Buzdolabı – Derin Dondurucu

jethoca 7 Ekim 2014 161

Kullandığımız beyaz eşyalar  yani çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın bulaşık makinesi vb içerisinde en fazla gereksinim duyduğumuz ve en önemlisi, öncelikle buzdolabı ve sonra çamaşır makinesidir.

Buzdolabı kullanımı diğerlerine göre çok daha sade bir üründür. Şu programı bu programı, şu fonksiyonu olayları olayları buz dolabında pek yoktur.  Buzdolabını fişe takarsın kendisi çalışır. İkide bir ayar vb yapılmaz. Dolap kapatılmaz fişten çıkarılmaz.  Temelde alınacak buzdolabı geniş ve kullanışlı olsun, az elektrik tüketsin, sesi az olsun, içindeki gıdaları çok uzun süre taze tutsun  yeter.

Kullanacak ailenin fert sayısı bütçesi konulacak yerin büyüklüğü gibi kriterler devreye girdiğinde değişik etkenler devreye girer.

buzdolabı tavsiyesiBuzdolabı seçiminde bana göre belirleyici beş etken önemlidir. Bunlar ;

Tabi ki ürünün sağlamlığı, servis kalitesi, markanın müşteri memnuniyetine verdiği önem,marka ve servis yaygınlığı gibi faktörler de önemlidir. Ama bunlar sadece buzdolabında değil tüm elektronik eşyalar için geçerlidir.

Buzdolabı Tercihi – Buzdolabı Tavsiyesi Dikkate Alınacaklar

Şimdi yukarıdaki maddeleri  sırası ile açıklamaya çalışayım.

Hacim ve Kullanışlılık (Buzdolabı Ölçüleri)

Buzdolabı bir anlamda mutfağımızı toparlayan bir üründür. Bu nedenle alacağımız dolabın hacmi önemli. Artık 412 litre altı dolaplar neredeyse yok gibi. 550 litre ve üstü hacimdeki dolaplar tabi ki çok daha kullanışlı olur ama bu tür dolaplar için yani gardırop tipi ve kombi tipi dolaplar için iki sorun var:

Bunların fiyatları oldukça pahalı. 1600 tl ye kampanyalı ürünleri ancak bulabiliyoruz.

Standart mutfaklarda buzdolabı için ayrılan alanlarda genellikle genişlik 70-75 cm ve yükseklik  185 cm’dir. Mutfakta tezgahla  duvar arasında ayrılan kısmı sınırladıkları gibi, mutfak tezgahını yukarıdan dolabın üstüne kadar devam ettirip seçeceğiniz dolabın yüksekliğini de sınırlamaktadırlar. Bu durumda size 500 litrenin altında bir dolap seçmekten başka çare kalmaz.

Buzdolabı Tavsiye Boşluk Ölçüleri

Buzdolabı için mutfak dolabı içinde yer ayrılmışsa buzdolabının etrafında ne kadar boşluk bırakılmalıdır. Buzdolabının kullanma kılavuzunda aksi belirtilmedikçe arkasında, yanlarda en az 6cm üstte ise en az 9 cm boşluk kalmalıdır. Buzdolabının elektrik sarfiyatı ses ölçümü ve diğer bildiğiniz teknik özelliklerinin ölçüldüğü ortam ve aynı zamanda ölçüm için ideal ortamı (en az yanlarda) 30 ar cm arkada 6 cm üstte 9 cm şeklinde olmaktadır.

Dolabın hacmi kadar ebatların dağılımı da önemlidir. Bu konuda bilinmesi gereken bir  durum da 400- 450 litrelik dolaplarda enlemesine geniş, derinliğine ise dar olan dolapları kesinlikle almamaktır. Böyle buzdolaplarına tepsi, leğen içinde yiyecek ( hanımlar kalabalık kişiler için kısır, dolapta saklanacak hamur vb leri en pratik leğen içinde bulunduruyorlar) vb koyamıyorsunuz. Börekçi fırınlar ve davul fırın kullananlar da tepsilerini sığdıramadıklarından bu derinliği olmayan dolaplarda çok sıkıntı yaşıyor.

Geniş hacimli, özellikle 600 litre ve daha büyük dolaplar gerçekten çok kullanışlı oluyor. Ucuzken bol bol meyve sebze stoklamada, kurban bayramı, balık sezonu gibi zamanlarda et saklamakta ve tüm kahvaltılıkları saklamakta çok iyi oluyor.  Bazı ailelerde dolapta yer darlığı nedeniyle bazı kahvaltılıkların, çok pişirilmiş ama beklendiği kadar yenilmemiş yemeklerin vb. dışarıda bırakılarak çirkin görüntü ve dağınıklık yanında sağlıksızlığa neden olunduğunu görüyoruz. Geniş hacimli buzdolabının iç kısmı da tamamen geniş geniş açık alanlardan değil, içinin bir  kısmı  çekmeceli bölümlerden oluşmaktadır. Yemekleri soğuttuktan sonra dolapta saklayanlar raf yüksekliği fazla olmalıdır. Yiyecekleri kaplarda saklayanlar için ise bu çekmeceli bölümle daha iyi.

Buz dolabı hacminde bir önemli husus ta dört kapılı denilen Gardırop tipi buzdolaplarının çok kullanışlı olmadığıdır. Çok yer kaplarlar ama göründüğü kadar geniş hacimli değildirler. Bu  konuda en doğru seçim kombi tipi buzdolaplarıdır. 605 litre hacminde 4 kapılı bir dolapla aynı  ebatlara sahip bir kombi tipi dolap 700 litre  civarında  gelmektedir. Gardırop dolapların ise dolap kapağı avantajı var. Şişe  benzeri ürünleri tutmak için bu kapılar kullanışlı oluyor.

Hacimde dikkat edilecek önemli bir husus ise göz aldanmasına düşmemektedir. Dolaplar bazı mağazalarda yerden 10 cm altlığın üstünde  daha yüksekte   ( yaklaşık olarak )  sergilenirken müşteri  zeminde duran dolaptan bunu daha büyük hacimli sanmaktadır.

Tabiki bu saatten sonra dondurucu bölümün yukarıda olduğu buzdolabı alınmaz diye bir kural yok ama yeni trend dondurucu bölümün altta olması.

Dolabın iç dizaynında özel istekler ise her zaman ev hanımlarına bırakılacak bir konudur.

Buzdolabı Enerji Tüketimi

Evde kullandığımız eşyalar içinde en çok açık kalanı buzdolabıdır. Bu nedenle buzdolabının elektrik sarfiyatını bir çamaşır bulaşık makineleri ve elektrikli süpürge ile karıştırmamak gerekir. Çünkü onlar buzdolabının ortalama yirmide biri kadar ancak çalışmakta. Aylık  elektrik tüketiminin ortalama üçte biri kısmı buzdolabındandır. Enerji sınıfına ve dolap hacmine göre değişse de aylık sabit 10 tl ile 40-50 tl ye kadarlık elektriği fişini hiç çekmediğimiz buzdolabı harcar.

buzdolabı enerji sınıfı a plus plus  ==> Buzdolabı enerji sınıfı A+++, A++, A+, A, B, C,  D

Buzdolabı yıllık enerji elektrik tüketimi

Buzdolabı enerji etiketi a sınıfı

==> kWh Yılık Enerji Tüketimi : Buzdolabının yıllık elektrik tüketimini gösterir. Standart ile belirlenen ortamda söz konusu buzdolabının yıllık tüketeceği elektrik miktarını karşılaştırmak için kullanılır. 

Buzdolabı soğutucu bölüm hacmi ==> L Buzdolabının litre cinsinden Soğutucu bölüm hacmi.

(Yıldız sınıflaması olmayan bölümlerin depolama hacmi olarak da geçer)

Dondurucu bölüm hacmi

==> L Buzdolabının litre cinsinden dondurucu bölüm hacmi

( Donmuş gıda saklama bölmelerinin depolama hacmi )

dB Buzdolabı sesi desibel gürültü emisyonu

==> dB Gürültü Emisyonu

(Buzdolabının çıkardığı ses düzeyini belirler)

Enerji tüketimi konusunda Dünya çapında bilinen büyük markalar daha gerçekçi rakamlar vermektedir. Bizim yerli markalarımız maalesef bazen abartılı rakamlar yazarak yanıltıcı olabiliyorlardı. Yeni yönetmelik çerçevesinde hesaplanan değerlerde artık bu pek mümkün olmuyor. Yıllık 400 kw nin üzerinde tüketim yapan orta büyüklükteki dolaplar ile 500 kw üzerinde tüketim yapan 600-650 litrelik dolapları almamak gerekir.Artık A değil A++ buzdolabını tercih etmeliyiz.  Aylık 15 tl daha fazla elektrik harcayan bir dolap yıllık 200 tl civarı ek masraf çıkartır.

Yiyecekleri Taze Tutması

Buzdolabının yegane fonksiyonu gıda ürünlerimizi bozulmadan saklamasıdır. Dondurucu bölümünde tüm dolaplar görevini ortalama olarak yapabilmekte. İş normal bölümde gıdamızı buz tutturmadan uzun süre korumaya gelince işte burada bir kopuşma başlıyor.

İyon teknolojisi ya da plasmacluster teknolojisi bu konuda en iyisi. Yani ortamdaki bakteri ve küfleri gerçekten yok edebilmek büyük bir teknoloji ve maharet. Yerli markalarımızda onun yerini tutmasa da mavi ışık teknolojisi vb de ürünlerin dolap içindeki ömrünü uzatmaktadır. Mavi ışık dolap içinde gıdaların fotosentez yapabilmesi gibi bir şeydir. No frost teknolojisi de gıdaların saklanma ve taze kalma süresini biraz uzattı. Artık derin dondurucu buzdolabının tercih edilmeyeceğini düşünerek o alana hiç girmiyorum.

Sesi – En Sessiz Buzdolabı

buzdolabı desibel sessizÖnemsiz gibi dursa da buzdolabının gürültü olayı çok önemlidir. Çünkü 24 saat aktif ve en az 12 saat çalışan bir makinedir. Yatak odanız da mutfağa yakınsa sesi gerçekten baş ağrıtır. Gürültü seviyesi 40 desibelin üzerinde olan buzdolapları bence tercih edilmemelidir.

Desibel nedir?: dB üretilen sesin referans ses seviyesine logaritmik oranıdır

Grafiktede görüleceği üzere dB ölçümünde aslında logaritmik bir durum vardır. Yani bir kaç desibellik fark aslında ses seviyesinin bir nevi katlanması anlamına gelir. (her 20dB artış 10’a katlanma demektir) Pratik manada aslında bu şu anlama da gelir 37 – 40 desibel arasındaki fark ile 40 – 43 desibel arasındaki fark aynı şey değildir. (40 dan 43 e çıktığında ses çok artmış olacaktır.) Bunun yanında ölçüm standartları (daha çok da ölçülen mesafe ve ölçülen şartlar) farklı olunca ölçülen desibelde farklı olacaktır. İnsan kulağının ayırt ettiği ses düzeyi kabaca 3 desibel olarak geçmektedir. Aynı buzdolabının hem 39 desibel hem de 43 desibel olduğunu duyarsanız şaşırmayın. Artık yeni enerji etiketleri ölçüm standartlarına geçildiğinden son üretilen dolaplardaki yeni etiketlerdeki ve resmi internet sitelerindeki bilgilere göre bakabilirsiniz. 

Azıcık sesi fazla olsun ne çıkar demeyin özellikle geç saatlerde sesin verdiği rahatsızlık çok çok artıyor. Yazın uzun gecelerinde mutfakta, mutfağa yakın yerlerde zaman geçirmek dolap sesi yüzünden zevksiz oluyor.

Sağlamlık, yaygınlık, garanti  marka ve müşteri memnuniyeti gibi diğer  genel özellikler ile kişisel tercih nedeni konuları açıklamaya devam edeceğim.

Buzdolabı ile ilgili bu giriş bilgilerinden sonra buzdolabı tercihimizi etkileyecek olan diğer faktörlere geçelim. Bunları da yine ayrı ayrı maddeler halinde sıralamayı uygun görüyorum.

Marka ve Güvenilirlik -Yaygınlık ve Müşteri Memnuniyeti

Başta da belirttiğim gibi buzdolabı sade, yani fişe takılıp aynı ayar çalışan bir cihaz. Bu nedenle çok özelliği olması yerine aldıktan sonra bize sorun çıkartmayacak bir ürün olması önemli. Bu da tabiiki iyi yaygın ve güvenilir bir marka olması ile ilgili. Yani buzdolabına vereceğimiz paranın bir kısmını ülkemizde kendisini kanıtlamış ve güven kazanmış markaya harcayacağız. Bu durum bence üzücü ama Türkiye beyaz eşya piyasasının bir gerçeği. Özellik ve kalite olarak vasat ama servis yaygınlığı yönünden mükemmel olan markalar ( neredeyse öyle tek bir marka var) kendisinden çok kaliteli olan yabancı marka ürünlerden daha pahalıya satılıyor ama pratikte bu durumu da hak ediyor. Çünkü kimse çıkabilecek sorunlarla uğraşmak istemiyor. Az biraz daha fazla ödeyip, çokta anlamadığı teknolojik bazı özellikleri de önemsemeyerek sorunsuz ve huzurlu kullanım istiyor. Biraz büyük ve fiyatı 2000 tl nin üzerinde bir ürün alındıysa yaklaşık 80 tl ye daha kıyılıp 7 yıllık ta garanti yapıldı mı artık kafamız rahat demektir.

Beyaz eşya da rekabetin hiç olmadığı bundan yaklaşık bi 15 yıl kadar önce yerli, Pazar payı çok yüksek marka- markalar ithallerin yanında gerçekten kalitesiz kalıyordu. Şimdi durum pek öyle değil. Yerli markalar kendilerini bayağı geliştirdi. İthaller de Çin etkisiyle (Hem Çin’de  yaptırma ve hem de Çin’in ucuzluğu ile rekabet etme olabilir)  öyle eskisi kadar taş gibi sağlam ürünler üretmiyorlar.

Önemli Not: İthal buz dolaplarında bir problem de dünya çapında sattıkları tüm modelleri ülkemize getirmemeleridir. İstediğiniz ve internette görüp beğendiğiniz çoğu modeli ülkemizde alamıyorsunuz.Mesela çok kaliteli bir markanın difriz kısmı altta olan modelleri Türkiye’de satılmıyor.

Özellikle büyük teknomarketlerde mükemmel kalite ve özellikte çok büyük çok harika ithal marka buzdolabı modelleri var. Bu dolapları görünce gerçekten dolap dediğin bu dur diyorsun. Bunlardan bir kısmı dünya çapında kaliteli. İki üç marka gerçekten çok sağlam buzdolabı yapıyor ama iki sorun ile karşı karşıyayız;

gardolap buzdolabı

Gardrop Tipi

–  Gardrop tipi bu dolapların fiyatları 3999 tl den başlayıp 7000 tl ye kadar gidiyor yani üst gelir seviyesini hedefliyor.mesela ben alamam.

Bunların 450-550 litrelik normal modelleri ise bazen bu market kampanyalarında 1500 tl ye kadar uygun fiyatta bulunabilir.

–  Biraz daha varlıklıların aldığı inox model büyüklerde pek sorun olacağını sanmıyorum ama şu indirimli alınan 450-550 litre hacmindeki modellere balıklama atlamamızı engelleyen diğer durum ise markanın ve servisinin yaygın olmayışı. Pek çok ilde bunların servisi yok. Bir sorun olduğunda başımız ağrır ve bekleriz. Garanti bittikten sonra ise tamirleri çok pahalı. Aslında bu kaliteli markalar bence pek sorun çıkartmaz ama beyaz eşya olayında sorunlar her zaman olabilir.

Tüm bunlardan dolayı maalesef diyorum, vasat kaliteye rağmen yerli yaygın markalar özellikle orta gelirli aileler için haklı bir tercih nedeni.

No frost- Derin Dondurucu (Statik)

Derin dondurucu diye kastettiğimiz tabi ki statik buzdolabıdır. No frost olmayan modele derin dondurucu ifadesi yaygın olarak kullanıldığı için öyle yazdım.

Statik  buzdolabının  avantajı no frosta göre daha az elektrik harcaması ve daha ucuz fiyata satılmasıdır. . Karlanma, ürünleri taze tutma süresinin daha azlığı, soğutma kapasitesinin no frosta göre daha düşük olması yeni gelişmiş özelliklerin çoğunun bu dolaplarda olmaması gibi nedenlerle bence alınmaması gereken tiptir. Buzlanma sorununa bu dolapları alanların katlanması gerekir.

Sağlamlık

Sağlamlık yönünden bakarsak, kapsının, kapı kulpunun plastiklerinin vb sağlamlığı yönünden :

En sağlamı satışı yaygın olmayan iki-üç adet ithal marka gelir. Sonra bizim piyasaya hakim yerlilerimiz ile üretimlerinin bir kısmını Türkiye’de yapan ithal gruplar onları takip eder. Ucuz ithaller ile iki büyük markanın ucuz alternatif olsun diye çıkardıkları markaları en dayanıksız grubu oluşturur. .

İyi servis ve müşteri memnuniyetine önem veren bir marka olmadıkça sadece sağlamlığın da bir önemi yok.

Buzluk Altta (Kombi) -Üstte:

buzluk altta buzdolabı

Kombi Tipi

Bundan birkaç yıl önce tüm buzdolaplarının buzluk kısmı üstteydi. Bu durumda özellikle en altta olan meyve ve sebzeleri buzdolabına eğilerek, çömelerek yerleştirmek ve almak gerekiyordu. Gerçekten insanın belini ağrıtan bir durum. Şimdi modellerin yarıdan fazlasında buzluk kısmı altta. Kullanımı daha kolay ve konforlu oldu. Ama hala beğendiğimiz bazı markaların buzluk kısmı alta olan modellerini göremiyoruz.

Özel tercihler :

Bunları da kısa kısa sıralamak istiyorum.

 • Otomatik buz yapma özelliği : çok buz tüketenler için tercih edilir.
 • Soğuk su sebili: Kapağı açmadan yazın soğuk su içildiği için enerji tüketimini azaltır, kolaylık sağlar.
 • Cam ön kapak: Özellikle siyah renginden dolayı şık duruyor ama iki olusuz yönü var. Daha pahalı, temizliği daha zor olmaktadır.
 • İnox Gövde: hem daha şık ve hem de daha sağlam oluyor. İnox olmayan  (beyaz ) buzdolapları  zamanla sararma yapabiliyor. Yeni inoxlar daha az leke tutuyor. Parmak izi yapmayan inoxları kastediyorum.

Buzdolabı Fiyatı : (En Önemli Belirleyici)

Bana kalsa hem genişliği, hem markası ve hem de dış kapağının mükemmel deseninden dolayı Oktay ustanın yemek programlarında  kullandığı modeli alırım. Ama 8500 tl gibi bir fiyatı buzdolabına vermem ekonomik gücüm açısından mümkün değil.

Buzdolabına harcayacağımız para herkesin tercihine ve bütçesine göre değişiyor. Burada verebileceğim tek bilgi özellikle tekno marketlerin mağaza açılışları ya da özel indirimlerinin istediğimiz ve özellikleri iyi buzdolabına denk geldiğinde kaçırmamamız gereklidir. Çok nadiren markalar kendileri de bazı modellerde özel indirimler yapıyorlar. Bu % 25-30 hatta 35 lik gerçek indirim kampanyaları yapabilen tekno market indirimlerinin yanında sönük kalıyor.

Hangi Soruların Cevabı Burada? Bahsettiklerimizden bazıları…

 • No frost Buzdolabı tavsiyesi
 • En iyi buzdolabı yorumları – özellikleri
 • Hangi buzdolabı alınır?
 • Buzdolabı önerisi – Buzdolabı seçimi
 • En sessiz buzdolabı
 • En geniş hacimli buzdolabı hangisi?
 • En iyi gardrop tipi buzdolabı hangisi?
 • Hangi buzdolabı alınmalı?
 • En sağlam buzdolabı
 • Kombi buzdolabı kullanışlı mı?
 • Elektrikli ev aletleri ve buzdolabı enerji tüketimi karşılaştırma

Burada anlatılanlar dışında yorumlarınızla ve indirim kampanyalarından haberdar ederek katkıda bulunduğunuz için Teşekkür Ederiz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.4/5 (60 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +21 (from 33 votes)

Buzdolabı – Derin Dondurucu, 4.4 out of 5 based on 60 ratings

161 Yorum »

 1. Melikenur 2 Mayıs 2017 saat 20:03 - Yanıtla

  !!!!!!!!MERHABALAR!!!!!!!
  Profilo BD3086W3AN buzdolabı Atilla bey ve Ertuğrul beyden araştırmalarını incelemeleri rica ediyorum.hatta bu buzdolabını fiyatına yakın buzdolabı tavsiyeleri bekliyorum.tavsiyeleriniz ve yorumlarınız bizim için çok önemlidir .şimdiden teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. cebeci çilingir 9 Ocak 2017 saat 15:24 - Yanıtla

  mükemmel sayfa olmuş ….açıklayıcı

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 3. sevim onat 31 Ekim 2016 saat 17:08 - Yanıtla

  Arçelik çamaşır makinasından memnun değilim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • hatice 8 Nisan 2017 saat 15:28 - Yanıtla

   Bende bir haftalık makina sanki evde uçak havalanıyor ve iniyor. İş makinasından farki yok. Birde buzDolabi oda evlere şenlik mutfağa gitmeye korkuyorum özellikle geceleri elektrik hatlarından çıkan sesler gibi evde çalışan bir motor üstelik 3200 TL para verdim bir haftadır uyuyamıyorum psikolojimi bozdu.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Ertuğrul 9 Eylül 2016 saat 22:46 - Yanıtla

  Fatoş hanım kardeş, evvela hayırlı cumalar. Önümüzdeki kurban bayramı da şimdiden mübarek olsun.
  Sizin bu mesaja anında cevap yazacaktım ama misafirim geldi bir daha iki gün kaldı cevabım.
  Mutfaktaki yeriniz de bu dolabın ölçülerine uygunsa bence hiç düşünmeyin alın. Alın çünkü fırsat kaçtı kaçıyor.
  Fatoş kardeşim ben de babama buzdolabı bakıyorum. Onunda 14 yaşında bir Vestel buzdolabı var. Çok gürültülü. Eski. no frost falan değil. Dolabın içi buz kar dolu. Bu buzdolabının ölçülerinde gittim Arçelik beko falan baktım fiyatı 2200 tl. Bu ENPLUS un kanpanyası beni çok şaşırttı. Kendi kendime dedim ki 3500 liralık ürünü hiç 2000 tl ye indirirler mi zaten fiyatı aslında 2500 lira falandır ama önce bindirim sonra indirim politkasıdır herhal diye dülündüm.
  Google dayıya ürünün modelini bir yazdım aha o da ne gitti gidiyor’da, vebdenal da, N11 de mübarek ne kadar gıcık olduğum alanı satanı belli olmayan ucuzcu kalitesiz site var oralarda bile fiyat 3500 lira.
  Sonra bir de Atilla üstadın yukarıdaki Arif beye yazdığı mesajı görünce tamam dedim. Hakkaten indirimin babasını uygulamışlar.
  Fatoş hanım kardeşim ben az buçuk hitachi buzdolaplarını tanıyorum. Şu kadarını deyim size hitachi, arçelik, beko, vestel, bosh profilo ile karşılaştıtılacak bir ürün değildir. onlardan bir kaç gömlek üstte.
  Bir de 10 yıl komple garanti varmış.
  Gelgelelim kasım teslim olayına. Ben de Aradım firmayı. Dedimki bu fiyat abartısı ne böyle ve neden hemen teslim değil . Verilen cevaplar şöyle oluyor. Bu firmaların sene sonu bi hedef ciro yakalama olayları varmı. İndirimin nedeni o. Şanslıyız yani. İyi dedim. Peki kasımda teslimde sıkıntı olur mu? dediler ki hiçbir sıkıntı olmaz.
  Fatoş hanım kardeşim. bu konularda enplusa güvenebilirsiniz. Bende Miele çamaşır makinesi ve dyson süpürge aldım enplustan. Enpluslar zenginlerin uğrek yeridir. çok pahalı çok kaliteli ürünler var. Mesela bir katı meyve sıkacağı 2000 tl. Lafı uzatmayım sizin aklınıza takılan ifadeyi açıklayım hemen. O oluşacak sorunlardan biz sorumlu değiliz, yada firmamız ürün fiyat ve modellerini değiştirme hakkını saklı tututar, gelecek vergiler aynen eklenir, falan gibi ifadeler benim bu beyaz eşya elektronik eşya incelemelerimde 20 yıldır gördüğüm okuduğum şeyler. Yani mutat klasik ifadeler. Bu kampanya ile ilgili değil. Sizin anlayacağınız kafanızı o ifadeye takmayın. hiçbir sıkıntı çıkmaz.
  Hatta bence acele edin. Bir hitachi buzdolabnını 2000 tlye almak 10 yıl garantili olması çok iyiymiş. kaçırmayın derim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. fatos 7 Eylül 2016 saat 14:01 - Yanıtla

  en plus dan hitachi R -VG54ORRU3 buzdolabına bakıtım fiyatı uygun ölcüleride uygun benim icin tek korkum kasım ayında teslim demesi bir sıkıntı yaşanırmı acaba kasımıda gecirilermi dogacak gecikmelerden en plus sorumlu değildir diye not düşmüşler buzdolabım her an bozulabilir son günlerini yaşıyor sharp baktım ama yaşadığım yerde satan bile yok internettende bakmadan almak istemiyorum yerim 1.90 ende 75 ü gecmemeli buzdolabında hitachi bende cok istiyorum ama gecikme görmeden alma beni korkutuyor tavsiyeniz varmı sharp da olabilir tabiki fiyat 3.00 tl gecemem o bile fazlada teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Atilla 1 Eylül 2016 saat 01:48 - Yanıtla

  ARİF BEY’E BUZDOLABI TAVSİYESİ
  Arif bey ile yüzyüze görüşmüştük. Benim elektronik eşyalar ve beyaz eşyalar ile ilgili muhabbetimden sonra benden bir buzdolabı tavsiyesi istemişti. bende tavsiyemi buradan belirtiyorum.
  Arif Bey’in elindeki buzdolabı Ariston (Hotpoint değil) Ariston buzdolabından ben de bir adet eskittim. Aşırı gürültülü çalışan dolap 6 yıl sonra bozulmuştu. Pişman aristoncu başlıklı yorumumda bunu uzun uzun yazdım. Ariston markası TÜrkiye’de ürettiği bu dolabın kalitesizliği nedeniyle ismini değiştirmiş.
  Arif Bey’e çok kaliteli bir dolap önermek istiyorum. Ancak mutfağındaki buzdlabı kısmı klasik dar dolap ölçülerinde. yani dolabın eni 70 cm civarında. Ben ise Arif Bey’e kaliteli bir hitachi ya da sharp önermek istiyorum.
  Pazartesi günü ( 29 Ağustos 2016) sabahtan akşama Bursa’nın teknoloji marketlerini ve AVM leri gezdim. Aradığım fırsatı Bursa KOruparktaki ENPLUS mağazasında buldum. Çünkü Hitachinin 3500 tl ye satılan 71.5 cm enindeki bir model kampanyaya giriyor. model 2000 tl ye düşüyor.
  HİTACHİ R-VG540PRU3 (GGR)
  Ürünü internet üzerinden şimdi sipariş etseniz bile ancak kasım ayında teslim ediyorlar. Çünkü kampanya ekim ayında başlıyor.
  Özellikleri şu şekilde;
  Enerji Sınıfı: A++
  Ölçüler: Hacim (Brüt): 489 Litre
  (Net): 450 Litre
  Dondurucu: 117 Litre
  Soğutucu: 333 Litre
  Inverter Soğutucu
  Dual Fan Soğutucu
  Tempreli Cam Raflar
  Dokunmatik Panel
  Stabilizör
  Arif bey ben hitachi buzdolabını şiddetle tavsiye ederim. ürünü almanız için şu nedenler var.
  1- Çok iyi bir kampanya ile 3500 tl yerine 2000 tl.
  2- Hitachinin üstün japon teknolojisi ile pek çok üstün özellikler.
  bunlar
  a) inverter soğutucu
  b) inverter kompresör
  c) Nano titanyum teknoljisi ile bakterileri küfleri filtreleyen dolabın içinde kokuları birbirine karıştırmayan ve gıdaların normal yeni bir dolaptan çok daha uzun süre taze kalmasını sağlayan üstün özelliklerdir. Dual fan özelliği kokuların kaışmamasını sağlayan ek bir özelliktir.
  4- Belkide en önemlisi şu sıralar ENPLUS ta hitachi dolaplara ücretsiz 10 yıl garanti bulunmaktadır. Arif Bey dikkatinizi çekerim. Garanti ürünün motoruna orasına burasına değil tümüne verilen bir garanti.
  Bu dolabın ses seviyesi 40 desibel civarındadır. Bir buzdolabı için son derece sessiz bir dolaptır.
  Arif Bey net olarak belirteyim hitachi buzdolapları gerek malzeme kalitesi, gerek üstün teknolojisi ile çok kaliteli ürünlerdir. Dolaptaki dokunmatik ekrandan tutunda, soğutmada kullanılan teknolojilere kaliteli bir dolap için çok uygun bir fiyat yakaladık.
  http://www.enplus.com.tr/hitachi-alt-ust-kapili-buzdolabi-r-vg540pru3-ggr/?gclid=Cj0KEQjwgJq-BRCFqcLW8_DU9agBEiQAz8Koh7HUCnG4kFTxjUY0LYg80asxOZQ4rSwJNuVb6W5dDyIaAib08P8HAQ
  Bu linkten ürünü inceleyebilirsiniz.
  ürünün normal ve her zaman uygulanan fiyatı 3500 tl dir. Mesela gittigidiyorda bile şu anda 3500 tl.
  http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/hitachi-r-vg540pru3-a-450l-siyah-cam-buzdolabi-234550698?gclid=Cj0KEQjwgJq-BRCFqcLW8_DU9agBEiQAz8Koh75GnGTkLwUXxUFxwnqsU-VHBKcUM3nRCMhSBGXwWJ4aAtYY8P8HAQ&ggmktg=PaidSearch*PLA*634605109*35249980527*98648295567*pla**pla-79002063687&mpch=ads&ggmktg1=PaidSearch*******&scxid=14489-145818-2357-0

  Benden bu kadar Saygı ve sevgilerimi belirtiyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 7. Fatma 8 Ağustos 2016 saat 20:11 - Yanıtla

  S.a. Ertuğrul bey ve Atilla bey
  Düğün arefesindeyim, 3000 liralık, hafif esneme payı olan bütçemle buzdolabı araştırmasındayım. Siemens öneriliyor, fakat benim gönlüm Liebherr veya Hitachi’den yana. önerebileceğiniz ürün var mıdır?
  Şimdiden teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. Ertuğrul 10 Temmuz 2016 saat 03:17 - Yanıtla

  Feyzanur hanım kardeşim. Sizin ve tüm müslümanların geçmiş Ramzan bayramı mübarek olsun.
  Baştan belirteyim kullanıcı adımı belirterek yorum istemenizden ben bayağı bir onure oldum mutlu oldum. Demekki bu sitede miele w5000 supertironic makinem den başlayarak yazdığım yorumlar milletin dikkatini çekmiş. Çok sevindim valla.
  Feyzanur kardeş; çok ayrıntılı değerlendirmeden önce peşin peşin söyleyim. Lg daha büyük olsa da daha fazla özellik vaad etsede bir hitachi olamaz kesinlikle.
  Hakkı zatına bakılırsa buzdolabında marka fanı olmak kişiyi yanlışa götürür. Mesela ben kardeşime samsung buzdolabı kesinlikle alma diye çok ısrar ettim ama o samsung’un nerdeyse 500 litrelik şık bir dolabını 1100 lira gibi çok uygun fiyata aldı. Üstelik dolabından da çok memnun.
  Oktay ustanın yeşil Elma diye bir yemek programı vardı bir kaç yıl önce. Onun kullandığı kocaman dolap ta LG gardırop tu. Üzeri harika desenli çok şık bir dolaptı.
  O halde ben neden LG nin bu modelini değil de Hitachi yi tavsiye ediyorum derseniz durum şöyle oluyor.
  1- DOlabın tam ortasında dikey olarak ikiye bölünüyor. Siz nasıl karşılarsınız bilmem ama bu durum dolabı kullanısız hale getiriyor. 91 cm genişliğindeki dolap aslında 45 cm lik iki ince dolabın birleşimi gibi bir şey. Dolabı bayisinde inceleyip beğendiyseniz size böyle kapağı açınca aşağıdan yukarıya ikiye ayrılmış dolap daha kullanışlı geliyorsa benim bu değerlendirmemi hiç dikkate almayın.
  2- LG markası ne iş olsa yaparız abi konumundayken hitachi buzdolabında ciddi bir markadır. Yinede bu husus tek belirleyici değildir.
  3- Hitachinin bu modelinde şu ek avantajları var.
  a) Su pınarı : Su pınarını kullanan çok mutlu kullanmayan hiç bilmiyor. Bir kere bu özellik size 500 liralık bir avantaj getiriyor. Mesela BİM in bu hafta satışa sunduğu su sebii bile 250 lira. su pınarını kullanmak çok keyifli. Sebil gibi değil ondan çok daha konforlu.
  b) En plus bu modele 10 yıl komple garanti veriyor. Dikkatinizi sündürürüm garanti dolabın motoruna değil ürünün kendisinedir.
  c Hİtachinin bu modeli 7000 tl den 5000 tl ye düştü. Mesela şu anda bu dolap hepsiburada da 7000 lira.
  d) Ayrıntısına girmeden söyleyim hanım kardeşime hitachinin bu model de olsun genel olarak buzdolaplarında olsun bakteri yayılmasını engelleyen, kokuları karıştırmayan gibi bir sürü özel patentli teknolojileri vardır.
  Ayrıca büyük görünen LG nin toplam net hacmi 626 litre, hitachinin net hacmi 589+ litre. Yani 37 litre fark var. 600 litrede 37 litre önemsiz bir fark bence.
  Lg nin üsütün olduğu iki yön den biri 30/40 litrelik büyüklüğü, diğeri 300 lira kadar ucuz olması.
  Feyzanur hanımkardeşim sakın yanlış anlamayın. LG deki bu dolabın ortadan iki bölüme ayrılması bana göre olumsuz. Mesela iki ayrı dolap gibi olduğu için bunu sevenler dolabın sağına bir grup soluna farklı grup gidaları yerleştirerek daha kullanışlı bulanlar da var. Bana göre kocaman dolabı kullanışsız yapmış.
  İkincisi de ben buzdolabında lg alınmaz diye bir şeyi kesinlikle demiyorum.
  Vel hasılı kelam Marka kalitesi, 10 yıl garantisi, bu işin piiri olması falangibi avantajları ile ben hitachi diyorum. LG alırsanız büyük hata da demiyorum.
  Ama şu da var ki Liebherr, Amana (Amanayı bulamazsınız) Hitachi ve Sharp buzdoabında çok üst kalie markalardı.
  5000 tl ye çımışken ben size netten liebherr dolap bakıyorum ama henüz bulamadım.
  Saygılar sevgiler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
  • Ertuğrul 11 Temmuz 2016 saat 01:14 - Yanıtla

   ÖZÜR VE DÜZELTME
   Feyzanur hanım büyük harflerle başlık atmak Atilla kardeşin yöntemi. benim adetim değildir. Lakin acil vurgulamak için böyle yaptım.
   Konu şu; ben yorumda bir bilgi hatası yaptım.
   Hitachi Solo Buzdolabı Siyah R-S700GPRU2 GBK bu modelde de dolap dikey olarak ortadan ikiye ayrılıyor. Ben biraz sharp model gardıoplarla karıştırdım herhal.
   Kusura bakmayın özrümü kabul edin.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)
  • Feyzanur 12 Temmuz 2016 saat 02:02 - Yanıtla

   S.a.
   Sizin ve tüm islam aleminin (geçmişte olsa) bayramını kutlayarak söze başlayayım..
   Oncelikle bu kadar kısa sürede cevap verdiğiniz için çok mu çok teşekkür ediyorum…O kadar kıymetliydi ki yorumlarınız benim için 🙂 nitekim bakınmaktan bir hal oldum, bu marka icin iki kelam edilmiş bir sayfa, site, vs. aramaktan… Sonra durup kendime kızdım dünya malı için bunca vakit israfı niye diye 🙂
   Neyse sözün özü Rabbim razı olsun, ne kadar yardımcı olduğunuzun bir tarifi yok inanın…Selametle kalın..

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)
 9. Feyzanur 7 Temmuz 2016 saat 23:35 - Yanıtla

  ATİLLA VE ERTUĞRUL BEY

  S.a.birkaç aydır eşimle buzdolabı bakıyoruz..
  Biz LG nin modellerinde karar kılmışken, bugün enplus taki gorevli aklımızı birhayli karıstırdı 🙁 Hıtachı nin tüm markalardan (buzdolabı için) daha kaliteli olduğunu anlattı da anlattı.. LG yi düşündüğümüzü söyleyince hıtachı nin yanında her yonden cok kalitesiz kalacagını söyledi..
  Sözün özü, biz hıtachı side by side ‘ R-S700GPRU2 ‘ modeli ile ‘ lg gc-m237jlqv 679 lt ‘arasında cok kararsız kaldık… 5000tl bütçemiz ve 120cm×200cm yerimiz var..
  Degerli yorumlarınızı esirgemezseniz çok mutlu olurum 🙂 selametle kalın..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.5/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)
 10. Emre 21 Haziran 2016 saat 05:31 - Yanıtla

  Merhaba günlerdir buzdolabı arayışındayım, max1300 tl bütçeli bekar evime buzdolabı bakıyorum ama bir türlü seçim yapamadım. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 11. gönül zengin 2 Haziran 2016 saat 11:11 - Yanıtla

  Ertuğrul Bey,

  600 litre ve üstünde, sebzeleri taze tutan ve arka duvarına değen yiyecekleri dondurmayan bir buzdolabı istiyorum.
  bütçem 3000-3500 TL civarında. esneme payı olabilir.
  ne önerirsiniz?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 12. Can 27 Ocak 2016 saat 09:31 - Yanıtla

  Ben 1.650 max bütçeyle buzdolabı almam lazım ne tavsiye edersiniz ? Teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 13. Ertuğrul 22 Ocak 2016 saat 01:11 - Yanıtla

  Ve Aleyküm Selam Ömer kardeşim.
  Sen ne güzel Allah’ın selamnı vermişsin lakin cevap yazan çıkmamış.
  Bu eşya tavsiyeleri sitesinde yorumculardan ben olayım, Ertuğrul üstad kardeşim olsun halkın az bildiği lakin aslında yüksek kaliteli markaları tavsiye ediyoruz. Ediyoruz da hayatın gerçekleri ile uyuşmayan hususlar var. Mesela bazı kaliteli markalar Türk piyasasından yavaş yavaş çıkıyor gibi. Sarp bunlardan birisi. Model pek yok. Ürün yaygın olmayınca, pek modeli olmayınca, ayriyeten bayisini falan pek civarda göremeyince servis yaygınlığını hiç bekleme zaten. Yani senin anlayacağın benim en gıcık olduğum durum oluşuyor ” Ya Doğan slx al ya da Toros al” döneminden kalma ya Arçelik Beko al ya da Vestel al.
  Ömer kardeşim sen Sharp, Hitachi, ve Liebher deyince hah dedim bu kardeşimde benim kafadan. Yorumunu dikkatlice okuyunca benim ve Ertuğrul üstadın yorumları ile bu markaların ön plana çıktığını anladım.
  Bu üç markada buzdolabı konusunda çok kaliteli. Özellikle Liebherr bu işin profesyoneli denilebilir. Sharp alan tüm arkadaşlarım buzdolaplarını çok seviyorlar. Hitachi yi de hiç dert edinmeyin Enplus mağazalarının baş buzdolabı markasıdır. Enplus mağazalarından da çoğunluğu İstanbulda olarak 24 adet bulunur. 10 yıl garantili satılması da kadayıfın üstüne kaymak gibi gelir.
  Kıymetli kardeşim şimdi bu üç markadan size güzel güzel önerilerde bulunmak istiyorum.
  liebherr 4613 cpesf Bu sizin incelediğiniz modeldir. Bununla ilgili inceleme yaptığımda durum şöyle oluyor
  Evvela buzdolabında Liebherr kalitesi tartışılmaz bir durum. Alacağınız Liebherr buzdolabında dolabın malzeme kalitesinden fonksiyonelliğine çok memnun kalırsınız. Mesela mağazarlada içi boş bir dolabı açtığınızda burnunuza plastik ve mika kokusu gelir. Liebherr de bu kokuyu duyamazsınız.
  Ayriyeten Liebherr ler ve Sharp lar piyasadaki en sessiz buzdolabıdır. Aslında Liebherrler biraz daha sessizdir.
  Sizin seçtiğiniz bu modelin toplam hacmi 432 litre. Fiyatı 3000 tl civarında. BU hacimde bir LG, Arçelik, Beko, Bosh ,Sİemens olsa 1500 tl ve altına ürün bulunabilir. Burda benim merak ettiğim sizin bu dolabı kaça bulabildiğinizdir. Çünkü teşhir ürünü olduğu için uygun fiyata buldum demişsiniz. Açıkçası 2500 tl ve civarına bulduysanız gözü kapalı alabilirsiniz. Liebherr in resmi sitesinde fiyatı 3400 lira görünüyor. Bana göre bu hacimdeki bir dolap için fiyat pahalıdır. Modeli fiyatıyla internette bulmak ta imkansız gibi. Sİzin baktığınız mağazada ben cavbı bu kadar geciktirdikten sonra acaba o teşhir ürünü kalmışmıdır?
  Ömer kardeşim bu modelde en dikkat çekici nokta bu dolap no frost değildir. Esasen low frosta biraz benzer. No forst hiç buzlanma yapmayan dolap içinde nem bırakmayan üfleyerek soğutan teknolojidir. En yaygın olan son teknoljidir. No forstun dolap içinde kapalı konulmaan gıdları kuruttuğu, meyve sebzelerin tadını kaçırdığı eleştirileri bence haklıdır. Liebherr’in soğutma teknoljisi ise Smart Frost. Bu teknolojinin övündüğü yanı gıdaları kurutmaması, daha uzun süre taze tutmasıdır. 3 yıldır bu modeli alıp kullanan internette yorum yapmış 10 dan fazla kullanıcı var. Onlar bu dolabın no forst olmamasının hiç bir sıkıntı yapmadığını, dolapta karlanma buzlanma sıkıntısının nerdeyse hiç olmadığını yamışlar. Güzel kardeşim sizin de müsadenizle şu dolabın özellikleirni bir listeleyim de laf kalabalığında kalmasın bu model.
  Enerji tüketimi Yıl / 24 Saat ² 355 / 0,971 kW/saat
  Kullanım hacmi toplam 432 l
  Kullanım hacmi Soğutucu bölümü 337 l
  Dondurucu bölümü 95 l
  Arızalarda saklama süresi 30 saat
  24 saatte dondurma kapasitesi 8 kg
  İklim sınıfı ⁴ SN-T
  Ses şiddeti re 1 pW 40 dB(A)
  Çözdürme yöntemi otomatik
  /SmartFrost SmartFrost
  Çözdürme yöntemi manuel
  Buz küpü kutusu •
  Ebatlar
  Yükseklik x En 184 x 75 cm
  Derinlik, duvar mesafesi dâhil 63 cm
  Neticeye gelirsek durum şöyle oluyor.
  Hacmi bence küçük. No forst olmaması da dikkate değer. Ben yakın özelliklerdeki arçeklik, bosh, Lg gibi markalarla Liebherr arasında 1000 lira gibi bir fark varsa Liebherr alırım. Meslea Arçelik’in 1500 liraya modeline yakın büyüklükte bir Liebhere 2300-2500 lira veririm. Ama bundan fazlası beni aşar. Ha bir buzdolabı için 3-4 binleri göreceksem hacminde net 600 litreyi geçmesi gerekir.
  Ömer kardeşim işte 3-4 binlerde hacmide 600 lerde bir dolap deyince hemen aklıma her yönünü beğendiğim hitachi geliyor.
  R-W660PRU3 GBK. Bu modeli Meryem hanım kardeşim için uzun uzun yazdığım için tekrara düşmeyecğim. Şık, geniş hacimli, titanyum soğutma teknolojisi ile ürünleri uzun süre taze tutan ve 10 yıl garantili modeldir. En plus mağazasında ve internette bir inceleyin derim.
  Şunuda belirteyim ki Liebherr her zaman sıradanlardan 5 adım, Hitachiden ise bir iki adım öndedir.
  Sharp’a gelince durum şöyle oluyor.
  Eğer dolabım çok güzel soğutsun, malzemeleri kaliteli olsun yeter diyorsanız size uygun Sharp modelleri var. Var ama buzluk altta değil üstte. Brüt 600 lite olan bir modelini yazayım buraya.
  Sharp SJ-SC700V-BK: Bu dolap siyah renkli. Aynı serinin bir sürü renk seçenği var. Yani dolaplar tamamen aynı ama renkleri farklı. Sharp SJ-SC700V’nin BK modeli siyah, BE si bej, beyazı, grisi falanda var.
  Neyse gelelim özelliklerine .
  Ürün Tipi: İki Kapılı
  Soğutucu Özelliği: No Frost
  Renk: Siyah
  Enerji Sınıfı: A+ Enerji Tüketimi: 417 kWh/Yıl
  Koku Giderici: Var
  İç Aydınlatma: Led Aydınlatma
  Kapı Açık Alarmı: Var
  Değişebilir Kapı Yönü: Hayır
  Gürültü Ses Seviyesi: 39 dB
  Toplam Hacim: 583 Litre
  Soğutucu Hacim: 433 Litre
  Dondurucu Hacim: 150 Litre
  Yükseklik: 1850 mm Genişlik: 800 mm Derinlik: 725 mm
  Plazmaclester teknoljisi ile dolap içindeki bakterileri sporları küfleri yok edebilme, nano koku giderici 39 desibel mükmmel gürültü düzeyi çok iyi. Fiyatı da Hepsiburda da Goldda falan 3400 lira. Ömer kardeşim eğir oturup doğru konuşaşım. Brüt 600 litrenin üzerindeki Arçeliklerde 3000 liranın altında bulunmuyor. Bu dolabın her yönü iyi. Tek kesiği buzluk kısmı latta bir dolap.
  Ömer kardeşim sözlerimi bitirmeden şunu söylemek istiyorum. Lİebherr dolabı almaktan milletin baskı yapma ihtimali ile vaz geçmek sizce mantıklımıdır? o dolabı 2300-2500 liraya bulursanız alın bence. Hacmi size küçük gelmiyorsa çok kaliteli bir dolaptır.
  Ömer kardeşim sizden yeni bir yorum gelirse bu modeller dışında LG siemesn gibi markaları da deerlendireceğim.
  Şimdilik Allaha emanet olun.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ömer 24 Ocak 2016 saat 00:06 - Yanıtla

   Ertuğrul Bey öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim gerçekten çok aydınlatıcı olmuş.
   Liebherr in fiyatını 2500 liraya buldum bir yıldır mağazada bekliyormuş ürün, beş yılda mağaza garantisi var bu arada. Benim buzdolabı için ayırdığım bütçe 2500 olduğu için Hitachi ve Sahrp ı değerlendiremiyorum.
   BSP grubuna pek sıcak bakmıyorum lâkin LG GN-B559PLCZ modeline((bana göre şuan piyasanin en stabil buzdolabı hacim, fiyat, yıllık yakıt tüketimi ve on yıl motor garantisi olarak ama iç dizaynı olsun buram buram plâstik kokusu olsun eksi yönleri tabiki )) fiyat ve hacim olarak yakın olanlarını değerlendirebilirim. Bu yorumunuzun ardından Liebherr soğutucu kısmının hacmi biraz daha büyük olsaydı hiç tereddüt etmezdim alırdım.
   Ertuğrul Bey abicim şimdi LG, Bosch, Siemens , Samsung buzdolabı tercih edecek olsaydınız siz hangisini tercih ederdiniz? Bu marka iyidir deyip her modelini iyi kabul etmek doğru olurmu peki? Daha az tercih edilen bir markanın özel üretilmiş bir modeli çok tercih edilen bir markaya kıyasla kaliteli olabilirmi? Şuan piyasada böyle bir buzdolabı varmı sizce?
   İlginiz için tekrar tekrar teşekkür ederek cevabınızı bekliyorum Selam ve Dua ile Allah’ a emanet olunuz…

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  • orhan 30 Temmuz 2017 saat 23:12 - Yanıtla

   liebher cfest 4613 u kullandim maalesef bu urun hatali bir urunmus çok sıkıntı yaşadım
   bir kere garanti kapsamında değiştirdiler ama gelen urun de 4 sene içersinde tekrar sorun çıkardı maliyet 1600 tl bu parayı vermektense yeni dolap almak daha mantıklı geldi.
   kısaca methedilmeye layiknolmiyan bir urun
   smart teknologinin üstünlüğünü ben hissetmedim.kisaca benim 5.buzdolabim
   3 âdet arçelik 1 âdet indesit ve liebher
   netice avrupa bence liderliği kaptırmıştır.
   samsung lg ve sharp tanıdığım kişilerde son derece randımanlı devam ediyorlar.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 14. mustafa 14 Ocak 2016 saat 20:16 - Yanıtla

  arkadaşlar maximum 2500 tl ye buzdolabı almak istiyorum allah aşkına yardımcı olun bir kaç marka model tavsiyesi verin lütfen

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Osman Nihat yılmaz 19 Ocak 2016 saat 15:39 - Yanıtla

   Samsung RT5962 tavsiye edebilirim,ürün mükemmel,servis sorunsuz hacim 600 litre civarı

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 15. mustafa 13 Ocak 2016 saat 15:15 - Yanıtla

  arkadaşlar merhaba. öncelikle ertuğrul kardeşimize sorayım. ben bir buz dolabı alacağım ve bütçem maximum 2000 tl. bu fiyata kadar alabileceğim en iyi buzdolabı hangisi olur teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 16. Ömer 13 Ocak 2016 saat 12:33 - Yanıtla

  Esselamu Aleykum, herkese iyi alisverisler. Düğün arefesinde olduğum icin siteyi yaklaşık bir aydır takip ediyorum. Yorumlara bakarak aklımda üç marka oluşturdum Hitachi Sharp ve Liebherr.
  Sharp in model çeşitliliğinin fazla olmaması ve fiyatı aralığı bütçeme uygun olmamasi yüzünden pek sıcak bakamiyorum bu markaya.
  Hitachi yi merak ettim hacim ve fiyat olarak cazip geldi lakin dunya gozuyle bir goreyim dedim bulunduğum ildeki media markete gittim. Ne yazikki ellerinde hiç Hitachi ürün yokmuş. Diğer buzdolablarini incelemeye koyulduğum sırada liebherr 4613 cpesf modelini gördüm çok şaşırdım kalitesi çok aşikârdı bu buzdolabını incelemem satış danışmanında dikkatini çekti. Teşhir ürünü olduğu için fiyatı da çok uygundu lakin çevrem bilmediğin markayı alma servisi yok diye çok baskı yapıyor. O yüzden çok kararsizim. Kaliteli buzdolabı alıp rezil olmaktan korkuyorum. Milletin bana, biz sana alma demiştik diye en ufak bir problemde başımda bitmesi urkutuyor.
  Hitachinin burada ki media markette bile olmaması servis ağının burada cok zayıf olacağı düşüncesine sevketti.
  Velhasıl bir an önce buzdolabı almam gerekli ne yapacağımı bilemiyorum. Bu markalar olmazsa geriye benim için LG ve Siemens kalıyor. Lg ve siemensde hangi modeli önerirsiniz? Hitachi ve liebherr den vazgeçmelimiyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.7/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -3 (from 5 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla beyaz eşya tavsiyesi, Buzdolabı Fiyatı, buzdolabı ölçüleri, buzdolabı sesi, buzdolabı tavsiyesi, Elektrikli ev aletleri, Ev eşyaları özellikleri
Çamaşır Makinesi

Çamaşır makinesi seçimi, çamaşır makinesi tavsiyeleri, en tasarruflu çamaşır makineleri, süper sessiz çamaşır makineleri, en fazla kilo çamaşır yıkayanlar, en...

Kapat