Halı – Kilim – Yolluk – Paspas

jethoca 15 Kasım 2013 6

Halı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hangi odaya hangi halı tavsiye edilir? Kaliteli halı hangisi? gibi halı ile ilgili gerekli bilgileri bulacağınız yazımızın tamamını kaliteli fakat ucuz fiyatlı halı alabilmek için dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz.

Halı seçiminde kişisel beğeniler ön plana çıksa  da  halının dayanıklılığı, sağlığımıza etkisi ve renk-ışık-uyum tavsiyelerinin ortaya konması faydalı olacaktır.

Alacağınız halının görünüşü kadar yumuşaklığı, kolay temizlenebilir olması gibi özellikleri de önemlidir. Halı alırken dikkat edilmesi gerekenler özetle:

 • Kullanacağımız mekana uygun özellikte halı almalıyız. Mesela Çocuk odasına alınacak halı tüy dök memelidir. Salonda kullanılan halılar ise daha kolay temizlenebilir olmalıdır.

 • Tüyleri yumuşak olmalı bastığımızda bizi rahatlatan bir his bırakmalıdır. Tabii ki bu dokuma ipliğinin kalitesine, hav yüksekliğine ve metrekareye düşen ilmek sayısına bağlıdır.

 • Halı kilim yolluk paspas tavsiyeleriUzun yıllar kullanacağımız dayanıklı bir halı olmalıdır. Suya, aşınmaya, güneş ışığına hatta deterjana karşı dayanıklı olmalıdır.

 • Kolay tutuşmayan bir malzemeden olmalıdır. Evde oluşabilecek kazaları hesaplamak gerekir.

 • Odamızın ışık almasına, genişlik durumuna  göre açık ya da koyu renkler seçilmeli ayrıca odadaki perde ve mobilyalar dikkate alınarak desenler belirlenmelidir.

 • İlk bakışta renkleri desenleri göz alan ama malzemesi kalitesiz (plastik- naylon) , dokuma sıklığı (ilmek sıklığı ) gevşek  halılar tercih edilmemelidir.

Daha detaylı inceleme yapılarak uzun yıllar sorunsuz kullanılacak halı seçimimizi etkileyen kriterlere bir göz atalım.

Şimdi bunları tek tek açıklayalım.

Halı Kullanım Alanlarına göre Halı Tavsiyesi

Bir halıya karar vermeden önce kalitesi, deseni, rengi v.b. den önce ilk belirlenecek şey  bu halıyı nerede kullanacağımız dır. Kullanılacağı yer diğer seçimleri doğrudan etkileyecek önemdedir.

Salon Halısı Tavsiyesi

Salon halı tavsiyesiSalon misafirlerin doğrudan gireceği alan olduğu için buradaki halı kolay temizlenebilmelidir. Yine misafir ağırlanacak alan şık, aydınlık ve ferah durmalıdır. Bunun için halı genişliği büyük tutulmamalı yani halılar mobilyaların altına kadar girmemelidir.  Salon evimizin en gösterişli bölümü olacağından buraya alınacak halıda biraz masraftan kaçmamak gerekir.Salon halısının gösterişli durması iyi olur. Bunun için metrekareye düşen ilmek sayısı sık, hav yüksekliği fazla ve simli, üç boyutlu, ışıklı gibi gösterişli halıları tercih etmek gerekir.

Oturma Odası Halısı Tavsiyesi

Çok uzun süre kullanılan bu bölümde daha dayanıklı malzemeden halı seçilmelidir. Üzerinde uzun süre kalındığı için tüylerinin hemen ezilmeyecek olması gerekir. Bir halının kısa sürede özelliklerini kaybetmemesi  yani tüylerinin ezilmemesi, renklerinin solmaması yumuşaklığını konforunu sürdürmesi de tabii ki bazı unsurlara bağlıdır. Bunlar ;

 • Oturma odası halı tavsiyesiMetrekareye düşen ilmek sayısının yüksekliği ki bu sayı iyi bir halı için  metrekare de 900.000 ilmekten başlayıp 1.200.000  ilmeğe kadar çıkabilir.
 • İpliğinin dayanıklı ve kaliteli olması gerekir. Oturma odasında kullanılacak kalitesiz malzemeli bir halı kısa zamanda deforme olur. Günümüzde ucuz bir malzeme olmasına rağmen akrilik ipi en iyi sonuçları vermektedir. Ayrıntıları halının dokuma malzemesi kısmında görebilirsiniz.

Mutfak Halısı Tavsiyesi

Büyük halı tercihinin en yanlış olacağı evdeki alan mutfaktır. Çünkü çok hareket edilen ,yere kırıntılar dökülen, masa ve sandalyelerin bulunduğu bu alanda büyük halı hem çok yıpranır ve hem de zemini sık temizlenmesi gereken bu alanda bize engel olur.

Mutfakta halı tercih edilecekse bu çok yüksek tüylü( hav yüksekliği fazla) ve yünlü olmamalıdır.bu arada ince derken plastik yapılı sağlıksız halılara da kaçılmamalı. Kaydırmaz halı diye satılanlar zamanla plastiklerini döküyorlar.

Mutfakta kilim de tercih edilebilir. Bu sayede çok hassas, yünlü bir kilim değilse, kirlendikçe çamaşır makinelerinde de yıkanabilir.

Mutfak halısında özellikle küçük çocuklu ailelerde  renkler kir götürmeye müsait olmalı. Aksi taktirde sık sık temizleme problemimiz olur.

Çocuk Odası Halısı Tavsiyesi

Halıda sağlık konusuna en fazla dikkat edilecek alan çocuk- bebek odasıdır. Kaymaz, anti bakteriyel ve yüksek havlı olmayan halılar tercih edilmelidir.

çocuk odası halı tavsiyesiÖzellikle bebeklerde yoğun yünlü ve uzun tüylü halılar bebeğe hatta çocuğa  zarar verebilir. Her şeye dokunan, ağzını değdiren bu yaştaki çocuklar için oda içinde küçük kalan, kısa tüylü ve anti bakteriyel halı gerekir.

Şunu da önemle vurgulamalıyız ki hem mutfak ta ve hem de çocuk odasında bize yoğun yünlü olmayan, kısa tüylü  halılar lazım dediğinizde kalitesiz naylonsu halıları elinize tutuşturuyorlar. Asıl sağlıksız halılar onlardır. Kanserojen madde içerir, az dayanır ve bir iki yıl içinde önce altından sonra her yerinden parçacıklar dökmeye başlar.

Çocuk odası halısı kesinlikle canlı renk ve desenlerden, mümkünse çocukların sevdiği karakterlerin figürlerinden ya da basit ama sıcak geometrik desenlerden oluşmalıdır.

Yatak Odası Halısı Tavsiyesi

İşte kararı neredeyse tamamen kullanıcıya bırakacağım alan yatak odasıdır. Oda da gardırop, yatak ve diğer mobilyalardan arta kalan boş zeminin  ne kadar olduğunu, hangi şekle benzediğini bilmeden karar vermek mümkün değil. Bu anlamda yatağın önünde ve yanında kalan dar uzun alan için yolluk tercih edilebileceği gibi kalan geniş alana şöyle kaliteli krem bir kare halıda tercih edilebilir. Tüylü halıların daha bir sofistike hava kattığı kesin.

Koridor Halısı (Yolluk) Tavsiyesi

Aslında oturma odası ile birlikte üzerine en fazla basılan halı koridor yolluklarıdır. Bu nedenle kaliteli seçilmek zorunda olan bir halı da koridor halısıdır. Toplumda maalesef tam tersini yapmak yani plastik yollukları seçmek ya da halıfleks tarzı şeyler kullanmak yaygın. Şahsen aynı hatayı ilk halılarımızda ben de yaptım. Bu kalitesiz halıların kaydırmaz özellikleri de tercihte etkili oluyor.Sonra halıların hem renk ve desenleri soldu ve hem de altından üstünden plastik parçacıklar dökülmeye başladı.  Koridor uzunsa iki adet 3 metrelik yolluk yeterli olacaktır. Koridorun boyutlarına göre 3 metre ve 1.5 metre ebatları değişik şekillerde tercih edilebilir.

Banyo Tuvalet halısı ( Paspas ) Tavsiyesi

Paspas banyonun görünümü en kolay değiştirilebilen parçalardan  biridir. Banyonuza görsel güzellik katar. Bunun yanında banyo paspasları – paspas takımları diğer halılar kadar pahalı değildir.

Banyo halılarında renk ve desen seçeneği, mesela bir oturma odasına göre çok daha fazladır. Çiçek desenli, sahil manzaralı, ya da çocuklara uygun temalı olabilir. Banyo seramikleri ile senkronize olabileceği gibi  zıtlık oluşturarak ta bütünlük sağlayabilir. Seçim sizin.

Banyo paspasında tabii ki paspasın ıslanma ihtimalini ve sık sık yıkanacağını gözden uzak tutmamalıyız. Bu anlamda koridor ve diğer odalarda olduğu gibi pamuklu yünlü bir halı tavsiye etmiyoruz. İşte burada naylon polyester halılar su etkisi ile daha dayanıklıdır ve tekrar tekrar yıkanabilir. Günümüzde hem yumuşak ve hem de dayanıklı paspaslar da vardır. Bambu banyo paspasları onlardan birisi.

Balkon-Merdiven Halı ve Paspası Tavsiyesi

Seçilen halının güneş ışığına ve dış mekan yıpratıcı şartlarına dayanıklı olması gerekir. Plastik türevi polyester ve polyamid halı dokuma malzemenin rahatlıkla tercih edilebileceği alanlardır. Çünkü bu grup halılar, suya, rutubete ve güneş ışığına daha dayanıklı olurken bu tarz halılar daha ucuzdur. Normalde açık balkonlara sürekli olarak halı yayılmaz. yani yayılan halı balkondan ayrılırken toplanır. Ancak toplanmadığı, zaman olmadığı, unutulup ihmal edildiği zamanlar olur ve iç mekan halılardan farklı olarak halı güneş altında kavrulur ya da yağmurda ıslanır. Banyo da olduğu gibi hem ucuz ve hem de dayanıklı malzemeden  olmalı dır. İç mekan halıları gibi yumuşak ve kaliteli yünden olması pek aranmaz.

Halının Dokuma Malzemeleri :

Bir halının kalitesini belirleyen ana unsur kullanılan iplik türü ve sıklığıdır. Halının maliyetini dolayısıyla halı fiyatını belirleyen ana unsur da genel olarak bu ikisidir.

Şimdi halıda kullanılan elyaf-iplik malzemeleri tek tek inceleyelim.

Akrilik Halı

Maliyeti az olmasına rağmen pek çok olumlu özellikleri olan akrilik halının olumlu yönlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yün gibi yumuşak bir his vermesi halı kültürümüzün temeli olan yün halıya benzemesi
 • Kimyasal malzemelere, ve yağa karşı dayanıklılık
 • yün halıları güve yiyebilirken akriliğe güvenin zarar verememesi,
 • Güneş ışığına karşı dayanıklılık
 • Parlak ve canlı renklerle boyanabilmesi.
 • Renklerini ve canlılığını uzun yıllar koruyabilmesi.
 • Kısaca dayanıklılığı, yüne benzemesi ve canlılığı akrilik halının üstün yönleri iken maliyetinin ucuz olması da avantajıdır. Leke tutma konusunda ise maalesef çok iyi değildir.

Polyester Halı

Kolay temizlenmesi, suya karşı  yün ve akriliğe göre daha dayanıklı olması avantajlarıdır. Canlı renklerde içerir. Normal ev lekeleri konusunda zayıf olan bu halı rutubeti emmez.  En  olumsuz yanları ise  sertliği, kolay şekil almaması dayanıksız olması çok sağlıklı olmamasıdır. Sertliği nedeniyle rahat ve konforlu bir his oluşturmaz.

Polyester halı özellikle dış mekanlarda tercih edilebilir. Ben ev için tavsiye etmem. Alan bazı arkadaşların halıları başta cap canlı dururken bir iki yıl içinde bir hayli yıprandılar.

Polyamid – Naylon Halı

Son yıllarda  naylon halılar çok popüler oldu. Dayanıklı olması, göz alıcı renkler içermesi, kir ve lekeleri gizlemesi olumlu yönleridir. Büyük mobilya markaları ile çocuk odası üretenler, ve yeni moda halı markaları bu halı çeşidini çok yaygınlaştırdılar.

Benim için halı deyince ezilmeyen, üzerine bastığında oturduğunda sana tatlı yumuşak (yün gibi) his veren halı olmalıdır. Bu tür o kategoriye  pek uymasa da halkın çok rağbet ettiği bir türdür.

Polipropilen (Olefin) Halı

Naylon halı gibi esnemeyen, yumuşaklık hissi vermeyen bir çeşitte olefin halıdır. Olefin halıyı neye benzetebiliriz derseniz, plastik halı saha çimlerini düşünebilirsiniz. Suya en dayanıklı çeşitti. Bu halı da renk ve boyalar bu plastik kumaşın içine işlemez, dışını kaplar. Bu plastik malzeme dayanıklıdır, güneş ışığında solmaz ve bu nedenlerde dış mekanlarda rahatlıkla tercih edilebilir.

Yün Halı

Halı malzemesinin standardını belirleyen elyaf çeşidi Yün dür. Çikolata da fındık, dondurmada süt, atlette, gömlekte pamuk neyse iyi bir halıda da yün o dur.  Yün tüm diğer ipliklerle karıştırılabilir de. Aslında halımız doğrudan yün halı olsa ne kadar güzel olacak.Yün halı fiyatları maliyeti nedeniyle normal gelire sahip ailenin alamayacağı kadar yüksektir. Yün halıların olumlu özelliklerini kısaca sıralayalım;

 • yün halı tavsiyesiEn yumuşak ve konforlu çeşittir. (Arap şeyhlerinin, saray erkanının çok lüx halılarını saymazsak )
 • Son derece dayanıklıdır.
 • Alev almaya dirençlidir. Statik enerji üretmez.
 • Çok sağlıklıdır.
 • Yün halımız uzun yıllar ilk günkü renklerini, canlılığını korur.

Bunun yanında çok narin olması, güve yeme durumu gibi olumsuz yönleri de vardır. Yün halıyı korumak ve kollamak diğer halılara göre daha zor olacaktır.

Sayılanlar dışında bu beş ana iplik malzemesinin birbirleri ile farklı şekillerde karıştırılması ile oluşan halılar da vardır.

Kaliteli Halı Hangisidir? ( Dokuma Malzemesi açısından )

Yalnız özelliklere bakıldığında suya, küflenmeye ve lekelere daha dayanıklı olduğu için plastik malzemeler olan polyester, polipropilen ve polyamid halıların tercihi doğru gibi görünmektedir. Büyük mobilya ve çocuk mobilyası markalarının sunduğu çok canlı, renkli modellerde onları sevimli göstermektedir. Ancak hem halının tercih nedeni olan yumuşak rahat bir yaygı olma noktasında ve hem de uzun yıllar renklerini ve canlılığını koruma noktasında bu halılar iyi bir seçim değildir. Üstelik sağlıklı oldukları (plastik malzeme nedeniyle) pek söylenemez. halı gibi halı yün, gücümüz ona yetmiyorsa akrilik halıdır.

Halının dokuma özellikleri

Dokuma özelliklerine göre öncelikle halıları el dokuması halı ve fabrika halısı olarak ayırabiliriz.

El Halısı – El Dokuma Halısı Nedir?

El dokuma halısı Fiyatlarıİlmeklerin (halı düğümlerinin ) çözgü ipine elle atılan halıdır. El işçiliği halıda genelde yün ipek yada rayon iplik malzemesi kullanılır.El dokuma halıları aynı zamanda Türk halı kültürü geleneğini devam ettirir. Ülkemizin meşhur el dokuması halı ve kilimleri şunlardır:

Yahyalı, Bünyan, Hereke, Gördes, Tülü, Demirci, Yağcıbedir, Milas, Isparta, Manisa, Kayseri

Standart bir kullanıcı için el dokuması halı fiyatları biraz pahalı gelse de çevremizde kullananlar da mevcut. El Dokuması Halı Fiyatları 2,8- 3 metrekare büyüklüğündeki modelleri 1000 tl nin üzerindedir. Shaggy modellerini 500 tl civarında bulmak mümkündür.

Fabrika Halısı – (Makine Halısı)

Asıl üzerinde duracağımız grup standart makine halısıdır.

Makine halılarının dokuma özelliklerini, hav  yüksekliği ve metrekareye düşen ilmek sayısı ile ifade edebiliriz. Genel olarak kural şudur; Yüksek havlı ve sık ilmekli halılar kalitelidir. Şimdi bunları ayrı ayrı ele alalım;

Yüksek Havlı Halılar : Hav yüksekliği 10 mm den başlayıp 12-13 mm ye kadar çıkar. Bir halının iplerinin bu kadar yüksek olması için fazla malzeme harcanması gerekir. bu da tabii ki  maliyeti artırır.

Yüksek havlı halıların avantajlarını şöyle sıralayabiliriz ;

 • Son derece yumuşak ve konforlu bir basma ve oturma hissi verir.

 • Hemen ezilmez ve uzun yıllar  yumuşaklığını, zindeliğini korur.

 • İnce halılar üzerine basıla basıla kısa zamanla  halı olmaktan çıkarken , yüksek havlı halılar daha dayanıklıdır.

Bunun yanında yüksek havlı halılar kullanılan ipliğin daha fazla gitmesinden dolayı daha pahalıdır. Özellikle bebeklerin bulunduğu ortamlarda kullanılmamalıdır bebekler sürekli zeminle temas ederken halı tüyleri ağız ve burunlarına kaçarak onlara zarar verir. Astım ve alerjik rahatsızlığı olan insanlar içinde sıkıntı verebilir. Diğer halılara göre daha ağırdırlar.

Kısa Tüylü Halılar : Kullanılan malzemenin miktarı açısından yüksek havlıya göre  daha ucuza kaçılmış diyebiliriz.

Mutfak, balkon ve çocuk odalarında tercih nedenidir. Yüksek havlılara göre daha ucuza satılmaları da ayrı bir tercih nedenidir. Çabuk ezilmeleri ve yumuşaklılarını kaybetmeleri en önemli olumsuz yönleridir. Alerjisi olanlar ve bebeklerin bulunduğu ortamda bu halılar tercih edilir.

Sık İlmekli- Seyrek İlmekli Halılar : Halının malzemesinden sonra kalitede belirleyici en önemli faktör metrekareye düşen ilmek sıklığıdır. . Yüksek havlı ve sık ilmekli halılar genellikle kaliteli halılardır. Yine yüksek havla birlikte sık ilmekli halılarda iplik üzerine basıldıkça hemen ezilmez ve halımız uzun yıllar yumuşaklığını korur, hemen incelmez. Seyrek ilmekliler için tam tersini söylemek mümkündür.

Bir halının sık ilmekli olması için ilmek ipinin ince olması gerekir. Bu da daha özenli ve narin bir işçilik gerektirir. Sık ilmekli halılarda metrekareye 1.000.000-1.200.000 ilmek düşerken seyrek ilmeklilerde 350.000-500.000 ilmek civarı düşmektedir.

Zaten büyük halı markalarında da halılar kalitelerine göre gruplara ayrılmıştır. En pahalı grupta 11-12 mm ilmek (hav) yüksekliğinde, 1.100.000 ilmek sıklığında halılar yer alırken en ucuz grupta ise 7 mm ilmek boyu ve 250.000 ilmek sıklığında halılar bulunur. Mesela Saray halının sembol modellerinde 12 mm yükseklik ve 1.200.000 ilmek sıklığı yer alır. 3.5 metrekare halı fiyatı 500 tl civarındadır. Saray shaggy modellerinde ise ilmek sayısı azalıp ilmek yüksekliği kısalır ve aynı metrekare için halı fiyatı 225 tl ye kadar düşer.

Doğru Halıyı Seçmenin Püf Noktaları – Renk ve Desen

Halıda renk seçimi son derece kişisel bir işlemdir. Burada bilinmesi gereken bir kaç dekorasyon kuralını ve ip uçlarını aktaracağız. Bunları maddeler isek;

 • hangi halı kalitelidirBej rengin kullanımı odayı olduğundan daha büyük ve ferah gösterir.
 • Aynı boy ve ebatta iki adet halı kullanılırsa tam tersi mekan daha darmış gibi algılanır.
 • Güneş ışığı almayan odalarda sıcak ve açık renkler kullanılmalıdır.
 • Açık tonlar mekanı daha geniş gösterir. Koyu renkler ise mekanı doğru kullanıldığında daha bir ağır ciddi hale getirmektedir.
 • Halı da yeşil ve mavi tonlar daha sakin yatıştırıcı ve ruhu rahatlatıcı etki sağlar.
 • Halı renk ve deseni elbette ki tek başına belirlenemez. Odada bulunan mobilyaların hatta perdelerin rengini de hesaba katmak gerekir. Onlarla uyumlu ve paralel renk ve desen seçmek bazen bir bütünlük sağlar. bazen de yerine göre boğucu sıkıcı bir algı da oluşturabilir. Kahverengi gömleğin üstüne kahverengi kravat gibi durduğu nadir durumlar da olabilir.
 • Odadaki mobilyaların renkleri ile kontrast (zıtlık) ta bir uyum tarzıdır. Son zamanlarda mobilya takımları ile beraber uyumlu halılar da birlikte satılmaktadır.
 • Lekelenmesi kirlenmesi engellenemeyen bölgeler de mesela mutfak gibi alanlarda da rengi kir götüren, koyu tonlar seçilmelidir.
 • Çocuk odasında kesinlikle sıcak canlı ve neşeli renk ve desenler seçilmelidir.

Halının Dayanıklılığı – Hangi Halı Kalitelidir?

Halının dayanıklılığı konusunda kullanılan dokuma malzemesi, dokuma özellikleri başlıklarındaki bazı bilgileri tekrarlayacağız. özetle şunları söyleyebiliriz.

 • Yün halılar diğerlerine göre kullanımı daha özen istese de renkleri, canlılığı vb uzun yıllar dayanır.

 • Plastik malzemeden üretilen halılar bazı zorlu yıpratıcılara mesela küfe, suya lekeye daha dayanıklıdır. Ancak yün ve akrilik halılar gibi uzun yıllar mesela 10-15 yıl  canlı ve yeni durmazlar. Oysa akrilik ve yün halı yıllara daha fazla meydan okur.

 • Yüksek havlı ve sık ilmekli halılar üzerine basılarak hemen ezilmeyeceği için halı özelliğini kaybetme de daha uzun ömürlüdür. Kısa ve seyrek tüylü halılar kısa süre de halk değişi ile kilime döner.

Maliyet ve Halı Fiyatı

Dokuma da kullanılan iplik türü, yani yün- ipek akrilik ya da plastik olması ve dokuma yoğunluğu halının kalınlığı maliyeti dolayısıyla halı fiyatını belirler. Genel olarak şu kurallar geçerlidir.

 • El dokuması halılar fabrika halılarından daha pahalıdır.

 • En pahalı grubu el dokuması yük halılar oluşturur.

 • Bir halının kalitesi ve fiyatı genel olarak metrekaresinin ağırlığı ile ölçülür. İyi bir halıda bu ağırlık 3 kg yi geçer.

Önemli bir gözlem de ülkemizde halı kalitesinin ve kullanılan malzeme kalitesinin giderek düştüğüdür. Antep halısı denilen üçüncü kalite sınıfındaki halılar şu anda piyasaya hakim olmuş durumdadır. Kaliteli ve pahalı halı markaları da sonradan piyasaya giren bu Antep halılarının yolunu izlemektedir.

Pierre Cardin gibi dünya moda markaları Antep’te üretilen halı markalarına desen ve tasarım sağlayarak yerli markanın ürettiği halılara isimlerini vermektedir.

Bu gruptaki halılarda da istenilen kalitede halı bulunabilmekle birlikte yanılgıya düşme ihtimali artmaktadır.

Buradaki bilgilere ek bilgi ve yorumlar getirerek katıldığınız ve katılmadığınız hususları kendi halı önerilerinizi, halı markası tavsiyesi ve bunlara ait indirimli fiyat ve halı kampanya bilgilerini belirtebilirsiniz. İlginize Teşekkür Ederiz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (17 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +16 (from 18 votes)

Halı – Kilim – Yolluk – Paspas, 4.7 out of 5 based on 17 ratings

6 Yorum »

 1. semra 25 Temmuz 2017 saat 21:54 - Yanıtla

  dinarsu hali almayi dusunuyorum ne dersiniZ guvenebilir miyim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. serpil sancaktan 30 Mart 2017 saat 12:33 - Yanıtla

  art halı aldınızmı buradaki urunu almak istiyorum ama daha once kullanmadıgım için bilgim yok tavsiye edermisiniz?https://www.halial.net/u1723/hali-markalari-/art-hali-/zeus/art-hali-zeustlg-139-.html

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Seref Can 24 Ocak 2017 saat 22:00 - Yanıtla

  Öncelikle Kaymaz halının tabanı iyiyse dökülmez. Dikkat ederseniz marka üründe demiyorum. Dökülmeyen malzeme olmalı. PVC Kaymaz taban kaplaması diğer kaplamaları göre (elbette kaliteli ise) daha dayanıklı. Diğer taraftan yine söylüyorum, marka ürünler her zaman kaliteli diye birşey yok. Akrilik en iyi halı durumunda çağımızda. Sebebi ise elektriklenme en alt seviyede. Eğer kaliteli akrilik ise kolay temizlenir çünkü kir tutmaz.
  Bunları bilmekte fayda var.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. nimet 21 Nisan 2014 saat 09:26 - Yanıtla

  ilmek sıklığı fazla olan halının temizliği zor oluyo diyorlar çay falan dökülünce çok zor çıkıyormuş doğrumu

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 5. mustafa 17 Nisan 2014 saat 11:31 - Yanıtla

  gerek kullanıcılarından gerekse internette yaptığım araştırmanın sonucu olarak, şunu söyleyebilirim. Alabiliyorsanız saray halı alın alamıyorsanız imperial ve kaşmirin kaliteli modellerine bakabilirsiniz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 6. ipek 17 Nisan 2014 saat 11:30 - Yanıtla

  hangi halı markalarını tavsiye edersiniz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.8/5 (5 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 5 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »