Elektrikli Süpürge

jethoca 30 Kasım 2013 326

Elektrikli süpürge tavsiyeleri, markaları ve özellikleri tüm detayları ile burada analiz edilmektedir. Elektrikli süpürge fiyatları, sessizliği gibi pratik kriterler yanında motor gücü ve emiş gücü farkı gibi karıştırılan konular derinlemesine incelenerek her ailenin durumuna farklı öneriler getirilebilmiştir.

Bu cihaz ile işte şimdi akılların karma karışık olduğu bir elektrikli ev aleti ile karşı karşıyayız. Çünkü elektrik süpürgelerinde çalışma sistemleri birbirinden farklı, temelde üç tür (toz torbalı, su filtreli ve siklon sistemli) var ve her modelin kullanıcı için avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Bu nedenle elektrik süpürgesi almadan önce kendi önceliklerimizi ve amacımızı belirlemeliyiz.

Tüm bu kafa karışıklıklarına çözüm olabilecek, süpürge arayışında olanlara yol gösterecek ayrıntılı bir bilgi yazısı hazırladım. Bu konuda ele alacağımız başlıklar şunlar olacak

– Beklenen Elektrik Süpürgesi Özellikleri

elektrikli süpürge tavsiyeleri– Toz Torbalı, Su Filtreli ve Siklon Sistemli Süpürgeler

– Elektrikli Süpürge Filtreleri – Hepa Filtre Nedir?

– Airwat (Hava Emiş Gücü) – watt (Motor gücü) Karışıklığı

– Elektrikli Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

– Elektrikli Süpürge Fiyatları ve Maliyet

Beklenen Elektrik Süpürgesi Özellikleri

Tozu, pislikleri, kırıntıları emerek süpürgenin içine giren havanın, çıkışı da çok önemli. İşte bu hava çıkışında filtre yapma dediğimiz bir kavram karşımıza çıkmaktadır. İyi filtre yapılmadığında alınan tozların bir kısmı süpürgeden çıkan  havayla beraber tekrar ortama yayılacaktır.

İyi bir süpürge aldığımızda ;

 • Evimiz tertemiz olacak ve mis gibi kokacak

 • Mobilyaların üzerinde ve kıyıda köşede ince toz birikmeyecek

 • Astım – alerji vb den kaynaklanan sıkıntılar hissedilmeyecek

 • Kaliteli bir süpürge ile sadece zemin ve halılar değil, yatak, koltuklar ve hatta perdeler temizlenecek

 • Tüm bu temizlik işlemleri kullanıcıyı aşırı yormadan yapılacaktır.

Önemli olan emiş gücü yüksek olan ve bu sayede en inatçı kırıntıları saçları,halının dibindekileri dahi alan bir süpürge olması, bunun yanında aldığı havayı iyi filtre edip hava çıkışında ortama toz, partikül ve kötü koku yaymamasıdır.

Elektrikli süpürge ve parçaları bizzat kullanıcının yönettiği, hareket ettirdiği bir araçtır. Bu nedenle sağlamlık elektrikli süpürgeler için daha da ön plana çıkan bir özelliktir.

Elektrikli süpürge de iş hem yüksek emiş gücünde ve hem de dışarıya temiz hava vererek gerçek temizlik yapan marka ve modeli bulmakta düğümleniyor. Emiş gücünün ilerleyen yıllarda düşmemesi, süpürgenin torba filtre gibi ek masraflar çıkartmaması ve uygun fiyatlı olması tüketicinin aradığı diğer özellikler.

Toz Torbalı – Toz Torbasız – Su Filtreli – Hazneli – Siklonlu

Aslında süpürgelerin aldığı havayı filtre etme  sistemlerine göre  bu üç tür (Toz Torbalı, Su Filtreli ve Siklonlu) ortaya çıkmıştır. Her birinin ayrı ayrı avantaj ve dezavantajı olan  bu üç grup   hakkında bilgi verelim.

Toz Torbalı Süpürgeler

Elektrikli süpürge deyince ilk aklımıza gelen model toz torbalı süpürgedir. Hala piyasada en yaygın olarak kullanılan ve satılan tür budur. Süpürge hava ile çektiği kirleri süpürge borusunun devamındaki bir torbaya alır ve  havayı torbanın gözeneklerinden çıkararak  tahliye eder.

Toz Torbalı Süpürgenin Avantajları

 • Süpürgenin topladığı tozu en hijyenik ve kolay tahliye etme sistemi bu süpürgelerdedir.  Toz torbası dolunca  çok zahmetsizce ve hijyenik bir şekilde yani ortama toz saçılmadan dolu torba çıkarılarak yeni boş torba ile değiştirilir.Yeni model toz torbalarında kilit sistemi de mevcut. Torba süpürgeden çıkarılırken ağzı özel kilit sistemiyle tamamen kapatılır ve ortama hiç toz girmez, kullanıcı tozla hiç muhatap olmaz.

 • Filtrasyon sistemi  toz torbalı süpürgeler de çok iyi  geliştirilebilmektedir. Hem toz torbasını filtreli yapmak mümkün ve hem de yeni nesil hepa filtreler ile son derece hijyenik bir süpürme işlemi yapılabilir.Sadece süpürge işi yapan firmalar ile hepa 14 filtreli toz torbalı elektrikli süpürgeler son derece hijyeniktir.

 • Toz torbalı süpürgeler diğer türlere göre daha sessiz çalışabilme imkanına sahiptir. Piyasadaki en sessiz elektrikli süpürgeler toz torbalı olanlardır. Ses seviyeleri 57 desibele kadar düşerek gece yarısı da ev halkı uyuyorken de çalıştırabilme imkanı sağlamaktadır. Özellikle bebekli aileler için bu sessizlik olayı bir hayli önemlidir.

 • Fiyatı en ucuz elektrikli süpürge grubunu toz torbalı süpürgeler oluşturur.Fiyatları 100 tl civarından başlar ve hepa 14 filtreli modellerde bile 500-700 tl ye kadar ürünleri bulmak mümkündür.

 • Ebatları en makul yani küçük ve hafif süpürgeler de genel olarak toz torbalı olanlardır.Aslında dikey süpürge ve şarjlı süpürgeler daha da hafif ve daha da küçükler ama onlar emiş güçleri yönünden birer ara çözümdür.

 • Kullanımı pratik olması. Özellikle sulu sistem süpürgelerde olduğu gibi zahmetli bir kullanımı yoktur. Tek parça olan bu süpürgelerde  evi temizlemek için süpürge çalıştırılır  ve iş bitince kapatılır. İçini temizleyeyim, tozunu atayım vb. gibi dertleri olmaz. Sadece farklı temizlik alanları için varsa başlık değiştirilir.

Tüm bu nedenlerle piyasada son derece yaygın olan klasik toz torbalı süpürgeler maalesef yeni nesil hijyenik ve titiz temizliği tam olarak yerine getiremiyorlar. Bunun gibi pek çok olumsuz yönleri de vardır.Onlara bakalım;

Toz Torbalı Süpürgenin Olumsuz Yönleri :

 • Toz Kaçırma : Yukarıda avantajlar bölümünde filtrelemeye daha müsait olduğunu söylemiştim. Ancak piyasada satılan süpürgelerin çoğunda ve kullanılanların daha büyük çoğunluğunda durum tam tersi. Bu süpürgeler önden tozları alıp bunların bir kısmını yani ince olanlarını arkadan tekrar geri çıkarıyorlar. Bu durumda evde gerçek temizlik yapılmamış oluyor. Hanımlar, genel misafir kabulünden önce yaptıkları ayrıntılı hazırlık ve genel ev temizliğinde yerleri süpürüp vileda yaparlar. Bundan sonra   ayrıca mobilyaların üstünden, diğer  yerden yüksek alanlarda toz almaları, süpürülmeyen koltuk altlarının, mobilya altlarının toz olması, buraların  sık süpürge ve temizlik yapılan bir evde bile bir parmak toz olması çoğunlukla bu nedenledir.

elektrikli süpürge tavsiyeAstım ve alerji problemi olanlar için de klasik mikro filtreli  toz torbalı süpürgeler uygun değildir. Ortam süpürüldükten sonra havada uçuşan toz parçaları ve gözle görülmeyen şeyler bu insanları fena halde rahatsız etmektedir.

Zaten son dönemde artan süpürge arayışı ve kafa karışıklığı da buradan kaynaklanıyor. Yani eskiden ortamdaki tozları alan bu süpürgeler bize yeterken, şimdi beklentilerin artmasıyla artık çok daha hijyenik temizlik yapan, hiç toz kaçırmayan süpürgeler istiyoruz.

Tabii ki tüm saydığımız bu olumsuzluklar piyasa da yaygın olarak kullanılan klasik  toz torbalı süpürgeler içindir. Hepa 13 , hepa 14 filtreleme sistemi kullanarak daha hijyenik çalışan, süpürgenin hava çıkış bölümünden neredeyse hiç toz- partikül çıkartmayan süpürgeler de artık var. Zaten bu saatten sonra toz torbalı süpürge alınacaksa hepa 13- hepa 14 filtreli olanlar tercih edilmelidir.

 • Emiş Gücü Düşmesi : Bu süpürgelerde emiş gücü hem toz torbası doldukça düşüyor ve hem de yıllar geçtikçe düşüyor. Çünkü süpürgeden çıkan hava zamanla toz torbasının gözeneklerini tozla tıkamaktadır.

Aldığımız toz torbası ile bir iki genel temizlik yaptıktan sonra süpürgenin torbası daha tam dolmadan tozları çekebilme gücü bayağı azalıyor. Mesela toz torbalı süpürgelerin en iddialılarından olan Nilfisk, ürün broşüründe torba boş iken 500 airwat- torba dolu iken ise 350 airwat ; diğer bir modeli için ise torba boş iken 600 airwat, boş iken ise 400 airvwat emiş gücü olduğunu yazıyor. Süpürge firmaları bile toz torbasının dolması ile emiş gücünün düşeceğini kabul ediyor.

İnternet’te kullandığı süpürge ile ilgili görüşlerini yazanların pek çoğu, ilk aldığında çok güçlü bir emiş gücü olan süpürgesinin şimdi yani bir 5-6 yıl sonra bir nefes kadar ancak çektiğini anlatıyor. Genel olarak toz torbalı süpürgelerin zamanla emiş güçlerini kaybettikleri kesin bir gerçek. Sadece toz torbalılar değil piyasadaki elektrikli süpürgelerin büyük  çoğunluğu zamanla emiş güçlerini kaybetmektedir. Bu da aldığımız süpürgenin normalde daha bozulmadan ana işlevini büyük ölçüde kaybetmesi demektir.

 • Yalnızca Kuru Temizleme Yapabilmesi : Toz torbalı süpürgeler ile ıslak zeminler temizlenemez. Islanmış, çay,su vb dökülmüş halılar, banyolar vb temizlenemez. Bunu yapmaya çalıştığımızda süpürge bozulur.

 • Ek maliyet : Toz torbalı süpürgelerde doldukça toz torbası değişimi ve ortalama yılda bir filtre değişimi masrafı vardır. Toz torbasınn hangi sıklıkta değişeceği torbanın büyüklüğüne ( Litre olarak hacmi) ve kullanıcıya bağlıdır

Piyasadaki kullanıcılar 2 litre ve altındaki toz torbalı süpürgeleri için toz torbasının iki ayı bulmadan dolduğunu söylemektedir. Şahsen ben de böyle eski klasik bir toz torbalı süpürge kullanıyorum ve yılda  iki  civarında dörtlü satılan bez torbadan alıyorum.

toz torbalı elektrikli süpürgetorba tanesi için 5-10 tl

4-5 li bir arada paketi için 20-30 tl

Filtre için ise 30-60 tl lik bir ek masraftan bahsedebiliriz.

Bu durumda bu süpürgelerin normalde yıllık 60- 100 tl lik bir ek masrafı olur ki bu rakamı yıllar ile çarpınca 10  yılda iyi bir yeni süpürge parası etmektedir.

Torba büyüklüğü 3 litre ve 5 litre olan toz torbaları ise 4- 6 ay kadar gitmektedir. bu durumda da yılda 2-3 torba değişimi gerekmektedir. Nereden bakılırsa bakılsın toz torbalı süpürgelerde  torba ve filtre masrafı vardır.

Su Filtreli Süpürgeler

Su filtreli süpürgelerin üretimi yetmiş yıl kadar öncesine dayanır. Ülkemizde toz torbalı süpürgelerin ince tozları ortama yayması  ve bundan rahatsızlıkların artması üzerine yaygınlaşan gruptur. Ülkemizde son 5 yılda yaygınlaşmaya başladığını ve yerli bir üreticinin (Arnica Bora) etkisi ile son iki üç yılda mantar gibi yayıldığını söylemek mümkün.

Dünya çapında bilinen ve çok pahalı bir marka bu işi 60-70 yıl önce başlattı. “Islanan toz uçmaz” sloganı ile bu işe başladı. Süpürge fiyatı çok pahalı olduğu için yaygınlaşmadı. Ülkemizde ise Amerikalı markanın bir benzeri olan İhlas Cleanmax bu alanda yaygın olarak kullanılmakta.

İyi bir su filtrasyonlu süpürgenin en önemli iki iddiası :

1- Tüm tozları- miteleri ( maytları) akarları vb temizlemesi. Halı yatak, koltuk yastık perde vb temizlemesidir. Özellikle yatak üstünde ve koltuklardaki insan deri döküntülerini temizleyebilmesi önemli bir başarıdır.

2- havayı ( havadaki tozları ) temizleyebilmesidir.

Su filtreli süpürgeler daha büyük yapılıdır. Su bölmesi vb derken daha detaylı görünür. Her temizlikten sonra kirlenen suyu ve içindekileri boşaltmak ve su tankını hijyenik olarak temizlemek gerekir. Aksi taktirde nemli ve mikroplu ortamda hem bakteri üremesi olur ve hem de çok kötü koku oluşur.

Şimdi su filtreli süpürgelerin olumlu ve olumsuz yönlerini ayrı ayrı maddeler halinde açıklayayım.

Su Filtreli Süpürgenin Avantajları  :

 • Kirleri, mikropları Suya Hapsetme :

toz torbasız elektrikli süpürgeZaten Temel tercih sebebi de budur. Bu sistemi ilk bulan markanın sloganı da ” ıslanan toz uçmaz” şeklindedir.

Gerçekten de bir yerde temizlik yaparken ortamı tozutmamak, tozları havalandırıp  her yere saçmamak için başvurulan yöntem su ve nem dir. Mesela mobilya ve eşyaların üzerindeki tozlar kuru bezle değil nemli bir bezle alınır. Sınıf, kapalı oto park, boş  depo ve benzeri bir boş alan çalı süpürgesi ya da fırça ile süpürülecek ise yerdeki tozlar havaya kalkmasın diye yerler önce biraz ıslatılır.

Bilinmesi gereken önemli bir husus ta tek başına kiri suya hapsetmenin filtreleme için yeterli olmayacağıdır. Bu süpürgelerde filtreleme için ayrıca Seperatör (Ayrıştırıcı) gerekir. Zaten iddialı olarak satılan su sistemli süpürgeler de -ki onlar kendilerine temizlik robotu diyorlar- seperatör bulunmaktadır.

Toz torbalı süpürgeler ile tozları boru ile alıp ince olanlarını arkadan verme olayının bunlarda olmadığı düşünülmektedir. Toz torbalı süpürgelerin hava çıkışından ne kadar toz kaçırdığı ( klasik filtreli olanlar daha çok) karanlık ortamda süpürge çalıştırılıp özel bir lamba ile net olarak görünmektedir.

Aslında klasik bir su filtreli süpürge çalıştırıldığında da bu karanlıkta süpürge hava çıkışına tutulan özel lamba ile durumu görmek lazım.

Bu konuda  ilginç ama bir gerçekte şu : Tozların suya hapsedilmesinin bir olumlu yönü de temizliği yapan kişi su haznesini dökerken, filtreleri temizlerken süpürdüğü halıdan ortamdan çıkan şeyleri  görüyor ve “Vay be  bu kadar kirden, saçtan, vb bizi kurtardı” diye  rahatlıyor. Yani psikolojik olarak ta olumlu bir his uyandırıyor kullanıcı da.

 • Havayı Temizleme Özelliği :

Bu olay nasıl gerçekleşiyor onu incelemek lazım. Yani İhlas ceanmax ve Rainbow havayı temizlerken, havaya tutulduğunda havadaki tozları alabilirken, klasik bir torbalı süpürge ya da Dyson Nilfisk gibi süpürgeler neden havayı temizleyemiyor, yerdekileri çekebilen bir süpürge havadaki tozları neden alamıyor bu durum gerçek mi araştırmak gerekir.

Normalde filtrelemesi iyi olan, yani hava çıkış bölmesinden toz, bakteri ve hatta mikron büyüklüğünde dahi parça kaçırmayan her süpürge otomatik olarak havayı da temizler. Mesela Dyson süpürgeler süpürgenin hava çıkış kısmından ortamdaki havadan ortalama 150 kat daha temiz bir hava çıktığını iddia etmektedir.Yani iyi filtreli bir süpürge zaten havada toz bırakmaz ve düzenli aralıklarla  temizlik yapıldığında süpürgeyi havaya tutmaya bile gerek olmaz.

Güneşli bir havada gündüz vakti güneş vuran pencereden odada havada   uçuşan toz ve parçacıkların büyük bir kısmı görülmektedir. Elimizdeki elektrikli süpürgeyi havaya doğru tutarsak süpürgenin bunları kısmen çekebildiği de rahatlıkla gözlemlenebilir. Ancak Eski ve emiş gücü vasat bir süpürge ile bunu tam olarak başaramayız. Su filtreli ihlas Cleanmaz ve Rainbow ise süpürgenin sadece hava temizleme özelliğini çalıştırarak bunu yapıyor yada yaptığını iddia ediyor. Yani iyi bir su filtreli süpürge hava temizleme özelliği ile piyasada satılan hava temizleme cihazlarının görevini yapar.

 • Islak temizlik yapabilme:

Sulu süpürgelerle yalnızca kuru zeminleri değil hem ıslak zeminleri temizler ve hem de halı yıkamak gibi farklı görevleri yerine getirebilir.Bu durum bize evde korkmadan daha kolay süpürme imkanı verir. Özellikle misafir gelmeden önce yapılan genel ev temizliğinde banyo başta olmak üzere ıslanmış alanlardaki kirleri de temizleme ihtiyacı doğuyor.

 • Halı Yıkama Özelliği:

Halı yıkayabilme özelliği tabii ki tüm sulu sistem süpürgeler için geçerli değildir. Bizim eve gelen sulu süpürge tanıtan elemanlara bu süpürge ile şimdi süpürdüğümüz halı üzerinde halı yıkama özelliğini de gösterebilir misiniz?  diye sorduğumda bana verdiği cevap şu şekildeydi. : ” Halınızı bu süpürge ile en az 60 gün süpürmeli ve boşaltılan suyun dup duru çıktığını görmelisiniz. Ondan sonra halı yıkama özelliğini kullanabilirsiniz. ” Bu durumda halı yıkama özelliğinin pek te fonksiyonel olmadığı anlaşılıyor.

 • Çok Fonksiyonlu Olmaları ( Temizlik Robotu) :

sulu sistem halı yıkama makinesiBu avantaj başlığı biraz da gerçek avantajdan ziyade pazarlama argümanıdır. Yani bu süpürgeleri ( İhlas cleanmax, Libelle, Rainbow gibi) genelde evlere gelip tanıtırlar. Mesela ihlas temizlik robotu için bizim eve ve akrabaların evine gelen tanıtım elemanları altı ayrı süpürge den bahsediyormuş gibi bir tanıtım yaptılar. Bunlar: 1- Süpürge, 2- Halı dövücü, 3- Parfümleme, 4- Vakumlama, 5- Hava temizleme 6- Diğer aparatları ile perde yatak koltuk vb temizleme özelliği. Bu sayılanlardan sadece parfümleme yani suya katılan parfüm kolonya vb nin  kokusunun süpürgenin hava çıkışından ortama yayılması toz torbalı ve siklonik süpürgelerde uygulanamayacak bir özelliktir. Diğerleri ise tanıtımın abartılması ve göz boyayıcı hale gelmesidir.

 • Ek Masraf Gerekmemesi:

Toz torbası kullanılmadığı için masrafı yoktur.

Su Filtreli Süpürge Olumsuz Yönleri :

 • Kullanım Zorluğu (Her Temizlikten Sonra Suyunu Boşaltma ):

Nasıl torbalı süpürgelerin sıkıntısı toz kaçırma ve ek masraf, siklonik olanları toz boşaltma derdi ise bu süpürgelerin de en büyük derdi ise süpürme işleminin uğraştırıcı olması ve ağır hantal yapılarıdır.

Bir sulu sistem süpürge kullanılmadan önce su tankı işaretli yerine kadar ( genelde yarısı kadar) su ile doldurulmalı ve süpürgenin içine yerleştirilip süpürge kullanıma hazır hale getirilmelidir. Bu işlem o kadar uzun sürmez ve zahmetli değildir. Süpürme işlemi bittikten sonra ise asıl zorluk başlıyor. Mutlaka su haznesinin çıkarılması, içindeki halı havı, toz ve saçların klozete yada tuvalete dökülmesi gerekir. Lavaboya dökemeyiz çünkü lavaboyu tıkar. Üstelik su haznesi ve onun boru girişi, filtre kısmı vb içinde kalan pisliklerin ayrıca temizlenmesi gerekir. Suya biriken pisliklerin sadece dökülmesi yetmez. Su haznesi ve ek parçalarının bir güzel yıkanması gerekir. Yıkandıktan sonra da kurumaya bırakılmalıdır. Bu işlem de 5- 10 dakika da rahatlıkla bitirilir.

Günümüz rahat hayata alışan ve zahmete katlanamayan modern insanlar için bunlar oldukça ek külfettir. Çünkü günlük hayatımızı zahmetten kurtarmak için her türlü teknolojik rahatlık sağlanırken mesela çamaşır kurutma makineleri bile yaygınlaşırken hem süpürge yapmak ve hem de sonrasında zahmetlice süpürgeyi temizlemek zor olsa gerek. Benim için sorun değil ben zahmetten kaçınmam ve her süpürme işleminden sonra bunları özenle yaparım diyorsanız kesinlikle hiç bir sorun yok.

Gerçekten de bir sulu sistem süpürge almaktan vazgeçenlerin en önemli  nedeni zahmeti ve iriliğidir. Çevremde bu sistem süpürge kullanan 6-7 arkadaşa baktığımda yarısı süpürgesinden gayet memnunken ve şiddetle kullandığı süpürgesini tavsiye ederken yarısı da kullanımının çok zahmetli olduğunu itiraf etmektedir. İnternette kullanıcı görüşlerinde de aynı durum söz konusu. Bazı kullanıcılar ellerindeki iki bin liralık ya da 8-9 bin liralık süpürgenin çok az kullanıldığını veyahut depoya kaldırıldığını, onun yerine pratik bir süpürge ile ev temizliğini yaptıklarını yazmaktadır. Elindeki Temizlik robotu süpürgesini ısrarla savunan yakın arkadaşımın bile evine misafir olduğumda ayrıca dik kullanılan pratik bir süpürge aldığını gördüm.

 • İri ve Hantal Yapı:

Toz torbalı süpürgelere göre çok daha iri ve hantal yapıları var. Günümüz yeni yaygınlaşan ve ucuz fiyatlı olanları biraz daha küçük ebatlı ama yine de  toz torbalı süpürgeler kadar pratik değiller. İnsanlar günümüzde normal toz torbalı süpürgeleri bile iri bulup onun yerine dikey süpüren daha pratik kullanımlı süpürgeleri tercih ediyorlar.

Bir arkadaşım benden tozlara alerjisi olan eşi için hijyenik bir süpürge araştırmamı istemişti. Bende önce bu sulu sistem süpürgelere baktım ama arkadaşın eşi oldukça narin bir bayandı ve ben o hantal süpürgeleri kullanamam dedi.

 • Gürültülü Çalışmaları :

Bu problem hem su filtreli  süpürgeler için ve hem de siklonik süpürgeler için geçerlidir. Ben henüz sessiz çalışan bir sulu süpürgeye rastlamadım. Özellikle pahalı ve iddialı olan iki marka yani ihlas ve Rainbow resmen uçak motoru gibi ses çıkartmakta. Bu anlamda yeni model toz torbalı süpürgelerle yapılabilen gece yarısı, birisi uyurken diğer yan odanın temizliği ve bebekli evlerde korkmadan süpürge yapma işlemi bu süpürgelerle kesinlikle yapılamaz.

 • Yüksek Fiyat :

İlk çıkan ve yaygınlaşan sulu süpürgeler çok pahalı idi. Şu anda hem beyaz eşya markaları ve hem de pek çok süpürge markası sulu sistem süpürge üretmeye başladı. Fiyatları 250-400 tl aralığında süpürgeler yaygın. Yine de fiyatları toz torbalı süpürgelerden pahalı diyebiliriz.

Siklonik  Süpürgeler

dyson toz torbasız süpürgeİşte son teknoloji süpürgeler karşınızda. En yeni yöntem süpürgeler siklonik süpürgelerdir. Torbasız süpürgeler en eskisi olsa da siklon sistemi ile çalışan süpürge teknolojisi bir hayli yeni sayılır.

Siklon Sistemi Nedir nasıl Çalışır? : Toz hazneli siklon teknoloji, elektrik süpürgesinin haznesine giren havayı yüksek hızda döndürerek içeriğindeki tozların merkezkaç kuvveti ile arıtılması mantığı ile çalışır. Yani bu bir hava ile ayrıştırma-separatör- sistemidir. Bazı üst düzey süpürgeler iç içe üç adet ayrıştırıcı kullanıp küf, bakteri ve polenleri dahi havadan ayrıştırarak çok iyi bir filtreleme sağlar.

Siklonik süpürgede de sulu sistemde olduğu gibi öncü bir marka vardır. Ünlü bir İngiliz markası (Dyson) kendi boya atölyesindeki hava filtrelerinin sürekli tozla tıkandığını görünce bu sorunun çözümü için siklon teknolojisini kullandı. Sonra bu sistemi elektrikli süpürgeye uyguladı.

Dyson’un bulduğu ve patentini aldığı bu sistem yani havanın yüksek hızda dönmesiyle oluşan filtreleme yöntemi günümüzde çoğu beyaz eşya markası tarafından da kullanılmaktadır.

Siklonlu süpürgelerde tozlar torba ve su  yerine bu sefer haznenin içine toplanır. İyi bir siklonik süpürgenin çok iyi filtreleme yaptığının kesin bir gerçek olduğu bilinmesi gereken bir bilgidir. Ancak nasıl torbalı süpürgelerde ek maliyet ve tıkanma, sulu sistemlerde süpürge sonrası temizlik ve hantallık varsa bu süpürgelerin dezavantajı da haznesini boşaltmadır.

Bu süpürgelerin en avantajlı yanları ; iyi filtreleme sistemleri, düşmeyen sabit emiş güçleri ve ek masraf gerektirmemeleridir. Olumsuzlukları ise hazne boşaltırken ortama toz yayılması riski, yüksek sesi ve yüksek fiyatlarıdır.

Şimdi siklon süpürgelerin olumlu ve olumsuz yanlarını maddeler halinde ele alalım.

Siklonik Süpürge Avantajları :

 • Siklon Teknolojisi ile Filtrelerin Tıkanmaması:

Bu süpürgelerin üretilme amacı ve yaygınlaşma nedeni de budur zaten. Klasik toz torbalı süpürgelerdeki gözeneklerin tıkanması sorununa getirilen bu çözüm başarılı olmuş ve yaygınlaşmıştır. yüksek bir hızla dönen hava merkezkaç kuvveti oluşturarak tozu havadan ayrıştırarak süpürgeden çıkan havanın temiz bir şekilde çıkması sağlanır.

Tekrarlamak gerekirse günümüzde iyi bir siklonik süpürgenin gerçek hijyenik temizlik yaptığı kesin bir gerçektir.

 • Torba Masrafı, Filtre Masrafı Olmaması:

Bu süpürgelerin en önemli avantajlarından birisidir. Süpürgeyi bir defa alıp bir daha arkana bakmamak tabiiki aranan bir özellik. Şunu da belirtmek gerekir ki, özellikle filtre masrafının alacağımız hazneli süpürgede olup olmayacağını almadan önce dikkatlice araştırmak gerekir.

 • Çok Yüksek Emiş Gücü ve Emiş Gücü Düşmemesi :

Günümüzde dünya çapında ünlü  markalar gerçekten çok yüksek emiş gücüne sahip  siklon süpürge üretmektedir. İnternette yorum yapan arkadaşlar da kendi çevremde bu süpürgelerden kullanan arkadaşlar da süpürgelerini 5 adet güç kademesinden ancak 3. kademede kullanabildiklerini, süpürgenin çok güçlü bir emişi olduğunu belirtiyorlar. günümüzde 400-600 airwat emiş gücünde siklon filtreli süpürgeler yaygındır.

Aslında toz torbalı süpürgelerde de özellikle Nilfisk, Miele gibi markalarda 400-600 airvatlık emiş gücü vardır. Ancak torbalı süpürgelerde emiş gücü düşmesi olduğunu yukarıda anlatmıştık.

Bunların yanında yüksek ses, yüksek fiyat, ve hazne boşaltırken ortalığı toz kaplaması gibi olumsuz yönlerini de saymak gerekir. Şimdi buları tek tek açıklayalım.

Siklonik Süpürge Olumsuz Yönleri :

 • Hazne Boşatma Problemi:

siklon teknolojisi dyson markaBir siklonik süpürge almaktan vazgeçenlerin iki temel nedeni vardır. 1- Hazne boşaltırken tozların saçılması. 2- Yüksek fiyatları.

Benimde bir siklon filtre teknolojisine sahip süpürge alıp almamakta karasız kalmamda temel neden hazne boşaltma olayıdır. Haznenin pratik boşaltılması ile ilgili yeni teknik gelişmeler vardır. Tek bir işlemle saniyeler içinde bu işlem yapılabiliyor. Hazneler pratik olarak süpürgeden ayrılıp ağzına çöp torbaları geçirilerek tozların uçuşması engellenmeye çalışılıyor. Haznenin dibindeki tozların çıkması için sallanması gerekiyor ve nemli bir bezle silinmesi şart. Tüm bunlar toza çok alerjisi olan kişiler için düşünülmesi gereken bir durumdur.

Siklon sistemli süpürge kullananlarında bir kısmı internette yaptığı yorumlarda haznenin boşaltılması ile ilgili olarak: “can sıkıcı, gıcık, sinir bozucu” gibi ifadeler kullanmaktadır. Bunun nedeni haznenin sadece bir tuşla tamamen boşalmaması, dibindeki toz yığınını dökmek için sallamak vb gerekmesidir.

 • Yüksek Sesi;

Bu grup süpürgeler  içinde sesi az çıkanı yoktur. Teknolojinin gelişmesi ile sesleri eskisi kadar korkutucu değiller. Siklon süpürgelerin yine de su filtreli olanlardan daha sessiz olduklarını söyleyebiliriz.

 • Yüksek Fiyat :

İyi bir siklonik süpürge alayım diyorsanız elinizdeki klasik süpürgenin 3-5 katı bir fiyatı vermeniz gerekiyor. Piyasada çok ilgi gören marka ve modeller 1500 tl gibi çok yüksek fiyatlı.

Elektrik Süpürge Filtreleri

Yeni bir elektrikli süpürge alacaksak öncelikle iki duruma bakarız. 1- Yüksek emiş gücü. 2- İyi filtreleme sistemi. Filtreleme olayı süpürgede çok önemlidir. Gerçek temizlik yapmamızı sağlar.

Hepa Filtre :

 • Hepa Filtre Nedir:

Elektrikli süpürge hepa filtresiHepa  kelimesi inigilizce : High Efficiency Particulate Arrestin sözcüklerinin kısaltmasıdır. Türkçesi : Yüksek Düzeyde Partikül Yakalayıcı Filtre  demektir. Burada partikül kelimesi ise mümkün olan en küçük parçacık demektir.

Hepa filtreler partiküllerin  (kısaca süpürgeden kaçabilecek tozların diyelim) % 85 ile % 99,995 una kadarını  yakalayabilir. Bu da 0,3 mikrona kadar tozların yakalanması demektir. Bu  arada bir mikrometre bir  milimetrenin binde biridir. Yani bin mikron bir milim etmektedir.

 • Hepa Filtre Performansı

Hepa filtreler Hepa 10,11, 12,13,14 gibi tozu tutma seviyelerine göre sıralanır. Bunların yeteneklerini şöyle sıralayabiliriz.

Diyelim ki mikro filtreli bir süpürge arkasından 100.000 adet partikül çıkarıyor.

-HEPA 10 = 100.000 adet partikülde 15.000 adetini  çıkartır.               % 85’ini tutar.

-HEPA 11 = 100.000 adet partikülde 5.000 adetini  çıkartır.                %95’ini tutar.

-HEPA 12 = 100.000 adet partikülde 500 adetini  çıkartır.                   % 99,5’ini tutar.

-HEPA 13 = 100.000 adet partikülde 50 adetini  çıkartır.                     %99,95′,ni tutar.

-HEPA 14 = 100.000 adet partikülde 5 adetini egsozdan çıkartır.         %99,995’ini tutar.

%99,97 oranına sahip olan filtrelere True Hepa (Gerçek Hepa) filtre denir. Bu oranın biraz altında kalanlarına ise Hepa filtre denir. En az %99,999 filtreleme oranına sahip olan filtrelere ise ULPA filtre denir.

Hepa 14 filtrelerden daha iyileri Ulpa filtrelerdir. Kısaca 0,3 mikrona kadar tozları hepa filtreler havadan arındırırken 0,3 mikrondan küçük olanları ise Ulpa filtreler arıtabilmektedir. Ulpa filtrelerin sadece sağlık alanında (ameliyathane, streril oda vb…) kullanıldığını da ayrıca belirtelim.

 • Filtreleme performansları – Çalışma Performansları

Hepa filtreler kullanıldıkça zaman içerisinde filtreleme performanslarından hiç bir şey kaybetmezler aksine filtre kullanıldıkça filtreleme performansı artar, yani sizler her zaman için hepa filtrelerin filtreleme performasına güvenebilirsiniz (örneğin %99 bir hepa filtre kullanıldıkça %99,97’ye veya daha yukarıya çıkar).

Hepa filtreler değişebilen filtreler ( kullan at) ve yıkanabilen hepa filtreler olarak ikiye ayrılır. Kullan at olanların genelde yılda bir değişmesi gerekir. Yıkanabilenler ise 3-4 ayda bir yıkanmalıdır.

Kullan at süpürgelerin her yıl ek masraf getireceğini unutmayalım.

Günümüz elektrik süpürgelerinde genel olarak kaset tipi hepa filtreler kullanılır.

 • Hepa Filtrelerin Faydaları :

0,3 mikrona kadar yapılan bu filtreleme işlemi evde gerçek temizliği sağlarken özellikle astım ve alerji rahatsızlığı olanlar için en iyi elektrikli süpürge çözümü olacaktır.

Aktif karbon Filtre

Aktif karbon filtrenin gaz moleküllerini yakalama ve tutma özelliği vardır. Aktif karbon filtrenin yüzeyi milyonlarca ufak gözenekten oluşmaktadır. Bu gözenekler sayesinde bir çok koku yayan zehirli gazlar yakalanır. Aktif karbon filtreler kullanıldığı ortam havası kirliliğine ve kullanım sıklığına bağlı olarak değişmelidir. Aktif karbon filtre kullanılan süpürgeler ortamdaki kokuyu da arındırabilir.

Airwat – Motor Gücü karışıklığı:

Motor Gücü: Süpürgenin ne kadar elektrik çektiğini gösteren değer desek yanlış olmaz. Maalesef  çoğu müşteri doğrudan watı yüksek süpürgenin daha güçlü olduğu ve daha yüksek emiş gücüne sahip olduğu inancında.

2000 watlık bir klasik süpürge 180 airwat çekim gücüne sahipken, 1250 watlık başka  bir süpürgenin 500 airvat emiş gücü var. Yani her zaman motor gücü ile emiş gücü aynı oranda yüksek olmuyor.

Airwat : Süpürgenin hava çekebilme gücünü ( Emiş gücü ) gösteren temel değerdir. Eğer tüm toz ve kirleri rahatça çekebilecek güçlü bir elektrikli süpürge arıyorsak airwat gücüne bakmalıyız.

300-600 airwat aralığında bir süpürge yeterince güçlü demektir. Aşırı güçlü bir süpürge zemine ya da halıya yapışır ve süpürme işlemi  zorlaşır. Hem çok güçlü ve hem de turbo başlıklı bir süpürge ise halılarda derinlemesine temizlik için idealdir. Çünkü fırçası dönen turbo başlık süpürgenin kolay yürümesini sağlar.

Süpürgenin içine ne kadar hava çektiği de bu konuda önemli bir göstergedir. Buna hava Debisi denir. Litre/saniye cinsinden belirtilir. İyi bir süpürgede hava debisi Hortum ucunda 40 Litre/ saniye ve üzerinde olmalıdır.

Elektrikli Süpürge Yedek Parçaları ve Fiyatları

Toz Torbası

Torbalı süpürgelerde kullanılır. 1,5 litre büyüklükten 5 litre büyüklüğe kadar değişir.ne kadar büyük ise o derece seyrek değişir. bu nedenle büyük olanları daha avantajlıdır.

Bez torbalar  kağıt torbalardan daha kaliteli ve sağlamdır. Toz torbaları da filtreleme görevi yapar. o nedenle kaliteli torba kullanan süpürgeyi tercih etmeliyiz. Toz torbasının ağzında da kilit sistemi olmalıdır. Bu sayede dolu torbayı süpürgeden çıkarırken tozla hiç muhatap olmayız.

Hepa Filtre

Toz torbalı, sulu ve hazneli ( siklon teknolojisini kullanan) süpürgelerin hepsinde kullanılır.

Kaset tipi, silindirik hepa filtreler ile aktif karbon filtreler mevcuttur.

hepa filtrelerin yüzey alanı ne kadar geniş ise verimi de o kadar yüksek demektir. hepa 10, 11, 12, 13, 14 filtrele mevcuttur. Yukarıda bunların ayrıntılarından bahsedilmişti. Hepa 14 filtrenin hava temizleme cihazı kadar temiz hava çıkardığını söylemek mümkün.

Hepa 10 filtreyi hemen hemen tüm süpürge markaları kullanabilmektedir. hepa 11, ve hepa 12 için ise tüm ünlü markalar kullanabilmektedir diyebiliriz.

Gerçekçi bir filtre işlemi yapabilen hepa 13 ve hepa 14’e gelince ; Nilfisk Extreme serisi tüm modellerde ( Extreme Eco, Extreme Complete gibi)  hepa 14 filtre kullanılmaktadır. Miele de Hepa 14 filtreli süpürgeler mevcuttur.

Turbo Başlık: (Turbo Fırça -Halı Dövücü) 

motorlu fırçaSüpürge ile derinlemesine temizlik yapmak ve özellikle halıların diplerindeki saç, kıl tüy vb yi almak için tercih edilen önemli bir parçadır. Titiz bir temizlik için şarttır. Bu nedenle kullanımı hızla artıyor.

Turbo başlık  kendi çevresinde dönen bir fırçadan oluşur. Bu fırça hızla dönerek halının içine işler. Fırça kulları sayesi ile de saçları tüyleri vb toplar. Genelde hava gücü ile dönen bu fırçalar emiş gücü bir süpürgenin halıya yapışıp kalmasını da engelleyerek süpürgenin rahat hareketini sağlar. Koltuklar, yatak döşek te bu başlıkla daha etkili süpürülür. Çünkü dönen fırça darbeli (vurarak) daha etkili bir süpürme imkanı sağlar.

Turbo başlık için markalar kendileri farklı isimler de kullanmaktadır. Fırçalı  türbin başlık, turbo nozul gibi.

Turbo başlıklar vakum ( hava) ile çalışanlar ve ayrıca elektrik gücü ile çalışanlar olarak ikiye ayrılır. Piyasa da vakum ile çalışanlar daha yaygındır. Sadece hava gücünün yetersiz olacağını düşünüyordum ama kullanan arkadaşlardaki denemelerim ve ve mağazadaki denemelerim bu fikrimin yersiz ve abartılı olduğunu gösterdi. İhlas Cleanmax , Dyson Dikey süpürge modelleri ve Lg de elektrik gücü ile çalışan turbo fırçalar mevcuttur. Bazı vakum gücü ile çalışan turbo fırça kullanan süpürgeler, hakikaten görevini tam olarak yapamıyor. Böyle üç tane farklı marka süpürgeyi ben komşulardan alarak evimde denedim. Süpürgeyi halıya sürtme ile fırça dönüşü hemen duruyor. Yani fırçanın hızlı dönmesi ve güçlü olması gerekir. Turbo fırçanın dakikada ne kadar döndüğü önemlidir. Mesela İhlasın elektrikli halı dövücüsü fırçasını dakikada 2700 tur döndürürken, Dyson’un DC 37 Animal Turbine modelindeki başlıkta ise fırça dakikada 2400 tur dönüyor.

Bir de tüm marka ve modellere uyabilen Universal Turbo Başlıklar bulunmaktadır. 

Bu fırçaların fiyatları da oldukça makul.

Süpürgede turbo fırça mutlaka gerekir mi? Bence gerekir. Eskiden annelerimiz yılda bir iki kez halıları çıkarır ve boş bir arsada asarak bir güzel çırpar, hatta halının arkasından sopa benzeri (halı dövücü) şeyle vurarak içindeki tüm tozları çıkarırmış. Günümüzde bu görevi turbo fırçalar yapmaktadır.

Bunların bir de tekstil ve küçük alanlar için mini turbo başlığı bulunmaktır.

Diğer Parçalar

Diğer parçalar hakkında da kısa kısa bilgi verelim.

Küçük Başlıklar: Bunlar dar alanlara girebilen, petek arkası, perde yüzeyi, koltuk altı gibi alanlarda kullanılan başlıklardır. Markadan markaya değişen çok fazla çeşitleri vardır.

Sert Zemin Başlığı: Zemindeki inatçı kirleri almak için kullanılan sert kıllı fırçalardır.

Hayvan Tüyleri İçin Başlık: Köpeklerin sırtını süpürmek için kullanılır.

Bunların yanında motor öncesi filtre, üçgen başlık, çekçek vb… gibi daha birçok süpürge aksesuarı mevcuttur.

Elektrikli Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

Şimdi gelelim işin sonuna. Tüm bu bilgilerden sonra tüketici nelere dikkat edecek. Bunları da alt başlıklar halinde aktarayım.

İhtiyaçlarımızı ve Önceliklerimizi Belirleyelim

Bir süpürge almadan önce, öncelikli amaçlarımızı ve acil ihtiyaçlarımızı belirlemeliyiz. bu ihtiyaçların neler olabileceği ve nasıl davranılabileceği ile ilgili ihtimalleri ayrı ayrı değerlendirelim.

 • Astım – Alerji Problemi Var: Böyle bir problem var ise hepa 13 – hepa 14 filtreli toz torbalı süpürge ya da çok kaliteli bir siklonik süpürge alınmalıdır. Çok kaliteli su sistemli süpürge de olabilir. Ancak hangisi olursa olsun astım ve alerjisi olanlar süpürgede en çok filtre olayına dikkat etmelidir.Süpürgenin uluslar arası alerji sertifikasına da bakmak gerekir.
 • Evimde Derinlemesine Temizlik İstiyorum: Emiş gücü yüksek bir süpürge olmalıdır. Bunun yanında gerçek bir temizlik için yine ya hepa 13, hepa 14 filtre ya da çok kaliteli güçlü bir siklon süpürge olmalıdır. Gerçek bir temizlik için kaliteli turbo başlık (halı dövücü) şarttır.
 • Süpürge İşlemini Kendimi Çok Yormadan Zahmetsizce Yapayım: Bu durumda su sistemli süpürge almak doğru değildir.Hazne boşaltma da zahmet sayılıyorsa geriye kaliteli bir toz torbalı süpürge kalır.  Emiş gücü zayıf, ya da halıya yapışıp kalan, süpürürken eğilmekten insanın belini ağrıtan süpürgeler de tercih edilmez. Bu gruptaki müşteriler biraz paraya kıyıp işi sadece süpürge olan markalara yönelmelidir.
 • Bir Kere Alayım İyi ve Sonradan Masraf Çıkartmayan Bir Süpürge Olsun: Kaliteli bir siklonik süpürge bu durumda en iyi elektrikli süpürge olacaktır. Biraz paraya kıyıp iyisi alınmalıdır. Çok sağlam olan ve torba, filtre masrafı çıkartmayan bu süpürgeler 10 yılda 600-1000 tl lik ek masraftan müşteriyi kurtarır.
 • Bütçem Kısıtlı: 250-350 tl ye yerli su filtreli süpürge alınabilir. 400-550 tl ye hepa 13-hepa 14 filtreli toz torbalı olanlar alınabilir. Bütçe kısıtlı da olsa klasik filtresiz süpürgeler tercih edilmemelidir. 

Genel Elektrikli Süpürge Tavsiyeleri :

 • İşi Sadece Süpürge Olan Markalar Tercih Nedenidir: Çay Rize’den, baklava Antep’ten fotoğraf makinesi Canon – Nikon’dan süpürge de profesyonel olarak dünya çapında süpürge satan markalardan tercih edilmelidir bence. Tabi bu tercihi yaparken bütçemizde belirleyicidir.
 • Beş Yıl Garanti kendine Güvenin Göstergesi: Bu süpürgeler kaliteli ve sağlam olduklarını da açıkça göstermektedir.
 • Süpürgeye O kadar Para Verilir mi Demeyin: Piyasa da 100-200 tl ye satılan niteliksiz süpürgelerle aslında büyük tozları alan bunların incelerini eve tekrar geri veren bir süpürge almış oluyoruz. Bu durumda ; ev tozdan hiç kurtulmuyor, bizim fark etmediğimiz bir koku ortamdan hiç eksik olmuyor ve toz eleme cihazı almış oluyoruz. Bence bir evde temizlik çok önemlidir. 100 tlye süpürge satılırken 500-1500 tl verilir mi? diye insan düşünüyor ama 100 tl lik olanın işini hakkıyla yapmadığını da bilmek gerekir.
 • Her Hepa Filtreli Süpürge Hijyenik Süpürge Yapmaz: Hem sadece hepa filtre yazılıp türü belirtilmediğinden böyle oluyor ve hem de kaliteli bir markanın hepa 12 si ile tersi bir markanın hepa 12 filtresi aynı olmuyor. Yani Hepa 12 var hepa 12 var.
 • En İyisi Kullanan Arkadaşında ya da Mağazada Deneyip İnceleyip Almak: Kağıt üzerindeki değerler insanı çoğunlukla yanıltır.
 • Süpürgenin Sağlamlığı, Çıkaracağı Masraf da Hesaplanmalı: Kullanan kişilerin yorumları da dikkate alınarak rahat 10-15 yıl dayanan, torba, filtre gibi masraflar çıkartmayan bir süpürgeye 500 tl fazla vermek aslında daha karlıdır.
 • İnternetteki Test Videoları Yanıltıcıdır:  O videolarda videoyu hangi firma hazırlıyorsa o kazanıyor. Tabi ki tarafsız videolar da vardır. Bizi bilgilendirir. Ancak sadece bu videolara göre karar verilmemelidir.
 • Aktif Karbon Filtre, Koldan Kumanda, Borunun Sapının Ayarlanması Gibi Özellikler Dikkate Alınmalıdır: Gereksiz yere enerji harcamamak için koldan ayarlar gereklidir. Kullanıcının boy uzunluğuna göre ayarlayabilmek  için boru uzunluğunun kolayca ayarlanabilmesi gibi konuları dikkate almak gerekir.
 • Evde Tanıtım Yapılırken Dikkat Edilmeli: Abartılı özellik ve fonksiyon ifadelerine, verilen sözlere ve aşırı yüksek fiyata dikkat edilmelidir.
 • Gerçek Kullanıcı Yorumları En Doğru Bilgiyi Verir: Bunların tarafsız olanları gerçekten çok faydalı bilgiler veriyor. Yoksa satın aldığı ürünü üretenden çok savunan fanatik yorumlara bakmamak gerekir.

Sağlamlık

Elektrik süpürgesi tıpkı elektrikli mutfak aletleri gibi bizzat kullanıcının çalıştırıp hareket ettirdiği bir cihaz. Bu nedenle sağlamlığı süpürge için önemli.Bu konuda bize ürünü mağazada yüzeysel inceleme dışında iki unsur bilgi verir. bunlar ; 1- Ürünün garanti süresi, 2- Kullanıcı yorumları.

Sağlamlığı ile övünen bir markaya 1500 tl  ödeyen  kardeşim, ilk görüşte elindeki ürünün 5 yıldan sonra dağılacağını düşünüyordu. Şu anda ise süpürgesinin hakikaten çok sağlam parçalardan oluştuğunu söylüyor.

Elektrikli Süpürge Fiyatları ve Maliyet

Süpürge fiyatlarını gruplara göre şöyle sıralayalım;

 • Özelliksiz toz torbalı süpürgeler 100 tl ile 200 tl fiyat aralığında satılıyor. İndirim süpermarketlerin kampanyalarında bunlara 70-80 tl ye de rastlanabilir.
 • Hepa filtreli toz torbalı süpürgeler 200 tl den başlayıp 1200 tl ye kadar uzanıyor. Hepa 10 filtreli süpürgeler 200-250 tl ye kadar bulunabiliyor. 450-550 tl ye 5 yıl garantili bir hepa 14 filtreli süpürge bence gayet uygun fiyatlıdır.
 • Meşhur yaygın büyük  markalarımızın (Arçelik, Beko, Bosh , Siemenes, Samsung gibi) su filtreli ve hazneli ( siklonlu) süpürgeleri 350-400 tl arası.
 • Arnica Bora su filtreli süpürgeler de 250-300 tl civarında.
 • Miele, Nilfisk gibi hepa 13-14 filtreli toz torbalı süpürge de ön plana çıkan markalar ise 500-1000 tl civarında satılıyor.
 • Siklon teknolojisinin mucidi olan Dyson’un iyi modelleri 1000-1800 tl arasında. 5 yıl yerine 2 yıl garantili paralel ithalatla satılanlar bi 500-600 tl daha ucuz. Mesela 1800 tl ye satılan modeli 2 yıl kendi garantisinde satan firmalar 1250 tl ye veriyor. Dyson Elektrikli Süpürge fiyatları içinden en ucuzunu araştırmak için linki tıklayınız. 
 • Siklon süpürgelerde çok satılan Philips marathon modelleri ise 500-800 lt arasında asılıyor. Güncel Philips Marathon fiyatları için tıklayınız.

Fiyatlar satıcıya ve kampanyaya göre de değişiyor. Sizlere kolay gelsin. Sizlerde indirimli kampanya fiyatlarını ve önerilerinizi yorum bölümünde belirterek katkıda bulunabilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.4/5 (178 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +115 (from 137 votes)

Elektrikli Süpürge, 4.4 out of 5 based on 178 ratings

326 Yorum »

 1. Atilla 8 Aralık 2017 saat 22:34 - Yanıtla

  TUĞBA HANIM’A SÜPÜRGE TAVSİYESİ
  Tuğba hanım iş güç derken tavsiye isteyen tüm mesajlara anında yetişemiyorum.
  Hem çok iyi süpürge istiyor hem de bütçe sınırı yok derseniz önümüze güzel seçenekler çıkıyor tabiiki. Bu mesajı yazmak için çok zamanım yok . Kısa kısa anlatayım hemen.
  Önce Sizin söylediklerinizi değerlendireyim.
  DYSON: Aldığı ürünleri zor beğenen birisi olarak ben Dyson’un hakkını teslim etmek isityorum. Amaç iyi süpürmek , iyi filtrelemek ise dyson bu işi iyi yapıyor. Dyson’un olumlu yanlarını saymaya gerek yok. Fİyatını da geçtim. Sizin dediğini anlamda olumsuz yönlerini sıralamak gerekirse;
  1- 84 desibel ile oldukça yüksek sesi
  2- Emiş gücü ayarlama imkanının olmaması
  3- 6.5 metreyi geçmeyen kablo uzunluğu
  4- Hazne boşaltma derdi. Çok sessiz bir süpürge istiyorsanız Dyson’u elemekten başka çare yok.

  NİLFİSK ELİTE SUPERİOR: Bütçe sıkıntınız yoksa iki yılda bir hepa 14 filtreyi değiştiririm, yılda yada iki yılda bir paket yani 4 adet torbaya 40-50 tl veririm diyorsanız nifiski almak için şu nedenlerimiz var;
  1- Piyasadaki en iyi filtreleme performansı. En geniş alana sahip hepa 14 filtre .
  2- Oldukça sessiz. Dyson’dan çok çok sessiz.
  3- Koldan Kumanda, Hava temizleme özelliği gibi daha pek çok özellik.
  4- Çok ama çok yüksek ve yeterli emiş gücü performansı. Philipslerin ve benzerlerin çok iyi denilen modellerinden iki kat güçlü Airwat gücü, vakumlama değeri ( KPA) hava çekme değeri ( Litre/saniye)
  5- Beş yıl garanti.
  6- Philips, Roventa gibi markalardan çok daha sağlam ve kaliteli malzemelerden oluşmakta.
  Tüm bunların maliyeti 1800 tl den başlıyor.

  Almamanız için de nedenleriniz var tabii ki.
  1- 7.2 kg ile ve hacmi ile ağır ve hantal gelebilir.
  2- Süpürgenin küçücük tekerleklerini genelde eleştiriyorlar.
  3- Bu kadar pahalı bir modelle turbo başlık gelememesi üzücü. AMa para ile onu da alabiirsiniz.
  4- Benim tahminim 8-10 yılda 700-800 tl civarında filtre ve torba masrafı.
  Tüm bunları düşünerek nilfisk elite superior alınır mı alınmaz mı diye siz düşünün .
  ROVENTA: Silence Force 4A RO6481 bu modelinin filtrelemesinden malzeme kalitesine, 2 yıllık garantisinden emiş gücü değerlerine tüm özellikleri Nilfisk’in gerisinde kalıyor. Ancak Nilfiskten çok az (Farkedilmeyecek kadar az) daha sessiz.
  Fİyatı da 1100 tl den başlıyor. Yani 700 tl daha ucuz. Ben şahsen ikisi arasında kalsaydım Nilfisk’i alırdım kesinlikle.
  BENİM DİĞER ÖNERİLERİM: Sessizlik önemli ise Philips ve Lelectrolux’un yeni sessiz torbasız modelleri düşünülebilir. Onlarla ilgili değerlendirmemi de yeni bir yorumda yazarım artık. Sİze kolay gelsin.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Atilla 4 Aralık 2017 saat 22:48 - Yanıtla

  YASEMİN HANIMN’A SÜPÜRGE TAVSİYESİ:
  KUSURA BAKMAYIN: Yasemin Hanım öncelikle kusura bakmayın. Süpürge bölümünde yer alan önceki yorumlar eski sayfalara düştüğü için sizin son yorumlarınızı yeni fark ettim. Görseydim inanın siz avm de iken hemen cevap yetiştirmeye çalışırdım.
  PHİLİPS FC 8955 VE 8727 DEĞERLENDİRMESİ: Bana göre Philips markası elektrikli süpürge işinde fiyatına göre iyi işler çıkaran bir markadır. Basit ir benzetme yapmak gerekirse Otomobildeki Toyota, Wolksvogen markaları gibi. Tabi model model değişiyor bu durum. Uzatmadan özetlemek gerekirse, sadıcım diyeceğim yakın arkadşımda Philipsin Performer serisi 500 tl ye aldığı Philips FC9194/01 Performerpro Triactive model toz torbalı süpürgeyi 2.5 yıldır kullanıyor. Kardeşim ise marathon serisi torbasız modeli yaklaşık 3.5 yıldır kullanıyor. İkisi de süpürgelerinden çok memnunlar.
  YARIN DEVAM EDECEĞİM İŞİM ÇIKTI.
  Bu iki modeli ayrıntılı değerlendirmeyi, sizin sorduğunuz diğer soruları cevaplamayı yarın yaparım. Sizin 1500 tl lik bütçeniz için kendi önerimi ayrıntılı olarak yarın yazacağım.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Atilla 6 Aralık 2017 saat 00:27 - Yanıtla

   PHİLİPS FC8955 TORBALI SÜPÜRGE:
   Enerji sınıfı A,
   Toz tutma sınıfı A,
   Halıda toz toplama sınıfı A,
   Sert zeminde toz toplama sınıfı A,
   Hava akımı (maks.) 35, l/s
   Yıllık enerji tüketimi 26,6, kW·s
   Giriş gücü (IEC) 750, W
   Ses gücü seviyesi 75, dB
   Emiş gücü (maksimum) 220, W
   Vakum (maks.) 15, kPa
   Çalışma yarıçapı 11, m
   Güç kontrolü : Uzaktan kumanda,
   Dijital Torba dolu göstergesi : Evet,
   Renk : Gümüş titanyum,
   Toz torbası türü : s-bag Ultra Uzun Performanslı,
   Toz kapasitesi :4, L
   Alerji filtresi,
   Başlıklar ve aksesuarlar: Aralık temizleme aparatı, Entegre fırça, Küçük fırça, Halı Temizleme başlığı,
   ErgoGrip uzaktan kumanda,
   Standart başlık : TriActive LED başlık,
   Yasemin hanım bunlar süpürgenin teknik özellikleri. Dikkati çeken yönler ise şunlar:
   1- Led ışıklı başlık yerleri süpürürken küçük tozların görülmesini sağlıyor.
   2- Bu standartları kim onayladı bilmiyorum ama süpürge tüm katagorilerde “A” sertifikası almış. bunlar halı süpürme, sert zemin süpürme, enerji harcama ve alerji. Ben bunlardan emiş gücü performansının A yı hak edeceğini düşünmüyorum.
   3- Firma süpürme performansı ile ilgili en önemli değerleri hem de maksinium olarak açıklamış. Değerler yerlerde.
   a)Süpürgenin hava debisi: 35 litre/saniye. Bu rakam fena değil.
   b) Vakumlaması 15 kpa. Aşırı düşük.
   c) Emiş gücüde : 220 airwat ki çok düşük. Mesela bu rakam Nilfisk Elite Sperior da 600/350 airwat.
   4- Koldan kumanda, uzaktan kumanda aparatı ve firmaya göre çok marifetli olan halı başlığı artı yönleri. Sessiz olması da artı yönleri içinde.
   5- 4 litrelik toz torbası da kapasite olarak iyi.
   Benim Yorumum: Ortama toz vermeme performansı, koldan kumandası, geniş toz torbası ve nispeten sessiz olması olumlu yönleri olsa da bence bu süpürge yenilikçi ve afilli yönleri ile dikkat çeken ama asıl emiş gücünde performansı yetersiz olan pahalı bir süpürgedir.
   Bu modelin fiyatı en ucuz 1380 tl den başlıyor. Genelde 1500 tl civarı.
   Ben kendm bu fiyatlarıa çıkarsam biraz daha bütçeyi artırıp Nilfisk elite serisi bir süpürge alırım. 2 yerine 5 yıl garanti, Philips’in iki katı emiş gücü, torbalı süpürgeerin en iyi filtreleme performası ve çok sessiz, koldan kumandalı süpürgeler. Hava temizleme özelliği de ek olumlu yönü.
   İki süpürgeyi de en uygun Hepsiburada firmasında buldum.
   Philips FC 8955 : 1380 tl. Nilfisk’in en üst model Elite superior ise 1799 tl. Arada 420 tl fark var.
   Aslında bununla teknik olarak tamamen aynı olan yani emiş gücü, filtrelemesi, sesi vb aynı olan Nİlfisk Elite P Comfort modeli Gittigidiyor firmasında 1661 tlye.
   Philips 8727 Modeli: Bana fiyatına göre daha alınabilir geldi.
   78 db ile daha gürültülü, Hepa 13 filtreleme ile iyi. Led ışıklı başlığı, koldan kumandası, uzaktan kumandası falan yok ama emiş gücü 1500tl lik model kadar iyi. bunun fiyatı 700 tl ve toz torbası 5 litre.
   BENİM ÖNERİM: Electrolux , ya da philips’in gelişmiş bir torbasız süpürgesini almanız. İlle de torbalı almak istiyorsanız Nilfisk’İn Elite modellerini önereirim. ELite enerjy modelini ise emiş gücü az olduğu için önermiyorum.
   Onlarla ilgili ayırntılı yorumu da yakın zamanda (Yarın olabilir ) yapmayı planlıyorum.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)
   • Tuğba 6 Aralık 2017 saat 09:21 - Yanıtla

    Merhabalar
    Öncelikle yaptığınız araştırmalar ve incelemeler sonucunda, bizler ile paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederiz.
    Çok uzun süredir süpürge seçmeye çalışıyorum, eğer karar vermeme yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Benim için en önemli kriter, süpürgenin işini iyi yapması, dolayısıyla piyasada, göreceli olarak, rakipsiz Dyson markası üzerinde duruyordum. Ancak eşim sessiz olmasını istiyor, dolayısıyla dyson’a “hayır” diyor. “Hem iyi süpürsün hem sessiz olsun” diye düşününce nilfisk (farklarını anlayamadığım için model belirleyemedim) ve rowenta 6481 arasında kararsız kalıyorum. Alternatif marka ve modellere açığım. Bütçe ile ilgili bir limitim yok, önemli olan, daha önce dediğim gibi iyi süpürsün ve sessiz olsun. Paylaşımlarınızı bekliyorum. Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Tuğba 4 Aralık 2017 saat 12:19 - Yanıtla

  Merhabalar
  Öncelikle yaptığınız araştırmalar ve incelemeler sonucunda, bizler ile paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederiz.
  Çok uzun süredir süpürge seçmeye çalışıyorum, eğer karar vermeme yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Benim için en önemli kriter, süpürgenin işini iyi yapması, dolayısıyla piyasada, göreceli olarak, rakipsiz Dyson markası üzerinde duruyordum. Ancak eşim sessiz olmasını istiyor, dolayısıyla dyson’a “hayır” diyor. “Hem iyi süpürsün hem sessiz olsun” diye düşününce nilfisk (farklarını anlayamadığım için model belirleyemedim) ve rowenta 6481 arasında kararsız kalıyorum. Alternatif marka ve modellere açığım. Bütçe ile ilgili bir limitim yok, önemli olan, daha önce dediğim gibi iyi süpürsün ve sessiz olsun. Paylaşımlarınızı bekliyorum. Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla Elektrikli ev aletleri, elektrikli süpürge fiyatları, elektrikli süpürge sessiz, elektrikli süpürge tavsiyeleri, en iyi elektrikli süpürge
Ütü Tavsiyesi- Buhar Kazanlı Ütü

Ütü almak istediğimizde pek çok farklı marka model ve her geçen üzerine yenileri eklenen özelliklerle karşılarız. Bunların arasından işimizi görecek,...

Kapat