Buzdolabı – Derin Dondurucu

jethoca 7 Ekim 2014 118

Kullandığımız beyaz eşyalar  yani çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın bulaşık makinesi vb içerisinde en fazla gereksinim duyduğumuz ve en önemlisi, öncelikle buzdolabı ve sonra çamaşır makinesidir.

Buzdolabı kullanımı diğerlerine göre çok daha sade bir üründür. Şu programı bu programı, şu fonksiyonu olayları olayları buz dolabında pek yoktur.  Buzdolabını fişe takarsın kendisi çalışır. İkide bir ayar vb yapılmaz. Dolap kapatılmaz fişten çıkarılmaz.  Temelde alınacak buzdolabı geniş ve kullanışlı olsun, az elektrik tüketsin, sesi az olsun, içindeki gıdaları çok uzun süre taze tutsun  yeter.

Kullanacak ailenin fert sayısı bütçesi konulacak yerin büyüklüğü gibi kriterler devreye girdiğinde değişik etkenler devreye girer.

buzdolabı tavsiyesiBuzdolabı seçiminde bana göre belirleyici beş etken önemlidir. Bunlar ;

Tabi ki ürünün sağlamlığı, servis kalitesi, markanın müşteri memnuniyetine verdiği önem,marka ve servis yaygınlığı gibi faktörler de önemlidir. Ama bunlar sadece buzdolabında değil tüm elektronik eşyalar için geçerlidir.

Buzdolabı Tercihi – Buzdolabı Tavsiyesi Dikkate Alınacaklar

Şimdi yukarıdaki maddeleri  sırası ile açıklamaya çalışayım.

Hacim ve Kullanışlılık (Buzdolabı Ölçüleri)

Buzdolabı bir anlamda mutfağımızı toparlayan bir üründür. Bu nedenle alacağımız dolabın hacmi önemli. Artık 412 litre altı dolaplar neredeyse yok gibi. 550 litre ve üstü hacimdeki dolaplar tabi ki çok daha kullanışlı olur ama bu tür dolaplar için yani gardırop tipi ve kombi tipi dolaplar için iki sorun var:

Bunların fiyatları oldukça pahalı. 1600 tl ye kampanyalı ürünleri ancak bulabiliyoruz.

Standart mutfaklarda buzdolabı için ayrılan alanlarda genellikle genişlik 70-75 cm ve yükseklik  185 cm’dir. Mutfakta tezgahla  duvar arasında ayrılan kısmı sınırladıkları gibi, mutfak tezgahını yukarıdan dolabın üstüne kadar devam ettirip seçeceğiniz dolabın yüksekliğini de sınırlamaktadırlar. Bu durumda size 500 litrenin altında bir dolap seçmekten başka çare kalmaz.

Buzdolabı Tavsiye Boşluk Ölçüleri

Buzdolabı için mutfak dolabı içinde yer ayrılmışsa buzdolabının etrafında ne kadar boşluk bırakılmalıdır. Buzdolabının kullanma kılavuzunda aksi belirtilmedikçe arkasında, yanlarda en az 6cm üstte ise en az 9 cm boşluk kalmalıdır. Buzdolabının elektrik sarfiyatı ses ölçümü ve diğer bildiğiniz teknik özelliklerinin ölçüldüğü ortam ve aynı zamanda ölçüm için ideal ortamı (en az yanlarda) 30 ar cm arkada 6 cm üstte 9 cm şeklinde olmaktadır.

Dolabın hacmi kadar ebatların dağılımı da önemlidir. Bu konuda bilinmesi gereken bir  durum da 400- 450 litrelik dolaplarda enlemesine geniş, derinliğine ise dar olan dolapları kesinlikle almamaktır. Böyle buzdolaplarına tepsi, leğen içinde yiyecek ( hanımlar kalabalık kişiler için kısır, dolapta saklanacak hamur vb leri en pratik leğen içinde bulunduruyorlar) vb koyamıyorsunuz. Börekçi fırınlar ve davul fırın kullananlar da tepsilerini sığdıramadıklarından bu derinliği olmayan dolaplarda çok sıkıntı yaşıyor.

Geniş hacimli, özellikle 600 litre ve daha büyük dolaplar gerçekten çok kullanışlı oluyor. Ucuzken bol bol meyve sebze stoklamada, kurban bayramı, balık sezonu gibi zamanlarda et saklamakta ve tüm kahvaltılıkları saklamakta çok iyi oluyor.  Bazı ailelerde dolapta yer darlığı nedeniyle bazı kahvaltılıkların, çok pişirilmiş ama beklendiği kadar yenilmemiş yemeklerin vb. dışarıda bırakılarak çirkin görüntü ve dağınıklık yanında sağlıksızlığa neden olunduğunu görüyoruz. Geniş hacimli buzdolabının iç kısmı da tamamen geniş geniş açık alanlardan değil, içinin bir  kısmı  çekmeceli bölümlerden oluşmaktadır. Yemekleri soğuttuktan sonra dolapta saklayanlar raf yüksekliği fazla olmalıdır. Yiyecekleri kaplarda saklayanlar için ise bu çekmeceli bölümle daha iyi.

Buz dolabı hacminde bir önemli husus ta dört kapılı denilen Gardırop tipi buzdolaplarının çok kullanışlı olmadığıdır. Çok yer kaplarlar ama göründüğü kadar geniş hacimli değildirler. Bu  konuda en doğru seçim kombi tipi buzdolaplarıdır. 605 litre hacminde 4 kapılı bir dolapla aynı  ebatlara sahip bir kombi tipi dolap 700 litre  civarında  gelmektedir. Gardırop dolapların ise dolap kapağı avantajı var. Şişe  benzeri ürünleri tutmak için bu kapılar kullanışlı oluyor.

Hacimde dikkat edilecek önemli bir husus ise göz aldanmasına düşmemektedir. Dolaplar bazı mağazalarda yerden 10 cm altlığın üstünde  daha yüksekte   ( yaklaşık olarak )  sergilenirken müşteri  zeminde duran dolaptan bunu daha büyük hacimli sanmaktadır.

Tabiki bu saatten sonra dondurucu bölümün yukarıda olduğu buzdolabı alınmaz diye bir kural yok ama yeni trend dondurucu bölümün altta olması.

Dolabın iç dizaynında özel istekler ise her zaman ev hanımlarına bırakılacak bir konudur.

Buzdolabı Enerji Tüketimi

Evde kullandığımız eşyalar içinde en çok açık kalanı buzdolabıdır. Bu nedenle buzdolabının elektrik sarfiyatını bir çamaşır bulaşık makineleri ve elektrikli süpürge ile karıştırmamak gerekir. Çünkü onlar buzdolabının ortalama yirmide biri kadar ancak çalışmakta. Aylık  elektrik tüketiminin ortalama üçte biri kısmı buzdolabındandır. Enerji sınıfına ve dolap hacmine göre değişse de aylık sabit 10 tl ile 40-50 tl ye kadarlık elektriği fişini hiç çekmediğimiz buzdolabı harcar.

buzdolabı enerji sınıfı a plus plus  ==> Buzdolabı enerji sınıfı A+++, A++, A+, A, B, C,  D

Buzdolabı yıllık enerji elektrik tüketimi

Buzdolabı enerji etiketi a sınıfı

==> kWh Yılık Enerji Tüketimi : Buzdolabının yıllık elektrik tüketimini gösterir. Standart ile belirlenen ortamda söz konusu buzdolabının yıllık tüketeceği elektrik miktarını karşılaştırmak için kullanılır. 

Buzdolabı soğutucu bölüm hacmi ==> L Buzdolabının litre cinsinden Soğutucu bölüm hacmi.

(Yıldız sınıflaması olmayan bölümlerin depolama hacmi olarak da geçer)

Dondurucu bölüm hacmi

==> L Buzdolabının litre cinsinden dondurucu bölüm hacmi

( Donmuş gıda saklama bölmelerinin depolama hacmi )

dB Buzdolabı sesi desibel gürültü emisyonu

==> dB Gürültü Emisyonu

(Buzdolabının çıkardığı ses düzeyini belirler)

Enerji tüketimi konusunda Dünya çapında bilinen büyük markalar daha gerçekçi rakamlar vermektedir. Bizim yerli markalarımız maalesef bazen abartılı rakamlar yazarak yanıltıcı olabiliyorlardı. Yeni yönetmelik çerçevesinde hesaplanan değerlerde artık bu pek mümkün olmuyor. Yıllık 400 kw nin üzerinde tüketim yapan orta büyüklükteki dolaplar ile 500 kw üzerinde tüketim yapan 600-650 litrelik dolapları almamak gerekir.Artık A değil A++ buzdolabını tercih etmeliyiz.  Aylık 15 tl daha fazla elektrik harcayan bir dolap yıllık 200 tl civarı ek masraf çıkartır.

Yiyecekleri Taze Tutması

Buzdolabının yegane fonksiyonu gıda ürünlerimizi bozulmadan saklamasıdır. Dondurucu bölümünde tüm dolaplar görevini ortalama olarak yapabilmekte. İş normal bölümde gıdamızı buz tutturmadan uzun süre korumaya gelince işte burada bir kopuşma başlıyor.

İyon teknolojisi ya da plasmacluster teknolojisi bu konuda en iyisi. Yani ortamdaki bakteri ve küfleri gerçekten yok edebilmek büyük bir teknoloji ve maharet. Yerli markalarımızda onun yerini tutmasa da mavi ışık teknolojisi vb de ürünlerin dolap içindeki ömrünü uzatmaktadır. Mavi ışık dolap içinde gıdaların fotosentez yapabilmesi gibi bir şeydir. No frost teknolojisi de gıdaların saklanma ve taze kalma süresini biraz uzattı. Artık derin dondurucu buzdolabının tercih edilmeyeceğini düşünerek o alana hiç girmiyorum.

Sesi – En Sessiz Buzdolabı

buzdolabı desibel sessizÖnemsiz gibi dursa da buzdolabının gürültü olayı çok önemlidir. Çünkü 24 saat aktif ve en az 12 saat çalışan bir makinedir. Yatak odanız da mutfağa yakınsa sesi gerçekten baş ağrıtır. Gürültü seviyesi 40 desibelin üzerinde olan buzdolapları bence tercih edilmemelidir.

Desibel nedir?: dB üretilen sesin referans ses seviyesine logaritmik oranıdır

Grafiktede görüleceği üzere dB ölçümünde aslında logaritmik bir durum vardır. Yani bir kaç desibellik fark aslında ses seviyesinin bir nevi katlanması anlamına gelir. (her 20dB artış 10’a katlanma demektir) Pratik manada aslında bu şu anlama da gelir 37 – 40 desibel arasındaki fark ile 40 – 43 desibel arasındaki fark aynı şey değildir. (40 dan 43 e çıktığında ses çok artmış olacaktır.) Bunun yanında ölçüm standartları (daha çok da ölçülen mesafe ve ölçülen şartlar) farklı olunca ölçülen desibelde farklı olacaktır. İnsan kulağının ayırt ettiği ses düzeyi kabaca 3 desibel olarak geçmektedir. Aynı buzdolabının hem 39 desibel hem de 43 desibel olduğunu duyarsanız şaşırmayın. Artık yeni enerji etiketleri ölçüm standartlarına geçildiğinden son üretilen dolaplardaki yeni etiketlerdeki ve resmi internet sitelerindeki bilgilere göre bakabilirsiniz. 

Azıcık sesi fazla olsun ne çıkar demeyin özellikle geç saatlerde sesin verdiği rahatsızlık çok çok artıyor. Yazın uzun gecelerinde mutfakta, mutfağa yakın yerlerde zaman geçirmek dolap sesi yüzünden zevksiz oluyor.

Sağlamlık, yaygınlık, garanti  marka ve müşteri memnuniyeti gibi diğer  genel özellikler ile kişisel tercih nedeni konuları açıklamaya devam edeceğim.

Buzdolabı ile ilgili bu giriş bilgilerinden sonra buzdolabı tercihimizi etkileyecek olan diğer faktörlere geçelim. Bunları da yine ayrı ayrı maddeler halinde sıralamayı uygun görüyorum.

Marka ve Güvenilirlik -Yaygınlık ve Müşteri Memnuniyeti

Başta da belirttiğim gibi buzdolabı sade, yani fişe takılıp aynı ayar çalışan bir cihaz. Bu nedenle çok özelliği olması yerine aldıktan sonra bize sorun çıkartmayacak bir ürün olması önemli. Bu da tabiiki iyi yaygın ve güvenilir bir marka olması ile ilgili. Yani buzdolabına vereceğimiz paranın bir kısmını ülkemizde kendisini kanıtlamış ve güven kazanmış markaya harcayacağız. Bu durum bence üzücü ama Türkiye beyaz eşya piyasasının bir gerçeği. Özellik ve kalite olarak vasat ama servis yaygınlığı yönünden mükemmel olan markalar ( neredeyse öyle tek bir marka var) kendisinden çok kaliteli olan yabancı marka ürünlerden daha pahalıya satılıyor ama pratikte bu durumu da hak ediyor. Çünkü kimse çıkabilecek sorunlarla uğraşmak istemiyor. Az biraz daha fazla ödeyip, çokta anlamadığı teknolojik bazı özellikleri de önemsemeyerek sorunsuz ve huzurlu kullanım istiyor. Biraz büyük ve fiyatı 2000 tl nin üzerinde bir ürün alındıysa yaklaşık 80 tl ye daha kıyılıp 7 yıllık ta garanti yapıldı mı artık kafamız rahat demektir.

Beyaz eşya da rekabetin hiç olmadığı bundan yaklaşık bi 15 yıl kadar önce yerli, Pazar payı çok yüksek marka- markalar ithallerin yanında gerçekten kalitesiz kalıyordu. Şimdi durum pek öyle değil. Yerli markalar kendilerini bayağı geliştirdi. İthaller de Çin etkisiyle (Hem Çin’de  yaptırma ve hem de Çin’in ucuzluğu ile rekabet etme olabilir)  öyle eskisi kadar taş gibi sağlam ürünler üretmiyorlar.

Önemli Not: İthal buz dolaplarında bir problem de dünya çapında sattıkları tüm modelleri ülkemize getirmemeleridir. İstediğiniz ve internette görüp beğendiğiniz çoğu modeli ülkemizde alamıyorsunuz.Mesela çok kaliteli bir markanın difriz kısmı altta olan modelleri Türkiye’de satılmıyor.

Özellikle büyük teknomarketlerde mükemmel kalite ve özellikte çok büyük çok harika ithal marka buzdolabı modelleri var. Bu dolapları görünce gerçekten dolap dediğin bu dur diyorsun. Bunlardan bir kısmı dünya çapında kaliteli. İki üç marka gerçekten çok sağlam buzdolabı yapıyor ama iki sorun ile karşı karşıyayız;

gardolap buzdolabı

Gardrop Tipi

–  Gardrop tipi bu dolapların fiyatları 3999 tl den başlayıp 7000 tl ye kadar gidiyor yani üst gelir seviyesini hedefliyor.mesela ben alamam.

Bunların 450-550 litrelik normal modelleri ise bazen bu market kampanyalarında 1500 tl ye kadar uygun fiyatta bulunabilir.

–  Biraz daha varlıklıların aldığı inox model büyüklerde pek sorun olacağını sanmıyorum ama şu indirimli alınan 450-550 litre hacmindeki modellere balıklama atlamamızı engelleyen diğer durum ise markanın ve servisinin yaygın olmayışı. Pek çok ilde bunların servisi yok. Bir sorun olduğunda başımız ağrır ve bekleriz. Garanti bittikten sonra ise tamirleri çok pahalı. Aslında bu kaliteli markalar bence pek sorun çıkartmaz ama beyaz eşya olayında sorunlar her zaman olabilir.

Tüm bunlardan dolayı maalesef diyorum, vasat kaliteye rağmen yerli yaygın markalar özellikle orta gelirli aileler için haklı bir tercih nedeni.

No frost- Derin Dondurucu (Statik)

Derin dondurucu diye kastettiğimiz tabi ki statik buzdolabıdır. No frost olmayan modele derin dondurucu ifadesi yaygın olarak kullanıldığı için öyle yazdım.

Statik  buzdolabının  avantajı no frosta göre daha az elektrik harcaması ve daha ucuz fiyata satılmasıdır. . Karlanma, ürünleri taze tutma süresinin daha azlığı, soğutma kapasitesinin no frosta göre daha düşük olması yeni gelişmiş özelliklerin çoğunun bu dolaplarda olmaması gibi nedenlerle bence alınmaması gereken tiptir. Buzlanma sorununa bu dolapları alanların katlanması gerekir.

Sağlamlık

Sağlamlık yönünden bakarsak, kapsının, kapı kulpunun plastiklerinin vb sağlamlığı yönünden :

En sağlamı satışı yaygın olmayan iki-üç adet ithal marka gelir. Sonra bizim piyasaya hakim yerlilerimiz ile üretimlerinin bir kısmını Türkiye’de yapan ithal gruplar onları takip eder. Ucuz ithaller ile iki büyük markanın ucuz alternatif olsun diye çıkardıkları markaları en dayanıksız grubu oluşturur. .

İyi servis ve müşteri memnuniyetine önem veren bir marka olmadıkça sadece sağlamlığın da bir önemi yok.

Buzluk Altta (Kombi) -Üstte:

buzluk altta buzdolabı

Kombi Tipi

Bundan birkaç yıl önce tüm buzdolaplarının buzluk kısmı üstteydi. Bu durumda özellikle en altta olan meyve ve sebzeleri buzdolabına eğilerek, çömelerek yerleştirmek ve almak gerekiyordu. Gerçekten insanın belini ağrıtan bir durum. Şimdi modellerin yarıdan fazlasında buzluk kısmı altta. Kullanımı daha kolay ve konforlu oldu. Ama hala beğendiğimiz bazı markaların buzluk kısmı alta olan modellerini göremiyoruz.

Özel tercihler :

Bunları da kısa kısa sıralamak istiyorum.

 • Otomatik buz yapma özelliği : çok buz tüketenler için tercih edilir.
 • Soğuk su sebili: Kapağı açmadan yazın soğuk su içildiği için enerji tüketimini azaltır, kolaylık sağlar.
 • Cam ön kapak: Özellikle siyah renginden dolayı şık duruyor ama iki olusuz yönü var. Daha pahalı, temizliği daha zor olmaktadır.
 • İnox Gövde: hem daha şık ve hem de daha sağlam oluyor. İnox olmayan  (beyaz ) buzdolapları  zamanla sararma yapabiliyor. Yeni inoxlar daha az leke tutuyor. Parmak izi yapmayan inoxları kastediyorum.

Buzdolabı Fiyatı : (En Önemli Belirleyici)

Bana kalsa hem genişliği, hem markası ve hem de dış kapağının mükemmel deseninden dolayı Oktay ustanın yemek programlarında  kullandığı modeli alırım. Ama 8500 tl gibi bir fiyatı buzdolabına vermem ekonomik gücüm açısından mümkün değil.

Buzdolabına harcayacağımız para herkesin tercihine ve bütçesine göre değişiyor. Burada verebileceğim tek bilgi özellikle tekno marketlerin mağaza açılışları ya da özel indirimlerinin istediğimiz ve özellikleri iyi buzdolabına denk geldiğinde kaçırmamamız gereklidir. Çok nadiren markalar kendileri de bazı modellerde özel indirimler yapıyorlar. Bu % 25-30 hatta 35 lik gerçek indirim kampanyaları yapabilen tekno market indirimlerinin yanında sönük kalıyor.

Hangi Soruların Cevabı Burada? Bahsettiklerimizden bazıları…

 • No frost Buzdolabı tavsiyesi
 • En iyi buzdolabı yorumları – özellikleri
 • Hangi buzdolabı alınır?
 • Buzdolabı önerisi – Buzdolabı seçimi
 • En sessiz buzdolabı
 • En geniş hacimli buzdolabı hangisi?
 • En iyi gardrop tipi buzdolabı hangisi?
 • Hangi buzdolabı alınmalı?
 • En sağlam buzdolabı
 • Kombi buzdolabı kullanışlı mı?
 • Elektrikli ev aletleri ve buzdolabı enerji tüketimi karşılaştırma

Burada anlatılanlar dışında yorumlarınızla ve indirim kampanyalarından haberdar ederek katkıda bulunduğunuz için Teşekkür Ederiz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (43 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +10 (from 18 votes)

Buzdolabı – Derin Dondurucu, 4.3 out of 5 based on 43 ratings

118 Yorum »

 1. Hatice 22 Kasım 2015 saat 00:43 - Yanıtla

  Merhaba, ben 2.000 – 2.250 TL. civarında, geniş hacimli, az elektrik tüketimli, mümkün olduğu kullanımda sorun çıkartmayacak bir kombi tipli, no-frost bir buzdolabı almak istiyorum, önerilerinizi bekliyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. gönül zengin 13 Kasım 2015 saat 17:55 - Yanıtla

  Ertuğrul Bey, sizi gökte ararken yerde buldum. ne büyük hizmetiniz var anlatamam. yeni mutfak yaptırıyorum. Yeni mutfağa uysunlar diye beyaz eşyalarımı da değiştiriyorum.
  yıllarca (18 yıl) Arçelik kullandım. Şimdi yine Arçelik mi alayım, başka marka mı bilemiyorum. Beyaz eşyaların ebatlarına göre mutfak dolapları da ayarlanacak. Nasıl bir beyaz eşya istediğimi biliyorum da benim kriterlerime en çok uyan ve ekonomik olan hangisi onu bilemiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Beyaz eşyada ilk beklentim tabi ki dayanıklı olması. Ama servis ve yedek parçasına da kolay ulaşabileceğim bir ürün olmasını tercih ederim. ( haftası dolmadan bozulan Samsung televizyonumla servisin ilgilenmesini sağlayabilmek için Koredeki merkezini aramak zorunda kalmıştım)
  Bunun dışında beyaz eşyalarım asli görevlerini İYİ yapsınlar yeterli. Öyle buzdolabında su sebili olsun, yok buz da kırsın, fırın koyduğum yemeği tanısın öyle pişirsin, Bulaşık makinasının 10 çeşit programı olsun gibi fantazilerim yok. artık 4 kişilik bir aileyiz. organik ürün kullandığımdan çok çabuk bozulmaya meyilliler. bu nedenle kuru bakliyat dahil her şeyi buzdolabında saklıyorum. büyük ve kullanışlı, meyve sebzeyi sarartmadan saklayabilen bir buzdolabı istiyorum. Bir de derinliği olsun biraz. Börek tepsisi koyduğumda kapısı aralık kalmasın mümkünse. Bulaşık makinesi de çizmeden yıkasın, ve mümkünse tabakları koymadan önce lavaboda ön yıkamadan geçirmek zorunda kalmayayım. Yeni bulaşık makinası alan arkadaşlarım bu dertten muzdaripler. Filtreleri hemen (parlatıcı gözüne konulan sirkeden bile) tıkanıveriyor ve makine servislik oluyor. Benim 18 yıllık arçeliğim onca hor kullanmaya rağmen hala pırıl pırıl yıkıyor. Ayda bir boş çalıştırmam makineyi temizlemeye yetiyor. Fırın aynı anda iki tepsi pişirebilecek kadar geniş olsun yeter. Ocak da klasik, alevi görünen cinsten , farklı büyüklüklerde gözleri olsun, indüksiyonluya gerek yok. Ha bir de davlumbaz var. Ona diyeyim bilemiyorum. İşini yapsın yeter. Bütün bu eşyalara ödeyeceğim toplam fiyat 10,000 TL’yi geçmezse mutlu olurum. Malum mutfak da değişecek. Ama derseniz ki mümkün değil. O zaman da bu sınıra ne kadar yakın olursa o kadar iyi.
  şimdiden çok teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Duygu 12 Kasım 2015 saat 21:02 - Yanıtla

  Merhabalar Ertuğrul Bey, Siyah bir buzdolabı istiyorum teknik özellikleri az çok anladım ama siyah cam yüzeyler nasıldır?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Ertuğrul 6 Kasım 2015 saat 00:00 - Yanıtla

  Karaca kardeş senin için iki gecedir 1000 liranın altına buzdolabı arıyorum ama işe yarar bir şey bulamadım.
  Bir şeyler buldum ama içime pek sinmedi. 700 liraya 800 liraya bulduğum buz dolapları hiç alınır değiller. Uyduruk uyduruk markalar, 250 litre, 300 litre gibi çok komik küçük hacimler var.
  900 lirayı biraz geçince bir iki model geliyor ekranlara. Alacağınız buzdolabı biraz bekar işi tarzı da olsa karaca kardeşim benden beğenmediğim modellerin tavsiyesini beklemeyin.
  Mesela İndesit markasının 900 liraya bir modeli var ki size tavsiye edip aldırsam kullanırken arkamdan sık sık bana beddua edeceğinizden korkarım. Çünkü dolabın sesi 48 desibel. Bu gürültü buzdolabı için korkunç bir rakam. Çok rahatsız eder.
  993 liraya Vestel’in bir modeli var. Özellikleri fena durmuyor.
  Vestel EKO NF465 Buzdolabı:
  Özellikleri şöyle: Üretim yeri Türkiye
  Enerji sınıfı A+ Enerji
  SOğutma teknolojisi : No-Frost
  Hacmi : 443 LT brüt. 114 dondurucu LT329 LT2 soğutucu
  Çekmeceli1,83 x 70 x 72 cmSoloÇift KapılıDijital397 kWh5 RaflıCam Raflar
  Değiştirilebilir Kapı Yönü
  Gürültü düzeyi ise 42 db
  Açık Kapı Alarmı var. Rengi Beyaz
  Eğri oturup doğru konuşmak icap ederse bu dolap fiyatına göre iyi duruyor kardeş.
  42 db lik sesi, no frost olması 450 litrelik hacmi ile normal sıradan bir dolaba millet 1500 lira para sayıp döküyor. Bimekste 993 lira.Vstel markasının kalitesi bana göre vasat hatta vasatın da altında gibi sanki.
  Diğer seçenekleri de sıralayım bakalım. En son bence hangisi daha iyi diye yazacağım inşallah.
  Siemens KD47VVW20N: Alman üretimi, Siemens kalitesi, orta büyüklükteki hacmi ve son olarakta 41 desibellik az gürültü düzeyi ile benim tuttuğum bir buzdolabı modeli. Model NoFrsot değil, LOW frost onu da bilesin.
  Özelliklerini sayıyorum:
  Enerji verimlilik sınıfı: A++
  kWh/yıl: 245 kWh
  Toplam brüt hacim: 405 l
  Soğutucu bölmesi net hacim: 315 l
  Dondurucu bölmesi net hacim: 86 l
  Dondurma kapasitesi (kg/24 saat): 12 kg
  Elektrik kesintisinde saklama: 30 saat
  Kapı menteşesi sağda, Kapı yönü değiştirilebilir
  İklim sınıfı: SN-T
  Boyutlar (YxGxD): 191 x 70 x 65 cm (derinlik ölçüsüne kapı kolu dahildir)
  Aksesuar: 1 x Yumurtalık
  Bu dolabı ben tavsiye ederim. Fiyatı sana uyar mı bilemem. Bu ürün taksitle; Bimeks te 1230 lira. Teknosa da 1330 lira.

  Profilo BD2058W2VV: 5014 litre hacim için çok uygun fiyatlı bir dolap.Büyük hacimli, 41 desibel ile çok mükemmel ses düzeyli. 1255 liralık fiyatlı. Benim tavsiyemle alan yakınlarım kullanıyorlarr. Memnunlar. Dolabın her şeyi çok mükemmel. Bir kusuru var. O da No Frost değil, Low frost olması. Ben low forst buzdolaplarını da tavsiye ederim.
  Özellikleri şöyle;
  Üretim YeriTürkiye
  Enerji SınıfıA+ Enerji

  Toplam Hacim (Brüt)514 LT Dondurucu Hacim (Brüt)110 LT Soğutucu Hacim (Brüt)400 LT
  Enerji Tüketimi: 376 kw/yıl.
  Raf Sayısı5 Raflı
  Çekmece Sayısı1 Çekmeceli
  Cam RaflarEvet/Var
  Değiştirilebilir Kapı YönüEvet/Var
  Gürültü Seviyesi41 db
  Boyutlar (GxDxY)70 x 191 x 77 cm

  Benim uygun fiyatlı bulabildiklerim bunlar.
  İçlerinde fiyatına göre en beğendiğim model, No frost olmamasına rağmen Alman üretimi, Siemens kalitesi bir de düşük ses düzeyi ile Siemens KD47.o Olmazsa şayet, kocaman hacmi ile Profilo olur. Atilla 250 lira ucuza Vestel olmaz mı dersen acep sen bilirsin. 443 litreye bir de No Frost teknolojisi avantajlı duruyor lakin ben bu ürünü pek tanımıyorum. 993 liraya çok uygun ama ürün iyi de çıkabilir, ucuz etin yahnisi de olabilir.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Sivaslı Karaca 3 Kasım 2015 saat 21:46 - Yanıtla

  Bana da ucuz yollu bir buzdolabı lazımdı. Memurum. Çoluk çocuk yok. Bu gün bir tanıdıkta Siemens KD 47 diye bir model gördüm 1350 liraya. Bu işlerden hiç anlamam.
  Şöyle fiyat 1000 lirayı geçmese ne iyi olur. Yardımcı olursanız sevinirim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Ertuğrul 3 Ekim 2015 saat 00:41 - Yanıtla

  Seda sun 1 Ekim 2015 saat 07:37 – Yanıtla
  Gardrop tipi olup da su sebili içeren ürünlerde net soğutucu hacim Nasıl hesaplanır?
  Bu ürün hakkında yorum yapar mısınız
  İhtiyacım olan şey soğutucu net hacmin maksimum olması ancak buzdolabı koyacağım yer 120 cm
  Su sebili ben istiyorum ama özellikle hijyen bakımında

  Seda Hanım kardeş. Senin mesaj alttaki mesajların arasında kaybolmuş gibi geldi bana o yüzden kopyala yapıştır yapıverdim buraya.:)

  Su pınarlı buzdolapları ile ilgili az biraz benim de bilgim var. Kullanan arkadaşlarım var. Dilim döndüğünce anlatayım.
  Önce olaya olumsuz yönlerinden bakacak olursak durum şöyle oluyor.
  1- Bu buz dolaplarının brüt hacimleri ile net hacimleri farkı artıyor. Mesela Hitach R-W660FRU6X modeli su sebilli bir model. Bunun brüt hacmi 660 litreyken net hacmi 550 litredir. Net hacim ile brüt hacim arasında 110 litre fark var. Öte yandan su sebili olmayan Hitachi R-V610PRU3X modelinin brüt hacmi 550 litre, net hacmi 510 litre. Fark 40 litre. Demek ki su sebilli olanlarda net hacim 50 litre ve üzeri kadar azalıyor.
  2- Su pınarının konulduğu kısım buz dolabının tam orta kısmında bir oyuk oluşturuyor. Buunun olumsuzluğu dolabın o bölgesi kullanışsız oluyor.
  3- Son olumsuzluk ise su sebili ni kullanırken gerekli özeni göstermez düzenli temizlemezseniz 5-6 yıl içinde koku oluşuyor. Özenle temizlerseniz sorun olmaz kanaatimce.
  Seda Hanım kardeşim yukarıda saydıklarımız hakkı zatında olumsuzluk sayılmıyabilir. Şöyle ki, Mutfakta alanınız genişse geniş bir dolap alırsınız, net hacimden götüreceği hacmi telefi edersiniz olur biter bence. Çünkü bu dolapların bazı avantajları var ki bir alışan bir daha bırakamıyor. Bunları da lafı uzatmadan sayıp dökeyim bakalım.
  Hazır, çok konforlu soğuk su. Sıcak su da verir ama ben sıcak su için kullananı görmedim. Soğuk suyu başka şekilde de hallederiz demeyin. Kullanınca anlarsınız çünkü. Buz dolabında su şişesi biriktirmek yok. Su sebili saçmalığına 200-300 lira falan vermek yok. Su sebiline damacanaları ters çevirip koymaya çalışmak yok.
  Seda kardeş pınarlı dolabı almadan önce ne gerek var diyorlar. Aldıktan sonra ise biz bu zamana kadar niye böyle dolap alamaışız diyorlar. Ben tanıdık arkadaşlar öyle diyor. Tavsiye ederim.
  Bir de bu dolapların net hacmi nasıl hesaplanıyor diye soruyorsunuz. Ben nasıl hesaplandığını açıklayan bir site yada satıcı bulamadım. Sonra aklıma aynı markaların birbirine yakın pınarlı ve pınarsız modellerinin net brüt hacimlerini kıyaslamak geldi. pınarın net hacimden 50 -60 litre götürdüğünü yani hacmi bu kadar düşürdüğünü anladım. İnşallah olayı doğru anlamışımdır.
  Dolabı koyacağınız yerin enlemesine 120 cm ise sorun olmaz. Yeterince geniş.
  Su pınarlı dolaplarda Samsung, Bosh , Siemens ve birde hitachi markaları ön planda. Bosh’u önermiyorlar diye biliyorum. Ben hitachi markasını bu konuda beğeniyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. sinem 12 Eylül 2015 saat 14:10 - Yanıtla

  Ertuğrul bey,allah razı olsun çok aydınlatıyorsunuz bizleri..Evet dediğiniz gibi tek eksi yönü desibeli o da olsun artık ne yapalım..Yer sıkıntım yok gibi çünkü zaten ufak bir tadilat olacak mutfakta yer ona göre ayarlanır diye düşünüyorum.Bu arada sizin başka marka önerilerinize de açığım.Teşekkürler,iyi günler..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. Ertuğrul 11 Eylül 2015 saat 00:03 - Yanıtla

  Sinem hanım kardeşim Hayırlı akşamlar.
  Çabuk cevabıma nazar değdi heralde. Teveccühleriniz için sağolun. İnşallah yorumlarım işe yararda hayrım dokunur hayır dua alırız belki.
  Çamaşır makinesinde de seve seve yorum yazarım. Maaşallah jerhoca üstat kardeş bize yazacak fazla bir şey bırakmamış.Bende çamaşır makinesi tavsiyelerinde Tek tek model ismi olayına girerim biraz.
  Lafı çok dolandırmadan gelelim budolabı önerilerime.
  Sizin iki mesaj boyunca sıraladığınız istekleri dikkate alarak Siemens ten iki model belirledim. İkisi de kombi yani buzluk altta. İkisi de inox.

  1- SİEMENS KG 57 NVI 20N İNOX
  Enerji sınıfı: A +Yıllık enerji tüketimi: 360kWh
  Toplam brüt kapasite: 505lt Net kapasitesi: 459 litre. (Dolap 373 dondurucu 86 litre)
  Dolap gürültü düzeyi 43 desibel.
  Elektronik kontrol paneli (LED)
  soğutma üniform dağılımı için multiAirflow
  Et ve balık optimum saklama çekmecesi COOLBOX
  Oluklu alt 2 sebze bölmeleri Dondurucu 4 yıldız
  Arıza durumunda görsel-işitsel uyarı sinyali
  otomatik kapatma süpersoğutma
  5 emniyet cam raf, 2 yüksekliği ayarlanabilir ve kaldırıldı
  otomatik kapatma superFreezing
  8kg: 24 saat Dondurma kapasitesi
  Elektrik kesintisi durumunda Özerklik: 19 saat
  Boyutlar YxGxD: 185x70x78 cm
  Sinem hanım kardeşim. Bu bilgileri biraz da yorumlayalım.
  Hacmi sizin istediğiniz gibi. Ebatlarında sıkıntı yok. Yıllık enerji tüketimi hacmine göre 360 kw ile orta sayılır.Daha iyi tüketim rakamları daha pahalı modellerde malesef. Ben bu cihazı internet üzerinden değil şahsen mağazada inceledim. Malzemesi içi dizaynı falan iyi.
  Siemensin yeni modellerinin soğutma teknolojisi çok başarılı. İşin aslı nerdeyse tüm markaların son ürünlerinin soğutma daha uzun süre taze tutma teknolojileri başarılı.
  Benim bu üründe biraz beğenmediğim yönü sesi. 43 desibel çok gürültülü sayılmaz. Bence 41 desibelin üstüne pek çıkmamak gerek.
  Fiyatı uygun bir model. 2000liradan başlıyor yukarı doğru gidiyor. Benim baktığım yerel beyaz eşyacıda 2200 liraydı.

  İkinci modelimin özellikleri biraz daha iyi. Fiyatı da biraz daha pahalı.
  SİEMENS KG 56 KVI 30N İNOX
  Toplam brüt hacim 559 litre. Net hacim 505 litre.
  Yıllık enerji tüketimi 325 kw.
  Gürültü düzeyi 42 desibel.
  Multi Air flow ve airfresh filter soğutma teknolojileri ile hyper fresh meyve sebze saklama teknolojileri.
  Ebatları 193x70x80.
  Üstteki modelin tüm diğer özellikleri ve fazlası bu modelde de var. uzun uzun yazmaya gerek duymadım.
  Cihaz biraz yüksek.193 cm lik yükseklik kullanacağınız yerde sıkıntı çıkartmaz inşallah. Hacmi büyük enerji tüketimi çok küçük.
  Bu ürün benim baktığım dükkanda 3100 liraydı. İnternette ise istanbul bilişimde 2400 lira peşin, 2480 lira taksitle buldum.
  Sinem hanım kardeşim fırsat bulursam bir kaç model daha yazmak istiyorum lakin bu iki modeli de fiyatına göre tavsiye ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • ibrahim doğancıoğlu 17 Eylül 2015 saat 23:38 - Yanıtla

   10 eylül 2015 tarihinde eve teslim edilen simens KG56NVL30N A++ buzdolabı ölçüleri evdeki ölçülere göre daha büyük kaldığı için dolap yerinden yaklaşık 15 cm dışarıda kaldığı için mutfağı daralttığı gibi şık da görünmemektedir ilgilenen olursa dolabı satmayı düşünüyorum harika bir buzdolabı ama bizim mutfağa uygun olmadığından ilgilenenlerin dikkatine satılık dolap

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  • Seda sun 1 Ekim 2015 saat 07:37 - Yanıtla

   Gardrop tipi olup da su sebili içeren ürünlerde net soğutucu hacim Nasıl hesaplanır?
   Bu ürün hakkında yorum yapar mısınız
   İhtiyacım olan şey soğutucu net hacmin maksimum olması ancak buzdolabı koyacağım yer 120 cm
   Su sebili ben istiyorum ama özellikle hijyen bakımından siz tavsiye eder misiniz?

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 9. sinem 8 Eylül 2015 saat 00:18 - Yanıtla

  Sevgili Ertuğrul bey,bu çabuk cevabınız için teşekkür ederim.Eksik bilgiden ötürü kusuruma bakmayın.Fiyat aralığı dediğiniz gibi 2000-2500 iyi sanırım..Yorumlarınızı okuyorum ama bu litre konusunu düşünüyorum ama pek anlayamıyorum.Yani bugüne kadar kullandıklarım kaç litreydi bilmediğim için şu kadar olsun diyemiyorum.Ama bir rakam vermem gerekirse 450-500 bize yeter gibi..Annem bize bile sormadan şuan ki evimize samsung almış,Sanki dolabın içinde akvaryum motoru var gibi ses çıkarıyor ama onun dışında memnunum,ha bir de buzluğunda ışık yok bilmem normal mı?Yani sesi az olursa iyi olur tabi.Soğutma teknolojisi için ise şu olsun diyemeyeceğim ama biz en çok sebze ve meyve tükettiğimiz için dolabımız sebze ve meyve ile doludur,bizim için sebzeleri koruyacak bir teknoloji yeterli.Dış görünümü ise çok önemli değil,sağlamlığı ve elektrik tüketimi daha önemli tabi :) Ertuğrul bey çamaşır ve bulaşık makinesı için de onların sayfalarında başınızı ağrıtacağım eğer müsadeniz olursa..İyi akşamlar dilerim size ve herkese..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 10. Ertuğrul 7 Eylül 2015 saat 01:57 - Yanıtla

  Şu hanım kardeşlerin yorum tarzına bayılıyorum. Çok mütevaziler. Biz olsak biraz anladığımız yerde aslan kesiliriz hemencecik. En iyisi budur. En doğru bilgi benim dediğim falan filan gibi.
  Neyse konuya geçelim.
  Sinem hanım kardeşim. Size yardımcı olmaya çalışayım lakin buzdolabı önerebilmem için kombi modeli, fiyatı çok uçuk olmasın, iki kişinin kullanacağı demişsiniz , tamam da biraz daha alanı daraltsanız da mesela fiyat aralığını işte ne bileyim 2000-2500 lira gibi olabilir bir de litre olayını işte yine atıyorum 450-500 litre mi, 500-600 litre net hacim mi gibi bilgiler verseniz daha net bir iki model önereyim. Yoksa bir sürü model ortaya çıkıyor.
  Profilo konusuna geçersek durum şöyle oluyor. Benim bildiğim gördüğüm hatta tecrübe ettiğim Siemens ve profilo dan buzdolabı gibi bir ürün aldın mı çok uzun süre kullanıyorsun. Arkadaşım bir Siemens buzdolabı aldı. Şu no frsotun ilk çıkanlarından.No frsotun ilk model buzdolaplarının elektrik tüketimi çok fazlaydı. Ürün elektriği sömürüyor resmen. iki ay hiç evde yoklardı. Sadece dolabın 40 liradan fazla yaktığını anlayabildiler neticede. Arkadaşım 5 yıldır buzdolabını değiştirmek istiyor. Alalı 12 yılı geçti. İstiyor ki dolap bozulsun öyle değiştireyim bari. Dolabın bozulacağı falan yok. Aynı sorun bacanakta var. Onun da minicik özelliksiz tipsiz bir profilo buzdolabı var. 370 küsür litre. Onunki de 14 yıllık. Bacanak tutumludur. fazla her şeye para harcamayı sevmez. Ama artık bu dolap yetmiyor hacim olarak Baldız bekliyor dolapları artık bozulsun da yenisini alayım diye lakin dolap saat gibi maşallah. Bakın Sinem hanım kardeşim aynı durumu bosh için söyleyemem doğrusu. Bence Siemens te Profilo da buzdolabında sağlam uzun ömürlü markalar.
  Sinem hanım kardeşim sizden alacağınız dolapla ilgili daha net fiyat litre başta mutlaka olsun ve varsa sesi malzeme kalitesi soğutma teknolojisi gibi istek bilgilerinizin olduğu yeni mesaj bekliyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 11. sinem 5 Eylül 2015 saat 13:11 - Yanıtla

  Merhabalar,böyle güzel bir site açtığınız için çok teşekkür ederim.Bizim gibi beyaz eşyadan hiç anlamayan insanlara,beyaz eşya nasıl seçmemiz gerektiğini öğretiyorsunuz :)..Ben 1 sene içinde evleneceğim ve ufak ufak beyaz eşya markasında karar kılmak ve bütçemi ayarlamak istiyorum..Sizden edindiğim bilgilerle buzdolabı bakınıyorum ama hangi modelin daha iyi olduğunu bulup seçmek benim gibi bu işten az anlayanlar için zor oluyor.Ben zamanın profilonun en sade model çamaşır makinasını almıştım ve belki 6 senedır sorunsuz kullanıyorum.O yüzden buzdolabı ve diğer beyaz eşyalar için siemens,profilo,electrolux markalarını düşünüyorum..Ama dediğim gibi hangi modeli seçmem gerektiğini bilmiyorum,sizden ricam eğer mümkünse kombi modeli,2 kişinin kullanabileceği büyüklük,çok uçuk olmayan fiyat gibi özelliği olan model önerisi verebilir misiniz?Şimdiden teşekkür eder,sitenizde başarılar dilerim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 12. Ertuğrul 4 Eylül 2015 saat 13:13 - Yanıtla

  Esra Yıldız hanım kardeşim size kolay gelsin.
  Şimdi sizin için Samsung ve Sharp buzdolaplarını şöyle etraflıca bir değerlendireyim ve sonuca varayım inşallah.
  İki buzdolabının da buzluk kısmı üstte. İkisinin de net hacmi 585 litre civarı, ikisininde elektrik tüketimi A+ sınıfı. 420 kw/ yıl civarı.
  Bunları hızla geçtikten sonra tercihiniz netleştirecek farklar kalıyor geriye. Bunları da ayrıntılı değerlendireceğim lakin özet olarak Sharp’ın malzeme kalitesi, soğutma teknolojisi, bu alandaki uzmanlığı, düşük gürültü düzeyi falan avantajken 700-800 lira daha pahalı olması ise dezavantaj. Geçelim ayrıntılara. Hem sizin için ayrıyetten bu siteyi okuyan diğer kardeşler için
  Evvela Samsung:
  Samsung RT5962DTBSL No-Frost Buzdolabı
  Inox
  * Toplam Hacim 601 lt
  * Toplam Net Hacim 585 lt
  * Net Soğutucu 432 lt
  * Net Dondurucu 153 lt
  * A+ Enerji Tüketimi
  * Multiflow ile No-frost Soğutma
  * Silver Nano Antibakteriyel Kaplama
  * Silver Nano Deodorizer
  * Cool Ever Zone * Power Freeze
  * LED Aydınlatma
  * Dayanıklı Cam Raflar * Ayarlanabilir Kapı Gözleri
  * Çıkarılabilir Kapı Contası * Açık Kapı Alarmı
  * Boyutlar (YxGxD) : 842 x 1827 x 777 mm
  Burada cihazın yıllık elektrik tüketimi ve gürültü desibeli görülmüyor ama Gürültü seviyesinin Sharp’ın 39 desibellik gürültü düzeyinin çok daha iyi olduğu kesin bence.
  Esra kardeş bu 585 litrelik inox dolabı 2800-2850 lira civarında tavsiye eder miyim diye sorarsanız cevabın evet olur. Yani hacmine ve özelliklerine göre fiyatı iyi. Smasung’un kalitesi nasıldır dendiğinde ise durum şöyle oluyor. Yani Samsung’un uzmanlık alanı buzdolabı değil ama kalite olarak ta ortalamanın altında değil bence. Bir sharp kesinlikle olamaz tabi. Samsungun da ürünleri uzun süre taze tutacak bazı teknikleri var. Silver Nona antibakteriyel kaplama olayı bunlardan birisi mesela.

  Şimdide biraz Sharp’ı değerlendirelim.
  Renkli gümüş
  Enerji verimliliği sınıfı A+ Enerji tüketimi (kWh/ yıl) 417
  Kapasite (Litre) Net: Toplam 583
  Buzluk 150 Buzdolabı 433

  No Frost / fanla soğutma var. Sıcaklık kontrolü var.
  Hibrit soğutma var.
  Plasmacluster İyon sistemi • var.
  Koku Giderici (Petek / Nano ) • var.
  Dondurma kapasitesi (kg/24 saat) 7,0
  İklim sınıfı SN-T
  Kapı açık kalma uyarısı var.
  Elektronik Ekran ve Kontrol •
  Gürültü seviyesi (dB) 39

  Bu buzdolabını neden tavsiye ederim derseniz
  1- Sharp markası ve bu markanın buzdolabı kalitesi
  2- 583 litre gbi yüksek hacim ve 417 kw ile düşük elektrik tüketimi, 39 desibellik düşük gürültü düzeyi.
  3- Samsunga ögre çok daha iyi malzeme kalitesi falan
  4- Plazmacloster sarp patentli soğutma ve taze tutma teknolojisi.
  Bu palzmacloster olayı önemli.
  Son karar ne olsun derseniz benim Kaliteli olan ,ürünleri daha uzun taze tutcak olan daha sesszi olan tabii ki sharp. ama sharp Hepsiburda da 3700 lira diğer yerlerde 4000 lira civarı. Smasung ise 2800 lira. yani fark nerdeyse 1000 lira az değil.
  SOn karar sizin. Ben aynı şartlarda kalsam ve param olsa Sharp alırdım.
  Esra kardeş benden bu kadar sana kolay gelsin.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 13. esra yildiz 3 Eylül 2015 saat 22:27 - Yanıtla

  ACIIILLLLL
  Ark.lar acil yardim lutfenn. Samsung rt 5962 dtbsl mi sharp sj sc 700 vsl mi????
  Benim cvin onemli olan ici genis , sesi az, gidalari bozmadan uzun sure iyi saklamasi.. bi de temizligi parmak izi vs. Birakmamasi
  Ikisi arasindayim. Malzeme kalitesi ve beklentiler dersek sizce hangisini almaliyim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 14. Akin 1 Eylül 2015 saat 22:14 - Yanıtla

  Fulya hanim, servis gelip bakmistir sanirim. Sonuc nedir merak ediyorum, Zira bende EnPlus’un Hitachi r-s700pru2 kampanyasindan yararlanmayi dusunuyorum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 15. Atilla 18 Ağustos 2015 saat 01:25 - Yanıtla

  VOLKAN BEY’E GARDIROP BUZDOLABI TAVSİYESİ:
  Volkan Bey size de merhabalar.
  Öncelikle siz zaten benim kaliteli bulduğum marka ve modelleri yakalamışsınız.
  Ayrıntılı model değerlendirmeye geçmeden önce benim buzdolabı kalite bakışım hakkında kendi düşüncelerimi yazmak istiyorum.
  Markanın modeline göre durum birazcık değişiklik gösterebilse de genel olarak buzdolabında benim kalite sıralamam şu şekilde.
  1- Amana
  2- Liebherr
  3- Sharp ve Hitachi. Ben sharpı daha çok seviyorum. Plazma closter yani iyon teknolojisi nedeniyle
  4- Diğerleri. Gronje LG, Siemens önce, geliyor.
  Bu arada Miele, Sub-Zero gibi 400 litrelik dolabın 25.000 lira olduğu markaları değerlendirmeye almadım. Çok aşırı pahalı olduğu için.
  Bu durumda sizin 3 ürün içinde Lİebherr marka olarak benim için biraz daha ön planda.
  Gelelim sizin modellere.
  1-HİTACHİ R-S700GPRU2 GBK:
  Bu dolap bir ENPLUS ürünü. Enplus’ta fiyatı 6900 lira görünüyor ama dediğiniz gibi şu sıralar çok agresif bir kampanya var. Yani bir beyaz eşyanın net % 43 indirimle satılması müşteri için çok çok cazip bir durum. Bir de bu dolaplara Enplus mağazası 10 yıl ücretsiz garanti uyguluyor. Benim kullandığım buzdolabı Beko marka. 630 litre görünüyor ama net hacmi 570 litre civarı. Özelliksiz sıradan dolap işte. Üç buçuk yıl önce onu almamış olsaydım bu dolaba balıklama atlardım.
  Volkan Bey diğer alternatifleri hiç saymasaydınız bu dolabı kesinlikle alın derdim. Son olarak hitachi nin bu gardırop modelinin bir avantajı daha var. Oda derinliği. Çoğu vatandaş ve ben gardıropları derinliği 60 cm diye kullanışsız buurum. Ancak bu modelin derinliği 76 cm. Su pınarı, harika siyah rengi, Hichinin İnverter soğutma teknolojisi olumlu tarafları. Bence Liebherr markası hitachiden bir iki gömlek üst sayılır yine de.
  2-LİEBHERR SBSESF7212 COMFORT :
  Benim için amana ve Liebherr markaları her zaman buzdolabında hayranlıkla baktığım markalar olmuştur. Tıpkı arabada bir Mercedes E serisine bakar gibi. Liebherr buzdolaplarının malzeme kalitesi, soğutma teknolojisi ve çok düşük elektrik tüketimi ve özellikle sıradan bir markaya göre çok daha uzun süre sağlamca kullanabilmeniz sizi bu markayı aldığınız için çok mutlu edecektir.
  Bu modeli değerlendirirsek :

  Teknik Donanım
  .
  Enerji Verimlilik Sınıfı: A+/A+
  365 Günde Enerji tüketimi: (Yıl/kWh) 461
  24 Saatte Enerji Tüketimi (kWh): 1,26
  Toplam Net Hacim (Kullanılabilen iç hacim): (lt) 651
  Net Hacim-Soğutucu Bölümü: (lt) 390
  Net Hacim- Dondurucu Bölümü: (lt)261
  Toplam Brüt Hacim (lt): 709
  24 Saatte Dondurma Kapasitesi (kg) : 20
  Arızalarda Saklama Süresi (Saat): 43
  Ses-Yankı Seviyesi : dB 41 Aslında 43 desibel.

  Malzeme Özelliği
  Kapı-/Kapak Malzemesi: SmartSteel özellikli paslanmaz çelik kapı
  Gövde Malzemesi: Çelik
  Gövde Rengi Paslanmaz : Çelik
  .
  Ebat Ölçüleri (cm) : 185,2/121/63 Ağırlık (Kg) 90,4
  Volkan bey bu dolap görüldüğü gibi Hitachi’den kullanım hacmi olarak ciddi oranda büyük. Mesela dondurucu kısmı Hitachi de 228 litre iken bunun dondurucu kısmı ise 261 litre. Çok güzel bir dolap. Çok çok kaliteli bir marka. SÜper özellikler. Siz ilk mesajınızda bu model için teşhir ürünü ve fiyatı 4900 lira demiştiniz. Üründe teşhir olmasından dolayı bir problem yoksa yani kapalı kutu ile aynı şartlarda bir ürün ise ben hitachi yerine bunu alırdım. Bana göre Hitachi Wolswagen ise Liebherr mercedes BMW ayarında. Artık çok beğendiğim Sharp markası içinde Audi benzetmesi uygun düşer herhalde. İşin esprisi bir tarafa özelliklerine göre fiyatı çok iyiymiş.Mesela şu anda N11 isimli sitede fiyatı 7000 tl. Ürünün elektrik tüketimi de çok iyi.
  Gelelim son modele.
  3- LİEBHERR 7353 PREMİUM
  önce ürünün standart bilgilerini liste halinde vereyim.
  Teknik Donanım
  Enerji Verimlilik Sınıfı: A/A+
  365 Günde Enerji tüketimi (Yıl/kWh): 529
  24 Saatte Enerji Tüketimi (kWh): 1,4
  Toplam Net Hacim (lt) : 667
  Net Hacim-Soğutucu Bölümü (lt): 548
  Net Hacim- Dondurucu Bölümü (lt): 119
  Toplam Brüt Hacim (lt): 726
  24 Saatte Dondurma Kapasitesi (kg): 14
  Arızalarda Saklama Süresi (Saat): 31
  Ses-Yankı Seviyesi dB : 42

  Malzeme Özelliği.
  Kapı-/Kapak Malzemesi: SmartSteel özellikli paslanmaz çelik kapı
  Gövde Malzemesi : Paslanmaz çelik
  Gövde Rengi : Paslanmaz çelik

  Ebat Ölçüleri (cm): 185,2/121/63 Ağırlık (Kg):163,9
  Kısaca kıyasladığımızda bu modelin iç hacmi sadece 17 litre artmış durumda.
  Ben bu üründe şu yönleri çok olumsuz buldum.
  1- En önemlisi ürünün dondurucu hacmi fena halde düşüyor. 260 litreden 119 litreye düşüyor. Tamam diyeceksiniz ki normal bölümü 548 litre ile devasa oluyor. Peki kurban bayramı gibi durumlarda iş nasıl olacak diye bakmak lazım. Liebherin üstteki modelinde dolap 260 litrelik dondurucu bölümü ile ayrı bir derin dondurucuya ihtiyacı sıfırlayacak bir imkan veriyordu.
  2- Dolabın elektrik tüketimi ve fiyatı ciddi olarak artıyor.
  Volkan bey bu dolabın fiyatı diğerinden çok fazla. Zaten marka ürününü permium yani en üst sınıf olarak isimlendiriyor. Bu modelin diğerine göre kesin bir ciddi üstünlüğü var. Ama kusura bakmayın ben hangi yönden üstün olduğunu tam olarak anlayamadım. Böyle durumarda benim yöntemim markanın Türkiye genel merkezinde bulunan uzmanları telefonla arayıp bilgilenmek olur ama ona yarın bir gün fırsat bulabileceğimi sanmıyorum.
  GELELİM SONUCA:
  1- Volkan Bey iki mesajınız arasında farklılıklar var. İlk mesajınıza göre Liebherr 7212 fiyatı 4900 liraya düşmüş. teşhir ürünü. İlk mesajınızda Liebherr 7353 te 7500 liraya düşmüş teşhir ürünü. İkinci mesajınızda ise sanki bu durum değişmiş gibi. Yani mesela 7353 ün fiyatı 11.200 lira. 7212 modelinin de 4900 liralık fiyatından bahsetmiyorsunuz. Pardon son anda gördüm o da spot ürünmüş fiyatı 5500 lira. Yani bu modellerin fiyatının ne olduğuna göre benim tavsiyem de değişir.

  2- Eğer Liebherr 7212 nin fiyatı 5500 lira ise bana göre üçü içinde tek seçenek bu. Ben 5500 liraya 651 litrelik Liebherr i alır hitachiyi hiç düşünmezdim. Zaten dolabınızın derinliği de 65 cm imiş. Hitachinin derinliği 76 cm idi. Bu da Liebherr’i tercih için bir neden oluyor. Yine arabadan gidecek olursak; bir tarafta Wolsvagen Passat, 140.000 lira yerine 90.000 liraya düşmüş. Öbür tarafta Mercedes E- 250 de 260.000 lira yerine 140 000 liraya düşmüş. Tabik E-250.
  3- Volkan Bey para sizin karar sizin. Ancak karar benim olsaydı 11200 liraya kadar çıkmaz Liebherr 7212 nin iki katı fiyatı 7353 premium’a vermezdim. Tabi ben böyle yapardım.
  Bana göre hem hitachi hem de Liebher 7212 fiyatına göre çok çok kaliteli ürünler. Bunlardan hangisi alırsanız alın şu anda turnayı gözünden vurdunuz demektir.
  Benim değerlendirmelerim bu kadar. Karar sizin ve hayırlı olsun.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 16. volkan 17 Ağustos 2015 saat 14:43 - Yanıtla

  Atilla bey merhabalar,
  3 ürün arasında kaldım yardımınıza ihtiyacım var. Ilgilenirseniz çok sevinirim
  1-Hitachi Buzdolabı Siyah R-S700GPRU2 GBK
  2-liebherr sbsesf 7212 comfort
  3-Lieberman 7353 premium
  Hitachi 6900 tl den, 4.000 tl ye düşmüş durumda. Liebherr 7252 5500 tl (spot), Liebherr 7353 de 11.200 tl e düşmüş durumda. aslında 7353 beni çok zorlar. Ama 7252 ile çok mu farklı bilemedim. yani değer mi? liebherr 7252 ile hitachi arasında bir tercih yapsam hangisi olur?
  Bir değerlendirme yaparak tavsiye verirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler. Bu arada buzdolabını koyacağım mutfak dolabıının derinliği 65 cm. Yani Hitachi baya bi öne çıkacak gibi duruyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 17. A 17 Ağustos 2015 saat 00:30 - Yanıtla

  FULYA HANIM DOLABINIZ HAYIRLI OLSUN.
  ——————Biz de geçen hafta Hitachi r-s700pru2 buzdolabını enplustan 4000 tl’ye aldık.Ürün çok kullanışlı,çok şık ama 4 gün önce aldığım yeşillikler bozulmaya başladı,bu normal mi?Yeşillikleri sebze bölmesine koymamıştık,bununla ilgisi yoktur sanırım—————————
  Aldığınız buzdolabı kesinlikle kalbur üstü denebilecek kalitede bir dolaptır. Ben bu dolapta 3 adet olumlu yön buluyorum
  1- Marka: Kaliteli bir japon markası.
  2- Model: Hacmi özellikleri kullanışlılığı falan çok iyi.
  3- Kampanya: Asıl avantaj ise burada. 6000 liralık dolabı 4000 liraya al birde 10 yıl komple garantili olsun. Tadından yenmez bir fırsat olmuş.
  Gelelim derdinize. Nazarlık bir kötü tesadüf oldu bence. ben salatalıkların bozulmasının iki nedeni olabileceğini düşünüyorum.
  1- Aldığınız salatalıklar Hiyardı. Yani zaten alırken ha bozuldu ha bozulacak bir kıvamdaydı. Bazen benimde başıma böyle geliyor. İyice almış sebzeleri farkına varmadan satın aldığım oluyor. Sonra dolapta iki üç gün içinde de bozuluyor. Bu durumu siz daha iyi bilirsiniz. Yeşillik diye salatalıklardan bahsediyorsunuz sanırım. Yoksa tüm sebzeler için mi diyorsunuz acaba?
  2- Sebzeleri sebze bölümüne koymamaktan olma ihtimali daha düşük olsa da bu da olabilir.
  Önemli Not: arada dolabınızda 4 gün içinde salatalıklar bozulmaya başladı ve bu dolaptan kaynaklanıyorsa diğer ürünlerinde bozulmaya başlaması gerekir.
  Dolabınız tekrar hayırlı olsun. Koşumuz yeni Beko marka buzdolabı aldı. Görseniz beyaz, tipsiz, küçük falan. 500 litre gelir gelmez. 3200 liraymış. İçimden ah ah Hitachi nerede , hitachi
  Hitachi r-s700pru2 4000 liraysa bu en fazla 1500 lira eder dedim ama içimden dedim.Komşuya da hayırlı olsun dedim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Fulya 17 Ağustos 2015 saat 12:52 - Yanıtla

   Yorumunuz için çok teşekkürler.Yeşillik dediğim yeşil soğan,marul,roka v.b. şeyler.Üç-dört günde yarısından çoğu kullanılmayacak hale gelmiş maalesef,eski buzdolabımız bizi bir hayli uğraştırmıştı.Şimdi markasına güvenip Hitachi aldık,bir buzdolabının en önemli fonksiyonu olan sebze ve meyveleri taze tutma görevini yerine getirmeyecekse hiçbir anlamı yok.Servis çağırdım,yarın gelip bakacaklar,umarım bu da bizi uğraştırmaz.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla beyaz eşya tavsiyesi, Buzdolabı Fiyatı, buzdolabı ölçüleri, buzdolabı sesi, buzdolabı tavsiyesi, Elektrikli ev aletleri, Ev eşyaları özellikleri
Çamaşır Makinesi Tavsiye Yazısı Ana Resmi
Çamaşır Makinesi

Çamaşır makinesi seçimi, çamaşır makinesi tavsiyeleri, en tasarruflu çamaşır makineleri, süper sessiz çamaşır makineleri, en fazla kilo çamaşır yıkayanlar, en...

Kapat