Çamaşır Makinesi

jethoca 15 Eylül 2014 180

Çamaşır makinesi seçimi, çamaşır makinesi tavsiyeleri, en tasarruflu çamaşır makineleri, süper sessiz çamaşır makineleri, en fazla kilo çamaşır yıkayanlar, en kısa sürede yıkayan makineler, çamaşır makinesi programları,  buharlı çamaşır yıkama, petek dokulu çamaşır makinesi tamburu  gibi pek çok konuyu içeren bu yazımız ile çamaşır makinesi alırken nelere dikkat etmeli sorusunun tam olarak cevabını bulabileceğinizi düşünüyorum.

Çamaşır makinelerinin fonksiyonları arttı, kapasiteleri yükseldi ve daha tasarruflu hale geldiler. Fakat eski makinelerden daha dayanıklı ve uzun ömürlü olduklarını söylemek pek mümkün değil. Yazımız şu bölümlerden oluşuyor;

camasir-makinesi-tavsiye-b

Çamaşır Makinesi Nedir, Nasıl Çalışır?

Temizlikte kişinin kendi beden temizliğinden sonra en önemlisi kullandığı çamaşır ve giysilerin temizliğidir. Eskiden çamaşırlar dere kenarlarında taşlara  vurularak temizlenirmiş. Sonra evlerde ve bahçelerde leğen içinde yıkanmaya başlanmış. Artık çamaşır makinesinde yıkanıyor.

Elektrik ile çalışan ilk makine 1908 tarihinde Alva John Fisher tarafından icat edildi. Alva John Fisher nereli derseniz ABD diyebiliriz. Gelişerek günümüz teknolojisine ulaştı.

Çamaşır Makinesi Nasıl Çalışır:

çamaşır makinesi çalıştırmaGünümüz çamaşır makineleri oldukça akıllı hale geldi. Tamburu çevirmek için elektrik motoru, suyu boşaltmak için de su boşaltma motoru kullanır. Ayrıca birkaç elektronik devre sahiptir ve su doldurmak için otomatik valf kullanır.

Üzerinde pek çok düğme bulunur. Bu düğmeler yıkama süreleri, su sıcaklığı, kumaş türlerine göre farklı yıkama programları, sıkma şiddeti gibi şeyleri ayarlamak için kullanılır. Yeni makinelerde bir dijital ekran ile yapılan ayarlar ve uygulamalar görülebilir. Mesela çamaşır yıkanırken kalan süreyi görmek , bunlardan birisidir.  Günümüz makinelerinde bulunan algılayıcılar ( ağırlık sensörü gibi) sayesinde makineler kumaşın cinsine miktarına göre alacakları suyu, yıkama zamanını vb daha doğru şekilde  otomatik olarak ayarlarlar.

Çamaşır Makinelerinde Yeni Teknolojiler

Bu bölümde su jeti, buharla yıkama, hızlı yıkama, karışık çamaşırları yıkayabilme, petek dokulu tambur, süper sessiz yıkama Direct Drive motor, akıllı dozajlama , Eco Bubble gibi yeni model çamaşır makinelerinde bulunan özellikleri anlatacağım.

Enerji Tasarruflu Makineler : 2014 itibari ile yeni çamaşır makineleri artık A sınıfı değil A+++ ve hatta bazı markalarda A+++’dan % 50 daha tasarruflu.

Su Jeti : Arçelik ve Beko Çamaşır makinelerinin kullandığı bir teknolojidir. Yeni teknoloji sayılmaz. 8-10 yıl kadar bir zaman geçti. Çamaşır makinesinin suyu tamburun üstünden çamaşırların üzerine püskürtmesine denir. Elektrik ve su tüketimini azaltmayı, çamaşırları daha etkili yıkamayı hedeflemektedir.

Airwash ( Hava İle Temizleme): Susuz ve deterjansız temizleme de diyebiliriz. Samsung markası tarafından kullanılır.  Çamaşır makinesinin içinde çamaşırların içine sıcak hava püskürtülmesi ve bu havanın sürekli döndürülmesi ile su ve deterjan kullanmadan çamaşırların üzerine sinen kötü kokuları, mikropları yok eden bir temizleme teknolojisidir. Hava ile temizlemede yalnızca kuru temizleme yapılabilecek giysiler dahi temizlenebilir. Bu yöntemle lekeler çıkarılamaz.  Bunu da ayrıca belirtelim.

Airwash ve Silver nano teknolojileri özellikle Samsung markası tarafından ön plana çıkarılan teknolojilerdir.

Önemli olan Airwash özelliği hangi durumlarda kullanılır ve çok gerekli midir? sorularının yanıtıdır. Bunlara da kısaca cevap vereyim. Zor ütülenen pantolon, gömlek varsa ve bunlar kirli değilde sadece üzerine sigara, yemek kokusu sinmiş ise bu program kullanılır. Böylece hem deterjan kullanılmamış olur ve hemde zor ütülenen bu çamaşırlar normal yıkamada olduğu gibi fazla kırışmaz. Ayrıca Yazlık kışlık çamaşır değişiminde aylarca hurçlarda bazalarda  kaldıktan sonra   çıkarılan çamaşırlar fena halde rutubet kokuyor. İşte bu kokuların giderilmesi için mesela yaz geldiğinde çıkarılan yazlıklar önce birer tur bu yıkama programı ile mikrop ve kokularından arındırılır. Sadece kuru temizleme yapılabilecek ve makineye sığan giysilerimizi temizlemek için de uygun bir programdır.

Bu program elbiselerin ağır ve yoğun kirlerinden ve lekelerinden arındırılmasını sağlayamaz.

Olmazsa olmaz bir teknoloji değildir. Elbise temizliğinde ek imkanlar sağlar.

AG Silver Nano Teknolojisi: Yine Samsung markasının çamaşır makinelerinde uyguladığı bir yıkama teknolojisidir. Yıkama programının durulama kısmında çamaşırlar üzerine gümüş iyonlar nüfuz eder ve kumaşlar üzerindeki bakterileri yok etmeye çalışır. Özellikle giysiler üzerindeki kötü kokuları, mesela ter kokusunu yok etmeyi hedefler. Samsung bu şekilde yıkanan kıyafetin kişi terlese bile uzun süre ter kokmayacağını iddia etmektedir.

Elmas Kazan: Samsung firmasının kullandığı çamaşır makinesi tamburuna denir. Kazan delikleri klasik makinelerinkinden % 75 daha küçüktür elmas şekline benzeyen kabartmalı gözenekleri olan  bir tambur yapısı vardır. Küçük delikli yapı ile sıkışmayı önlemek ve elmas şeklindeki gözenekler ile de giysilerin daha az yıpranması hedeflenmiştir.

Seramik Rezistans :  Yine Samsung firması tarafından kullanılan bir yeniliktir. Klasik rezistans yerine seramik rezistansın kireç ve sert su ile deterjanın ortaya çıkarttığı yıpranmaya  10 yıldan daha fazla dayanacağı iddia edilmektedir.

çamaşır makinesi tavsiye forumPetek Dokulu Kazan: Miele firması tarafından kullanılan patentli bir özelliktir. Tambur yapısı dışarıya doğru eğimlidir. Bu patentli yöntem ile amaç çamaşırların yıpranmasını engellemektir.

Süper Sessiz Yıkama ve Sıkma : (Super Silent)

Konu biraz geniş olduğu için alt başlıklar halinde ele alacağım.

 • Süper Sessiz Bir Makine Gerekli mi? :

  Çok çok gerekli bir yeni teknoloji olduğunu düşünüyorum. Klasik gürültülü bir çamaşır makinesinde makineyi gece çalıştıramayız. Bebek, çocuk uyuyorken kullanamayız. Normal bir makine gece çalıştırıldığında sadece alt komşumuz ve üst komşumuz değil üç kat aşağısı bile makinenin sıkma sesini rahatlıkla duyar ve rahatsız olur. Çoğumuz apartmanda yaşadığımız ve gün çok yoğun geçtiği için süper sessiz çalışma özelliği gereklidir. Eğer uygun tarife kullanılabiliyorsa gece saat 22’den sonra elektrik fiyatlarının daha düşük olduğu düşünülürse, makineyi bu saatten sonra çalıştırmak daha akıllıca olur. Çamaşırları uyumadan önce  makineye atmak bizim evde de çok ihtiyaç duyulan bir durumdur. Keşke makinemiz süper sessiz olsaydı da iki yaramaz küçük çocuğun sürekli kirleterek dağ gibi ettiği çamaşırlar gece de makine de yıkanarak biraz azalsa idi diye hanım çok söylüyor.

 • Her Süper Sessiz Yazan Marka ve Modele Güvenebilir miyiz?  :

  Süper sessiz diye satılan tüm marka ve modellerin uyuyorken ya da gece yarısı çalıştırılabilecek çamaşır makinesi olduğunu söyleyemeyiz. Kullanıcılar genel olarak makinenin yıkama sesinden ve motor sesinden çok memnunlar. Hatta 1400 1600 devirde sıkarken dahi sesin büyük ölçüde emildiğini sıkmadaki gürültü performansının beklediğinin çok üzerinde  olduğunu belirtiyorlar. Ama beklenmeyen başka bir gürültü var.  Makine su tahliye ederken su pompasının çıkarttığı ses. Gerçekten çok rahatsız edici bir ses. Bu konuda pek çok tanıdık sessiz makinelerinde pompa sesinden rahatsızlık duyup servisi, firmayı aradıklarında ise firma pompa sesinin normal olduğunu söyleyip soruna çözüm getirmiyorlar diyor.  Üzerinden super silent yazan bazı marka ve modeller de ise çalışırken  yıkama aşaması dışında  sessizlik olayı kesinlikle yok. Şu bayilerde değil de neredeyse sadece teknoloji marketlerinde oldukça ucuza satılan  bazı modeller üzerinde super silent yazdığı halde  yüksek sıkma devrinde hem çok ses yapıyor ve hem de makine fena halde titriyor. Üstelik şu su pompasının vuruntu şeklindeki vrup vrup şeklindeki sesi de hiç eksik olmuyor.

 • Süper Sessizlik Ölçütleri Nelerdir? :
  Öncelikle ses ( gürültü) miktarı ve etkileri ile ilgili kısa bir bilgi verelim.

buzdolabı desibel sessiz0 -10dB İnsan Kulağının duyabileceği en düşük ses.

30 dB Fısıltı, sessiz konuşma.

50 dB Yağmur düşüşü, ortalama buzdolabı sesi, havalandırma sesi.

60 dB Bulaşık Makinesi, dikiş makinesi, normal bir konuşma sesi.

70 dB Yoğun trafik, elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi.

80 dB Çalar saat, Metro ,fabrika gürültüsü

90 dB Traş makinesi, Kamyon trafiği, Çim biçme makinesi

100 dB Kar aracı, çöp kamyonu, müzik seti

110 dB Rock konseri,elektrikli Testere

120 dB Uçagin havalanisi, gece klübü

130 dB Delici çekiç

Ses desibelinde artışın etkisi rakamından fazla olmaktadır. çünkü ses logaritmik olarak artar. Buzdolabı tavsiyesi başlığında da belirtildiği gibi  bir kaç desibellik artış aslında sesin katlanması demektir.

Genel olarak çalışma sesi 40-50 desibel ve son sıkma sesi ise 70 desibel civarındaki makineler süper sessiz kabul ediliyor. Süper sessiz özellikli çamaşır makinelerinde özellikle makinenin yan duvarlarında  sesi yalıtmak için normal çamaşır makinesinden daha kalın ya da bir kaç kat saç malzeme olmalıdır. Genel olarak antivibration olarak adlandırılan bu malzemeler hem sesi emer ve hem de makinenin titremesini önler. Süper sessiz makineler aynı zamanda titreşimi de olmayan çamaşır makineleridir. Bunun içinde makinenin yük dengeleme sisteminin ve amortisörlerinin çok iyi olması gerekir.

Direct drive  Motor Teknolojisi: Kayışsız, kasnaksız motor teknolojisi de diyebiliriz. Normal motor da kazandan ayrı olan motor,  çamaşır makinesi kazanına bir kasnağın monte edilmesi  ve kayışla da motorun kasnağa bağlanması şeklindedir.  Direct drive de ise motor doğrudan kazana bağlıdır.  Çamaşır makinelerinde  kullanılan bu motor teknolojisi de çok yeni sayılmaz. Ülkemizde 10 yıl kadar önce Arçelik tarafından kullanıldı. Arçelik 5950 model Orbital çamaşır makinelerinde kullanıldı ve kısa zaman sonra hemen vazgeçildi. Şu anda LG çamaşır makinelerinde bu motor teknolojisi kullanılmaktadır. Samsung’un bazı madellerinde ve Hotpoint-Ariston markasında kullanılıyor.

direk drav çamaşır makinesiDirect drive motor teknolojisinin avantajı motora olan hakimiyettir. Kayış ve kasnak olmadığından daha az gürültü çıkarır, daha sessizdir ve daha az enerji harcar.  Arçelik markasının 10 yıl kadar önce  bu motoru kullandığı çamaşır makinesi modelinde makinenin içinde farklı motor yönteminden dolayı başka arızalar ( özellikle üç ayak döküm kırılmaları ) çıktığı için modeli üretimden ve satıştan kaldırdı. Günümüzde ise zamanla geliştirilmiş sorunlar giderilmiş olabilir.

Direct drive çamaşır makineleri diğerlerinden daha sessiz olduklarını iddia etmektedir. LG markası çamaşır makineleri en çok bu özellikleri ile dikkat çekmektedir. Samsung markası da çamaşır makinelerinde Direct drive ve Dijital İnverter motorları kullanmaktadır.

6 Motion DD: LG çamaşır makinelerinin kullandığı 6 ayrı hareketi yapabilen motor teknolojisidir. bu hareketler ; Çitileme, filtreleme,hassas çevirme, döndürme, dövme ve çalkalama

Buharla Yıkama: (Buhar Jeti) çamaşırların temizlenmesinde buharın kullanılmasıdır. iki şekilde kullanılıyor.

1- Buharlı Tazeleme Fonksiyonu: Su ve deterjan kullanmadan sadece buhar püskürterek giysileri tozundan kokusundan tüyünden falan arındırmak. Bakteri ve bazı mikroorganizmaları da temizlediği söylenir. Özellikle bebek kıyafetlerinin hijyenik olması için gerekli bir özelliktir.

2- Buharlı Yıkama: Makine normal yıkama yaparken bir yandan da buhar verir. Buhar sayesinde çamaşırların daha derinine nüfuz edilmesi amaçlanır.

Buharlı yıkama özelliği Arçelik-Beko, LG  Miele, AEG, Electrolux gibi markalarda bulunmaktadır.

Samsung  Eco Bubble : (Köpük Jeneratörü) Köpük jeneratörü ile normal çamaşır makinelerinden çok daha yoğun sabun köpüğü sağlayan ve bu sayede çamaşırlara daha iyi nüfus edilmesini sağlayan bir teknolojidir. Yoğun köpük etkisi ile sıcaklığın düşürülmesi sağlanıp böylece enerji sarfiyatı da azalmaktadır.

Hızlı Yıkama: Aslında bu da uzun zamandır var olan bir teknoloji ama son yıllarda çok geliştirildi. Yıkama süresi 15 dakika civarına düştü. Arçelik -Beko 14 dakika, Vestel 12 dakika da yıkayan makinelerinin reklamını yaptılar.

2-3 kiloluk az kirli çamaşırları yıkamak için kullanılıyor. Mesela her gün sabah koşusuna çıkıyorsunuz ve  üzerinizdekiler terliyor. Her sabah yeni bir kıyafet giymektense hızlı yıkama programında temizlenebilir. Ya da çok az giyilmiş fazla kirlenmemiş ama üzerinizde pırıl pırıl durmasını istediğiniz kıyafetleriniz var. Bu programın soğuk suda yıkadığını da unutmayalım.

Dijital Ekran Teknolojileri : Yeni makineler led ekranlı. Çok yeni çıkan bir iki model tam dokunmatik dijital ekranlı olarak üretiliyor. Bu ekranların iki temel görevi var. Birincisi tuşlara basmak yerine çamaşır makinesinde  program seçimi, ısı , sıkma devri gibi ayarlar bu ekran üzerinde yapılıyor. İkincisi ise kalan süreyi göstermek.

bosh simens idos akıllı makineÇok Geniş Ön Kapak: Eski makinelerin iki katından daha geniş bir ön kapak ile çamaşırlar makineye daha kolay yüklenmektedir. Makinelerde kapasite eskiden  5 kg iken 12 kg ye kadar çıkarılınca fazla çamaşırı makineye daha hızlı ve kolay koymak için kapak genişliği de artırıldı. Bazı markalarda 34 cm, bazılarında ise 36 cm çapında geniş kapaklı modeller bulunmaktadır.

Dozaj Sistemleri : Makineye toplu deterjan ya da yumuşatıcı konulup her yıkamada buradan ihtiyacı kadar deterjanı makinenin kendisinin almasıdır. Bosh, Siemens  Samsung ve Miele markalarında gördüğümüz bu sistemin iki avantajı vardır.

1- 40-50 yıkamaya kadar ( detrjan bölmesine konulabilecek en fazla miktar markadan markaya değişiyor)  deterjan bir defa makineye konularak bizi her seferinde deterjan ekleme zahmetinden kurtarır.

2- Cihaz doğru dozajlama yaparak daha az deterjan kullanır.

Yeni Motor Teknolojileri :

Yeni çamaşır makineleri artık fırçasız motor kullanılmaktadır. Kazandan bağımsız ayrı bir yerde konumlanan bu motor kayışla kazana bağlanmaktadır. Yeni motorlarda fırça kullanılmadığı için sürtünmeye bağlı aşınma olmadığı gibi daha sessiz çalışan bir motor teknolojisidir.Bu yeni motor teknolojisi enerji verimi bakımından çok başarılıdır. . Bosh markası Eco Silence Motoru için A+++ enerji sınıfından % 50 daha tasarruflu demektedir.

LG nin direct drive. motorundan bahsetmiştik. Samsung Quiet Drive aslında direct drive ile aynı.Yani kayışsız ve kasnaksız motor. Yeni fırçasız  motorlara her marka farklı bir isim veriyor.

 • Bosh:  Eco Silence Drive motor
 • Samsung :  Dijital İnverter motor.
 • Siemens :  IQ drive
 • AEG: İnverter motor
 • Electrolux : İnverter Motor
 • Miele: Profi Eco Motor

Hotpoint ve diğer marka çamaşır makinelerinde de benzer motorlar kullanılmaktadır.

Yeni modellerde genel olarak 10 yıl motor garantisi verilmektedir.

Diğer Teknolojiler : Yeni nesil çamaşır makinelerinde markaların kendine has çok fazla teknolojik yenilikleri bulunmaktadır. Onları da yazımızın “Markaların Değerlendirilmesi” kısmında ele alalım.

Çamaşır Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu bölümde, makinenin yıkama kapasitesi, fiyatı, farklı programları ve özellikleri gibi müşterinin çamaşır makinesi satın alırken dikkate aldığı unsurları açıklayacağım. Şimdi bunları alt başlıklar halinde ayrı ayrı belirtelim.

Yıkama kapasitesi :

Son yıllarda alınan çamaşır makinelerinde ilk karar verilen unsur makinenin tek seferde kaç kilogram çamaşır yıkayabildiğidir. Çünkü yıllar önce hemen hemen tüm makinelerin yıkama kapasiteleri aynı idi. Bu beş-beş buçuck altı kg ile sınırlı idi. Şimdi 5 kg den başlayıp 18 kg ye kadar bu kapasite artmaktadır. Çamaşır makinelerinin yıkama kapasiteleri artsa da ebatları fazla değişmiyor. Çünkü standart ölçülerin fazla değişmemesi gerekir. Bu eşyalar için evin farklı  farklı bölümlerinin inşaasında bu sabit ölçüler kullanılıyor.

Peki kaç kilogram kapasiteli makine alalım. Farklı kilo yıkayan makinelerin avantaj ve dezavantajlarını belirtmeden önce yeni evlenenlere kendimden bir örnek vereyim. Biz iki çocuklu dört kişilik bir aileyiz ve elimizdeki 5 kg kapasiteli makine kesinlikle yetmiyor. Bunu baştan şu nedenle belirtiyorum. Yeni evlenenler “ya zaten biz iki çocuktan fazla düşünmüyoruz. Bu durumda 5-6 kg lik bir çamaşır makinesi kesinlikle bize yeter diye düşünüyorlar.

Kaç kilogramlık Çamaşır makinesi Alacağıma Nasıl Karar Vermeliyim? : Bunu belirleyebilmek için kendimize şu soruları sormalıyız;

 • Çamaşır makinesi önerileri detaylıHangi sıklıkla çamaşır yıkıyoruz?
 • Çamaşırları günlük mü yıkıyoruz, yoksa biriktirip topluca mı yıkıyoruz?
 • Yorgan yastık battaniye gibi ağır şeyleri makinede mi yıkamak istiyoruz? ( Yeni nesil hazır yorgan ve battaniyeler) yoksa kuru temizlemeye mi veriyoruz?
 • Kaç kişilik aileyiz ve çamaşırlar sık mı seyrek mi kirleniyor?
 • Mesleğimiz ve çalışma şartlarımızın kıyafetlerimizin kirlenmesine etkisi nedir? İşimiz her gün kıyafet değiştirmemize mi neden oluyor?

Şimdi bu sorulara göre seçimi yapalım. Çamaşırlarımız sık sık yıkıyorsak. Yani fazla çamaşır biriktirmiyor isek bize çok yüksek kapasiteli bir makine gerekmez. Ancak bu sık yıkamayı sağlayabilmek için hızlı yıkama programları olan bir makine gerekir. Düzenli spor yapanlar, çocuklarının giysilerini sık sık değiştirenler falan bu hızlı yıkama programlarını kullanabilirler. Çamaşırları biriktiriyor ve topluca yıkıyorsak ki bu biriktirmede aynı programa uygun çok çamaşır birikecektir, bize yüksek kapasiteli makine gerekir. 8 kg, 9 kg genelde tercih ediliyor. 12 kg lik bir makine aileler için gerekmeyecektir. Yorgan yastık gibi şeyleri yılda bir balkonda avluda yıkamak ya da kuru temizlemeye para vermek istemeyenler içinde yüksek kapasiteli makineler çok avantajlı olmaktadır.

Yüksek kapasiteli makinelerin avantajları :

 • En başta bir  turda daha fazla çamaşır yıkayarak giysilerin temizlenmesi hızlanır. Çünkü mesela 5 kg lik bir makinede tüm beyazlar bir defada yıkanamayarak iş uzar. Bu durumda da az kapasiteli makinelerde çamaşırları biriktirerek toptan yıkama imkanı pek olmamaktadır.
 • Bir diğer avantajı da yorgan battaniye kilim paspas gibi ağır şeyleri yıkayabilmesidir. Sadece yorgan battaniye değil, 5-6 kglik makinelerin yıkayamadığı ağır diğer giysileri de yıkayabilir. Dış kıyafetler denilen, pardösü, anorak palto gibi giysiler için yüksek kg yıkama kapasiteli makinelerde özel programlar bulunmaktadır.Yorgan programı bunlardan birisidir.
 • 36 cm ye kadar çapı genişleyen ön kapak ile çamaşırları daha kolay yükleme imkanı sağlar.

Yüksek Kapasiteli Makinelerin Dezavantajları :

 • Öncelikli olumsuz yanı yüksek fiyatları. Aynı marka ve modelin  yıkama kilogramı arttıkça fiyatı da artmaktadır. Diğeri de böyle bir makineyi tam anlamıyla kullanabilmek için aynı türden fazlaca kıyafetimizin olması gerekir. Yani kirlileri biriktirecek kadar giysi gerekir. Aksi taktirde mesela beyaz pamuklu kıyafetlerin hepsi kirlendi ve giymeye kıyafet yoksa, bunların ağırlıkları diyelim ki 8 kg gelmediyse bile makineyi beyaz kıyafetler için çalıştırmak zorundayız.

NOT: Yüksek yıkama kapasiteli çamaşır makineleri karışık çamaşırları bir arada yıkama yapabiliyorsa gerçek anlamda avantaj sağlar. Çamaşırları makinede yıkayabilmek için pamuklular, sentetikler, beyazlar, renkliler, dayanıklı renkliler gibi gruplara ayırıyoruz. Mesela 9 kg yıkama kapasiteli bir makineyi dolduracak kadar renkli ve pamuklu kirlenmiş giysi bulunmayabilir. Bu durumda makinemizin pamuklular ile sentetikleri beraber yıkayabilmesi işimizi kolaylaştırır.

Program Özellikleri :

 • Yeni nesil çamaşır makinelerinde
 • bebek programı,
 • hızlı yıkama,
 • süper hızlı yıkama ( 15 dakikada yıkama),
 • kırışıklık azaltmak için son durulama suyunda bekletme,
 • kot (jean) programı,
 • fitnes programı. Yani günlük spor yapanların terli kıyafetlerini kısa sürede yıkama programı
 • yıkamayı 24 saat erteleme, yani makineyi ayarladıktan sonra mesela 10 saat sonra kendiliğinden yıkamaya başlaması gibi,
 • Elde yıkama programı. Narinleri yıkama,Woolmark platinum Care özelliği
 • Yorgan programı.
 • Buharlı yıkama
 • Hava ile temizleme
 • Leke çıkarma programı
 • Karışık türdeki çamaşırları yıkama
 • Gömlek programı gibi pek çok yeni program ve özellik bulunmaktadır.

Makine kullanıcılarının çok büyük bir kısmı  makinenin markasına ve temel özelliklerine mesela yıkama kapasitesine, sıkma kapasitesine karar verdikten sonra almışken son sistem olsun, yukarıda sayılan özel programların hepsi olsun diye daha pahalı modeli aldığı için sonradan pişmanlık yaşıyor. Fiyatı arttıran bu ek program ve özellikleri hiç kullanmadıklarını ve fazladan verdikleri paranın boşa gittiğini söylüyorlar. Mesela bizim makinede 3 kg çamaşırı soğuk su da hızlı yıkamayı bir denemeden  sonra hiç kullanmadık. Ben koşu yaptıktan ya da top oynadıktan sonra sadece terle kirlenen kıyafetleri yıkamak için kullanılacak bu programın işlevini yapmadığını düşünen hanım bu terli çamaşırları da diğer kirliler ile birlikte yıkıyor.

Çamaşır makinesi satın alacak olanlar alacakları makinenin sağlamlığına, servis kalitesine ve ana işlevlerine dikkat etmeli, reklam kokan ek özellik ve programların cazibesine kapılmamalıdır. Ya da bu programları ne kadar kullanacaklarını hesap etmelidir.

Fiyatı ve Marka Seçimi:

Piyasada 600 tl den 8000 tl ye kadar farklı fiyatta makineler bulunmaktadır. Aşağıda ele alacağım fiyat aralıkları, markaların resmi fiyat listesi değil, internette bulunabilen garantili uygun fiyatlara göredir.

 • Regal,Finlux  Altus,Profilo, İndesit, Vestel, Arçelik ve Beko gibi markaların 550-600 tl ye 5 kg kapasiteli ve 800 devir sıkma özellikli modelleri bulunmakta. İndesit dışındaki markaların Türkiye çapında yaygın bayisi ve servis ağı bulunuyor. Çamaşır makinesi ihtiyacı olanlar bütçe de kısıtlı ise ve 5 kg bana yeter deyip özel program ve özellikler istemiyorlar ise bu modelleri rahatlıkla alabilirler. Çünkü alacakları çamaşır makinelerinin güvenirliği ve sağlamlığı konusunda servis yaygınlığı nedeni ile sıkıntıları olmaz. Bu ürünlerden Altus Arçelik garantisindedir. Regal de Vestel gurubu garantisindedir. Fİnlux’ta yine Vestel garantisindedir. 5.5 kg yıkama kapasitesi ile 650 tl ye kadar ürünler bulunmaktadır.
 • 700 tl den itibaren 1000-1200 sıkma devirli, lcd ekranlı 6 kg yıkama kapasiteli çamaşır makineleri bulunmakta.Enerji tüketimi de A++ ya kadar çıkıyor.  Bu fiyat grubunda da yukarıdaki markaların yanında, Bosh, Siemens, Samsung, Midea, Hotpoint (Ariston) çamaşır makineleri var.
 • 800 tlden sonra markalara Hoower ve  Electrolux ve Lg hatta Candy  da dahil oluyor. Yıkama kapasitesi 7 kg çıkıyor. yorgan programı, zaman erteleme, gömlek programı gibi ek özellikler bu fiyattan itibaren modellerde yer alıyor. Siemens, Bosh, gibi daha pahalı markalarda 800-850 tl grubunda 6 kg yıkama ve 800-1000 devir sıkma yer alırken, Hotpoint, Regal gibi markalarda 7 kg kapasite ve ek özellikler yer alıyor. Siemens, Bosh gibi markalarda aynı kapasite ve özellikler daha yüksek fiyatlarda yer alıyor. 900 tl den itibaren ise bazı markalarda 8 kg kapasiteli modeller bulunmaktadır. İndesit, Lg, AEG Profilo ve Regal markalarının 950-990 tl ye satılan modellerini örnek olarak gösterebiliriz.
 • 1000 tl den sonra markalarda süper sessiz yıkama başta olmak üzere ek özellikler devreye giriyor. 1000 tl civarındaki fiyatlar yani 1000-1200 tl civarında Vestel garantisinde satılan whirlpool markasını görüyoruz.
 • Siemens, Bosh gibi markalarda 2000 tl nin üzerinde ve 1400-1600 devirli A+++ özellikli Home Profesyonel isimli modeller yer almaktadır. Samsung’un reklamlarında dikkati çeken  kazan içi  ışıklı modelleri de 9k kapasiteli olanları  1800-2000 tl civarında satılmaktadır. 12 kg kapasiteli modeller ise 2200-2500 civarındadır. Bu modellerde süper sessiz yıkama, Eco Buble (Köpük jeneratörlü) gibi ek özellikler yer alıyor. LG de 1800 tl ve üzerindeki fiyata satılan modellerde buharlı temizleme, buharlı tazeleme gibi ek özellikler yer alıyor. 12 kg kapasiteli modeller ise 2000 tl yi geçiyor. Hotpoint markasınn en üst özelliklere sahip modellerini 1500 tl civarında bulmak mümkün. Bu fiyattan daha pahalı modelleri ise yıkama ve kurutma bir arada ( Combo yada kombine ) olanlarıdır. Arçelik- Beko grubunda 9 kg lik üst düzey modellerin fiyatları 1500 tl den pek yukarı çıkmıyor. Arçelik’e has moda olan rengarenk modeller ise 1800 tl den başlıyor.Beko da durum aynı. Rengarenk modeller 1800 tl den başlıyor.
 • 2500 tl nin üzerinde  Siemens, AEG,Bosh, ve Samsung’un modelleri bulunmaktadır. Bu markalarda fiyatlar ev için modellerde 5000 tl ye kadar çıkıyor. Miele markasında ise fiyatlar 2800 tl den başlayıp 9300 tl ye kadar çıkıyor.
 • Fiyat konusnda bilinmesi gereken çok önemli iki husus vardır. Bunları ayrı ayrı açıklayayım.
 1. Spot Satış: Beyaz eşya ürünleri   spot satan yerlerden kesinlikle  alınabilir. Elektronik eşya satışında olduğu gibi garantisiz ya da paralel ithalat problemi beyaz eşya da pek olmamaktadır. Ben arkadaşlarıma 100.000 liranın  ( Eski para ile 100 milyar lira) çok üzerinde bir beyaz eşya alışverişini bu spot mağazalardan yaptım. Bayiden uzun pazarlıklar sonunda alabileceğimiz fiyatlardan en az % 10-15 daha ucuza aldım. Çünkü bayiler % 10-15 kadar bir kar marjı ile satış yapıp buna göre indirim yapabilirken spot firmalar peşin alışverişte % 25-30 civarında indirim yapabiliyor. Enflasyonun % 50’nin üzerinde seyrettiği zamanlarda yani 2002 öncesinde indirim oranı yarı yarıya ya yakındı. Bu mağazalarda kredi kartına yapılan taksitlendirmelerde bankanın aldığı kadar fark fiyata ekleniyor.  Sadece yeni evlenen arkadaşa ve ailesine ( annesine ) bir buzdolabı, iki ankastre set, iki çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi toplamda 10.000 tl nin üzerinde ürünleri Bursa spot mağazalarından aldık ve bayiden sorarak pazarlık yaptığımız fiyatlardan en az 1500 tl daha ucuza temin ettik. Ürünlerin spot mağazadan alınması garantisiz, sorunlu kaçak ürünler olduğu anlamına gelmiyor. Ürünün garantisi bayi ile tamamen aynı şartlarda.
 2. Market Kampanyaları : Çamaşır makinesi markaları içinde özellikle hotpoint, LG ve Samsung bayilerden ziyade tekno marketlerde ve büyük hipermarketlerde satılmaktadır. Buralarda da bazen akıl almaz indirimler oluyor. Teknosa, Bimeks, Vatan, Gold, Mediamart, Carreforusa, Kipa gibi yerlerde çamaşır makinelerinin bu kampanyalarını yakaladığınızda çok uygun fiyata alabilirsiniz. Liste fiyatı 1800 tl olan Hotpoint Ariston Aqualtis IQ model çamaşır makinesini biz arkadaşa tanıdık bayi de en ucuz 1450 tl ye düşürebildik. Bunun üzerine spot mağazadan 1350 tlye aldık. 20 gün sonra ise aynı ürün Kipa’da 999 tl ye satıldı.Yani net % 44.5 lik indirim oldu.  Bayi ile bu durumu görüştüğümde ise satılan fiyatın ürünün kendisine geliş fiyatının bile çok çok altında olduğunu belirtti Son dönemlerde LG de bu tarz çok kampanyalar oluyor. Aslında market kampanyaları sadece bu markalar için değil Arçelik, Beko, Vestel gibi markalar içinde geçerlidir ama Hotpoint, LG, Samsung, Hoower gibi markalarda daha yaygındır.

Enerji Tüketimi:

Çamaşır makinesi yorumlarıÇamaşır makinelerinde enerji tüketimi konusu buzdolabı ve klima hatta fırın kadar önemli değildir. Çünkü ev eşyaları içinde çamaşır makineleri, bulaşık makineleri ve elektrik süpürgeleri 24 saat açık kalan değil bir iki günde bir, bir kaç saat çalıştırılan ürünlerdir. B sınıfı elektrik harcayan ile, A+++ sınıfı elektrik harcayan 525 litre  hacimdeki iki buzdolabının aylık elektrik tüketimi 30 tl  yıllık ta 360 tl fark ederken, yani tasarruflu olan buzdolabı yıllık 360 lira daha az elektrik masrafı çıkarırken, Klimada bu fark sadece bir aylık tüketimde 100 tl ye kadar çıkarken bu durum 8 kg kapasiteli A sınfı ( Piyasada B sınıfı elektrik tüketen makine satılmıyor) elektrik harcayan bir çamaşır makinesi ile A+++’ elektrik harcayan 8 kg kapasiteli bir çamaşır makinesinde aylık 5 tl yıllık 60 tl kadar fark eder. Alacağımız daha tasarruflu çamaşır makinesinin aradaki satış fiyatı farkını  elektrik tüketimi ile kaç yılda amorti ettiğini hesap etmek gerekir.

Şunu da belirtmek gerekir ki yeni nesil çamaşır makineleri gerçekten çok tasarruflu. Bundan 20 yıl önce üretilen çamaşır makineleri 10-15 yılda bir makine fiyatı  kadar fazla elektrik masrafı çıkartmaktadır.

Makinenin Tasarımı ve Rengi :

renkli çamaşır makinasıSon bir kaç yıldır bu konu da önem kazanmaya başladı. 1998 ile 2000 li yıllarda Ariston markası ön kapak şeklinin daha şık olması ve kıvrımlı yuvarlak hatlara sahip olması sayesinde bayanların çok dikkatini çekiyordu. Sırf bu nedenle Ariston alan arkadaşlarım var.  Şimdilerde yine Hotpoint, LG, Samsung hatta Vestel  standart makineden çok farklı ve bana göre çok şık tasarıma sahipken Profilo, Bosh ve Siemens ise klasik görünümü devam ettiriyorlar. Bu arada özellikle LG ve Samsung’ta fiyat arttıkça makine görünümü de daha enteresan olmaya başlıyor. Tıpkı otomobillerde olduğu gibi fiyat ile tasarım arasında bir orantı bulunmaktadır. Arçelik ve Beko Renkli beyaz eşya tasarımına yöneldi ve bu yöntem çok tuttu. Ben pembe (Fuşya) , fıstık yeşili ya da bordo rengine bayıldığı için Arçelik çamaşır makinesi alan çok fazla bayan tanıyorum. Beko ve Arçelikte de rengarenk çamaşır makinesi modelleri beyazlara göre daha üst sınıf ve fiyatı pahalı olanlar. Yani Arçelik’in 600 tl ye çamaşır makinesi var iken, 1800 tl nin altına yeşil, ya da pembe renk çamaşır makinesi bulunmamaktadır. Vestel’in  de renkli beyaz eşyaları bulunmaktadır. Samsung’un makine çalışırken  kazanı aydınlık modelleri de oldukça şık duruyor. Yine dijital geniş ekran da çamaşır makinesine estetik görünüm katıyor. Bu arada buzdolabı bulaşık makinesi ve fırında olduğu gibi çamaşır makinesinin de inox  tipli olanları bulunmaktadır. Makinein dış görünüşüne hiç önem vermeyen standart tasarımın dışına çıkmayan yegane marka ise  Miele’dir Bu markanın 8000 tll lik çamaşır makinesi son derece sade bir görünüşe sahip. Sadece 8000 TL lik modelleri değil tüm  modelleri sade görünümlüdür. Bana göre de makinenin dış görünüşü makine seçiminde en sonlarda değerlendirilmelidir.

Çamaşır Makinelerinin Servisi, Sağlamlığı, Yaygınlığı v.b. :

Çamaşır makinesi sağlamlığı ve servisi çok iyi olması gereken bir beyaz eşyadır. Servis konusu çamaşır makinesinde buzdolabı, fırın gibi diğer beyaz eşyalardan daha da önemli hale geliyor.  Çünkü bir çamaşır makinesinde dijital ekran ve cihaz beyni vardır. Bu beyin makineyi farklı program ve kombinasyonlarda düzgün şekilde çalıştırmalıdır.  Makine  1000-1600 devir dakika hızında içindeki ıslak hali 10-15 kg çamaşırı döndürme faaliyeti, şebeke suyunu içine alma, kirli suyu tahliye etme içindeki çamaşırı sensörleri ile algılama, dengesiz yükü sıkarken dengeleme gibi hem dijital ve elektronik, hem de çok ağır ve yoğun mekanik yani fiziki faaliyetleri  yerine getirme özellikleri vardır. Tüm bunlar bizi oldukça sağlam ve ürünü vatandaşa sattıktan sonra sattığı çamaşır makinesinin arkasında duran marka ve modelleri seçmeye itiyor. Hatta bana kalırsa makine alınırken standart olarak 2 yıl olan garanti süresini 80 tl civarında ( markaya göre fiyat değişiklikler gösterebilir) ek bir para ödeyerek 7 yıla çıkarmak daha kesin bir çözüm olur.

Çamaşır makinelerinde  özellikle  şu problemler sık sık kullanıcıların başına gelmektedir.

 • arıza kodlarıSu sızdırma, Altından su gelmesi,
 • Beyin kartının bozulması, yanması,
 • Programlarını uygulayamaması
 • Makineye fazla ya da dengesiz çamaşır yüklemekten dolayı tamburunun bozulması, bilyelerin dağılması
 • Yoğun sıkma aşamasında makinenin abartılı ses çıkartması, yürümesi,
 • Makinenin aşırı titreşim yapması
 • Sürekli nemli ortamda durduğu için ön panelinin ve alt saçlarının çürümesi, kararması
 • Çamaşırları düzgün yıkayamaması
 • Motorunun bozulması
 • Çamaşırları aşırı yıpratması, parçalaması

Bu kadar farklı problemi bir arada görebileceğimiz başka bir beyaz eşya türü yoktur. İşte tüm bunlardan dolayı, servis ve yaygınlık daha ön plana çıkıyor. Yukarıda 7 yıllık ek garanti kesin çözüm desem de servis ağı yaygın olmayan  ve çabuk bozulması ile meşhur bir marka özellikle ilçe ve küçük yerleşim yerlerinde oturan makine kullanıcısını canından bezdirebilir. Servis elemanları iyi eğitimli değilse ya da marka servis olayına çok önem vermiyorsa mesela çamaşır makinenizin servisi beş altı markanın servisliği yanında ek olarak sizin markaya da bakıyorsa yandınız demektir. Çünkü makinenizin ömrünün bir kısmı  evde bozuk olarak servis beklerken, bir kısmı da serviste tamir işleminin bitmesini beklerken geçecektir.Bu tarz kalitesiz markalar birden çok problem çıkardığı için makinemiz bize çözüm yerine sıkıntı verir.  Bu kadar kesin ifadeler kullanmamın nedeni ise tüm bu sorunların çok abartılı olarak kendi başıma  ve arkadaşlarımın başına gelmesidir.

Cihazın yaygınlığı ve servis kalitesi dışında sağlam bir makine olması da önemli bir çözümdür.Mesela Miele markası ,satış bayileri sadece büyük şehirlerde olan, yine Büyük şehirler dışında ayrı servisi bulunmayan bir markadır. Ancak Miele çamaşır makinelerinin genelde 30 yıldan önce sorun çıkardığı pek görülmez. Ülkemizde satılan çamaşır  makinesi markalarını sağlamlık ve servis kalitesi bakımından değerlendirdiğimizde şu sonuçlar ortaya çıkıyor;

 • Hem bayi ağı hem de servisi en yaygın marka Arçelik-Beko ikilisidir. Altus’ta aynı grup içerisinde yer alsa da Koç Holding Altus markasını sadece düşük gelirli tüketiciler için satmaktadır. Arçelik grubu sadece çamaşır makinesinde değil tüm beyaz eşya ürünlerinde servise ve müşteri memnuniyetine en fazla önem veren gruptur. Zaten  ülkemizdeki beyaz eşya satışının yaklaşık  % 50 lik kısmını bu grup yapmaktadır. Marka kasabalara, köylere, adalara, mezralalara kadar servis hizmetini müşterilerini bekletmeden verebilir. Buna rağmen bu gurubun servisinden, yada bozulan parçanın bir türlü değiştirilmemesinden şikayet eden müşteriler de bulunmaktadır.
 • Arçelik-Beko grubundan sonra ülkemizde servisi en yaygın ikinci gurup Bosh-Profilo-Siemens grubudur. BSH. grubu için hem bayi ağında hem de servis ağında yerli ithal diyebiliriz Arçelik-Beko ile BSH grubu birlikte ülkemizdeki tüm beyaz eşya satışlarının % 65 oluşturmaktadır. Bunda tabii ki yaygınlık ve servis etkili bir faktördür.  . Bu markaların ayrı ayrı değerlendirmesini markalar başlığında yapacağım.
 • Vestel ve Vestel gurubunda satılan 3-4 marka da servisi yaygın bir markadır. Ancak Vestel çamaşır makinelerinin çok sağlam olduğunu, müşteri memnuniyetinin yüksek olduğunu pek söyleyemeyeceğim.
 • Samsung ve Lg markaları ise diğer elektronik ürünlerinin yaygınlığı sayesinde servis sıkıntısı pek olmayan markalardır. Lg’nin servisine hem sadece beyaz eşya servisliği yapan yerler  ve hem de LG, Sony, Pioneer gibi elektronik markaların tamirini yapan servisler bakmaktadır. Samsung ve LG nin servisi Arçelik grubu ve BSH ( Bosh -Profilo-Siemens) kadar yaygın değildir.
 • Servis ve ürünün arkasında durma konusunda en olumsuz grubu ise Hotpoint, İndesit grubu yani İtalyan Merloni markası oluşturmaktadır. 1995 yılında ülkemizde satılmaya başlayan Ariston-İndesit markaları çamaşır makinesinde o zamanlar ilk defa 1 yıl yerine 3  garanti ile satışa başladılar. O zamanlar zorunlu garanti süresi sadece bir yıldı. Sevilen bu marka hızlı bir şekilde ülkemizin her kentinde bayi ve servis açtı.  1996 yılında Ariston’un servis sayısı 250 civarındaydı. Şimdilerde ise bayilerinin çoğu kapandı. Servisler kapandı ve başka markaların servisliğini yapan esnaflar bu işi yürütmeye başladılar. Son 10 yıldır Ariston gurubunda özellikle buzdolabı ve çamaşır makinesinde müşteri memnuniyeti son derece olumsuz durumdadır.

Markaların Değerlendirilmesi :

Ülkemizde Arçelik, Beko, Altus, Vestel, Bosh, Profilo, Siemens, Samsung, LG, Hotpoint – Ariston, İndesit, AEG, Electrolux, Candy, Hoover, Miele, Midea, Regal,Finlux, Whirlpool gibi 20’den fazla marka çamaşır makinesi satılmaktadır. Bu markaları genel marka özelliği bakımından ve çamaşır makinesi yönünden ele alacağım. Markalardan bazılarını  ayrı ayrı ele almadan önce marka seçimi konusunda iki önemli hususu açıklamak istiyorum.

1- Güvenilir Marka: Çamaşır makinesi alırken ya ismi duyulmuş, bayisi servisi yaygın bir marka ve model, ya da kalitesinden sağlamlığından emin olduğumuz marka ve model seçilmelidir. Özellikle teknoloji marketlerde ve hiper marketlerde Arçelik, Beko, Bosh Siemens gibi markaların yarı fiyatına ve tonla özellik vaad eden ürünlere denk geliyoruz. Ürünün tipi ve kağıt üzerinde özellikleri süper. Bu özelliklere göre fiyat ise inanılmaz cazip. Ancak aldıktan sonra işler değişiyor. Önce aldığımız çamaşır makinesinin parçalarının çok kalitesiz plastikler olduğunu anlıyoruz. Ardından da sık sık problem çıkaran ürünümüzün servis hizmetleri çok berbat. Bu durumda ” Azıcık aşım, ağrısız başım” sözünün ne kadar haklı olduğunu anlıyoruz. Diğer vatandaşlar özellikleri vasat görünen yerli yaygın markalara tonla parayı boşuna ödemiyorlar. Ödedikleri fazla paranın bir kısmı servis hizmetlerine ve firmanın ürününün arkasında sonuna kadar durmasına gidiyor.

2- Duyulmamış Marka : Bu başlık ise birincisinin tam tersini savunuyor. Ülkemizde satılan  kaliteli çamaşır makinesi markaları sadece piyasada ismi çok duyulan, bayisi, servisi her yerde bulunan markalar değildir. Tıpkı Fiat ve Renaultun çok yaygın ama en  kaliteli marka olmadıkları gibi. Aslında yaygın olan markalar malzeme kalitesi, sağlamlık ve teknolojisi yönünden vasat olan markalardır. Bu markaların üstünlüğü servis hizmetlerindedir. Bir de ülkemizde vatandaşların çoğunun sadece bu markaları bilmeleri ve almaları haliyle fiyatlarının pahalı olmasına neden oluyor. Piyasa da yaygın olmayan bu işin Mercedesi, Ferrarisi diyebileceğimiz markalar da var.Ürün satın almadan önce çok iyi araştırma yapan ve profesyonel davrananlar bu ismi duyulmadık kaliteli markaları biliyorlar. Bunu özellikle belirtmemin nedeni çoğu kullanıcının belli markaların dışındakileri bilmemesi, araştırmamasıdır. Konu ile ilgili  başımdan geçen bir örneği yazmak istiyorum.

Son derece zengin olan ve her konuda çok iyi bir araştırmacı tanıdık, çamaşır makinesi olarak Miele ve buzdolabı olarak ta Amana aldı. İki ürün içinde alanında dünyanın en iyileri diyebilirim. Arkadaşın kliması, ses sistemi, Tv si falan da çok çok üst kalitede ürünler. Arkadaşın evine ziyarete gittiğimizde eve gelen diğer misafir ise çamaşır makinesi ve buzdolabı için söyle dedi; “Ben de seni akıllı biri sanıyordum. Nereden buldun bu adı hiç duyulmamış  dandik markaları. Bu çamaşır makinesini (Mielenin tipi çok sade-gösterişsizdir.) bedavaya verseler almam. Ben x markanın  üstüne marka tanımam”

Şimdi markalar hakkında ayrı ayrı bilgi verelim.

Arçelik-Beko Grubu:

Ülkemizde beyaz eşya sektörünün devi ve lideridir. Beyaz eşya deyince  neredeyse tüm kullanıcıların aklına ilk gelen marka , çoğu kullanıcının da tek markasıdır. Servis yaygınlığı ve kalitesi konusunda çok iyi bir markadır. Sattığı ürünün arkasında sonuna kadar durur.

Eski Arçelik çamaşır makineleri, diğer Arçelik beyaz eşyalarda oluğu gibi çok dayanıklı idi. Buzdolaplarını 25-30 yıl, çamaşır makinelerini 20-25 yıl kullananlar var. Son 10 yıl içinde satılan çamaşır makineleri ise daha çabuk bozuluyor ve ömürleri normal beyaz eşya standardı olan 10 yıl  civarına düştü.

Arçelik Çamaşır makinelerinin kalite fiyat performansının iyi olmadığını düşünüyorum. Yani çamaşır makineleri özellikleri ve kaliteleri düşünüldüğünde rakiplerine göre biraz pahalı. Bana göre bunun üç nedeni var.

 1. Firma teknik servise çok önem veriyor ve o alana da önemli ölçüde masraf ediyor. Yani Arçelik-Beko çamaşır makinelerine ödediğimiz paranın bir kısmı servise giden paradır.
 2. Firma % 50 lik pazar payı ile rahatlıkla fiyatları yüksek tutabiliyor.
 3. Ülkemizde beyaz eşya sektöründe yeterli rekabet olsa bile insanlar alışılagelen markaya yönelmeye eğilimli oluyorlar. Arçelik karşısında BSH ( Bosh-Profilo-Siemens) dışında ciddi rakip olmadığını düşündüğünden firma kendini çok zorlama ihtiyacı duymuyor. Diğer yerli Vestel, beyaz eşya da beklenilen kaliteyi sunduğu düşünülmüyor.

Arçelik Çamaşır Makinesi fiyatlarını araştırmak için tıklayınız.

Arçelik- Beko çamaşır makinesi ve Beyaz eşyalarda rengarenk beyaz eşya alma şansımız var. Özellikle pembe (fuşya)  ve fıstık yeşili çok beğeniliyor. Bordo renkli olanı 2014 te artık  üretilmiyor.

Kullandığı Teknolojiler  ve Özel Programlar :

 • Yıkamada 55 desibel, sıkmada 71 desibel ses ile süper sessiz çalışma
 • A+++ elektrik tüketimi ile 220 yıkamada 8 kg lik makine için yıllık 192 KWh tüketim
 • 14 dakika lık Expres 14 programı
 • Bebek programı
 • Yorgan programı
 • Zaman erteleme
 • Su jeti
 • Woolmark onaylı hassas yıkama programı
 • Eco Hi-Tech Teknolojisi. Suyu ısıtmak için daha az enerji harcanmasını sağlar.

BSH GRUBU:

Bosh, Profilo ve Siemens ortak grubudur. Alman menşeli grup uzun yıllardır ülkemizde beyaz eşya satmaktadır.  Bunlardan profilo Türkiye’de üretilirken Bosh’un yerli ve ithal modelleri bulunuyor. Siemens ise daha çok ithal ürünleri satıyor. Profilo ekonomi grubu, Bosh ve Siemens orta gelir grubu ve  nispeten üst gelir grubunu hedeflemektedir.

Üç markanın da servisi ortak olduğu için bu markalarda ülkemiz için servis problemi yaşamazsınız.

Üç Marka da Aynı Banttan mı çıkıyor: Bu konu yani Profilo, Bosh ve Siemens aslında aynı ürünlerdir ifadesi ülkemizde önemli bir tartışma konusudur. Bu soruya hem evet ve hem de hayır yanıtını verebiliriz. Bazı modellerde mesela Profilo ile Bosh tamamen aynıdır. Tıpkı Arçelik ve Beko gibi. Bazı modellerde de Bosh ile Siemens modelleri bir iki arayüz değişikliği dışında tamamen aynıdır.  Ama çoğu üründe ürünler birbirinden farklıdır.

Profilo :

Marka BSH grubu içinde yer alsa da Profilo’nun çok ayrı bir yeri var. Bosh ve Siemens’in ithal modelleri varken, Profilo ürünlerin tamamına yakını ülkemizde üretilir.

Profilo ürünlerin garanti ve servis işlemlerini BSH grubu servisleri yaptığı için profilo çamaşır makinelerinde kesinlikle servis sıkıntısı yaşamazsınız.

Beyaz eşya sektöründe fiyat-performans oranı en yüksek markadır diyebiliriz.

Profilo Çamaşır Makinesi fiyatlarını araştırmak için tıklayınız.

Aldığım ürün işini iyi yapsın, sorun çıkarmasın, çok uzun süre kullanayım ve hatta bu ürünü ucuza alayım diyorsanız, Profilo markası bu konuda aranan kandır. Ürünlerinin tipine önem vermeyen, çok extra özellik sunmayan ama kullanan kişilerin çok memnun kaldığı bir markadır.Taş gibi sağlam  çıkmaları ile  “Dayanıklı Ev Aletleri” sloganını hak ediyor.

Üstelik Arçelik, Beko, Bosh, Siemens gibi markalara  göre de daha ucuzdur.Geçen gün bir arkadaşa 1300 tl’ye 525 litrelik no frost buzdolabı aldık. Arçelikte o hacimdeki dolaplar 2500 tl civarındaydı.

Konuyla ilgili bir kaç örnek vermek istiyorum.

Çok yakın arkadaşım 14 yıl önce kendisi için  daha yüksek fiyata Ariston çamaşır makinesi alırken kız kardeşine daha ucuza profilo çamaşır makinesi aldı. Arkadaşın  kendi çamaşır makinesinin bir yıl önce beyin kartı yandı ve 250 tl ye tamir ettirdi. Profilo da ise bir problem yok. Kardeşine aldığı profilo fırın ve buzdolabı da 14 yıl boyunca hiç arıza çıkartmadı. Benin 13 yıl kadar önce aldığım saç kurutma makinesi de her türlü darbeye, düşmeye, yanlış kullanıma  ve iki küçük kızımın işkencelerine vb rağmen sorunsuz çalışıyor. Yakın arkadaşım ilk aldığı profilo buzdolabını eskitemedi ama onu başkasına hediye edip kendisine 650 litre gardırop tipi Sharp marka bir buzdolabı aldı.

Peki profilo beyaz eşyalarında ve çamaşır makinelerinde hiç mi olumsuz yön yok? bunları da sıralayalım;

 • Görüntü olarak albenisi az. Özellikle hanımlara cazip gelmiyor.
 • Teknolojik  yönden en değerlerini Profiloda bulamayız. Yani en az elektrik harcayan, en kısa sürede yıkayan,  en sessiz, en yeni teknolojiyi kullanan vb gibi konulara Profilo çok önem vermez.

Kullandığı Teknolojiler  ve Özel Programlar :

 • Jetplus  programı ile % 50Ye varan enerji tasarrufu.
 • Silent Plus  motor teknolojisi ile süper sessiz yıkama 10 yıl motor garantisi
 • 15 dk lık hızlı yıkama programı
 • Yorgan prgramı, bebek programı, Fitnes programı, kot programı (jeans programı) gömlek programı gibi ek özellikler.

Bosh:

Ülkemizde Arçelik-Beko’dan sonra en çok satan beyaz eşya markasıdır. (yıllar önce ikici sırada Vestel yer alıyordu) Çamaşır makinelerinde de fiyatı 750 tl den 3000 tl ye kadar modeller bulunmaktadır.

Bosh tan satın alacağımız çamaşır makinelerinde  iki durum söz konusu. Ürün ya ithal yani Almanya üretimi, ya da yerli üretim yani Türkiye’de Çerkezköy’de üretilmektedir. Maalesef yerli üretimlerde kalite biraz daha düşüktür ama fiyatı da ithal olanlara göre daha makuldür.

Bosh’ta çok kaliteli çamaşır makinesi modelleri var mı diye soranlar için Bosh Home professional olanları gözü kapalı tavsiye ederim. Bosh home professional çamaşır makineleri en temiz yıkama, A+++ gurubundan %50 daha az eletrik tüketimi, 10 yıl garantili süper sessiz motor, İdos akıllı dozajlama sistemi  ve tabii ki süper sessiz yıkama ve çok fonksiyonlu gelişmiş bir dijital ekran gibi özellikler sunuyor. Tabi fiyatı da 2500 tl’nin üzerine çıkıyor.

Bosh Çamaşır Makinesi Fiyatlarını araştırmak için tıklayınız.

Kullandığı Teknolojiler  ve Özel Programlar :

 • Bebek programı
 • Vario Perfect özellikli modellerinde ; süper hızlı, en temiz ve en az elektrik tüketimi ile yıkama özellikleri ( Bu modellerin fiyatı 1000 tl den başlıyor)
 • IQ drive motor: Daha tasarruflu ve daha sessiz Bosh-Siemens çamaşır makinelerinin motor teknolojisidir.
 • A+++ dan % 50 daha az eletrik tüketimi
 • Süper sessiz yıkama
 • Hızlı yıkama
 • Yorgan prgramı, bebek programı, Fitnes programı, kot programı (jeans programı) gömlek programı gibi ek özellikler.
 • İ-Dos akıllı dozaj sistemi: Makinenin haznesine sıvı deterjan bir defa konuyor ve 20-40 yıkamaya kadar cihaz deterjanı kendisi alıyor. Bu sistemin iki faydası var. 1- her seferinde deterjan koyma zahmetine son 2- Deterjandan tasarruf.

Siemens:

BSH grubunun orta ve üst gelir seviyesine hitap eden markasıdır. Aslında pek çok Siemens ile Bosh ürünler Arçelik-Beko gibi birebir aynıdır. Yinede Türkiye satışlarında Bosh ta yerli üretim ürünler bir hayli yer alırken, Siemens daha çok Almanya’dan ithal beyaz eşyaları satmaktadır. Bu nedenle yukarıda Bosh’u uzun uzun yazdıktan sonra Siemens için geriye fazla bilgi kalmıyor.

Kullandığı Teknolojiler  ve Özel Programlar :

 • Bosh ile aynı özellikler

Miele :

Çamaşır makinesinin Ferrarisi diyeceğimiz markadır. Çamaşır makinesinin mucididir. 100 yılı aşkın bir geçmişi vardır.

Bir Alman markası olan Miele Çamaşır makinesinde Dünyanın en iyilerinden birisidir.

Pek çok kullanıcı bu markayı hiç duymamıştır. Büyük şehirler dışında Miele satan bayileri göremeyiz. Zenginlere ve bu konuda takınıtılı olanlara hitap eden bir markadır.

Miele çamaşır makineleri bize şu alanlarda en iyi performansı sunarlar ;

Kullanım Ömrü: 30-40 yıl sorun çıkartmadan kullanılabilen çamaşır makineleri satmaktadır. Bu ifadeleri  Miele kullanan tanıdıklara göre yazıyorum.  Geçen gün piknikte ben Miele’den bahsederken yakın arkadaşım hiç duymamıştım dedi. Eşi ise bizim akrabalara Avusturya’dan Miele çamaşır makinesi gelmiş. hala kullanıyorlar dedi. Ne zaman almışlar diye sorduğumda ise cevap ben doğmadan önce almışlar oldu. ( bayan 35 yaşlarında)

Kalite ve Sağlamlık: Çamaşır makinelerinin ön cepheleri emaye kaplamadır. Cihazın tüm parçaları çok sağlamdır.

Sorun Çıkarmama: Bosh’ servisinde çalışan bir arkadaş  8 yıl önce Miele çamaşır makineleri için 30 yıl arıza çıkatrmama garantisi var diyordu. Yeni modeller dijital olduğu için bu garanti şu anda olmayabilir. Kullananlarda makinelerinin hiç bir problem çıkartmadığını, sevisle, tamirci ile işlerinin hiç olmadığını ifade ediyorlar.

Çok İyi Performans: Çamaşırların temiz yıkanması, lekelerin çıkması, kıyafetlerin yıpranmaması gibi konularda çok kaliteli sonuçlar verir.

Tüm bu nedenler ve başka ayrıntılar nedeni ile  uzun yıllar Miele çamaşır makinesi kullananlar (mesela uzun yıllar Almanya’da yaşamış  Miele’yi orada kullanmış ve Türkiye’ye yerleşmiş gurbetçiler )  diğer markalara ve ürünlere ilk başta alışamıyorlar.

Miele çamaşır makinelerinin fiyatları 3000- tl ile 7600 tl arasındadır. Ankastre çamaşır makinelerinde fiyat 9300 tl ye çıkıyor. ( Araba parasına çamaşır makinesi ) Arçelik çamaşır makinelerinin 600 tl den başladığı düşünülürse  markanın fiyatları çok çok yüksektir. Ancak marka bazen çok cazip kampanyalar yapıyor. Mesela Profi Motorlu ve Mielenin çok mükemmel modeli diyebileceğimiz makine 5200 tl yerine 4000 tl ‘nin altına düşüyor.

Miele’nin büyük şehirlerde ayrı servisleri bulunmaktadır. Büyük şehirler dışındaki kentlerde de başka servislerin bünyesinde Miele servisine de bakan servisler teknik servis sorunlarını çözerler. Arçelik-Beko, BSH grubu ve Vestel gibi her yerde ayrı servisi bulunmamaktadır.  Cihazın ilk kurulumu dışında servisle pek işinizin olacağını sanmıyorum. (Sorunu olan, duyan varsa bildirsin boşuna bu kadar anlatmayalım)

Marka ayrıca çamaşır makineleri için kendi özel deterjan ve yumuşatıcılarını satmaktadır.

Miele’nin tüm modelleri mükemmel midir? sorusuna evet cevabını veremiyorum. 3000 tl ciavarında satılan modelleri biraz ucuza kaçılmış giriş seviyesi modeller. Profesyonel motorlu ve 5000 serisi denilen modeller ise mükemmel Miele çamaşır makineleridir.

Kullandığı Teknolojiler  ve Özel Programlar :

 • PowerWash : Miele’nin patentli güçlü yıkama özelliğidir. yoğun ıslatma (İntensive Flow) ve Quik Power Wash  özelliklerinin birleşmesi ile 60 dakida da A sınıfı temizlik sağlar.
 • TwinDos: Deterjan dozajlama sistemidir. Bosh ta olduğu gibi sıvı deterjan ve yumuşatıcı topluca konulur ve makine ihtiyacı kadarını kendisi alır. Mielenin bu özelliği Bosh, Siemens ve Samgun benzer dozajlama özelliğinden daha gelişmiştir. Makineye daha fazla deterjan ve yumuşatıcı yüklenebilmektedir.
 • http://w1.miele.com.tr/tr/tr/einfuehrung/
 • sessiz çamaşır makinesiProfi Eco Motor: Makinenin sessiz çalışmasını ve tasarruflu yıkamasını sağlayan Miele motorudur. Unutmadan prof motor kullanan modeller mükemmel modelleridir.
 • Karma Program: Farklı kumaş türlerini bir arada yıkamayı sağlayan program
 • Petek Dokulu Kazan :
 • Auto Clean : Sadece Miele’ye ait bu özellik ile her yıkamadan sonra deterjan çekmecesi tazyikli su ile yıkanıp temizlenir.
 • Süper Sessiz Yıkama
 • Steam Care : Yani buhar sistemi. . Çamaşırların kırışmasını azaltan bir sistemdir. Yıkama bittikten sonra basınçlı buhar verilir.
 • Yorgan programı, bebek programı, Fitnes programı, kot programı (jeans programı) gömlek programı gibi ek özellikler.

Hotpoint Ariston ve İndesit:

Çamaşır makinesinde çok iddialı olan  çamaşır makinelerinin şık ve oval tasarımı ile ürünleri bayanların dikkatini çeken bir İtalyan markasıdır.Markanın şu anda ülkemizde satışları bir hayli düşmüş, ilçelerdeki bayileri ve servisleri büyük ölçüde kapanmış ve müşteri güvenini ciddi şekilde kaybetmiştir.Marka İngiliz  Hotpoint firması ile birleşerek ismini Hotpoint olarak değiştirdi. 1995 yılında Bayındır Holding bünyesinde satılmaya başlayan ve ilk ismi Ariston olan marka kullanıcılar tarafından beğenildi. Ülke çapında yüzlerce bayisi ve servisi açıldı. 3 yıllık garantisi, şık tasarımı döner deterjan çekmecesi ve ek özellikleri ile Ariston beyaz eşyada özellikle çamaşır makinesinde yeni bir alternatifti.

Ariston çamaşır makinelerinde en önemli sıkıntılardan birisi servis hizmetlerinin yetersiz olması ve yedek parçalarının pahalı olmasıdır. Bulunduğum ilçede önceleri ayrı bir Ariston servisi varken şu anda Ariston Hotpoint ,başka markaların servisliğini yapan firma tarafından ek olarak yer alıyor.

Son yıllarda daha çok büyük hiper marketlerde ve teknoloji marketlerde satılıyor.

Ariston çamaşır makinelerinde daha çok kart arızası, ön kısmının sararması çürümesi , deterjan bölümünden su sızdırma ve kasayı çürütme, motorunun  bozulması,dengesiz yük kontrolünü iyi yapamayıp tamburun bozulması  çamaşırların iyi yıkanmaması, lekelerin çıkmaması gibi sorunlar en çok karşılaşılanlardır.

Ariston Dialogic ve Aqualtis modelleri biraz daha olumlu çıkan, müşterilerin beğendiği modellerdir.Aslında süper sessiz çamaşır makinelerini de ülkemizde ilk satan marka Aristondu. Ariston’dan 10 yıl sonra daha yeni yeni süper sessiz çamaşır makineleri yaygınlaşmaya başladı.

Yeni Ariston çamaşır makinelerinin motorları 10 yıl garantilidir.

Kullandığı Teknolojiler  ve Özel Programlar :

 • 10 Yıl garantili Dinamik İnverter  motor
 • Direct İnjection teknolojisi ile daha fazla köpük yapma
 • Süper sessiz yıkama
 • Karma yıkama
 • Buharlı hijyen sağlama ve buharla tazeleme özellikleri
 • Woolmark Platinum Care patenti ile narinleri yıkama programı
 • Gelişmiş dijital ekran
 • Yorgan programı, bebek programı, Fitnes programı, kot programı (jeans programı) gömlek programı , zaman ertelelme gibi ek özellikler.

Samsung:

İşte son yılların en iddialı ve yeni özellikler sunan, en agresif kampanyalara sahip  ve aynı zamanda en yeni çamaşır makinesi  markası karşımızda.

Eco Bubble teknolojisi, kazan içi aydınlatma özelliği, en geniş kapak hacmi ile Samsung çamaşır makineleri çok dikkat çekiyor.

Samsung çamaşır makinelerini alıp almamak konusunda tüketicilerin kafası karma karışık. Marka çok şey vaad ediyor ama insanlar kalitesinden ve sağlamlığından emin değiller çünkü Türkiye’de çamaşır makinesinde Samsung çok yeni.

Güney Kore markası olan markanın ülkemizde Güney Kore ve Çin üretimi çamaşır makineleri satılmaktadır. Markanın ülkemizde 700 tl den 5000 tl ye kadar çamaşır makineleri satılmaktadır.

Samsung Çamaşır Makinesi Fiyatlarını araştırmak için tıklayınız.

Kullanıcıların bir kısmı çok memnun. Özellikle pahalı modelleri yani Eco Bubble özellikli, kazan içi aydınlatmalı modellerin yıkama kalitesinden ve özelliklerinden kullanıcılar çok memnunlar. Ama ucuz modellerini kullananların önemli bir kısmı makinenin çamaşırları yıprattığını hatta parçaladığını söylüyorlar.

Samsung çamaşır makineleri de LG gibi genel de büyük hiper marketlerde ve teknoloji marketlerde satılmaktadır. Büyük şehirlerde Samsung bayilerinde de bulabiliriz. Bu markanın servisliğini beyaz eşya servislerinden çok, elektronik eşya servisleri yapmaktadır. Çünkü Samsung’ta LG gibi asıl alanı elektronik eşya olan markadır. (TV, ses sistemi vb.)

Kullandığı Teknolojiler  ve Özel Programlar :

 • Eco Bubble köpük sistemi
 • 10 yıl garantili Dijital İnverter Motor: Geleneksel fırçalı motora göre daha sessiz ve daha tasarruflu
 • Elmas kazan
 • Seramik rezistans
 • Airwash : yani hava ile temizleme.
 • Ag Silver Nano Teknolojisi: Giysilerin üzerine gümüş iyon vererek bakterileri öldümek ve kötü kokulardan uzun süreliğine arndırmak için kullanılır.
 • Kazan içi aydınlatma ile çok şık bir görünüm  sağlıyor ve mesela geceleyin tamburun içini ayrıntılı olarak görebilme imkanı.
 • En geniş ön kapak: Diğer markalarda kapak çapı 34 cm iken Samsung’ta 36 cm dir.
 • A+++’dan % 50 daha az enerji tüketimi
 • Bebek programı,gömlek programı, elde yıkama programı, zaman erteleme, süper sessiz çalışma, 15 dakikalık süper hızlı yıkama gibi ek program ve özellikler.
 • Akıllı Kontrol: ( Süper uzaktan kumada) Evin içindeyken yada dışındayken elinizdeki cep telefonu kadar cihaz ile çamaşır makinesinde yıkamayı başlatabilir, durdurabilir, yada ayarları yapabilirsiniz.
 • Otomatik dozaj sistemi: Bosh-Siemens ve Miele markalarında olan özellik. Makinenin deterjan haznesine  1.3 litre sıvı deterjan ve 0,5 litre yumuşatıcı konuluyor, makine her yıkamada ihtiyacı kadar deterjanı kendisi alıyor.  Bu özellik 5000 tl lik Cristal Blue modelinde vardır.

LG:

Ülkemizde bir kaç yıldır satılmaya başlanan, yine çok yenilikçi ve çok iddialı bir çamaşır makinesi markasıdır. Samsung gibi Güney Kore markası olan LG, Samsung ile benzer tarzda satış ve servis yapısına sahip.

Samsung çamaşır makineleri için yazdıklarımın önemli bir kısmı Lg içinde geçerlidir. Yani marka aslında elektronik markasıdır ve çamaşır makineler genelde tekno marketlerde ve hiper marketlerde satılmaktadır. Alacakların kafası bu marka konusunda da çok karışık.

Lg de çok iddialı modeller ile çok agresif bir kampanya politikası uygulamaktadır. 10 yıl garantili Direct Drive motor ve buharlı yıkama ile dikkat çeker.

Lg konusunda bilinmesi gereken bir husus ta markanın Arçelik-Beko grubu ile işbirliğidir. Klimada ve Tv de olduğu gibi bazı Arçelik ve Beko çamaşır makineleri aslında LG üretimidir.

LG çamaşır makinesi kullanan yakın tanıdıklara  ve internette yorum yapan forum üyelerine baktığımda makinelerinden çok memnun oldukları görülüyor. Apartman komşumuz olan LG servisi arkadaşın markanın çamaşır makineleri ile ilgili değerlendirmeleri de çok olumlu. Zaten 2014 itibari ile LG nin çamaşır makinesi satışları da çok arttı.Hızla artmaya da devam ediyor. Çevremde sürekli yeni bir LG çamaşır makinesi satın alan duyuyorum. bir kaç ay önce haftada bir çamaşır makinesi kurmaya giden Lg servisi arkadaşta  şimdilerde günde bir kaç makine kurulumu yapıyor.

Kullandığı Teknolojiler  ve Özel Programlar :

 • 10 yıl garantili 6 farklı hareket kabiliyetine sahip Diret Drive motor 6 Motion DD
 • Buharla yıkama ve buharlı yenileme ile çamaşırların üzerindeki tüm anti alerjik kalıntıların yok edilmesi
 • Süper sessiz yıkama
 • Yorgan programı, bebek programı, Fitnes programı, kot programı (jeans programı) gömlek programı gibi ek özellikler.
 • Hızlı yıkama,

Vestel :

Ülkemizin  yerli ikinci büyük beyaz eşya ve elektronik eşya markasıdır. Ürünlerini Manisa’da üretir. Arçelik kadar olmasa da bayisi ve servisi çok yaygındır.

Vestel markası yeni teknolojileri uygulamada ve ihracatta ülkemizin gururudur. Ancak aynı durumu çamaşır makinelerinde müşteri memnuniyeti için söyleyemiyoruz. Vestel çamaşır makinesi alıp ta 3-4 yıl sonra elindeki sağlam markayı bırakıp başka marka alan pek çok kullanıcı bulunmaktadır. İnternetteki kullanıcı yorumları ve çevremdeki tanıdıklardan Vestel çamaşır makinesi kullananların fikirlerine baktığımda çok fazlaca şikayet görüyorum.

Marka Hotpoint Ariston’un bazı modellerini de üretir. Vestel bünyesinde üretilip satılan 2-3 marka çamaşır makinesi daha bulunmaktadır. Regal ve Finlux bunlar arasındadır.

Kullandığı Teknolojiler  ve Özel Programlar :

 • Nikel Rezistans : Kireç önlemek için kullanılan rezistanstır.
 • İnci kazan:
 • Renkli beyaz eşya ve çamaşır makinesi modelleri
 • Süper hızlı 12 dakikalık yıkama programı
 • Uluslar arası alerji firması onaylı alerji uzmanı program
 • Eco Time özelliği ile yıkamayı  istediğin zaman başlatma imkanı
 • Yorgan pr0gramı, bebek programı, Fitnes programı, kot programı (jeans programı) gömlek programı gibi ek özellikler.
 • Süper sessiz yıkama

AEG ve Electrolux:

Ülkemizde satılan ilk beyaz eşya markalarındandır. Arçelik’ten sonra kullanılan ilk beyaz eşya markasıdır. AEG’nin eski çamaşır makineleri çok çok dayanıklıdır. Kayın babamın 23 yıl önce aldığı makine şu anda hala köyde kullanılmaktadır.

Satış bayileri Arçelik-Beko, BSH, ve Vestel den daha az olan marka normalde çok kaliteli ve sağlam çamaşır makineleri üretmektedir.

AEG ve Electrolux  İsveç markalarıdır. İki markada aynı firmanın olmasına rağmen ürünleri arasında az buçuk farklılıklar bulunmaktadır.

A+++’dan % 50 daha az eletkrik tüketmeden buharlı yıkamaya, su jetine tüm son teknoloji özellikleri barındıran çamaşır makineleri üretmektedir.

Kullandığı Teknolojiler  ve Özel Programlar :

 • Woolmark Gold onaylı elde yıkama programı
 • İnverter motor teknolojisi ile sessiz ve tasarruflu motor
 • Yumuşak dokulu tambur ve kireç tutmayan alaşımlı rezistans
 • Su jeti
 • Süper sessiz yıkama
 • Yorgan prgoramı, bebek programı, Fitnes programı, kot programı (jeans programı) gömlek programı  süper hızlı yıkama, zaman erteleme gibi ek özellikler.
 • Buhar programı
 • A+++’dan % 50 daha az elektrik tüketimi

NOT: Bu anlatılan markalar dışında ülkemizde, Regal, Altus, Finlux, Midea, Hoover, Whirlpool, Panasonic gibi çamaşır makinesi markaları da satılmaktadır.

Önemli Bilgiler ve Tavsiyeler:

 • Çamaşır makinelerinde makinenin sağlamlığı ve servis kalitesi makinenin özelliklerinden daha önce gelir.
 • Eski çamaşır makineleri daha az elektronik temelli daha çok mekanik temelli olduklarından belki çok dayanıklıydı ve uzun yıllar çalışıyordu. 20-25 yıl kullanılan Arçelik, AEG, Bosh gibi marka çamaşır makineleri var. Yeni makinelerin ömürleri 10 yıl ve biraz üzerindedir.
 • Yeni çamaşır makineleri eskilerine göre çok daha az elektrik ve su harcamaktadır. Artık enerji sınıfı A değil A+++ ve A+++’dan % 10,20,30,40,50 daha tasarruflu. Yeni alınacak bir çamaşır makinesinde marka ve modeller arasındaki elektrik tüketimi farkı yıllık elektrik harcamasını en fazla 60 tl kadar fark ettirir.
 • Çamaşır makinelerinin yıkama kapasitelerinin artması ebatlarını büyütmüyor. Yani 12 kg yıkayabilen bir makine 5 kg kapasiteli makine ile aynı boyutlarda. Makine alacakların 10-12 kglik makineler büyüktür, mesela mutfakta tezgah altına sığmaz diye endişelenmelerine gerek yoktur. (Belli kapasiteden sonra büyüklükler değişebilir yine de dikkatli olmakta fayda var.)
 • Çok beğenerek ve 2000 tl nin üzerinde para vererek aldığımız çamaşır makinesini banyoya koymak çok doğru değildir. Süreli nemli ve kapalı ortamda kalan makinenin eskimesi, çürümesi hızlanacaktır. Başka bir yere koyma imkanı değerlendirilebilir.
 • LG ve Samsung’un çok yeni teknoloji ve özelliklerle piyasaya hızlı girişi Türkiye beyaz eşya sektörünü canlandıracak ve rekabeti artırarak müşterilerin lehine bir ortam oluşturacaktır. Şu anda LG çamaşır makinelerinin satışı hızla yaygınlaşıyor.
 • Yüksek kapasiteli makineler karma yıkama yaptıklarında tam manası ile avantaj sağlarlar
 • Evlenenlerin, “Biz 4 kişilik aileyiz bize 5-6 kgl ik makine fazlası ile yeter “ düşünceleri kesinlikle pratikte yanlıştır. Zamanla görecekler ki bu kapasite kendilerine yetmeyecek.
 • Müşteriler son alınan makinelerde en çok 8 kg ve 9 kglik yıkama kapasitesine sahip çamaşır makinelerini satın almaktadır. Ortalama bir aile için doğrusu da budur.
 • Kaliteli bir çamaşır makinesi almak için sadece markayı seçmek yetmez, modeli de belirlemek gerekir.
 • Lekeyi sadece deterjan çıkartmaz. Yeni nesil kaliteli makine alan arkadaşlarımız en ucuz deterjanlarla bile çok etkili bir yıkama performansı alıyorlar.

Çamaşır makinesi ile ilgili yazımız burada sona erdi. Kullanıcıların çamaşır makinesi önerileri, yorumları ve tecrübeleri ile bu konunun daha da faydalı olacağını düşünüyor sizin yorumlarınızı da bekliyorum.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.6/5 (165 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +115 (from 125 votes)

Çamaşır Makinesi, 4.6 out of 5 based on 165 ratings

180 Yorum »

 1. Atilla 30 Kasım 2017 saat 21:38 - Yanıtla

  ERAY BEY, ÇAMAŞIR MAKİNENİZ HAYIRLI OLSUN:
  Sizin dediğiniz doğru. Lg çamaşır makineleri Samsung çamaşır makinelerinin bir tık üzerinde. Ancak LG de yaygın markaların, mesela Arçelik- Beko, Vestel gibi markaların bir hatta iki tık altında.
  Cİhazınız oldukça özellikli ve pahali bir makine. Sanırım siz 2500 tl ye aldınız. Büyük mağazalarda 3000 tl civarında.
  Buharlı yıkama ve uzaktan telefonla yönetebilme bu makinenin en önemli artıları.
  Önce hayırlı olsun. İnşallah gülegüle kullanırsınız.
  Ben şahsen LG, Samsung, Hotpoint, İndesit gibi markalardan çamaşır makinesi alınmasına taraftar değilim. Nedenleri Şu şekilde;
  1- Çok özellik vaat ediyorlar ama standart özellikteki bir makineden bile vasat sonuçlar veriyorlar.
  2- Servisleri çok sorunlu. Hİç markanın arkasında durmuyorlar.
  3- Cancanlı özelliklere ve albenili tasarıma sahip olan bu markalar aslında son derece kalitesiz plastiklerden oluşuyor.
  4- Genelde üretim yeri olarak çin malı oluyorlar.
  5- Vestel, Arçelik-Beko yerli olmanın, BHS grubu çok yaygın ve eski olmanın avantajını müştriye hissetirirken, bu markalar Türkiyeli olmadıklarını ve Türk tüketcisi ile ilgilenmedikleirni fazlasıyla hissettiriyorlar.
  Makineniz hazırlı olsun. Sİz benim dediklerime bakmayın. İnşallah sorunsuz yıllarca kullanırsınız.
  Benim ağzım Aristondan yandı. Bende gittim en sağlamını aldım. MİELE. Ama yerli bir makinenin 2-2.5 katı fiyat ödedim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Eray 3 Aralık 2017 saat 10:01 - Yanıtla

   Keşke su yazdıklarınızı daha önce Okusaydım 🙂 indirim Vs 2250 tl aldım benim asıl isteğim kurutmalı makina almaktı evim küçük ve kurutma alanım dar. Kurutmasınından memnunum tek kişilik yorgan yıkadım ve kuruttum kuruya yakın cıkarttı kurutmadan sonra kapağı açınca az bir yanık kokusu var ama rahatsız etmiyor evet haklısınız plastik kalitesi iyi değil bu beni ciddi anlamda rahatsız etti tabi Çin malı olmasıyla beraber aslında AEG bir modelini almakta istiyordum AEG L87695WD keşke onu alsaydım dedim.Eski makinamda beko markaydı 14 yıl sonra arızalandı ve yetkili servisle muhattap oldum ve hiç memnun kalmadım bir kişinin hatası beni markadan soğuttu. Ama bulunduğum ildeki lg bayisi bir ses sistemi bayi yani elektronik ci 🙂 yani lg servisi de güven vermedi şimdilik bir sorun yok inşallah da olmaz yazdıklarınızı makinayı aldıktan sonra gördüm daha önce okusam lg almazdım sanırım.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. eray 17 Kasım 2017 saat 22:04 - Yanıtla

  Yazınız için çok teşekkürler ben yeni lg çamaşır makinası aldım ama kore değil çin malı bu biraz beni endişelendirdi modeli LG F4J8FHP2W 9 kg yıkama 6 kg kurutmalı ilk iznenimlerim iyi cep telefonumla eşleştirip wifi ye bağladım ve yeni yıkama programı indirdim ayrıca lg programıyla cep telefonumdan kalan süreyi görebiliyorum ve uzaktan yıkama başlatıp durdurabiliyorum ama çin üretimi olması beni ciddi anlamda huzursuz etti ayrıca lg de ek garanti olmadığını makinayı aldıktan sonra ögrendim samsung la lg arasında kalmıştım lg bir tık iyi geldi n11 kampanyasından uygun fiyata aldım sizce nasıl çin malı olması bir sorunmu.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Eray 30 Kasım 2017 saat 02:04 - Yanıtla

   Atilla bey size bir sorum var makina içi boş yıkarken hiç ses yapmıyor ama sıkma da çok titreşim ve ses yapıyor lg sessiz diye aldım ama yanılmışım kurutmada sorun yok gayet memnunum ama bu sıkmadaki ses ve titreşim canımı sıktı Çin malı olduğu için kalitesiz olma ihtimali beni korkutuyor bu normal mi sizce.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • Atilla 30 Kasım 2017 saat 22:02 - Yanıtla

    LG yin bu modelinin sıkma performansı hakkında bilgim yok. Ancak Benim yan komşum LG servisi idi. Beyaz eşya servisliğini yeni bıraktı. Oturduğum apartmanda iki dairede LG kullanılıyor. Onların sıkma sesini ve titreşimini bizim daireden rahatlıkla duyabiliyorum. Bİr hayli gürültülü sıkıyorlar yani. Bizim Miele de ise genelde çamaşır makinesi yıkamayı bitirmiş mi diye banyoya girip bakıyoruz. Marka ve model çok özel bir sessizlik vaat etmiyorsa genelde çamaşır makinelerinin sıkmaları oldukça titreşimlidir.
    Sİzin Sandığınız gibi LG çok sessiz bir makine değil. Yine de Samsung gibi traktör gibi de aşırı sesli sıkmıyor. Bosh’un WAY modelleri ile Electrolux’un bazı modelleri ve son olarak Miele gibi pahalı markalar oldukça sessiz sıkıyor.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Atilla 12 Kasım 2017 saat 00:28 - Yanıtla

  ESRA HANIM’A KALİTELİ ÇAMAŞIR MAKİNE TAVSİYESİ- 2
  Esra hanım gecikmiş tavsiye de bulunurken resmen tedirginlik yaşıyorum.
  Çünkü özellikle son 5 yıldır Arçelik, Beko, Bosh ve özellikke LG ve Samsung sürekli arıza çıkarıyor, müşteri şikayeti alıyor.Ariston’u ben zaten çoktan silmiştim. Kullanıcılar genelde şöyle diyor;
  — Bosh almayın adı gibi bom boş
  — Samsung aşırı gürültülü sıkıyor, sanki evde traktör çalışıyor ve çamaşırları parçalıyor.
  —Arçelikte kalite bitmiş . gibi.
  Esra hanım benimde bu sitede sözü dinlenen bir bir yorumcu olmamın nedeni bundan 20 yıl önce çok tavsiye ettiğim bir marka çamaşır makinesinde yaşadığım sorunlardır. Adı Ariston. Yani (Hotpoint ) ariston’u da elemek gerekiyor.Ben bu siteye ” PİŞMAN ARİSTONCU ” yazısı ile başladım. Yaşadığım sorunlar ve tecrübeler beni biraz bu konuda uzmanlaştırdı.
  Konuya dönecek olursak maalesef çamaşır makinesinde çoğu arka ya da en azından bu markaların belli modelleri sorunlu. Bundan 15-20 yıl önce aldıkları Arçelik çamaşır makinesinin çok iyi olduğunu söyleyenler olacaktır. Doğrudur. Eski Arçelikler gerçekten taş gibiydi. Şimdiki arçelik çamaşır makineleri çok sorun çıkarıyor ve çabuk arızalanıyor. Amacım lafı uzatmak değil ama ben burada bir iki model tavsiye edip sizi 2-3 binlira masrafa soktuktan sonra aldığınız bu çamaşır makinesi de sıkıntılı çıkarsa vebalim büyük olur.
  Tüm bu anlattıklarımdan sonra geriye 3 marka kalıyor.
  1- Ucuz, vasat ( ortalama) ve sorunsuz bir marka olan profilo
  2- son iki yıldır alıp kullananların öve öve bitiremedikleri electrolux
  3- Bu işin mercedesi dedikleri Miele. Onda da birazcık servis ilgisizliği var.
  Sondan başlayım.
  MİELE WKG 120 WCS TD: Esra Hanım, eğer 6000 tl yi çıkarmak size zor gelmeyecekse gözü kapalı tavsiye ederim. İnşallah servislik sorununuz da olmazsa 30 yıl kullanırsınız inşallah.
  Esra hanım otomatik dozajlamalı, leke çıkarma kapsüllerini otomatik kullanmayı içeren, ön ütüleme denilen Steam care özellikli power wash ile leke çıkarmaya yönelik özel programlı 1600 devir sıkan sıradan marka bir makinein fiyatı 2500 tl den yukarı doğru gidiyor. Uzman bir arkadaşın fantastik özellikler dediği twin dos ( Bosh ta idos deniyor bu özelliğe) ve cap dosing gibi özellikler fiyatı şişiriyor ama ille de şart mı dersiniz şart değil.
  Mieelnin en iyi ve pahalı modeli bu değil tabii ki 10.000 tl civarında XL tronic (dokunmatik ekranlı) bebek programı ve daha geniş ekran seçeneği var. Ürünün sağlamlığı, motoru kapak ve gövdesinin malzemeleri gibi şeyler ise benim tavsiye ettiğim modelle aynı.
  Esra hanım ille de miele olsun diye giriş seviyesi ürünlerini alırsanız sıkıntı olabilir. Mesela WDB020 ECO modelinde kapak krom değil plastik. Yine de onda bile profi eco motor ve twindos sistemi var.
  Şayet miele WKG 120 almaya karar verirseniz şu an bulabileceğiniz standart fiyat 5990 tl yani 6 binlira. daha ucuza almak için iki imkan ihtimali var.
  1- Anneler günü indirimi. En az 1000 tl daha ucuza bulabilirsiniz ama mayıs ayını beklemek zor olabilir. Bİr de hangi ürünlerde indirim yapacağını bilmiyoruz.
  2- ENPLUS ümraniye outlet şubesinden ellerinde var sa teşhir ürününü % 30 ucuza almak.
  Yukarıda saydığım indirim fırsatları kesin değil.

  MODEL 2- PROFİLO CMG 140 TR.
  Özelliklerini uzun uzun saymama gerek yok. Önceki bana ait bu sitedeki mesajlarıma bakabilirsiniz.
  9 kg. 10 yıl garantili yeni nesil motor. Piyasada 3 yıldır kendini ispatlamış bir model. 10 dan fazla arkadaşım kullanıyor.
  Tabi bu modeli fiyat olarak ta özellik olarak ta miele wkg 120 ile kıyaslamamak gerekiyor. benzetme yapmak gerekirse ilkinde size mercedes E 250 ikincisinde ise honda civic tavsiye ediyorum gibi bir durum var. Profilo fiyatını 140 tr fiyatını fazlasıyla hak eden bir model.

  Esra hanı 3. marka ile ilgili tavsiyem için zamanım kalmadı. Artık uyumam lazım.
  Sİze kolay gelsin.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Arif 11 Kasım 2017 saat 12:08 - Yanıtla

  Selâmün aleyküm simens WM 14 T480 ile bosch wat 24480 arasında kaldım yardimci olurmusunuz acilen

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Atilla 10 Kasım 2017 saat 23:05 - Yanıtla

  ESRA HANIM’A “KALİTELİ” ÇAMAŞIR MAKİNESİ TAVSİYESİ:

  Esra hanım ben önceleri ERTUĞRUL BEY size cevap yazdı diye düşünüyordum. Ancak benden cevap bekliyormuşsunuz. Neyse, cevaba geçeyim.

  MİELE FİYATINI DEĞER Mİ?
  Fiyat performans olarak bakılırsa liste fiyatı üzerinden ben ce değmez. Çünkü liste fiyatı üzerinden mieleinin iyi ve özellikli bir modeli mesela wkg 120 6000 tl civarında. Twindos isimli otomotik deterjan dozajlama ve capdosing isimli leke çıkarıcı kapsül deterjanları otomatik alma gibi fantastik özellikleri ve profi eco motor ve ön ütüleme yani Steam Care gibi üst segment miele özellikleri var. Bu makineye 6000 tl verilir mi diye soruya benim net cevap vermem çok zor. Çünkü 6000 tl parayı kazanmak ve harcamak biraz alan kişinin durumuna bağlı. Deterjan dozajlama ve ön ütüleme gibi özellikleri olan sıradan bir markada fiyat 3000 tl nin pek altında değil. Mesela Arçelik , Siemes Bosh ve Profilo da bu özellikteki modellerinde fiyatlar 2600 tl ile 3500 tl arasında. Sİz miele seçtiğinizde kaliteli krom kapaklı, dış saç kısmı krom kaplı olduğu için hemen paslanıp çürümeyen çeliği daha kaliteli, kendi profesyonel dayanıklı ve sessiz motoru olan tüm bu nedenlerle de Arçelik bosh gibi markalardan iki kat daha uzun ömürlü çamaşır makinesine para vermiş oluyorsunuz. Özellikleri ve kaliteis ne kadar iyi olursa olsun fiyatın 6000 tl ye çıkması beni biraz düşündürüyor. Bütçe meselesi bir durum var. Esra hanım bir olumsuzlukta Mielenin Türkiye de servis hizmetleri. Maalesef çok olumlu değil. Bu konuda şikayetvar sitesinde çok fazla şikayet var.
  Esra hanım ben son noktada kesinlikle miele almayın gibi bir şey demiyorum. Bütçeniz uygunsa rahalıkla alınabilir. Ama bütçesi müsait olmayıpta bir hevesle ve kalite takıntısıyla miele alan arkadaşlarım ise çok mutlu değiller. verdikleri 2-3 kat paranın karşılığını pratikte görmek istiyorar ama çamaşır makinesi sonuçta çamaşır yıkıyor. Kaliteli deterjan ve doğru programı seçtiğinde güvenilir tüm markalar temiz yıkıyor. Miele daha yenilikçi özellikler (özellikle ön ütüleme gibi) ve uzun ömrüyle diğerlerinden öne geçiyor.
  Miele alacak olursanız indirim kampanyaları yaptığı anneler günü falan gibi zamanları kollamanızı tavsiye ederim.
  Yarın da 3000 tl ye kadar kaliteki makine tavsiyelerimi yapacağım

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Ertuğrul 8 Ekim 2017 saat 01:41 - Yanıtla

  Esra Hanım Kardeş;
  Sizin sorunuz sanki Atilla Üstada gibi geldi bana lakin burnunu sokma demeyecekseniz, acizane ben de dilim döndüğünce birşeyler yazmak istiyorum.
  Ben Miele W5000 super tronic makinemi bütçemi zorlayarak aldım. Aslında 10.000 tlik maakineyi 4.000 tl ye teşhir ürünü bulmasam kesinlikle miele almazdım. Zira mielenin 3500 tl civarındaki modellerinde ön kapak krom bile değil. Dijital ekran tek satırlı, yıkama programları kısıtlı gibi büyük üstadların “miele alınacaksa prof seriler alınmalı” önerisine uymayan miele şartlarınada ucuza kaçılmış modeller.
  Makinem alındığı döneme göre bir önceki seri. Bunun sonuçları ise, twindos’un olmaması, yenilere göre daha gürültülü sıkması gibi ufak tefek olumsuzluklar.
  Bir miele çamaşır makinesi almak demek şu artılara para verdiğni bilmek demektir;
  beton yerine döküm demir dengeleyici, plastık ve teneke yerine en sağlam çelik ve kormlardan parçalar ile ortalama 10 yıl yerine ortalama 30 yıl çalışan makineye 3 kat kadar para vermek demektir.
  Benim makinenin satıldığı dönemde sağlamlığı ve kalitesini saymadan özellik bakımından diğer markalardaki muadili olan modeller bile çok pahalı. Nedir bu özellikler derseniz, tamamen tuşsuz dijital kontrol, buharlı yıkamadan bebek hijyen programına kadar tüm programlar vb. Mesela bu özellikteki diyelim profilo makineyi alsanız bile o zamanlar 2300 tl idi.
  Peki miele tavsiye eder misiniz?: Bütçeniz son derece rahatsa tavsiye ederim. Uzun ömürlü, sağlam ve kaliteli bir çamaşır makinesi almış olursunuz ama ortalama 6.000 tl ye. Kampanyalar ve teşhir fırsatları ile bu rakam düşebilir.
  25-30 yıl aynı modeli kullanmak avantajdır ama belki sizi sıkar , yeni modellerin yeni özelliklerine heves edebilirsiniz.
  Mielenin pahalılık dışında en önemli sıkıntısı ise servis.
  Servis çok geç dönüyor. Ben makineyi alalı 4 yıl oldu ama hala ön kapaktaki reklam yazısı çıkarılmadı. Sanırım yakında kapağı değiştirecekler. Bekliyoruz.
  Ben mielenin pahalılık ve servis olumsuzluklarını yazıyorum lakin, bulaşık makinesini ve ankastre fırnını da alacağım inşallah. Çünkü, istanbul Ümraniye outlet mağazasından süpr bir fırını 2800 tl ye, miele g 4203 active bulaşık makinesini de 1800 tlye bu teşhir mağazasından buldum. Arçeliğin 5 programlı makinesine 1500 lira vereceğime mielenin 5 programlısına 300 lira fazla vererim.
  Mielenin bulaşık makinesini tavsiye ederim.
  Esra hanım kardeşim; lafı çok uzattım.
  Uzatıncada model tavsiyesine zamanım kalmadı. Yarın falan yazarım Allah izin verirse. Kalın sağlıcakla,

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. Esra 6 Ekim 2017 saat 23:20 - Yanıtla

  Mrb, sizin tavsiyenizle daha once sharp buzdolabi almistim, masallh cok şukur memnunum. Sirada camasir makinesi tavsiyenizi bekliyorum. En az 8 9 kg yikama kapasitesi, yorgan yikama programi olsa cok iyi olur. Kisa yikama programi olan ve en onemlisi camasirlarimi temiz yikayan bi makine istiyorum. Fiyat sınirlamam pek yok diyelim. Gönül miele istiyor ama 8 9kg kapasitedeki makineleri diger makinelerin en az 3 kati fiyatinda. 8 ve 9 kg arasinda fark var mi???? Şu an ki makinem 5kg ve artik temiz yikamiyor diye yenilemek istiyorum. 3 4 katı fiyat farkina değer mi miele??? Ayni fiyata 3 makine alinabilir görunuyor.bulasik makinem bosch ve pek dememnun degilimonun icin bosch a karşı önyargiliyim. Fiyat kısıtlamasi yapmadan mümkunse bocsh harici ne tavsiye edersiniz, tsk.lerrr

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. Atilla 27 Ağustos 2017 saat 01:05 - Yanıtla

  ALİ BEY’E ÇAMAŞIR VE BULAŞIK MAKİNESİ ve TV ÖNERİSİ
  Ali Bey tavsiyeerimi bu sitenin yapısı gereği ayrı ayrı bölümlerde çamaşır makinesini burada bulaşık makinesini bulaşık makinesi yazısının altındaki yorumlar bölümünde tv önerisini de tv2 bölümünde yapacağım.
  ÇAMAŞIR MAKİNESİ ÖNERİSİ:
  2017 yılına geldiğimizde artık alacağımız bir çamaşır makinesinde bence şu özellikler mutlaka olmalı;
  1- İnverter motor teknolojisi
  2- süper sessiz yıkama ve sıkma
  3- yeni programları destekleme, en az 8 kg yıkama, yorganvb yıkama özellikleri
  4- bayi ve servis yaygınlığı, marka güvenirliği
  Mali imkanlar yeterli olsa ben ayrıca deterjan dozajlama buharlı düzleştirme, bebekler için süper hijyen gibi özellikleri de öneririm ama o özelliklerin bulunduğu modeller genelde 2500 tl ve üzerinde fiyata satılıyor.
  Ali Bey öneride bulunurken iki şeyi bir araya denk getirmeye çalışıyorum. Kaliteli garantii bir model ile uygun fiyat. Bunları yakalayabildiğim modelleri buraya sıralıyorum şimdi;
  ÖNERİ 1- PROFİLO CMG 140 DTR:
  Bu makineyi neden öneriyorum derseniz çok kaliteli ve kendini ispatlamış bir model olmasının yanında uygun fiyatlı olması başta geliyor. Uygun fiyatının ana nedeni de markadan kaynaklanıyor. Çünkü bire bir aynı makine bosh markası olarakta satılıyor ama fiyatı 300 tl kadar daha pahalı.
  Burada bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Bosh Profilo ve Sİemens ülkemizde BHS açtısı altında satılmakta ve servisleri aynıdır. Ancak bu 3 markanın mesela çamaşır makinesinde tüm modelleri aynı değildir. BOsh ve Siemens’in Almanya’dan ithal bir hayli modeli varken, Profilo’nun daha çok Türkiye de üretilen modelleri yaygındır. Bosh’unda Türkiyede üretilen pek çok çamaşır makinesi modeli var. Yani kısaca söylemek gerekirse bu modelin Bosh’uda var ve daha pahalı.
  Bu çamaşır makinesi olumlu olarak;
  — yeni nesil 10 yıl garantili ve sessiz inverter motor teknolojisi
  —- 9 kg gibi yüksek kapasite ve yorgan yıkama gibi programları
  —- A+++ dan % 30 daha tasarruflu
  —- Süper sessiz yıkama
  —2000 tl nin altında uygun fiyat
  — yaygın servis ağı
  En önemlisi de pek çok arkadaşım tarafından kullanılıyor olması.
  Kullanan arkadaşlarım makinelerinden çok memnunlar.
  özellikleri şu şekilde;
  Sıkma kapasitesi : 1400 devir/dakika
  Yıkama kapasitesi : 9 kg
  Enerji verim sınıfı: A+++-30% En yüksek enerji sınıfı olan A+++’dan %30 daha tasarruflu
  Opsiyonlar: Isı ayarı, sıkma devri, kalan süre, jet plus, eko plus, kırışıklık azaltma, ön yıkama
  Programlar : Hijyen ekstra, Ekspres 30/15, süper 60, aktifplus, perde, gömlek, yorgan,hassas-ipek, koyu renkliler, kot
  Diğer özellikler : Titreşim önleyici yan duvarlar
  10 yıl garantili süpersilent motor
  Enerji tüketim göstergesi
  Ekran : Büyük dijital ekran
  Aktif su plus; akıllı su yönetimi.

  Makine Medimarkt ta, İstanbul Bİlişimde ve Hepsiburada da 1500 tl. Diğer sitelerde daha da ucuza bulunabilir.

  ÖNERİ 2 :ELECTROLUX EWF 1486DW2
  Kıymetli ALi Albayrak bey 200 – 300 tl daha fazla vereyim mükemmel bir makine alayım diyorsanız bu model tam aradığınız bir makinedir. BUharlı yıkama dahil çok üstün özelliklere sahip bir çamaşır makinesidir.
  özellikleri şu şekilde ;
  Üretim Yeri İtalya
  Yıkama Enerji Sınıfı A+++ Enerji
  Yıkama Kapasitesi 8 kg
  Kontrol Paneli Lcd
  Program Sayısı 12
  Gürültü Seviyesi 56 db
  Su Tüketimi 44 LT
  Devir Hızı 1400 Devir
  Çocuk Kilidi Evet/Var
  Su Kesik Emniyet Sistemi Evet/Var
  Ağırlık Sensörü Hayır/Yok
  Zaman Erteleme Evet/Var
  Renk Beyaz
  Boyutlar (GxDxY) 60 x 60,5 x 85 cm
  Garanti Süresi: 36 Ay
  Ali bey electrolux markasını pek duymamış olabilirsiniz ama içiniz rahat olsun oldukça kaliteli ürünler üreten ve servis olarakta sıkıntı çııkarmayacak bir markadır.
  Fİyatı ise 1800 tl civarındadır.
  Sizin için Bimekste kampanya yakaladım bence sakın kaçırmayın.
  1800 tl yerine 1286 tl.
  https://www.bimeks.com.tr/urun/electrolux-ewf1486gdw2-a-8-kg-1400-devir-camasir-makinesi-139708
  Ali bey benden bu kadar seçim sizin.
  BUlaşık makinesi ve TV tavsiyelerini bu konu başlıklarında bulabilirsiniz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 9. Ali Albayrak 25 Ağustos 2017 saat 01:13 - Yanıtla

  öncelikle ayrıntılı bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum.
  Evleneli uzun zaman oldu. Eşyalarımızı yeniliyoruz. Mobilyalarımızı yeni değiştirdik. Sıra beyaz eşyalara geldi. Mobilyada İnegölden tanıdıklar vasıtası ile istediğimiz ürünleri uygun fiyata bulduk. Beyaz eşyadan hiç anlamıyorum. kafam çok karıştı.
  Ben Atilla Bey’den toplam 5000 tl bütçe ile çamaşır, blaşık makinesi ve televizyon tavsiyei rica edecektim.
  Zahmet olacak ama
  Şimdiden teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 10. elif 1 Temmuz 2017 saat 08:38 - Yanıtla

  Öncelikle aydınlatıcı yazınız için size çok teşşekür ediyorum. Ben profilo’nun premium serisi ile multiplus sersi arasında kararsız kaldım. Premium sersinin özellikleri daha fazla ve cezbediyor ancak ekranının dokunmatik olması çabuk arıza verebileceğini düşündürüyor. İki seri arasındaki farklar anlamlı mı? Dokunmatik ekran almak bozulma riskini arttırır mı? 8 kg’ın fiyatı daha uygun hacim olarak 8 kg ile 9 kg arasında belirgin fark olur mu? 8 kg’da da yorgan yıkanabilir mi?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 11. Atilla 13 Haziran 2017 saat 00:45 - Yanıtla

  YILDIZ HANIM’A ORTA SINIF ÇAMAŞIR MAKİNESİ TAVSİYESİ:
  İşlerim gereği çıktığım yurtdışı gezisinden döndükten sonra bir ara müdavimi olduğum bu sitedeki yorumlarıma kaldıığım yerden devam etmek istiyorum.
  SAĞLAM MARKA TERCİHİ: Yıldız hanım, ben çamaşır makinesinde sağlamcı davranmaktan yanayım. Özellikle kendim Türkiye piyasasında tam ispatlanmamış olmasına, bayi ve servisi yaygın olmamasına rağmen çok bolca özellik ve ucuz fiyat vadeden markalardan ağzım yanmış birisi olarak böyle davranmayı uygun görüyorum. Ariston markasında yaşadığım duruma yakın sorunların Samsung gibi markalarda da yaşanabileceğini düşünüyorum.
  ORTA SINIF MAKİNE: Fiyatı uygun olsun, iş görsün derseniz bence yine de fırçasız motor teknolojisine sahip bir makine olmalıdır. 1000-1400 devir sıkan, buharlı tazeleme, bebek program gibi programları olmayan güvenilir servisi yaygın bir model tercih edilebilir.
  ÖNERİ 1- Electrolux EWF1284BR AutoSense A+++ 8 Kg 1200 Devir Çamaşır Makinesi

  Çocuk Kilidi Var
  Ebatlar 85 x 60 x 52 cm
  Enerji Sınıfı A+++
  Enerji Tüketimi 190 kWh
  Gürültü 58/79
  Kullanım Şekli Solo
  Kurutma Özelliği Yok
  LCD Ekran Var
  Maksimum Devir Hızı 1200 Devir
  Renk Beyaz
  Su Girişi Tek
  Su Tüketimi 52 L
  Üretici Electrolux
  Yıkama Kapasitesi Aralığı 8 kg
  Yıkama Kapasitesi 8 kg
  Yıkama Sınıfı A
  Diğer Garanti Süresi (Ay) 36
  Bu da bu makinenin özelliklerinin açıklamalı metni.
  1- Her tip çamaşır yüküne uyum sağlayan bir çamaşır makinesi:
  Electrolux FlexCare çamaşır makinesi AutoSense yük sensör sistemiyle birkaç parça bebek kıyafetinden bir sepet dolusu haftalık çamaşır çamaşıra kadar her tip yıkama ihtiyacınıza kolayca uyum sağlar.

  2- 1-8 kg arası kapasite ile dilediğiniz kadar çamaşırı özgürce yıkayın:
  Makineniz 8kg’a kadar artan kapasitesi ve geniş tambur ile çamaşırlarınızı kolayca yıkar. Aynı zamanda akıllı yük algılama sensör sistemi ile az miktardaki çamaşırlarda tasarruf eder.

  3- AutoSense sensör sistemi ile az yüklerde tasarrufu garantileyin
  AutoSense program başlangıcında çamaşırlarınızın cinsini ve miktarını algılayarak en uygun programı tüm detayları ile baştan oluşturur. Az miktardaki çamaşırlarda ciddi oranda tasarruf sağlar.

  4- Bitiş zamanını programlayın, makineniz günlük temponuza ayak uydursun!
  Tek bir dokunuşla 3 ile 20 saat arasında çamaşırlarınızın ne zaman hazır olması gerektiğini kolayca programlayın. Çamaşırlarınız tam istediğiniz vakitte hazır olsun.

  5- PowerJet duşlamalı deterjan gözü ile deterjan kalıntılarına son!
  PowerJet duşlamalı deterjan gözü yenilenmiş jet sistemiyle suyun gücünü kullanarak deterjanı hızlıca yıkama suyuna katar. Çekmecede deterjan kalıntılarını engellerken yüksek yıkama performansı her zaman garanti altındadır.

  6- Hızlı yıkama fonksiyonu ile programı ihtiyacınıza göre hızlandırın:
  Seçtiğiniz programın süresini uzun mu buldunuz? Hızlı yıkama fonksiyonu ile tek dokunuşla % 50’ye kadar hızlandırın. Fazla kirli olmayan çamaşırlarda süreden yarı yarıya tasarruf edin!
  Bu ürün Bimeks’te 1300 tl.

  ÖNERİ 2- Bosch WAT24460TR A+++ 8 Kg 1200 Devir Çamaşır Makinesi
  Özellikleri uzun uzun şu şekilde;
  Kapasite: 8 kg
  · Enerji verim sınıfı: A+++-30%
  · Devir sayısı: 1200 dev./dak.
  · VarioPerfect: Mükemmel yıkama performansı sağlayan, optimum süre ve enerji kullanan programlar
  · TouchControl tuşlar (dokunmatik tuşlar): Yeniden yükleme fonksiyonlu Başlat/Beklet tuşu, Hassas durulama, Bağımsız devir seçimi,Son durulama suyunda bekletme fonksiyonu
  · Tambur hacmi: 63 l
  · 32 cm çaplı 165 derece açılabilen kapak Metal kapı menteşesi Özel tasarımlı, çelik görünümlü mıknatıslı kapak

  · EcoSilence Drive: Uzun ömürlü sessiz motor
  · AntiVibration dizayn: Daha dayanıklı ve daha sessiz
  · su akış sensörü ActiveWater™Plus: Kaynaklara duyarlı su tüketimi Çok katlı su koruması
  · 3 Boyutlu AquaSpar su ve enerji tasarruf sistemi
  · ActiveWater™: Süresiz miktar otomatiği
  · Elektronik kontrol
  · Köpük ikaz
  · Köpük tarama sistemi
  · Dengesiz yük kontrolü
  · Çocuk kilidi
  · Program bitiminde akustik sinyal
  · Kendi kendini temizleyen deterjan çekmecesi
  · Sıvı deterjan için ayraç
  Benim tavsiyem bu ürün yani Bosh olurdu. Nedeni ise yeni nesil fırçasız motoru ve sessiz çalışmasının yanında Bosh markasının bayi ve servis ağının çok daha yaygın olmasıdır.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 12. Yıldız 8 Haziran 2017 saat 16:59 - Yanıtla

  Merhabalar,

  İlk defa bu kadar aydınlatıcı yorum okudum. Öncelikle teşekkür ederim. Şu sıralar piyasada o kadar çok makina var ki. Seçmek mümkün değil.
  Orta gelir seviyesi için dayanıklı, ekonomik ve iyi bir makina bakıyorum. Çok program istemiyorum çünkü annem kullanacak. 800-1200 arası olabilir. İlk dikkatimi çeken markalar Samsung, Grunding ne dersiniz. Çok teşekkürler …

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 13. Cennet 11 Nisan 2017 saat 15:10 - Yanıtla

  İyi günler..
  Bugün 9kglık Elektrolux EWF1497HDW2 çamaşır makinem geldi. Kurmaya gelen servis 9 kgın sadece pamuklular için geçerli olduğunu söyledi. Mesela yorgan 3kg, yünlü 4kg….. yıkanabiliyormuş. Bunun hakkında bilgilendirebilir misiniz?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 14. Figen 12 Mart 2017 saat 17:23 - Yanıtla

  Elektrolux EWW1696HDW mi yoksa LG FH4A8FDHK4N mi almalıyım? Çok kafam karışık?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 15. Duru 9 Şubat 2017 saat 08:36 - Yanıtla

  Elleriniz dert görmesin
  Bin kez tesekkur

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 16. Şükrü Şen 15 Aralık 2016 saat 19:47 - Yanıtla

  Uzun araştırmalarım ve özellikle sizin bilgi birikmlerinizden oluşan arştırmalarınız sonucu okuduğum değreli yorumlarınız beni Electrolux EWF1497CDW2 UltraMix A+++ -%50 9kg 1400 Devir Çamaşır Makinesi satın almaya yöneltti.Dün Hepsiburda sitesinden 2100 tl.satın aldım.Birkaç gün içinde gelir sanırım.Sayenizde en az 3000 tl eş değerde enerji tasarrufu performansı en kaliteli makineyi aldık.Daha elimize geçmedi fakat araştırmalarım beni yanıltmaz,üstelik bu ürünün bayisi olmayan beyaz eşya satıcılarından da bilgi edindim.Yıllarca Arçelik ürünleri kullandık bir sefere mahsus değişiklik olsun dedik,Arçelik bizim milli markamız gönlümüzdeki yeri dünyanın en iyisi olmasada ayrıdır.Biliyorum ki Arçelik isterse dünyanın en iyisini yapmaya muktedir bir fabrikadır.Saygılarımla size teşekkür ederim .

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 17. Ysmn 28 Kasım 2016 saat 19:07 - Yanıtla

  Merhaba arçelik 8144bj kullanıyorum 10 yıl oldu ama son 2 yıldır sesli çalışmaya başladı.
  Deerjan kokusu çocuklara zararlı olduğu için lg 9kg yıkama 6kg kurutma çamaşır makinelerine baktım aklıma yattı gibi ama sizin tavsiyeniz ne olur?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 18. Ananonim 20 Ekim 2016 saat 16:08 - Yanıtla

  Ben twindos xl miele çamaşır makinasını almayı düşünüyorum Arçelik Bosch Beko bunlar hepsi Şahin arabası gibi bir şey yaygın servisi olmalarına rağmen yapılan hatalar düzeltilmiyor bosc Arçelik’ten de kötü benim abim her şeyini Bosch aldı ve adı gibi Bosch çıktı biz annem kardeşlerim şimdiye kadar Arçelik aldık sorunumuz olmuyordu annemin 22 y yıllık çamşr makinası abim 4340 ygs çamşr makinası aldı 3 sene kullanamadan bozuldu ve ürün hatalıydı ve değişimini yapmadılar buzdolabı soğutma yapmıyordu servis gelip gitti bunun bir sorunu yok diyip eşyaların hepsinin küflenmesi yoğurdun kaynaması gibi sıkıntılar oluyordu sadece dondurucu bölümünde sıkıntısız dı bir kaç günlüğüne evde olmuyorlar bu süreçte buzdolapları açılmadığı için daha çok soğuk olması gerekirken dondurucu bölümünü açtığımız etlerin içinde piştiğini evet yanlış okumadınız etler hepsi pişmişti ve için açtığımız da sıcak bi hava çıktı ve servisi aradık uzun süren zaman sürecinde ürünün değişimini yaptılar şimdiki çamaşır makinaları temiz yıkamıyor ve plastik kazan olduğu içinde sorunu çok oluyor Bosch mu arçelikmi derseniz tabiki Arçelik derim çünkü Bosch daha kötü bulaşık makinasına gelince Arçeliğin kardeşlerim ki ile 8 tane var ve hepsinden memnunuz kız kardeşiminkinde sorun yaşamıştık onun da kullandığı deterjanlardan olduğunu düşündük ve kendi kullandığımız deterjandan onada aldık finish coantum oda şuan memnun bocshu kullanan abim bulaşık makinasına gelince bulaşıkları lekelerle çıkıyor temiz yıkamıyor kendisini bile temizlemiyor berbat kısa derecesi favori markam arçelikti aslında bu çelik Kazanlı çamaşır makinasını araştırdım ve bunun mielenin yaptığını öğrenince ürünlerini inceledim ve o zman arçelik diğer markalar Şahin arabası gibi kaldı gözümde ben çmşrmı bulaşığımı ütümü ve sübürgeyi miele den buzdolabı ve fırını ise zannımca Arçelik’ten almayı düşünüyorum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)
 19. hasan e 21 Temmuz 2016 saat 16:38 - Yanıtla

  samsung marka almayın, da hangi marka isterseniz alın. bir buçuk yıl kullandıktan sonra makine mutfağın ortasına yürüdü. çocuklarınızı seviyorsanız, mutfağı tarumar etmek istemiyorsanız kullanmayın, almayın. sorun çıkınca hikayeden ilgileniyorlar. dağılmış makineyi tamir edeceklermiş. cep telefonu konusunda iyi olabilirler ancak çamaşır makinesi başka bir şey.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.5/5 (4 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 20. Eren 10 Temmuz 2016 saat 11:15 - Yanıtla

  …….ACİL…….
  Merhaba, Hoover WDXA 5117AH makinesini almak istiyordum, Ancak yazınızı okuduktan sonra kafam karıştı. Küçük bir evde oturduğumuzdan çamaşırları asmak hep sorun oluyor, özellikle kış aylarında. Bunun için kurutmalı modellere bakıyorum. Dört kişilik bir aile için kurutmalı makine önerisinde bulumurmusunuz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 21. Atilla 2 Temmuz 2016 saat 16:50 - Yanıtla

  AYLİN HANIM’A ÇAMAŞIR MAKİNESİ VE BUZDOLABI TAVSİYELERİ
  A- ÇAMAŞIR MAKİNESİ :
  Acil dendiği için önce Aylin hanımın yorumuna cevap vermeye çalışayım.
  Öncelikle beyaz eşya alışverişinde kesinlikle şansın etkisi de vardır ve Türkiye şartlarında şu ürünü al kesinlikle hiç bir sıkıntı yaşamazsın diyebilme ihtimali düşüktür.
  Pişman Aristoncu başlığı atarak Ariston beyaz eşyalardan neler çektiğimi uzun uzun yazdım. Arçelik Beko ve Vestel beyaz eşya ürünlerin kalitesini ben hiç beğenmiyorum. Ancak özellikle Arçelik grubunun çok harika bir servis anlaşyışı var. Firma bu servis masraflarını da ürünlerinin fiyatını çok yüksek tutarak çıkarıyor. Alman tankı ya da beyaz eşyanın mercedesi denilen Miele lerde bile özellikle servis ilgisizliğinden dolayı pek çok müşteri şikayeti duyuyoruz. Yani uzun lafın kısası Aylin hanım benim yapacağım yorumlar da biraz bu alanda bilgi ve tecrübe içeriyor. Bir kısmı yakın arkadaşlarımın tanıdıklarımın kullandığı ve çok memnun kaldığı ürünlerdir.
  Çamaşır makinesinde size kullanan arkadaşların çok memnun olduğu arıza ve sıkıntı çıkartmayan 3-4 ayrı model önereceğim. bu modeller fiyatına göre sıralanmaktadır.
  Bunlar Profilo, Electrolux ve Bosh markasına ait modellerdir.

  TAVSİYE 1- Profilo CMG140DTR Premium 9 A+++ 9 Kg 1400 Devir Çamaşır Makinesi. Bana göre bu fiyata alınabilecek en iyi çamaşır makinesi. İyi olmasının en önemli iki nedeni de şunlardır. Buharlı yıkama ve sıvı deterjan dozajlama dışında tüm yeni özellikleri barındırıyor. Yüksek yıkama kapasitesi, yeni nesil mıknatıslı sessiz motor, gibi özellikler.
  İkincisi ise forum sitelerinde ve çevremde bu modeli kullanan çık kişi var. Hepsi de çok memnun. İnternetin en büyük forum sitesinde bu modelle ilgili başlıkta 1000 kadar mesaj gelmiş. Şimdi onları tekrar okudurn. bir iki sıkıntı dışında herkes çok memnun.
  Aylin hanım madem bu acil dönemde net cevap bekliyorsunuz ben de sizi önerdiğim modeller hakkında ayrıntılı bilgi vereyim.
  Özellikleri :
  Sıkma kapasitesi : 1400 devir/dakika
  Yıkama kapasitesi : 9 kg
  Enerji verim sınıfı: A+++-30% En yüksek enerji sınıfı olan A+++’dan %30 daha tasarruflu
  Opsiyonlar: Isı ayarı, sıkma devri, kalan süre, jet plus, eko plus, kırışıklık azaltma, ön yıkama
  Programlar : Hijyen ekstra, Ekspres 30/15, süper 60, aktifplus, perde, gömlek, yorgan,hassas-ipek, koyu renkliler, kot
  Diğer özellikler : Titreşim önleyici yan duvarlar
  10 yıl garantili süpersilent motor
  Enerji tüketim göstergesi
  Ekran : Büyük dijital ekran
  Aktif su plus; akıllı su yönetimi.
  Buharlı yıkama ve yenileme özelliği ile deterjan dozajlama özelliği bu modelde olmayan temel özelliklerdir.
  Bu modeli tavsye etme nedenlerimi şu şekilde sıralayabilirim;
  1- Sizin önem veridğiniz bayi ve servis yaygınlığı. Ülkmeizde Bosh profilo ve Sİemens aynı servis çatısı altındadır. Arçelik gurubundan sonra servisi en yaygın grup BHS dir.
  2- 9 k g yıkama, 1400 devir sıkma, 10 yıl motor garantisi gibi yeni özelliklerin büyük çoğunluğunu barındırması.
  3- Denenmiş tecrübe edilmiş benim bildiğim bir ürün olması.
  4- Uygun fiyatı. Bu ürünü 1300 tl ile 1400 tl arasında nette bulabilirsiniz. Bayilerde fiyatı 1500 liraya kadar fiyat yükseliyor.
  Aylin hanım sizi yanıltmayım. Ürünün fiyatı son iki üç ayda biraz artmış. Yinede 1400 lira civarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Oysa mart ayında arkadaşım 1300 liraya gitti gidiyordan almıştı. Kargo da dahil.
  Bir de sanırım 200 tl bir farkla garanti süresi uzatılabiliyor.
  http://urun.n11.com/camasir-makinesi/profilo-cmg140dtr-camasir-makinesi-9kg-1400-devir-P74098682?switchToWeb=1
  ben ürünü en uygun fiyata bu linkte bulabildim.

  TAVSİYE 2- Electrolux EWF1497CDW2 UltraMix:
  Bir çamaşır makinesi alayım her yönden çok kaliteli olsun derseniz model bu olur.
  Bu modelde kurutma ve deterjan dozajlama dışında aranılan tüm özellikler var.
  Özelliklerini liste halinde saymadan önce çok kaliteli, çok tasarruflu çok teknlojik bir makine olduğunu baştan bir daha vurgulayım.
  Bu makineye mesafeli bakmanızda iki haklı neden olabilir;
  1- Fiyatı 2000 tl nin biraz üstünde. 2000-2200 tl arasında rahatlıkla bulabilirsiniz. Mesela Hapsiburda da 2070 tl . Bimeks te 1950 tl.
  Bu çamaşır makinesinde sıradan bir model de mesela yukarıda tavsiye ettiğim profilo da ya da 1500-2000 tl aralığında alacağın bir Arçelikte falan olmayan şu artı özellikler var.
  1- 69 litre ile olağnüstü geniş tambur hacimi. Marka geniş yükleme ağzı ile bu özelliğini desteklemiş.
  2- Ultramix özelliği: Bu özellik ile deterjanı ve yumuşatıcısyı jet motoru ile çözüp çamaşırın ortasına püskürtmektedir. Bu özellik günlük kullanımda makinenin daha az enerji ile daha kısa süre harcayarak ve daha düşük sıcaklıkta etkili yıkama performansı oluşturmasını sağlıyor. Kısaca yüksek enerji tasarrufu ve düşük sıcaklık sayesinde elbiselerin daha az yıpratılması avantajları var. Daha temiz yıkama da sağlıyor.
  3- Su jeti : Arçelik ve bekonun meşhur özelliği electrolux ta farklı bir isimle belirtilmiş.
  4- Buharlı yıkama ve yenileme özelliği. Bu özellik iki noktada işe yarıyor.
  Birincisi çamaşırların daha az kırışıp ütünün kolaylaşması. İkincisi ise yazlık kışlık gibi depolanmış kıyafetleri sadece buharlı programdan geçirip yenilemek.
  5- Program Zenginliği: kendiniz de program oluşturabiliyorsunuz. Süreyi, sıkma devrini, sıcaklığı istediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz program yapılandırması mevcut.
  5- Çamaşırları yıpratmayan protej tambur. Mielenin petek yapılı tamburu gibi bir özelliktir.
  GÖrüldüğü gibi çok kaliteli bir model. Kullanan arkadaşlarım gerçekten çok memnun.
  Eğer 2000-2100 tl paranız var sa bu modeli kesinlikle gözü kapalı alın diyebilmemin önündeki tek engel servis yaygınlığı.
  Sİz Antalya merkezde yaşıyorsanız burada üç adet servisi bulunuyor. Alanya da da bir servis bulunuyor. Yani 4 adet servis var. Mesela Arçeliğin bu ilde 10 adet servisi var.
  Ben sizin yerinizde olsam servis konusunu takıntı yapmak Electroluxun bu çok kaliteli modelini alırdım. Yinede karar sizin.
  Rahat karar vermeniz için makinein özelliklerini liste halinde yazıyorum.
  Maksimum sıkma hızı 1400 dev./dk.
  Yıkama programları: Açma/kapama, Pamuklu, Pamuklu ekonomi, UltraWash 60, Sentetik, Hassas, Yünlü, Kot kumaş, Spin / Drain, Durulama, Duvets, Hızlı, Buharla tazeleme, Sentetikler için buhar, Steam Cottons
  Aktif Denge Sistemi (AGS) Var
  Büyük LCD gösterge Var
  Gecikmeli başlatma fonksiyonu Var
  Çocuk kilidi Var
  Aqua control hortum ve su taşma emniyeti Var
  Teknik Özellikler
  Enerji sınıfı: A-80%
  Yıkama kapasitesi (kg) 9
  Yıkama performansı A+++ dan % 50 tasarruflu
  Yıkama ses seviyesi – IEC 704-3 (dB) 51
  Sıkma ses seviyesi IEC 704-3 (dB) 75
  Yıllık enerji tüketimi (kWsaat) (2010/30/EC) 105,0
  Renk Beyaz
  Tambur hacmi 69
  Ürün ölçüleri Y x G x D (mm)
  850x600x605
  Motor sistemi EcoInverter motor 10 yıl garantili daha sessiz ve az enerji harcayan yeni nesil motor teknolojisidir.
  TAVSİYE 3: Electrolux EWF1486GDW2 A+++ 8 Kg 1400 Devir Çamaşır Makinesi (Buharlı yıkama )
  Electrolux’un bu modeli de buharlı yıkama gibi çok mükemmel özelliklerine rağman uygun fiyatı ile dikkat çekiyor.
  özellikleri şu şekilde ;
  Üretim Yeri İtalya
  Yıkama Enerji Sınıfı A+++ Enerji
  Yıkama Kapasitesi 8 kg
  Kontrol Paneli Lcd
  Program Sayısı 12
  Gürültü Seviyesi 56 db
  Su Tüketimi 44 LT
  Devir Hızı 1400 Devir
  Çocuk Kilidi Evet/Var
  Su Kesik Emniyet Sistemi Evet/Var
  Ağırlık Sensörü Hayır/Yok
  Zaman Erteleme Evet/Var
  Renk Beyaz
  Boyutlar (GxDxY) 60 x 60,5 x 85 cm
  Garanti Süresi: 36 Ay
  Aylin hanım bu iki model de İtalya üretimi.

  TAVSİYE 4: Bosh 24841 İ-dos:
  Biraz pahalı ve lüks bir tavsiye olacak. 8 Kg kapasiteli Almanya üretimi olan bu model de Kurutma özelliği dışında her şey var. En samimi arkadaşlarımdan birisi 2 yıldan fazla zamandır bu modeli kullanıyor. O zamanlar 2400 tl ye almıştı. şimdi fiyatı 3000 tl ye dayanmış durumda.
  Almanya üretimi olması 49 desibel ile çok sessiz çalışması ve İ-dos sıvı deterjan dozajlama özelliği artıları.
  Yakın arkadaşımın kullandığı model olsa da bu fiyatı fazla yüksek buldum. Fiyatı teknosa da 3000 tl. diğer sitelerde daha da pahalı.

  Gelelim sonuca: Eğer başımı ağrutmayacak iş görür iyi bir çamaşır makinesi diyorsanız Profilo fazlasıyla yeter. Bayi ve servis yaygınlığı da sizin için önemli bir avantaj olur.

  Almışken çok iyi bir makine olsun diyorsanız Electrolux’un iki modeli de çok iyi. Ultramix li olan modeli şu anda 1948 tl ye bence Bimeks te çok uygun fiyata.
  Son tavsiyem Bosh’un way modelini sadece göz önünde bulundurmak için yazdım. Bütçe müsaitse yine de siz bilirsiniz.

  Aylin hanım bu tavsiyeleri hazırlamak bir kaç saat sürdü.
  İnşallah işinize yarar.
  Buzdolabı tavsiyelerini de buzdolabı başlığında yazacağım. Size kolay gelsin.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.8/5 (5 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +9 (from 9 votes)
 22. aylin 30 Haziran 2016 saat 17:21 - Yanıtla

  Acil cevabınızı bekliyorum buzdolabım ve çamaşır makinem aynı anda bozuldu bütün markaları gezdim kafam çok karıştı antalya da bu sıcakta zor durumda kaldım ne marka hangi model alacağımı bilemedim servis çokluğu yüzünden arçelik mi alsam bilemedim bana büyük buzdolabı lazım voltaj sorunu çıkarmayan dondurma kapasitesi çok olan yiyecekleri bozmayan kokuları karıştırmayan enerji tasarruflu içi geniş garantisi uzun olan kart sorunu olmayan.çamaşır makinesinde de enerji tasarruflu iyi temizleyen kart ve voltaj sorunu çıkartmayan servis sorunu yaşamıyacağım kilogramı fazla olabilir garantisi uzun kaliteli arıza çıkarmayan fiyatları uygun ürünler arıyorum her marka biz iyiyiz diyor ama yorumlar öyle olmadığını gösteriyor ne yapacağımı bilemedim nolur bana acil yardım edin günlerdir mağaza mağaza dolaşıyoruz karar veremedim internette araştırdıkça kafamız iyice karıştı alalım dediklerimizden vaz geçtik yaz sıcağında buzdolapsız çamaşır makinesiz mahvolmamız cabası tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkür ederim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 23. Beren Kara 28 Mayıs 2016 saat 22:29 - Yanıtla

  Bu arada yorumlarınızın neredeyse tamamını okudum Electrolux ewf1486gdw2 modelini tavsiye etmişsiniz ama ben electroluxun daha uygun fiyatlı olanlarını almamı tavsiye eder misiniz onu merak ediyorum. Bu modelin fiyatı yüksek geldi biraz

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 24. Beren Kara 28 Mayıs 2016 saat 22:07 - Yanıtla

  Merhaba, çamaşır makinesinden yana çok muzdaribim, 2011 yılında son model Samsung Eco Bubble çamaşır makinesi aldık. Aldığımız günden beri lekeleri çıkarmama, yıkama sonrası çamaşırlarda rutubet kokusu, makinenin aşırı gürültülü çalışma sorunları yaşıyoruz. Canıma tak etti ve yeni bir makine alacağım. Bütçemiz 1000- 1500 ama öncelikle çok iyi yıkayan ve gürültüsüz, dayanıklı bir model tavsiyesi istiyorum. Acil tavsiyelerinizi bekliyorum, şu an makinesizim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 25. Objektif 25 Mayıs 2016 saat 15:11 - Yanıtla

  SİEMEN ÇAMAŞIR MAKİNESİ…! Arkadaşlar İstanbul Maltepe SİEMENS BAYİSİSİNDEN almış bulunduğum SİEMENS WM12T480 TAM OTOMATİK ÇAMAŞIR MAKİNESİ çamaşırları sadece 2,5- 3 saat evirip çevirip ıslatarak samimi söylüyorum lekeleri hiç ama hiç çıkarmadan aynen geri veriyor. Üstüne üstelik servis çağırdığınız takdirde, sizi korkutmak ve caydırmak için eğer ciddi bulmaz isek çamaşır makinesi garanti kapsamında olmasına rağmen 40 TL SERVİS ÜCRETİ alırız diyorlar. Şikayetim üzerine 5-6 kez personel gönderdiler adamlar iki kez kendileri yıkama yapmasına ve makinenin temiz yıkamadığını bizzat görmelerine rağmen, ne paramı iade etmeyi kabul ediyorlar ne de değiştirerek fark almayı kabul ediyorlar. SİEMENS kısaca biz paramızı aldık ne halin varsa gör diyor. Ben yıllardır Arçelik, Beko kullandım samimi söylüyorum hiç ama hiçbir sorun yaşamadım bu güne kadar. Tek seçeneğim SİEMENS FİRMASINI Tüketici Hakem Heyetine şikayet etmek kaldı.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.3/5 (4 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 3 votes)
  • Arif 11 Kasım 2017 saat 12:15 - Yanıtla

   Merhaba makinedeki sorun nasıl oldu çözüldü mü

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 26. özlemm 18 Nisan 2016 saat 15:15 - Yanıtla

  merhabalar, yaza düğünüm var yeni ev diziyoruz çamaşr makinası önerisi istiyorum .. samsung eco buble serisiyle ilgileniyordum ama elektrolux de önerilenler arasında.2500 e kadar limitimiz var yardımcı olur musunuz

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 27. harun 13 Nisan 2016 saat 06:18 - Yanıtla

  Kolay gelsin yakin zamanda almayi dusundugum bi urun BOSCH WAQ2049XTR 2000 tl civari lakin fiyatına göre uygun olup olmadığını bilemedim yardımcı olursanız sevinirim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 28. Ertuğrul 9 Nisan 2016 saat 23:34 - Yanıtla

  ACİLL Cevap (:
  Servet kardeşim evinizdeki kirliler iyice dağ gibi olmadıysa bu vereceğim cevap işinize yarayabilir. Çünkü cevabım tam 4 gün gecikti.
  18 yıl önce alınan çamaşır makinelerin çoğunluğu daha dayanıklıydı. Başta da bos’hun, ve Arçeliğin çelik kazanlı olan modellleri. Oysa şimdi öyle mi; Dışı çok cancanlı lakin malzemeleri ucuz plastiklerden oluşuyor. Bir kaç üst segemnt marka model dışında heps, öyle.
  1500 tl ye kadar bir makine olsun, servisi yaygın olsun 8-9 kg yıkasın, çok tasarruflu enerji harcasın, sessiz çalışsın diyerek olaya baktığıma durum şöyle oluyor;
  1-Benim meşhur tavsiyem Profilo CMG140DTR Premium 9 A+++ 9 Kg 1400 Devir Çamaşır Makinesi
  Neden bunu taviye ettiğii soracak olursanız en önemlisi çok kişiye tavsiye ettim. Hepside çok memnun. İki yıldır kullnanalar var. Memnun olan arkadaşlarım arasında. Eski yorumlarda özelliklerini bayağı saydım döktüm. Tekrara hacet yok kanaatimce. 9 kg yıkıyor. Super sessiz, A+++ dan %30 daha tasarruflu. Programları zengin. Tüm bunların yanında fiyatı da uygun. Şu anda hepsiburda da 1320 lira. Çok ucuz.
  Profilo, Bosh ve Siemens ile aynı servis ağına sahip. Aynı yedek parçaları kullanıyorlar.
  Şeker kardeşim kendi kendime şöyle düşündüm. “Ya ben herkese aynı modeli tavsiye ediyorum, bi internette forumlarda falan araştırayım bakalım başka hangi modeli tavsiye ediyor bu millet” Sonra nette, forum sitelerinde falan biraz araştırdım. Ne göreyim yine internette de 1500 liraya kadar büyük çoğunluk profilo’nun bu mdelinitaavsiye etmişler. Bu durumu bizzat müşahade etmenin bahtiyarlığını duydum.
  Ben yine de başka bir iki model daha tavsiye edeyim. Yine araştırılmış kalitesi hakkında kullananların fikir birliği olunan modeller olacak.
  2- Electrolux EWF1486GDW2 A+++ 8 Kg 1400 Devir Çamaşır Makinesi (Buharlı yıkama )
  Eğri oturup doğru konuşalım. Electrolux markası profilo dan daha kaliteli ürünler çıkarır. electrolux çamaşır makinesini kullananlar da çok memnunlar. Electrolux 1486 gdw 2 tambur dokusu, tambur hacmi Buharlı kırışıklık-koku giderme programları, 8 kademe süre seçebilme özelliği ve kalitesi ile profilo cmg140 modelinden çok daha üstün bir model.
  Bunlar artıları lakin eksileri de var. Mesela Electrolux’un servisi bayisi, falan profilo kadar yaygın değil.
  Bu modelin yıkama kapasitesi 8 kg. Sessiz motorlu bir makine. Bu makinenin iki kocaman kocaman artısı var. İlki mkinede buhar özelliği var. Bu ekstra güzel bir özellik. Sadece çok pahalı modellerde olan bir özellik.
  İkincisi ise makinenin tambur büyüklüğü çok yüksek. 66 litre. Çamaşır yükleme ağzı da geniş. Profilo makine Türkiye üretimi iken bu İtalya üretimi. Fiyat internette en iyi 1515 lira. Hepsiburda da 1700 lira. Makinenin BU modelin bir artısı da Mielenin petek dokulu tambur’u gibi çamaşırların yıpranmasını engelleyen patentli bir özellik.
  Kıymetli servet kardeşim bufiyat aralığında bir d LG nin modeli var. Lakin LG konusunda benim kafam karışık. Şimdi kullanmadığım çevremden de bilmediğim bir modeli internetteki bilgilere göre tavsiye etmek istemiyorum. Şu da varki fiyatına göre özellikleri çok iyi.
  Gelelim haticeye işimi görür iyi bir makine olsun servisinden yaygınlığından yararlanırım derseniz profilo iyi seçim. Fiyatı da çok uygun.
  Gerçekten de çok kaliteli bir makine olsun 1600 lre fiyat olarak çıkarım servisi falan pek yaygın olmasın sorun olmaz derseniz electrolux.
  Şeker kardeşim çamaşır makinesini aldıktan sonra yorumlarınızı burada paylaşırsanız beni memnun edersiniz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
  • hanife 26 Mayıs 2016 saat 11:29 - Yanıtla

   Merhaba bende çamaşır makinemi degistirecegim bir haftadır araştırma yapiyorum internetteki kullanici yorumları ve sizin tavsiyeleriniz ile elektrolux EWF148GDW2 almayi düşünüyorum ancak Mardin’de oturuyorum servis konusunda hicbilgim yok birde bBuharlı yikama özelliği makinen butun programlarinda mi var yoksa ayrı bir orogram olup biz mi seciyoruz su jeti özelliği var mi? Bol suyla mi yikiyor

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 29. servet şekerci 5 Nisan 2016 saat 11:57 - Yanıtla

  ACİLLL

  Merhabalar bosh çamaşır makinem vardı ve tam 18 yıl kullandım ve bozuldu ilk defa bozuldu ve tamirci dahi çağırmadım. Ömrünü tamamladığını düşünüyorum. Şimdi yeni makine alacağm fakat ne alacağımı bilemiyorum. Bütçem 1000-1500 civarında
  bana alabileceğim en uygun kaliteli enerji tasarruflu güzel yıkayan bir makine önerirmisiniz acil

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla beyaz eşya marka önerileri, beyaz eşya tavsiyesi, çamaşır makinesi marka tavsiye, çamaşır makinesi önerileri, çamaşır makinesi yorumları, Elektrikli ev aletleri, hangi marka çamaşır makinesi alınmalı
oled tv
LCD – LED TV – PLAZMA TV – OLED TV

Tv tavsiyesi analizi için led tv, lcd tv, plazma tv  oled tv çeşitleri led tv seçimi ile televizyonlarda ekran çözünürlüğü,...

Kapat