Derin Dondurucu

jethoca 6 Mayıs 2015 32

Giderek daha fazla aile tarafından tercih edilen eşya durumundaki derin dondurucular hakkında ayrıntılı bilgiler ve derin dondurucu tavsiyelerimizi yazımızda bulabilirsiniz.

Yazımız şu bölümlerden oluşuyor;

 • derin donrdurucuDerin Dondurucu Nedir-Neden Gereklidir- Nasıl Kullanılır
 • Derin Dondurucu Kavramları
 • Derin Dondurucu Tipleri
 • Derin Dondurucu Seçimini Etkileyen Faktörler
 • Marka-Sağlamlık-Fiyat Değerlendirmesi
 • Önemli Bilgiler, Son Tavsiyeler

Derin Dondurucu Nedir-Neden Gereklidir -Nasıl Kullanılır?

Derin Dondurucu Nedir:

Meyve ,sebze , et, balık gibi gıdaları çok uzun süre saklayarak Mevsimi dışındaki zamanlarda da tüketmemizi sağlayan beyaz eşyadır. Derin dondurucu özellikle et balık gibi gıdaları ve yaz meyvelerini yemeklik sebzeleri her zaman tüketmek isteyen müşterilerin tercihidir.

Normal buzdolaplarının da uzun süre saklanacak yiyecekler için derin dondurucu bölümü bulunuyor. Haricen bir derin dondurucu bunun yetmediği ailelerde durumlarda alınır.

Konuya öncelikle, ayrı bir derin dondurucuya ihtiyacımız var mı? , derin dondurucu alırsak bize ne gibi avantajları olur diyerek başlayalım.

Derin Dondurucuya İhtiyacımız Var mı? :

Genel olarak ayrı bir derin dondurucuya ihtiyacımızın olması için ya normal buzdolabının dondurucu kısmının günlük ihtiyaçlarımıza yetersiz kalması ya da ayrı bir derin dondurucunun sağlayacağı avantajların bizi i çekmesi gerekiyor.

Şu soruların yanıtları ayrı bir derin dondurucu ihtiyacının olup olmadığını netleştirecektir.

 • Ailemiz kalabalık mı? yoksa en fazla 4 kişilik çekirdek aile mi? kalabalık geniş ailelerde ayrı bir derin dondurucu ihtiyacı daha fazla olmaktadır. Ailede kişi sayısı arttıkça gıda tüketimi ve dolayısıyla gıda stoklama ihtiyacı da artmaktadır.
 • derin dondurucu dikeyYemekler genelde evde mi yapılıp yeniliyor, yoksa çoğunlukla dışarıda mı yeniliyor? Yemek yapma ya da evde yemek yeme alışkanlığı olmayanların ayrı bir derin dondurucuya hiç ihtiyaçları yok desem yanlış olmaz. Ama evde yemek yapma ve yeme uygulaması alışkanlık haline gelmiş olan ailelerin çeşit çeşit yemek hazırlamak için çok fazla gıda ürününü muhafaza etmesi gerekir. et, tavuk, balık, sebzeler derken bunları uzun süre taze tutacak ayrı bir derin dondurucu ihtiyacı zaruri olmaya başlar.
 • Mevsimi dışında meyve sebze tüketme alışkanlığımız fazla mı? Eğer bazı meyve ve sebzeleri her zaman tüketmeyi seviyorsak onları taze doğal olarak yetiştikleri dönemde bolca almalı ve stoklamalıyız. Bunun içinde ayrı bir derin dondurucuya ihtiyacımız var demektir. Çarşıya pazara, markete çıktığımızda günün ürünü ne ise onu satın alıyor, onu tüketiyorsak durum değişir. Ciddi manada meyve sebze stoklamamıza gerek kalmaz.
 • Et ve balık sezonunu takip ediyor muyuz: Mesela kurban bayramında düzenli olarak kurban kesiyor muyuz? . Bunun yanında kurban etlerini kıyma çektirerek, sucuk yaparak ve benzeri şekilde değerlendiriyorsak bizim bunları koyacak ayrı bir derin dondurucuya ihtiyacımız var demektir. Sezonunda balıkları ucuz ucuz alıp tüm yıl tüketmek isteyenler içinde mesela o kadar meyve ,sebze, et gibi dolaptaki mevcut yiyeceklerin üzerine onlarca kg balığı stoklamak için de buzdolabının dondurucu kısmı yeterli gelmeyebilir. Ülkemizde derin dondurucu satışlarının en yoğun olduğu zamanlar bu nedenle kurban bayramı dönemleridir. Ailede birden fazla kişi için kurban kesenler için ise kurban etlerini uzun zaman saklamak için ayrı bir derin dondurucu almak neredeyse zorunlu hale gelir.
 • Sık sık yemekli misafir ağırlama, misafirliğe gitme alışkanlığımız çok mu? : Çoksa misafirler gittikten sonra başta ekmek olmak üzere pek çok yiyeceğin fena halde arttığını göreceksiniz. Bunları hemen sonraki günlerde tüketirim diye düşünürken bir de bakıyorsunuz ki yemekler ekşimeye, ekmekler küflenmeye başlamış. Çünkü zaten misafir ağırlama sırasında bol bol yediğiniz yemeklerden bıkmışsınızdır. sonraki günlerde de aslında çok pahalı ve lezzetli olan bu misafir yemeklerini yemeye devam etmek insana bıkkıntı veriyor. En iyisi bunları uzun süreliğine derin dondurucuda saklamak ve çok sonra tekrar özleyip yemek. Bir de bu yemekli misafir alışkanlığı olanlar, evde artan yemekleri tüketmeye fırsat bulamadan başkasına iadeyi ziyaret şeklinde misafir oluyorlar ve evdeki o kadar masraf ve zahmetle hazırlanmış yiyecekler, içecekler ve ekmekler bozulup çöpe atılıyor.

Bunların dışında şu soruları sorabiliriz:

 • Bütçemiz yeni bir derin dondurucu almaya ve ek elektrik masraflarını karşılamaya müsait mi?
 • Evimizde, mutfağımızda onu koymaya yer var mı? ev geniş mi?
 • Mevcut buzdolabının dondurucu kısmı zaten yeterince geniş değil mi?
 • Buzdolabımız artık yetersiz kalıyor, küçük geliyorsa dondurucu bölümü büyük yeni bir dolap mı alalım, yoksa buzdolabının yanında ek olarak derin dondurucu mu alalım?

Bu ve benzeri sorulara vereceğimiz cevaplar yeni bir derin dondurucu alma kararı konusunda bize yardımcı olacaktır.

Derin dondurucu almanın yeni ne gibi avantajlar sağlayacağını bilmek te vereceğimiz kararda etkli olacaktır. Bunları da maddeler halinde sıralayalım.

Derin Dondurucu Almanın Avantajları :

  • Sık sık alışverişe çıkmamıza gerek kalmaz. Onun yerine önceden bolca stokladığımız gıdaları bir gün önceden derin dondurucudan çıkarıp hazırlayabiliriz.
  • Yazın meyve sebzeler ucuzken, taze ve tam lezzetindeyken bolca topluca alır ve uzun süre tüketebiliriz. Özellikle bazı sebzelerde bu gıdalar hem de en lezzetli zamanlarında fiyatları çok çok ucuz oluyor. İşte o zaman bolca almak gerekir. Bolca alalım da bunları nasıl uzun süre muhafaza edeceğiz, bu kadar şeyi nereye koyacağız dediğimizde karşımıza çözüm olarak derin dondurucu çıkıyor.
  • Yazlık meyveleri kışın yiyeceklerin içinde kullanabiliriz. Kiraz, şeftali vişne çilek erik gibi hemen tüketilmesi gereken meyvelerde ise bunları çok çok ucuzken alıp dondurucuya atıp aylar sonra yazın yediğimiz gibi yemek mümkün olmuyor. Çok narin olan bu meyveler dondurucudan çıktığında eski şeklini halini kaybediyor. Ancak bunları da çok ucuzken alıp derin dondurucuya atabiliriz. Sonrasında ise reçel komposto yapmak meyveli pasta da falan kullanmak için çıkarabiliriz. Bu taze tüketilen meyvelerin derin dondurucuda şekilleri bozulur ancak kışın bile mesela çilekli pastada falan yazınki nefis tadını bulabiliriz.
  • Çalışan hanımların büyük yardımcısıdır. Boş zamanlarda, fırsat varken yemeklik hazırlıklar yaparlar ve bunları porsiyonlar halinde poşetleyip derin dondurucuya atarlar. Sonra iş yoğunluklarında yani çalıştıkları dönemde önceden çıkarıp biraz pişirerek- ısıtarak sofraya hazır hale getirirler.
  • Ucuza bolca lezzetli balık depolayabiliriz. Meyve sebzelerin mevsimi gibi balıkların da mevsimi ve ucuzluk zamanları olmaktadır. Mesela tanesi 10-15 tlye satılan palamutların bazen hemde en lezzetli yağlı zamanlarında 3-4 tanesinin 10 tlye satıldığı oluyor.Bu durum kısmen çinakop çupra , lüfer ve diğer çeşitlerde de mümkün oluyor. İri balıkları ucuzken depolamak daha mantıklıdır. İşte o zamanlar bunlardan bolca alıp dondurucuya atmak gerekir. Sonrasında ise millet tanesi 10 tl den korka korka palamut alıp yerken biz bol bol balık yiyebiliriz. Birde bazı balıklar sadece belli zamanlarda tezgahlara gelirler. Dondurucu sayesinde bu balıkları diğer zamanlarda da tüketebiliriz.
  • Marketlerin tavuk ve et indirimlerinden yararlanırız. Tavuk ta da balığa benzer durumlar vardır. Bazı hipermearket zincirleri yada yerel marketler bazı tavuk türlerinde, markalarında olağanüstü indirimler yapıyorlar. Özellikle marketlerin yeni şube açılışlarında , kuruluşlarının yıl dönümlerinde yada kendilerince belirledikleri alışveriş şenliklerinde bu marketlerin önlerinde hoparlörlerle gümbür gümbür müzik yayını her yerde balonlar falan derken normalde 6 tl ye aldığınız bütün tavuğu hem de aynı markayı 3-4 tlye raf ömrünün hala uzun olduğu şartlarda alabiliyoruz. İşte bu fırsatı kaçırmamak gerekir. bir iki tane alacağına korkmadan 10-20 tane alabilmek için bizim büyük bir derin dondurucuya ihtiyacımız vardır.
  • Dışarıda sık sık yemeğe çıkmamak için. Dışarıda geçen yorgun bir günden sonra herkes çok aç olarak eve geldik. Bir de baktık ki dolapta sofraya konacak pişmiş hiç yemek kalmamış. Haydi hemen dışarıda yiyelim, ya da dışarıdan sipariş edelim dersek aile bütçesine zarar verebiliriz. Bu durumlar için de derin dondurucu büyük yardımcımız olabilir. Ev hanımının evden çıkmadan önce dondurucudan çıkarıp çözülmeye bıraktığı hazırlıklar bizim imdadımıza yetişir.(Mikrodalga fırında hemen çözülebilir) Bir kaç dakikaya hazırlanır ve afiyetle karnımızı doyurabiliriz. Böylece sık sık dışarıdan yemek yeme alışkanlığına son vererek aile bütçemize önemli ölçüde katkı yapmış oluruz.
 • Evdeki hiçbir yiyecek, ve ekmek israf edilmez, çöpe atılmaz. Özellikle misafir ağırlandığı zamanlarda ve ramazan aylarında misafirler için hazırlanan yiyeceklerin çoğu artmaktadır. Özellikle ramazanda topluca misafir ağırlamada bu çok olmaktadır. Bunları sonraki günlerde biz yeriz diye düşünürken ya aynı şeyleri yemekten bıkarız ve dolabın normal bölümünde kala kala bozulur ya da bunları tüketmeye fırsat bulamadan dostlarımızda bizi iftara çağırır. Karnımızı biz de misafirlikte doğurduğumuz için artan yemekler yine tüketilmez. Onca paraya ve ev hanımının uzun uğraşları ile hazırlanmış yemekler, tatlılar falan bozulup çöpe gider. Ne kadar kötü bir durum eğil mi? Bu durumu engellemek içinde derin dondurucu imdadımıza yetişir. Bu işi çok iyi bilenler hiçbir gıdayı israf etmiyorlar. Kalan yemekler az az, türlü türlü olsa bile bunları dondurucuda muhafaza edip zamanı gelince çorbada, yemekte, ek garnitürde falan mutlaka güzelce değerlendiriyorlar. Aynı durum artan ekmekler içinde geçerlidir. Artan ekmekleri dondurucuya atıp sonrasında ihtiyacımız kadarını dolaptan çıkarıp bunların küflenerek çöpe gitmesini engelleyebiliriz.
 • Çocuğumuzun ve bizim boyalı, zararlı pahalı hazır gıdaları tüketmesini azaltabiliriz. Kek, kurabiye, şekerleme vb topluca hazırlanıp dondurucuda muhafaza edilir. Sonra bunlar zamana yayılarak bunları yemeye çok meraklı çocuğumuza verilip bunları marketten alma ihtiyacı azaltılır.
 • Hanımların mutfak işlerini azaltır, onlara zaman kazandırır. Bizde, biri de bir bini de bir diye bir laf vardır. Dolma, yaprak sarma, menemen, patlıcan musakka gibi yemekleri pişirmek için bi ön hazırlık yapmak gerekir. Mesela yaprak sarma için taze bağ yaprakları pişirilir, sarmanın içine konulacak iç malzeme hazırlanır falan. İşte buna bir başladı mı sadece bir iki öğünlük yapıp sonra canımız yine yaprak sarması çektiğinde hanımların yeni baştan bunları hazırlamaya çalışması büyük zahmet gerektirir ve çok vakit alır. En iyisi bunları topluca hazırlayıp dondurucuya atmak ve her seferinde bir yemeklik çıkarıp pişirerek yemektir. Bu sayede daha burada saymadığım pek çok yemek türünde derin dondurucu ev hanımlarına büyük kolaylık ve zaman tasarrufu sağlar.
 • Kurban bayramlarında en önemli beyaz eşyadır. Bu nedenle derin dondurucu araştırması ve alışverişi en çok, kurban bayramı zamanında gerçekleşir. Bayramın biraz öncesinde ve sonrasında dondurucu alışı hızlanır. Bazı aileler evdeki anne, baba, çocuk için derken birden fazla kurban keserler. Onların büyük kısmı da yıl içinde tüketmek için kalır. Bunları etlerine göre ayırıp, bir kısmını da kıyma sucuk falan yapıp saklamak için bizim büyük bir derin dondurucuya ihtiyacımız vardır.
 • Diğer Avantajları : Bunları da kısa kısa sıralayalım.
  • Marketlere çarşıya, şehire uzak yerlerde gıda ürünleri topluca alınır dondurucuya konulur ve uzun mesafe sık sık gidilerek yakıt masrafı ve zaman kaybı yaşamamızı engeller.
  • Çok sıcak yerlerde kentlerde bağ bahçe ekenler çillenmek için soğuk kırma yöntemine ihtiyaç duyan tohumlarını derin dondurucuda tutabilir ve daha sonra ekebilirler. Böylece hiç kar yağmayan ya da don olmayan bölgelerde dahi bu tarz tohumlar çillendirilebilir.
  • Mevsiminde alınmış ürünleri tüketerek başta sera üretimi gibi doğal olmayan gıdalardan uzak durmuş oluruz.
  • Ani bir misafir geldiğinde, sıkışık bir zamanda yiyecek bir şeyler hazırlamak için kurtarıcıdır.
 • ÖZETLE : Meyve sebzeleri mevsimi dışında da yiyebilmek, bunlar bol ve ucuzken alıp stoklamak, kurbanlık etleri değerlendirme, balık mevsimi tavuk ve et indirimini kaçırmamak, dondurucuda bulunan önceden hazırlanmış yiyecekleri sıkışık zamanlarda kullanmak, yenilmediği için artan yemek, pasta kurabiye ve ekmekleri korumak için çok çok faydalıdır.

Derin Dondurucu Nasıl Kullanılır:

 

derin dondurucu et saklama süreleriBu hususa ayrıntıya girmeden çok genel hatları ile değineceğim. Çünkü sitemizin asıl alanı eşyaları fiyat kalite özellik vb yönlerinden değerlendirmektir. Dondurucunun kullanımı ve gıdaların burada saklanması bilgilerini maddeler halinde aktarıyorum. .

 • Buzdolabının sıcaklığı -18 derece olmalıdır.
 • Saklama kabı olarak cam şişeler kullanılmamalıdır. Çünkü donunca genleşen ( hacmi genişleyen ) sıvılar nedeniyle cam çatlar kırılır. Ayrıca pet şişeler, renkli naylon ve alüminyum folyo kullanılmamalıdır. Çünkü bunlar da son derece sağlıksızdır. Derin dondurucular için özel olarak üretilmiş poşetler kullanım için daha uygundur.
 • Etleri dondurucuya yağlarından ayırarak koymak gerekir. Çünkü yağların dondurucudaki ömürleri kısadır. Etlerin ömrü ise en fazla 6 aydır. Bu süre geçmeden tüketilmesi gerekir.
 • Sebzelerin dondurucuda saklama süreleri ve dondurucu için hazırlanma şekilleri birbirinden farklıdır. Mesela domates ve biberleri tam olgunluğa ulaştığı Ağustos 15’inde ve sonrasında toplamak ve ya küp küp doğrayarak ya da doğrayıcı robottan geçirerek dondurucuya koymak gerekir. Sebzelerin çoğunda onları yıkamak ve çöplerinden ayıklamak gerekir.
 • Balık ise yıkanmadan ve temizlenmeden derin dondurucuya konulur.
 • Derin dondurucunun kullanımında bilinmesi gereken çok önemli bir kaç hususu da belirterek yazının bu kısmını tamamlayalım. Bunlar ;

1- Yiyecekler derin dondurucuya birer pişirimlik küçük miktarlar halinde konulmalıdır. Çünkü buzu çözülen et, tavuk ve sebzelerin dondurucuya tekrar konulması çok tehlikelidir.

2- Dondurucudan çıkarılan yiyeceklerim ya buz dolabının normal kısmında ya da mikro dalgada buzu çözülmelidir. Oda sıcaklığında bu gıdalar ısınırken içinde bakteri üremesi de olmaktadır.

Derin Dondurucu Kavramları:

rendeleme ve doğrama yöntemiyle derin dondurucuda saklamaBu bölümde fazla detaya ve derinliğe boğulmadan bilinmesi gereken bazı kavramları çok kısa kısa açıklayacağım. Bu kavramlarla ilgili zaten aşağıdaki bölümlerde bilgiler yer almaktadır. Ankastre derin dondurucu, solo derin dondurucu , Şarap soğutucu, şişe soğutucu, büro tipi dondurucu, tezgah altı derin dondurucu, defrost gibi kavramları l kısaca tanımlayacağım.

Bu bölümde hem derin dondurucular hem de normal buz dolapları ile ilgili kavramlar bulunmaktadır.

Ankastre ve Solo Derin Dondurucu:

Ankastre Derin Dondurucu : Mutfak dolapları içine gömülü şekilde yer alan yani mutfak dolaplarına ankastre olmuş , onunla bütünleşmiş , kapağı isteğe bağlı olarak mutfak dolapları deseninde olan ve ankastre standartlarında üretilmiş olan derin dondurucuya denir.

Ankastre derin dondurucular mutfakta yerden tasarruf sağlamaları, daha estetik durmaları yönünden avantajlıdır. Ayrıca bu dolapların sadece ön kısımları meydanda arka ve yan tarafları ise mobilyaya gömülü olduğu için bu durum temizliklerini kolaylaştırır. Çekmeceli derin dondurucuların mutfak tezgah altında kullanılan ankastre türleri daha yaygındır Ankastre olan modeller bu ve benzeri avantajları nedeniyle daha pahalı olsa da Türk mutfaklarında giderek yaygınlaşmaktadır.

Solo Derin Dondurucu: Yaygın olarak kullanılan ve standart derin donduruculardır.

Tezgah Altı, Büro Tipi Derin Dondurucu:

Tezgah Altı Derin Dondurucu :Mutfak tezgahının alt kısmında yükseklik 85 cm dir. Çamaşır ve bulaşık makinelerinin fırınların yükseklikleri de buraya sığacak şekildedir. Çekmeceli ( dikey ) derin dondurucuların üç raflı olanları mutfak tezgahının altına sığabilir. Genellikle 90-100 litrelik hacimli olanlar tezgah altı kullanım için uygundur. Bu ebattaki dondurucuları ankastre tercih etmekte mümkündür.Sandık tipi derin dondurucularda tezgah altı model mümkün değildir.

Büro Tipi Derin Dondurucu:Bu ifade tam olarak net değildir. . Genelde üç çekmeceli küçük derin dondurucular için kullanılan bir ifadedir. Bunlarında hacimleri 70 litre ile 100 litre arasında olmaktadır.Tek kapılı büyük çekmeceli modellerde de büro tipi ifadesi kullanılmaktadır. Tezgah altı ve büro tipi derin dondurucu ifadelerinin bazen birbirinin yerlerine kullanıldıkları olur.

Şişe Dolabı, Şarap Dolabı Ve Benzerleri :

Şarap - şise soğutucu dolaplarıçekmeceli dikey dondurucuŞarap Dolapları ( Şarap Soğutucular ) : Bu dolapların raf dizaynları klasik şarap şişelerini depolayacak şekilde düzenlenmiştir. Bu dolaplarında solo, ankastre ve tezgah altı ile büyük ebatlı modelleri mevcuttur.

Şişe Dolabı: Dizaynı ped şişe, metal kola kutusu litrelik kola, gazoz, su, soğuk çay ve diğer kapalı meşrubat şişelerini depolayacak şekilde düzenlenmiş dolaplardır. Şişe soğutucular evlerden çok ticarethanelerde yani market, büfe ve restoranlarda kullanılan cihazlardır. Şişe soğutucularında pek çok türü ve farklı büyüklükte çeşidi bulunmaktadır.

No Frost, Low Frost, Defrost, Deep freeze… :

No Frost (Buzlanma Yok) : Buzdolabınızın iç duvarlarında nem ve kar oluşumunu engelleyen bu teknoloji sayesinde deFrost işlemini yapmanıza gerek olmuyor. Yanı Cihazınızda buzlanma , karlanma olmuyor. Yiyecekleriniz donmuyor. Isı cihaz içinden hızla çekilebildiği için hızlı ve hassas bir soğutma sağlanmış oluyor ve yiyeceklerinizin kalitesi korunuyor. Buzlanma oluşumu bir vantilatör sayesinde içerideki nemi dışarıya atmak suretiyle engellenir. İçeride oluşan sabit hava akımı ile buzlanma olmadan yiyecekler hızla soğutulur. Avantajı uzun süreli saklama olanağı sunmasıdır. Gıdaların doğal nemlerinin korunabilmesi için tüm gıdalar kapalı kaplarda korunmalıdır.

No frost teknolojisi normal buz dolaplarında zaten yaygın olarak kullanılıyor. Ayrı satılan derin dondurucularda ise bu teknoloji henüz yaygınlaşmadı. Bosh, Profilo ve Siemens grubunda no frost teknolosine sahip derin dondurucu modelleri bulunmaktadır.Bu modellerde derin dondurucunun defrsot işlemi yapmasına gerek kalmaz. Bu konuyla ilgili yazının devamında ayrıntılı bilgiler bulunuyor.

LowFrost : (Az Buzlanma) lowFrost teknolojisinde Buz oluşumu azdır. No frost özellikli buzdolaplarında buzlanma hiç olmazken lowFrost Özellikli buzdolaplarında minimum derecede olur. Çift kapılı buzdolaplarında çok daha seyrek olarak buz çözme işlemine gerek duyulur ve bu sayede enerji tüketimi sabit kalır. Ama yine de buz çözme yapılması gerekirse Buzdolabının tabanındaki kapak sayesinde bu işlem kolay ve hızlıca yapılabilir. Low frost buzdolaplarının en önemli iki avantajı fiyatlarının düşük olması ve no frost buz dolaplarına göre daha tasarruflu çalışmasıdır.

DeFrost : ( Ters Çalışma) : Bu kavram daha çok klimalar için kullanılır. Derin dondurucularda ise dondurucunun buzlanma sorununu çözmek için kullandığı yöntemdir. Cihaz belli aralıklarla ters çalışarak bünyesindeki buzları çözerek cihazın ve içindeki ürünlerin zarar görmesini engeller. No frostlarda defrost özelliği iki şekilde olmaktadır.

— Otamatik Defrost

— Manuel Defrost

Bu konuda da yazının devamında bilgiler mevcuttur.

Deep Freeze: Bu kelimenin anlamı derin dondurucu demektir. Normal buz dolaplarının buzluk kısmına ve derin donduruculara bu ifade kullanılmaktadır. No frost teknolojisinin bir önceki versiyonu olan teknoloji de deep freeze dir. Daha sonra low frost ( az buzlanma) isimli bir ara modeller yaygınlaşmaya başladı.

Buz Dolabı ve Derin Dondurucularla İlgili Diğer Kavram ve Özellikler

Tatil Fonksiyonu: Uzun süreliğine evden uzakta olacağınız zamanda buzdolabının düşük sgüçte çalışmasını sağlayan fonksiyondur. Bu fonksiyonda dondurucu bölümde yiyecekler aynen muhafaza edilir. Soğutucu bölümde ise kötü kokuların oluşmasını engellemek için sıcaklık sürekli olarak 12 derecede tutulur.

Climate Keeper : : Buzdolabınızın içindeki iki ayrı hava kanalı sayesinde dondurucu ve soğutucu bölümler birbirinden bağımsız bir hava sirkülasyonu gerçekleştirir. Bu özellik, dolabınızın içindeki nem oranını her bölüm için ayrı ayrı muhafaza eder. Bakteri ve koku geçişini tam olarak engeller. ClimateKeeper’la buzdolabınızdaki yiyecekler her zaman ilk günkü kadar taze kalır.

Çift Termostatlı Soğutucu Sistemi : No-Frost sistemi sayesinde soğutucu bölümde en doğru nem seviyesini sağlayarak günlük tüketiceğiniz yiyecekleriniz tamamı(full) No-frost bir sisteme göre çok daha uzun süre taze kalmalarını garanti ederken, dondurcu kısmında karlanma ve buzlanma ile karşılaşmazsınız.

Ice Party : (Buz Partisi ) Dondurucu bölümünde içeceklerinizi son derece hızlı biçimde soğutmanızı sağlar. Bir şişe içeceğinizi 30 dakikada soğutabilirsiniz, hem de camın kırılma riski olmadan; çünkü şişenin çıkarılma vakti geldiğinde bir alarm sizi uyarır.

Fresh Forst Free : Çift termostatlı soğutma sistemi sayesinde soğutucu bölümde en doğru nem düzeyi sağlanır ve günlük yiyeceklerin tamamı sıradan bir no frost sistemine göre daha uzun süre taze kalabilir.

Frost Guard Teknolojisi : Buzlukta cihazın kullanım oranını takip ederek defrost işleminin daha doğru yapılmasını, defrost aralıklarının daha doğru seçilmesini sağlayan teknolojidir. Cihazın enerji tasarrufu yapmasını sağlar.

Alışveriş Fonksiyonu: Büyük miktardaki yiyecekleri ve içecekleri çok kısa sürede soğutmanıza olanak verir.

Yaz- Kış Anahtarı: Kış aylarında ortam sıcaklığının 18 C’nin altına düşmesi halinde, buzdolabının tam performans ile çalışmasını sağlar.

Multi Air Flow: Her rafa ayrı ayrı hava üfleme sistemiyle soğuk havanın bölümlere dengeli dağılımını sağlar. Soğuk havanın raflar arasında eşit olarak dolaşması soğutma işlemini hızlandırır ve buzdolabının her köşesindeki eşit soğutma, yiyeceklerin daha uzun süreli olarak taze kalmasını sağlar.

Süper Soutma Tuşu: Süper Soğutma Tuşu ile soğutucu kısmındaki ısı hızlı bir şekilde +2° C’ye düşürülür. Bu özellikle büyük miktarlarda yeni yiyecek maddeleri buzdolabına yükleneceği zaman istenmeyen ısı düşüşlerini ve böylelikle yiyeceklerin vitaminlerini kaybetmelerini engelleyen koruyucu bir sistemdir.

Air Fresh Filter: Yoğun kokulu gıdalardan gelen kötü kokuları önemli ölçüde azaltır ve soğutucu içinde kötü kokuların birbirine karışmasını engeller. Ömür boyu garantili ve değiştirilmesi gerekmeyen tek filitredir.

Şok Dondurma: Cihazın içindekileri hızla soğutmasını sağlayabilen bir özelliktir. Dolap istenen sıcaklığa ulaştığında bu özellik devreden çıkar.

Coolbox ( Chiller) : Özellikle kahvaltılıklar için düşünülmüş bu sistemde sıcaklık -2 C ile +3 C arasında değişir. Balık ve et çözme işlemlerinde, sucuk, salam gibi özel gıdaların saklanmasında çok faydalıdır.

Kahvaltılık Çekmecesi : Sucuk, salam, peynir gibi kahvaltı ürünleri buzdolabında bu çekmecelerde saklanarak dolap içine kokul salmaları engellenir. Ayrıca daha düzenli dururlar.

Cool Door:Dolap kapağında da hava dolaşımı sağlayan özelliktir. İç kapaktaki ürünlerinde uzun süre taze kalmasını sağlar.

Parmak İzi Bırakamayan İnox (Antifingerprint) : Dolap yüzeyinin daha az leke tutmasını sağlayan özelliktir.

Anti bakteriyel Özellik: Markadan markaya değişen çok çeşitli yöntemlerle buzdolabı içinde bakteri üremesini engelleyen ya da engellemeye çalışan özelliktir. Genelde cihazın iç kısmındaki duvarlar inorganik gümüşle kaplanarak bu özellik sağlanır.

Şişelik: Dolapta kapak içinde şişelerin düşmeden durmasını sağlayan bölmelerdir.

Derin Dondurucu Tipleri:

Bir derin dondurucu almaya karar vermek kadar önemlisi hangi tip olanı alacağımızdır. İki tip ön plana çıkıyor. Bunlar sandık tipi ve çekmeceli olanlarıdır. bu ikisini de teknik yönleri ve avantajları-dezavantajları açısından ayrı ayrı değerlendirmek gerekir.

A- Sandık Tipi Derin Dondurucular :

sandık derin dondurucuEvlerden ziyade iş yerlerinde kullanılan derin dondurucu grubudur. Geniş aileler içinde de bu türü seçenler mevcuttur. İki, üç ayrı sepet ile dondurulmuş gıdalarınızı daha verimli saklamanızı sağlayan sandık tipi modeller de mevcuttur.

Hacimleri 100 lü litrelerden başlayıp ta 700 litreye ve daha da üstüne kadar ( normal büyük buzdolabı kadar ) çıkar. Çekirdek ya da geniş aileler için 300 litre ve üzeri hacim rahat rahat yeter düzeydedir.

Tipini dondurmacıların buz dolaplarından hatırlayabileceğimiz ev hanımlarının hiç sevmedikleri, ev kullanıcıların çok az tercih ettikleri bu türün bilinmesi gereken bazı avantajları da vardır. kapağının sürekli kaplı olması, yalıtım sisteminin daha iyi olması ve içinin tamamen boş olması nedeniyle bölmeli olana göre daha geniş olması gibi avantajlarını maddeler halinde açıklayalım.

Sandık Tipi Dondurucuların Derin Dondurucuların Avantajları:

 • Yalıtımları çok daha iyidir. Bu durum enerji verimliliklerini olumlu etkiler. Sandık tipi dondurucuların yalıtım sistemleri normal dolaplardan farklıdır. Üstten kapaklı olmaları sızdırmaları engeller. kapak kendi ağırlığı ile lastiklere baskı uyguladığından çok iyi bir yalıtım sağlanmış oluyor.Bu günlerde televizyonlarda çıkan kamu spotu reklamında da sandık tipi dondurucuların dikey derin donduruculara göre ortalama % 10 daha tasarruflu olduğu açıklanmaktadır.
 • Fiyatları çekmeceli olanlardan daha uygundur. Belki de az tercih edilmeleri fiyatlarının daha cazip olmasını sağlamıştır.
 • Kapakları sürekli kapalı kalır. Üstten kapaklı olmaları sayesinde hem enerji verimlilikleri daha iyidir ve hemde normal bölmeli derin dondurucularda olabilecek kapağın açık kalmasından dolayı ürünlerin çözülmesi, bozulması gibi riskler olmaz.
 • Elektrik kesintisinden daha az etkilenirler.Elektrik kesintisi durumunda kapaklarının sıkı kapalı olmaları sayesinde 3 güne kadar içindeki gıdakaların soğukluğunu korur ve bozulmalarını engeller.
 • Ortalama kullanım ömürleri daha uzundur. Ömürleri bölmeli derin donduruculara göre daha uzundur. Bu dolaplar diğerlerine göre daha sağlamdırlar.
 • Hacimleri daha geniştir. Özellikle bu nedenle yüksek miktarda ürünü saklaması gereken işyerleri dükkanlar vb sandık tipi dondurucuyu daha çok tercih eder.
 • Büyük parça ürnünü daha kolay alır. Bu dolaplarda bölme olmadığı için büyük parça bir gıdayı mesela hindi, av hayvanı olan şeyler, yada kocaman bir balığı parçalamadan rahatlıkla bu dondurucuya koyabilirisiniz. Bir internet kullanıcısı “içine birisini öldürüp tıkabilirsiniz” demiş. Bu avantajı güzel belirtmiş.
 • Bu dolapları temizlemek dik (çekmeceli ) dolaplardan daha kolaydır. İçinde bölmeler, girintiler falan olmadığı için dolap boşken kolayca yıkanır, silinip temizlenir.

Sandık Tipi Derin Dondurucuların Dezavantajları (Olumsuz Yönleri) :

 • İçindekileri düzenli yerleştirmek zordur. (Sandık tipinin en önemli dezavantajıdır) İçlerinde koyacağımız ürünleri düzenleyeceğimiz herhangi bir raf olmadığı için içine gıdaları yığma usulü üst üste yerleştiririz Bu durumun neden olduğu çok önemli olumsuzluklar vardır. Evlerde sandık tipi dondurucuların tercih edilmemesinin temel nedeni de bu düzen olumsuzluklarıdır. . Bunları biraz açıklamak gerekir.Raf bulunmamasının ilk sıkıntısı ürünleri çok düzenli olarak dolabın içine yerleştiremeyiz. Sonuçta dolaba koyacağımız gıdalar küp küp, kare kare şekiller değildir. dolabın içinde çok karışık şekilde dururlar. Sandık dolaplar her ne kadar çekmecelilerden çok daha geniş boş alan sunsalar da bu düzensizce yerleştirme, ve koyacağımız yiyeceklerin şekillerinin uyumsuzluğu bu durumu tersine çevirebilir. İkincisi ise altta kalan gıdaların halidir. Bunların ezilmesi, şekillerinin bozulması ( tipinin kayması derecesinde) gibi sıkıntılar diğer bir olumsuzluktur.
 • Not: Bunlar içinde de iki-üç sepetle bölünmüş olanlarda bu olumsuzluklar biraz azaltılmıştır.
 • Aradığımız ürünü kolayca bulamayız. Her şey üst üste yığıldığı için bir bakıma altta kalanın canı çıksın durumu söz konusudur. Dolabın alt kısmında kalan bir gıda ürününü bulmak için, üsttekileri kaldırmak, aktarmak gerekir. Bu da ne kadar zahmetli ve can sıkıcı bir durumdur. Bu durumun doğuracağı iki olumsuzluk ortaya çıkar;
 • Dolabın içi hiç bir zaman düzenli durmaz. Çünkü ürünleri birbirinden ayıracak, düzenli tutacak bir sistem olmadığı gibi biz onları uzun uğraş düzenli halde yerleştirsek bile her yeni ürünün dolaptan çıkarılmasında onu bulmak için diğerlerini kaldırırken bu düzen bozulur.
 • Sırf bu yüzden sık sık üstte görünen, kolay ulaşılan gıdalar çıkarılıp tüketilir ama altta kalanlar ise unutulup bozulur. Bu durumu engellemek için daha özenli davranmak ise bu tip dolabı kullanmayı bize çok zahmetli hale getirecektir.
 • Bu aradığımızı bulma uğraşı ve diğerler gıdaları dışarı çıkartma işleri , dolabın enerji verimliğini ortadan kaldıracaktır. Çünkü bunları yaparken dolabın kapağı uzun süre açık kalır.
 • Ürün rotasyonu pek yapılamaz. ( ürünleri saklama süreleri düzenli takip edilemez ) Her gıdanın dondurucuda saklanma süresinin farklı olduğunu belirtmiştik. Bu durumu sandık tipi dolaplarda düzenli takip etmek zordur hatta bazen mümkün değildir ve altta kalan bazı ürünlerin bozulması söz konusudur. Bu nedenle sandık tipi dondurucu kullananların sık kullandıkları gıdaları karton kutularda saklamaları çözüm olabilir. Büyükçe bir karton kutuda üste yer alacak çok kullanılanlar bu kutuda hem dolap ömrüne göre düzenlenir hem de ihtiyaç olanlar alınır diğerleri aynı kutuyla dolaba konulur. Böylece kapakta fazla açık kalmamış olur.
 • Bu dolapların çoğunda manuel defrost sistemi vardır. Otomatik defrost sistemi dolabın buzlanmasını engeller. manuel defrostta ise kullanıcı yılda bir defa dolabın içindekileri çıkartmalı ve dolaptakı karları buzları temizlemeli, gıdaları tekrar dolaba koymalıdır. Bu uygulama yüksek miktarda enerji tüketimine neden olur. Defrost yapmayı unuttuğumuzda ise dolaptaki karlanma, buzlanma sıkıntısı ve zararı olacaktır.
 • Dolap altında, tezgah altında kullanılamaz, zeminde çok yer kaplar.Dolabın kapağı üstten açıldığı için üzerinin boş açık olması gerekir. Evde çok yer kaplayacağı için kısıtlı yeri olanlar için uygun değildir. Nitekim çoğu evde mutfak kısmı 10 metrekarenin altındadır.

B- Çekmeceli (Dolap Tipi) Derin Dondurucular:

Evlerde kullanılan genel derin dondurucu tipidir. Şekilleri normal buz dolabına benzediği için dolap tipi de denmektedir. Dolap altına, tezgah altına konulabilmesi, normal buzdolabı gibi raf ve çekmecelerinin olması en önemli tercih nedenidir. Konuya çekmeceli dolapların olumlu olumsuz yönlerini sıralayarak devam edelim.

Sandık tipi derin dondurucuların değerlendirilmesinde ayrıntılı anlatıldığı ve çekmeceli türle kıyaslandığı için tekrara düşmemek amacıyla bu dolabın avantaj ve dezavantajlarını daha kısa kısa belirteceğim.

Çekmeceli (Dolap Tipi) Derin Dondurucuların Avantajları:

 • Çekmece- raf sistemleri en önemli avantajlarıdır. Gıdaları dolaba düzgünce, istediğimiz gibi yerleştirmek, mümkündür. Onları sınıflandırabilir, aradığımızı kolayca bulabiliriz.
 • dolap derin dondurucuDaha az yer kaplar
 • Dolap altına, tezgah altına yerleştirilebilir.
 • Otomatik defrost özelliği bu türde standarttır.
 • Karlanma, buzlanma problemi daha az olur.
 • Arızalanan parçaları daha kolay tamir edilir.
 • ÖZETLE: Çekirdek aileler için ideal tip çekmeceli olanlardır. Çok kalabalık aileler ve işletmeler içinde yatay tip dondurucunun önemli avantajları vardır.

Çekmeceli (Dolap Tipi) Derin Dondurucuların Dezavantajları:

 • Yalıtım sistemleri sandık tipi dolaplardan daha olumsuzdur: Çünkü sandık tipinin kapağının üstte olması kapağın lastiklere ağırlıkla baskı uygulamasını ve daha sağlıklı bir yalıtım oluşturmasını sağlar.
 • Kapının açık kalması riski diğer türe göre daha yüksektir.
 • Hacimleri sandık tipinden daha dardır.
 • Çekmece bölümleri nedeni ile çok büyük gıdalar parçalanmadan konulamaz.
 • Fiyatları sandık tipi donduruculara göre daha yüksektir.

Derin Dondurucu Seçimini Etkileyen Faktörler

Bu bölümde derin dondurucuların enerji tüketimi, soğutma teknolojisi sesi, gibi derin dondurucu almadan önce alacağımız üründe mutlaka bakmamız gereken konular değerlendirilecektir.

1- Derin Dondurucuların Elektrik Tüketimleri :

Derin dondurucu seçiminde dondurucu tipinden sonra gelen önemli husus elektrik sarfiyat miktarıdır. 24 saat/ 365 gün açık kalacak cihazın çıkaracağı elektrik masrafını hesap etmek gerekir.

Cihazın çıkaracağı aylık, yıllık elektrik masrafında aşağıdaki hususlar etkili olacaktır.

1- Cihazın Hacmi: Hacmi büyüdükçe günlük elektrik sarfiyatı haliyle artacaktır. Aynı markanın net hacmi 126litrelik modelinde günlük sarfiyat 0,3 KW iken 300 litrelik modelinde ise 0,6 KW dir.

2- Hangi Aralıkta Soğuttuğu: Müşteriler bazen internette yada ürün broşürlerinde derin dondurucuları incelerken aynı markanın aynı hacimde günlük elektrik tüketimi hem 0,5 kw olan hem de 4 kw olan modellerinin olduğunu görürler ve şaşırırlar. Burada gözden kaçan cihazın soğutma aralığıdır. günlük tüketimi 2-3 kw den yuları olan modeller -40-45 derece soğutma yapanlardır. Ev kullanıcıları için donmuş gıdaları saklama derecesi -18 dir. Taze gıdaları şoklamak için ise dondurucunun süperfrost özelliğini aktif hale getirmek ve cihazın -28 dereceye gelmesini beklemek gerekir. böyle uygulamalar da cihazın enerji tüketimini artırır.

3- Dondurucunun Nerede Bulunduğu: Cihazı kışın doğal gazın yüksek derecede ışıttığı yazın ise üzerine güneşin vurduğu bir ortamda kullanırsak enerji tüketimi için seçtiğimiz A+++ lar boşa gider. Derin dondurucular evde dış ısı bakımından nispeten serin alanlarda kullanılmalıdır.Aksi taktirde A+++ enerji tüketim sınıfına sahip bir dondurucu bize B sınıfı bir dondurucu kadar elektrik masrafı çıkarabilir.

4- Dondurucunun Enerji Sınıfı: Dondurucunun hacmini, türünü belirledikten sonra mümkün mertebe A+ ve A+++ olmasına çalışmak gerekir. A++ enerji sınıfı olan dolap A sınıfından % 40 daha tasarrufludur. Ancak şunu da hesaba katmak gerekir. Alabileceğimiz dolaplar arasında enerji sınıfı farklı dolapların fiyat farkları nedir? Yıllık elektrik masraf farkı 20-30 tl yi geçmeyen iki dondurucu arasında 200-300 tl ve üzeri fark varsa daha tasarruflu olan dolap diğeri ile arasındaki fiyat farkını ancak 10 yılda amorti edecektir.

Şunu da belirtmek gerekir. Günümüz yeni teknoloji enerji sınıfına sahip bir derin dondurucu mesela 200 litre net hacmi olan A++ elektrik tüketimi olan bir dondurucunun -25 derecede günlük elektrik tüketimi 0,40-0,50 KW, aylık 12-15 KW ve yıllık ise 150-180 KW dir. Bu da aylık 5-6 tl ve yıllık 60-70 tl lik ek bir elektrik masrafı anlamına geliyor. Yani yeni bir derin dondurucu elektrik masrafımız çok artıracak diye düşünmek doğru değildir. A++ değil de A sınıfı olduğunda yıllık toplam maaliyet 100 tl civarına çıkıyor.

2- Defrost ve Frost-Free:

Derin dondurucunun buzlanmaması ve karlanmaması gerekir. Çünkü buz ve karlanma gıdalara zarar verir ve dolabın elektrik tüketimini artırır. Dolap bunu engellemek için soğutma işlemini belli döngüler halinde yapar. Soğutma sırasında dolabın iç duvarlarında oluşan buzu çözmek için soğutmaya bir süre ara verip ters çalışırlar. Bu sisteme defrost denir. Dolapta otomatik defrost özelliği varsa bu işlem düzenli şekilde yapılır ve gıdaların zarar görmelerini engeller. Bu özellik yani otomatik defrost özelliği cihazın enerji tüketimini de düşürür. Ayrıca bakımını da kolaylaştırır.

Eğer dondurucu manuel defrost özellikli ise karlanmaya karşı cihaz herhangi bir işlem yapmaz. Kullanıcının yılda bir defa dolabın içindeki tüm yiyecekleri çıkarıp oluşan buzları elle temizlemesi gerekir. Sonrasında derin dondurucuyu eski ideal sıcaklığına ulaştırıp gıdaları tekrar içine yerleştirmek gerekir. Bu durum da çok fazla enerji harcanmasına neden olur.

3- Derin Dondurucuda No Frost Soğutma Teknolojisi :

No frost soğutma teknolojisi normal buzdolabının dondurucu kısmında zaten kullanılıyordu. Ayrı derin dondurucularda ise bu özellik olmadığından dondurucunun içi karla buzla kaplanabiliyor. Bu sorunu aşmak için ise iki yöntem var.

a- Otomatik Defrost: Dolabın iç duvarlarında oluşan buzlar derin dondurucunun ters çalışması ile kendiliğinden erir. Otomatik defrost özelliği olan derin dondurucular bu işlemi düzenli olarak yapıp gıdaların ve dondurucunun zarar görmesini engellerler.

b- Manuel Defrost : Bu özellikli dondurucularda ise oluşan buzlar elle temizlenir. Bunun için tüm gıdalar çıkartılır. Dolabın ısısı yükseltilir. Oluşan buzlar temizlenip gıdalar tekrar konulur. Bu işlemin en az yılda bir defa yapılması gerekir.

Hem otomatik hem de manuel defrost özellikli dolaplarda buzların temizlenmesi için büyük miktarda enerji israfı olur. Karlanma ve buzlanmayı kökünden çözen teknoloji No frost teknolojisidir. Yani derin dondurucu hiç buz yapmaz. Ayrı derin dondurucularda No frost soğutma teknolojisi şu an için Bosh-Profilo- Siemens marka derin dondurucuların dikey yani çekmeceli olan modellerinde bulunmaktadır.

No Frost Soğutma Sisteminin Faydaları :

1- Gıdalar daha homojen ve daha hızlı soğutulur.

2-Dolap nemi dışarı attığı için gıdalar içinde daha uzun süre taze kalır.

3-Dolapta karlanma buzlanma olmaz

4- Dolapta buzlanma karlanma olmayacağı için otomatik ya da manuel olarak buz temizleme zahmeti ortadan kalkar.

5- Defrot işleminin ortadan kalkması önemli oranda enerji kaybının yaşanmasını engeller.

6- Yiyecekler birbirine yapışmaz, şekillerini kaybetmezler.

7- Dolaptan çıkan dondurulmuş ürünler çevreleri karla ve buzla kaplanmadığı için daha kolay tanınırlar ve ayrılırlar. Mesela bezelyeler hala tane tanedir.

Tüm bunların yanında derin dondurucu sistemde gıdalar yavaş yavaş ve daha doğal soğuduğu için tatları daha doğaldır. No frost soğutma teknolojisinin daha sesli çalışma ve fazla elektrik harcama gibi olumsuz yönleri de bulunmaktadır.

4- Derin Dondurucuda Gürültü ( Ses ) Düzeyi :

NOT: Buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge, bulaşık makinesi ve klima gibi beyaz eşyaların çok sessiz çalışması çok önemli ve aranılan bir özellik olduğu için ses konusunda diğer yazılarımızda verdiğimiz bilgileri genel olarak bu bölümde de vermeye devam ediyoruz.

Derin Dondurucu Sesi Önemli midir ? Buzdolabında olduğu gibi derin dondurucuda da cihazın sesi çok önemlidir. Çünkü derin dondurucuda 24 saat kesintisiz çalışır. Genelde mutfakta bulunacak bu cihazın sesi kabul edilebilir değerlerin üstünde ise kullanıcıyı rahatsız edecektir. Özellikle sakin geçen ve dinlenmek istediğiniz zamanlarda buzdolabı sesi sıkıntı oluşturur.

Sesi Hangi Aralıkta Olmalıdır? Tabii ki kullanıcıların gönlü en sessiz derin dondurucuyu almak ister. Bizi rahatsız etmeyecek bir gürültü düzeyi için genel tavsiye cihazın gürültü seviyesinin 43 desibeli geçmemesidir. Zaten genelde piyasada satılan bilinen markaların derin dondurucuları da 39-42 desibel gürültü seviyelerindedir.

Aşağıdaki tabloda sesin pascal ve desibel cinsinden durumu listelenmiştir. görüleceği gibi gürültü de her 20 desibellik artış aslında gürültünün 10’a katlanması demektir. Bu durumda 38 desibel gerçek gürültü emisyonuna sahip bir buzdolabı ya da derin dondurucu ile mesela 50 desibel gürültü çıkaran cihaz arasında bir kaç kat ses farkı var demektir.

Derin dondurucu enerji tüketimi0,00002 Pascal ——————- 0 dB SPL (Sound pressure level) == Duyma eşiği (Threshold of hear)

0,0002 Pascal ——————- 20 dB SPL == Fısıltı

0,002 Pascal ——————— 40 dB SPL == Oda (gece)

0,02 Pascal ———————– 60 dB SPL == Konuşma

0,2 Pascal ————————- 80 dB SPL == Sokak (gürültülü)

2 Pascal ————————– 100 dB SPL == Fabrika (gürültülü)

20 Pascal ———————— 120 dB SPL == Rock müzik provası

200 Pascal ———————- 130 dB SPL == Acı eşiği (Threshold of pain)

Gerçek Ses (Gürültü ) Etiketlerine Güveniniz: Özellikle ülkemizde üretilen beyaz eşyalarda bundan bir kaç yıl önceki etiketlerde yazılan gürültü seviyesi pek gerçeği yansıtmamaktadır. Bunun nedeni ölçüm standartlarının uluslar arası standartlara uymamasıdır. Ölçüm standartları (daha çok da ölçülen mesafe ve ölçülen şartlar) farklı olunca ölçülen desibelde farklı olacaktır. İnsan kulağının ayırt ettiği ses düzeyi kabaca 3 desibel olarak geçmektedir. Aynı buzdolabının hem 39 desibel hem de 43 desibel olduğunu duyarsanız şaşırmayın. Artık yeni enerji etiketleri ölçüm standartlarına geçildiğinden son üretilen dolaplardaki yeni etiketlerdeki ve resmi internet sitelerindeki bilgilere göre bakabilirsiniz. Yeni etiketler dolapların gürültü emisyonlarında daha doğru bilgililer vermektedir.

Dondurucuyu koyduğunuz yerin konumu da sesin etkisini değiştirir. Dolabın yanlarında ve üstünde uygun miktarda boşluk olmalıdır.

5- Diğer Özellikler:

Derin dondurucuda tercihe bağlı olarak bir çok özelliğin olması gerekir. Bunları da çok kısa maddeler halinde belirteyim.

 • Paslanmaya karşı inox gövde yapısı olmalı. Dış malzemesinin parmak izi bırakmayan cins olması iyi olur.
 • Dolabın lastikleri çok önemlidir. Lastiklerin sızdırmazlık sağlayacak kalitede olması ve kolay temizlenebilmesi gerekir.
 • Çocuk kilidinin olması gerekir.
 • Otomatik defrost özelliğinin mutlaka olması gerekir. Aksi taktirde karlanma buzlanma problemi olmaktadır.
 • Temizliği kolaylaştırmak adına iç hacminde hiç bir ek yerinin bulunmaması
 • Şok dondurma bölmeleri ya da başka dondurma özellikleri
 • Defrost ertesi sıvıların boşaltılmasını sağlayan dren ya da hortum
 • Tüm duvarlar ya da bölme aralarında dolaşan soğutma gaz boruları (dereceyi daha kolay sabit tutmaya yardımcı olur)
 • Kapısının her iki yöne de ya da size uygun yöne açılabilir olması
 • Menteşelerinin uzun yıllar yoğun kullanıma uygun olması
 • Üzerinde ayrıca buz yapıcı barındırma
 • Isı yükselmesi alarmı
 • Frost-free, otomatik defrost seçenekleri
 • Ayarlanabilir, kayabilir ya da duruma göre tamamen çıkartılabilir raf ya da sepet seçenekleri

Derin Dondurucu Fiyatları :

Derin dondurucularda fiyatlar çekmeceli ve yatık olmasına ve hacimlerine, enerji sınıflarına ve ek özelliklerine göre değişir.

Bu başlık altında en ucuza kaça derin dondurucu bulabilirim, ya da derin dondurucu fiyatları hangi aralıklarda gidiyor diye araştıran internet kullanıcılarına faydalı olacak bilgiler verelim.

En Ucuz Derin Dondurucu Fiyatları ( 340 -500 tl arası 70- 100 litre) :

 • Bu grupta öncelikle pek ismini duymadığımız markalar yer alır. Bunlar Bim ve bazı hiper marketlerin kendi ürettirdiği derin donduruculardan başlayıp diğer hiper marketlerin fırsat ürünü olarak sunduğu markalar bulunmaktadır. Ardından Suny, İndesit Esco, Simfer gibi markalar ile Arçelik gurubunun ekonomi markası Altus ile Vestel’in ekonomi markası Regal gelir. Bunların model ve fiyatlarını kısa kısa yazayım.
 • En ucuz derin dondurucu Midea markasının Buses modeli. 70 litrelik dik dondurucunun fiyatı 340 tl.
 • Bim’in ürettirdiği Derin dondurucu markası Heifer çekmeceli ve 100 litre hacimli olarak 399 tl ye satılyor. Bulabildiğim 100 litrelik hacimde en ucuz derin dondurucu modelidir.
 • 70 litre hacminde ise Altus dondurucu 390-400 tl civarında satılmaktadır.
 • 400 tl nin altında olan bir model de İndesit’in 80 litre hacmindeki modeli. 399 lira.
 • 410 tl ile 450 tl alarlığında Suny nin Altus’un 90 litre çekmeceli dolabı ve Bekonun 70 litre çekmeceli dolabı bulunmaktadır. Esco, Simfer, Regal markalarının da 450 liranın altında derin dondurucuları bulunuyor.
 • 450 500 tl civarında sandık tipi ve genelde 100 litre hacminde Simfer, Midea, Altus, Şenocak ve Suny markalarının modelleri bulunmaktadır. Altus ve Hotpoint Ariston’un çekmeceli 100 litrelik modelleri de 450 500 tl civarında.
 • yukarıdaki modellerin tamamı otomatik defrost özelliği olmayan yani manuel defrostlu modellerdir.

Ucuz Fiyatlı Derin Dondurucular :(500-800 tl arası.85- 100 litrenin üstü)

 • 500-600 lira arasında Sandık tipinde genelde 100 litrenin üstünde hacimde dondurucular yer alırken çekmecelilerde 100 litrenin altında modellerde bulunuyor.Beko, Simfer, Regal, Suny, Altus, Hotpoint,İndesit,Şenocak Hoover ve Esco’nun çekmeceli 100 litre civarında dondurucuları bulunmaktadır.
 • 500-700 lira aralığında sandık tipi dondurucularda yukarıdaki markaların yanında ayrıca; Valy, Zanussi, Kleo KDF gibi markalar da eklenmektedir.
 • 700-800 tl aralığında dikey dondurucuların hacmi bir hayli büyümektedir. Esco’nun 180 litrelik 6 çekmeceli 780 liralık dondurucusu buna önemli bir örnektir. 172 litre ile Sunny 205 litre ile 6 çekmeceli Midea 800 liranın altı bir fiyat için hacimleri çok büyük derin donduruculardır. Arçelik, Liebherr, electrolux gibi ünlü markaların çekmeceli dondurucuları bu fiyat aralığında 120 litrenin altında kalıyor.

Uygun Fiyatlı Derin dondurucular: ( 800-1500 Lira Arası )

 • 800 lira ve biraz üstü fiyata meşhur markalarımızın 100 litre ve biraz üstündeki çekmeceli derin dondurucuları satılmaktadır. 3 çekmeceli büro tipi bu modellere Arçelik, Bosh, Electrolux gibi markaları örnek verebiliriz.
 • 850-900 lira fiyat aralığında Regal, Altus, Finlux, Esco gibi markalarda çekmeceli derin dondurucularda hacim 200-255litre aralığına kadar çıkmaktadır.
 • Esco, Hoover, Kleo, Delta, Şenocak, Skytech, Altus gibi markaların 200- 300 litre civarındaki sandık tipi dondurucuları 830-860 lira civarındadır. Vestel, Uğur, Arçelik gibi markalarda Sandık tipi modellerde bu fiyat aralığında hacim 130-150 litreye düşmektedir.
 • 5-6 çekmeceli ve 200 litre civarındaki derin dondurucuların fiyatı Arçelik, Aeg, Vestel gibi markalarda 1000 tl nin üzerine çıkmaktadır.
 • 1000 tl civarında sandık tipinde Altus, Regal Fİnlux, Suny gibi ekonomi grubu markalarda hacim 250-300 litre civarında olurken, Arçelik, Beko, Vestel, Uğur, Sİemens gibi markalarda hacim 130-180 litre civarına düşmektedir. Profilo’nun 255 litre hacimde ve A+ enerji sınıfına sahip modeli 980 tl lik fiyatı ile avantajlı durumdadır.
 • 1100 tl ye sandık tipinde ekonomi grubu markalarda hacim 350-400 litre civarında olmaktadır. Yaygın markalarda ise 1100 tl civarında sandık tipi dondurucularda hacim 200 litre ve biraz altında kalmaktadır.
 • Çekmeceli modellerde 1100 tl civarında büyük markaların bazı modellerinde hacim 200 litrenin üzerine çıkmaktadır.
 • Arçelik, Beko, Vestel, Bosh, Siemens gibi markalarda 1100-1200 tl aralığında 200 -210litre ve biraz üstü çekmeceli modeller bulunmaktadır. Electrolux, markasında bu hacimde 1300 tl ye çıkmaktadır.Uğur’da Hotpoint de ise hacim 270 litreye çıkıyor.
 • Sandık tipi modellerde 1300 tl ve civarında fiyata ekonomi grubu markalarda hacim 350- 450 litre civarına çıkmaktadır.
 • Büyük markalarda sandık tipi modellerde 1300 tl nin üstünde fiyata 300 litreden daha geniş modelleri bulmak mümkündür. Bu hacim Uğur markasında 500 litreye yaklaşıyor.
 • 1350-1500 tl fiyat aralığında çekmeceli modellerde büyük markalarda 240-300 litre civarında yani 7 çekmeceli modeller bulunmaktadır.

Orta Fiyat Aralığında Derin Dondurucular: ( 1500-2000 Tl)

 • Bu fiyat aralığında genel olarak büyük markaların A++ ve A+++ enerji sınıfında, 300 litre civarındaki sandık tipi modellerini ve Electrolux ve Liebher gibi lüks markaların orta hacimli modellerini görüyoruz.
 • Büyük markaların sandık tipi modellerinde 1600-1800 tl civarında 500 litre ve buna yakın hacimde modelleri bulunmaktadır.
 • Çekmeceli modellerde ise 1500-2000 tl aralığında hacim pek büyümezken cihazların özellikleri artmaktadır.Mesela enerji sınıfları A++ ve A+++ ya yükseliyor.

2000 Tl’nin Üzerinde Satılan Derin Dondurucular :

 • 2200 tl ve üzerindeki fiyatlara büyük markaların 350 litrenin üzerinde çekmeceli derin dondurucu modelleri bulunmaktadır.
 • 2000-3000 fiyat aralığında Uğur markasının çok sayıda şişe soğutucu modelleri bulunmaktadır.
 • 2000 liranın üstünde ankastre modeller ön plana çıkmaktadır.
 • 2500 tl civarında fiyata Liebherr markasının 250-300 litre hacminde çekmeceli derin donduruları bulunmaktadır.
 • 3000 liranın üzerinde Liebherr, Miele ve gaggenau markaları ön plana çıkmaktadır.3000 liranın üstünde fiyata ankastre modeller ile şişe soğutucular ön plana çıkıyor.

Derin Dondurucu

Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi yazılarında yer alan markaları genel olarak değerlendirme bölümü burada tekrar olmaması için markaları derin dondurucu yönünden ele alma şeklinde olacaktır. Konuya “Marka tercihini Etkileyen Faktörler” isimli bir de kısım ekledim.

Marka Tercihini Etkileyen Faktörler :

en iyi derin dondurucu markasıDiğer beyaz eşya markalarında olduğu gibi derin dondurucuda da insanların hangi markayı neden tercih ettiklerini belirleyen etkenler vardır. Bunun yanında marka tercihini neye göre belirlemeliyiz sorusunun yanıtlarını verebilmemiz gerekir. Tüm bu ve benzeri nedenlerle şimdi derin dondurucu alışverişinde marka belirlemeden önce bilmemiz gerekenleri burada açıklıyorum.Bilgiler sadece derin dondurucu için değil tüm beyaz eşyalar için geçerlidir.

Bana Göre : Malzeme ve teknoloji kalitesi, asıl işini yapma ve bu alanda çok eski olma ve servis kalitesi marka seçiminde asıl belirleyici faktörler olmalıdır. Ancak beyaz eşya tercihinde aşağıdaki nedenler etkili olmaktadır.

Marka Yaygınlığı Bilinirliği: Markaya güven duymamızı sağlar. Çünkü bu markanın yaygın olması her yerde olması aynı zamanda çok satmasıyla ilgilidir. Yaygın olan bir markanın servis de genelde yaygındır. Ancak yaygın olan markayı almak her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Çok kalitesiz ama ucuz olduğu için yaygın olan markalar olduğu gibi, halkın yeterince araştırma yapmadığı, kalitede seçici davranmadığı için çok satılan markalarda vardır. Yine de Türkiye şartlarında yani klasik Türk tüketicisi için marka bilinirliği ve servis yaygınlığı beyaz eşya tercihinde açık ara birinci faktördür.

Servis Kalitesi Yaygınlığı: Beyaz eşya deyince servis kalitesi önce gelir. Aldığımız ürün ne kadar kaliteli olursa olsun sonuçta büyüklerimizin tabiri ile kul yapısıdır. Sattığı ürünün sonuna kadar arkasında duran ve servise önem veren markalar hem müşterilerinin yüzünü güldürür hem de müşterinin güvenini kazanır. Bazı çok çok kaliteli ve pahalı markalar üst gelir grubuna hitap ettikleri için satışta yaygın değildir. Serviste buna paralel olarak sadece bazı merkezlerde yer alır. Bu markalar servis hizmetlerine ve müşteri memnuniyetine ne kadar önem verseler de müşteriler bulunduğu kentte servisi yok diye bu ürünleri almaktan uzak dururlar. Müşterilerin haklı olduğu kısım uzaktaki servisin sorun çıktığında müdahalesinin zaman alacağıdır. Ancak sadece büyük şehirlerde satıldığı ve servisi çok seyrek olduğu halde çok kaliteli servis hizmeti veren bir iki pahalı marka da vardır.

Malzeme ve Teknoloji Kalitesi : Bana göre en önemli belirleyici olması gerekirken genelde yukarıdaki iki faktör, yani yaygınlık ve servis ile reklamlar fiyatlar daha belirleyici olmaktadır. Kaliteli malzemeden üretilmiş bir beyaz eşya uzun süre dayanır, daha az problem çıkarır, görevini layığı ile yerine getirir.

Reklamlar, Kampanyalar : Özellikle kampanyaları dikkatle takip etmek gerekiyor. Ürünün orijinal -gerçek fiyatı üzerinden ne kadar indirim yapıldığına bakmak gerekir. Yoksa önce bindirim ve sonra indirim yapılması daha yaygın bir uygulamadır. Televizyonda çok reklamı çıkan ve daha çok tanınan sevilen sanatçıların tanıttığı ürünlerin daha çok satılması eskiden beridir ülkemizde değişmeyen bir gerçektir.

Asıl İşini Yapma-Bu Alanda Çok Eski Olma: İşte benim marka seçiminde malzeme kalitesi ve teknoloji üstünlüğünden sonra en çok önem verdiğim husus budur. Soğutma teknolojisinde çok eski olmak ve bu işin piri, ustası olmak bence önemli bir üstünlüktür. Sadece bu işi yapmak bu alana verdiği önemi gösterir. Yıllar içinde markanın gelenekleri oluşur ve kaliteden ödün vermeme alışkanlığı daha da yerleşir. Sadece bir alana yoğunlaşan markalar zamanla üstünlük sağlayan patentler geliştirirler.

Üstün Teknoloji Patentleri : Beyaz eşyalar hayatımızı kolaylaştıran ürünlerdir. Bu kolaylığı yeni teknolojiler sağlıyor. Merdaneli çamaşır makinelerden günümüz son teknoloji çamaşır makinelerine bu teknolojik gelişmeler sayesinde geldik. Soğutma teknolojisinde de buna benzer patentlere sahip marka ve modeller bulunmaktadır. İhtiyacımıza göre bunlara da dikkat etmek gerekir.

Diğer Faktörler : Bunları da maddeler halinde sayayım.

— Dünya çapında bir marka olması

— Konu komşuda gördüğü marka olması

— Yaşadığı kentin, memleketinin markası olması. Marka ile hemşehrilik bağı

— Ürettiği ürünlerin tipi, estetik yönü, rengi

— Markanın sunduğu garanti süresi

Derin Dondurucuda Yaygın Marka, Duyulmamış Marka:

Markalar konusunu ilk ele aldığım çamaşır makinesi başlığında dile getirdiğim bir konu vardı. Yaygın marka ve kaliteli ama ismi duyulmamış marka. Aşağıda markaları çok kısa kısa ele alacağım. Ancak derin dondurucu konusunda bu işin yaygın markası ve duyulmamış markasını burada belirtmek istiyorum.

Yaygın Marka: Beyaz eşyada Türkiye’nin en yaygın markası Arçelik, Beko’dur. BHS grubu ( Bosh-Siemens-Profilo) ve Vestel de her yerde bulabileceğimiz diğer markalardır. Sadece derin dondurucu açısından ele alacak olursak ev kullanıcıları için Türkiye’nin yaygın markası Uğur Derin Dondurucu’dur.

İsmi Duyulmamış Marka: Derin dondurucu alanında çok kaliteli ürünler üreten kullananların çok memnun olduğu ama ismini çoğu kişinin hiç duymadığı fiyatı pahalı ve bayisi servisi yalnızca büyük şehirlerde bulunan markalarda vardır. Onlardan birisi Liebher’dir. Uğur ve Liebher markaları ile ilgili aşağıda ayrıca başlık olarak bilgi vardır.

Uğur Derin Dondurucu:

Derin dondurucu denince ilk akla gelen ismini bu alanda duyuran yerli markamızdır. Şu anda Türk beyaz eşya piyasasında en fazla derin dondurucu modeli sunan marka da uğurdur.

Uğur’un ev kullanıcıları için derin dondurucularının yanında şişe soğutucuları ve marketler için derin dondurucuları bulunmaktadır. Çoğu dondurma markası market dolapları için Uğur’ markasını kullanıyor.

A++ enerji sınıfında tüketime sahip olan uğur derin dondurucu olayına özel önem veren son dönemde klima ve benzeri ürünler olsa da satışlarının çok büyük çoğunluğu derin dondurucuda olan markadır.

Uğur’da model adedi artınca fiyat aralığı da diğer markalara göre biraz genişliyor.600 liradan başlayan fiyatlar şişe soğutucular ve marketler için üretilen ürünleri de katınca oldukça yukarılara çıkıyor. Özellikle sandık tipi dondurucularda hacim de 700 litrelere kadar çıkıyor.

Özetle : Uğur markası derin dondurucular içinde yerli markamız olmanın yanında en yaygın , en bol çeşit sunan ve soğutucu piyasasında kendini kanıtlamış bir markadır. Markanın bayisi ve servis ağı ülke genelinde ilçelere varıncaya değin yaygındır.

Liebherr :

Elektrik süpürgesinde Nilfisk ve Dyson, Buzdolabında Amana ve Sharp gibi derin dondurucu konusunda da insanların ismini az bildiği ama pahalı ve kaliteli önemli marka Liebherr dir. Teknik özellikleri çok iyi, malzemesi kaliteli olan markanın satış ve servis yaygınlığı ise olumsuzdur. Yüksek fiyatından dolayı satışı ve bununla paralel olarak servisi her yerde yoktur.

Liebherr’de A+++ performansında elektrik tüketimi ile en az elektrik tüketen marka olma avantajı bulunuyor. Mesela 351 litrelik bir 8 çekmeceli dikey dolabı 200 kw nin altında yıllık elektrik tüketimine sahiptir. Benzer hacimdeki rakipleri ise 270-300 kw yıllık elektrik tüketmektedir.

Elektrik kesintisinde ürünleri 60 saat kadar saklayabilmesi de markanın diğer avantajı.

Tabi Liebherr’in fiyatlarını Uğur, Arçelik, Vestel, BHS gburu gibi markalarla kıyaslamak pek doğru olmaz. Yine de uygun fiyattan başlayan modelleri bulunuyor. Mesela 3 çekmeceli ve 100 litrelik dondurucuları 650 liradan başlıyor. Piyasada ortalama 2000-2500 tl civarında olan 350 litrelik modeller Liebherr’de 3300 liraya bulunabiliyor.

Marka şu sıralarda 2- değil 4 yıl garantili olarak satılıyor.

Arçelik-Beko Grubu:

800 tl den 2000 tl ye kadar fiyatlarda 16 ayrı derin dondurucu modeli sunmaktadır.

Sandık tipinde 103 litre ile 500 litre arasında, çekmeceli dikey dolap tipinde ise 102 litre ile 312 litre brüt hacminde modelleri bulunmaktadır.

Arçelik derin dondurucu ürünler genel olarak A+ enerji sınıfı ve günlük ortalama olarak -25 derecede 0,9 ile o,5 kw aralığında elektrik tüketmektedir. Markanın en önemli avantajı bayi ve servis yaygınlığıdır.

Atus marka derin dondurucular da bu grup içinde yer alan daha ucuz yani ekonomi grubu ürünlerdir.

Bosh-Profilo- Siemens Grubu:

Bu grubun derin dondurucuda en önemli üstünlüğü No frost teknolojisini kullanmasıdır. Bu sayede dolap için buz çözdürme işlemi yani otomatik ya da manuel defrost işlemine gerek yoktur. Derin dondurucularda No Frost teknolojisi hakkında yukarıda bilgi verilmişti. Bosh’un 14 modelinden 5 adedinde No frost özelliği bulunmaktadır.

900 tl den 2300 tlye kadar çekmeceli ve sandık tipi 140 ile 360 litre hacminde dondurucu modellerine sahiptir.

Elektrik tüketimleri de 0,5 ile 0,77 kw arasında elektrik tüketimine sahiptir. Bosh-Siemens Derin dondurucularda A değil A++ ve A++’daha % 40 daha tasarruflu

Üç marka içinde modeller arasında bir iki farklı olanlar bulunmaktadır. Ancak ortak modeller daha ağır basar.

Hotpoint-İndesit Grubu:

Hotpoint Arıston ve İndesit derin dondurucular yerli büyük markalara göre fiyatları biraz daha cazip modeller sunmaktadır.

78 litre ile 270 litre arasında çekmeceli ve 300 litre sandık tipine, 450 liradan, 1300 lira fiyat aralığında modelleri bulunmaktadır.

Derin dondurucularının enerji tüketimleri A+ olup genelde 0,5kw ile 0,8 kw günlük elektrik tüketimi değerlerine sahiptir.

Vestel:

İkinci yerli beyaz eşya grubumuz Vestel ve Vestel fabrikalarında üretilen diğer markalardır.

600 lira ile 1500 tl arasında fiyatlarda derin dondurucu modelleri bulunuyor.90 litreden başlayan Sandık tipinde 400 litre, çekmeceli modellerde de 300 litre büyüklüğüne kadar modelleri bulunmaktadır. Elektrik tüketimi ise 0,8 kw ile 0,5 kw arasında değişiyor. Değişimde dondurucuların hacim büyüklükleri etkili olmaktadır.

Vestel derin dondurucuların önemli bir avantajı da şu an itibari ile 7 yıl garantili olarak satılmalarıdır.

Regal markası da Vestel markasının ekonomi grubu olarak piyasada yer almaktadır.

Electrolux:

Türkiye’de satılan derin dondurucu markaları içinde bu konuda iddialı olan önemli bir marka da Electrolux’tur. Uğur ve Liebherr gibi Electrolux’ta derin dondurucu araştırmasına önem veren insanların mutlaka incelemeye değer bulduğu bir markadır.

Markanın 700 tl den başlayıp 6400 tl ye kadar modelleri bulunmaktadır. Çok pahalı modelleri ankastre derin dondurucularıdır. Genel olarak çekmeceli ürünlerinde A+ enerji tüketimi mevcuttur. Çekmeceli dondurucularda dondurucunun büyüklüğüne göre yıllık 170 kw ile 275 kw arasında elektrik tüketmektedir. Sandık tipi modellerinde ise A+++ modelleri de bulunuyor. Mesela Electrolux EC2233AOW1 sandık tipi modeli 223 litre hacminde ve yıllık 122 kw elektrik tüketiyor. Günlük 0.3 kw lik elektrik tüketimi bu hacim için olağanüstü düşük düzeydir.

Diğer Markalar :

Derin dondurucuda marka adedi buzdolabından daha fazladır. Bu nedenle tüm markaları ayrı ayrı değerlendirmek çok fazla ayrıntı olacaktır. Diğer dondurucu markaları ile ilgili değerlendirmeleri de yorum yazan site takipçilerinine bırakıyorum. Diğer markaların isimlerini sıralayarak bu bölümü tamamlayalım.

AEG Samsung Esco Midea

Sunny Valy Simfer Bexel

Hoover Gaggenau Kleo Senox

Şenocak General Electric Fİnlux Alf

Zanussi Gronje By Kitchen Premier

Önemli Bilgiler, Son Tavsiyeler

 • Ekonomileri gelişmiş batılı ülkelerde ayrı derin dondurucu kullanımı ülkemize göre çok daha yaygındır.
 • Derin dondurucuya gıdalar gerekli hazırlık ve düzenlemeler yapıldıktan sonra konmalıdır. Mesela domatesler ve biberlerin mahsulün en verimli zamanı olan Ağustos 15’i ve sonrasında toplanmalı ve küp küp doğranmalıdır. Etler yağlarından ayrılarak saklanmalıdır. Balıklar temizlenmeden dolaba konulmalıdır.
 • Dondurucudan çıkarılan etlerin ve benzeri gıdaların mikrodalga fırında ya da normal dolabın 0 bölümünde buzu çözülmeli. Oda ortamında bu işlemin yapılması bakteri üremesine neden olabilir.
 • Buzu çözülen et, balık, tavuk ve sebzelerin dondurucuya tekrar konulması çok tehlikelidir.
 • Yeni nesil derin dondurucular sanılanın aksine yıllık olarak çok fazla elektrik masrafı çıkartmazlar.
 • Bilinçli bir kullanıcı derin dondurucu sayesinde zamandan tasarruf eder, gıda israflarını önler, ucuza bolca et , tavuk, balık, ve meyve tüketir.
 • 100 litre ve civarında bir derin dondurucu almak yerine bozulan – bozulacak normal buzdolabımızın yerine dondurucu bölümü çok büyük yeni buzdolabı almak daha mantıklıdır.
 • Alacağımız yeni derin dondurucunun sadece türüne ve hacmine bakmak yeterli değildir. Enerji sınıfı, kullandığı soğutma teknolojisi, otomatik defrost yapıp yapmadığı, gürültü düzeyi gibi özellikler de çok önemlidir.
 • Sandık tipi derin dondurucular çekmeceli olanlara göre daha ucuz, daha geniş, ve daha tasarrufludur ama, ürünleri içine yığma usulü yerleştirme ve aradığını hemen bulamama problemi onları ev hanımlarından uzaklaştırır.Tezgah altına girememeleri, günlük yoğun kullanıma uygun olmamaları gibi pek çok dertleri bulunmaktadır.
 • Asıl işi soğutma teknolojisi olan dünya çapında kendini kanıtlamış markalar diğerlerine göre biraz daha pahalıdır ama daha sağlam ve uzun ömürlü olmaları, ürünleri daha sağlıklı soğutmaları ve diğer avantajları ile yüksek fiyatlarını hak ederler.
 • 24 saat fişe takılı bulunan ve ortalama 12 saat çalışan buz dolaplarının ve derin dondurucuların elektrik tüketimleri ve gürültü düzeyleri diğer ev eşyalarından daha önemlidir. Cihazların enerji tüketimi ve ses emisyonlarında daha yeni olan ürün etiketleri daha doğru bilgi vermektedir.
 • Cihazı almadan önce mutfakta konulacağı yerin ebatları, kapı yönünün ne tarafa açıldığı gibi konulara dikkat etmek gerekir.

Derin dondurucular konusunda tabii ki daha söylenecek çok şey vardır. Benim daha çok olayın teknik yönünü değerlendirdiğim yazım burada sona eriyor. Bu konuyla ilgilenen kullanıcılara faydalı olmasını diliyorum. Bu konuda sizinde görüş, tecrübe ve sorularınızla katkıda bulunmanızı konumuzu zenginleştirmenizi bekliyorum.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (64 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +51 (from 51 votes)

Derin Dondurucu, 4.8 out of 5 based on 64 ratings

32 Yorum »

 1. Sami duygun 4 Ekim 2017 saat 17:53 - Yanıtla

  verdiğiniz bilgiler çok yararlı teşekkurler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. mnd 21 Ağustos 2017 saat 19:43 - Yanıtla

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 3. selnur 9 Ağustos 2017 saat 14:31 - Yanıtla

  5 cekmeceli uzun derin dondurucu aldım. Mutfak halısı büyük olduğu için kaldirmadim ve derin dondurucuyu halının üstüne koydum. Bu durum derin dondurucuya zarar verir mi? Cevap verirseniz sevinirim.Teşekkürler şimdiden.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. DENİZ 31 Temmuz 2017 saat 09:21 - Yanıtla

  Tek başına yaşayan biriyim.Mutfağım büyük olmasına rağmen derin dondurucuyu nereye yerleştireyim bulamamıştım. Çünki her yer yerleşik vaziyette.
  Derin dondurucu alma niyetindeydim,yazınızı okuyunca aslında buna ihtiyacım olmadığını fark ettim.
  Yazınız çok çok güzel ve detaylı. Fikirleriniz için çok teşekkür ederim.:)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Dipfriz 2 Temmuz 2017 saat 00:08 - Yanıtla

  Merhaba, küçük bir dipfriz lazım bana. evdeki buzdolabinin dondurucusu yetmiyor. dipfriz.com bu sitede bekonun bir modelini beğendim. sizce nasıl bu benim işimi görürmü? http://www.dipfriz.com/beko-uff584aps-dipfriz-derin-dondurucu/

  teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. HÜLYA 29 Haziran 2017 saat 12:00 - Yanıtla

  ben grundig marka derin dondurucu almak istiyorum fakat arka tarfı korumasız duvardan tarafı ne kadar sağlıklı olur bilemedim korumalı da pek göremedim fikir verirseniz çok memnun olururm

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. Mehmet 12 Nisan 2017 saat 15:38 - Yanıtla

  Her yönü ile çok güzel doyurucu bir bilgilendirme / inceleme yazısı olmuş, emeğinize, kaleminize sağlık, çok teşekkür ederim…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.7/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 5 votes)
 8. Ahmet F. 12 Mart 2017 saat 22:45 - Yanıtla

  Merhaba Altus AL 709 E 7 çekmeceli 250Lt net hacim DD almak istiyorum. elektrik sarfiyatı 307kWh/yıl yani kwh 0,41 TL şu aralar, 307*0,41=125.87TL elektrik tuketecek yılda yani ayda bana maliyeti 10,48TL, bu hacimde dikey DD için iyi değer. LiebHerr daha az yakıyor ama ayda bana maliyeti 6TL, her ay 4 TL kar edecem diye 8 yıl beklemem gerekiyor oyle fark var yani 🙂 Altus sandık tip amcam çok memnun. Arçelik sogutma grubunda baş ağrıtmaz. Yani ALTUS’a ne diyorsunuz? Çok teşekkurler bilgileri için.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.7/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 5 votes)
 9. Caner atacan 18 Aralık 2016 saat 19:03 - Yanıtla

  Uzunlamasina olan derin dondurucuyu nerden bulabilirim acaba ve ucreti ne kadar olabilir

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Muhteşem Süleyman 20 Aralık 2016 saat 22:55 - Yanıtla

   uzunlamasına derken, sanırım sandık tipi derin dondurucuu kast ediyorsunuz. Ben öyle anladım.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: -1 (from 1 vote)
 10. şehnaz 23 Eylül 2016 saat 09:03 - Yanıtla

  ben simfer sandık tipi 300lt derin dondurucu almak istiyorum ama marka olarak iyimi hiçbir fikrim yok süpürge ürettiklerini biliyorum sadece bana ne önerebilirsiniz alsammı yoksa hata mı etmiş olurum.bu gün içinde yanıt alabilirmiyim?mümkünse.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • şehnaz 23 Eylül 2016 saat 15:15 - Yanıtla

   simfer 300lt için 1000tl ücret isteniyor fiyat uygunmudur?

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)
 11. kadir 17 Eylül 2016 saat 23:27 - Yanıtla

  merhabalar
  derin 3 çekmeceli dondurucu alıcam ama nofrost kücüklerde yok… nofrost almayınca sürekli buz çözdürme uğrastırmalı bir iş gibi geliyor bana.. alacağınız sey buz tutmussa kazımak geriyor diye duydum… sırf bunun için 5 çekmeceli almalı mıyım yoksa o kadar da kötü bişey değil mi anlayamadım..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 12. hakan 11 Eylül 2016 saat 23:31 - Yanıtla

  selam altus al-7 mi profilo 1033 mü karar veremedim sizce hangisini almalıyım.teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 13. osman 10 Eylül 2016 saat 16:26 - Yanıtla

  helal olsun ellerin dert görmesin emi

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 14. Özkan 2 Eylül 2016 saat 21:48 - Yanıtla

  Hocam elinize emeğinize sağlık. Doktora tezi gibi çalışma olmuş. Okuyup yorum yapmayan herkes adına da teşekkür ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.5/5 (4 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 5 votes)
 15. engin 29 Ağustos 2016 saat 18:34 - Yanıtla

  merhaba
  öncelikle şunu belirteyim hiç bir sitede bu kadar açıklamalı,profosyonelce anlatım görmedim emeğinize sağlık.
  soru:1=kurban bayramı arefesi derin dondurucu almak mantıklımı?
  soru:2=bımeks te gurundik marka buldum nasıldır acaba?
  soru:3=cekmeceleri cıktığı zaman hacmi büyüyen sağlam bir marka model önerebilirmisiniz?teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 6 votes)
 16. Ahmet 17 Ağustos 2016 saat 02:00 - Yanıtla

  Verdiğiniz tarafsız ve her yönüyle kaliteli bilgiler için çok çok çok teşekkür ederiz. Sadece bu yazıyı okudum ve başka kaynağa ihtiyaç duymadım, araştırma için zaman da kaybetmedim. Keşke her konuda uzmanlar böyle kaliteli ve tarafsız bilgiler verseler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 4 votes)
 17. Bülent 24 Haziran 2016 saat 23:01 - Yanıtla

  Çekmeceli derin dondurucumu bir süre kullanmayacağım. Kullanmadığım süre boyunca kapağını açık mı tutmalıyım yoksa kapalı mı? İçini tamamen boşaltmama rağmen koku yapması ihtimali nedeniyle kapağını kapalı tutmaktan, lastiklerinde gevşeme olur düşüncesiyle açık tutmaktan endişe ediyorum!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 18. hakan aydın 22 Haziran 2016 saat 17:42 - Yanıtla

  no frost ile otomotik defrost aynı şeyler mi? uğur derin dondurucu yetkili aynı şeyler olduğunu söylüyor

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -3 (from 3 votes)
 19. Hidayet 28 Nisan 2016 saat 15:44 - Yanıtla

  Uğur derin donducu markasının DELTA a+ modellerinden almak istiyorum.Tavsiyeleriz nedir.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.9/5 (8 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 20. yıldız 28 Nisan 2016 saat 10:56 - Yanıtla

  mrb ben hoover çekmeceli derin dondurucu almak istiyorum sizinde fikriniz nedir ?çok teşekkür ederim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.8/5 (4 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 3 votes)
  • Seyda 15 Ağustos 2016 saat 10:17 - Yanıtla

   Aldınız mı acaba memnun musunuz

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  • Esen 26 Ocak 2017 saat 13:53 - Yanıtla

   Hoover alan var mi bu aradw bilgiler harika

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  • Esen 26 Ocak 2017 saat 13:55 - Yanıtla

   Hoover aldiniz mi suan kampanyada 6 cekmecelisi 600 lira alsammi acaba

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 21. coşkun 4 Mart 2016 saat 04:11 - Yanıtla

  Electrolux ile aeg kalite olarak aynimidir bu 2 markandan birinin derin dondurucusunu almak istiyorum yardımcı olurmusunuz

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ertuğrul 6 Mart 2016 saat 22:12 - Yanıtla

   Coşkun kardeş sizin sorunuza da cevap vermeye çalışayım.
   Derin dondurucu da electrolux çok iyi bir tercihtir. Derin dondurucu da Aeg ile aynı değildir. bu konuda jethoca şöyle yazmış.”Türkiye’de satılan derin dondurucu markaları içinde bu konuda iddialı olan önemli bir marka da Electrolux’tur. Uğur ve Liebherr gibi Electrolux’ta derin dondurucu araştırmasına önem veren insanların mutlaka incelemeye değer bulduğu bir markadır.”
   Coşkun kardeş derin dondurucu denince olay enerji tütketimni, sesi , hacmi, servisi gibi konulara gidiyor. Electrolux derin dondurucu olarak bu konularda servis hariç çok iyi bir markadır kanaatimce. Servisi de öyle çok kötü değil. Arçelik-beko ardından bosh-siemens ardından da electrolux gelir herhalde yaygınlıkta.
   Sizin soruya okkalı bir cevap olsun diye nette sağı solu araştırdım. herkes electrolux’u gönül rahatlığı ile alın diyor. Sağlam, yıllık elektrik tüketimi az, sesi az diyorlar.
   Gel gelelim tavisyeye.
   Orta halli bir model buldum. Bu modeli tavsiye nedenim kullanıcıların yorumları çok iyi. Çok sessiz. Kapı yonü değişebiliyor. Enerji tüketimi yıllık olarak az.
   Electrolux EUF1900AOW 190 Lt. A Beyaz Dikey Derin Dondurucu
   Ürün özellikleri
   Dondurucu kapasitesi (net): 168 l
   Manuel buz çözme
   Kapı bağlantı yönü: Sağ (değiştirilebilen kapı yönü)
   Dondurucu çekmeceleri: 4 adet tam boy + 1 adet yarım derinlikte, Şeffaf plastik
   Dondurma tepsisi
   Hızlı dondurma fonksiyonu
   Sesli ve ışıklı yüksek ısı alarmı
   Ayaklar/tekerlekler: Ayarlanabilir ayaklar, Ön

   Teknik özellikler EUF1900AOW
   Enerji sınıfı: A+
   Yıllık enerji tüketimi (kW/saat)230
   Ürün ölçüleri Y x G x D (mm)1250 x 545 x 639
   Dondurma kapasitesi (kg/gün)20
   Renk: Beyaz
   Son karar sizin. Benim diyeceklerim bu kadar.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 2.3/5 (3 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 2 votes)
 22. Deniz 5 Aralık 2015 saat 17:38 - Yanıtla

  Merhabalar , yazınız gerçekten çok bilgilendirici, özellikle de benim gibi beyaz eşyadan hiç anlamayanlar için.. Sizden buzdolabı ve çamaşır makinesi tavsiyesi alabilir miyim? Buzdolabı 550-650 litre ve max. 3000tl bütçeli, çamaşır makinesi de 8-9 kg max 2000 tl bütçeli.. Şimdiden teşekkür ederim, iyi akşamlar..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 23. Şaziment 3 Aralık 2015 saat 12:58 - Yanıtla

  Siemens marka derındondurucu kullanıyorum. Cok memnunum.5 çekmece 1 şoklarını raf bölmesınden olusuyor. Yiyecek cesıtlerıne göre çekmeceleri sınırlandırarak kullandığınızda her aradığınızı kolayca bulabılrısınız

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 24. Seher 13 Eylül 2015 saat 04:19 - Yanıtla

  Derin Dondurucu hakkında aklımda bulunan,bulunmayan tüm sorulara müthiş bir yanıt oldu. Özellikle reklam amacı olmadan,tam bir tüketici sıfatıyla sunulan marka bilgileri digger sitelerden farkınızı oluşturmuş. Emeğinize sağlık,Çok teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.5/5 (4 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 8 votes)
 25. Ekrem 10 Eylül 2015 saat 11:50 - Yanıtla

  bilgiler ve emeğiniz için. Teşekkür ederim geniş bir araştırma olmuş.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 3 votes)
 26. gül 24 Temmuz 2015 saat 15:50 - Yanıtla

  merhaba ben bosch marka çekmeceli derın dondurucu almak ıstıyorum ..sizinde fıkrınızı almak ıstedım …araştırırken tesadüfen buldum yazınızı… gerçekten cok güzel bılgıler vermıssınız ..cok teşekkür ederım ilginize …

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.7/5 (14 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 5 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla beyaz eşya marka önerileri, beyaz eşya tavsiyesi
bulaşık makinesi öneri
Bulaşık Makinesi

Sizin için en iyi bulaşık makinesi tavsiyesi aramaktasınız. Bu yazımızda bulaşık makinesi alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan, bulaşık makinesi fiyatları,...

Kapat