Buzdolabı – Derin Dondurucu

jethoca 7 Ekim 2014 92

Kullandığımız beyaz eşyalar  yani çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın bulaşık makinesi vb içerisinde en fazla gereksinim duyduğumuz ve en önemlisi, öncelikle buzdolabı ve sonra çamaşır makinesidir.

Buzdolabı kullanımı diğerlerine göre çok daha sade bir üründür. Şu programı bu programı, şu fonksiyonu olayları olayları buz dolabında pek yoktur.  Buzdolabını fişe takarsın kendisi çalışır. İkide bir ayar vb yapılmaz. Dolap kapatılmaz fişten çıkarılmaz.  Temelde alınacak buzdolabı geniş ve kullanışlı olsun, az elektrik tüketsin, sesi az olsun, içindeki gıdaları çok uzun süre taze tutsun  yeter.

Kullanacak ailenin fert sayısı bütçesi konulacak yerin büyüklüğü gibi kriterler devreye girdiğinde değişik etkenler devreye girer.

buzdolabı tavsiyesiBuzdolabı seçiminde bana göre belirleyici beş etken önemlidir. Bunlar ;

Tabi ki ürünün sağlamlığı, servis kalitesi, markanın müşteri memnuniyetine verdiği önem,marka ve servis yaygınlığı gibi faktörler de önemlidir. Ama bunlar sadece buzdolabında değil tüm elektronik eşyalar için geçerlidir.

Buzdolabı Tercihi – Buzdolabı Tavsiyesi Dikkate Alınacaklar

Şimdi yukarıdaki maddeleri  sırası ile açıklamaya çalışayım.

Hacim ve Kullanışlılık (Buzdolabı Ölçüleri)

Buzdolabı bir anlamda mutfağımızı toparlayan bir üründür. Bu nedenle alacağımız dolabın hacmi önemli. Artık 412 litre altı dolaplar neredeyse yok gibi. 550 litre ve üstü hacimdeki dolaplar tabi ki çok daha kullanışlı olur ama bu tür dolaplar için yani gardırop tipi ve kombi tipi dolaplar için iki sorun var:

Bunların fiyatları oldukça pahalı. 1600 tl ye kampanyalı ürünleri ancak bulabiliyoruz.

Standart mutfaklarda buzdolabı için ayrılan alanlarda genellikle genişlik 70-75 cm ve yükseklik  185 cm’dir. Mutfakta tezgahla  duvar arasında ayrılan kısmı sınırladıkları gibi, mutfak tezgahını yukarıdan dolabın üstüne kadar devam ettirip seçeceğiniz dolabın yüksekliğini de sınırlamaktadırlar. Bu durumda size 500 litrenin altında bir dolap seçmekten başka çare kalmaz.

Buzdolabı Tavsiye Boşluk Ölçüleri

Buzdolabı için mutfak dolabı içinde yer ayrılmışsa buzdolabının etrafında ne kadar boşluk bırakılmalıdır. Buzdolabının kullanma kılavuzunda aksi belirtilmedikçe arkasında, yanlarda en az 6cm üstte ise en az 9 cm boşluk kalmalıdır. Buzdolabının elektrik sarfiyatı ses ölçümü ve diğer bildiğiniz teknik özelliklerinin ölçüldüğü ortam ve aynı zamanda ölçüm için ideal ortamı (en az yanlarda) 30 ar cm arkada 6 cm üstte 9 cm şeklinde olmaktadır.

Dolabın hacmi kadar ebatların dağılımı da önemlidir. Bu konuda bilinmesi gereken bir  durum da 400- 450 litrelik dolaplarda enlemesine geniş, derinliğine ise dar olan dolapları kesinlikle almamaktır. Böyle buzdolaplarına tepsi, leğen içinde yiyecek ( hanımlar kalabalık kişiler için kısır, dolapta saklanacak hamur vb leri en pratik leğen içinde bulunduruyorlar) vb koyamıyorsunuz. Börekçi fırınlar ve davul fırın kullananlar da tepsilerini sığdıramadıklarından bu derinliği olmayan dolaplarda çok sıkıntı yaşıyor.

Geniş hacimli, özellikle 600 litre ve daha büyük dolaplar gerçekten çok kullanışlı oluyor. Ucuzken bol bol meyve sebze stoklamada, kurban bayramı, balık sezonu gibi zamanlarda et saklamakta ve tüm kahvaltılıkları saklamakta çok iyi oluyor.  Bazı ailelerde dolapta yer darlığı nedeniyle bazı kahvaltılıkların, çok pişirilmiş ama beklendiği kadar yenilmemiş yemeklerin vb. dışarıda bırakılarak çirkin görüntü ve dağınıklık yanında sağlıksızlığa neden olunduğunu görüyoruz. Geniş hacimli buzdolabının iç kısmı da tamamen geniş geniş açık alanlardan değil, içinin bir  kısmı  çekmeceli bölümlerden oluşmaktadır. Yemekleri soğuttuktan sonra dolapta saklayanlar raf yüksekliği fazla olmalıdır. Yiyecekleri kaplarda saklayanlar için ise bu çekmeceli bölümle daha iyi.

Buz dolabı hacminde bir önemli husus ta dört kapılı denilen Gardırop tipi buzdolaplarının çok kullanışlı olmadığıdır. Çok yer kaplarlar ama göründüğü kadar geniş hacimli değildirler. Bu  konuda en doğru seçim kombi tipi buzdolaplarıdır. 605 litre hacminde 4 kapılı bir dolapla aynı  ebatlara sahip bir kombi tipi dolap 700 litre  civarında  gelmektedir. Gardırop dolapların ise dolap kapağı avantajı var. Şişe  benzeri ürünleri tutmak için bu kapılar kullanışlı oluyor.

Hacimde dikkat edilecek önemli bir husus ise göz aldanmasına düşmemektedir. Dolaplar bazı mağazalarda yerden 10 cm altlığın üstünde  daha yüksekte   ( yaklaşık olarak )  sergilenirken müşteri  zeminde duran dolaptan bunu daha büyük hacimli sanmaktadır.

Tabiki bu saatten sonra dondurucu bölümün yukarıda olduğu buzdolabı alınmaz diye bir kural yok ama yeni trend dondurucu bölümün altta olması.

Dolabın iç dizaynında özel istekler ise her zaman ev hanımlarına bırakılacak bir konudur.

Buzdolabı Enerji Tüketimi

Evde kullandığımız eşyalar içinde en çok açık kalanı buzdolabıdır. Bu nedenle buzdolabının elektrik sarfiyatını bir çamaşır bulaşık makineleri ve elektrikli süpürge ile karıştırmamak gerekir. Çünkü onlar buzdolabının ortalama yirmide biri kadar ancak çalışmakta. Aylık  elektrik tüketiminin ortalama üçte biri kısmı buzdolabındandır. Enerji sınıfına ve dolap hacmine göre değişse de aylık sabit 10 tl ile 40-50 tl ye kadarlık elektriği fişini hiç çekmediğimiz buzdolabı harcar.

buzdolabı enerji sınıfı a plus plus  ==> Buzdolabı enerji sınıfı A+++, A++, A+, A, B, C,  D

Buzdolabı yıllık enerji elektrik tüketimi

Buzdolabı enerji etiketi a sınıfı

==> kWh Yılık Enerji Tüketimi : Buzdolabının yıllık elektrik tüketimini gösterir. Standart ile belirlenen ortamda söz konusu buzdolabının yıllık tüketeceği elektrik miktarını karşılaştırmak için kullanılır. 

Buzdolabı soğutucu bölüm hacmi ==> L Buzdolabının litre cinsinden Soğutucu bölüm hacmi.

(Yıldız sınıflaması olmayan bölümlerin depolama hacmi olarak da geçer)

Dondurucu bölüm hacmi

==> L Buzdolabının litre cinsinden dondurucu bölüm hacmi

( Donmuş gıda saklama bölmelerinin depolama hacmi )

dB Buzdolabı sesi desibel gürültü emisyonu

==> dB Gürültü Emisyonu

(Buzdolabının çıkardığı ses düzeyini belirler)

Enerji tüketimi konusunda Dünya çapında bilinen büyük markalar daha gerçekçi rakamlar vermektedir. Bizim yerli markalarımız maalesef bazen abartılı rakamlar yazarak yanıltıcı olabiliyorlardı. Yeni yönetmelik çerçevesinde hesaplanan değerlerde artık bu pek mümkün olmuyor. Yıllık 400 kw nin üzerinde tüketim yapan orta büyüklükteki dolaplar ile 500 kw üzerinde tüketim yapan 600-650 litrelik dolapları almamak gerekir.Artık A değil A++ buzdolabını tercih etmeliyiz.  Aylık 15 tl daha fazla elektrik harcayan bir dolap yıllık 200 tl civarı ek masraf çıkartır.

Yiyecekleri Taze Tutması

Buzdolabının yegane fonksiyonu gıda ürünlerimizi bozulmadan saklamasıdır. Dondurucu bölümünde tüm dolaplar görevini ortalama olarak yapabilmekte. İş normal bölümde gıdamızı buz tutturmadan uzun süre korumaya gelince işte burada bir kopuşma başlıyor.

İyon teknolojisi ya da plasmacluster teknolojisi bu konuda en iyisi. Yani ortamdaki bakteri ve küfleri gerçekten yok edebilmek büyük bir teknoloji ve maharet. Yerli markalarımızda onun yerini tutmasa da mavi ışık teknolojisi vb de ürünlerin dolap içindeki ömrünü uzatmaktadır. Mavi ışık dolap içinde gıdaların fotosentez yapabilmesi gibi bir şeydir. No frost teknolojisi de gıdaların saklanma ve taze kalma süresini biraz uzattı. Artık derin dondurucu buzdolabının tercih edilmeyeceğini düşünerek o alana hiç girmiyorum.

Sesi – En Sessiz Buzdolabı

buzdolabı desibel sessizÖnemsiz gibi dursa da buzdolabının gürültü olayı çok önemlidir. Çünkü 24 saat aktif ve en az 12 saat çalışan bir makinedir. Yatak odanız da mutfağa yakınsa sesi gerçekten baş ağrıtır. Gürültü seviyesi 40 desibelin üzerinde olan buzdolapları bence tercih edilmemelidir.

Desibel nedir?: dB üretilen sesin referans ses seviyesine logaritmik oranıdır

Grafiktede görüleceği üzere dB ölçümünde aslında logaritmik bir durum vardır. Yani bir kaç desibellik fark aslında ses seviyesinin bir nevi katlanması anlamına gelir. (her 20dB artış 10’a katlanma demektir) Pratik manada aslında bu şu anlama da gelir 37 – 40 desibel arasındaki fark ile 40 – 43 desibel arasındaki fark aynı şey değildir. (40 dan 43 e çıktığında ses çok artmış olacaktır.) Bunun yanında ölçüm standartları (daha çok da ölçülen mesafe ve ölçülen şartlar) farklı olunca ölçülen desibelde farklı olacaktır. İnsan kulağının ayırt ettiği ses düzeyi kabaca 3 desibel olarak geçmektedir. Aynı buzdolabının hem 39 desibel hem de 43 desibel olduğunu duyarsanız şaşırmayın. Artık yeni enerji etiketleri ölçüm standartlarına geçildiğinden son üretilen dolaplardaki yeni etiketlerdeki ve resmi internet sitelerindeki bilgilere göre bakabilirsiniz. 

Azıcık sesi fazla olsun ne çıkar demeyin özellikle geç saatlerde sesin verdiği rahatsızlık çok çok artıyor. Yazın uzun gecelerinde mutfakta, mutfağa yakın yerlerde zaman geçirmek dolap sesi yüzünden zevksiz oluyor.

Sağlamlık, yaygınlık, garanti  marka ve müşteri memnuniyeti gibi diğer  genel özellikler ile kişisel tercih nedeni konuları açıklamaya devam edeceğim.

Buzdolabı ile ilgili bu giriş bilgilerinden sonra buzdolabı tercihimizi etkileyecek olan diğer faktörlere geçelim. Bunları da yine ayrı ayrı maddeler halinde sıralamayı uygun görüyorum.

Marka ve Güvenilirlik -Yaygınlık ve Müşteri Memnuniyeti

Başta da belirttiğim gibi buzdolabı sade, yani fişe takılıp aynı ayar çalışan bir cihaz. Bu nedenle çok özelliği olması yerine aldıktan sonra bize sorun çıkartmayacak bir ürün olması önemli. Bu da tabiiki iyi yaygın ve güvenilir bir marka olması ile ilgili. Yani buzdolabına vereceğimiz paranın bir kısmını ülkemizde kendisini kanıtlamış ve güven kazanmış markaya harcayacağız. Bu durum bence üzücü ama Türkiye beyaz eşya piyasasının bir gerçeği. Özellik ve kalite olarak vasat ama servis yaygınlığı yönünden mükemmel olan markalar ( neredeyse öyle tek bir marka var) kendisinden çok kaliteli olan yabancı marka ürünlerden daha pahalıya satılıyor ama pratikte bu durumu da hak ediyor. Çünkü kimse çıkabilecek sorunlarla uğraşmak istemiyor. Az biraz daha fazla ödeyip, çokta anlamadığı teknolojik bazı özellikleri de önemsemeyerek sorunsuz ve huzurlu kullanım istiyor. Biraz büyük ve fiyatı 2000 tl nin üzerinde bir ürün alındıysa yaklaşık 80 tl ye daha kıyılıp 7 yıllık ta garanti yapıldı mı artık kafamız rahat demektir.

Beyaz eşya da rekabetin hiç olmadığı bundan yaklaşık bi 15 yıl kadar önce yerli, Pazar payı çok yüksek marka- markalar ithallerin yanında gerçekten kalitesiz kalıyordu. Şimdi durum pek öyle değil. Yerli markalar kendilerini bayağı geliştirdi. İthaller de Çin etkisiyle (Hem Çin’de  yaptırma ve hem de Çin’in ucuzluğu ile rekabet etme olabilir)  öyle eskisi kadar taş gibi sağlam ürünler üretmiyorlar.

Önemli Not: İthal buz dolaplarında bir problem de dünya çapında sattıkları tüm modelleri ülkemize getirmemeleridir. İstediğiniz ve internette görüp beğendiğiniz çoğu modeli ülkemizde alamıyorsunuz.Mesela çok kaliteli bir markanın difriz kısmı altta olan modelleri Türkiye’de satılmıyor.

Özellikle büyük teknomarketlerde mükemmel kalite ve özellikte çok büyük çok harika ithal marka buzdolabı modelleri var. Bu dolapları görünce gerçekten dolap dediğin bu dur diyorsun. Bunlardan bir kısmı dünya çapında kaliteli. İki üç marka gerçekten çok sağlam buzdolabı yapıyor ama iki sorun ile karşı karşıyayız;

gardolap buzdolabı

Gardrop Tipi

–  Gardrop tipi bu dolapların fiyatları 3999 tl den başlayıp 7000 tl ye kadar gidiyor yani üst gelir seviyesini hedefliyor.mesela ben alamam.

Bunların 450-550 litrelik normal modelleri ise bazen bu market kampanyalarında 1500 tl ye kadar uygun fiyatta bulunabilir.

–  Biraz daha varlıklıların aldığı inox model büyüklerde pek sorun olacağını sanmıyorum ama şu indirimli alınan 450-550 litre hacmindeki modellere balıklama atlamamızı engelleyen diğer durum ise markanın ve servisinin yaygın olmayışı. Pek çok ilde bunların servisi yok. Bir sorun olduğunda başımız ağrır ve bekleriz. Garanti bittikten sonra ise tamirleri çok pahalı. Aslında bu kaliteli markalar bence pek sorun çıkartmaz ama beyaz eşya olayında sorunlar her zaman olabilir.

Tüm bunlardan dolayı maalesef diyorum, vasat kaliteye rağmen yerli yaygın markalar özellikle orta gelirli aileler için haklı bir tercih nedeni.

No frost- Derin Dondurucu (Statik)

Derin dondurucu diye kastettiğimiz tabi ki statik buzdolabıdır. No frost olmayan modele derin dondurucu ifadesi yaygın olarak kullanıldığı için öyle yazdım.

Statik  buzdolabının  avantajı no frosta göre daha az elektrik harcaması ve daha ucuz fiyata satılmasıdır. . Karlanma, ürünleri taze tutma süresinin daha azlığı, soğutma kapasitesinin no frosta göre daha düşük olması yeni gelişmiş özelliklerin çoğunun bu dolaplarda olmaması gibi nedenlerle bence alınmaması gereken tiptir. Buzlanma sorununa bu dolapları alanların katlanması gerekir.

Sağlamlık

Sağlamlık yönünden bakarsak, kapsının, kapı kulpunun plastiklerinin vb sağlamlığı yönünden :

En sağlamı satışı yaygın olmayan iki-üç adet ithal marka gelir. Sonra bizim piyasaya hakim yerlilerimiz ile üretimlerinin bir kısmını Türkiye’de yapan ithal gruplar onları takip eder. Ucuz ithaller ile iki büyük markanın ucuz alternatif olsun diye çıkardıkları markaları en dayanıksız grubu oluşturur. .

İyi servis ve müşteri memnuniyetine önem veren bir marka olmadıkça sadece sağlamlığın da bir önemi yok.

Buzluk Altta (Kombi) -Üstte:

buzluk altta buzdolabı

Kombi Tipi

Bundan birkaç yıl önce tüm buzdolaplarının buzluk kısmı üstteydi. Bu durumda özellikle en altta olan meyve ve sebzeleri buzdolabına eğilerek, çömelerek yerleştirmek ve almak gerekiyordu. Gerçekten insanın belini ağrıtan bir durum. Şimdi modellerin yarıdan fazlasında buzluk kısmı altta. Kullanımı daha kolay ve konforlu oldu. Ama hala beğendiğimiz bazı markaların buzluk kısmı alta olan modellerini göremiyoruz.

Özel tercihler :

Bunları da kısa kısa sıralamak istiyorum.

 • Otomatik buz yapma özelliği : çok buz tüketenler için tercih edilir.
 • Soğuk su sebili: Kapağı açmadan yazın soğuk su içildiği için enerji tüketimini azaltır, kolaylık sağlar.
 • Cam ön kapak: Özellikle siyah renginden dolayı şık duruyor ama iki olusuz yönü var. Daha pahalı, temizliği daha zor olmaktadır.
 • İnox Gövde: hem daha şık ve hem de daha sağlam oluyor. İnox olmayan  (beyaz ) buzdolapları  zamanla sararma yapabiliyor. Yeni inoxlar daha az leke tutuyor. Parmak izi yapmayan inoxları kastediyorum.

Buzdolabı Fiyatı : (En Önemli Belirleyici)

Bana kalsa hem genişliği, hem markası ve hem de dış kapağının mükemmel deseninden dolayı Oktay ustanın yemek programlarında  kullandığı modeli alırım. Ama 8500 tl gibi bir fiyatı buzdolabına vermem ekonomik gücüm açısından mümkün değil.

Buzdolabına harcayacağımız para herkesin tercihine ve bütçesine göre değişiyor. Burada verebileceğim tek bilgi özellikle tekno marketlerin mağaza açılışları ya da özel indirimlerinin istediğimiz ve özellikleri iyi buzdolabına denk geldiğinde kaçırmamamız gereklidir. Çok nadiren markalar kendileri de bazı modellerde özel indirimler yapıyorlar. Bu % 25-30 hatta 35 lik gerçek indirim kampanyaları yapabilen tekno market indirimlerinin yanında sönük kalıyor.

Hangi Soruların Cevabı Burada? Bahsettiklerimizden bazıları…

 • No frost Buzdolabı tavsiyesi
 • En iyi buzdolabı yorumları – özellikleri
 • Hangi buzdolabı alınır?
 • Buzdolabı önerisi – Buzdolabı seçimi
 • En sessiz buzdolabı
 • En geniş hacimli buzdolabı hangisi?
 • En iyi gardrop tipi buzdolabı hangisi?
 • Hangi buzdolabı alınmalı?
 • En sağlam buzdolabı
 • Kombi buzdolabı kullanışlı mı?
 • Elektrikli ev aletleri ve buzdolabı enerji tüketimi karşılaştırma

Burada anlatılanlar dışında yorumlarınızla ve indirim kampanyalarından haberdar ederek katkıda bulunduğunuz için Teşekkür Ederiz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.4/5 (37 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +7 (from 9 votes)

Buzdolabı – Derin Dondurucu, 4.4 out of 5 based on 37 ratings

92 Yorum »

 1. Nevriye Kurban 31 Temmuz 2015 saat 12:30 - Yanıtla

  Merhaba Atilla bey.

  Halihazırda 506 lt. Profilo Turbo Cooler buzdolabımız var. Hem boyutu yetmiyor artık, hem koku yapıyor, hem de arka taraftaki yiyeceklerde donma oluyor. Bu sebeple değiştirmeye karar verdik.

  Birkaç mağaza dolaştık ve çeşitli modellere baktık:

  Samsung RT5962DTBSL/TR 3000tl
  Vestel Puzzle NF655 X 3900tl
  Sharp SJ-SC700V 3400tl
  LG GR-B802HLPM 3300tl

  Bu modellerden hem performans-kullanışlılık, hem de marka kalitesi ve servis hizmeti açısından hangisini önerirsiniz?

  Bunlar dışında sizin önerdiğiniz bir model var mı?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Zülal 30 Temmuz 2015 saat 00:07 - Yanıtla

  Merhaba
  Gardırop tipi buzdolabı almak istiyoruz. Bosch marka KFN91PJ20N almaya karar verdik.liste fiyatı 6300 lira taksitle 5900 e bıraktılar. Siemens in aynı model buzdolabına da aynı fiyatı verdiler. Siemens mi alsak Bosch mu alsak kararsız kaldık. Burdaki Yorumları okuyunca Sharp modele çok baktım ama Ankara’da gidip bakabileceğiz bir mağaza yok servisinden de emin olamadığınızdan sharptan vazgectik
  Bir de uygun fiyat veren sizin linkini paylaştığınız bizlerin yabancı olduğu sitelere ne kadar güvenebilirsiniz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Ertuğrul 27 Temmuz 2015 saat 01:42 - Yanıtla

  Ömer kardeşim 7000 liralık bir fiyata çıkınca size en güzel buz dolapları kurban olsun :)
  Sizin seçtiğiniz dolabın özelliklerine bakarsak durum şöyle;
  254 Soğutucu için Net(Litre)
  765 Net Toplam(Litre)
  511 Buzdolabı için Net(Litre)
  İşlenmiş Çelik Renk
  İnvertör Motor
  Güneş Enerjili Koku Giderici
  Enerji Tüketimi 490 kW saat/yıl
  A+ Enerji Sınıfı
  39 dBA Ses Seviyesi
  İç LED Aydınlatma
  Üst+Yan LED Aydınlatma
  Mediamark ta Vatanın büyük mağazalarında, carrreforusa daki avm lerdedki samsunga özel kısımlarda falan Samsungun böyle lüks modellerini görüyorum.
  Ürünün tipi güzelmiş.765 litrelik net hacmi de çok büyük. Su pınarı var. 39 desibellik gürültü seviyesi de çok iyi. Enerji tüketimi bu hacim için orta sayılır. Enerji tüketimi A+. A++ olabilirdi. Samsung buz dolaplarında 10 yıl garantili inverter motor var.
  Bu fiyatlara kadar çıkınca
  Ben şimdi olabilecek fırsatları sayıp dökeyim.
  1-Hitachi R-S700GPRU2 GBK
  Bu buzdolabının videosu
  https://www.youtube.com/watch?v=XjjZRfKtndE
  Fiyatı 7000 lira.Satıldığı yer Enplus mağazaları. Ömer kardeş ben Enplustan bir kaç defa kendim için alışveriş yaptım. bayağı bir ürünü de arkadaşlara buradan aldık. Hakkı zatında Enplus zenginlerin beğenilerine hitap eden kaliteli ürünler satan mağazadır. Normal şartlarda En plusun fiyatları çok avantajlı değil. Kampanyalarda durum değişir.
  Bu buzdolabını değerlendirdiğimde durum şöyle oluyor;
  Evvela Hitachi buzdolabı teknolojisinde işin piiri bir markadır. Bunu alıp kullananların beğenileri bir tarafa forumlarda üstadların yorumları da netleştiriyor.
  linkini koyduğum youtube videosundan ürünün tipini şeklini bir güzel inceleyebilirsiniz.
  Hitachide senin beğendiğin Smasung ta olduğu gibi inverter soğutma ( inverter motor) var.
  Hitachiyi ve enplustan alınmasını tavsiye etmemin önemli bir nedeni var. Enplus mağazası şu sıralar hitachi buzdolaplarında ücretsiz 10 yıl garanti kampanyası uyguluyor. Ömer kardeş kesinlikle Samsungu alma bunu al derdim lakin diyemiyom. Nedeni senin beğendiğin dolabın net hacmi 765 litreyken bunun net hacmi 605 litre 160 litrelik net hacim farkı es geçilir değil. Dondurucu kısımları kısmı birbirine yakın. Dolap bölümünde fark çok fazla.
  Ürünün liste halinde özellikle şu şekilde
  Marka: Hitachi
  Model: R-S700GPRU2
  Ürün özellikleri:
  Hacimler
  Toplam hacim: 605 l
  Soğutma odası hacmi: 377 l
  Dondurucu Kapasitesi: 228 l
  Genel özellikler
  Dondurucu yerleştirilmesi: yanlamasına
  Kameraların sayısı: 3
  Kapı Sayısı: 2
  Kompresör sayısı: 1
  Yönetim: elektronik
  Enerji sınıfı: A ++
  Fonksiyonlar ve Özellikler
  No Frost: Evet
  Side-by-side: Evet
  Raflar: cam
  Boyutlar
  Boy: 176 cm
  Genişlik 91 cm
  Derinlik: 76 cm
  Sharpta 605 litrenin üstünde hacmi olan model yok. 605 litrelik modellere de bakayım diyebilirsiniz tabi. O zaman şu linki bir incleyin bakalım.
  http://www.sharp.com.tr/cps/rde/xchg/tr/hs.xsl/-/html/bueyuek-4-kapili.htm
  Bunları geçtikten sonra bana göre geriye incelenecek 3 marka kalıyor.
  1. LG. Yukarıdaki buzdolabı bilgilendirme yazısında Jethoca yazıda Oktay Ustanın programında kullandığı buzdolabından bahsediyor. araştırdım. O buzdolabı üzeri çiçek desenli LG marka. Onun devamı yeni Lg listesinde yok. onun yerine sana 887 litre brüt hacimli güzel bir model buldum.
  LG GR-J297WSBV 842 Lt A+ Enerji Sınıfı Gardırop Tipi Buzdolabı.
  Fiyatı da fena değil. 6000 liradan başlayıp 6400 lira civarına çıkıyor. işte link.

  http://www.bizdeuygun.com/LG-J297WSBV-842-lt-A-Enerji-Sinifi-Gardirop-Tipi-Buzdolabi_218689.html?gclid=CjwKEAjwitKtBRCt3uOYsY2v7FASJACJU5XsqTlBTj3aBpGhfBwrQ0EXtLDHpHMup9oN2AVKQIjuuhoCWWvw_wcB
  Özelliklerine baktığımda 39 desibel gürültü seviyesi çok iyi, 571 kw yıllık tüketim fena değil. ( brüt 887 litrelik bir dolaptan bahsediyoruz) Multi Air Flow soğutma sistemi iyi. LG ler de Sasung gibi 10 yıl kompresör garantisi veriyor. Kapıyı açmadan bazı gıdaları almayı sağlayan door in door özelliği var. Bu siizin Samsunta da vardı galiba.Yine supınarı olayı da var.
  Özellikleri liste halinde şöyle :
  Çocuk Kilidi NoFrost Sistemi Inverter Linear Kompressör
  Multi Air Flow Kapı İçi Buzmatik
  Temperli Cam Raflar 10 Yıl Kompressör Garantisi A+ Enerji Sınıfı
  Moist Balance TM Crisper/ Nem Koruma Gözü LED Dokunmatik Kontrol LED İç Aydınlatma
  Hygiene Fresh Pratik Kapı Ekspres Dondurma Dijital Sensörler Bioshield
  Benim çok yakın arkadaşıma gardırop tipi buzdolabı ararken o LG leri dolabın orta kısmındaki duvar ie dolap ikiye bölünüyor diye kullanışsız bulmuştu. Yine benim tavsiyemle arkadşa sharp aldık. Bu dolabın kapakların kapanma kısmından ikiye bölünmesi durumu sizin için sorun olmaz. Nedeni sizin ve eşinizin çok beğendiği samsungta o şekilde.
  Ömer kardeşim kalite olarak hitachinin yazdığım modeli çok üstün ama hacmi küçük. Lg nin ise hacmi çok iyiymiş. Ürünü canlı canlı bir görün derim.
  2- Siemens: Siemenste sizin standartlara yaklaşan iki model var. İkisi de sizin beğendiğiniz samsunga ebat ve özellik olarak yaklaşamıyor. Durumu şöyle analatayım. Düz dört kapılı olan modeli brüt 673 litre ile samsungtan 100 litre kadar küçük. Su pınarıda yok.bu modelin ismi : Siemens KA 62 NV 70 NE inox
  Net hacmi 53http://www.beyazesyalar.net/?urun-302-Siemens-KA-62-NV-70-NE-SOLO-SOGUTUCU-NO-FROST-BUZDOLABI.html7 litre. Yani hitachi ve sharplardan bile küçük.
  fiyatı 3600 liradan başlayıp 4000 liralara çıkıyor ama ben siz samsungun o modelini beğendikten sonra bunu hiç tavsiye etmem.
  İkinci modelin su pınarı var.Ama bu klasik 4 kapılı değil. Üsttehttps://www.google.com.tr/search?q=S%C4%B0EMENS+KF+91+NPJ+20+N+Inox&biw=1366&bih=667&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI06OWoOP5xgIVRoYsCh0udw4u#imgrc=p1UjIZ_QWtZAcM%3An iki kapılı alt tek kapılı. Resmi ile ilgili link
  onunda fiyatı 5500 liradan başlıyor.
  Ömer kardeşim bu iki modeli önermediğim için ayrıntılara hiç girmeyim bence. Ayrıntılara buradan bakabilirsin. http://www.beyazesyalar.net/?urun-1445-SiEMENS-KF-91-NPJ-20-N-Inox.html

  3- Liebherr. İşte buzdolabının şahı padişahı. Hiçbirini alma sadece bunu al derim. AMAAAAAAAAAAAAAAAA su pınarı yok. Bana göre bu ayarda Samsung buzdolabı almak reno nun lükx modelini almak gibidir. Liebher almak ise Mercedes almak gibidir. iki tane model var. Birisinde kaba tabirle manyak bir kampanya var.
  ilk model: liebherr sbsesf 7212 comfort gardrop buzdolabı. en uygun fiyata burada 5800 lira. http://www.makrova.com/liebherr-sbsesf-7212-comfort-gardrop-tipi-buzdolabi.html?ref=akakce&v=1.54.8
  Teknik Donanım
  Enerji Verimlilik Sınıfı
  A+/A+365 Günde Enerji tüketimi (Yıl/kWh) 461
  24 Saatte Enerji Tüketimi (kWh) 1,26
  Toplam Net Hacim (lt)651
  Net Hacim-Soğutucu Bölümü (lt)390
  Net Hacim- Dondurucu Bölümü (lt)261
  Toplam Brüt Hacim (lt) 709
  24 Saatte Dondurma Kapasitesi (kg) 20
  Arızalarda Saklama Süresi (Saat) 43
  Ses-Yankı Seviyesi dB41
  Kompresör Adeti 2
  Malzeme Özelliği
  Kapı-/Kapak Malzemesi SmartSteel özellikli paslanmaz çelik kapı
  Gövde Malzemesi ÇelikGövde RengiPaslanmaz Çelik.
  Ebat Bilgileri
  Ebat Ölçüleri (cm) 185,2/121/63 Ağırlık (Kg) 90,4
  Fonksiyon Bilgileri.
  SuperFrost-Fonksiyon Zaman kumandalıSuperCool Evet
  Ömer kardeş liebherr liern derinliği az genişliği fazladır. onuda bilmende fayda olabilir.
  Sıra geldi manyak avantajlı modele. Bu ürün Liebherr in resmi satış yerinde çok avantajlı. yoksa başka yerde fiyatı 10.000 liranın üzerinde. Zaten liste fiyatı da 12.500 lira.
  Ürün: LIEBHERR SBSes 7353 PREMIUM BUZDOLABI.
  Bio freshh özellikli. Mesela n11 de fiyatı 11.000 lira civarında. http://urun.n11.com/buzdolabi/liebherr-sbses-7353-premium-buzdolabi-P12455640. kaçırılmayacak fırsat ise 7500 liralık fiyata. http://www.liebherrsatis.com/398-sbses-7353-premium-satinal.html
  Ömer kardeş senden özel ricam şu ürünü bir incele. normal fiyatı çok yüksek çünkü. Akakaçenin fiyat sıralama linkini veriyrum.
  http://www.akakce.com/buzdolabi/en-ucuz-liebherr-sbses-7353-fiyati,844919.html
  Bu dolabın soğutma taze tutma özelliklerinden tutta malzeme kalitesine hepsi çok üst düzey. hepsi kral kalite.
  Özelliklerini liste halinde yazalım
  Enerji Verimlilik Sınıfı A/A+
  365 Günde Enerji tüketimi (Yıl/kWh) 529 24 Saatte Enerji Tüketimi (kWh) 1,4
  Toplam Net Hacim (lt) 667 Net Hacim-Soğutucu Bölümü (lt) 548 Net Hacim- Dondurucu Bölümü (lt) 119
  Toplam Brüt Hacim (lt) 726
  Dondurucu Bölümünde NoFrost Evet
  24 Saatte Dondurma Kapasitesi (kg) 14
  Arızalarda Saklama Süresi (Saat) 31
  İklim Sınıfı SN-T
  Ses-Yankı Seviyesi dB 42
  Kompresör Adeti 2
  Bağımsız Soğutma Devresi 3
  Malzeme Özelliği
  Kapı-/Kapak Malzemesi SmartSteel özellikli paslanmaz çelik kapı
  Gövde Malzemesi Paslanmaz çelik Gövde Rengi Paslanmaz çelik
  Ebat Bilgileri
  Ebat Ölçüleri (cm) 185,2/121/63 Ağırlık (Kg) 163,9
  Soğutucu Bölümü Raf Sayısı 9 Soğutucu Bölümü Ayarlanabilir Raf 7
  Şişe Rafları
  Raylarlı BioFresh Çekmeceleri Evet Bunlardan DrySafe 1
  Bunlardan HydroSafe 1
  FrostSafe-Sistem Ön tarafı şeffaf, her tarafı kapalı çekmeceler VarioSpace Evet
  Soğutucu Akü Adedi 2
  Dijital derece göstergeli MagicEye Derece Göstergesi
  BioFresh- & Dondurucu bölümü Derece Göstergesi Soğutucu Bölümü Dahili dijital
  Derece Göstergesi Dondurucu Bölümü Dahili dijital.
  BioFresh Evet SuperFrost-Fonksiyon Miktar kumandalı
  SuperCool Evet Çocuk Emniyeti Evet
  Duvara Sıfır Kullanım & Ankastre İmkanı Evet
  Kapı Yönü Sol sabit / Sağ sabit

  Ömer bey liebherr buzdolapları 2 değil 4 yıl garantilidir. Bu ürün çok avantajlı ama iki hususiyeti var. Evvela fırsat ürünü. Yani bu gün yarın fırsat kaçabilir. Belki de ürünü sepete ekle desek yok diyecekler. İkincisi teşhir ürünü. Bence problem olmaz. ama 7500 lira para vereceksiniz. iyice incelemek lazım.
  Gelelim haticeden son neticeye.
  Ömer kardeşim samsungun klasik 400-500 litrelik dolapları deseydin uzak dur derdim. Çünkü bunların kapı yönü değişmez, gürültü desibelleri gerçeği yansıtmaz, servisi siemens kadar yaygın değildir, malzeme kalitesi ve soğutma teknolojileri vasatın altında falan filan. Ama bu büyük elektronik mağazalarında gördüğüm hayvan gibi iri inox modelleri biraz daha iyi gibi. Ben buzdolabı tercihinde önce sharp hitachi ve liebheri sonra siemensi eledikten sonra samsunga bakarım.
  Samsungtan sonra su pınarı, kapıyı açmadan meyveleri alma özelliği samsungtan daha geniş hacmi ve daha ucuz fiyatı ile LG geliyor. Ben olsam hangisi alırdım dersen su pınarı olmamasını sineye çeker Liebher alırdım. Liebherr ile samsung muş, siemensmiş falan aralarında kalite yönünden klasman farkı var. Birisi süper ligin takımı diğeri ikinci ligin iyi takımı gibi düşünebilirsin.
  Ömer kardeşim son kararı sen ver. 7000 lira para çıktıktan sonra bir üründe kesin bunu al deyip vebal almak istemem.

  .

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Asılhan 25 Temmuz 2015 saat 07:37 - Yanıtla

  Iyi günler Atilla Bey buzdolabı konusunda bana da yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben de buzdolabı almak istiyorum ama sizin önerdiğiniz Sharp buzdolabı ve Hitachi buzdolabı bizim Bütçeyi baya aşıyor. Bende Electroluxta karar kıldım. Bu markanın kalitesi nasıldır almalı mıyım. Eğer değilse bütçeme uygun (2000₺) hangi markayı tavsiye edersiniz. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. triban3 17 Temmuz 2015 saat 07:53 - Yanıtla

  Atilla hocam merhabalar, iyi bayramlar dilerim.

  beyaz eşya için 6000 tl civarında bütçe ayırdım.

  çamaşır ve bulaşık makineleri için bosch tercih ettim.

  geri kalan meblağ ise 2000-2300 civarında. buzdolabı için ne tavsiye edersiniz bu fiyat aralığında.

  kriterler;
  1-yükseklik önemsiz, en 70 cm olmalı.
  2- gri renkte olanlar ilk tercihimdir.
  3-buzluğu altta olanlar ilk tercihimdir.

  tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 6. beste 14 Temmuz 2015 saat 23:00 - Yanıtla

  Kurutmalı çamaşır makınesı dayanıklı olurmu önericeğiniz urunlerı beklıyorum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. beste 14 Temmuz 2015 saat 22:53 - Yanıtla

  Aristonun buzdolabı ve diğer tüm beyaz eşya modellerinde önerebileceğiniz modeller varmı..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • beste 14 Temmuz 2015 saat 22:56 - Yanıtla

   hotpoint arıstonun inoksmu yoksa beyaz rengı hangısı ıyı olur..kararsız kaldım

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 8. Ezgi 9 Temmuz 2015 saat 10:43 - Yanıtla

  Atilla Bey merhaba,
  sitenin tavsiyeleriyle birlikte sizin yorumlarınızı da ilgiyle okuyorum.Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum.
  Ben sizden buzdolabıyla birlikte çamaşır makinesi ve bulaşık makinesiyle ilgili de yardım isteyeceğim.
  Toplamda 5000-5200 arası bir bütçemiz mevcut.
  Bulaşık makinesi için bosh grubunun SMS63M38 ithal üretim 6 programlı makinesini almayı düşünüyoruz.1500 tl değerinde yaklaşık olarak.
  Çamaşır makinesiyle ilgili de yorumlarınızı okuduktan sonra ailemizden de bir iki kişinin de kullanıp memnun kalmasıyla Lg markasının F12B8TDP ürününü almayı düşünüyoruz.
  Bu iki ürüne karar verdikten sonra buzdolabı için 2400civarı bir bütçemiz kalıyor.
  Buzdolabıyla ilgili yorumlarınızı okudum fakat bütçe olarak Sharp, hitachi yada Liebherr marka almamız zor gözüküyor.
  İnox rengi buzluk altta yada üstte farketmeyen bir model istiyoruz.
  Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 9. Atilla 2 Temmuz 2015 saat 03:29 - Yanıtla

  BERKAN BEY’E BUZDOLABI TAVSİYESİ
  Arkadaşlarbana yönelik soruların üzerinde hayli zaman geçtiği için mecburen cevap verirken önce soru mesajını alıntılıyorum.
  Berkan bey 4 haziranda şöyle yazmış;
  —————————-
  Berkan 4 Haziran 2015 saat 13:26 – Yanıtla
  Atilla Bey merhabalar. Yazılarınız çok güzel, bilgilendirme için teşekkür ederim. Allah nasip ederse yaza evleniyorum. Yeni eşyalar alınacak tabiki. Buzdolabı yeri 73 cm genişliğinde. Fiyatı çok önemli değil, enerji verimliliği, kullanışı vs daha önemli benim için. Sizden ricam bana da bir dolap önerebilir misiniz?
  —————————–
  Eğer fiyat önemli değil ama kalite önemli diyorsanız ben de doğal olarak üç markayı ön plana çıkarırım.
  1- LİEBHERR:
  . Buzdolabı alanıyla profesyonel olarak ilgilenen herkes bilir ki buzdolabı işinin mercedesi, BMW si (Ferrarisi Bugetti si demiyorum) olan sayılı marka vardır. Liebherr de bunlardan birisidir.
  Lİebherr in alacağımız bilinen bir markadan diyelim ki arçelik beko vestel siemens gibi markalardan ne üstünlüğü var derseniz, daha uzun süre taze tutma, enerji verimliliği, malzeme kalitesi gibi yönleri sayabiliriz. Elektrik kesildikten sonra ürünleri en uzun süre buzluk bölümündekileri koruma (en uzun dedim ise sub-zero miele gibi araba fiyatına satılan bir iki özel markayı hariç tutuyorum) özelliği de bence yine önemli.
  Bir Liebherr marka buzdolabı almamaya insanı itebilecek iki neden ortaya konulabilir. Yani olumsuzluk sayılabilecek iki unsurdan birisi fiyat ikincisi ise marka nın yaygın olmamasıdır. bu da servisinin bir Arçelik beko, vestel bosh profio gibi yaygın olmamasıdır. Berkan Bey merak etmeyin dolabınızı gelip kurarlar ve sorun olduğununda çözümlerler. sadece yaygın markalara göre bir iki günlük bir farkla bu işlemler gerçekleşir.
  Gelelim modellere:
  Modelleri sayacağım ama bir sorun var. Liebherr de genel olarak genişlik 75 cm civarında. Sizin genişlik 73 cm yazılmış. acaba 2 cm lik fark halledilemez mi?
  1-Liebherr CPESF 4613 Smart Frost Buzdolabı-İnox
  fiyatı 3200 tl ile 3400 tl arasında değişiyor. Hacmi 440 litre civarında. İnox. Bu ebattaki bir dolap için fiyat çok pahalı geldi bana. yıllık elektrik tüketimi 335 kw.
  Genel özellikleri iu şekilde :
  Liebherr CPESF 4613 Smart Frost Buzdolabı-İnox Ürün Detayı:

  Teknik Bilgiler
  Enerji Verimlilik Sınıfı : A+
  365 Günde Enerji Harcaması [kW Saat] : 335
  Kömpresör adeti : 1
  Ayrı kumanda edilebilen soğutma devresi : 2
  Soğutucu çözdürme yöntemi : Otomatik
  Dondurucu çözdürme yöntemi : Manuel
  İklim sınıfı : SN-T
  Arızalarda saklama süresi [Saat] : 30
  Dondurma kapasitaesi [Kg] : 8
  Ebatlar Yüks./En/Der. [cm] : 184/75/63
  Kapı yönü : Sağ değişken
  Hacim Bilgileri
  Brüt hacim soğutucu bölümü toplam [l] : 339
  İç hacim soğutucu bölümü toplam [l] : 337
  Brüt hacim dondurucu bölümü [l] : 99
  İç hacim dondurucu bölümü [l] : 95
  Kumanda yöntemi : MagicEye LED gösterge
  Kumandanın bulunduğu yer : İçte analog
  Isı göstergesi soğutucu bölümü : Analog
  Isı göstergesi dondurucu bölümü : Analog
  Fonksiyonlar
  SuperFrost : Zaman kumandalı
  SuperCool : Var
  Ayarlanabilir dondurucu ısısı : Var
  Arıza ikaz sinyali : Görsel ve sesli
  İmsak zamanı geldi. Yarın devam ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Atilla 2 Temmuz 2015 saat 16:28 - Yanıtla

   BERKAN BEY’E BUZDOLABI TAVSİYESİ ( DEVAM)
   Berkan Bey 73 cm genişlğindeki mutfağınızda size enerji tasarruflu ve çok kaliteli buz dolapları önermeye devam ediyorum.
   Liebherr markası ile ilgili önerdiğim ilk modelin hacmine göre ben fiyatını 3200-3400 tl olarak çok yüksek buldum.
   Liebher den bir kaç model daha yazıp kaliteli diğer markalara geçmek istiyorum.
   2-Liebherr CN 4013 Comfort NoFros
   yaklaşık 400 litre hacmindeki bu dolabın fiyatı 1950 tl ile 2400 tl arasında. Beyaz olan bu dolabın genişliği 60 cm.
   Teknik Bilgiler
   Enerji Verimlilik Sınıfı :A+
   365 Günde Enerji Harcaması [kW Saat] : 326
   Kompresör adedi : 1
   Kumanda edilebilir soğutma devresi : 2
   NoFrost : Var
   Soğutucu çözdürme yöntemi : Otomatik
   Dondurucu çözdürme yöntemi : Otomatik
   İklim sınıfı : SN-T
   Elektrik kesintisinde saklama süresi [Saat] :30
   24 saatte dondurma miktarı [kg] : 14
   Yıldız sayısı : 4
   Ebatlar Yüks./En/Der. [cm] : 201,1/60/63
   Kapı yönü : Sağ değişkenenel özellikleri şu şekilde:

   Berkan Bey bunların dışındaki Liebherr modelleri için ise size likn vereyim.
   http://www.liebherr-tr.com/tr-TR/buzdolaplari/3/11/0/0/0/0/0/1/#.VZU7Svntmkp
   Liebherr buzdolaplarını Mediamarkt ta bulmak mümkün.
   Liebherr buzdolaplarının üç olumlu özelliğini tekrarlayım.
   Sağlam
   Enerji tasarruflu ve
   Gıdaları daha uzun süre taze tutar. Sessizliği de eklemek mümkün.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ülkü 12 Temmuz 2015 saat 01:49 - Yanıtla

   Atilla Bey, benim ankastre fırın, ocak ve davlumbaz; buzdolabı, kurutma makinası almam gerekiyor. Ancak bu konularda hiç bir bilgim yok… Sadece buzdolabında Liebherr gardrop tipi almaya karar verdik.. Internetten araştırdığıma göre, benim alacağım fiyat oldukça cazip görünüyor. 5.500 TL. Sadece bio fresh özelliği yok. Olan tipi bizim için çok Pahalı.. Aslında bu da Pahalı ama, başka şeylerden kusacağız artık… Özellikle fırını iyi seçmek istiyorum.. Nemlendirici özelliği filan olanlar varmış… Aklım Franke de ama o da çok fiyatlı… Liebherri alacağım yer, Aristo’nun ankastre fırın Ocak davlumbazını önerdi. Ne dersiniz?? İtalya’n markası olduğundan, özellikle pişirme ürünlerinde çok iyiymiş… Doğru mudur??? Bir de kurutma makinası tavsiyesi alabilir miyim lütfen???

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 10. ESRA 24 Haziran 2015 saat 13:13 - Yanıtla

  ATİLLA BEY VE DİĞER ARK.LARIN FİKRİNİ MERAK EDİYORUM LİYFEN YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
  BUZDOLABINI DEĞİŞTİRECEĞİZ İNŞALLAH YAPILAN YORUMLAR DOĞRULTUSUNDA SHARP AĞIR BASIYOR, HER NE KADR BUZLUĞU ÜSTTE OLSA DA…YALNIZ TAKILDIĞIM BİR NOKTA VAR; CAM KAPI OLAYI. CAM KAPI OLMAYANLAR DİJİTAL DEĞİL. BANA DİJİTAL DAHA CAZİP GELMEKLE BERABER O DA CAM KAPI.. SİZCE CAM KAPIDA PROBLEM YAŞAR MIYIM, KIRILIRSA BÜTÜN KAPIYI DEĞİŞTİRMEK GEREKECEK :( BİR DE TEMİZLİĞİ DİĞER KLAİSK DOLAPLARA GÖRE NASIL

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 11. Atilla 24 Haziran 2015 saat 02:41 - Yanıtla

  Kıymetli site takipçileri. Herkese hayırlı ramazanlar diliyorum.
  Uzun zamandır bu siteye bakmaya fırsatım olmadı. İşlerim bir ay boyunca çok yoğundu. Bana yönelik çok soru ve yorum isteği gelmiş. Bildiğim kadarı ile onları yanıtlayacağım.
  Tarih sırasına göre cevaplamaya başlayayım.

  YUNUS BEY;

  ————-Merhaba Atilla Bey
  öncelikle böyle bir siteyi kurduğunuz ve yardımlarınız için teşekkür ederim..
  sizden şöyle bir yardım bekliyorum mümkünse;
  buzdolabı yerinin ölçüleri 185 cm yükseklik ve 85 cm genişlik, derinliği ölçmedim yer müsait..
  aradığım özellikler;
  – no frost olması
  – uzun süren tazelik
  – koku giderici teknoloji
  – A+ veya daha üstü
  -..
  gibi gibi çeşitli verimli özelliklerin olması açıkcası
  Sharp ve Hitachi modellerine baktım fakat hitachide tek kapılı modeller çok dar ve hacimleri küçük.
  Sharp SJ-SC700VSL bu modeli beğendim sizin değerlendirmenizi merak ediyorum.
  Siemens’in hangi modelini tavsiye edersiniz??
  Teşekkür ederim tekrardan iyi çalışmalar diliyorum..———————
  Yaklaşık bir ay önce böyle bir mesajınız olmuş. teknik bilgilere gelmeden önce bir konuyu açıklamak istiyorum.
  SİTEYİ BEN KURMADIM. BEN BU SİTEDE YORUM YAZIYORUM. Bunu daha önce de açıklamıştım ama teknik ifadeler içeren yorumlar yazınca millet beni sitenin sahibi sanıyor.
  Neyse gelelim asıl konuya.
  Benim cevap çok gecikti. inşallah buzdolabı almamışsınızdır. Aldıysanız hayırlı olsun gle güle kullanın ama bu yazdıklarımın size faydası olmayacak.
  BUZDOLABI ÖZELLİKLEİRNİZ: Buzdolabı için ayrılan yeriniz oldukça iyiymiş. Özellikle 85 cm lik genişlik brüt 600 litrenin üzerinde iki kapılı( siz tek kapılı yazmışsınız ama gardırop olmayan normla modeller iki kapılıdır. ) bir buzdolabı almanızı sağlar. Buzluk kısmının altta mı üstte mi olacağını belirtmemişsiniz ama ben günümüzde kombi ( buzluk altta) modellerin standart hale geldiğini dikkate alarak buzluk altta kabul ediyorum. Ürünün beyaz mı yok sa inox mu ya daön kımının siyah cam mı olacağını da belirtmemişsiniz.
  HİTACHİ BUZDOLAPLARI: Buzdolabı konusunda çok çok kaliteli bir markadır. Ülkemize bu markayı genel olarak Enkay grup getirir ve enkayın satış mağazası olan ENPLUS mağazalarında satılır. gel gelelim bu ürünlerle ilgili sizin eleştirilerinize katılmamak mümkün değil.
  İki konuda olumsuzlar.
  1- Genelde gardırop modelleri yaygın. İki kapılı modelleri pek yok. Olanlarda uzun ince yapılı. Sizin 85 cm genişliğindeki alanınıza uymayacak.
  2- Hitachilerde buzluk kısmı üstte. Bİr uzmana bu durumun nedenini sorudum ve bana dedi ki ; ” Bu markayı kullanna ülkelerde et benzeri ürünlerin tüketimi ülkemize göre çok çok fazla. Yani buzluk kısmı daha çok kullanıldığı için bu kısmı üste yapmışlar.
  Hitachi nin 600 litrelik bir iki modeli var ama onları şu anda satışta göremedim.
  Keşke sizin ölçülere uygun iki kapılı bir hitachi buzdolabı modeli bulabilseydim. Çünkü şu sıralarda bu buzdolabında ENPLUS markası 10 yıl ücretsiz garanti uygulaması yapıyor.

  SHARP SJ-SC700VSL YORUMLARIM
  Kendi yorumlarıma geçmeden önce ürünün özellikleirni hem sizin içinde diğer site takipçileri içinde iste halinde yazayım.
  No-Frost Sistemi
  Hibrit Soğutma Sistemi
  Plasmacluster İyon Sistemi
  Enerji sınıfı A+
  LED dokunmatik kontrollü panel
  LED iç aydınlatma
  PCI taze alan
  Elektrik tüketimini azaltmak için EKO düğmesi
  Ayrıntılara girecek olursak:
  Ana Özellikler
  Renkli gümüş
  Enerji verimliliği sınıfı A+
  Enerji tüketimi (kWh/ yıl) 417
  Kapasite (Litre) Net:
  Toplam 583
  Buzluk 150
  Buzdolabı 433

  Enerji verimliliği sınıfı : A+
  Yıllık enerji tüketimi (kWh/ yıl) 417
  Saklama hacmi dolap (net toplam) (L) 433
  Taze gıda için saklama hacmi (yakl. + 5°C) (L) 433
  Saklama hacmi buzluk (net toplam) (L) 150
  Sıcaklık yükselme süresi (s) 19
  Dondurma kapasitesi (kg/24 saat) 7,0
  İklim sınıfı SN-T
  Havaya akustik parazit yayma (dB(A) re1 pW) 39

  Özetle: Hacmi net 583 litre ( çok iyi), A+ enerji ile yıllık 433 kw lektrik tüketimi bu da iyi sayılır. 39 desibellik gürültü seviyesi de çok iyi. ( en mükemmeli 37 desibel) . Buzluk kısmı üstte bir model.
  uzun süre taze tutma, plazmacloster falan özelliklerini artık sharplarda saymaya gerek yok.

  Benim Yorumlarım: Ben sharp buzdolaplarına hep olumlu bakmışımdır. BUnda etkili üç neden var.
  1- Japon markası ve sağlamcı bir marka
  2- Plasmacloster iyon özelliği ile ürünleri uzun süre taze tutma sağlıklı soğutma özelliği.
  3- Aldırdığım ve yüz yüze görüştüğüm tüm tanıdıkların memnun olması.
  Bu modelde soğutucunun üstte olması sizin için olumusuzluk oluşturmayacaksa problem yok.
  Bu model eşimin yengesi ve benim yemgemin (ne tesadüf) 10 yıl önce aldıkları bej rengi buzdolabının devam serisi şeklinde. Bu dolaplar alınalı 10 yıl geçti. Birisi Ankara’da spot satan yerden 1300 tl ye peşin aldılar. Öbürü ise Balıkesir Gönen de taksitle 1950 tl ye aldı. Cihazlar taş gibi desem yeridir. Kesinlikle ne tanmir ne de arıza çıktı.
  yusuf bey bu modelin hacmi tam sizin ölçülere uyuyor. 583 litrelik net hacmi lütfen brüt hacim ile karıştırmayın. Mesela benim kullandığım Beko 9485 NEXK model kombi tipi buzdolabının brüt hacmi 630 litre. Zaten en boy yükseklik diye bakınca anlaşılıyor. Yükseklik 182.5, Genişlik 84, Derinlik 79.5 cm.
  Sharp’ın ise yüksekli 185 cm. ( sizin yükseklik 185 cm diye yazmışsınız.), genişlik 80 cm ve derinlik 72.5 cm. Hemen hemen aynı.
  Fiyatına gelince: 3100 tl den başıyor ve 3500 tl civarına kadar çıkıyor. Dövizdeki artışa bağlı olarak fiyatlar biraz yükselmiş. Geçn sene 2600-2800 tl ciavarında bulana biliyordu.
  Ben bu buzdolabını alacak olsam tek olumsuzluk olarak buzluk kısmının altta olmamasını bulurum. Onun dışında hacmi, soğutması, koku giderici özelliği, sharp patentli iyon teknolojisi, sesi enerji tüketimi çok iyi. Fİyatı fena değil.

  Yusuf bey bu kadar. Siemenslerle ilgili yorumumu da başka zaman yaparım.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 12. MÜCAHİT ŞAHİN 22 Haziran 2015 saat 13:14 - Yanıtla

  iyi günler atilla bey ben buzdolabı alacağım ama bir sorum olacak alttan dondurucu ile üsten dondurucu arasındaki farklar nelerde ve hangisini tercih etmeliyim. iç hacmi 500-600 lt arasında buzdolabı almak istiyorum .bosch ve Arçelik arasında kaldım siz hangisini tercih edersiniz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 13. SEMRA 19 Haziran 2015 saat 16:07 - Yanıtla

  Slm Atilla Bey uzun araştırma ve incelemelerden sonra hem ölçülerime uygun hemde yaygın servis ağından dolayı bosch KGN57PI36 N aldım yaklaşık 50 gündür kullanıyorum. derinliği 77 cm olmasından dolayı kullanışlı fırın tepsilerini bile çok rahat alıyor çok iyi soğutuyor sesi mutfağımız açık mutfak olmasına rağmen rahatsız etmiyor elektirik faturasını henüz kontrol etme şansım olmadı bu yüzden elektirik tüketimi konusunda bilgi veremeyeceğim.aldığım yeşillikler en az 2 hafta dayanıyor kısacası şimdilik aldığım buzdolabı beklentilerimi karşılıyor bilgi ve desteğiniz için tşkler emeğinize yüreğinize sağlık.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 14. Birol 18 Haziran 2015 saat 01:03 - Yanıtla

  Buzdolabı arıyorum biraz araştırdım gürültü seviyesi sağlamlık sebzelerş taze tutması ,çok az elektirk yakması ve iç hacminin geniş olması dolayısıyla samsung u tercih etmem gerektiği izlenimini aldım.Siz ne dersiniz bu arada aradığım dolabın çok büyük olmasına gerek yok 2 kişiyiz sonuçta evde fiyat 2000 i geçmemeli,hangi samsung modelini tavsiye edersiniz,tesekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (4 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 15. Şeyda 17 Haziran 2015 saat 11:06 - Yanıtla

  Merhaba Atilla Bey,

  Dün tesadüfen yazdıklarınızı okudum ve oldukça yol gösterici buldum.
  Bizde buzdolabı almayı planlıyoruz ve yazınızı okuduktan sonra daha önce kararlaştırdığımız markadan vazgeçtik.
  Benim için öncelikle iç hacmi ve kullanışlılığı, Ürünleri taze tutabilmesi ve fiyatı önemli. Net hacmi 400lt civarı. dondurucu hacmi de 115lt cvarı olabilir.
  3000 TL civarında bütçemiz var ve bu özelliklere istinaden istediğim fiyat ve altına hangi dolabı önerirsiniz? Toplumumuzda Bosch Siemens Alman malı kalitelidir yargısı var ama internet araştırmalarım sonucu yanıldığımı farkettim. Şuan tamamen kararsızız hangi marka olacağı konusunda ve zamanımızda kısıtlı malesef en kısa zamanda yorumlarınızı bekliyor olacağım.
  Diğer sorumda low frost mu no frost mu olacağı hangisi daha kullanışlı bazı sitelerde low frostla ilgili ön yargıların tamamen yersiz olduğunu okudum.Bazı yerlerse önermemiş. Bu da kararsızlığımızı artırıyor maalesef.
  Sizden etkileyici bir cevap alabiliriz umarım.
  Teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 16. nuray 4 Haziran 2015 saat 18:48 - Yanıtla

  Buzdolabı yeri 72 cm genişliğinde. Fiyatı 1400 tl’ye kadar. No frost, enerji verimliliği, kullanışı, güvenilirliği, sıkıntı çıkarmaması önemli. Olmusken parama göre iyi bir seçim yapayim dedim ama birkaç markaya baktım iyice kafam karisti. bana da bir dolap önerebilir misiniz? Teşekkürler…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 17. Berkan 4 Haziran 2015 saat 13:26 - Yanıtla

  Atilla Bey merhabalar. Yazılarınız çok güzel, bilgilendirme için teşekkür ederim. Allah nasip ederse yaza evleniyorum. Yeni eşyalar alınacak tabiki. Buzdolabı yeri 73 cm genişliğinde. Fiyatı çok önemli değil, enerji verimliliği, kullanışı vs daha önemli benim için. Sizden ricam bana da bir dolap önerebilir misiniz?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 18. Yunus 1 Haziran 2015 saat 17:21 - Yanıtla

  Merhaba Atilla Bey

  öncelikle böyle bir siteyi kurduğunuz ve yardımlarınız için teşekkür ederim..
  sizden şöyle bir yardım bekliyorum mümkünse;
  buzdolabı yerinin ölçüleri 185 cm yükseklik ve 85 cm genişlik, derinliği ölçmedim yer müsait..
  aradığım özellikler;
  – no frost olması
  – uzun süren tazelik
  – koku giderici teknoloji
  – A+ veya daha üstü
  -..
  gibi gibi çeşitli verimli özelliklerin olması açıkcası
  Sharp ve Hitachi modellerine baktım fakat hitachide tek kapılı modeller çok dar ve hacimleri küçük.
  Sharp SJ-SC700VSL bu modeli beğendim sizin değerlendirmenizi merak ediyorum.
  Siemens’in hangi modelini tavsiye edersiniz??
  Teşekkür ederim tekrardan iyi çalışmalar diliyorum..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 19. Atilla 24 Mayıs 2015 saat 00:09 - Yanıtla

  ÖMER BEY’E KISA GEÇİCİ CEVAP:
  Ömer bey daha ayrıntılı cevabı yarın ya da müsait olduğum bir zamanda yazacağım.
  Cihazınızın çok ucuz olan fiyatı almak isteyen diğer almak isteyenler içinde bilgilendirici olacak.
  Sesi ve boyutları konusundak olumlu duruma da sevindim.

  Gelelim sıkıntılara :
  Siz şöyle yazmışsınız.
  “eksi olarak gördüğüm çok uzun süre tazeliğini Koruma olayı biraz zayıf,mesela kesilmiş limonu kurutuyor,gerçi bunu en iyi yapan amana imiş öyle öğrendim.küf konusu ise eski dolabıma göre çok iyi ama yinede salçayı bir defa küflendirdi ilk başta başka olmadı.onuda ilk seferinde olduğu için ANCA temizlenmiştir bakterileri diye düşünüyorum.sadece şu anda koku sorunu var birtürlü geçmedi,normalmidir ”
  Ben tam anlamadım.
  Sanırım siz iki sorundan bahsediyorsunuz.
  1- Uzun süre taze tutmuyor, sanıldığı gibi küflenmeyi engellemiyor.
  2- Dolabımda geçmeyen kalıcı bir koku oldu.

  Ömer Bey ben sharp’ın daha ucuz modellerinde buzdolabının Beko (Arçelikte aynı) , Vestel, Hotpoint Ariston markalarının pahalı modellerinden daha uzun süre taze tuttuğunu bizzat test ettim. Kesin kanaate ulaştım. Ancak beklentiyi de çok abartmamak gerekir.
  Sizin salçada oluşan küf olayını ben tam anlayamadım. İlk seferde küf yaptı bir daha yapmadı demişsiniz.Daha ayrııntılı yazarsanaız sevinirim.
  Kesik limonun no frost bir buzdolabında kuruması normal. Noforst teknolojisini kullanan bir buzdolabında gıdalar ya kapalı bölümlerde ya da kapalı kaplar içinde tutulmalıdır. Su ve buz oluşmasını engelleyen yöntem aynı zamanda gıdalarında kurumasına tatsızlaşmasına neden olur.
  Ben koku olayını da anlamadım. Kokunun nasıl başladığını neden kaynakladığını yazmamışsınız. Yepyeni bir buzdolabında şimdiden kalıcı bir koku oluşması normal değil gibi. Ömer bey sizden ricam daha ayrıntılı yeni bir mesaj yazın ve hem ben hem de sharp’ı düşünen insanlar bilgilensinler. Ben de daha ayrıntılı teknik cevaplar veririm o zaman.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 20. esra yıldız 14 Mayıs 2015 saat 11:45 - Yanıtla

  atilla bey şimdi iklimsayla görüştüm. artık sabancının sharp buzdolabı getirmediğini ellerinde olmadığını belirttiler.yani kim satıyo?? servisi nasıl, kim??? bu konu sıkıntılı sanki??? sizce??

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 21. esra yıldız 14 Mayıs 2015 saat 10:54 - Yanıtla

  atilla bey mrb. siteniz emek verilmiş, vakit ayrılmış, insanlara faydası olacak güzel bi site tebrikler..
  buzdolabı almayı düşünüyorum sizin de fikrinzi almak istiyorum. şimdiki buzdolabım küçük sebze meyve dayanmıuo ve buzlandırıyor onun için içi daha geniş daha kullanışlı şık ve sessiz (açık mutfak) bir buzdolabı istiyorum tabi ne kadar az elektrik hasrcarsa o kadara iyi. samsung lg ve sharp arasında kaldım gibi bişey. lıebherr hitachı için de iyi demişsiniz ama onların dolabını yakından hiç görmedim adanada satan yer de bilmiyorum , servis? (ilçede olduğumu da düşünürseniz)
  henüz sharpı da yakından görmemeiş olsam da hep iyi bahsedilmiş.

  öncelikle buzluk altta olursa ne olur üstte olursa ne olur? buzluğu altta olunca motor problemleri çıkıyo dediler??

  beyaz /inox/cam? sharpın modellerini yakından görmemeiş olsam da inox yok sanırım beyaz y ada cam gibi. camın kullanışı temizliği nasıl olur ki ben çalışan biriyim beni zorlar mı acaba sürekli temizlik ister mi??ya da beyaz bi süre sonra sararma mı yapacak???

  bikaç model var;
  sharp sjsc700v (sharp da inox var mı göremedim beyaz ya da cam yüzey diyo???
  lg gr b802hlpm
  lg gr m762gshw
  samsung rt 5962dtbsl samsung rt53h6395sl

  lütfen en kısa zamanda dönerseniz sevinirim…teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 22. Müjde 4 Mayıs 2015 saat 17:18 - Yanıtla

  Merhaba Atilla Bey, benim kullandığım buzdolabı siemens inox, ilk çıkan dondurucu kısmı altta olan dolaplardan. Aldığımız günden beri hep sorun çıkarttı. Servistekilerle ahbap olduk sayesinde.8. Yıla girdik, elime değiştirmek için bir fırsat geçti. Önerilerinize ihtiyacım var. Mevcut yerde boy 195 en 85

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 23. Atilla 2 Mayıs 2015 saat 15:53 - Yanıtla

  SEMRA HANIM’A BUZDOLABI TAVSİYESİ:
  Sayın Semra hanım öncelikle cevabım çok gecikti kusura bakmayın. İş güç, çoluk çocuk derken günlük meşguliyet nedeniyle bazı zamanlarda yorumlara pek bakamıyor, bazende ayrıntılı cevap yazmak istediğim soruların cevapları bu gün yarın derken çok gecikiyor.
  Şimdi sorunuza cevaplarımı bölümler halinde yazayım.
  1- BUZDOLABI ÖLÇÜLERİ : Buzdolabı için verdiğiniz 3500 tl yeterli bir miktar ama gel gelelim genişlik 70 cm yükseklik 185 cm olayı 3500 tl ye alabileceğimiz bir ton kaliteli modeli elememize neden oluyor. Enlemesine 70 cm yi aşamayınca alacağımız buzdolabının hacmi pek büyüyemeyecek. Çünkü buzdolabında ölçüler karşılıklı olarak artıyor. Mesela eni 70 cm ve derinliği 85 cm lik bir model piyasada yok. Genişliği 70 cm olan buz dolaplarının derinliği de genelde 70 cm oluyor ve brüt hacimleri de 450 litrenin altında kalıyor. Bu ebatlar için 3500 tl haydi haydi yeter ancak Sizin Shapr’ı elediğiniz gibi kaliteli pek çok modeli eleyeceğiz.
  2- ELENEN MODELLER : Türkiye’de satılan modeller içinde Bosh marka buzdolabını eleme konusunda size fazlasıyla katılıyorum. Çevremde aldığı buz dolaplarından şikayet edenler, sıkıntı yaşayanlar içinde birinci sırayı bosh markası alıyor. Ardından çabuk bozulması sorunu nedeniyle Ariston markası geliyor. Çok aşırı elektrik tüketmesi, iyi soğutamaması gibi nedenlerle Siemens’te milletin şikayet ettiği diğer markalardan. Ben Siemens’in özellikle ithal modellerinin kaliteli ve sorunsuz olacağını düşünüyorum ama yine de çok çok ayrıntılı tecrübelerim olmadığı için kağıt üzerinden yorum yapmam doğru olmaz. Siemens buzdolapları ile ilgili yakın çevremde birbirine zıt örnekler var. Mesela kardeşimin 10 yıldır kullandığı buzdolabı Siemenstir. Buz dolaplarından çok memnunlar. Dolabın malzeme kalitesi, sesi, enerji tüketimi hatta dizaynı ve iç bölümlerinin kullanışlılığı falan çok çok iyi. En son geçen yıl bayram tatili zamanında onlar ve arkadaşlarının çoğu evde yokken bulundukları kentte elektrik kesintisi olmuştu. Çoğu arkadaşı bu kesinti ile bir kaç gün çalışmayan buzdolabını atmak zorunda kaldılar. Bulunduğu apartman ve çevresinde bahçe buzdolapları ile doldu. Kardeşimin dolabında bir sıkıntı olmadı. Gel gelelim sadıcımın buzdolabı ise elektriği sömürüyor. 12 yıllık bu dolabın tipi, ebatları kullanışsızlığı aşırı elektrik tüketimi her şeyi çok kötü ama meret bir türlü bozulmuyor.Sağlammış yani.
  3-SHARP MODELLERİ: Semra hanım aslında sizin bu ebatlara sığan Sharp buzdolabı modelleri var. Ancak küçük kalıyorlar. Sharp’ın buzluk altta modellerinden en büyüğü 410 litre ve eni 70 cm değil 60 cm. bazılarının yüksekliği 200 cm olduğu için onlarda uymuyor. 360-400 litre aralığında uyan modelleri var ama bu saatten sonra bu kadar küçük buzdolabı tabii ki alınmaz.
  http://www.sharp.com.tr/cps/rde/xchg/tr/hs.xsl/-/html/alt-buzluk.htm
  4- 74 CM GENİŞLİKTE HİTACHİ MODELLERİ: Semra hanım kalitesinden emin olduğum başka bir marka Hitachi modelleri var ama onlarda 74 cm genişliğinde ve buzluk kısmı üstte. Siz dolabın konulacağı alanın genişliğini 70 cm olarak yazmışsınız ama belki 4 santimlik fark için bazı değişikliklerle dolap sığar. Bu ihtimali düşünerek bu modelleri yazıyorum.
  http://www.enplus.com.tr/r-z570eru9-sls-titanyum/
  Hitachi Buzdolabı Titanyum R-Z570ERU9 SLS Detayları

  Minus Zero Soğutma
  Front Jet Freezing
  No Frost
  A Enerji
  Nano Titanium Filtresi
  Inverter Fan
  Elektronik Sıcaklık Kontrolü
  Tempereli Cam Raflar
  Yeri Değiştirilebilen Buz Tepsisi
  E x B x D: 74 x 180 x 71 cm
  Brüt / Net Hacim: 531 / 475 litre

  duvar dibindeki süpürgelik fayanslarının falan sökülmesi belki dolap buraya sığar.

  5- DİĞER MODELLER: Semra hanım doğrusu bütün interneti taradım ve sizin ölçülerinize uygun doğru düzgün model bulamadım. bazılarının eni uyuyor ama yüksekliği 185 cm den fazla geliyor. Ha hotpoint, Samsung markasının falan bir iki modeli var ama ben o markaları hiç tavsiye etmiyorum.
  Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Tüm bu yazdıklarımdan sonra sizin bunlara karşılık değerlendirmeleriniz bekliyorum. Çünkü çok kaliteli ama hacmi küçük marka ve modellerde mevcut. Buzluk kısmı üstte modeller olur mu, gibi değerlendirmenizden sonra net bir iki model ismi ortaya çıkarabiliriz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 24. Atilla 29 Nisan 2015 saat 00:07 - Yanıtla

  Hüseyin Bey Merhaba:
  Sizin yorumunuzu ilk gördüğümde benim kullandığım Beko 9485 buzdolabım sandım ama değilmiş.Aralarında da hacim olarak ciddi fark var.
  iki dolabın hacimleri, benim kullandığım dolap bürüt 630 litre iken sizin söylediğiniz model ise bürüt olarak 580 litre. Bence fark ciddi.
  Sorduğunuz dolabın gürültü seviyesi 44 desibel ile yüksek sayılır.
  Enerji tüketiminde ise markanın verdiği değerlere göre sizin sorduğunuz model bir hayli önde. Yıllık 318 kw lik elektrik tüketimi ile benim kullandığım modelin 470 kw lik tüketiminden 150 kw lik fark var. Bu da pratikte yıllık olarak yaklaşık olarak 60 liralık elektrik tasarrufu anlamına geliyor.
  Ben benim aldığım Beko 8594 isimli modeli iki nedenle aldım.
  1- Hacminin çok geniş olmasına ( bürüt 630 litre ) rağmen fiyatının 2400 tl ile cazip olması
  2- Hanımın bu modele ısrarı. Çünkü benim hanıma gösterdiğim Sharp SJ PT69R HS Inox modelinin derin dondurucunun yukarıda olması ve sebzelik kısmının çok büyük olması onun hoşuna gitmedi. Bizim kısıtlı bütçemize daha fazla uyan başka model pek bulamadık.
  Tüm bunları şunun için anlatıyorum. Ben Beko markasını buzdolabında çok çok kaliteli olarak görmüyorum. Bana sorduğunuz model hacim olarak çok çok büyük değil.Liste fiyatı da 3000 tl civarında.
  Bu modeli tavsiye eder misiniz sorusuna cevabım konusunda kararsızım. Başka bir iki model daha ortaya koyarsanız daha net yorum yapabilirim diye düşünüyorum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 25. hüseyin çetin 27 Nisan 2015 saat 14:38 - Yanıtla

  Atilla bey merhaba.beko d9578 nexk buzdolabı alacağız fiyatı 2600 tl sizce nasıl? marka ve model olarak. teşekkürler, iyi günler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 26. SEMRA 19 Nisan 2015 saat 10:46 - Yanıtla

  slm Atilla bey tesadüfen keşfetmiş olduğum bu siteyi çok beğendiğimi söylemek istiyorum ev eşyalarını seçerken çok yardımınız dokunuyor bende buzdolabımı acilen değiştireceğim bütçem maximum 3500 tl ebatlarım ise genişlik 70 yükseklik 185 derinlikle ilgili sıkıntı yok derinliği fazla olabilir yer sharp buzdolaplarının genişliği 80 olduğu için o markayı elemek durumunda kaldım eski buzdolabım simens olduğu için ve memnun olmadığım için(iyi soğutmuyor) simens ve bosh da elemek istiyorum bana tavsiyeniz olursa çok sevinirim saygılar

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 27. Samet 15 Nisan 2015 saat 10:25 - Yanıtla

  Atilla bey dün KGN57AW24 Bosch marka buzdolabi aldım. Almadan once biraz arastirma yaptim bosch un yerli uretim beyaz esyasi biraz sıkıntı cikarabiliyomuş.Benim aldigim buzdolabi da yerli uretimmiş ama nisanliminda benim de hosuma gitti almis bulunduk. Bu urun hakkinda bi bilginiz var mi ya da yorum yapabilir misiniz simdiden tesekkurler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 28. murat 12 Nisan 2015 saat 21:33 - Yanıtla

  Atilla bey merhabalar biz buzdolabı çamaşır makinesi ve bulasik makinesi almayi düşünüyoruz buzdolabında bosch u Eledim Siemens e bakıyorum çamaşır makinesi ve bulasik makinesi ni de Siemens aaliyim diorum sizce doğru mu düşünüyorum onerebilceginiz modeller varmi

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 29. Atilla 6 Nisan 2015 saat 00:51 - Yanıtla

  ÖMER BEY SHARP MARKA DOLABINIZ HAYIRLI OLSUN:
  Öncelikle derin araştırma ve uzun uğraşlar sonunda bana göre
  1- Hem en doğru kararı verdiniz
  2- Hem de dolabınızı çok çok uygun fiyata almışsınız.
  Bir insan bir buzdlabından ne bekler ? diye sorarsanız bu sorulara verilecek 10 temel cevaptan bence 8,9’unu aldığınız modelde bulabilirsiniz.
  Sharp’ın plazma Closter li modellerine ben gözü kapalı kefil olurum. İki marka buzdolabında arkama bakmam. Bunlar sharp ve Amana. Tabiki elinizdeki beyaz eşyada şu ya da bu nedenle bir olumsuz sonuç çıkması için bir sürü ihtimal var ( hatalı üretim, taşımada bozma, Servisin hatası, kullancı hatası falan filan) ama marka ve modeli ile ilgili yani bu model de şu temel kusur varmış diye bir sıkıntı çıkarsa buradan internet üzerinden doğrudan beni suçlayabilirsiniz.Bende haklıysanız özür diler helallik ister ve diğer insanları yanlış bilgilendirmemek için yeni doğru bilgiler yazarım. Yani marka ve modeli o kadar biliyor ve beğeniyorum.
  Elinizdeki buzdolabını müsadenizle almayı düşünen diğer arkadaşlar da bilgilensinler diye kısaca temel özellikler yönünden değerlendireyim.
  1- MARKA : Çok çok kaliteli bir japon markası. Siz sharp’ı Arçelik beko, vestel le hatta bosh profilo siemensle hele LG ve Samsung ile hiç karıştırmayın.Ömer bey benim soran arkadaşlara teknolojide önemli bir yaklaşımım var. Kağıt üzerindeki özelliklere bakmayın kaliteye bakın diyorum. 2011 model paccarbell bilgisayarım döküldü. Her yerinden ayrı arıza çıkardı. Marka çok kalitesizdi. Ancak 2005 model Tshiba bilgisayarım hala taş gibi. Şu anda bu yorumu bir kağnı hızımnı geçemeyen toshibamla yapıyorum. Bilgisayarın her yerinden asalet akıyor resmen. Teknolojisi eski ama kalitesi ile marka beni hayran bırakıyor.

  2- YAYGINLIK, SERVİS: Sharp buzdolabı markası olarak insanlara çok duyulmuş gelmeyebilir ama yaygınlık ve servis olarak çok sıkıntısız bir markadır. Çünkü Sharp buzdolapları İklimsa garantisi altında. Yani servis probleminiz olmaz.

  3- MALZEME KALİTESİ : Aldığınız modelin malzeme kalitesini de yerli markalar ile yaygın ithal markalarla kıyaslayamayız. Tabii ki çok eski mallar gibi evladiyelik, beni öldürür tarzı üretmiyorlar.

  4- SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ : İşte bu markayı tercih etme nedenimiz buydu. O konuda sharp pşazmacloster tüm rakiplerinden bir adım önde. Başka dolabın küflendirdiği ekmeği sharp’ın içinde yenebilir hale getirdiğinin canlı şahidiyim.

  5- SES: 37 desibel ile benim bulabildiğim en iyi gürültü performansına sahip. Tabii ki kağıt üzerinde olan bu rakam cihazın konulduğu yer, konumu, cihazdan çıkacak gürültüyü emen ya da daha da artırarak ortama yayan çevre faktörleri gibi nedenlerle algılama değişebilir. Yani 41 desibel gürültü yapan bir dolabı mutfağa dolap sesinin az çıkması için çevresinde yeterli boşluk olacak şekilde yerleştirirsiniz. Dolabın yeri sesin diğer yaşam alanlarına ulaşmasını zorlaştırıcı konumdadır. Öte taraftan 37 desibel gürültü çıkaran dolabı bunların tam tersi şartlarda bir evde kullandığınızda 41 desibellik dolap daha sessiz gelecektir.
  Emin olun piyasadaki en sessiz bir kaç dolaptan bir dolabı buldunuz. White Westinghouse marka dolabın 34 desibel olan modeli var. Liebher dolaplar 39 desibel. Benim Beko kombi buzdolabının 39 görülen gürültü seviyesi Bakanlığın müdahalesi ve ulustar arası standartlarda yeni ölçümlerde şimdi 43 desibel miş.
  6- HACİM: Ürününüz hacim olarak ta mükemmel. Bir kere sharp markası net hacmi yazıyor. Lanse edilenlere bakarsanız Sharp SJ-FP810VST buzdolabı 605 litre, Beko 9484 Nexk ise 630 litre. Gel gelelim ekonun net hacmi 555 litre. Hatta hatırlarsanız Sİemens’in bir modelinde 750 litrelik bir modeline takılmıştık ta onunda net hacmi sharpa yakın çıkmıştı. Zaten mutfağınıza daha büyüğü de olmuyormuş.

  7- FİYAT: Ömer bey hakikaten dolabınızı çok uygun fiyata almışsınız.4590 tl bu dolabın 5000 liranın üzerindeki fiyatına göre çok cazip. Mesela şu anda N11 isimli sitede 5200 tl. tebrik ederim. Nerden ve nasıl aldığınızı da burada paylaşırsanız sevinirim.

  Tekrar hayırlı olsun.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ömer 22 Mayıs 2015 saat 23:45 - Yanıtla

   Atillabey merhabalar,uzun bir süre size dönemediğim için kusura bakmayın.ürün hakkında yorumlarımı iletmek istedim. Ürünü internetten aldım beyazeşyam adında bir siteden,fiyatını yanlış yazmışım biraz daha ucuza aldım 4390 tl 4 taksit sanırım alıcak olanlara yardımı olur.ses seviyesi olarak mükemmel bir ses var çalıştığını ancak gece anlaya biliyorsunuz.hacmi iyi ve kullanışlı.eksi olarak gördüğüm çok uzun süre tazeliğini Koruma olayı biraz zayıf,mesela kesilmiş limonu kurutuyor,gerçi bunu en iyi yapan amana imiş öyle öğrendim.küf konusu ise eski dolabıma göre çok iyi ama yinede salçayı bir defa küflendirdi ilk başta başka olmadı.onuda ilk seferinde olduğu için ANCA temizlenmiştir bakterileri diye düşünüyorum.sadece şu anda koku sorunu var birtürlü geçmedi,normalmidir yoksa bi yöntemi mi var bilmiyorum belkide herşeyi bir çıkartıp havalandırıp birdaha denemeliyiz.size Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.çalışmalarınızın Devamını diliyorum iyi günler

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 30. onur 28 Mart 2015 saat 14:42 - Yanıtla

  arkadaşlar hem az yakmasıyla hem de ilk defa bir üründen yüzüm gülmesi sebebiyle size şiddetle tavsiyem olan ürünün linkini veriyorum derin bi araştırma yaparsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız ürün resmen elektrik tüketmeden deli gibi donduruyor. http://forum.donanimhaber.com/m_62186662/f_//tm.htm#104222952

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 31. Volkan 20 Mart 2015 saat 10:53 - Yanıtla

  3000 TL bütçem var.2 kapılı buzluk kısmı geniş bir buzdolabı alacağım 1 haftaya kadar.Sharp düşünuyorum.Sharp lar yerli üretimmi yoksa ithalmi?Sharp ın yetkili servis sıkıntısı var diyorlar.Konuyla ilgili olarak bilgi sahibi üstatlardan fikir istiyorum.Teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 32. saliha 17 Mart 2015 saat 00:56 - Yanıtla

  Atilla Bey sözlüm İzmir Bostanlıdan aldı.Düğün tarihimiz belli olmadığından dolayı bır yıl depoda tutacaklar üstelik teslim aldığımız zaman daha farklı bır model yada başka bır modeli begenırsek fiyat farkını vererk degıstırebıleceklerını söylemısler.Bizde 2750 soyledıler pazarlıkla 2400 anlaştık.Sanırım sanslı gunumuzdeydık inşallah herkesın ısı böyle rast gıder.Buzdolabından hıc anlamamıza rağmen bu güzel sıteyı kurup bızlerı aydınlattığınız ıcın Allah razı olsun.Diğer beyaz esyelarımızı alırken ılk danışacağımız kişi sizsiniz.Sağlıkla kalın.:)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 33. Atilla 15 Mart 2015 saat 14:20 - Yanıtla

  ÖMER BEY’ HİTACHİ BUZDOLABI YORUMLARI-2
  Ömer Bey; HİTACHİ r-w660pru3, buzdolabı bir Enplus ürünü.
  Ben Enplus’un kendi sitesinde ve diğer internet sitelerinde bu ürünün gürültü desibelini ve yıllık elektrik tüketimini bulamamıştım. Bu nedenle az önce Enplus İzmir forum Bornova mağazasını aradım.
  İzmir ziyaretinde Forum Bornova Enplus mağazasında mağaza yönetici Çağrı Önbilger Bey ile sohbet etmiştim. Sağolsun Çağrı Bey benimle samimi oldu ve pek çok konuda aydınlatmaya çalıştı. Benimde aklıma sizin Hitachi modelinin gürültü seviyesi ve elektrik tüketimi bilgilerini buradan sormak geldi. Enplus Bornova mağazasını aradığımda çağrı bey yokmuş, onun yerine “İBRAHİM SELİM ” Bey sorularıma yanıt verdi.
  HİTACHİ r-w660pru3 ‘nin GÜRÜLTÜ DÜZEYİ: 41 desibel. Ömer bey oldukça iyi. Elimdeki Beko’nun 43 desibel. Tabi Sharp’ın biraz daha düşük ama 41 desibellik gürültü düzeyinin yeterli olacağını düşünüyorum.
  YILLIK ELEKTRİK TÜKETİMİ: bu rakam da 350 wat ile standartların çok üstünde. normalde arkadaşlara tavsiye ettiğim 500-505 litre brüt hacimdeki dolapların elektrik tüketimleri 360 wat civarında. Sharp SJ-FP810VST modelinin elektrik tüketimi de yıllık 487 kw. aralarında yaklaşık 140 wat fark varki bu da yıllık 60 tl lik fark gibi görünüyor.

  HANGİSİNİ ALACAKSINIZ?
  Ömer bey bu durumda şunları söyleyebilirim:
  1-Hitachi ve sharp markalarını biliyorum. iki markanın da kalitesi çok iyi. Sharp kendini kanıtlamış bir buzdolabı markası ve benim çevremde 15 kadar benim tavsiyemle sharp alan insan var. Hepsi de çok memnun.Öte taraftan Hitachi de çok büyük bir japon markası. Hitachi dolap ta Japonya üretimi ile ön plana çıkıyor.
  2- Soğutma teknolojisinde tabii ki sharp’ın palzma closter iyon teknolojisi benim için bir adım önde. Denediğim gördüğüm kefil olabileceğim bir teknoloji. Hitachinin Nano titanyum tenolojisinin çok çok iyi olduğunu biliyorum. Sadece sharp iyon teknolojisinden iyi değildir diye düşünüyorum. Aslında ikisi de çok iyi.
  3- İki dolabın da gürültü durumu iyi. Shapr çok çok iyi, hitachi de oldukça iyi.
  4- Elektrik tüketiminde Hitachi bir adım öne geçiyor. Yıllık 137 kw daha az elektrik tüketmesi ciddi bir tasarruf farkıdır. Tabi aralarındaki hacim farkını da dikkate almak gerekir.
  5- Hacim olayı ile Sharp önde. 65 litrelik net hacim farkının üstüne bir de su pınarının iç hacmi daraltmasını hesaba katmak gerekir. Yine de karar sizin.
  5- Fiyat olayına gleince Hitachi oldukça cazip. 700 tl lik fark aslında gerçek fark olmayabilir. Çünkü ben bu modeli satan pek bir yer göremedim. En plus mağazasında ise fiyatı 4500 tl. http://www.herseybirtikla.com/hitachi-r-w660pru3-sts-buzdolabi-urun3124.html
  bu sitede ise fiyatı 4350 tl ye yükselmiş durumda.

  Bu durumda bunun yerine yine sizin yazdığınız sonu 9 olan model devreye girebilir.HİTACHİ r-w660eru 9 Bu model için Ömer Bey şimdi Enplus Bursa Korupark mağazasını aradım. Bu modeli de forum sitelerinde alanları görebiliyorum. Ürünlerinden çok çok memnunlar. beyaz eşya yorumlarında uzmanlığı ile herkesin tanıdığı Candoğan 62 isimli arkadaşta bu modeli çok beğeniyor. http://www.tamsaatinde.com/HITACHI-R-W660ERU9-GBK-SIYAH-CELIK,PR-2164397.html tamsaatinde isimli sitede fiyatı 3800 tl. işin kritik noktası şu. Ben bu 3 ve 9 lu modellerin farklarını tam olarak anlayamadım. bunu tam olarak öğrenmek için aradığım Bursa korupark En plus mağazasından bana henüz dönmediler derken şimdi aradılar.
  Net bilgiler şöyle 9 lu seri daha eski bir seri. bu ürün enplus satış listesinde bulunmuyor. tamsaatinde gibi internet sitelerinden alabilirseniz fiyatı 3800 tl gibi ucuz. Ancak servis konusunda ayrıntılı yorum yapamayacağım. Enplus’un kendi servisleri vardı.
  SON KARARIM: hitachi-r-w660pru3 ün sharp ile pek bir fiyat farkı kalmadı. Yaygınlık, hacim büyüklüğü, olağanüstü düşük ses düzeyi ve büyük hacim nedeniyle ben sharp diyorum.
  su pınarı, niş yapma masrafı ve daha az elektrik tüketimi nedeniyle hitachi alalım derseniz siz bilirsiniz derim. Bence iki marka da mercedes ve BMW kadar kaliteli markalar.
  Benden bu kadar size kolay gelsin

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ömer 3 Nisan 2015 saat 04:40 - Yanıtla

   Atillabey nihayet 3 gün önce sharpı aldım,şuana kadar ses seviyesi çok iyi küfte olmadı ama birazdaha beklemek gerek 4590 tlye aldım.tavsiyeleriniz için teşekkürler nişte gerekmedi,süpürgeliği söktüm yetti.size iyi çalışmalar çok sağolun:)

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 34. Atilla 15 Mart 2015 saat 01:52 - Yanıtla

  ÖMER BEY’E HİTACHİ YORUMLARI
  Ömer size yeniden merhabalar ve kolay gelsin:
  Yeni evinize taşınma telaşınız devam ediyor Allah kolaylık versin.
  Sorularınıza ayrıntılı yanıt vermeden önce başta şunu açık açık söyleyeyim: Ömer bey istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Ben sorularınız nedeniyle meşgul oluyorum ama çok çok mutluluk duyarak bir meşguliyet yaşıyorum.
  Ayrıca bana güveniniz içinde çok teşekkür ederim. Yazdıklarınızdan, üslubunuzdan ne kadar kadirşinas birisi olduğunuzu anlıyorum ve tebrik ediyorum. Ben sadece yanıtlamakta gecikebilirim. Bunda günlük meşguliyetimden fırsat bulamamam etkili oluyor ama önemli bir neden de kesin ve ayrıntılı cevap vermeye çalışıyorum. Eğer tam bilmiyorsam biraz araştırıyorum. Gecikmeleri artık idare edersiniz.
  Şimdi sizin sorularınıza kısa kısa net yanıtlar vereyim.
  1- DOLABIN YERİ: Ömer bey bence sharp sj-fp810vst modelini beğendiyseniz şu evin ölçüleri olayını netleştiriniz. Yani metre ile gireceği alanı daha kesin olarak ölçün. Aynı olay benim de başıma geldi. Kaba taslak ölçerek aldığım Beko, beko 9485 nexk buzdolabı mutfakta enlemesine konulduğu yere sığmadı. Önce duvar dibindeki fanyans süpürgelikleri çıkardım 3 cm kazandım. Sonra yaklaşık 2 cm kadar duvarı boydan boya oydum. Bu çalışma ile mutfakta bir kaç el arabası harfiyat pisliği oluştu. ortalık toz duman oldu. Tüm bunları şunun için açıkça yazıyorum. Eğer sharp’ı görebileceğiniz yer ve daha taşınamadığınız yeni ev size çok uzak değilse işin teknik kısmını netleştrebilirsiniz. Çünkü sharp dolap oraya olurken başka marka bakmak araştırarak en beğendiğinizden vaz geçmek yazık olur bence. Ayrıntıları siz biliyorsunuz tabi. Niş olayı kaça patlıyor onu da bilmiyorum bu arada. Sizin dolap ilgili bölüme şu an için derinlemesine sığmıyor anladığım kadarıyla. Bir kaç santimle kurtuluyorsa niş olayı daha kolay halledilebilir.

  2- HİTACHİ BUZDOLABI MARKASI : Buzdolabında çok çok kaliteli bir markadır.
  Sharp buzdolabının Mercedesi ise
  Hitachi de BMW sidir bence
  bu işin ferrarisi ise Amana isimli Amerkian markasıdır.
  Bugettisi de Miele ve Sub-zero markalarıdır. Espri bir tarafa Hitachi markası da çok iyi. Bu arada sizi de kutlarım iyi ürünleri güzel buluyorsunuz. Sizin bulduğunuz Siemens Gardırop tipi buzdolabı da çok iyiydi. Hitachi den bulduğunuz modelli değerlendirmeyi aşağıda yapacağım.
  3- SHARPTAKİ İYON TEKNOLOJİSİNİ HİTACHİ TUTAR MI ?
  Baştan söyleyeyim,
  Eski Sony’nin grow basını, ( http://vidooly.com/video/hd5i3dLIq14 )
  Mielenin sağlamlığını,
  eski nokia ların menü kolaylığını,
  iphone lerin şıklığını
  Dyson’un siklon teknolojisini,
  Nilfisk’in hepa 14 filtrelerini
  tefal’in kaymaz tabanını ve
  Hitachi’nin iyon teknolojisini diğerleri tutmaz, tutamaz.
  Diğerleri daha farklı yaparlar, belki daha güzel yaparlar ama orjinali değildir. Mesela ütü konusunda Philips tefali geçti. Çünkü iş sadece tabanda bitmiyor. Ütünün su da damlatmaması gerekiyor.
  Burada sadece şunu vurgulayım ki yanıltıcı olmasın; Ömer bey İyon teknolojisi Sharp patentindedir ama patentlerin ömrü 10 yıl. Yani 10 yıl sonra diğer markalar da artık o teknolojiyi kullanabilirler. Sharp buzdolabında bu iyon teknolojisini kullanmaya başlayalı 10 yılı geçti.
  http://www.dailymotion.com/video/xaal0j_plasmacluster-teknolojisi-nedir_tech burda bu sistemin videosu var.
  Bu durumda demek oluyor ki Hitachi nin iyon teknolojisi ile Hitachi’nin titanyum yüzey teknolojisi aynı şey değildir. Ha derseniz ki Hitachinin teknolojisi işe yaramıyor mu yarıyor tabii ki de ama hitachi de farklı yöntemlerle ürünlerin tazeliklerini daha uzun süre koruyor. Hitachinin Nano titanyum teknolojisi de Sharp ın iyon teknolojisinden pek kalır değildir. Hitachinin üstün özellikleri ile ilgili bir alıntı bilgiyi buraya aktarıyorum.
  MINUS – ZERO: MINUS – ZERO soğutma, en son Hybrid teknolojinin buzdolabına uygulanması ile elde ediliyor. Buzdolabının arka tarafında buz soğukluğunda bir alüminyum panel bulunuyor ve bu panel Hitachi’nin geliştirdiği çoklu akım sistemi ile birleşerek her yerde soğuk hava akımı sağlıyor. Böylece dolabın içerisinde bir buz kalıbı varmış gibi her yerde eşit soğutma sağlanıyor. Böylece dolap içerisindeki ısı değişiklikleri çok az oluyor ve yiyecekler daha uzun süre tazeliklerini koruyor. Bu sistem direkt soğutma ve fanlı soğutmaya göre daha verimli oluyor.

  ÜÇLÜ TEMİZLİK SİSTEMİ: Nano–Titanyum ve Negatif –İyonların Geliştirilmiş Çoklu Akım Sistemi ile birlikte çalışarak istenmeyen bakteri, koku vb yok eder.

  NANO TİTANYUM: Hitachi Nano Tiyanyumu buzdolabı teknolojisine uygulayan ilk firmadır. Nano Titanyumlu filtreler mantar ve bakterileri sıkıca tutar. Bakteri ve kokuları etkili şekilde engeller, gıdaları temiz soğuk hava ile korur.
  Ömer bey yukarıda anlattıklarımla size bu durumda kesinlikle sadece hitachi demeye çalışmıyorum. Zaten çok kaliteli ve pahalı bir ürünü ekonomik şartları çok zorlayarak alan insan önce kendi kendine şunu söylüyor ya bu ürünün bu kadar pahalı olacak ne artısı var. Sonuçta hepsi işini yapıyor.
  Şimdi iki şeyden birine karar vereceğiz. Sharp alıp bir de niş uğraş ve masrafına mı girelim, ya da Hitachi’mi alalım?

  4- HİTACHİ r-w660pru3, HİTACHİ r-w660eru 9 MODELLERİ:
  r-w660pru3: Bir Enplus ürünü. Ömer Bey ENplus mağazaları son derece kaliteli ürünler satarlar.
  Ömer bey bu modelin iki rengi var. R-W660PRU3 STS bu model gri. Sonu STS ile bitiyor.
  R-W660PRU3 GBK bu model ise siyah Sonu GBK ile bitiyor.
  Enplus fiyatı 4500 tl, şu sitede ise 4050 tl
  http://www.herseybirtikla.com//page.php?act=urunDetay&urunID=3114&name=r-w660pru3-gbk-siyah&ref=bilio
  özellikleri :
  Hitachi Buzdolabı R-W660PRU3 STS Detayları

  • Enerji Sınıfı: A+
  • 4 Kapı
  • Hacim (Net): 540 Litre
  • Hacim (Brüt): 586Litre
  • Dual Soğutucu Fan
  • Inverter Soğutma
  • Su Pınarı
  • Kontrol Paneli
  • LED Aydınlatma
  • Tempereli cam raflar
  • Ölçüler: 855 x 1835 x 745mm (Kulp ile ) GxYxD
  Benim Değerlendirmelerime geçersek ;
  a) Ömer bey ben de bu ürünün gürültü olayını öğrenemedim. Forum sitelerinde belki bulabilirim ama normal sitelerde yani satan yerlerde yazmıyor.
  b) Ürün gerçekten çok şık. Hele siyahına bittim ben.
  c) Tam sizin istediğiniz gbi bir su pınarı var.
  d- Ürünün net hacmi 540 litre ile Sharp’ın bir hayli gerisinde. Bu durumu hiç beğenmedim. Siemens ten sharpa, sharptan hitachiye derken buzdolabı küçüle küçüle kuşa döndü.
  e) Fiyatı sharptan ciddi manada ucuz.

  Ömer bey ürünün elektrik tüketimini ve sesini bulunca yazarım.

  Hitachi r-w660eru 9:
  Bu ürün ise şu anda enplus listesinde bulunmuyor ancak yine onun ürün gamında olan bir marka. bu modeli tamsaatinde isimli internet sitesinde 3700 tl ye bulabilirsiniz.
  http://www.tamsaatinde.com/HITACHI-R-W660ERU9-GBK-SIYAH-CELIK,PR-2164397.html

  özellikleri :
  Toplam Kapasite :601 litre
  Dondurucu :194 litre
  Sorutucu :407 litre
  Sebzelik : 44 litre
  Enerji Sınıfı : A
  Genişlik : 85 cm
  İç Genişlik : 73 cm
  Yükseklik :180 cm
  Derinlik : 72 cm
  Liste Fiyatı :3.590 TL

  Ayrıca;
   MINUS – ZERO soğutucu
   No Frost
   Üçlü temizlik
   Nano Titanium (Minus ion)
   Kapakta su sebili ve su haznesi
   Su sebilinde aydınlatma
   Çocuk Kilidi
   Sebzelikte nem kontrol
   Jet dondurma
   Kuvvetli dondurma
   İkili buz kalıbı ve haznesi (manuel çevirmeli)
   Elektronik kontrol
   Temperli cam raflar
   Büyük kapak rafları
   Mantardan etkilenmeyen kapı contası
   Chiller (ekstra soğutucu) bölümü
   Enerji koruma (uzun süre kullanılmayacaksa)
  Benim Yorumlarım:
  a) Bu ürünün diğerinden hacmi biraz daha küçük gibi
  b) Bu ürünü 2009-20011 yıllarında alan kişiler bunu forum sitelerinde paylaşmışlar ve çok çok beğeniyorlar.

  SONUÇ:
  Ömer bey sharp yerine bulduğunuz hitachiler madde in Japan.
  Çok şıklar ve çok kaliteliler. Hitachilerin ürünleri koruma teknolojisinden kesinlikle emin olabilirsiniz.
  Sharpa göre eksileri nelerdir dersek ;
  1- sharp plasmacluster iyon teknolojisi bu ürünlerde yok. Onun yerine onlarında kendi bakteri önleme yöntemleri var.
  2- Sharp’ın 605 litrelik net hacimleri bunlarda 540-530 litreye düşüyor.
  3- Sharp’ın iklimsa garantisi ve servisi ile daha yaygın oluşu
  Artı yönleri ise
  1- 1000 tl civarında daha ucuz.
  2- Su pınarı
  3- Madde in japan.

  NOT: Markaların birbirine ürün üretmeleri olayı çok önemli değildir benze. nissan qashqai nin motorunu Reno nun üretmesi gibi. Sharp’ın bazı modellerini hitachi üretmektedir.

  yeni bir yorumla değerlendirmeme devam edeceğim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 35. saliha 13 Mart 2015 saat 02:51 - Yanıtla

  Mrb Atilla Bey buzdolabını gecikmelide olsa aldık.Verdiğiniz bilgiler çok işimize yaradı.Tercihimiz Siemesten yana oldu modeli ise KG 57 NP 72 NE Inox 2400liraya aldık.İnsallah memnun kalırız.Emeğiniz için çok teşekkürler.Görüşmek üzere

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Atilla 14 Mart 2015 saat 23:33 - Yanıtla

   Saliha hanım dolabınız hayırlı olsun, güle güle kullanın inşallah.
   Siemens KG 57 NP 72 NE buzdolabınızı piyasa fiyatlarına göre oldukça uygun almışsınız diyebilirim.
   İnternette en ucuza 2300 tl, ye en pahalı da 2800 tl civarında satıyorlar. 2400 tl uygun sayılır.
   Dolabınızın net brüt hacmi 505 litre, net hacmi de 459,2 litre. Yıllık enerji tüketimi 360 kw civarında.
   Bu gün arkadaşımın Siemens satış bayisine gittiğimde sizin dolabı da orada teşhirde gördüm. Biraz inceledim. Şık bir dolap. İç dizaynını da beğendim.
   Üzerinde kocaman fırsat ürünü yazıyordu. 3200 tl yerine 2750 tl şeklinde. Satıcı arkadaşa sizin bu ürünü 2400 tl ye aldığınızı anlatınca bana kimden almış falan gibi merakla sordu. Bende bilgi paylaştığımız bu site ortamını biraz açıklamaya çalıştım. Yoksa ben ona Atilla neden benden almadı diye soracaktı sanırım

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 36. Atilla 8 Mart 2015 saat 15:17 - Yanıtla

  ÖMER BEY’E BUZDOLABI ÖNERİSİ
  Ömer bey tekrar merhabalar.
  Öncelikle sizin kafanızı karıştıran soruya net yanıt vereyim.
  benim önerdiğim Sharp gardırop modeli ; SJ-FP810VST
  Arkadaşımın aldığı ve bir yıldır kullandığı model bu. modelin derin dondurucu net hacmi 211 litre ile çok çok iyi. Ürünün özelliklerini buradan bulabilirsiniz. http://www.sharp.com.tr/cps/rde/xchg/tr/hs.xsl/-/html/bueyuek-4-kapili.htm

  Gelelim diğer sorunuza: Sharp’ın SJ-FP810VST ve SJ-FS810VSL modelleri arasında benim bulduğum şu farklar var;
  1- St nin dışı siyah paslanmaz çelik iken sl nin dışı gümüş yani cam kapak
  2- st yani benim önerdiğim model sadece 5 litre daha büyük.
  3- kapı kulpu gibi ufak farklılıklar var. Sonuç olarak iki model arasında en önemli fark dolap malzemesinin benim önerdiğim modelde paslanmaz çelik olması gibi duruyor.
  sizde buradan sahrp’ın resmi sitesinden inceleyebilirsiniz.
  ST: http://www.sharp.com.tr/cps/rde/xchg/tr/hs.xsl/-/html/bueyuek-4-kapili.htm
  SL: http://www.sharp.com.tr/cps/rde/xchg/tr/hs.xsl/-/html/bueyuek-4-kapili.htm

  Ömer Bey Siemens’in 762 litre ve su pınarlı modeli ne oldu. Onunla ilgili fikriniz değişti mi onu da merak ettim.
  Bu modelle ilgili de ilginç bir noktayı belirtmek istiyorum. Bu yazdıklarım ilk önceki yorumumda yazdığım bazı bilgileri çürütür durumdadır.
  1- Sarp’ın 605 litrelik hacmi net hacim iken Siemens’in 760 litrelik hacmi ise brüt hacimdir.
  İki modeli de net hacim ile kıyasladığımızda ortaya çok şaşırtıcı bir sonuç çıkıyor;
  Sharp SJ-FP810VST hacim bilgileri:
  Toplam 605
  Buzluk 211
  Buzdolabı 394

  Siemens KF91NPJ20N hacim bilgileri::
  Toplam : 536
  Buzdolabı : 445 l
  Buzluk: : 191 l

  Yani aslında iki modelin toplam net hacim farkı 30 litreye ( 31 litre) düşüyor. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum.

  Enerji tüketimlerinde durum şu şekilde :
  Sharp SJ-FP810VST :
  Enerji verimliliği sınıfı A+
  Enerji tüketimi (kWh/ yıl) 487

  Siemens KF91NPJ20N
  Enerji verimlilik sınıfı: A+
  Elektrik tüketimi: 510 kWh/yıl

  Ses konusunda da Siemens’in sesi 37 db iken ( resmi sitesinin yazdığı rakam) Siemensin sesi 44 desibel. Arada ciddi fark var.
  En son şunu söyleyeyim. Ömer bey siz bana şimdi tekrar şunu soracaksınız. “Atilla bey st ve sl modelleri arasında biraz fiyat farkı var sizce değer mi hangisini alayım”
  benim cevabım ise ben ST ile biten modeli inceledim ve çok yakın arkadaşım ( sadıcım) kullanıyor. sl li modeli sadece internet üzerinden görebiliyorum. Ben kendim alsam eğer iki ürünü bir mağazada yan yana inceleme imkanım yok sa st modelini tercih ederdim. Ama çok çok bilinçlice mi hayır. Dış malzemesi de önemli tabi ama yine de son karar sizin.
  Bu günkü ayrıntılı incelemem de ortaya çıkan en önemli sonuç Siemens’in buz dolabının Sharp’tan çok ciddi bir hacim farkının olmadığı oldu.
  size son kararınızda kolay gelsin. Saygılar.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ömer 13 Mart 2015 saat 08:57 - Yanıtla

   Atilla bey umarım bu size son yazım olur ve sizi daha fazla meşkul etmem.Bugün sharpın st modelini bulduğum yere bakmaya giderken bahsettiğim yeni eve uğrayıp bakayım dedim,bizim dolap yerini duvarın yanına ayırmışlar,böyle olunca yerden sıkıntı doğdu.sonra sharpa bakmaya gittim,kapı açılırken çok fazla çıkıntı yapmıyor sanki kurtaracak gibi.bu durumda diğer markaları gardırop tipinde komple eliyoruz,sadece o tipte uyan 85 cm genişlikle hitachi var.benim sorumda tamda burda başlıyor;kulaktan dolma bilgilerde hitachinin sharpı ürettiği söyleniyor,satıcıda aynı şeyi söyledi,ayrıca satıcı sharptaki bakteri önleyici sistemin hitachidede olduğunu bunu iç titanyum yüzeyiyle yaptığı söyledi.forumlardada kullananların uzun ömürlü sebze sakladıklarını (10 15 gün gibi) yazdıklarını gördüm.bana biraz sadece titayum yüzeyle sharptaki gibi bir alet olmadan yapması zor gibi geldi ama siz daha iyi bilirsiniz.bu modellerdende r-w660pru3 yada r-w660eru 9 uyuyor bana,fiyatı geçtim artık,sharp derseniz gerekirse belkide gerekmeyecek niş yaptırıp kullanırım,birde hitachinin tüketimini bulamadım bitürlü. inverter motor yazıyor sadece az eltrk az ses diyorlar,benim için son yazınızı yazarsanız yada tel verim mesaj atın yada arim bilemiyorum ama şimdiden ellerinize sağlık hakkınızı helaledin

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla beyaz eşya tavsiyesi, Buzdolabı Fiyatı, buzdolabı ölçüleri, buzdolabı sesi, buzdolabı tavsiyesi, Elektrikli ev aletleri, Ev eşyaları özellikleri
Çamaşır Makinesi Tavsiye Yazısı Ana Resmi
Çamaşır Makinesi

Çamaşır makinesi seçimi, çamaşır makinesi tavsiyeleri, en tasarruflu çamaşır makineleri, süper sessiz çamaşır makineleri, en fazla kilo çamaşır yıkayanlar, en...

Kapat