Genç Odası – Çocuk Odası

Esyatavsiyeleri.com 5 Kasım 2015 5

Çocuk odası ya da günümüz adıyla genç odası çekirdek aile kavramı ile birlikte evlerimizde vazgeçilmez haline gelmiştir. Genç odası modelleri seçiminde nelere dikkat edilmeliyiz.Mobilyalar nasıl olmalı neler bulunmalı gibi aklınıza takılan pek çok soruya yazımızı  okuduğunuzda cevap bulacaksınız.

Genç Odası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Renk Seçimi

Genç odası takımı almadan önce odanın rengine değiştirmeyi düşünmüyorsanız halısına dikkat etmelisiniz.  Alacağınız takım odanın duvar rengine de uyumlu olmalı. Çocuklarınız daha küçük yaşlarda ise alacağınız pastel renklerde olabilir. Bu renkler kız çocuklarında pembe tonlarında iken erkek çocuklarda mavi tonları ağırlıklıdır ayrıca yarış arabaları ya da barbie bebekler gibi temalara sahip olabilmektedir. Ancak birkaç sene geçip çocuğunuz genç olduğunda bu oda çocuk işi ben genç odası istiyorum diyebilir. İşte bu durumda tekrardan pamuk eller cebe diyerek masraf yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her durumda da burada su bazlı silinebilir boya kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Ayrıca birden fazla çocuk aynı odada kalacaksa her birinin durumlarını düşünerek renk seçimleri  yapmanız gerekir. Bu yüzden tavsiyemiz pembe- mavi gibi tek bir cinsiyeti temsil eden ve sadece çocuklukta kullanılabilecek renkler yerine daha genele hitap eden  renkleri tercih etmenizdir.

Ders Çalışılabilir Olma

Çalışma MasasıAyrı bir odaya sahip olmanın sunacağı en önemli avantaj  çocuklarınızın kendilerine ait bir dünyalarının olmasının yanında, aileler açısından en önemli yanı rahatlıkla ders çalışabilecek olmalarıdır. Ancak alınan mobilyalar ve bunlarla yapılan tasarımlar bazen bu durumu engelleyebilmektedir.  Genelde çocuk odalarına alınan masalar bilgisayar masası şeklinde olduğundan masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar bu masalarda olmakta ve çocukların ders çalışacağı masada her daim bir bilgisayar olmakta bu da oldukça dikkat dağıtıcı bir rol oynamaktadır. Bu nedenle bilgisayar masası ve çalışma masasını ayrı birer masa olarak düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

Ek olarak çocuklarınızın her biri okul çağında ise her birinin günlük yapmaları gereken çalışmaları olacağından masa veya masalarınızı alırken her birinin aynı anda ders çalışabilecekleri bir düzen kurmanızı öneriyoruz. Aydınlatma ve çalışma koltukları da ders çalışma durumunu etkileyecek unsurlardır. Bunları inceleyelim.

Aydınlatma

İnsanların daha rahat bir çalışma yapılabilmesi için ışığın arkamızda değil önümüzde kalması gerektiği bilimsel bir gerçektir. Çalışma masaları sıklıkla üstü dolaplı bilgisayar masaları şeklinde seçildiğinden ışık hep arkada kalmakta, masa gölge bir zemin olmamaktadır. Bu durum da çocuğunuzun çalışma verimini düşürecektir. Alacağınız Genç Odası Takımında çalışma masalarınızı uygun aydınlatma sağlayacak şekilde tercih etmenizi öneriyoruz.

Aydınlatma konusunda detaylı bilgi için Avize Lamba Aydınlatma yazımızı okumak için tıklayınız.

Çalışma Koltukları-Sandalyesi

Çalışma Masası ve KoltuğuGenç odası alırken almanız  gereken çalışma koltuğu çocuklarınızın her birine özgü olmalıdır. Deri kaplama koltuklar terlemeye neden olabilir kumaş seçiminde buna dikkat etmelisiniz. Koltukların bel desteği olması da günün belli bir saatini burada geçirecek olan çocuklarınızın sağlığı açısından önemlidir.

Çalışma sandalyesi ve masası arasında bir uyum olmalı sandalyeye oturulduğunda masada rahat bir çalışma yapılabilmelidir. Çalışma masası ve çalışma koltuğu yükseklikleri çocukların yaş ve boylarına göre değişiklik gösterecektir. Sandalyeye göre yüksek ya da alçak bir masa verimsiz olacaktır. Bu nedenle yüksekliği ayarlanabilir masa ve koltuk uzun yıllar kullanım için daha elverişlidir.

Oda Ebatları – Yatak – Gardrop – Kitaplık

Çocuk odası ebatları dikkate alınarak yatak, gardrop ve kitaplık seçimi yapılmak zorundadır. Geniş mağazalarda küçük görünen bu eşyalar çocuğunuzun odasına geldiğinde çok geniş kaplayacak belki de sığmayacaktır.

Ranza ve Yatak Seçimi

Odanın yatak düzeninde çocuklarınızın sayısı ve odanızın genişliği bu konuda belirleyici olacaktır.  Evinizde Ranza veya yatakları koymayı düşündüğünüz yerleri ölçmeniz, uzunluk ve genişlikte çıkabilecek aksaklıkları tespit etmeniz açısından fayda sağlayacaktır. Ranza seçiminde tavan yüksekliği de önemlidir. Altta yatan ve üstte yatan iki kişinin rahat hareket edebileceği bir yükseklik olmalıdır. Kullanılacak olan yatak da çocuğun ya da gencin rahat edebileceği ortopedik modeller tercih edilmelidir.Ranzada sağlamlık en temel husustur. Alt katta kalanın ezilmesini hiçbirimiz istemeyiz. O yüzden birkaç özellikte tereddütte kalırsanız en sağlam modeli almanızı tavsiye ediyoruz. Tek yatak şeklinde veya yer elverişli olduğundan birden fazla yatak  şeklinde tercihiniz olacaksa bunlarda baza kullanmanızı öneriyoruz. Böylece çocuklarınızın fazla eşyalarını saklayabilir arzu edildiğinde rahatça ulaşılabilirsiniz. Ayrıca ayakları rahat ettirilebilir bir model olursa temizlik açısından da kolaylık sağlayacaktır.

Gardrop ve Şifonyer Seçimi

Odadaki çocuk sayısı birden fazla ise eşyaları oldukça fazla yer kaplayacaktır. Gardrop ve komidin alırken bunu göz önüne alabilirsiniz. Şifonyerin çocuklarınızda paylaşım açısından  sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız ve yeterli alanınız da yoksa bunun yerine her birine özgü komidin kullanmayı deneyebilirsiniz. Şifonyer duvara yaslı ve yataklardan uzaksa bu alanı duvara monte bir kitaplıkla değerlendirebilirsiniz. Gardropta da kapaklardan bölme yoluyla bir paylaşım sağlanabilir. Çocuk sayısına göre her çocuk için en az bir bölme olması kolaylık sağlar.

Kitaplık

Her sene yenileri eklenen kitaplarla eğitim alan  çocuklarınız için kitaplık vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Kitaplık paylaşımında rafların paylaşımı düşünülerek tek ve büyük bir model alınabilir. Yer konusunda problem varsa duvara monte modeller tercih edilebilir.

Günümüzde arkası kapalı olmayan kitaplık modelleri de bulunmaktadır. Temizlik ya da dekorasyon değişikliği gibi sebeplerle yerinden oynatılması durumları tüm kitapların aşağı düşmesi ile sonuçlanabileceğinden dolayı arkası kapalı olmayan modeller  tavsiye edilmez. Depremi de göz önüne alarak yatağa yakın olmayan bir bölgede kitaplığı düşünmeniz ve genç odası takımını almadan önce size fayda sağlayacaktır.

Dayanıklılık ve Kalite

Çocuk odası seçiminde iki temel mobilya tipi seçiminden biri öncelikle yapılacaktır. Sunta üstü kaplama mı? yoksa sunta üstü boya mı? Sunta üstü kaplama ürünler genelde marka çocuk odası ürünlerde karşımıza çıkar marka değeri yüksek olanlarda genellikle zor çizilen ve zor kaplaması kalkan bir yapıda sunta üzeri kaplama uygulamaları bulunmaktadır.

Sunta veya mdf sunta üzerine boya olması durumunda kaplamaya göre kolay çizilmekle birlikte çizilme ve hasar durumunda tamir tadilat daha fazla mümkün olacaktır.

Boya veya kaplama kalitesi şıklık ve dayanıklılık yanında çocuğunuzun sağlığı açısından da önemlidir. Boyanın su bazlı olması ve mümkünse EN 71/3 ile LD 313/1994(ağır metal testi vs…) standart ve testlerine uygun nitelikte olmasını tercih edin.

Çocuğunuz ile ilgili aldığınız ürünlerde sağlık ve güvenlik açısından hassas iseniz bilmeniz gereken önemli standartlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Oyuncak güvenliliği EEC N.880376
 • Oyun alanları güvenliği EN1176,1/2/3/4/5/6 ve 1117
 • Çocuk sağlık ve güvenliği RD 92/59

Çocuğunuzun Çocuk Odası Model Seçimi

Diğer belirtilen özellikler dışında nihai tercihi veya en azından bir takım tercihleri çocuğunuza bırakmanız onun odayı kullanacak kişi olarak sahipleneceği bir mekanda yaşaması açısından önemlidir.

Birden fazla çocuk odası arasında kararsız kaldıysanız maddi açıdan da belirgin bir fark yok veya bu fark sizin için önemli değilse son kararı sizin beklediklerinizin arasından ona bırakabilirsiniz. Modele karar kıldınız hakim renk veya yatak-gardrop rengi gibi kısmi seçimlerde ona alternatif sunarak sürece dahil etmeniz yerinde olacaktır.

 Genel Değerlendirme

Alacağınız genç odası takımlarında fiyatı düşünmeniz hiç kuşkusuz normaldir; ancak alacağınız kalitesiz mobilya malzemesi iki gün sonra kırılıp elinizde kalabilir. Bu konuda tavsiyemiz marka takıntısı gütmekten ziyade kullanılan malzeme ve işçiliğe önem vermenizdir. Bu alandaki ilgili mobilyaları alırken mutlaka çocuklarınızın fikrini alırken evinizin bütçe dengesini de göz ardı etmeyiniz.

Konunun çerçeve genişliği dikkate alındığında eksik bulduğunuz hususlarla ilgili olarak soru ve yorumlarınızla katkılarınız için şimdiden teşekkür ederiz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.6/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)

Genç Odası – Çocuk Odası, 4.6 out of 5 based on 5 ratings

5 Yorum »

 1. Mustafa Ali Demir 15 Ağustos 2017 saat 13:42 - Yanıtla

  Çocuk odarinda pek fazla dikkat edilmeyen yerleşim, aslında en önemli unsur,

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. konya gergi tavan 9 Haziran 2016 saat 00:52 - Yanıtla

  teşekkürler çok güzel bir paylaşım olmuş… tbtboya.com/

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. nazım 17 Nisan 2014 saat 10:37 - Yanıtla

  çocuğuma takım alırken burada yazılanlardan faydalandım. Ekstra bir şeyler yazarak bende başka alacaklara yardımcı olmak isterim.
  Ben şöyle yaptım aldığım çalışma masası içinde ayrı bir yavru masa var. Dolayısıyla bu yavru masayı hem istediği gibi içinden çıkarıp çalışma yerini odanın istediği yeri ve ışığı ayarlayabilecek hem de arkadaşı geldiğinde beraber çalışmak için altyapı olmuş olacak.
  Size tavsiyem sipariş ile çocuk odası yaptıracaksanız bittikten sonra eve gelmeden inceleme fırsatınız varsa bir bakmanız eve geldikten sonra geri gönderip düzelttirme işinde sorun çıkabilir.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla çalışma koltuğu, çocuk odası, çoçuk odası dekorasyon fikirleri, çocuk odası modelleri, çocuk odası takımları, gardrop, genç odası, genç odası takımları, komidin, ranza
Yatak Odası Takımı

Yatak odası mobilya tavsiyesi, modelleri ve seçimini bulacağınız bu yazımızda ayrıca, yatak odası takımı mobilyalarını seçerken nelere dikkat edilmeli, gardırop,...

Kapat