Elektrikli Süpürge

jethoca 30 Kasım 2013 326

Elektrikli süpürge tavsiyeleri, markaları ve özellikleri tüm detayları ile burada analiz edilmektedir. Elektrikli süpürge fiyatları, sessizliği gibi pratik kriterler yanında motor gücü ve emiş gücü farkı gibi karıştırılan konular derinlemesine incelenerek her ailenin durumuna farklı öneriler getirilebilmiştir.

Bu cihaz ile işte şimdi akılların karma karışık olduğu bir elektrikli ev aleti ile karşı karşıyayız. Çünkü elektrik süpürgelerinde çalışma sistemleri birbirinden farklı, temelde üç tür (toz torbalı, su filtreli ve siklon sistemli) var ve her modelin kullanıcı için avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Bu nedenle elektrik süpürgesi almadan önce kendi önceliklerimizi ve amacımızı belirlemeliyiz.

Tüm bu kafa karışıklıklarına çözüm olabilecek, süpürge arayışında olanlara yol gösterecek ayrıntılı bir bilgi yazısı hazırladım. Bu konuda ele alacağımız başlıklar şunlar olacak

– Beklenen Elektrik Süpürgesi Özellikleri

elektrikli süpürge tavsiyeleri– Toz Torbalı, Su Filtreli ve Siklon Sistemli Süpürgeler

– Elektrikli Süpürge Filtreleri – Hepa Filtre Nedir?

– Airwat (Hava Emiş Gücü) – watt (Motor gücü) Karışıklığı

– Elektrikli Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

– Elektrikli Süpürge Fiyatları ve Maliyet

Beklenen Elektrik Süpürgesi Özellikleri

Tozu, pislikleri, kırıntıları emerek süpürgenin içine giren havanın, çıkışı da çok önemli. İşte bu hava çıkışında filtre yapma dediğimiz bir kavram karşımıza çıkmaktadır. İyi filtre yapılmadığında alınan tozların bir kısmı süpürgeden çıkan  havayla beraber tekrar ortama yayılacaktır.

İyi bir süpürge aldığımızda ;

 • Evimiz tertemiz olacak ve mis gibi kokacak

 • Mobilyaların üzerinde ve kıyıda köşede ince toz birikmeyecek

 • Astım – alerji vb den kaynaklanan sıkıntılar hissedilmeyecek

 • Kaliteli bir süpürge ile sadece zemin ve halılar değil, yatak, koltuklar ve hatta perdeler temizlenecek

 • Tüm bu temizlik işlemleri kullanıcıyı aşırı yormadan yapılacaktır.

Önemli olan emiş gücü yüksek olan ve bu sayede en inatçı kırıntıları saçları,halının dibindekileri dahi alan bir süpürge olması, bunun yanında aldığı havayı iyi filtre edip hava çıkışında ortama toz, partikül ve kötü koku yaymamasıdır.

Elektrikli süpürge ve parçaları bizzat kullanıcının yönettiği, hareket ettirdiği bir araçtır. Bu nedenle sağlamlık elektrikli süpürgeler için daha da ön plana çıkan bir özelliktir.

Elektrikli süpürge de iş hem yüksek emiş gücünde ve hem de dışarıya temiz hava vererek gerçek temizlik yapan marka ve modeli bulmakta düğümleniyor. Emiş gücünün ilerleyen yıllarda düşmemesi, süpürgenin torba filtre gibi ek masraflar çıkartmaması ve uygun fiyatlı olması tüketicinin aradığı diğer özellikler.

Toz Torbalı – Toz Torbasız – Su Filtreli – Hazneli – Siklonlu

Aslında süpürgelerin aldığı havayı filtre etme  sistemlerine göre  bu üç tür (Toz Torbalı, Su Filtreli ve Siklonlu) ortaya çıkmıştır. Her birinin ayrı ayrı avantaj ve dezavantajı olan  bu üç grup   hakkında bilgi verelim.

Toz Torbalı Süpürgeler

Elektrikli süpürge deyince ilk aklımıza gelen model toz torbalı süpürgedir. Hala piyasada en yaygın olarak kullanılan ve satılan tür budur. Süpürge hava ile çektiği kirleri süpürge borusunun devamındaki bir torbaya alır ve  havayı torbanın gözeneklerinden çıkararak  tahliye eder.

Toz Torbalı Süpürgenin Avantajları

 • Süpürgenin topladığı tozu en hijyenik ve kolay tahliye etme sistemi bu süpürgelerdedir.  Toz torbası dolunca  çok zahmetsizce ve hijyenik bir şekilde yani ortama toz saçılmadan dolu torba çıkarılarak yeni boş torba ile değiştirilir.Yeni model toz torbalarında kilit sistemi de mevcut. Torba süpürgeden çıkarılırken ağzı özel kilit sistemiyle tamamen kapatılır ve ortama hiç toz girmez, kullanıcı tozla hiç muhatap olmaz.

 • Filtrasyon sistemi  toz torbalı süpürgeler de çok iyi  geliştirilebilmektedir. Hem toz torbasını filtreli yapmak mümkün ve hem de yeni nesil hepa filtreler ile son derece hijyenik bir süpürme işlemi yapılabilir.Sadece süpürge işi yapan firmalar ile hepa 14 filtreli toz torbalı elektrikli süpürgeler son derece hijyeniktir.

 • Toz torbalı süpürgeler diğer türlere göre daha sessiz çalışabilme imkanına sahiptir. Piyasadaki en sessiz elektrikli süpürgeler toz torbalı olanlardır. Ses seviyeleri 57 desibele kadar düşerek gece yarısı da ev halkı uyuyorken de çalıştırabilme imkanı sağlamaktadır. Özellikle bebekli aileler için bu sessizlik olayı bir hayli önemlidir.

 • Fiyatı en ucuz elektrikli süpürge grubunu toz torbalı süpürgeler oluşturur.Fiyatları 100 tl civarından başlar ve hepa 14 filtreli modellerde bile 500-700 tl ye kadar ürünleri bulmak mümkündür.

 • Ebatları en makul yani küçük ve hafif süpürgeler de genel olarak toz torbalı olanlardır.Aslında dikey süpürge ve şarjlı süpürgeler daha da hafif ve daha da küçükler ama onlar emiş güçleri yönünden birer ara çözümdür.

 • Kullanımı pratik olması. Özellikle sulu sistem süpürgelerde olduğu gibi zahmetli bir kullanımı yoktur. Tek parça olan bu süpürgelerde  evi temizlemek için süpürge çalıştırılır  ve iş bitince kapatılır. İçini temizleyeyim, tozunu atayım vb. gibi dertleri olmaz. Sadece farklı temizlik alanları için varsa başlık değiştirilir.

Tüm bu nedenlerle piyasada son derece yaygın olan klasik toz torbalı süpürgeler maalesef yeni nesil hijyenik ve titiz temizliği tam olarak yerine getiremiyorlar. Bunun gibi pek çok olumsuz yönleri de vardır.Onlara bakalım;

Toz Torbalı Süpürgenin Olumsuz Yönleri :

 • Toz Kaçırma : Yukarıda avantajlar bölümünde filtrelemeye daha müsait olduğunu söylemiştim. Ancak piyasada satılan süpürgelerin çoğunda ve kullanılanların daha büyük çoğunluğunda durum tam tersi. Bu süpürgeler önden tozları alıp bunların bir kısmını yani ince olanlarını arkadan tekrar geri çıkarıyorlar. Bu durumda evde gerçek temizlik yapılmamış oluyor. Hanımlar, genel misafir kabulünden önce yaptıkları ayrıntılı hazırlık ve genel ev temizliğinde yerleri süpürüp vileda yaparlar. Bundan sonra   ayrıca mobilyaların üstünden, diğer  yerden yüksek alanlarda toz almaları, süpürülmeyen koltuk altlarının, mobilya altlarının toz olması, buraların  sık süpürge ve temizlik yapılan bir evde bile bir parmak toz olması çoğunlukla bu nedenledir.

elektrikli süpürge tavsiyeAstım ve alerji problemi olanlar için de klasik mikro filtreli  toz torbalı süpürgeler uygun değildir. Ortam süpürüldükten sonra havada uçuşan toz parçaları ve gözle görülmeyen şeyler bu insanları fena halde rahatsız etmektedir.

Zaten son dönemde artan süpürge arayışı ve kafa karışıklığı da buradan kaynaklanıyor. Yani eskiden ortamdaki tozları alan bu süpürgeler bize yeterken, şimdi beklentilerin artmasıyla artık çok daha hijyenik temizlik yapan, hiç toz kaçırmayan süpürgeler istiyoruz.

Tabii ki tüm saydığımız bu olumsuzluklar piyasa da yaygın olarak kullanılan klasik  toz torbalı süpürgeler içindir. Hepa 13 , hepa 14 filtreleme sistemi kullanarak daha hijyenik çalışan, süpürgenin hava çıkış bölümünden neredeyse hiç toz- partikül çıkartmayan süpürgeler de artık var. Zaten bu saatten sonra toz torbalı süpürge alınacaksa hepa 13- hepa 14 filtreli olanlar tercih edilmelidir.

 • Emiş Gücü Düşmesi : Bu süpürgelerde emiş gücü hem toz torbası doldukça düşüyor ve hem de yıllar geçtikçe düşüyor. Çünkü süpürgeden çıkan hava zamanla toz torbasının gözeneklerini tozla tıkamaktadır.

Aldığımız toz torbası ile bir iki genel temizlik yaptıktan sonra süpürgenin torbası daha tam dolmadan tozları çekebilme gücü bayağı azalıyor. Mesela toz torbalı süpürgelerin en iddialılarından olan Nilfisk, ürün broşüründe torba boş iken 500 airwat- torba dolu iken ise 350 airwat ; diğer bir modeli için ise torba boş iken 600 airwat, boş iken ise 400 airvwat emiş gücü olduğunu yazıyor. Süpürge firmaları bile toz torbasının dolması ile emiş gücünün düşeceğini kabul ediyor.

İnternet’te kullandığı süpürge ile ilgili görüşlerini yazanların pek çoğu, ilk aldığında çok güçlü bir emiş gücü olan süpürgesinin şimdi yani bir 5-6 yıl sonra bir nefes kadar ancak çektiğini anlatıyor. Genel olarak toz torbalı süpürgelerin zamanla emiş güçlerini kaybettikleri kesin bir gerçek. Sadece toz torbalılar değil piyasadaki elektrikli süpürgelerin büyük  çoğunluğu zamanla emiş güçlerini kaybetmektedir. Bu da aldığımız süpürgenin normalde daha bozulmadan ana işlevini büyük ölçüde kaybetmesi demektir.

 • Yalnızca Kuru Temizleme Yapabilmesi : Toz torbalı süpürgeler ile ıslak zeminler temizlenemez. Islanmış, çay,su vb dökülmüş halılar, banyolar vb temizlenemez. Bunu yapmaya çalıştığımızda süpürge bozulur.

 • Ek maliyet : Toz torbalı süpürgelerde doldukça toz torbası değişimi ve ortalama yılda bir filtre değişimi masrafı vardır. Toz torbasınn hangi sıklıkta değişeceği torbanın büyüklüğüne ( Litre olarak hacmi) ve kullanıcıya bağlıdır

Piyasadaki kullanıcılar 2 litre ve altındaki toz torbalı süpürgeleri için toz torbasının iki ayı bulmadan dolduğunu söylemektedir. Şahsen ben de böyle eski klasik bir toz torbalı süpürge kullanıyorum ve yılda  iki  civarında dörtlü satılan bez torbadan alıyorum.

toz torbalı elektrikli süpürgetorba tanesi için 5-10 tl

4-5 li bir arada paketi için 20-30 tl

Filtre için ise 30-60 tl lik bir ek masraftan bahsedebiliriz.

Bu durumda bu süpürgelerin normalde yıllık 60- 100 tl lik bir ek masrafı olur ki bu rakamı yıllar ile çarpınca 10  yılda iyi bir yeni süpürge parası etmektedir.

Torba büyüklüğü 3 litre ve 5 litre olan toz torbaları ise 4- 6 ay kadar gitmektedir. bu durumda da yılda 2-3 torba değişimi gerekmektedir. Nereden bakılırsa bakılsın toz torbalı süpürgelerde  torba ve filtre masrafı vardır.

Su Filtreli Süpürgeler

Su filtreli süpürgelerin üretimi yetmiş yıl kadar öncesine dayanır. Ülkemizde toz torbalı süpürgelerin ince tozları ortama yayması  ve bundan rahatsızlıkların artması üzerine yaygınlaşan gruptur. Ülkemizde son 5 yılda yaygınlaşmaya başladığını ve yerli bir üreticinin (Arnica Bora) etkisi ile son iki üç yılda mantar gibi yayıldığını söylemek mümkün.

Dünya çapında bilinen ve çok pahalı bir marka bu işi 60-70 yıl önce başlattı. “Islanan toz uçmaz” sloganı ile bu işe başladı. Süpürge fiyatı çok pahalı olduğu için yaygınlaşmadı. Ülkemizde ise Amerikalı markanın bir benzeri olan İhlas Cleanmax bu alanda yaygın olarak kullanılmakta.

İyi bir su filtrasyonlu süpürgenin en önemli iki iddiası :

1- Tüm tozları- miteleri ( maytları) akarları vb temizlemesi. Halı yatak, koltuk yastık perde vb temizlemesidir. Özellikle yatak üstünde ve koltuklardaki insan deri döküntülerini temizleyebilmesi önemli bir başarıdır.

2- havayı ( havadaki tozları ) temizleyebilmesidir.

Su filtreli süpürgeler daha büyük yapılıdır. Su bölmesi vb derken daha detaylı görünür. Her temizlikten sonra kirlenen suyu ve içindekileri boşaltmak ve su tankını hijyenik olarak temizlemek gerekir. Aksi taktirde nemli ve mikroplu ortamda hem bakteri üremesi olur ve hem de çok kötü koku oluşur.

Şimdi su filtreli süpürgelerin olumlu ve olumsuz yönlerini ayrı ayrı maddeler halinde açıklayayım.

Su Filtreli Süpürgenin Avantajları  :

 • Kirleri, mikropları Suya Hapsetme :

toz torbasız elektrikli süpürgeZaten Temel tercih sebebi de budur. Bu sistemi ilk bulan markanın sloganı da ” ıslanan toz uçmaz” şeklindedir.

Gerçekten de bir yerde temizlik yaparken ortamı tozutmamak, tozları havalandırıp  her yere saçmamak için başvurulan yöntem su ve nem dir. Mesela mobilya ve eşyaların üzerindeki tozlar kuru bezle değil nemli bir bezle alınır. Sınıf, kapalı oto park, boş  depo ve benzeri bir boş alan çalı süpürgesi ya da fırça ile süpürülecek ise yerdeki tozlar havaya kalkmasın diye yerler önce biraz ıslatılır.

Bilinmesi gereken önemli bir husus ta tek başına kiri suya hapsetmenin filtreleme için yeterli olmayacağıdır. Bu süpürgelerde filtreleme için ayrıca Seperatör (Ayrıştırıcı) gerekir. Zaten iddialı olarak satılan su sistemli süpürgeler de -ki onlar kendilerine temizlik robotu diyorlar- seperatör bulunmaktadır.

Toz torbalı süpürgeler ile tozları boru ile alıp ince olanlarını arkadan verme olayının bunlarda olmadığı düşünülmektedir. Toz torbalı süpürgelerin hava çıkışından ne kadar toz kaçırdığı ( klasik filtreli olanlar daha çok) karanlık ortamda süpürge çalıştırılıp özel bir lamba ile net olarak görünmektedir.

Aslında klasik bir su filtreli süpürge çalıştırıldığında da bu karanlıkta süpürge hava çıkışına tutulan özel lamba ile durumu görmek lazım.

Bu konuda  ilginç ama bir gerçekte şu : Tozların suya hapsedilmesinin bir olumlu yönü de temizliği yapan kişi su haznesini dökerken, filtreleri temizlerken süpürdüğü halıdan ortamdan çıkan şeyleri  görüyor ve “Vay be  bu kadar kirden, saçtan, vb bizi kurtardı” diye  rahatlıyor. Yani psikolojik olarak ta olumlu bir his uyandırıyor kullanıcı da.

 • Havayı Temizleme Özelliği :

Bu olay nasıl gerçekleşiyor onu incelemek lazım. Yani İhlas ceanmax ve Rainbow havayı temizlerken, havaya tutulduğunda havadaki tozları alabilirken, klasik bir torbalı süpürge ya da Dyson Nilfisk gibi süpürgeler neden havayı temizleyemiyor, yerdekileri çekebilen bir süpürge havadaki tozları neden alamıyor bu durum gerçek mi araştırmak gerekir.

Normalde filtrelemesi iyi olan, yani hava çıkış bölmesinden toz, bakteri ve hatta mikron büyüklüğünde dahi parça kaçırmayan her süpürge otomatik olarak havayı da temizler. Mesela Dyson süpürgeler süpürgenin hava çıkış kısmından ortamdaki havadan ortalama 150 kat daha temiz bir hava çıktığını iddia etmektedir.Yani iyi filtreli bir süpürge zaten havada toz bırakmaz ve düzenli aralıklarla  temizlik yapıldığında süpürgeyi havaya tutmaya bile gerek olmaz.

Güneşli bir havada gündüz vakti güneş vuran pencereden odada havada   uçuşan toz ve parçacıkların büyük bir kısmı görülmektedir. Elimizdeki elektrikli süpürgeyi havaya doğru tutarsak süpürgenin bunları kısmen çekebildiği de rahatlıkla gözlemlenebilir. Ancak Eski ve emiş gücü vasat bir süpürge ile bunu tam olarak başaramayız. Su filtreli ihlas Cleanmaz ve Rainbow ise süpürgenin sadece hava temizleme özelliğini çalıştırarak bunu yapıyor yada yaptığını iddia ediyor. Yani iyi bir su filtreli süpürge hava temizleme özelliği ile piyasada satılan hava temizleme cihazlarının görevini yapar.

 • Islak temizlik yapabilme:

Sulu süpürgelerle yalnızca kuru zeminleri değil hem ıslak zeminleri temizler ve hem de halı yıkamak gibi farklı görevleri yerine getirebilir.Bu durum bize evde korkmadan daha kolay süpürme imkanı verir. Özellikle misafir gelmeden önce yapılan genel ev temizliğinde banyo başta olmak üzere ıslanmış alanlardaki kirleri de temizleme ihtiyacı doğuyor.

 • Halı Yıkama Özelliği:

Halı yıkayabilme özelliği tabii ki tüm sulu sistem süpürgeler için geçerli değildir. Bizim eve gelen sulu süpürge tanıtan elemanlara bu süpürge ile şimdi süpürdüğümüz halı üzerinde halı yıkama özelliğini de gösterebilir misiniz?  diye sorduğumda bana verdiği cevap şu şekildeydi. : ” Halınızı bu süpürge ile en az 60 gün süpürmeli ve boşaltılan suyun dup duru çıktığını görmelisiniz. Ondan sonra halı yıkama özelliğini kullanabilirsiniz. ” Bu durumda halı yıkama özelliğinin pek te fonksiyonel olmadığı anlaşılıyor.

 • Çok Fonksiyonlu Olmaları ( Temizlik Robotu) :

sulu sistem halı yıkama makinesiBu avantaj başlığı biraz da gerçek avantajdan ziyade pazarlama argümanıdır. Yani bu süpürgeleri ( İhlas cleanmax, Libelle, Rainbow gibi) genelde evlere gelip tanıtırlar. Mesela ihlas temizlik robotu için bizim eve ve akrabaların evine gelen tanıtım elemanları altı ayrı süpürge den bahsediyormuş gibi bir tanıtım yaptılar. Bunlar: 1- Süpürge, 2- Halı dövücü, 3- Parfümleme, 4- Vakumlama, 5- Hava temizleme 6- Diğer aparatları ile perde yatak koltuk vb temizleme özelliği. Bu sayılanlardan sadece parfümleme yani suya katılan parfüm kolonya vb nin  kokusunun süpürgenin hava çıkışından ortama yayılması toz torbalı ve siklonik süpürgelerde uygulanamayacak bir özelliktir. Diğerleri ise tanıtımın abartılması ve göz boyayıcı hale gelmesidir.

 • Ek Masraf Gerekmemesi:

Toz torbası kullanılmadığı için masrafı yoktur.

Su Filtreli Süpürge Olumsuz Yönleri :

 • Kullanım Zorluğu (Her Temizlikten Sonra Suyunu Boşaltma ):

Nasıl torbalı süpürgelerin sıkıntısı toz kaçırma ve ek masraf, siklonik olanları toz boşaltma derdi ise bu süpürgelerin de en büyük derdi ise süpürme işleminin uğraştırıcı olması ve ağır hantal yapılarıdır.

Bir sulu sistem süpürge kullanılmadan önce su tankı işaretli yerine kadar ( genelde yarısı kadar) su ile doldurulmalı ve süpürgenin içine yerleştirilip süpürge kullanıma hazır hale getirilmelidir. Bu işlem o kadar uzun sürmez ve zahmetli değildir. Süpürme işlemi bittikten sonra ise asıl zorluk başlıyor. Mutlaka su haznesinin çıkarılması, içindeki halı havı, toz ve saçların klozete yada tuvalete dökülmesi gerekir. Lavaboya dökemeyiz çünkü lavaboyu tıkar. Üstelik su haznesi ve onun boru girişi, filtre kısmı vb içinde kalan pisliklerin ayrıca temizlenmesi gerekir. Suya biriken pisliklerin sadece dökülmesi yetmez. Su haznesi ve ek parçalarının bir güzel yıkanması gerekir. Yıkandıktan sonra da kurumaya bırakılmalıdır. Bu işlem de 5- 10 dakika da rahatlıkla bitirilir.

Günümüz rahat hayata alışan ve zahmete katlanamayan modern insanlar için bunlar oldukça ek külfettir. Çünkü günlük hayatımızı zahmetten kurtarmak için her türlü teknolojik rahatlık sağlanırken mesela çamaşır kurutma makineleri bile yaygınlaşırken hem süpürge yapmak ve hem de sonrasında zahmetlice süpürgeyi temizlemek zor olsa gerek. Benim için sorun değil ben zahmetten kaçınmam ve her süpürme işleminden sonra bunları özenle yaparım diyorsanız kesinlikle hiç bir sorun yok.

Gerçekten de bir sulu sistem süpürge almaktan vazgeçenlerin en önemli  nedeni zahmeti ve iriliğidir. Çevremde bu sistem süpürge kullanan 6-7 arkadaşa baktığımda yarısı süpürgesinden gayet memnunken ve şiddetle kullandığı süpürgesini tavsiye ederken yarısı da kullanımının çok zahmetli olduğunu itiraf etmektedir. İnternette kullanıcı görüşlerinde de aynı durum söz konusu. Bazı kullanıcılar ellerindeki iki bin liralık ya da 8-9 bin liralık süpürgenin çok az kullanıldığını veyahut depoya kaldırıldığını, onun yerine pratik bir süpürge ile ev temizliğini yaptıklarını yazmaktadır. Elindeki Temizlik robotu süpürgesini ısrarla savunan yakın arkadaşımın bile evine misafir olduğumda ayrıca dik kullanılan pratik bir süpürge aldığını gördüm.

 • İri ve Hantal Yapı:

Toz torbalı süpürgelere göre çok daha iri ve hantal yapıları var. Günümüz yeni yaygınlaşan ve ucuz fiyatlı olanları biraz daha küçük ebatlı ama yine de  toz torbalı süpürgeler kadar pratik değiller. İnsanlar günümüzde normal toz torbalı süpürgeleri bile iri bulup onun yerine dikey süpüren daha pratik kullanımlı süpürgeleri tercih ediyorlar.

Bir arkadaşım benden tozlara alerjisi olan eşi için hijyenik bir süpürge araştırmamı istemişti. Bende önce bu sulu sistem süpürgelere baktım ama arkadaşın eşi oldukça narin bir bayandı ve ben o hantal süpürgeleri kullanamam dedi.

 • Gürültülü Çalışmaları :

Bu problem hem su filtreli  süpürgeler için ve hem de siklonik süpürgeler için geçerlidir. Ben henüz sessiz çalışan bir sulu süpürgeye rastlamadım. Özellikle pahalı ve iddialı olan iki marka yani ihlas ve Rainbow resmen uçak motoru gibi ses çıkartmakta. Bu anlamda yeni model toz torbalı süpürgelerle yapılabilen gece yarısı, birisi uyurken diğer yan odanın temizliği ve bebekli evlerde korkmadan süpürge yapma işlemi bu süpürgelerle kesinlikle yapılamaz.

 • Yüksek Fiyat :

İlk çıkan ve yaygınlaşan sulu süpürgeler çok pahalı idi. Şu anda hem beyaz eşya markaları ve hem de pek çok süpürge markası sulu sistem süpürge üretmeye başladı. Fiyatları 250-400 tl aralığında süpürgeler yaygın. Yine de fiyatları toz torbalı süpürgelerden pahalı diyebiliriz.

Siklonik  Süpürgeler

dyson toz torbasız süpürgeİşte son teknoloji süpürgeler karşınızda. En yeni yöntem süpürgeler siklonik süpürgelerdir. Torbasız süpürgeler en eskisi olsa da siklon sistemi ile çalışan süpürge teknolojisi bir hayli yeni sayılır.

Siklon Sistemi Nedir nasıl Çalışır? : Toz hazneli siklon teknoloji, elektrik süpürgesinin haznesine giren havayı yüksek hızda döndürerek içeriğindeki tozların merkezkaç kuvveti ile arıtılması mantığı ile çalışır. Yani bu bir hava ile ayrıştırma-separatör- sistemidir. Bazı üst düzey süpürgeler iç içe üç adet ayrıştırıcı kullanıp küf, bakteri ve polenleri dahi havadan ayrıştırarak çok iyi bir filtreleme sağlar.

Siklonik süpürgede de sulu sistemde olduğu gibi öncü bir marka vardır. Ünlü bir İngiliz markası (Dyson) kendi boya atölyesindeki hava filtrelerinin sürekli tozla tıkandığını görünce bu sorunun çözümü için siklon teknolojisini kullandı. Sonra bu sistemi elektrikli süpürgeye uyguladı.

Dyson’un bulduğu ve patentini aldığı bu sistem yani havanın yüksek hızda dönmesiyle oluşan filtreleme yöntemi günümüzde çoğu beyaz eşya markası tarafından da kullanılmaktadır.

Siklonlu süpürgelerde tozlar torba ve su  yerine bu sefer haznenin içine toplanır. İyi bir siklonik süpürgenin çok iyi filtreleme yaptığının kesin bir gerçek olduğu bilinmesi gereken bir bilgidir. Ancak nasıl torbalı süpürgelerde ek maliyet ve tıkanma, sulu sistemlerde süpürge sonrası temizlik ve hantallık varsa bu süpürgelerin dezavantajı da haznesini boşaltmadır.

Bu süpürgelerin en avantajlı yanları ; iyi filtreleme sistemleri, düşmeyen sabit emiş güçleri ve ek masraf gerektirmemeleridir. Olumsuzlukları ise hazne boşaltırken ortama toz yayılması riski, yüksek sesi ve yüksek fiyatlarıdır.

Şimdi siklon süpürgelerin olumlu ve olumsuz yanlarını maddeler halinde ele alalım.

Siklonik Süpürge Avantajları :

 • Siklon Teknolojisi ile Filtrelerin Tıkanmaması:

Bu süpürgelerin üretilme amacı ve yaygınlaşma nedeni de budur zaten. Klasik toz torbalı süpürgelerdeki gözeneklerin tıkanması sorununa getirilen bu çözüm başarılı olmuş ve yaygınlaşmıştır. yüksek bir hızla dönen hava merkezkaç kuvveti oluşturarak tozu havadan ayrıştırarak süpürgeden çıkan havanın temiz bir şekilde çıkması sağlanır.

Tekrarlamak gerekirse günümüzde iyi bir siklonik süpürgenin gerçek hijyenik temizlik yaptığı kesin bir gerçektir.

 • Torba Masrafı, Filtre Masrafı Olmaması:

Bu süpürgelerin en önemli avantajlarından birisidir. Süpürgeyi bir defa alıp bir daha arkana bakmamak tabiiki aranan bir özellik. Şunu da belirtmek gerekir ki, özellikle filtre masrafının alacağımız hazneli süpürgede olup olmayacağını almadan önce dikkatlice araştırmak gerekir.

 • Çok Yüksek Emiş Gücü ve Emiş Gücü Düşmemesi :

Günümüzde dünya çapında ünlü  markalar gerçekten çok yüksek emiş gücüne sahip  siklon süpürge üretmektedir. İnternette yorum yapan arkadaşlar da kendi çevremde bu süpürgelerden kullanan arkadaşlar da süpürgelerini 5 adet güç kademesinden ancak 3. kademede kullanabildiklerini, süpürgenin çok güçlü bir emişi olduğunu belirtiyorlar. günümüzde 400-600 airwat emiş gücünde siklon filtreli süpürgeler yaygındır.

Aslında toz torbalı süpürgelerde de özellikle Nilfisk, Miele gibi markalarda 400-600 airvatlık emiş gücü vardır. Ancak torbalı süpürgelerde emiş gücü düşmesi olduğunu yukarıda anlatmıştık.

Bunların yanında yüksek ses, yüksek fiyat, ve hazne boşaltırken ortalığı toz kaplaması gibi olumsuz yönlerini de saymak gerekir. Şimdi buları tek tek açıklayalım.

Siklonik Süpürge Olumsuz Yönleri :

 • Hazne Boşatma Problemi:

siklon teknolojisi dyson markaBir siklonik süpürge almaktan vazgeçenlerin iki temel nedeni vardır. 1- Hazne boşaltırken tozların saçılması. 2- Yüksek fiyatları.

Benimde bir siklon filtre teknolojisine sahip süpürge alıp almamakta karasız kalmamda temel neden hazne boşaltma olayıdır. Haznenin pratik boşaltılması ile ilgili yeni teknik gelişmeler vardır. Tek bir işlemle saniyeler içinde bu işlem yapılabiliyor. Hazneler pratik olarak süpürgeden ayrılıp ağzına çöp torbaları geçirilerek tozların uçuşması engellenmeye çalışılıyor. Haznenin dibindeki tozların çıkması için sallanması gerekiyor ve nemli bir bezle silinmesi şart. Tüm bunlar toza çok alerjisi olan kişiler için düşünülmesi gereken bir durumdur.

Siklon sistemli süpürge kullananlarında bir kısmı internette yaptığı yorumlarda haznenin boşaltılması ile ilgili olarak: “can sıkıcı, gıcık, sinir bozucu” gibi ifadeler kullanmaktadır. Bunun nedeni haznenin sadece bir tuşla tamamen boşalmaması, dibindeki toz yığınını dökmek için sallamak vb gerekmesidir.

 • Yüksek Sesi;

Bu grup süpürgeler  içinde sesi az çıkanı yoktur. Teknolojinin gelişmesi ile sesleri eskisi kadar korkutucu değiller. Siklon süpürgelerin yine de su filtreli olanlardan daha sessiz olduklarını söyleyebiliriz.

 • Yüksek Fiyat :

İyi bir siklonik süpürge alayım diyorsanız elinizdeki klasik süpürgenin 3-5 katı bir fiyatı vermeniz gerekiyor. Piyasada çok ilgi gören marka ve modeller 1500 tl gibi çok yüksek fiyatlı.

Elektrik Süpürge Filtreleri

Yeni bir elektrikli süpürge alacaksak öncelikle iki duruma bakarız. 1- Yüksek emiş gücü. 2- İyi filtreleme sistemi. Filtreleme olayı süpürgede çok önemlidir. Gerçek temizlik yapmamızı sağlar.

Hepa Filtre :

 • Hepa Filtre Nedir:

Elektrikli süpürge hepa filtresiHepa  kelimesi inigilizce : High Efficiency Particulate Arrestin sözcüklerinin kısaltmasıdır. Türkçesi : Yüksek Düzeyde Partikül Yakalayıcı Filtre  demektir. Burada partikül kelimesi ise mümkün olan en küçük parçacık demektir.

Hepa filtreler partiküllerin  (kısaca süpürgeden kaçabilecek tozların diyelim) % 85 ile % 99,995 una kadarını  yakalayabilir. Bu da 0,3 mikrona kadar tozların yakalanması demektir. Bu  arada bir mikrometre bir  milimetrenin binde biridir. Yani bin mikron bir milim etmektedir.

 • Hepa Filtre Performansı

Hepa filtreler Hepa 10,11, 12,13,14 gibi tozu tutma seviyelerine göre sıralanır. Bunların yeteneklerini şöyle sıralayabiliriz.

Diyelim ki mikro filtreli bir süpürge arkasından 100.000 adet partikül çıkarıyor.

-HEPA 10 = 100.000 adet partikülde 15.000 adetini  çıkartır.               % 85’ini tutar.

-HEPA 11 = 100.000 adet partikülde 5.000 adetini  çıkartır.                %95’ini tutar.

-HEPA 12 = 100.000 adet partikülde 500 adetini  çıkartır.                   % 99,5’ini tutar.

-HEPA 13 = 100.000 adet partikülde 50 adetini  çıkartır.                     %99,95′,ni tutar.

-HEPA 14 = 100.000 adet partikülde 5 adetini egsozdan çıkartır.         %99,995’ini tutar.

%99,97 oranına sahip olan filtrelere True Hepa (Gerçek Hepa) filtre denir. Bu oranın biraz altında kalanlarına ise Hepa filtre denir. En az %99,999 filtreleme oranına sahip olan filtrelere ise ULPA filtre denir.

Hepa 14 filtrelerden daha iyileri Ulpa filtrelerdir. Kısaca 0,3 mikrona kadar tozları hepa filtreler havadan arındırırken 0,3 mikrondan küçük olanları ise Ulpa filtreler arıtabilmektedir. Ulpa filtrelerin sadece sağlık alanında (ameliyathane, streril oda vb…) kullanıldığını da ayrıca belirtelim.

 • Filtreleme performansları – Çalışma Performansları

Hepa filtreler kullanıldıkça zaman içerisinde filtreleme performanslarından hiç bir şey kaybetmezler aksine filtre kullanıldıkça filtreleme performansı artar, yani sizler her zaman için hepa filtrelerin filtreleme performasına güvenebilirsiniz (örneğin %99 bir hepa filtre kullanıldıkça %99,97’ye veya daha yukarıya çıkar).

Hepa filtreler değişebilen filtreler ( kullan at) ve yıkanabilen hepa filtreler olarak ikiye ayrılır. Kullan at olanların genelde yılda bir değişmesi gerekir. Yıkanabilenler ise 3-4 ayda bir yıkanmalıdır.

Kullan at süpürgelerin her yıl ek masraf getireceğini unutmayalım.

Günümüz elektrik süpürgelerinde genel olarak kaset tipi hepa filtreler kullanılır.

 • Hepa Filtrelerin Faydaları :

0,3 mikrona kadar yapılan bu filtreleme işlemi evde gerçek temizliği sağlarken özellikle astım ve alerji rahatsızlığı olanlar için en iyi elektrikli süpürge çözümü olacaktır.

Aktif karbon Filtre

Aktif karbon filtrenin gaz moleküllerini yakalama ve tutma özelliği vardır. Aktif karbon filtrenin yüzeyi milyonlarca ufak gözenekten oluşmaktadır. Bu gözenekler sayesinde bir çok koku yayan zehirli gazlar yakalanır. Aktif karbon filtreler kullanıldığı ortam havası kirliliğine ve kullanım sıklığına bağlı olarak değişmelidir. Aktif karbon filtre kullanılan süpürgeler ortamdaki kokuyu da arındırabilir.

Airwat – Motor Gücü karışıklığı:

Motor Gücü: Süpürgenin ne kadar elektrik çektiğini gösteren değer desek yanlış olmaz. Maalesef  çoğu müşteri doğrudan watı yüksek süpürgenin daha güçlü olduğu ve daha yüksek emiş gücüne sahip olduğu inancında.

2000 watlık bir klasik süpürge 180 airwat çekim gücüne sahipken, 1250 watlık başka  bir süpürgenin 500 airvat emiş gücü var. Yani her zaman motor gücü ile emiş gücü aynı oranda yüksek olmuyor.

Airwat : Süpürgenin hava çekebilme gücünü ( Emiş gücü ) gösteren temel değerdir. Eğer tüm toz ve kirleri rahatça çekebilecek güçlü bir elektrikli süpürge arıyorsak airwat gücüne bakmalıyız.

300-600 airwat aralığında bir süpürge yeterince güçlü demektir. Aşırı güçlü bir süpürge zemine ya da halıya yapışır ve süpürme işlemi  zorlaşır. Hem çok güçlü ve hem de turbo başlıklı bir süpürge ise halılarda derinlemesine temizlik için idealdir. Çünkü fırçası dönen turbo başlık süpürgenin kolay yürümesini sağlar.

Süpürgenin içine ne kadar hava çektiği de bu konuda önemli bir göstergedir. Buna hava Debisi denir. Litre/saniye cinsinden belirtilir. İyi bir süpürgede hava debisi Hortum ucunda 40 Litre/ saniye ve üzerinde olmalıdır.

Elektrikli Süpürge Yedek Parçaları ve Fiyatları

Toz Torbası

Torbalı süpürgelerde kullanılır. 1,5 litre büyüklükten 5 litre büyüklüğe kadar değişir.ne kadar büyük ise o derece seyrek değişir. bu nedenle büyük olanları daha avantajlıdır.

Bez torbalar  kağıt torbalardan daha kaliteli ve sağlamdır. Toz torbaları da filtreleme görevi yapar. o nedenle kaliteli torba kullanan süpürgeyi tercih etmeliyiz. Toz torbasının ağzında da kilit sistemi olmalıdır. Bu sayede dolu torbayı süpürgeden çıkarırken tozla hiç muhatap olmayız.

Hepa Filtre

Toz torbalı, sulu ve hazneli ( siklon teknolojisini kullanan) süpürgelerin hepsinde kullanılır.

Kaset tipi, silindirik hepa filtreler ile aktif karbon filtreler mevcuttur.

hepa filtrelerin yüzey alanı ne kadar geniş ise verimi de o kadar yüksek demektir. hepa 10, 11, 12, 13, 14 filtrele mevcuttur. Yukarıda bunların ayrıntılarından bahsedilmişti. Hepa 14 filtrenin hava temizleme cihazı kadar temiz hava çıkardığını söylemek mümkün.

Hepa 10 filtreyi hemen hemen tüm süpürge markaları kullanabilmektedir. hepa 11, ve hepa 12 için ise tüm ünlü markalar kullanabilmektedir diyebiliriz.

Gerçekçi bir filtre işlemi yapabilen hepa 13 ve hepa 14’e gelince ; Nilfisk Extreme serisi tüm modellerde ( Extreme Eco, Extreme Complete gibi)  hepa 14 filtre kullanılmaktadır. Miele de Hepa 14 filtreli süpürgeler mevcuttur.

Turbo Başlık: (Turbo Fırça -Halı Dövücü) 

motorlu fırçaSüpürge ile derinlemesine temizlik yapmak ve özellikle halıların diplerindeki saç, kıl tüy vb yi almak için tercih edilen önemli bir parçadır. Titiz bir temizlik için şarttır. Bu nedenle kullanımı hızla artıyor.

Turbo başlık  kendi çevresinde dönen bir fırçadan oluşur. Bu fırça hızla dönerek halının içine işler. Fırça kulları sayesi ile de saçları tüyleri vb toplar. Genelde hava gücü ile dönen bu fırçalar emiş gücü bir süpürgenin halıya yapışıp kalmasını da engelleyerek süpürgenin rahat hareketini sağlar. Koltuklar, yatak döşek te bu başlıkla daha etkili süpürülür. Çünkü dönen fırça darbeli (vurarak) daha etkili bir süpürme imkanı sağlar.

Turbo başlık için markalar kendileri farklı isimler de kullanmaktadır. Fırçalı  türbin başlık, turbo nozul gibi.

Turbo başlıklar vakum ( hava) ile çalışanlar ve ayrıca elektrik gücü ile çalışanlar olarak ikiye ayrılır. Piyasa da vakum ile çalışanlar daha yaygındır. Sadece hava gücünün yetersiz olacağını düşünüyordum ama kullanan arkadaşlardaki denemelerim ve ve mağazadaki denemelerim bu fikrimin yersiz ve abartılı olduğunu gösterdi. İhlas Cleanmax , Dyson Dikey süpürge modelleri ve Lg de elektrik gücü ile çalışan turbo fırçalar mevcuttur. Bazı vakum gücü ile çalışan turbo fırça kullanan süpürgeler, hakikaten görevini tam olarak yapamıyor. Böyle üç tane farklı marka süpürgeyi ben komşulardan alarak evimde denedim. Süpürgeyi halıya sürtme ile fırça dönüşü hemen duruyor. Yani fırçanın hızlı dönmesi ve güçlü olması gerekir. Turbo fırçanın dakikada ne kadar döndüğü önemlidir. Mesela İhlasın elektrikli halı dövücüsü fırçasını dakikada 2700 tur döndürürken, Dyson’un DC 37 Animal Turbine modelindeki başlıkta ise fırça dakikada 2400 tur dönüyor.

Bir de tüm marka ve modellere uyabilen Universal Turbo Başlıklar bulunmaktadır. 

Bu fırçaların fiyatları da oldukça makul.

Süpürgede turbo fırça mutlaka gerekir mi? Bence gerekir. Eskiden annelerimiz yılda bir iki kez halıları çıkarır ve boş bir arsada asarak bir güzel çırpar, hatta halının arkasından sopa benzeri (halı dövücü) şeyle vurarak içindeki tüm tozları çıkarırmış. Günümüzde bu görevi turbo fırçalar yapmaktadır.

Bunların bir de tekstil ve küçük alanlar için mini turbo başlığı bulunmaktır.

Diğer Parçalar

Diğer parçalar hakkında da kısa kısa bilgi verelim.

Küçük Başlıklar: Bunlar dar alanlara girebilen, petek arkası, perde yüzeyi, koltuk altı gibi alanlarda kullanılan başlıklardır. Markadan markaya değişen çok fazla çeşitleri vardır.

Sert Zemin Başlığı: Zemindeki inatçı kirleri almak için kullanılan sert kıllı fırçalardır.

Hayvan Tüyleri İçin Başlık: Köpeklerin sırtını süpürmek için kullanılır.

Bunların yanında motor öncesi filtre, üçgen başlık, çekçek vb… gibi daha birçok süpürge aksesuarı mevcuttur.

Elektrikli Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

Şimdi gelelim işin sonuna. Tüm bu bilgilerden sonra tüketici nelere dikkat edecek. Bunları da alt başlıklar halinde aktarayım.

İhtiyaçlarımızı ve Önceliklerimizi Belirleyelim

Bir süpürge almadan önce, öncelikli amaçlarımızı ve acil ihtiyaçlarımızı belirlemeliyiz. bu ihtiyaçların neler olabileceği ve nasıl davranılabileceği ile ilgili ihtimalleri ayrı ayrı değerlendirelim.

 • Astım – Alerji Problemi Var: Böyle bir problem var ise hepa 13 – hepa 14 filtreli toz torbalı süpürge ya da çok kaliteli bir siklonik süpürge alınmalıdır. Çok kaliteli su sistemli süpürge de olabilir. Ancak hangisi olursa olsun astım ve alerjisi olanlar süpürgede en çok filtre olayına dikkat etmelidir.Süpürgenin uluslar arası alerji sertifikasına da bakmak gerekir.
 • Evimde Derinlemesine Temizlik İstiyorum: Emiş gücü yüksek bir süpürge olmalıdır. Bunun yanında gerçek bir temizlik için yine ya hepa 13, hepa 14 filtre ya da çok kaliteli güçlü bir siklon süpürge olmalıdır. Gerçek bir temizlik için kaliteli turbo başlık (halı dövücü) şarttır.
 • Süpürge İşlemini Kendimi Çok Yormadan Zahmetsizce Yapayım: Bu durumda su sistemli süpürge almak doğru değildir.Hazne boşaltma da zahmet sayılıyorsa geriye kaliteli bir toz torbalı süpürge kalır.  Emiş gücü zayıf, ya da halıya yapışıp kalan, süpürürken eğilmekten insanın belini ağrıtan süpürgeler de tercih edilmez. Bu gruptaki müşteriler biraz paraya kıyıp işi sadece süpürge olan markalara yönelmelidir.
 • Bir Kere Alayım İyi ve Sonradan Masraf Çıkartmayan Bir Süpürge Olsun: Kaliteli bir siklonik süpürge bu durumda en iyi elektrikli süpürge olacaktır. Biraz paraya kıyıp iyisi alınmalıdır. Çok sağlam olan ve torba, filtre masrafı çıkartmayan bu süpürgeler 10 yılda 600-1000 tl lik ek masraftan müşteriyi kurtarır.
 • Bütçem Kısıtlı: 250-350 tl ye yerli su filtreli süpürge alınabilir. 400-550 tl ye hepa 13-hepa 14 filtreli toz torbalı olanlar alınabilir. Bütçe kısıtlı da olsa klasik filtresiz süpürgeler tercih edilmemelidir. 

Genel Elektrikli Süpürge Tavsiyeleri :

 • İşi Sadece Süpürge Olan Markalar Tercih Nedenidir: Çay Rize’den, baklava Antep’ten fotoğraf makinesi Canon – Nikon’dan süpürge de profesyonel olarak dünya çapında süpürge satan markalardan tercih edilmelidir bence. Tabi bu tercihi yaparken bütçemizde belirleyicidir.
 • Beş Yıl Garanti kendine Güvenin Göstergesi: Bu süpürgeler kaliteli ve sağlam olduklarını da açıkça göstermektedir.
 • Süpürgeye O kadar Para Verilir mi Demeyin: Piyasa da 100-200 tl ye satılan niteliksiz süpürgelerle aslında büyük tozları alan bunların incelerini eve tekrar geri veren bir süpürge almış oluyoruz. Bu durumda ; ev tozdan hiç kurtulmuyor, bizim fark etmediğimiz bir koku ortamdan hiç eksik olmuyor ve toz eleme cihazı almış oluyoruz. Bence bir evde temizlik çok önemlidir. 100 tlye süpürge satılırken 500-1500 tl verilir mi? diye insan düşünüyor ama 100 tl lik olanın işini hakkıyla yapmadığını da bilmek gerekir.
 • Her Hepa Filtreli Süpürge Hijyenik Süpürge Yapmaz: Hem sadece hepa filtre yazılıp türü belirtilmediğinden böyle oluyor ve hem de kaliteli bir markanın hepa 12 si ile tersi bir markanın hepa 12 filtresi aynı olmuyor. Yani Hepa 12 var hepa 12 var.
 • En İyisi Kullanan Arkadaşında ya da Mağazada Deneyip İnceleyip Almak: Kağıt üzerindeki değerler insanı çoğunlukla yanıltır.
 • Süpürgenin Sağlamlığı, Çıkaracağı Masraf da Hesaplanmalı: Kullanan kişilerin yorumları da dikkate alınarak rahat 10-15 yıl dayanan, torba, filtre gibi masraflar çıkartmayan bir süpürgeye 500 tl fazla vermek aslında daha karlıdır.
 • İnternetteki Test Videoları Yanıltıcıdır:  O videolarda videoyu hangi firma hazırlıyorsa o kazanıyor. Tabi ki tarafsız videolar da vardır. Bizi bilgilendirir. Ancak sadece bu videolara göre karar verilmemelidir.
 • Aktif Karbon Filtre, Koldan Kumanda, Borunun Sapının Ayarlanması Gibi Özellikler Dikkate Alınmalıdır: Gereksiz yere enerji harcamamak için koldan ayarlar gereklidir. Kullanıcının boy uzunluğuna göre ayarlayabilmek  için boru uzunluğunun kolayca ayarlanabilmesi gibi konuları dikkate almak gerekir.
 • Evde Tanıtım Yapılırken Dikkat Edilmeli: Abartılı özellik ve fonksiyon ifadelerine, verilen sözlere ve aşırı yüksek fiyata dikkat edilmelidir.
 • Gerçek Kullanıcı Yorumları En Doğru Bilgiyi Verir: Bunların tarafsız olanları gerçekten çok faydalı bilgiler veriyor. Yoksa satın aldığı ürünü üretenden çok savunan fanatik yorumlara bakmamak gerekir.

Sağlamlık

Elektrik süpürgesi tıpkı elektrikli mutfak aletleri gibi bizzat kullanıcının çalıştırıp hareket ettirdiği bir cihaz. Bu nedenle sağlamlığı süpürge için önemli.Bu konuda bize ürünü mağazada yüzeysel inceleme dışında iki unsur bilgi verir. bunlar ; 1- Ürünün garanti süresi, 2- Kullanıcı yorumları.

Sağlamlığı ile övünen bir markaya 1500 tl  ödeyen  kardeşim, ilk görüşte elindeki ürünün 5 yıldan sonra dağılacağını düşünüyordu. Şu anda ise süpürgesinin hakikaten çok sağlam parçalardan oluştuğunu söylüyor.

Elektrikli Süpürge Fiyatları ve Maliyet

Süpürge fiyatlarını gruplara göre şöyle sıralayalım;

 • Özelliksiz toz torbalı süpürgeler 100 tl ile 200 tl fiyat aralığında satılıyor. İndirim süpermarketlerin kampanyalarında bunlara 70-80 tl ye de rastlanabilir.
 • Hepa filtreli toz torbalı süpürgeler 200 tl den başlayıp 1200 tl ye kadar uzanıyor. Hepa 10 filtreli süpürgeler 200-250 tl ye kadar bulunabiliyor. 450-550 tl ye 5 yıl garantili bir hepa 14 filtreli süpürge bence gayet uygun fiyatlıdır.
 • Meşhur yaygın büyük  markalarımızın (Arçelik, Beko, Bosh , Siemenes, Samsung gibi) su filtreli ve hazneli ( siklonlu) süpürgeleri 350-400 tl arası.
 • Arnica Bora su filtreli süpürgeler de 250-300 tl civarında.
 • Miele, Nilfisk gibi hepa 13-14 filtreli toz torbalı süpürge de ön plana çıkan markalar ise 500-1000 tl civarında satılıyor.
 • Siklon teknolojisinin mucidi olan Dyson’un iyi modelleri 1000-1800 tl arasında. 5 yıl yerine 2 yıl garantili paralel ithalatla satılanlar bi 500-600 tl daha ucuz. Mesela 1800 tl ye satılan modeli 2 yıl kendi garantisinde satan firmalar 1250 tl ye veriyor. Dyson Elektrikli Süpürge fiyatları içinden en ucuzunu araştırmak için linki tıklayınız. 
 • Siklon süpürgelerde çok satılan Philips marathon modelleri ise 500-800 lt arasında asılıyor. Güncel Philips Marathon fiyatları için tıklayınız.

Fiyatlar satıcıya ve kampanyaya göre de değişiyor. Sizlere kolay gelsin. Sizlerde indirimli kampanya fiyatlarını ve önerilerinizi yorum bölümünde belirterek katkıda bulunabilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.4/5 (177 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +115 (from 137 votes)

Elektrikli Süpürge, 4.4 out of 5 based on 177 ratings

326 Yorum »

 1. AYDAN 24 Kasım 2017 saat 17:11 - Yanıtla

  merhabalar, öncelikle sitenizin çok güzel olduğunu ve çok faydalı bir iş yaptığınızı belirtmek isterim…Biz okurken yoruluyoruz, siz araştırıyor ve gerçekten samimi bir şeklilde uzun uzun yazıyorsunuz..Tebrikler..yazıların tamamını, yorumların büyük bölümünü okudum…Benimde sizden ricam şu olacak, üst para sınırım 1000 tl…Hem kullanım hem dayanıklılık açısından tavsiye edebileceğiniz bir ürün söylemenizi rica ediyorum…Teşekkürler…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Atilla 28 Kasım 2017 saat 22:19 - Yanıtla

   AYDAN HANIM’A 1000 TL LİK SÜPÜRGE TAVSİYESİ:
   Aydan hanım bu fiyat aralığında yaygın ve problemsiz bir model düşündüğümüzde en mantıklı seçim Philips Ultumate nin gleişmiş bir modeli olur.
   Bu modelin emiş gücü, derinlemesine temizleme kabiliyeti ve malzeme kalitesi ortalamanın biraz üzerinde. Öyle çok süper değil. Süpürgenin emiş gücünde;
   airwat
   hava debisi
   vakumlama değerleri önemli.
   Bu süpürgede bu değerler sırası ile airwat bilinmiyor, hava debisi, 27 litre/sn vakumlama ise 17 kpa. Bu değerler orta civarı. Fİltreleme durumu hepa 13 ile gayet yeterli. Teknik değer şöyle;

   Performans
   • Enerji sınıfı: A
   • Toz tutma sınıfı: A
   • Halıda toz toplama sınıfı: C
   • Sert zeminde toz toplama sınıfı: A
   • Hava akımı (maks.): 27 l/s
   • Yıllık enerji tüketimi: 26,7 kW·s
   • Giriș gücü (IEC): 650 W
   • Ses gücü seviyesi: 75 dB
   • Vakum (maks.): 17 kPa
   Kullanım
   • Çalıșma yarıçapı: 11 m
   • Tașıma kolu: Üst ve ön kısım
   • Kordon uzunluğu: 8 m
   • Boru tipi: Metal 2 parçalı teleskopik boru
   • Tekerlek tipi: Lastik
   • Boru bağlantısı: SmartLock
   • Güç kontrolü: Elektronik çalışan cihaz
   • Renk: Kırmızı

   Philips’in fiyatı 900-1000 tl arasında.
   Size alternatif olarak nilfisk önermek isterdim ama nilfiskte fiyatlar uçmuş resmen. Nilfisk’İn toz torbalı en üst modeline 2000 tl vereceğime, dyson’a 2500 tl veririm daha iyi. Çünkü sonradan masraf çıkartmıyor.

   Geriye Electrolux marka süpürge önermek kalıyor.
   Electrolux UltraCaptic Animal Plus. Özelliklerini ve kalitesini genel olarak beğendiğim fiyatı da 8500-900 tl civarında bir süpürgedir.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Atilla 22 Kasım 2017 saat 23:12 - Yanıtla

  YASEMİN HANIM’A SÜPÜRGE TAVSİYESİ:
  GİRİŞ: Yasemin Hanım , İsmimi vererek yorum istediğiniz için özellikle tşekkür ederim. model tavsiyem bu geceye yetişmeyebilir. Çünkü kendi mesleki işlerim nedeniyle fazla zaaman bulamayacağım. Levent Bey’in Polti cihazı ile ilgii beklediği yorumumu da bekletiyorum.
  SÜPÜRGE DE BAŞARISIZ MODELLER: Öncelikle süpürge konusunda sizin görüşlerinize katılıyorum. Arçelik, Beko, Vestel, Bosh, Profilo, Siemens gibi beyaz eşyanın meşhur markaları bu yeni nesil elektrikli süpürge işini pek beceremiyorlar. Arnica markasının da kalitesiz ve başarısız olduğunu defalarca tecrübe ettim. Arnica’nın Tesla premium isimli modelini maalesef bizim akrabalardan da alan olmuş. Uzun yorum yapan Ertuğrul bey de Arnicanın bu modelinden sıkıntı yaşamaktaydı. Ertuğrul Bey’in Arnica ile ilgili yorumlarını biraz yukarılarda görebilirsiniz.
  YASEMİN HANIM AYIRDIĞINIZ BÜTÇEYİ TAM ANLAYAMADIM: Aslında anlaşılmayan kısım pahalı olmasın değiniz kısım sadece torbası ve parçası mı yoksa süpürgenin kendisi mi ucuz olsun istiyorsunuz, anladım.
  BENİM TAVSİYEM SADECE TORBALI MODELLER DEĞİL: Yasemin hanım ben ürün alımında çok seçici olduğum için kolay kolay ürün beğenmiyorum. Kiminin kalitesini, kiminin ise bu kaliteye göre fiyatını beğenmediğim oluyor.Sadece elektrikli süpürge için değil genel olarak diyorum.Ancak 4 yıllık kullanım sonunda Dyson süpürge için zaman geçtikçe beğenim artıyor. Demek istediğim şu ki torbalı süpürgelerde zaman içinde emiş gücü kaybı ihtimali ve özellikle filtre masrafı olmakta. Dysonda en beğendiğim olaylardan birisi bu emiş gücü kaybı olmaması ve süpürgenin sonradan hiç bir masraf çıkartmaması. BU nedenle mesela 10 yıllık bir kullanım için torbalı süpürge alınacaksa hem yüksek kaliteli hem de fiyatının siklonluya göre ucuz olmalıdır. Yasemin hanım yine de özellikle Philips markasının torbalı modellerinin fiyat bakımından çiddi avantajlı oldğunu belirtmeliyim.
  Koldan kumanda, düzgün bir halı dövücüsü ve yaygın bir marka isteklerinizi karşılamam için bütçenizi ve diğer beklentileriniz bilmeliyim.
  YASEMİN HANIM BÜTÇE VE DİĞER AYRINTILAR İÇİN YENİ YORUM BEKLİYORUM: Özellikle bütçeyi belirttiğiniz, illede torbalı mı olsun, istediğiniz diğer özellikler nelerdir şeklinde yeni bir yorum yazarsanız sevinirim. Ben de ayrıntılı model tavsiyesinde bulunurum.
  Diğer yorumda görüşmek üzere.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yasemin 3 Aralık 2017 saat 18:08 - Yanıtla

   Öncelikle teşekkürler sizin yorumlarınıza dayanarak torbalı bir süpürge almaya karar verdim. Hatta philips markada da karar kıldım gibi. FC8955 FC8727 şu iki model arasında kaldım en son 8727 de fırçalı başlıkta küçük teker yok çok yorabilir beni dedim ama 8955 te de teker var fırça hiç yok saçlar falan yapışıp kalır halıda diye bir türlü sonuçlandıramadım. Şuan awm de kararsızlıktan deli olmak üzere yorum bekliyorum tekrar teşekkürler.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yasemin 3 Aralık 2017 saat 18:12 - Yanıtla

   Bu arada bütçeyi zorlayıp ihlas halı yıkama mı alsam diye düşünsemde günlük kullanıma uygun değil gibi geliyor oda. Bu da dyson gibi pahalı. Kollarımı çok yormasın 1500 tl sınır olsa ne dersiniz

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yasemin 3 Aralık 2017 saat 20:37 - Yanıtla

   Atilla bey torbanızlar boşaltırken yine tozar gibi geldiğinden tercih etmeme sebebim. Al pişman olmazsın diyorsanız düşünürüm 🙂 onlardan marathonlar iddialı fikirlerim arasında açıkçası.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yasemin 11 Aralık 2017 saat 16:40 - Yanıtla

   Atilla bey rodeondalar için ne dersiniz acaba? Sorularım birikti cvp bekliyorum teşekkürler.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • Yasemin 11 Aralık 2017 saat 16:43 - Yanıtla

    Yanlış yazmışım rowenta yazmak istemiştim

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Çiğdem 22 Kasım 2017 saat 22:45 - Yanıtla

  Merhabalar. Ben de arnıca terra plus almayı düşünüyorum önerileriniz nedir acaba? Yardımcı olursanız sevinirim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ertuğrul 26 Kasım 2017 saat 19:21 - Yanıtla

   Çiğdem hanım kardeşim; eğer bu kardeşinin söylediklerine önem verir ve tavsiyeme kulak asarsanız aman ha Arnica’ya bulaşmayın. Ben kardeşimin aldığı iki süpürgeyi dükkate alıp millete tavsiye ettim hatta bu sitede bir kişiye aldırdım. Şu an itibariyle resmen vijdani rahatsızlık hissediyorum.
   Otomobil’i temizlerken Annemlerin bahçeli evine gidiyorum. Annemlerin uzun elektrik kablosuyla ev süpürgesi kullanarak arabayı bir güzel tertemiz ederim diyorum. Kardeşim aldırdı. Annemlerin süpürge Arnica Tesla Premium. Süpürgenin performansı nasıl derseniz, şarjlı süpürgeye yarışır düzeyde resmen. Olmaz böyle rezalet. Annem artık Arnicayı hiç kullanmıyor.
   Çiğdem hanım kardeşim Arnicayı alan diğerleri yandı aman siz yanmayın bence.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Yasemin 21 Kasım 2017 saat 15:12 - Yanıtla

  Süpürge araştırırken fark ettim forumu. Ne güzel düşünülmüş yardımcı olmuşsunuz. Emeklerinize sağlık. Malum bende süpürge araştırmasına girmiştim fark ettim siteyi. Evi süpürünce arkamı bi dönüyorum her yer yine toz. Bekonun böcek gibi olan küçük bi makinası kullandığım. Elektrikli el gırgırı gibi bişi. Tavsiyeleriniz üzere torbalı almaya karar verdim 12 , 13 filitreli istiyorum. ama emiş gücü watt ı kolundan açıp kapatıp azaltıp artırabileceğim filitresi yıkanabilen dövme aparatlı süpürme başlığı tekerli parçası torbası çok pahalı olmayan bi makine öneriniz var mı acaba. Boyunda düzleşme var süpürürkrn beni zorlamayıo peşim sıra gelecek bi süpürge.. çok mu fazla şey istiyorum. Cevapları okudum kafam karıştı yinede. Atilla bey cevap bekliyorum. Şimdiden teşekkürler..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Levent 19 Kasım 2017 saat 20:59 - Yanıtla

  Üstadım ben polti mcv 80 makina haakındaki yorumlarını merakla bekliyorum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • jethoca 21 Kasım 2017 saat 00:03 - Yanıtla

   Levent Bey;
   Ürünü çok fazla inceleme fırsatım olmadı. İlk yorumlarım kısaca şöyle;
   1- Fiyatı çok çok pahalı.
   2- Hiç tanınan bir ürün değil. Eğer internette bu model hakkında yorum bulursanız bana da haber verin mutlaka. Ancak Polti markası ile ilgili ufak tefek yorumlar var ama onlar da teknik değerlendirmeye pek girmemiş.
   https://www.kadinlarkulubu.com/archive/t-345591.html kadınlar kulübü isimli bu sitede bir iki yorum var ama öyle artılarını eksilerini sıralayan şekilde değil.
   Ben iyi bir elektrikli süpürge konusunda hala Dyson’dan yanayım.
   Levent Bey ürün hakkında daha ayrıntılı değerlendirmeyi yarın öbürgün yaparım diye düşünüyorum.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Esra 25 Ekim 2017 saat 19:46 - Yanıtla

  Mrb, ihlasin temizlik robotum var malum her zaman cok pratik olmuyor. Gunluk islerde kullababilecegim bir dikey supurge tavsiyesine ihtiyacim var. Nette baktikca kafam karıştı. Fakir darky kullanan ark.lar cekiminden memnun olduklarini soyluyorlar. Dysonda fiyatlar oldukca yüksek ve sarjli. Cok para verip 15 20 dk kullanim suresi???? Kablolu almak daha mi mantikli diye dusunuyorum. Fakirde starky modeli var hepa10 filtre var 2 farkli modeli var biri230 digeri200 emiş gucünde ama 89 84db ses. Cok farkeder mi acaba? Hepafiltrenin temizligi zahmetli yikadiktan sonra kurumadan tekrar kullanamiyorsun gibi olumsuz yonleri oldugunu soylediler. Bana acil yardim eder misiniz. Robotumun yanina pratik kullanim icin supurgeye ihtiyacim var. Buarada camasir makinesi icin de destek istemistim ama cevap gelmedi . Ozellikle atilla bey….

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Atilla 9 Kasım 2017 saat 22:14 - Yanıtla

   ESRA HANIM’A DİKEY SÜPÜRGE TAVSİYESİ:
   Esra Hanım öncelikle merhaba ve geciken cevap için kusura bakmayın. İŞlerimin sezonsal yoğunluğu nedeniyle internete pek vakit ayıramadım.
   Öncelikle bu süpürge sorunuza cevap vereyim. Bu gün olmasa bile yarın ise çamaşır makinesi konusunda da tavsiyede bulunmaya çalışacağım.
   Dik durabilen süpürge konusunda kendisini kanıtlamış ve geniş bir müşteri memnuniyetine sahip bir marka var. Fakir.
   Hem uygun fiyatlı hem, güçlü bir emiş gücüne sahip ve hem de hepa 10 filtreli ve kullanışlı bir model olan
   FAKİR DARKY POWER.
   Bu süpürgeyi gözü kapalı tavsiye ederim. emiş gücü çok iyi olan süpürgenin enerji harcaması biraz yüksek. 1600 watlık bir motoru var ama fiyatı çok uygun 130-140 tl. önce özelliklerini sıralayayım sonra kendi kendi görüşümü yazacağım.
   Model Gücü (Watt) 1590
   Filtre Sistemi Toz Torbasız
   Ses Seviyesi Db (A) 89
   Hepa 10
   Hacim / Toz Kapasitesi 1L
   Motor Gücü (Watt) 1590
   Ses Seviyesi Db (A) 89
   Kablo Uzunluğu 6M
   Boru Tipi Aluminyum
   Çalışma Yarıçapı 7M
   Taşıma Kolu Var
   Park Pozisyonu Var
   Toz Torbası Dolum Göstergesi Yok
   Aksesuar Kompartımanı Yok
   Yer Aparatı Üçgen
   Kenar Köşe Aparatı Var
   Hassas Yüzey / Mobilya Aparatı Yok
   Döşeme Aparatı Yok
   Sert Zemin / Parke Aparatı Var
   Sıvı Vakumlama Aparatı Yok
   Turbo Aparat Yok
   Küçük Turbo Aparat Yok
   Elektrikli Turbo Aparat Yok
   Uzatma Borusu-İkisi Bir Arada Kullanım Var
   Toplam Ağırlık 3,2Kg
   Ürün Ağırlığı 2,8Kg
   Enerji sınfı F.
   Bana göre her yönde çok iyi olan bu modelin iki eksisi var.
   1- Enerji harcaması F. Bence çok önemli değil. Elektrikli süpürgeyi bir buzdolabı, çamaşır makinesi ya da klima gibi düşünmeyin. Buzdolabı yıllık 300-400 kw elektrik harcarken dikey süpürgenin en çok tüketeni 30 kw anca harcar. Yani eneji sınıfı f yerine B olsa yıllık 15 kw fark ederki bu da 10 tl yi yıllık geçmez.

   2- Ses seviyesi zirveyi zorluyor. 89 desibel. Esra Hanım siz ihlas sulu robot kullanıyorsanız sizin sesle sorununuz olmaz. Çünkü piyasada ihlas ve rianbowun sesini geçen bir süpürge yok. Ama ayrıntıları bilemem tabiiki. Bebek ya da evde yaşlı falan var sa durum değişir. Süpürgenin sesi korkunç falan çıkmıyor. Öyle çok çok aşırı da çıkmıyor. Ancak sessiz bir model arayanların tercih edeceği bir model de değil.

   Esra Hanım eğer doğru yöntemleri uygularsanız süpürgenin hepa 10 filtresini temizlemek kolay ve hijyenik. Ayrıca zahmetsiz. Ben analatayım nasıl temizleneceğini. Fİltreyi çok nadir mesela 2-3 ayda bir duru suyla yıkayıp kurutmanız yeterli. Bunun dışında temizlerken İhlas süpürgenizle filtreyi bir güzel çektirin yeter.
   Fakirin bu modelinin ve 800 vvatlık diğer modelin en önemli artısı çekim gücünden herkes çok memnun. Malzeme kalitesi orta düzeyde.
   Ben faikrin Darky ve starky pro mdellerini kullanan 1000 den fazla kullanıcının yorumunu okudum. Emiş gücünden ve pratikliğinden çok memnunlar. Şikayeti olanlar ise genelde sessiz model arayanlar.
   Sizin sorunuda belirttiğiniz 83 desibel gürültü ile 88 desibel çok farkeder mi ye cevabım ise c-biraz fark olur ama ciddi ciddi fark olmaz.
   Dyson’un şarzlı süpürgelerine gelince;
   Bİr arkadaşım onlardan almaya çok meraklıydı. yaklaşık 3000 tl fiyata alacağı süpürgenin normal dyson’a göre ne kadar az çektiğini görünce hehem vaz geçti. Aslında arkadaşı ben vaz geçirmek istiyordum ama takmiş bir kere ben dyson alacağım diye. Taa ki bu şarzlı olan süpürge ile Vatan bilgisayarın büyük mağazasında çocukluk arkadaşım olan satış görevlisinin yardımı ile yaklaşık 30 dk lik bir deneme yapana kadar. 30 dk boyunca bir dyson şarzlı ile süpürdük bir dyson big animal modeli ile bir philips ile. Zaten markada kendisi yazmış Dyson 115 airwat emiş gücüne sahip. Tabi bu yetersiz verilen paraya göre.
   Esra Hanım son olarak dik duran kablolu süpürge yerine Lityum pilli modelleri hiç tavsiye etmem. Çünkü hememn hemen hepsinde pil sorunu batarya birme sorunu yaşanıyor.
   Benden bu kadar. yarın da çamaşır makinesi sorunuza cevap vermeyi düşünüyrum

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)
 7. Atilla 9 Eylül 2017 saat 00:04 - Yanıtla

  DYSON DC 37 ANİMAL TURBİNE : 4 YIL KULLANDIM, FİKRİM DEĞİŞTİ ARTIK TAVSİYE EDİYORUM
  Kıymetli site takipçileri, 4 yıl önce aldığım Dyson dc 37 animal turbine süpürgem ile ilgili uzun uzun 3 yorum yazdım. Değerlendirme yorumlarımda süpürgenin pek çok özelliğini beğensem de çekim gücünü yetersiz bulduğumu ve fiyatını hak etmediğini vurguladım. 4 yıllık kullanım sonunda kanaatim oldukça değişti. Önceki değerlendirmelerimde elimdeki süpürgeye biraz haksızlık yaptığımı fark ettim. Yan başlıklar halinde derdimi anlatmaya çalışayım.

  1- DYSON’U NEDEN BU KADAR ELEŞTİRDİM: Kaliteli bir süpürge arayışında iken iki marka arasında kalmıştım. Nilfiski çok beğenmeme rağmen daha pahalı olan Dyson’u aldım. Öyle yapınca daha pahalı olan süpürgeden beklentim çok yükseldi. Süpürgede meydana gelen bir iki sorunu 2 yıl garantili olarak aldığım İstanbul Bilişim firmasının da çözmemesi işin tuzu biberi oldu.Süpürgenin hava kaçıran sap ve bir borusunu firma değiştirdi. Ancak gelen sap turbo başlığın çift modlu kullanma özelliğini ortadan kaldırdı. Turbo başlığın fırçası artık halılarda dönmüyor derinlemesine temizlik yapmıyordu. Benim bu kadar para verdiğim dyson’a bakışım olumsuzlaştı. Sert zemin başlığının bazı gerçek eksileri olumsuz yorumlarımı pekiştirdi.

  2- GÖRÜŞLERİMDE NE DEĞİŞTİ:
  a) Süpürgenin Emiş Gücüne Haksızlık Etmişim; Dyson dc 37 modelinin emiş gücü 290 airwat olarak yazıyor. Bu doğrudur. Gerçektende süpürge gerçekçi 290 airwat emiş sağlıyor. Piyasada benim diyen güçlü çektiğini söyleyen pek çok marka ve modelin gerçek çekim gücü de 290 airwatın altındadır. Mesela Philips’in max 500 airwat yazan modelleri de gerçekte 250 airwat civarında.Nİlfisk’in pek çok modelinde çekim gücü 250 airwat civarı. Power modeli 290 airwat. Fiyatı 1800 tl civarında olan elite modelleri ise 350 airwat ile dyson’dan daha güçlü.
  Benim modeldeki sert zemin başlığının altındaki hava açıklığı çekimin az hissedilmesini sağlıyor. Süpürge sert zemin başlığı ile gerçekten de az çekiyor. Başlığın kılları çok uzun olduğu için süpürürken yerle arasında mesafe çok olduğundan zemine uygulanan çekim gücü azalıyor.
  İstanbul Bilişimin gönderdiği yanlış sap ta turbo başlığın halı performansını düşürdü. Neyseki firmadan doğru sapı temin ettikte süpürge turbo başlığı ile eski gücüne ulaştı.
  Süpürgenin başlığını çıkarıp borudan çekim gücünü denediğinizde zaten ne kadar güçlü çektiğini görüyorsunuz.

  b) İddialı Başka Süpürgeleri Denedim: Özellikle Philips ve Nilfisk süpürgelerin pek çoğunu deneme kullanma imkanım oldu. Özellikle philipsler yazdığı abartılı rakamlarla yanıltıyorlar. Mesela kardeşimin kayınbabası 1100 lira civarında bir modelini almış. Süpürgenin emiş gücünü öve öve bitiremiyor ama dyson’dan çok geride. Nilfisklerin de boruları ilkel. Nilfiskle süpürge yaparken başlık değiştirmek zaman alıyor. Üstelik süpürdüğümüz kirleri en konforlu tahliye yöntemine sahip olan torbalı sistemlerin torba olmasa da filtre masrafları zaman geçtikçe sıkıntı olmaya başlayacak.

  c) İstanbul Bilişim Tüm Sorunlarımı Çözdü; Benim dyson’daki memnuniyetsizliğimin nedenlerinden birisi İstanbul Bİlişim’in bana yanlış sap göndermesi idi. Yeni tutma sapı yüzünden hem en hayran olduğum turbo başlığın çift modlu çalışması bozuldu hemde dönen fırçanın gücü azaldı ve halılarda fırça dönmemeye başladı. İstanbul Bilişimi her aradığımızda bize artık eski sapın olmadığını yeni modellerde bu sapın kullanıldığını söylüyorlar ve bizi oyalıyorlardı. 6 ay kadar önce süpürgenin sap kısmındaki tutma yeri ( tutamaç ) kırıldı. Pek çok dyson kullanıcısının başına bu sorun geliyor. Hakmandan 5 yıl garantili aldıkları için bazıları sapı ücretsiz değiştiriyor bazılarına da kullanıcı hatası deyip olumlu yanıt vermiyorlar. Neyse ben 3.5 yıl sonra sapın kırılması üzerine İstanbul bilişime ayrıntılı ve sert bir mail gönderdim ve isteklerimi bir bir sıraladığım bir kağıt ile sapı firmaya gönderdim. İstanbul Bilişim 2 gün içinde süpürgemin orjinal parçasını bana gönderdi ve sorunlar bitti.

  d) Yıllar İçinde Torba ve Fİltre Masrafının Etkisini Dikkate Aldım; Mesela Nilfisk Elite yada 2010 lu yıllarda Nilfisk Ekstreme X 300 alsaydım Dyosndan Hakman garantili fiyatından o zamanlar 400-600 lira daha ucuza alacaktım. Ancak Nilfisk 2 yılda 150 tl kadar torba ve filtre masrafı çıkaracak. Nİlfisklerin orjinal filtreleri oldukça pahalı. Yani 6 yılda nilfisk’in ucuzluk farkı yok olacak, sonraki yıllarda ise süpürge daha pahalıya gelecekti. Ancak yinede torbalı süpürgelerin tahliyede en konforlu modeller olduğunu belirtmek istiyorum. Yani masraf var ama toza muhatap olmak yok, zahmet yok.

  e) İnternetteki bazı karşılaştırma videolarının aldatıcı olduğuu fark etim: İnternette pek çok süpürgeyi dyosn ile karşılaştıran videolar var. Bu videolarda havada küöük bir toğ iki süpürgenin ucuna konuyor ve topu hangi süpürge çekecek diye test ediliyor. Bu testlerin nerdeyse hepsinde dyosn kaybediyor. bunun iki nedeni var;
  Birincisi bu videoları philips, electrolux gibi firmalar hazırlıyor ve kendileri kazanıyor tabii
  İkincisi ise dyson süpürgelerde boru uçlarında başlıkların birbirine geçmelerini sağlayan uzantılar var. BU nedenle boru cisme tam yapışmadığı için çok güçlü de çekemiyor. Bu da testin eşit şartlarda yapılmasını engelliyor.

  F) İhlas Tanıtımından Dyson’un arkasından hiç toz kaçırmadığını görmüş oldum.

  3- NE KADAR KALİTELİ OLURSA OLSUN TOZU TAMAMEN BİTİRMEK HAYAL: Ben eski kalitesiz süpürgemden sonra bir dyson ya da nilfisk ile evde tozun sıfırlanacağını bekliyordum. Bu gerçekleşmeyince suçu dyosn’a attım. Oysa süpürge ne kadar kaliteli olursa olsun evdeki tozun tamamen bitmesinin mümkün olmadığını zamanla anlamış oldum. Philips kullananların, İhlas cleanmax kullananların Nilfisk ve miele kullananların evlerinde de genel süpürgeden hemen bir gün sonra yine tozların oluştuğunu gördüm. Bu süpürgeleri toz oluşmasını tamamen engellemiyor. Ortamdaki tozu en iyi şekilde vakumlayarak en aza indiriyor.

  4- DÖRT YILDA DYOSN İLE EVDE NELER DEĞİŞTİ;
  —Öncelikle süpürme işi kısaldı kolaylaştı
  — Eski süpürge ile alamadığımız süpüremediğimiz halıdaki saçlar, kıllar vb. artık kolaylıkla süpürülüyor.
  — havada asılı duran ortam tozu en az % 90 azaldı, hatta süpürgeden hemen sonrası için sıfıra yaklaştı. Kurutma makinesini de kullanamaya başlamamızla toz sıkıntısı pek kalmadı.
  — Benim ve kızımın toz alerjisinden kaynaklanan sıkıntıları evde bitti.
  —- Toz torbası masrafı falan ortadan kalktı.
  Şunu net şekilde söyleyeyim. Başka evlere gittiğimizde havadaki tozlar ve ortamdaki toz kokusu fena halde fark ediliyor. Üstelik bizim evin bulunduğu mahalle ve sokak çok tozlu. teras balkonumuz iki günde havadaki tozlarla doluyor, balkonda ancak bir güzel yıkayarak oturabiliyoruz.

  GENEL SONUÇ:
  şu olumsuzluklar hala mevcut
  1- Daysonların fiyatları aşırı derecede pahalı. Rakibi olan Nilfisk elite serisi de ucuz sayılmaz. onlarda 1800 tl ve üzeri.
  2- Dyson’un elimdeki modelinin
  hazne boşaltma,
  emiş gücü ayarlayamama,
  yüksek ses gibi olumsuzlukları var ama süpürge alırken bunlar birinci belirleyici değildir.
  Yüksek emiş gücü, iyi filtreleme ve aksesuarları ile her yeri iyi süpürme kabiliyeti ve emiş gücünün zaman içinde düşmemesi dersek dyson 5 yıldızı hak ediyor.
  Yeni modellerde süpürgenin devrilme problemini de ortadan kaldırmışlar. Halı başlığı daha düzgün. Hazne boşaltmada da bazı şeyler geliştirilmiş. Tozlar daha topluca düşüyor.
  Tüm bunlardan dolayı bazı eksileri olsa da dyson süpürgeleri gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 8. Ertuğrul 20 Temmuz 2017 saat 01:06 - Yanıtla

  Naciye Hanım kardeşim Allah razı olsun.
  Bu bana ders olsun.Lakin benim yerimde kim olsa kim 460 liraya alınmış Arnica tesla’nın çekim gücünü aksesuarlarını hepa filtresini görüp değerlendirse kanaatimce aynı yorumu yapardı. Ben nereden bileyim meret 3 ay sonra performansını düşürecek.
  Oysa kardeşim almadan önce interneti tarayıp yorumlara bakmıştı. Hepsiburada da diğer sitelerde kullanıcı yorumları hep olumluydu.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 9. Atilla 8 Temmuz 2017 saat 02:58 - Yanıtla

  500 LİRALIK SÜPÜRGE TAVSİYESİ-2
  Şirin hanım bu yorum yazımda tavsiye edeceğim modelleri tamalayacağım. Önerdiğim modeller arasında kendi değerlendirmemi de yapıp bir sonuca varmaya çalışacağım.

  tavsiye -3 ELECTROLUX ULTRACAPTİC ZUCANİMATR:
  Animal Plus diyede ismi geçebiliyor.
  Her yönden 10 numara beş yıldız bir süpürge. 5-6 ay öncesine kadar 1000 tl nin üzerinde satılan bu süpürge sizin bütçenin biraz üzerinde. 850 tlik fiyatı bu süpürgenin tek eksiği.
  süpürgenin standart özelliklerini listeleyerek başlayım.

  – Dijital gösterge ile pratik kullanım
  -Yumuşak tekerlekler
  – AeroPro alüminyum teleskobik boru
  – Toz torbasız
  – Yatay ve dikey park etme özelliği
  – AeroPro Ergo tutma yeriTutma sapı
  -Renk Metalik kırmızı
  Borular: Aeropro teleskobik Yer başlığı AeroPro
  -Silent Entegre aksesuarlar Teknoloji -Bagless
  -Kablo uzunluğu (m) 7
  Motor filtresi Yıkanabilir filtre
  Çıkış filtresi Yıkanabilir Allergy Plus filtre
  Enerji Verimlilik Sınıfı A
  Yıllık Ortalama Enerji Tüketimi 27.3
  Ses seviyesi dB(A) 78
  Sert Zemin Temizliği Performans Sınıfı A
  Halı Temizliği Performans Sınıfı C
  Toz Emisyon Sınıfı A
  Motor gücü (W) 800
  Ürün ölçüleri Ürün ölçüleri
  Yükseklik (mm) 310
  Genişlik (mm) 520
  Derinlik (mm) 300
  Net ağırlık (kg) 9,69
  Diğer Diğer teknik bilgiler
  Hepa Filtre Yok
  Benim değerlendirmeme göre bu süpürgenin olumlu yönleri sunlar;
  Multi Turbo Cyclone: bu özellik süpürgenin emiş gücünü artırıyor.
  Süpürgenin filtreleme performansı da çok iyi. Electrolux bu modelde haznedeki tozu ortalığı tozutmadan boşaltmak için presleme şeklinde bir yöntem geliştirmiş.Diğitla göstergesi, kaliteli malzemeleri vb ile gönülden tavsiye edeceğim bir model. Süpürgenin fiyatı ise en iyi fiyat süpürgesepeti isimli sitede buldum. http://supurgesepeti.com/Electrolux-Ultra-Captic-ZUCANIMALTR-700W-Elektrikli-Supurge?ref=akakce&v=1.78.5
  Burada fiyatı 850 tl. Bu ve biraz üzerinde bir fiyata bulabilirsiniz.
  Electrolux markası hazneli süpürge olayında oldukça iddialı ve başarılıdır. Bu modeli alan ve kullanan hem yakın çevremdekiler hem de internetten yorum paylaşım yazanlar çok memnun olduklarını belirtiyorlar.
  850 tl size biraz pahalı gelebilir ama ürnün fiyatı normalde 1200 civarındaydı.
  Hatta ben bu siteden önceki yorumlarımda 1100 tl ye bu modeli tavsiye etmiştim. Şu anda da zaten Teknosa da 1100 tl. Kullananlar özellikle emiş gücünden ve malzemelerinin kaliteli olmasından çok memnunlar.
  Ürün 5 yıl garantili onuda ayrıca belirtmek istiyorum.
  Tavsiye 4- NİLFİSK BROVO PET PACK
  Türkiye’de elektrik süpürgesi konusunda iki lider marka var. İkisinin de fiyatı çok çok yüksek olmasına rağmen müşteriler kalitelerini bildikleri için oldukça fazla satılıyor. Bunlardan birisi torbasız süpürgenin lideri Dyson, diğeri ise torbalı süpürgenin lideri Nilfisk.
  Nilfiskler sağam malzemesi, 5 yıllık garantisi, piyasadaki en iyi filtreleme performansına sahip toz torbalı süpürge olmaları yönünden bir adım öndeler.
  Şirin hanım Nilfisk’İn çok kaliteli her yönden dört dörtlük modelleri var ama fiyatları 1500 tl civarı ve üzerinde. Sizin aradığınız fiyata yakın model ise Bravo.
  Emiş gücü çok yüksek olan bu modelin tek eksisi filtresinin hepa 13-hepa 14 değil de hepa10 ( epa 10 ) olmasıdır. Süpürgelerin hepa performansı ile ilgili yukarıdaki bilgi yazsından kıpyalayarak durumu burada belirteyim.
  ALINTI …. ALINTI…. ALINTI……. ALINTI
  Diyelim ki mikro filtreli bir süpürge arkasından 100.000 adet partikül çıkarıyor.

  -HEPA 10 = 100.000 adet partikülde 15.000 adetini çıkartır. % 85’ini tutar.

  -HEPA 11 = 100.000 adet partikülde 5.000 adetini çıkartır. %95’ini tutar.

  -HEPA 12 = 100.000 adet partikülde 500 adetini çıkartır. % 99,5’ini tutar.

  -HEPA 13 = 100.000 adet partikülde 50 adetini çıkartır. %99,95′,ni tutar.

  -HEPA 14 = 100.000 adet partikülde 5 adetini egsozdan çıkartır. %99,995’ini tutar.

  Bu durumu kabullenirseniz bu süpürge diğer yönlerden çok iyi.
  özellikleri şu şekilde;
  • Maksimum güç (W) : 1600
  • Emiş gücü (W) : 500/335
  • Ses dB(A) : 74
  • Toz torbası hacmi (lt) : 3,2
  • Kablo uzunluğu (m) : 7
  • Ağırlık (kg) : 6,4
  • Filtre : EPA 10
  • Teleskopik Boru ve kombi nozul : var
  • Dahili aksesuar : 2 adet
  • Torba dolu göstergesi : var
  • Turbo nozul : var
  • Renk : Altın Sarı
  Şirin hanım bu süpürgede ;
  Turbo başlık,
  5 Yıl garanti,
  sessiz çalışma
  sağlam malzeme gibi özellikler ile bu özelliklere rağmen 700 tl nin altında fiyat olması çok olumlu özelliklerdir.
  Epa 10 filtre gibi düüşük filtreleme performansı, torba ve filtre değiştirme masrafı gibi yönler ise olumsuzlardır.
  Fiyatı enucuz gittigidiyor da http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/nilfisk-bravo-pet-pack-1600-watt-elektrikli-supurge-286061531?ggap_m=ocs&ggap_s=cimri&ggap_c=web&ggap_n=standard&ggmktg=OCS_cimri_web_standard____&mpch=ads&ggap_s=cimri&ggap_m=ocs&ggap_n=cimri&ggmktg1=OCS*cimri******&scxid=14489-163508-2357-0 dır.

  GELELİM SONUCA;
  Önerdiğim süpürgeler ve en ucuz fiyatları şu şekilde;
  MİELE 600 TL. Torbalı. Çok sağlam marka.
  PHİLİPS : 750 TL Çekimi çok güçlü hepa 13 filtreli. Çok yaygın marka.
  ELECTROLUX 850 tl. Torbasız. Çok güçlü çok kaliteli ve 5 yıl garantili.
  Nilfisk 670 tl torbalı. 5 yıl garantili . Filtresi düşük.
  Torbalı süpürgeler ek masraf çıkarır ama kullanımı en zahmetsiz süpürgelerdir.
  Hazneliler masraf çıkartmaz ama hazne boşaltma derdi olur.
  Gönül isterdi ki size Philips’in torbasız hepa 13 filteli bir maraton modelini ya da Nilfisk’in hepa 14 filtreli bir Elit modelini önereyim. Ancak 500 tl lik bütçe bunları engelledi.
  Önerdiğim modellerin hep si de işini çok iyi yapan model ve markalardır.
  BENİM TAVSİYEM BÜTÇEYİ ZORLAYIP ELECTROLUX ALMANIZDIR.
  Onun dışında Philips’in torbalı modeli de çok iyi ve kullananlar çok memnun. Çok güçlü bir süpürge. Tek olumsuz yanı torba ve filte masrafı.
  Son karar sizin artık benden bu kadar.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Şirin 13 Temmuz 2017 saat 07:55 - Yanıtla

   Çok teşekkür ediyorum sonucu ve yorumlarımı paylaşırım…ilk fırsatta

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 10. Atilla 5 Temmuz 2017 saat 03:28 - Yanıtla

  ŞİRİN HANIM’A 500 TL CİVARI ELEKTRİK SÜPÜRGESİ TAVSİYESİ
  Kıymetli site takipçileri kullandığı Arnica süpürgeden verim alamayan Şirin Hanım benden bir süpürge önerisi istedi. Bütçesi kısıtlı. Süpürgesinde çok fazla özellik asesuar vb istemiyor. İyi çeksin sağlamn olsun yeter.
  Öncelikle yorumum 5 gün kadar gecikti.Çalıştığım kurumun bilgisayarında yazdığım uzun yorum yazısı maalesef kaybolunca bende yeniden araştırıp yazmak zorunda kaldım.
  Sağlam ve işini iyi yapan bir süpürge deyince maalesef seçenek marka azalıyor. Ben bu konuda Arnica, Arçelik Beko, vestel, bosh, Profilo vb gibi markaları eliyorum. geriye kalan markaları da yazayımda durum netleşsin.
  Miele
  Electrolux
  Nilfisk
  philips gibi.
  Şirin hanım tavsiye ettiğim tüm modeller rahatlıkla kullanabileceğiniz yıllarca çalışacak emiş gücü ve filtrelemesi iyi modellerdir. 500 liralık nedeniyle en iyi modeller bunlardır demem mümkün değil.
  İŞini iyi yapan bir eletrikli süpürge deyince 300 airwat ve üzeri emiş gücü ile saniyede en az 30 litre hava çekebilme, 17 kpa lık vakumlama gibi emiş gücü değerleri ile hepa 12, hepa 13 gibi filtreleme performansı gerekir.
  Önerileri sıralamaya başlayım.
  1- MİELE CLASSİC C1 ECOLİNE-SBAG
  Genel Özellikler

  Emiş Türü : Kuru
  Max. Motor Gücü 1800 W
  Ürün Özellikleri
  Model Classic C1 Ecoline
  Renk Kırmızı
  Kablo Uzunluğu 9 m
  Toz Kapasitesi 4,5 lt
  Enerji Sınıfı A
  Ürün Menşei ALMANYA
  Bu modelle ilgili bulabildiğim en iyi fiyat 599 tlye gittigidiyor
  http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/miele-classic-c1-ecoline-sbag1-800-w-toz-torbali-supurge-288048412?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*633377644*35184525207*98487584727*{type}*288048412*pla-77411946807&gclid=Cj0KEQjw-ezKBRCGwqyK0rHzmvkBEiQAu-_-LM9nLxw2zZgTGiEBhTKhdLy9fJ6T4Wg-6Z_Q1fp3TVMaAne68P8HAQ&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

  Bu ürünle ilgili söyleyebileceklerim şunlar;
  Miele kalitesi ve sağlamlığı
  4.5 litrelik büyük toz torbası
  600 tl gibi uygun fiyatı.
  Modelin emiş gücü nü airwat ve kpa cinsinden ve filtreleme performansını hepa cinsinden maalesef veremiyorum. Ancak bu ürün Alman kalitesi

  2- PHİLİPS PERFORMER EXPERT FC8721/09 A SINIFI TOZ TORBALI SÜPÜRGES:

  FC8721
  Garanti Süresi 2 Yıl
  HEPA13
  Motor Gücü 650
  Kablo Uzunluğu8
  Toz Kapasitesi 5 lt
  Toz Torbası Var
  Ses Seviyesi 78 dB
  Arkadaşım bu ürünü kullanıyor ve çok memnun.
  Emiş gücü çok yüksek bir süpürge.
  Fiyatı ise 750 tl.

  yorumlarıma yarın devam ederim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Şirin 6 Temmuz 2017 saat 23:52 - Yanıtla

   Öncelikle çok teşekkür ediyorum yazınızı ancak okuyabiliyorm malum yarın acilisimiz var bekleriz tavsiyelerinizi ilk fırsatta degerlendiricem çok güzel bir site faydalı bilgileriniz ve ilginiz için teşekkürler

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 11. Ertuğrul 1 Temmuz 2017 saat 00:05 - Yanıtla

  BENDEN TAVSİYE ARNİCA TESLA ALMAYIN
  Atilla Üstat gibi başlık atarak yorum yazıyorum zira durum biraz acil. Mesajı manşetten vermek istedim.
  Sevgili kardaşlarım önce geçmiş bayramınız mübarek olsun.
  Bu yorum yazısını bayramdan bir gün önce arife günü yazacaktım ama bayram seyran derken bu güne kaldı.
  Evvela bu siteyi takip edenlerden bir özür borçluyum. Ama bu sefer araştırma ve yorumlara göre bir tavsiyede bulunmadım. Kendi kullandığım süpürgeyi tavsiye ettim, lakin süpürgeyi tavsiye etmekte biraz acele ettim.
  Arnica Tesla Rose modelini ben değil kardeşim araştırdı ve aldı. Beğendiler bşr adette diğer kardeşimin ( biz dört erkek kardeşiz.) kayınvalidesine aldılar.
  Süpürge 2 aydır gayet iyiydi. Sonra çekmeme sorunu başladı ve önceki yorumda yazdığımgibi kardeşim filtresini temizledi. Çekimi normalleşti. Kısa süre sonra çekimi yine düştü.
  En son Arife günü hadi arabamı babamların bahçede bir güzel yıkayım içini de araç süpürgesi ile değilde bu arnika ile pırıl pırıl süpüreyim dedim.
  Süpürgeyi arabanın içinde çalıştırmaya bir başladım o da ne süpürge resmen benim araç süpürgesi kadar anca çekiyor. Arabanın paspas bölgesinde özellikle bu keçe kısımlarındaki tozlar kumlar falan araç süpürgemle çok zor çekiliyordu. Hadi bu Arnica ile bir güzel vakumlarınır da arabam bayrama bayramlık girer dedim ama nerde süpürge resmen ölmüş.
  Uzun lafın kısası ben bu süpürgeye 10 üzerinden 3 bile vermiyorum. Ben ne yapayım 3 ay geçmeden çekimi biten süpürgeyi.
  Benim yüzümden Arnica Tesla alanlar varsa bu işin suçlusu benim. Haklarını helal etmezlerse çekeceğim var.
  Özür diliyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Naciye 17 Temmuz 2017 saat 09:59 - Yanıtla

   Bizden yana helal olsun, bilerek yaptığınız bir şey değildi. 🙂 E aldık bir kere süpürgeyi, şimdi sorun çıkmamasını umuyoruz. Tedbiren nerdeyse her kullanımda filtreyi temizliyoruz. Bilgi olsun diye birkaç ay kullandıktan sonra ben de son durumu buraya eklerim.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 12. Ertuğrul 22 Haziran 2017 saat 01:38 - Yanıtla

  Değerli dostlarım kareşlerim herkesin Kadir gecesi mübarek olsun inşallah.
  Konuya gelecek olursak annemlerin süpürgede de çekmeme sorunu yaşadık lakin işin finali sevinçli bitti.
  Süpürgenin filtresi iki buçuk ayda tamamen tınanmış. Fİltreden resmen kalıp halinde sünger gibi ayrı bez kumaş parçası gibi kirler çıktı. Kardeşim fitreyi temizlerken eline gelen sıkışmış toz kalıbının bez yada sünger parçası olduğunu sandı.
  Annemlerin evde yıllardır doğru dürüst spürge yoktu. Hakkını yemeyelim 460 liraya aldığımız Arnica tesla oldukça iyi temizlik yaptı iki aydır. Turbo başlığı, koltuk için turbo başlık falan filan derken evi iyi süpürdük. Filtrede oldukça kirlenmiş ve süpürge nerdeyse hiç çekmiyordu.
  Fİltreyi temizleyince çekim ilk haline döndü.
  Başta imzirli ve naciye hanım kardeşlerim olmak üzere benim merakımı çeken bir durum var. O da şudur; Acep şikayet vardaki çekmeme sorunuyla ilgii şikayetler süpürgelerinin filtresini temizlemedikleri için mi yoksa başka bir sorun mu var.
  Annemlerin süpürge bu pazar günü 18 Haziran günü hiç çekmemeye başlayınca buradaki yorumlar ve şikayet vardaki şikayetler aklıma geldi. Ben annemlerin süpürgesi için de tavsiye ile aleme aldırdığım süpürgeler içinde korktum hatta panikledinm. Fİltreyi temizleme olayını süpürgeye para verip annemlere hediye eden kardeşim akıl etti.
  Şükür süpürgenin performansında sorun yok. İnşallah herkes verimli bir şekilde kullanır.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 13. Izmirli 10 Haziran 2017 saat 17:27 - Yanıtla

  Ertugrul Bey, yorumunuza tesekkurler ancak Arnica Tesla Premium ET14300 Toz TorbasızElektrikli Süpürge Rose icin sikayet var sitesinde cok fazla sikayet yapilmis. Ozellikle 3 ay sonra filitre yikandigi halde cekmiyor sikayeti fazlalikla mevcut. Buna ragmen az once yorumunuz okuduktan sonra siparis verdim, umarim sorun yasamam. Sanirim her markada sansizlik olabiliyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ertuğrul 11 Haziran 2017 saat 03:55 - Yanıtla

   Naciye hanım kardeşim mi deyim yoksa İzmirli mi (sitede kimlik kontrolü kayıt mayıt yok nasılsa herkes istediği isimle takılıyor.Varsın takılsın önemli olan eşya tavsiye edebilmek.)
   ne yalan söyleyeyim bu modelle ilgili şikayet var sitesine bakmadım. Şİmdi okuduğumda ise benzer şikayetlerin çok tekrarlandığını görüyorum. Allah korusun inşallah aynı problem olan çekim gücü düşmesi bizim süpürgelerin başına gelmez. Gelirse eh be Ertuğrul kardeş ürünü bir güzel incelemeden ne diye tavsiye edersin diye serzeniş buyursanız hakkınız var. Annemler kullanalı da 2 ay oldu. Süpürge gayet iyi. İlk günü ile arada fark yok. Ben bir de donanım foruma bakacağım bu durumla ilgili ne var ne yok.
   Naciye hanım kardeşim yap bir hayır tut bacağından ayır olmasın diye donanımforumu da arştırdım. 5 aydır kullananlar var. bir sıkıntı yok.
   Bence olmaz. süpürgeleriniz hayırlı olsun.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • Naciye 14 Haziran 2017 saat 09:56 - Yanıtla

    Merhaba, İzmirli ile ben farklı kişileriz. 🙂 Elektronik eşyada şansa inanıyorum açıkçası. Dyson için bile şikayetler olabiliyor. Biz de aldık Arnica Tesla Premium Rose’u, umarım hiçbirimizinkinde sıkıntı çıkmaz. Ayrıca bir yerde okuduğuma göre Philips Marathon süpürgenin motorunu Arnica (Senur) yapıyormuş ki markaların arasında da bayağı bir fiyat farkı var

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
 14. Nurcihan 10 Haziran 2017 saat 14:36 - Yanıtla

  Merhabalar..ben de süpürge arayışındayken keşfettim sizi..tebrikler..yaptığınız şey çok bilgilendirici objektif ve yararlı..soruma gelince:
  Evde iki tane süpürge var..rainbow ve rowenta silence force..fakat ikisi de ağır ve günlük temizlik için pratik değil..
  Hele rowenta iki yıldan sonra sorun çıkarmaya başladı..aksamları kalitesiz dağılmaya başladı..filtresi koku yaptı değişti..kablosu bozuldu vs..fakat çekişi iyi sessiz çalışıyor evet.. Fakat temizlik performansı o kadar iyi değil..ki ben bu tür aletleri özenli ve temiz kullanırım..
  nplus da var compact isimli küçük(turuncu olan) bir model var fiyatı kampanyadan epey bir düşmüş..fakat hali temizliği için performansı D olarak belirtilmiş bu ne anlama geliyor acaba halıyı iyi temizlemiyor mu? Mağazada ince bir paspas üzerinde denettiler yapıştı ve sadece tek yönlü hareket ettirebildik yani ileri geri değil de tüylerin yönüne göre hareket edebildi..turbo başlığı da yok.. Bir de bu markanın revolve modeli var ufak ve kendi etrafında dönebiliyor..fakat hali için A performans denmiş..ikisi de hemen hemen aynı özelliklere sahip fakat bu halı kısmı ve fiyatının diğerine göre çok daha fazla olması beni kararsız bıraktı ne önerirsiniz? Şimdiden çok tşkrler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 15. Naciye 3 Haziran 2017 saat 14:15 - Yanıtla

  Merhaba. Tüm yazıya. emeğe ve bilgilendirmelere teşekkür ediyorum öhcelikle. Şu süpürgeyi inceledim: http://www.arcelik.com.tr/elektrikli-supurge/s-7534-a-supurge.html Ama kalitesini, özelliğini değerlendirmek için emiş gücü, hava akımı ve vakum gücünü Arçelik’e sorduğumda şirket içi teknik bilgi olduğu için paylaşamadıklarını söylediler. Hiç anlamadım, diğer firmalar nasıl paylaşıyor o zaman paylaşılamayacak bir şeyse? Hem sonra ben nasıl emin olacağım süpürgenin özelliğinden? Bahsettiğim süpürgeyle ilgili bir bilginiz varsa yazabilir misiniz acaba? Durum biraz acil.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Ertuğrul 7 Haziran 2017 saat 01:58 - Yanıtla

   Naciye hanım kardeşim uzun bir aradan sonra bu sitede yorum açılışını sizin soru ile başlatayım inşallah
   Bu arada herkese hayırlı ramazanlar diliyorum.
   Ben ve Atilla Üstad Arçelik Beko markasına genel olarak olumsuz bakan kişileriz. Yinede bu bir önyargı şeklidi değildir bilesiniz. Lakin iş elektrik süpürgesine gelince Arçelik markasına bulunduğum şehirdeki arçelik bayinin sahibi bile olumsuz bakıyor. Adamın evinde barbekküsünden klimasına her şeyi arçelik ama elektrik süpürgesi Arçelik değil. Aslında Eskiden o da arçelik miş. 6-7 yıl öncesine kadar şu yeni moda sulu siklonlu falanlar modeller çıkana kadar süpürgesi de arçelikmiş. Bana değiği şu Ertuğrul kardeşim eskiden ben süpürge yerine resmen kürek kullanıyormuşum.
   Uzun lafın kısası çok özel nedeniniz yoksa Arçelik süpürgeden uzak durunuz.
   Yanlış anlamaya mahal vermemek için bir daha belirteyim. Arçelik markasından uzak durunuz demiyorum. Adamların çok güzel bir servis hizmetleri var. Bazı ürünleri çok kaliteli. Mesela bizim iş yerinde Arçelik Semaver var. Ben aldım. tam 30 kişiye her gün çay hizmeti veriyor. Ramazan hariç her gün 6 defa çay demliyor hizmetli abla. bende personelden her ay 10-15 tl para toplayıp bununla çay, şeker falan alıyorum. Görevi temizlik olan bayana da 200 tl verip bu çay işini döndürüyorum. 5 yıldır çok yoğun kullanılan bu semaverde maşallah tık yok. çok kaliteliymiş.
   Ama Arçalik elektrikli süpürge işini beceremiyor.
   Baktığınız ürünü inceledim. S7534A isimli model. fiyatı kampanya ile 700 liraya düşmüş.
   Ürünün teknik özellikler gerçekten çok teknik. ENi boyu ağırlığı falan.
   Performans değerlerine yönelik sadece hepa 13 filtre ve parkede A- halıda C sınıfı temizlik değeleri yazıyor. Derinlemesine incelemek için kullanma klavuzunu indirdim yine bir şey yok.
   n11 sitesinde ise şu şekilde bilgiler mevcut
   1000 W Max. Motor Gücü
   Kuru Emiş Türü
   300 W Emiş Gücü W
   2.5 lt Toz Kapasitesi
   E12 HEPA Cinsi
   6 m Kablo Uzunluğu
   Burada da filtre performansı epa 12 olarak görünüyor.
   Fiyatıda çeşitli sitelerden 450 tl ye kadar bulmak mümkün.
   Naciye hanım kardeşim farkındayım yine lafı uzattım çenem düştü ancak ben olsam bu süpürgeyi almam. Fiyatı da özellikleri de bilinmezleri de itici bence.
   Eğer benimgibi takıntılı gıcık bir değilseniz, şöyle uygun fiyata iyi özellikli yüksek performanslı bir süpürge arıyorsanız benim size güzel bir tavsiyem var. Bu modelden 3 adet aldık Annemlere, kardeşimin kayınvalidelerine ve bir tanıdığa kullanıyoruz. Ben fiyatına göre kalitesini çok beğendim. Annemler 2 aydır bu modeli kullanıyorlar. Ben kullandım beğendim.
   Arnica Tesla Premium ET14300 Toz TorbasızElektrikli Süpürge Rose
   Teknik Özellikler

   750 W
   A sınıfı
   3 Litre Toz Haznesi
   70 db Ultra Sessiz
   3 in 1 Emniyet Sistemi
   Yüksek Emiş Gücüne Sahip Yeni CYCLONE MAX Teknolojisi
   Toz Hazne Kapağının, Makine Çalıştırıldığında Otomatik Kapanması
   Yıkanabilir Hepa 13 Filtre
   Şefaf Toz Haznesi
   Uzaktan kumanda özelliği
   Elektronik emiş gücü ayar düğmesi
   Ayakla kontrol için tasarlanmış açma kapama düğmesi
   Ayakla kontrol için tasarlanmış kablo sarma düğmesi
   Işıklı LED gösterge paneli
   Dar uçlu boru, perde fırçası, koltuk temizleme aparatı
   Turbo fırça
   Parke ve sert zemin süpürme ucu
   Patentli teleskobik emiş borusu 102 cm
   Kablo: 8 m
   Yıllık Enerji Tüketimi: 25, 9
   Halıda Toz Toplama: B
   Toz Tutma Sınıfı: A
   Sert Zeminde: A
   Enerji Sınıfı: A

   TUrbo fırçası, 3 litrelik büyük haznesi hepa 13 filtresi sesszi çalışması gibi özellikleri ve 500 tl ve altına fiyatı ile alın derim.
   Naciye hanım kardeşim benim acizane söyleyeceklerim bu kadar gerisi sizin kararınız.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)
   • Naciye 7 Haziran 2017 saat 14:08 - Yanıtla

    Önce biraz şaşırdım cevabınızı görünce çünkü bir süredir yorumlara cevap yazmaya ara verdiğinizi görmüştüm. Ve çok da sevindim. Hem bu kadar yazı yazıyorsunuz sırf insanlar bilgilensin diye hem de bir soru sorulduğunda inceleme yapıp detaylı cevap veriyorsunuz. Yardımcı olmaya çalışmak amacını güttüğünüz hissediliyor.

    Çamaşır makinesi alırken de bu siteden çok faydalanmıştık. O yazıyı yazan için de dua etmiştik, sizin için de “Allah razı olsun.” diyoruz şimdi. Ben bu ilginiz ve verdiğiniz emek için hem size hem Atilla Bey’e çok teşekkür ederim.

    Lafı uzattım, çenem düştü demişsiniz ama uzun yazmanız benim için daha bile iyi. Daha çok açıklayıcı bilgi edinmiş oldum böylece. 🙂

    Tüm ayrıntılar ve öneri için tekrar teşekkür ederim.

    Ek olarak tavsiye ettiğiniz süpürgenin emiş gücünü internette baktığımda da bulamadım. İlla araştırmanıza gerek yok ama biliyorsanız onu da yazabilir misiniz?

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    • Naciye 7 Haziran 2017 saat 14:38 - Yanıtla

     Bir yerde buldum şimdi emiş gücünü, 450 W yazıyor. Tekrar çok teşekkür ederiz. Hayırlı ramazanlar. 🙂

     VA:F [1.9.22_1171]
     Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
     VA:F [1.9.22_1171]
     Rating: 0 (from 0 votes)
 16. Ayse 15 Mayıs 2017 saat 17:31 - Yanıtla

  Elektroluks ultra silencer zusani58tr düşünüyorum özellikle ses seviyesi için yalnız çekim gücü azalır mi toz torbali oldugu icin karar veremedim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 17. Gizem 14 Mayıs 2017 saat 01:46 - Yanıtla

  Daha önce Phılıps markasının silikon modelini aldim evi süpürdüm. Aparat döndü kirleri haznesine boşalttı hazneyi balkonda boşalttım fakat o dönen aparatta tozlar kaldı. Toz gorunmuyo ama aparatı hafif elinizi deydirdiginizde tüm tozlar havalaniyo. Bu yuzden hic tavsiye etmiyorum. Herkez bosalttirken tozlar havalaniyo yaziyor ama asıl o dönen şeyde toz kaliyor. Fakat çekim gucu cok kuvvetli. Bunu degistirdim phılıps baska marka aldim ilk 1 sene cok kuvvetli cekti cok memnundum 1 sene sonra cekim gücü inanılmaz derecede düştü 2 sene daha böyle odare ettim şuan motoru hiç çalışmıyor. Bende alıcam ama çok kararsızım

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 18. Meraklı 20 Nisan 2017 saat 18:09 - Yanıtla

  20 Kpa ve üstü, hava debisi 35lt den az olmayan, emiş gücü 300 airwat tan az olmayan ve ses decibeli düşük bir elektrikli süpürge bulamadım bana bu özelliklerin olduğu siemens yada philips önerir misiniz hem çekim gücü iyi olsun hemde sesi en az seviyede olsun

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 19. metin 16 Nisan 2017 saat 11:06 - Yanıtla

  Atilla bey rica etsem ilgilenebilirmisiniz…
  arzum 4008 ve elektrolüks modelleri arasında kaldım. elektrolüks ile ilgili tam bilgi bulamıyorum.
  istediğim özellik 500 tl yi geçmeyecek dB ası düşük HPA sı yüksek emiş gücü 350 üzeri turbo başlıklı… şimdiden tşk.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 20. kübra 12 Nisan 2017 saat 10:50 - Yanıtla

  merhabalar ben yeni bir elektirlikli süpürge alıcam ve sessiz iyi çeken ama çekerken de yapışıp kalmasın çekim gücünden ötürü.yardımcı olurmusunuz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 21. barış 5 Mart 2017 saat 21:35 - Yanıtla

  merhaba miele c3 poerline 1600 mat almayı düşünüyorum bu ürünle ilgili düşüncelerinizi öğrenebilirmiyim..tşk

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
  • tekin 12 Mart 2017 saat 23:23 - Yanıtla

   Bende dört ay önce aldım çok memnunum eğer torba derdini dusunmez iseniz harika .. torba çabuk doluyor ..

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 22. Rabia 3 Mart 2017 saat 18:06 - Yanıtla

  Merhaba atilya bey bende süpürge alcam alip iki senede değiştirmekten biktim iyi ve kalite olsun verdiğim paraya da deysin neyse iki makine arasında kaldim siz ne derseniz onu alcam biri dyson diğeri ihlas ikisinin içinden de cikamadim evime tanitici cagirsam idrar çil oklar oyla rahatsız oluyorum ama magzadada dysonu gördüm kararsizim yardim edin lutfen

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 23. tuba 27 Şubat 2017 saat 14:13 - Yanıtla

  Merhabalar, annem için elektirikli turbo başlıklı, temizliği en kolay olan sulu ve hafif bir süpürge ariyırum. Çekim gücü 300 airwatt olabilir. süpürürken onu fazla yormayacak fazla kol kuvveti kullanmayacağı bişey olsun istiyorum. tavsiye edeceğiniz markalar ve modeller nelerdir?
  Not: makinamız bozuldu ve acilen almamız gerek cevabinizi bekliyorum 🙁

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 24. Ahmet 23 Şubat 2017 saat 12:27 - Yanıtla

  Merhaba, Ertuğrul Bey, Atilla Bey; Makale ve yorumları okudum çok faydalı oldu. Ancak 20 Kpa ve üstü, hava debisi 35lt den az olmayan, emiş gücü 300 airwat tan az olmayan ve ses decibeli düşük bir elektrikli süpürge bulamadım. Tavsiyenize ihtiyacım var, yardımlarınızı rica eder ve emeğinize saygılarımı sunarım.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.2/5 (5 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 25. didem 21 Şubat 2017 saat 12:18 - Yanıtla

  iyi günler sayın yetkililer ben dik modl süpürge fakat kapasitesi yüksek ve daha değişik sistemlerde çalışanlardan istiyorum yani şu ingilteredeki gibi dyson , vax , hoover gibi neden böyle istiyorum bel fıtığı olmamak için yani sağlığımız için bunlar daha iyi yaböyle yerli üretim yapın yada dysonun dc 41 modelini vs çeşitlerini de buraya ihraç edin bizlerde değişik modellerden alalım burada çeşit çok az olduğunu anladım bende zannediyordum ki bizleredede ççeş,it çok diye seviniyordum ama yooooook bulamıyorum üreticileeeer hızlanın artııııkkk

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 26. Ayşe Armağan Güloğlu 19 Şubat 2017 saat 15:39 - Yanıtla

  Merhaba Atilla Bey,Philips maraton 9919 ve 9923 arasındaki farklarda birinin sapı alüminyum diğeri metal hangisi daha sağlam bilemedim iki ürünü karşılaştırıp hangısını almam konusunda yardımcı olabilirmisiniz çunku kollarla ilgili bayağ şikayete rastlıyorum. Saygılarımla

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.3/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)
 27. orhan 15 Şubat 2017 saat 13:53 - Yanıtla

  MERHABA BEN SAMSUNG VC07F50VNVR SÜPÜRGE MODELİ HAKKINDA YORUMLARINIZI SORACAKTIM YADA MUADİLİ NE ÖNERİRSİNİZ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 28. yunus 13 Şubat 2017 saat 05:33 - Yanıtla

  merhaba atilla bey. ben bosch bgs5perf5 ve lg VK8307NHA arasında kaldım. ikisini karşılaştıracak olursak hangisini almam daha mantıklı acaba. şimdiden çok teşekkür ederim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.0/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 3 votes)
 29. Atilla 7 Şubat 2017 saat 21:45 - Yanıtla

  ERCAN BEY’E VAX SÜPÜRGE CEVABI
  Ercan Bey ben bu süpürgeyi ENPLUS mağazasında gördüm ve biraz denedim.
  Hatta bu sitede yoğun şekilde denedim ve benim yüzümden alıp emiş gücünü hiç beğenmeyen bir site takipçimiz oldu.
  Bu süpürgeyi hemen değerlendrmek gerekirse bence olumlu ve olumsuz yönleri şeklinde sırlamam daha iyi olur.
  OLUMLU YÖNLERİ:
  1- Süpürgenin en üstün yönü dyson ile aynı siklon teknolojisini kullanıyor olmasıdır. Yani iç içe bir kaç perdeden geçen mikro siklon teknolojisini kulanıyor
  2- Ürünün malzeme kalitesi de dysondan aşağı kalır gibi durmuyor.
  3- Vax air silence modelinde elektrikle dönen turbo başlık bulunuyor. Ben elektrikle dönen turbo başlığa önem veriyorum. Çünkü elektrikle dönen başlık sayesinde süpürge halılarda kesinlikle A performans sergiler. Fırçasını elektrik döndürdüğü için hava çekişi ne kadar az olursa olsun emiş kaybı olmayacaktır.
  4-Fİyatı da dyosn’un yarısı kadar civarında.
  OLUMSUZ YANLARI:
  1- Emiş Gücü sorunu. Ben başlıklarını takarak halı benzeri bir zeminde süpürgeyi deneyemedim. Sadece borusu takılı olmadan denedim. Süpürgenin emiş gücü aşırı az durmuyordu. Yüksek te değildi. Bu sitede yorum yazan Seray hanım benim tavsiyem üzerine bu süpürgeyi hatta turbo başlıklı modeli aldı.Ancak emiş gücünü hiç beğenmeyerek hemen iade etti.
  2- Yaygın değil. Servis i.ine de enplus bakıyor.
  BENİM TAVSİYEM: Ben hala bu süpürgeye olumlu bakıyorum. Bana göre emiş gücü dışında her yönü ile kaliteli bir ürün. Size tavsiyem eğer imkanınız varsa mağazada bir kendiniz deneyin. EMiş gücünü beğenirseniz hiç düşünmeden alın.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 30. Ertuğrul 1 Şubat 2017 saat 00:02 - Yanıtla

  Gamze Hanım Kardeşim.
  Herkesin görüşü kendine saygı duyarım lakin benim gözümde Arnica markası bitik bir marka. Bundan 5 yıl kadar önce yeni süpürge satın alan her üç kişinin birinin evinde bulunan bir markaydı. Su sistemli modelleri kapış kapış gitti. Ama arnicanın problemi şu şekilde. Ucuz etin yahnisi tarzı ucuza mal satacağım derken kaliteyi iyice yerlere indirmiş. Tam fonksiyonlarını yerine getirememesi, parçalarının plastiklerinn çok kalitesiz olması, üç bilemedin beş yılda süpürgelerinin dağılığ gitmesi gibi olumsuzluklar var.
  Gel gelelim tesla modeline;

  Arnica Tesla Premium Rose Toz Torbasız Elektrikli Süpürge

  750 W
  A sınıfı
  3 Litre Toz Haznesi
  70 db Ultra Sessiz
  3 in 1 Emniyet Sistemi
  Yüksek Emiş Gücüne Sahip Yeni CYCLONE MAX Teknolojisi
  Toz Hazne Kapağının, Makine Çalıştırıldığında Otomatik Kapanması
  Yıkanabilir Hepa 13 Filtre
  Şefaf Toz Haznesi
  Uzaktan kumanda özelliği
  Elektronik emiş gücü ayar düğmesi
  Ayakla kontrol için tasarlanmış açma kapama düğmesi
  Ayakla kontrol için tasarlanmış kablo sarma düğmesi
  Işıklı LED gösterge paneli
  Dar uçlu boru, perde fırçası, koltuk temizleme aparatı
  Turbo fırça
  Parke ve sert zemin süpürme ucu
  Patentli teleskobik emiş borusu 102 cm
  Kablo: 8 m
  Yıllık Enerji Tüketimi: 25, 9
  Halıda Toz Toplama: B
  Toz Tutma Sınıfı: A
  Sert Zeminde: A
  Enerji Sınıfı: A
  Bu özelliklerden ürünün kalitesini belirleyen tek olumlu durum. hepa 13 filtre. Bir de turbo başlığının olması olumlu.
  EMiş gücünün airwatı, hava debisi, vakum kpa sı ne dir ne değildir maşallah hiç birlgi yok.
  Ha bu arada ürünün bazı Arnica standardını geçen olumlu özellikleri de var. Mesela 3 litrelik toz haznesi ve hepa 13 filtre gibi Bir de kullanıcıları çok memnun. garantili ve güvenilir satan yerlerden 540 tl ye kadar bulabilirsiniz.

  Bu modeli kullananların yorumlarına bakarsak Arnica durdur durdu turnayı gözünden vurdu diyebiliriz. ben 75 gerçek kullanıcınn yorumunu okudum. Hepsi çok memnun.
  Emiş gücü, turbo başlık dahil parçaları, malzeme kalitesi 3 litrelik haznesi falan hepsi iyi duruyor.
  Hanım kardeşim benim acizane tavsiyem cihazı mağazada bir görün sonra içinize sinerse alın derim. Çnkü alanlar çok memnun.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.3/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 31. Ertuğrul 31 Ocak 2017 saat 23:30 - Yanıtla

  Atilla üstat sanırım meşgul sorulara dilim döndüğü kadar cevaplar vermeye çalışayım.
  Samet kardeşim. 400-500 tl ye çok iyi bir toz torbasız süpürge bekelemek çok doğru değil, lakin bizim vazifemiz şartlar içinde en iyi seçimi yapmaktır. Benim önereceğim bir kaç model var.
  Electrolux ZSPCClassic Elektrik Süpürge.Bu süpürgeyi 350 tlye kadar bulabilrsiniz. sanırım. Çok uçuk özellikler beklemeyin. Hepa 13 ve dengi bir filtresi yok.Ek masraf istemeyen hazneli sistem olması avantaj. Elektrolux markası da son yıllarda elektrikli süpürge konusunda çok iddialı.

  Philips PowerPro Compact FC9323/07 B Sınıfı Toz Torbasız Elektrikli Süpürge.Ürettiği her üründe ortalamanın üzerinde bir kalite yakalayan philips markası özellikle ütü ve elktrikli süpürge konusunda çok iddialı.
  Samet kardeşim siz modelin isminde B sınıfı yazdığına bakmayın. B sınıfı dediği şşey esasında cihazın enerji tüketimi verimliliği ki ben bir süpürge alışverişinde en son enerji tüketim değerlerine bakarım. A sınıfı ile B sınıfı süpürge ortalama ullanımla yıllık 5 liradan fazla sarfiyat farkı oluşturmaz. Bu süpürgenin üst modellerinde olduğu gibi kullanışlı bir trie active başlığı ve hepa ( epa) 10 filtreleme sistemi var. 400 liraya ve altına piyasada bulabilirsiniz.

  Electrolux Ultraflex Classic Zufclass AAA Enerji Toz Torbasız Elektrikli Süpürge
  450-485 tl aralığında bulabileceiniz bana göre en iyi toz torbasız süpürge.
  Güçlü bir çekiş gücü var. Ortalama bir gürültü seviyesi ve hepa 13 filtreleme sistemi.
  Samet kardeşim benim tavsiyelerim bunlar.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 32. Funda erkasap 30 Ocak 2017 saat 23:24 - Yanıtla

  Bana yardımcı olursanîz sevinirim bende fakir veyton turba 2400 elektrikli süpürge nasıl sizce fiyatida evkurda 5.99 sizce fiyat olsun çekim gücü nasıldîr memnun olan varmidır bilgi verirmisiniz

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 33. Ercan 29 Ocak 2017 saat 23:11 - Yanıtla

  Merhaba Süpürge araştırması yaparken VAX markayı gördüm dyson la aynı gibi duruyor tavsiye edermisiniz

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 34. Banu 28 Ocak 2017 saat 22:14 - Yanıtla

  Merhaba, ben Philips marka bir süpürge almak istiyorum.İki model arasında kaldım. FC 9923 mü FC 9712 mi daha iyidir?Bunları tüm yönleriyle karşılaştırıp yorumlayabilir misiniz?Şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 35. Bahar 28 Ocak 2017 saat 17:26 - Yanıtla

  Merhaba Atilla Bey, ben Philips marka bir süpürge almak istiyorum.Benim için uzun ömürlü ve dayanıklı çok önemli.İki model arasında kaldım. FC 9923 mü daha iyidir yoksa FC 9712 mi?Bu iki modeli tüm özelliklerinr göre rica etsem karşılaştırır mısınız? Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)
 36. Gamze 27 Ocak 2017 saat 17:40 - Yanıtla

  Arnica tesla icin ne dusunuyorsunuz? Alerji sorunumuz mevcut.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Eliff 7 Şubat 2017 saat 19:23 - Yanıtla

   Allerjı sorununuz varsa kesınlıkle hepa14 nilfisk supurge

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 37. samet 27 Ocak 2017 saat 11:17 - Yanıtla

  merhbalar ben anneme toz torbasız süpürge alcam elinde şuan toz tobalı beko bi süpürge var 5 6 yıldır kullanıyo toz torbalarına paraq vermek istemediği için toz torbasız istiyo bütcem 500 lirayı geçmesse iyi olur 400 lira ideal olcaktır bu fiyat aralığında hem toz torbasız hemde en iyi önerebilceğiniz süpürge nedir cevap bekliyom iyi günler kolay gelsin

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 38. Atilla 25 Ocak 2017 saat 00:45 - Yanıtla

  AYŞE HANIMA PHİLİPS SÜPÜRGE TAVSİYESİ:
  Ayşe hanım işlerimin yoğunluğu nedeniyle cevabım bir hayli gecikti. işinize yarayacaksa iki modelle ilgili cevaplarım şu şekildedir.
  1- Philips Fc 9194/01

  Hava akımı (maks.) 51 l/s
  Motor gücü: 2200 W
  Gürültü seviyesi (Lc IEC)79 dB
  Emiş gücü (maksimum) 500 W
  Vakum (maks.) 36 kPa
  hepa 13 filtreleme
  5 litrelik toz torbası ve turbo başlıkla güçlü ve kullanışlı bir model olarak görünüyor. ben bu ürünün fiyatını bulamadım. Satılmıyor çünkü.
  hilips Performer Expert FC8726/09:
  İki ürünü kıyasladığımızda bu model üsttekinden kağıt üzerinde oldukça geride kalıyor.
  hava akım debisi : 30,2 litre
  Vakum ise : 16.5 kpa
  Bu üründe de turbo başlık yer alıyor.
  Bu şartlar altında benim tavsiyem bulabilirseniz üstteki modeldir. yani Philips 9194/01 modelidir.
  Bu ikinci modeli 600 lira civarında bulabilirisiniz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 39. Atilla 25 Ocak 2017 saat 00:18 - Yanıtla

  Kıymetli site takipçileri yorumlara cevaplarım işlerimin yoğunluğu nedeniyle oldukça gecikt.
  Mehtap hanım 750 wat ve 2000 wat gibi değerler süpürgenin ne kadar elektirk çektiğini yani enerji jarcadığını gösteren değerlerdir.
  Siz süpürgenin verimi için şunlara bakınız.
  a) airwat gücü :
  Airwat gücü süpürgenin çekim gücüdür. Bu güç motordan çıkış ve boru ucundaki emiş gücü olarak değişir. Eğer güçlü bir süpürge istiyorsanız boru ucundaki emiş gücü 300 airwattan az olmamamlıdır.
  b) Kpa ve hava debisi:
  Kpa süpürgenin vakumlama gücüdür. Aslında kpa bir çeşit basınç brimidir. Kpa değeri 20 den az olmamalıdır.
  hava debisi ise süpürgenin saniyede kaç litre hava çektiği ile ilgilidir. bu değer de saniyede 35 litreden az olmamaldır.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 40. Ayşe 15 Ocak 2017 saat 13:06 - Yanıtla

  Atilla beyden rica ediyorum bu iki süpürgeyi karşılaştırmasını Philips Performer Expert FC8726/09 ve PHILIPS FC9194/01 2200 Watt PerformerPro olumlu olumsuz yönleriyle ve hangisini almanın mantıklı olduğunu konusunda yardımcı olmasını istiyorum.Çünkü elektrik süpürgesinde aradığım özellikler 1-toz torbalı ,emiş gücü yüksek ve torbası doluyken bile emiş gücünün düşmemesi , hepa filtreli ,turbo başlık ,süpürme performansı iyi olan.
  Lütfen bana cevap yazın. Buraya her gün bakıcağım cevap yazdığınız mı diye.Bu süpürgelerden başka önerilerede tavsiye edebilirsiniz.bütçe 750 tldir.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Mehtap 18 Ocak 2017 saat 12:13 - Yanıtla

   Elektrik süpürgelerinde kiminde 750 W kiminde 2000W yazıyor,bu çekiç gücümüdür ? Hangisini tercih etmeli teşekkürler

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • Eliff 7 Şubat 2017 saat 19:25 - Yanıtla

    Onlar yaktıgı elektrık olarak gosterılıyor ama su bır gercek kı torbalı supurgenın emısgucu haznelılere gore herzman daha ıyıdır.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla Elektrikli ev aletleri, elektrikli süpürge fiyatları, elektrikli süpürge sessiz, elektrikli süpürge tavsiyeleri, en iyi elektrikli süpürge
Ütü Tavsiyesi- Buhar Kazanlı Ütü

Ütü almak istediğimizde pek çok farklı marka model ve her geçen üzerine yenileri eklenen özelliklerle karşılarız. Bunların arasından işimizi görecek,...

Kapat