Bu durumda bunun yerine yine sizin yazdığınız sonu 9 olan model devreye girebilir.HİTACHİ r-w660eru 9 Bu model için Ömer Bey şimdi Enplus Bursa Korupark mağazasını aradım. Bu modeli de forum sitelerinde alanları görebiliyorum. Ürünlerinden çok çok memnunlar. beyaz eşya yorumlarında uzmanlığı ile herkesin tanıdığı Candoğan 62 isimli arkadaşta bu modeli çok beğeniyor. http://www.tamsaatinde.com/HITACHI-R-W660ERU9-GBK-SIYAH-CELIK,PR-2164397.html tamsaatinde isimli sitede fiyatı 3800 tl. işin kritik noktası şu. Ben bu 3 ve 9 lu modellerin farklarını tam olarak anlayamadım. bunu tam olarak öğrenmek için aradığım Bursa korupark En plus mağazasından bana henüz dönmediler derken şimdi aradılar.
  Net bilgiler şöyle 9 lu seri daha eski bir seri. bu ürün enplus satış listesinde bulunmuyor. tamsaatinde gibi internet sitelerinden alabilirseniz fiyatı 3800 tl gibi ucuz. Ancak servis konusunda ayrıntılı yorum yapamayacağım. Enplus’un kendi servisleri vardı.
  SON KARARIM: hitachi-r-w660pru3 ün sharp ile pek bir fiyat farkı kalmadı. Yaygınlık, hacim büyüklüğü, olağanüstü düşük ses düzeyi ve büyük hacim nedeniyle ben sharp diyorum.
  su pınarı, niş yapma masrafı ve daha az elektrik tüketimi nedeniyle hitachi alalım derseniz siz bilirsiniz derim. Bence iki marka da mercedes ve BMW kadar kaliteli markalar.
  Benden bu kadar size kolay gelsin

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Atilla 15 Mart 2015 saat 01:52 - Yanıtla

  ÖMER BEY’E HİTACHİ YORUMLARI
  Ömer size yeniden merhabalar ve kolay gelsin:
  Yeni evinize taşınma telaşınız devam ediyor Allah kolaylık versin.
  Sorularınıza ayrıntılı yanıt vermeden önce başta şunu açık açık söyleyeyim: Ömer bey istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Ben sorularınız nedeniyle meşgul oluyorum ama çok çok mutluluk duyarak bir meşguliyet yaşıyorum.
  Ayrıca bana güveniniz içinde çok teşekkür ederim. Yazdıklarınızdan, üslubunuzdan ne kadar kadirşinas birisi olduğunuzu anlıyorum ve tebrik ediyorum. Ben sadece yanıtlamakta gecikebilirim. Bunda günlük meşguliyetimden fırsat bulamamam etkili oluyor ama önemli bir neden de kesin ve ayrıntılı cevap vermeye çalışıyorum. Eğer tam bilmiyorsam biraz araştırıyorum. Gecikmeleri artık idare edersiniz.
  Şimdi sizin sorularınıza kısa kısa net yanıtlar vereyim.
  1- DOLABIN YERİ: Ömer bey bence sharp sj-fp810vst modelini beğendiyseniz şu evin ölçüleri olayını netleştiriniz. Yani metre ile gireceği alanı daha kesin olarak ölçün. Aynı olay benim de başıma geldi. Kaba taslak ölçerek aldığım Beko, beko 9485 nexk buzdolabı mutfakta enlemesine konulduğu yere sığmadı. Önce duvar dibindeki fanyans süpürgelikleri çıkardım 3 cm kazandım. Sonra yaklaşık 2 cm kadar duvarı boydan boya oydum. Bu çalışma ile mutfakta bir kaç el arabası harfiyat pisliği oluştu. ortalık toz duman oldu. Tüm bunları şunun için açıkça yazıyorum. Eğer sharp’ı görebileceğiniz yer ve daha taşınamadığınız yeni ev size çok uzak değilse işin teknik kısmını netleştrebilirsiniz. Çünkü sharp dolap oraya olurken başka marka bakmak araştırarak en beğendiğinizden vaz geçmek yazık olur bence. Ayrıntıları siz biliyorsunuz tabi. Niş olayı kaça patlıyor onu da bilmiyorum bu arada. Sizin dolap ilgili bölüme şu an için derinlemesine sığmıyor anladığım kadarıyla. Bir kaç santimle kurtuluyorsa niş olayı daha kolay halledilebilir.

  2- HİTACHİ BUZDOLABI MARKASI : Buzdolabında çok çok kaliteli bir markadır.
  Sharp buzdolabının Mercedesi ise
  Hitachi de BMW sidir bence
  bu işin ferrarisi ise Amana isimli Amerkian markasıdır.
  Bugettisi de Miele ve Sub-zero markalarıdır. Espri bir tarafa Hitachi markası da çok iyi. Bu arada sizi de kutlarım iyi ürünleri güzel buluyorsunuz. Sizin bulduğunuz Siemens Gardırop tipi buzdolabı da çok iyiydi. Hitachi den bulduğunuz modelli değerlendirmeyi aşağıda yapacağım.
  3- SHARPTAKİ İYON TEKNOLOJİSİNİ HİTACHİ TUTAR MI ?
  Baştan söyleyeyim,
  Eski Sony’nin grow basını, ( http://vidooly.com/video/hd5i3dLIq14 )
  Mielenin sağlamlığını,
  eski nokia ların menü kolaylığını,
  iphone lerin şıklığını
  Dyson’un siklon teknolojisini,
  Nilfisk’in hepa 14 filtrelerini
  tefal’in kaymaz tabanını ve
  Hitachi’nin iyon teknolojisini diğerleri tutmaz, tutamaz.
  Diğerleri daha farklı yaparlar, belki daha güzel yaparlar ama orjinali değildir. Mesela ütü konusunda Philips tefali geçti. Çünkü iş sadece tabanda bitmiyor. Ütünün su da damlatmaması gerekiyor.
  Burada sadece şunu vurgulayım ki yanıltıcı olmasın; Ömer bey İyon teknolojisi Sharp patentindedir ama patentlerin ömrü 10 yıl. Yani 10 yıl sonra diğer markalar da artık o teknolojiyi kullanabilirler. Sharp buzdolabında bu iyon teknolojisini kullanmaya başlayalı 10 yılı geçti.
  http://www.dailymotion.com/video/xaal0j_plasmacluster-teknolojisi-nedir_tech burda bu sistemin videosu var.
  Bu durumda demek oluyor ki Hitachi nin iyon teknolojisi ile Hitachi’nin titanyum yüzey teknolojisi aynı şey değildir. Ha derseniz ki Hitachinin teknolojisi işe yaramıyor mu yarıyor tabii ki de ama hitachi de farklı yöntemlerle ürünlerin tazeliklerini daha uzun süre koruyor. Hitachinin Nano titanyum teknolojisi de Sharp ın iyon teknolojisinden pek kalır değildir. Hitachinin üstün özellikleri ile ilgili bir alıntı bilgiyi buraya aktarıyorum.
  MINUS – ZERO: MINUS – ZERO soğutma, en son Hybrid teknolojinin buzdolabına uygulanması ile elde ediliyor. Buzdolabının arka tarafında buz soğukluğunda bir alüminyum panel bulunuyor ve bu panel Hitachi’nin geliştirdiği çoklu akım sistemi ile birleşerek her yerde soğuk hava akımı sağlıyor. Böylece dolabın içerisinde bir buz kalıbı varmış gibi her yerde eşit soğutma sağlanıyor. Böylece dolap içerisindeki ısı değişiklikleri çok az oluyor ve yiyecekler daha uzun süre tazeliklerini koruyor. Bu sistem direkt soğutma ve fanlı soğutmaya göre daha verimli oluyor.

  ÜÇLÜ TEMİZLİK SİSTEMİ: Nano–Titanyum ve Negatif –İyonların Geliştirilmiş Çoklu Akım Sistemi ile birlikte çalışarak istenmeyen bakteri, koku vb yok eder.

  NANO TİTANYUM: Hitachi Nano Tiyanyumu buzdolabı teknolojisine uygulayan ilk firmadır. Nano Titanyumlu filtreler mantar ve bakterileri sıkıca tutar. Bakteri ve kokuları etkili şekilde engeller, gıdaları temiz soğuk hava ile korur.
  Ömer bey yukarıda anlattıklarımla size bu durumda kesinlikle sadece hitachi demeye çalışmıyorum. Zaten çok kaliteli ve pahalı bir ürünü ekonomik şartları çok zorlayarak alan insan önce kendi kendine şunu söylüyor ya bu ürünün bu kadar pahalı olacak ne artısı var. Sonuçta hepsi işini yapıyor.
  Şimdi iki şeyden birine karar vereceğiz. Sharp alıp bir de niş uğraş ve masrafına mı girelim, ya da Hitachi’mi alalım?

  4- HİTACHİ r-w660pru3, HİTACHİ r-w660eru 9 MODELLERİ:
  r-w660pru3: Bir Enplus ürünü. Ömer Bey ENplus mağazaları son derece kaliteli ürünler satarlar.
  Ömer bey bu modelin iki rengi var. R-W660PRU3 STS bu model gri. Sonu STS ile bitiyor.
  R-W660PRU3 GBK bu model ise siyah Sonu GBK ile bitiyor.
  Enplus fiyatı 4500 tl, şu sitede ise 4050 tl
  http://www.herseybirtikla.com//page.php?act=urunDetay&urunID=3114&name=r-w660pru3-gbk-siyah&ref=bilio
  özellikleri :
  Hitachi Buzdolabı R-W660PRU3 STS Detayları

  • Enerji Sınıfı: A+
  • 4 Kapı
  • Hacim (Net): 540 Litre
  • Hacim (Brüt): 586Litre
  • Dual Soğutucu Fan
  • Inverter Soğutma
  • Su Pınarı
  • Kontrol Paneli
  • LED Aydınlatma
  • Tempereli cam raflar
  • Ölçüler: 855 x 1835 x 745mm (Kulp ile ) GxYxD
  Benim Değerlendirmelerime geçersek ;
  a) Ömer bey ben de bu ürünün gürültü olayını öğrenemedim. Forum sitelerinde belki bulabilirim ama normal sitelerde yani satan yerlerde yazmıyor.
  b) Ürün gerçekten çok şık. Hele siyahına bittim ben.
  c) Tam sizin istediğiniz gbi bir su pınarı var.
  d- Ürünün net hacmi 540 litre ile Sharp’ın bir hayli gerisinde. Bu durumu hiç beğenmedim. Siemens ten sharpa, sharptan hitachiye derken buzdolabı küçüle küçüle kuşa döndü.
  e) Fiyatı sharptan ciddi manada ucuz.

  Ömer bey ürünün elektrik tüketimini ve sesini bulunca yazarım.

  Hitachi r-w660eru 9:
  Bu ürün ise şu anda enplus listesinde bulunmuyor ancak yine onun ürün gamında olan bir marka. bu modeli tamsaatinde isimli internet sitesinde 3700 tl ye bulabilirsiniz.
  http://www.tamsaatinde.com/HITACHI-R-W660ERU9-GBK-SIYAH-CELIK,PR-2164397.html

  özellikleri :
  Toplam Kapasite :601 litre
  Dondurucu :194 litre
  Sorutucu :407 litre
  Sebzelik : 44 litre
  Enerji Sınıfı : A
  Genişlik : 85 cm
  İç Genişlik : 73 cm
  Yükseklik :180 cm
  Derinlik : 72 cm
  Liste Fiyatı :3.590 TL

  Ayrıca;
   MINUS – ZERO soğutucu
   No Frost
   Üçlü temizlik
   Nano Titanium (Minus ion)
   Kapakta su sebili ve su haznesi
   Su sebilinde aydınlatma
   Çocuk Kilidi
   Sebzelikte nem kontrol
   Jet dondurma
   Kuvvetli dondurma
   İkili buz kalıbı ve haznesi (manuel çevirmeli)
   Elektronik kontrol
   Temperli cam raflar
   Büyük kapak rafları
   Mantardan etkilenmeyen kapı contası
   Chiller (ekstra soğutucu) bölümü
   Enerji koruma (uzun süre kullanılmayacaksa)
  Benim Yorumlarım:
  a) Bu ürünün diğerinden hacmi biraz daha küçük gibi
  b) Bu ürünü 2009-20011 yıllarında alan kişiler bunu forum sitelerinde paylaşmışlar ve çok çok beğeniyorlar.

  SONUÇ:
  Ömer bey sharp yerine bulduğunuz hitachiler madde in Japan.
  Çok şıklar ve çok kaliteliler. Hitachilerin ürünleri koruma teknolojisinden kesinlikle emin olabilirsiniz.
  Sharpa göre eksileri nelerdir dersek ;
  1- sharp plasmacluster iyon teknolojisi bu ürünlerde yok. Onun yerine onlarında kendi bakteri önleme yöntemleri var.
  2- Sharp’ın 605 litrelik net hacimleri bunlarda 540-530 litreye düşüyor.
  3- Sharp’ın iklimsa garantisi ve servisi ile daha yaygın oluşu
  Artı yönleri ise
  1- 1000 tl civarında daha ucuz.
  2- Su pınarı
  3- Madde in japan.

  NOT: Markaların birbirine ürün üretmeleri olayı çok önemli değildir benze. nissan qashqai nin motorunu Reno nun üretmesi gibi. Sharp’ın bazı modellerini hitachi üretmektedir.

  yeni bir yorumla değerlendirmeme devam edeceğim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. saliha 13 Mart 2015 saat 02:51 - Yanıtla

  Mrb Atilla Bey buzdolabını gecikmelide olsa aldık.Verdiğiniz bilgiler çok işimize yaradı.Tercihimiz Siemesten yana oldu modeli ise KG 57 NP 72 NE Inox 2400liraya aldık.İnsallah memnun kalırız.Emeğiniz için çok teşekkürler.Görüşmek üzere

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Atilla 14 Mart 2015 saat 23:33 - Yanıtla

   Saliha hanım dolabınız hayırlı olsun, güle güle kullanın inşallah.
   Siemens KG 57 NP 72 NE buzdolabınızı piyasa fiyatlarına göre oldukça uygun almışsınız diyebilirim.
   İnternette en ucuza 2300 tl, ye en pahalı da 2800 tl civarında satıyorlar. 2400 tl uygun sayılır.
   Dolabınızın net brüt hacmi 505 litre, net hacmi de 459,2 litre. Yıllık enerji tüketimi 360 kw civarında.
   Bu gün arkadaşımın Siemens satış bayisine gittiğimde sizin dolabı da orada teşhirde gördüm. Biraz inceledim. Şık bir dolap. İç dizaynını da beğendim.
   Üzerinde kocaman fırsat ürünü yazıyordu. 3200 tl yerine 2750 tl şeklinde. Satıcı arkadaşa sizin bu ürünü 2400 tl ye aldığınızı anlatınca bana kimden almış falan gibi merakla sordu. Bende bilgi paylaştığımız bu site ortamını biraz açıklamaya çalıştım. Yoksa ben ona Atilla neden benden almadı diye soracaktı sanırım

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 7. Atilla 8 Mart 2015 saat 15:17 - Yanıtla

  ÖMER BEY’E BUZDOLABI ÖNERİSİ
  Ömer bey tekrar merhabalar.
  Öncelikle sizin kafanızı karıştıran soruya net yanıt vereyim.
  benim önerdiğim Sharp gardırop modeli ; SJ-FP810VST
  Arkadaşımın aldığı ve bir yıldır kullandığı model bu. modelin derin dondurucu net hacmi 211 litre ile çok çok iyi. Ürünün özelliklerini buradan bulabilirsiniz. http://www.sharp.com.tr/cps/rde/xchg/tr/hs.xsl/-/html/bueyuek-4-kapili.htm

  Gelelim diğer sorunuza: Sharp’ın SJ-FP810VST ve SJ-FS810VSL modelleri arasında benim bulduğum şu farklar var;
  1- St nin dışı siyah paslanmaz çelik iken sl nin dışı gümüş yani cam kapak
  2- st yani benim önerdiğim model sadece 5 litre daha büyük.
  3- kapı kulpu gibi ufak farklılıklar var. Sonuç olarak iki model arasında en önemli fark dolap malzemesinin benim önerdiğim modelde paslanmaz çelik olması gibi duruyor.
  sizde buradan sahrp’ın resmi sitesinden inceleyebilirsiniz.
  ST: http://www.sharp.com.tr/cps/rde/xchg/tr/hs.xsl/-/html/bueyuek-4-kapili.htm
  SL: http://www.sharp.com.tr/cps/rde/xchg/tr/hs.xsl/-/html/bueyuek-4-kapili.htm

  Ömer Bey Siemens’in 762 litre ve su pınarlı modeli ne oldu. Onunla ilgili fikriniz değişti mi onu da merak ettim.
  Bu modelle ilgili de ilginç bir noktayı belirtmek istiyorum. Bu yazdıklarım ilk önceki yorumumda yazdığım bazı bilgileri çürütür durumdadır.
  1- Sarp’ın 605 litrelik hacmi net hacim iken Siemens’in 760 litrelik hacmi ise brüt hacimdir.
  İki modeli de net hacim ile kıyasladığımızda ortaya çok şaşırtıcı bir sonuç çıkıyor;
  Sharp SJ-FP810VST hacim bilgileri:
  Toplam 605
  Buzluk 211
  Buzdolabı 394

  Siemens KF91NPJ20N hacim bilgileri::
  Toplam : 536
  Buzdolabı : 445 l
  Buzluk: : 191 l

  Yani aslında iki modelin toplam net hacim farkı 30 litreye ( 31 litre) düşüyor. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum.

  Enerji tüketimlerinde durum şu şekilde :
  Sharp SJ-FP810VST :
  Enerji verimliliği sınıfı A+
  Enerji tüketimi (kWh/ yıl) 487

  Siemens KF91NPJ20N
  Enerji verimlilik sınıfı: A+
  Elektrik tüketimi: 510 kWh/yıl

  Ses konusunda da Siemens’in sesi 37 db iken ( resmi sitesinin yazdığı rakam) Siemensin sesi 44 desibel. Arada ciddi fark var.
  En son şunu söyleyeyim. Ömer bey siz bana şimdi tekrar şunu soracaksınız. “Atilla bey st ve sl modelleri arasında biraz fiyat farkı var sizce değer mi hangisini alayım”
  benim cevabım ise ben ST ile biten modeli inceledim ve çok yakın arkadaşım ( sadıcım) kullanıyor. sl li modeli sadece internet üzerinden görebiliyorum. Ben kendim alsam eğer iki ürünü bir mağazada yan yana inceleme imkanım yok sa st modelini tercih ederdim. Ama çok çok bilinçlice mi hayır. Dış malzemesi de önemli tabi ama yine de son karar sizin.
  Bu günkü ayrıntılı incelemem de ortaya çıkan en önemli sonuç Siemens’in buz dolabının Sharp’tan çok ciddi bir hacim farkının olmadığı oldu.
  size son kararınızda kolay gelsin. Saygılar.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ömer 13 Mart 2015 saat 08:57 - Yanıtla

   Atilla bey umarım bu size son yazım olur ve sizi daha fazla meşkul etmem.Bugün sharpın st modelini bulduğum yere bakmaya giderken bahsettiğim yeni eve uğrayıp bakayım dedim,bizim dolap yerini duvarın yanına ayırmışlar,böyle olunca yerden sıkıntı doğdu.sonra sharpa bakmaya gittim,kapı açılırken çok fazla çıkıntı yapmıyor sanki kurtaracak gibi.bu durumda diğer markaları gardırop tipinde komple eliyoruz,sadece o tipte uyan 85 cm genişlikle hitachi var.benim sorumda tamda burda başlıyor;kulaktan dolma bilgilerde hitachinin sharpı ürettiği söyleniyor,satıcıda aynı şeyi söyledi,ayrıca satıcı sharptaki bakteri önleyici sistemin hitachidede olduğunu bunu iç titanyum yüzeyiyle yaptığı söyledi.forumlardada kullananların uzun ömürlü sebze sakladıklarını (10 15 gün gibi) yazdıklarını gördüm.bana biraz sadece titayum yüzeyle sharptaki gibi bir alet olmadan yapması zor gibi geldi ama siz daha iyi bilirsiniz.bu modellerdende r-w660pru3 yada r-w660eru 9 uyuyor bana,fiyatı geçtim artık,sharp derseniz gerekirse belkide gerekmeyecek niş yaptırıp kullanırım,birde hitachinin tüketimini bulamadım bitürlü. inverter motor yazıyor sadece az eltrk az ses diyorlar,benim için son yazınızı yazarsanız yada tel verim mesaj atın yada arim bilemiyorum ama şimdiden ellerinize sağlık hakkınızı helaledin

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla beyaz eşya tavsiyesi, Buzdolabı Fiyatı, buzdolabı ölçüleri, buzdolabı sesi, buzdolabı tavsiyesi, Elektrikli ev aletleri, Ev eşyaları özellikleri
Çamaşır Makinesi Tavsiye Yazısı Ana Resmi
Çamaşır Makinesi

Çamaşır makinesi seçimi, çamaşır makinesi tavsiyeleri, en tasarruflu çamaşır makineleri, süper sessiz çamaşır makineleri, en fazla kilo çamaşır yıkayanlar, en...

Kapat