Buzdolabı – Derin Dondurucu

jethoca 7 Nisan 2014 10

Kullandığımız beyaz eşyalar  yani çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın bulaşık makinesi vb içerisinde en fazla gereksinim duyduğumuz ve en önemlisi, öncelikle buzdolabı ve sonra çamaşır makinesidir.

Buzdolabı kullanımı diğerlerine göre çok daha sade bir üründür. Şu programı bu programı, şu fonksiyonu olayları olayları buz dolabında pek yoktur.  Buzdolabını fişe takarsın kendisi çalışır. İkide bir ayar vb yapılmaz. Dolap kapatılmaz fişten çıkarılmaz.  Temelde alınacak buzdolabı geniş ve kullanışlı olsun, az elektrik tüketsin, sesi az olsun, içindeki gıdaları çok uzun süre taze tutsun  yeter.

Kullanacak ailenin fert sayısı bütçesi konulacak yerin büyüklüğü gibi kriterler devreye girdiğinde değişik etkenler devreye girer.

buzdolabı tavsiyesiBuzdolabı seçiminde bana göre belirleyici beş etken önemlidir. Bunlar ;

Tabi ki ürünün sağlamlığı, servis kalitesi, markanın müşteri memnuniyetine verdiği önem,marka ve servis yaygınlığı gibi faktörler de önemlidir. Ama bunlar sadece buzdolabında değil tüm elektronik eşyalar için geçerlidir.

Buzdolabı Tercihi – Buzdolabı Tavsiyesi Dikkate Alınacaklar

Şimdi yukarıdaki maddeleri  sırası ile açıklamaya çalışayım.

Hacim ve Kullanışlılık (Buzdolabı Ölçüleri)

Buzdolabı bir anlamda mutfağımızı toparlayan bir üründür. Bu nedenle alacağımız dolabın hacmi önemli. Artık 412 litre altı dolaplar neredeyse yok gibi. 550 litre ve üstü hacimdeki dolaplar tabi ki çok daha kullanışlı olur ama bu tür dolaplar için yani gardırop tipi ve kombi tipi dolaplar için iki sorun var:

- Bunların fiyatları oldukça pahalı. 1600 tl ye kampanyalı ürünleri ancak bulabiliyoruz.

- Standart mutfaklarda buzdolabı için ayrılan alanlarda genellikle genişlik 70-75 cm ve yükseklik  185 cm’dir. Mutfakta tezgahla  duvar arasında ayrılan kısmı sınırladıkları gibi, mutfak tezgahını yukarıdan dolabın üstüne kadar devam ettirip seçeceğiniz dolabın yüksekliğini de sınırlamaktadırlar. Bu durumda size 500 litrenin altında bir dolap seçmekten başka çare kalmaz.

Buzdolabı Tavsiye Boşluk Ölçüleri

Buzdolabı için mutfak dolabı içinde yer ayrılmışsa buzdolabının etrafında ne kadar boşluk bırakılmalıdır. Buzdolabının kullanma kılavuzunda aksi belirtilmedikçe arkasında, yanlarda en az 6cm üstte ise en az 9 cm boşluk kalmalıdır. Buzdolabının elektrik sarfiyatı ses ölçümü ve diğer bildiğiniz teknik özelliklerinin ölçüldüğü ortam ve aynı zamanda ölçüm için ideal ortamı (en az yanlarda) 30 ar cm arkada 6 cm üstte 9 cm şeklinde olmaktadır.

Dolabın hacmi kadar ebatların dağılımı da önemlidir. Bu konuda bilinmesi gereken bir  durum da 400- 450 litrelik dolaplarda enlemesine geniş, derinliğine ise dar olan dolapları kesinlikle almamaktır. Böyle buzdolaplarına tepsi, leğen içinde yiyecek ( hanımlar kalabalık kişiler için kısır, dolapta saklanacak hamur vb leri en pratik leğen içinde bulunduruyorlar) vb koyamıyorsunuz. Börekçi fırınlar ve davul fırın kullananlar da tepsilerini sığdıramadıklarından bu derinliği olmayan dolaplarda çok sıkıntı yaşıyor.

Geniş hacimli, özellikle 600 litre ve daha büyük dolaplar gerçekten çok kullanışlı oluyor. Ucuzken bol bol meyve sebze stoklamada, kurban bayramı, balık sezonu gibi zamanlarda et saklamakta ve tüm kahvaltılıkları saklamakta çok iyi oluyor.  Bazı ailelerde dolapta yer darlığı nedeniyle bazı kahvaltılıkların, çok pişirilmiş ama beklendiği kadar yenilmemiş yemeklerin vb. dışarıda bırakılarak çirkin görüntü ve dağınıklık yanında sağlıksızlığa neden olunduğunu görüyoruz. Geniş hacimli buzdolabının iç kısmı da tamamen geniş geniş açık alanlardan değil, içinin bir  kısmı  çekmeceli bölümlerden oluşmaktadır. Yemekleri soğuttuktan sonra dolapta saklayanlar raf yüksekliği fazla olmalıdır. Yiyecekleri kaplarda saklayanlar için ise bu çekmeceli bölümle daha iyi.

Buz dolabı hacminde bir önemli husus ta dört kapılı denilen Gardırop tipi buzdolaplarının çok kullanışlı olmadığıdır. Çok yer kaplarlar ama göründüğü kadar geniş hacimli değildirler. Bu  konuda en doğru seçim kombi tipi buzdolaplarıdır. 605 litre hacminde 4 kapılı bir dolapla aynı  ebatlara sahip bir kombi tipi dolap 700 litre  civarında  gelmektedir. Gardırop dolapların ise dolap kapağı avantajı var. Şişe  benzeri ürünleri tutmak için bu kapılar kullanışlı oluyor.

Hacimde dikkat edilecek önemli bir husus ise göz aldanmasına düşmemektedir. Dolaplar bazı mağazalarda yerden 10 cm altlığın üstünde  daha yüksekte   ( yaklaşık olarak )  sergilenirken müşteri  zeminde duran dolaptan bunu daha büyük hacimli sanmaktadır.

Tabiki bu saatten sonra dondurucu bölümün yukarıda olduğu buzdolabı alınmaz diye bir kural yok ama yeni trend dondurucu bölümün altta olması.

Dolabın iç dizaynında özel istekler ise her zaman ev hanımlarına bırakılacak bir konudur.

Buzdolabı Enerji Tüketimi

Evde kullandığımız eşyalar içinde en çok açık kalanı buzdolabıdır. Bu nedenle buzdolabının elektrik sarfiyatını bir çamaşır bulaşık makineleri ve elektrikli süpürge ile karıştırmamak gerekir. Çünkü onlar buzdolabının ortalama yirmide biri kadar ancak çalışmakta. Aylık  elektrik tüketiminin ortalama üçte biri kısmı buzdolabındandır. Enerji sınıfına ve dolap hacmine göre değişse de aylık sabit 10 tl ile 40-50 tl ye kadarlık elektriği fişini hiç çekmediğimiz buzdolabı harcar.

buzdolabı enerji sınıfı a plus plus  ==> Buzdolabı enerji sınıfı A+++, A++, A+, A, B, C,  D

Buzdolabı yıllık enerji elektrik tüketimi

Buzdolabı enerji etiketi a sınıfı

==> kWh Yılık Enerji Tüketimi : Buzdolabının yıllık elektrik tüketimini gösterir. Standart ile belirlenen ortamda söz konusu buzdolabının yıllık tüketeceği elektrik miktarını karşılaştırmak için kullanılır. 

Buzdolabı soğutucu bölüm hacmi ==> L Buzdolabının litre cinsinden Soğutucu bölüm hacmi.

(Yıldız sınıflaması olmayan bölümlerin depolama hacmi olarak da geçer)

Dondurucu bölüm hacmi

==> L Buzdolabının litre cinsinden dondurucu bölüm hacmi

( Donmuş gıda saklama bölmelerinin depolama hacmi )

dB Buzdolabı sesi desibel gürültü emisyonu

==> dB Gürültü Emisyonu

(Buzdolabının çıkardığı ses düzeyini belirler)

Enerji tüketimi konusunda Dünya çapında bilinen büyük markalar daha gerçekçi rakamlar vermektedir. Bizim yerli markalarımız maalesef bazen abartılı rakamlar yazarak yanıltıcı olabiliyorlardı. Yeni yönetmelik çerçevesinde hesaplanan değerlerde artık bu pek mümkün olmuyor. Yıllık 400 kw nin üzerinde tüketim yapan orta büyüklükteki dolaplar ile 500 kw üzerinde tüketim yapan 600-650 litrelik dolapları almamak gerekir.Artık A değil A++ buzdolabını tercih etmeliyiz.  Aylık 15 tl daha fazla elektrik harcayan bir dolap yıllık 200 tl civarı ek masraf çıkartır.

Yiyecekleri Taze Tutması

Buzdolabının yegane fonksiyonu gıda ürünlerimizi bozulmadan saklamasıdır. Dondurucu bölümünde tüm dolaplar görevini ortalama olarak yapabilmekte. İş normal bölümde gıdamızı buz tutturmadan uzun süre korumaya gelince işte burada bir kopuşma başlıyor.

İyon teknolojisi ya da plasmacluster teknolojisi bu konuda en iyisi. Yani ortamdaki bakteri ve küfleri gerçekten yok edebilmek büyük bir teknoloji ve maharet. Yerli markalarımızda onun yerini tutmasa da mavi ışık teknolojisi vb de ürünlerin dolap içindeki ömrünü uzatmaktadır. Mavi ışık dolap içinde gıdaların fotosentez yapabilmesi gibi bir şeydir. No frost teknolojisi de gıdaların saklanma ve taze kalma süresini biraz uzattı. Artık derin dondurucu buzdolabının tercih edilmeyeceğini düşünerek o alana hiç girmiyorum.

Sesi – En Sessiz Buzdolabı

buzdolabı desibel sessizÖnemsiz gibi dursa da buzdolabının gürültü olayı çok önemlidir. Çünkü 24 saat aktif ve en az 12 saat çalışan bir makinedir. Yatak odanız da mutfağa yakınsa sesi gerçekten baş ağrıtır. Gürültü seviyesi 40 desibelin üzerinde olan buzdolapları bence tercih edilmemelidir.

Desibel nedir?: dB üretilen sesin referans ses seviyesine logaritmik oranıdır

Grafiktede görüleceği üzere dB ölçümünde aslında logaritmik bir durum vardır. Yani bir kaç desibellik fark aslında ses seviyesinin bir nevi katlanması anlamına gelir. (her 20dB artış 10′a katlanma demektir) Pratik manada aslında bu şu anlama da gelir 37 – 40 desibel arasındaki fark ile 40 – 43 desibel arasındaki fark aynı şey değildir. (40 dan 43 e çıktığında ses çok artmış olacaktır.) Bunun yanında ölçüm standartları (daha çok da ölçülen mesafe ve ölçülen şartlar) farklı olunca ölçülen desibelde farklı olacaktır. İnsan kulağının ayırt ettiği ses düzeyi kabaca 3 desibel olarak geçmektedir. Aynı buzdolabının hem 39 desibel hem de 43 desibel olduğunu duyarsanız şaşırmayın. Artık yeni enerji etiketleri ölçüm standartlarına geçildiğinden son üretilen dolaplardaki yeni etiketlerdeki ve resmi internet sitelerindeki bilgilere göre bakabilirsiniz. 

Azıcık sesi fazla olsun ne çıkar demeyin özellikle geç saatlerde sesin verdiği rahatsızlık çok çok artıyor. Yazın uzun gecelerinde mutfakta, mutfağa yakın yerlerde zaman geçirmek dolap sesi yüzünden zevksiz oluyor.

Sağlamlık, yaygınlık, garanti  marka ve müşteri memnuniyeti gibi diğer  genel özellikler ile kişisel tercih nedeni konuları açıklamaya devam edeceğim.

Buzdolabı ile ilgili bu giriş bilgilerinden sonra buzdolabı tercihimizi etkileyecek olan diğer faktörlere geçelim. Bunları da yine ayrı ayrı maddeler halinde sıralamayı uygun görüyorum.

Marka ve Güvenilirlik -Yaygınlık ve Müşteri Memnuniyeti

Başta da belirttiğim gibi buzdolabı sade, yani fişe takılıp aynı ayar çalışan bir cihaz. Bu nedenle çok özelliği olması yerine aldıktan sonra bize sorun çıkartmayacak bir ürün olması önemli. Bu da tabiiki iyi yaygın ve güvenilir bir marka olması ile ilgili. Yani buzdolabına vereceğimiz paranın bir kısmını ülkemizde kendisini kanıtlamış ve güven kazanmış markaya harcayacağız. Bu durum bence üzücü ama Türkiye beyaz eşya piyasasının bir gerçeği. Özellik ve kalite olarak vasat ama servis yaygınlığı yönünden mükemmel olan markalar ( neredeyse öyle tek bir marka var) kendisinden çok kaliteli olan yabancı marka ürünlerden daha pahalıya satılıyor ama pratikte bu durumu da hak ediyor. Çünkü kimse çıkabilecek sorunlarla uğraşmak istemiyor. Az biraz daha fazla ödeyip, çokta anlamadığı teknolojik bazı özellikleri de önemsemeyerek sorunsuz ve huzurlu kullanım istiyor. Biraz büyük ve fiyatı 2000 tl nin üzerinde bir ürün alındıysa yaklaşık 80 tl ye daha kıyılıp 7 yıllık ta garanti yapıldı mı artık kafamız rahat demektir.

Beyaz eşya da rekabetin hiç olmadığı bundan yaklaşık bi 15 yıl kadar önce yerli, Pazar payı çok yüksek marka- markalar ithallerin yanında gerçekten kalitesiz kalıyordu. Şimdi durum pek öyle değil. Yerli markalar kendilerini bayağı geliştirdi. İthaller de Çin etkisiyle (Hem Çin’de  yaptırma ve hem de Çin’in ucuzluğu ile rekabet etme olabilir)  öyle eskisi kadar taş gibi sağlam ürünler üretmiyorlar.

Önemli Not: İthal buz dolaplarında bir problem de dünya çapında sattıkları tüm modelleri ülkemize getirmemeleridir. İstediğiniz ve internette görüp beğendiğiniz çoğu modeli ülkemizde alamıyorsunuz.Mesela çok kaliteli bir markanın difriz kısmı altta olan modelleri Türkiye’de satılmıyor.

Özellikle büyük teknomarketlerde mükemmel kalite ve özellikte çok büyük çok harika ithal marka buzdolabı modelleri var. Bu dolapları görünce gerçekten dolap dediğin bu dur diyorsun. Bunlardan bir kısmı dünya çapında kaliteli. İki üç marka gerçekten çok sağlam buzdolabı yapıyor ama iki sorun ile karşı karşıyayız;

gardolap buzdolabı

Gardrop Tipi

-  Gardrop tipi bu dolapların fiyatları 3999 tl den başlayıp 7000 tl ye kadar gidiyor yani üst gelir seviyesini hedefliyor.mesela ben alamam.

Bunların 450-550 litrelik normal modelleri ise bazen bu market kampanyalarında 1500 tl ye kadar uygun fiyatta bulunabilir.

-  Biraz daha varlıklıların aldığı inox model büyüklerde pek sorun olacağını sanmıyorum ama şu indirimli alınan 450-550 litre hacmindeki modellere balıklama atlamamızı engelleyen diğer durum ise markanın ve servisinin yaygın olmayışı. Pek çok ilde bunların servisi yok. Bir sorun olduğunda başımız ağrır ve bekleriz. Garanti bittikten sonra ise tamirleri çok pahalı. Aslında bu kaliteli markalar bence pek sorun çıkartmaz ama beyaz eşya olayında sorunlar her zaman olabilir.

Tüm bunlardan dolayı maalesef diyorum, vasat kaliteye rağmen yerli yaygın markalar özellikle orta gelirli aileler için haklı bir tercih nedeni.

No frost- Derin Dondurucu (Statik)

Derin dondurucu diye kastettiğimiz tabi ki statik buzdolabıdır. No frost olmayan modele derin dondurucu ifadesi yaygın olarak kullanıldığı için öyle yazdım.

Statik  buzdolabının  avantajı no frosta göre daha az elektrik harcaması ve daha ucuz fiyata satılmasıdır. . Karlanma, ürünleri taze tutma süresinin daha azlığı, soğutma kapasitesinin no frosta göre daha düşük olması yeni gelişmiş özelliklerin çoğunun bu dolaplarda olmaması gibi nedenlerle bence alınmaması gereken tiptir. Buzlanma sorununa bu dolapları alanların katlanması gerekir.

Sağlamlık

Sağlamlık yönünden bakarsak, kapsının, kapı kulpunun plastiklerinin vb sağlamlığı yönünden :

En sağlamı satışı yaygın olmayan iki-üç adet ithal marka gelir. Sonra bizim piyasaya hakim yerlilerimiz ile üretimlerinin bir kısmını Türkiye’de yapan ithal gruplar onları takip eder. Ucuz ithaller ile iki büyük markanın ucuz alternatif olsun diye çıkardıkları markaları en dayanıksız grubu oluşturur. .

İyi servis ve müşteri memnuniyetine önem veren bir marka olmadıkça sadece sağlamlığın da bir önemi yok.

Buzluk Altta (Kombi) -Üstte:

buzluk altta buzdolabı

Kombi Tipi

Bundan birkaç yıl önce tüm buzdolaplarının buzluk kısmı üstteydi. Bu durumda özellikle en altta olan meyve ve sebzeleri buzdolabına eğilerek, çömelerek yerleştirmek ve almak gerekiyordu. Gerçekten insanın belini ağrıtan bir durum. Şimdi modellerin yarıdan fazlasında buzluk kısmı altta. Kullanımı daha kolay ve konforlu oldu. Ama hala beğendiğimiz bazı markaların buzluk kısmı alta olan modellerini göremiyoruz.

Özel tercihler :

Bunları da kısa kısa sıralamak istiyorum.

 • Otomatik buz yapma özelliği : çok buz tüketenler için tercih edilir.
 • Soğuk su sebili: Kapağı açmadan yazın soğuk su içildiği için enerji tüketimini azaltır, kolaylık sağlar.
 • Cam ön kapak: Özellikle siyah renginden dolayı şık duruyor ama iki olusuz yönü var. Daha pahalı, temizliği daha zor olmaktadır.
 • İnox Gövde: hem daha şık ve hem de daha sağlam oluyor. İnox olmayan  (beyaz ) buzdolapları  zamanla sararma yapabiliyor. Yeni inoxlar daha az leke tutuyor. Parmak izi yapmayan inoxları kastediyorum.

Buzdolabı Fiyatı : (En Önemli Belirleyici)

Bana kalsa hem genişliği, hem markası ve hem de dış kapağının mükemmel deseninden dolayı Oktay ustanın yemek programlarında  kullandığı modeli alırım. Ama 8500 tl gibi bir fiyatı buzdolabına vermem ekonomik gücüm açısından mümkün değil.

Buzdolabına harcayacağımız para herkesin tercihine ve bütçesine göre değişiyor. Burada verebileceğim tek bilgi özellikle tekno marketlerin mağaza açılışları ya da özel indirimlerinin istediğimiz ve özellikleri iyi buzdolabına denk geldiğinde kaçırmamamız gerektidir.

Çok nadiren markalar kendileri de bazı modellerde özel indirimler yapıyorlar. Bu % 25-30 hatta 35 lik gerçek indirim kampanyaları yapabilen tekno market indirimlerinin yanında sönük kalıyor. Burada anlatılanlar dışında yorumlarınızla ve indirim kampanyalarından haberdar ederek katkıda bulunduğunuz için Teşekkür Ederiz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)

Buzdolabı – Derin Dondurucu, 5.0 out of 5 based on 4 ratings

10 Yorum »

 1. nilay 24 Nisan 2014 saat 08:43 - Yanıtla

  buzluk kısmı altta olan modellerde sanki sebzelik – meyvelik kısmının hacmi buzluk kısmı üstte olan modellere göre daha küçük gibi geliyor bana.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. mert 21 Nisan 2014 saat 09:20 - Yanıtla

  buzdolabı konusunda ucuz olsun, güzel soğutsun, arıza vermesin, servis ağı olsun, kaliteli olsun diyenlere benim tavsiye edeceğim marka profilo kendim 12 seneden beri kullanıyorum. (Babamlar 12 seneden fazladır kullanıyor. modeller aynı değil ama markası profilo) Alma nedenim baba tavsiyesiydi ben o zaman profilo markasını biraz hor görürdüm. Aldığımdan beri tık demedi güzelce işini yaptı. Tabi 12 senelik makine ve 12 sene öncesinin teknolojisi, desibeli ölçünce 48-50 desibel çıkıyor sesi yenisini kardeşim bakıyor 39 desibellikleri bile varmış kesinlikle tavsiye ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. fuat 17 Nisan 2014 saat 10:19 - Yanıtla

  Mail yazışmalarımı yorumsuz verdim. Şimdi birazda yorum yazayım.
  şimdi yerli üreticileri genel olarak savunmaya çalışan biriyim. buzdolabı sesi meselesine sadece ben takmıyorum forumlarda incelediğim kadarıyla baya bir takan kişi var etrafımda da zaman zaman buzdolabından çıkan seslerden şikayet eden insanlar var. Hal böyle iken bizim yerli üreticilerin ses meselesine fazla da umursamayan bir yaklaşımda olması hoşuma gitmiyor. Bana göre arçelik buzdolabında kendini kanıtlamış bir marka. daha fazlasını beklemek hakkımız. Birazda bizim beklentilerimizi üreticilerin bilmesi ile de alakalı aslında bugün ben iletişime geçtim yarın bir başkası iletişime geçerse adamlar bu ses işi müşteri için önemli bunu geliştirmek lazım. İnşallah yerli üreticilerimiz daha da iyi ürünler üretir bizde yabancılara para kazandırmayız. saygılar

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. fuat 17 Nisan 2014 saat 10:11 - Yanıtla

  Arçelik – Beko ile yaptığım mailleşmeyi paylaşıyorum. Arçelik – Bekodan gelen mail
  Öncelikle şirketimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

  Geçen yıl başlarında yasal olarak yapılan deklarasyon hesaplama değişikliği sebebiyle şu anda kullandığımız değerler daha yüksek görünmektedir.
  Aslında ( rakip markalar dahil ) ürünlerde değişen bulunmamaktadır. Sadece deklarasyon yani ses seviyesi hesaplanırken yapılan matematiksel işlemler değiştiği için daha önce 40 olan dBA gösterimi 43 olarak yazılmaya başlanmıştır.
  Bu tarihten önce üretilmiş ürünlerin ses etiketi üretildikleri zamanki hesaplamalara göre yapıştırılmıştır. Dolayısı ile ürünlerde teknik olarak değişen yoktur sadece hesaplama aritmetiği yasal olarak yeniden düzenlenmiştir.
  Diğer sorunuzdaki farkın bir kısmı bundan kaynaklanmaktadır.
  Bahsettiğiniz rakip ürün TR’de üretilmemektedir. Bu ürün konusunda maalesef ürünü incelemeden yorum yapmak hatalı olacaktır.
  Bu konuda bilgi için üretici firma ile görüşebilirsiniz.

  Durumu bilgilerinize sunar, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. fuat 17 Nisan 2014 saat 10:10 - Yanıtla

  Arçelik – Beko ile yaptığım mailleşmeyi paylaşıyorum. Benim gönderdiğim mail
  Sayın Yetkili
  Sorum iki aşamalı ilki Beko D 9485 NEXK modelinizin üzerindeki etikette 39 veya 40 dB olduğu yazıyor ama internette 43 dB olduğu belirtiliyor. Hangisinin doğru olduğu ve hangisinin neye göre baz alınması gerektiğini merak ediyorum.
  İkincisi; SBS 14631 NELX modeliniz 46 dB (alternatif olarak düşündüğüm) sharp dört kapılı SJ-FP810VST modeli 37 dB fark 1-2 dB olsa bunun lafını yapmaz yerli malı olan ve başarılı bulduğum dolabınızı seçerdim. Mutfağım yarı açık mutfak yani kapısı yok bu yüzden ses konusunda hassasiyet gösteriyorum. Onların 37 db line karşılık bizim 4 kapılı modelimiz niye 46 dB açıklayabilir misiniz?

  Bana gönderilen veya gönderilmeyen cevaplar aksi bana açıkça belirtilmedikçe diğer kullanıcılarında faydalanabilmesi için forum.donanimhaber.com ve esyatavsiyeleri.com sitelerinde yayınlanacaktır. Vereceğiniz bilgileri sadece benim için değil bir çok alıcı için rehber niteliğinde olacaktır.
  İlginize Teşekkür Ederim…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. recep 17 Nisan 2014 saat 10:03 - Yanıtla

  bence en önemlisi servis meselesi dolapta sorun çıkmazsa bütün buzdolabı markaları üç aşağı beş yukarı aynı ama esas mesele sorun çıktığında marka servisiyle değişimiyle senin ne kadar arkanda lg ve samsung çatır çatır dolap satıyor satarken çok iyi her şey güzel ama servis ihtiyacı olursa tırt. Bizim yerli markalar arçelik (beko), vestel ve profilo (kısmen bosch ve siemens) münferit olumsuzluklar olsa da genel olarak markalarının arkasındalar ve servis desteği genel olarak iyi. Yerli markalara çok acımasısız.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. süleyman 2 Nisan 2014 saat 20:18 - Yanıtla

  arkadaşlar almayı düşündüğünüz buzdolabı tipinin hangi iklimde çalışmaya uygun olduğuna dikkat etmenizde önemli aslında bizim yerlilerde ve yaygın markalarda sorun çıkmaz da ithal aldıklarınız buzdolapları için sorun çıkabilir.

  Bizim Türkiye için olan buzdolapları SN-T iklim sınıfında yani 10 ila 43 santigrat derece sıcaklıkları arasında sorunsuz ve verimli çalışacak şekilde tasarlanmış dolaplardır.
  SN 10 °C ile 32 °C
  N 16 °C ile 32 °C
  ST 18 °C ile 38 °C
  T 18 °C ile 43 °C
  SN / ST = 10 °C ile 38 °C
  SN / T = 10 °C ile 43 °C
  bu özellikleri ben okuyordum buzdolabı teknik özellikleri bölümünde ne işe yaradığını bilmiyordum. Buzdolabı tavsiyesi için araştıran arkadaşların dikkat etmesi gereken bir özellik olduğunu düşündün.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 8. sanem 26 Mart 2014 saat 13:14 - Yanıtla

  Genel olarak faydalı bir yazı olmuş ama birtakım eksik veya yanlışlar var bana göre.
  Günümüzde çalışan bayanların davul tipi fırın tepsisi ve buzdolabının içine leğen işlerine girdiğini hiç zannetmiyorum, dolayısıyla gardrop tipi dolabın kullanışsızlığını bunlar belirliyorsa anlamsız.
  low frost meselesi ortalığı kasıp kavururken bundan neredeyse hiç bahsedilmemiş olması enteresan.
  Desibel olarak söylenen haricinde buz kırma veya başka seslerden bahsediliyor bazı dolap markaları için siz ne dersiniz.
  Oktay ustanın kullandığı modeli öğrenebilirmiyim.
  Sessiz(en önemli kriter), eni geniş , hacmi geniş, kaliteli buzdolabı önerilerinizi bekliyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 9. Rafet Ekici 9 Kasım 2013 saat 00:16 - Yanıtla

  Peki Beko buzdolabından memnun muyuz? Öncelikle servisi mükemmel. Adamlar Bandırma’da Arçelik, Beko, Aygaz ve Altus için ortak ama çok geniş bir servis alanı oluşturmuşlar. Müşteri ile ilgilenen kısım, ürünleri taşıyan kısım ve müdahaleyi yapan kısım birbirinden profesyonel şekilde ayrılmış. Yani sizle usta kalfa değilde müşteri hizmetleri üslubunu bilen bilgisayardan anlayan bir bayan ilgileniyor. Mağazadan satın aldığınız ürünü dakikalar içinde mağaza değil servis getiriyor ve ürünün eve teslimi ile kurulması aynı anda yapılıyor.
  Beko dolabın alt kapağının hafif zedeli olması ve sesinin beklediğimizden yüksek olması nedeniyle firmaya itiraz ettik ve bir iki görüşme sonunda yaklaşık bir aylık süre içinde dolabımız yenisi ile değişti.
  Ürünün kalitesine gelince; iç hacmi, özel buzluk kısmı, dijital ekranı vb çok iyi. Difrizin altta olması büyük kolaylık. 2400 tl ye taksitle aldığımız ürünün fiyatının da iyi olduğunu düşünüyorum. Ama ilk hayalim olan Sharp’ın tabiki parçaları kapı kulpu falan daha sağlam ve İyon teknolojisi daha gerçekçi. Beko daki Mavi ışık teknolojisi de bir nebze meyve sebze tazeliğini artırıyor. Şimdilik bu kadar herkese saygılar.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 10. Rafet Ekici 4 Kasım 2013 saat 23:07 - Yanıtla

  Biz de dolabımızı 1.5 yıl kadar önce değiştirdik. Dolap almadan önce uzunca bir araştırma yaptım ve aşağı yukarı yukarıdakine benzer sonuçlar elde ettik.
  Sağlamlığı, iyon teknolojisi ve sessizliği nedeniyle Sharp SJPT-69R-HS modelini beğendim. Ama onu almak kısmet olmadı.
  model şu:
  http://www.sanalpazar.com/urunalin__kywSharp-Sjpt-69r-hs-Plasmacluster-Inox-Buzdolabi-555-Lt
  555 litre net hacimli.
  En büyük artısı iyon teknolojisi. Kullanan arkadaşım küflenmiş ekmeğin dolap içinde yenilebilir hale geldiğini tecrübe etti. gelelim bunu alamama nedenlerimize:
  1- Dolabın buzluk kısmı üstteydi. Oysa yeni dolaplardaki difriz altta ve normal bölüm üstte çok daha kullanışlı oluyor. eğilere pazar malzemelerini dolaba yüklemek ve her yemekte sebzeleri eğilip bükülerek almak biraz işkence.
  2- Plasmacluster özelliğini daha etkili kullanmak için adamlar dolabın alttaki meyve sebze kısmını çok geniş tutmuşlar. Bu durum hanımın hiç hoşuna gitmedi. hami büyük sayılabilecek bu dolapta orta alan yani kahvaltılık , tencere vb konulacak kısım çok küçülmüştü. Hanım onu istemedi.

  Peki biz ne aldık; Hami iç dizaynı ve özellikleri hanımın çok hoşuna giden Beko buzdolabı aldık.
  Beko 9485 Nexk
  http://www.beko.com.tr/no-frost-buzdolabi-D-9485-NEXK-Buzdolabi.html
  630 litrelik dolabımızı TOKİ deki dairemize sığdırabilmek için beton olan duvarı bir cm kadar oymak zorunda kaldım.
  Dolabın eni 86 cm.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla Buzdolabı Fiyatı, buzdolabı ölçüleri, buzdolabı sesi, buzdolabı tavsiyesi, Elektrikli ev aletleri, ev-eşyaları-özellikleri
oled tv
LCD – LED TV – PLAZMA TV – OLED TV

Tv tavsiyesi analizi için led tv, lcd tv, plazma tv  oled tv çeşitleri led tv seçimi ile televizyonlarda ekran çözünürlüğü,...

Kapat