Havlu Setleri – Bornoz Takımları

esyatavsiyeleri.com 3 Aralık 2014 3

Kumaşının en az bir tarafının ilmekli olduğu yapıya havlu, havludan yapılan ön tarafı açık banyo sonrası giysiye de bornoz denir.

Havlu kalitesini hangi havlu özellikleri belirler derseniz, kullanılan ipliğin cinsi, hidrofilite, atkı ve çözgü kopma mukavemetleri, havlu dokuma tezgahının hızı, boya kalitesi olarak sayılabilir.

havlu bornoz setleriKullanıcının anladığı havluda kalite ise yumuşaklık, su emme kabiliyeti başta olmak üzere sonrasında fiziksel ve boya açısından dayanıklılık (yıkamaya, tere, deniz suyuna ve sürtünmeye) olmaktadır.

Havlu teknik özellikleri genelde dikkat edilemeyen ve desenlerine bakılarak alınan bir ev eşyası olsa da aldıktan belli bir süre geçtiğinde de ilk alındığındaki özelliklerini koruyan bir havluya sahip olmak herkesin isteği bir durumdur.
Havlular kullanımına, dokuma ipliğine göre değişik sınıflara ayrılmaktadır. Bukle Havlu – Kadife Havlu – Plaj Havlusu, El Yüz Havlusu, Bornoz, Plaj Havlusu temel ayırıcı tanımlamaları oluşturmaktadır.

Havlu – Bornoz Kalitesi

Havlu – Bornoz kalitesini öncelikle belirleyen kriter üretildiği ham maddedir. Bu ham maddeler polyester, naylon, sentetik ve esas tercih edilmesi gereken 100%pamuktur. Naylon ve sentetik olanlar genellikle ucuz olmaktadır. Havlu – bornoz satın alırken en önemli nokta birinci kalite malzemeden üretilmiş olanı tercih etmenizdir; böylece kısa sürede kullanılmaz hale gelip atmanız gerekmez veya paranız havlu – bornozun ilk yıkamasından sonra çöpe gitmez. Ayrıca sentetik ürünü alınmamasının önerilmesinin bir diğer sebebi de cildinize verdiği histir. Kimse naylonlu, yapay bir ürünün tenini rahatsız etmesini istemez diye düşünüyorum.

100% Pamuk Bukle Havlu:

100% pamuk tan üretilir. Pamuk havlular en fazla emiciliğe sahiptir ve banyo sonrası kullanım açısından en uygun olanıdır. Bukle havluların yüzey iplikleri traşlanmamıştır (kadife görünümün verilmesini bukle havlunun bir yüzünün traşlanması verir) Havlunun havının yani dokuma sıklığının da su emiciliğine etkisi büyüktür. İşte bu etkenler dolayısıyla Türk havlusu dünya çapında tercih edilmektedir.

Kadife Havlu

Bukle havludan daha yumuşak tuşesi vardır, dış yüzey traşlanmıştır iç kısımsa bukle olarak bırakılmıştır. Kadife havlu pürüzsüzdür, parlaktır, albenisi yüksektir. Genellikle hediye etmek için tercih edilir ve şık görünümü ile dikkat çeker. Ancak bukle havluya göre daha az emicilik özelliği vardır.

Bambu Karışımlar

Bambu iplikler bambu bitkisinin posası ile üretilir. Bambu elyaf ,bitkinin doğası itibari ile anti-bakteriyel ve koku giderici özelliğe sahiptir. 50 yıkamadan sonra dahi bambu dokumalar anti-bakteriyel özelliğini kaybetmez. Ayrıca bu tür dokumalar çevreyle dosttur. Bambunun emicilğinin arttırılması için pamuk ile karıştırılır.

Organik Pamuk

Organik pamuk geniş çaplı kullanılan ve doğaya zarar vermeyen bir ham maddedir. Organik sanayi üretim devamlılığını sağlar ve toprak verimliliğine katkıda bulunur. Organik tarım yapılarak yetiştirilmiş pamukta kimyasal gübre ve ilaç türleri kullanılmaz. Pamuk rengini beyazlaştırıcı ya da değiştirici kimyasallar yetiştirme esnasında tercih edilmez. Bu sebeple sıcak ve güneşli havada hasat edilen pamuk daha açık renkken soğuk dönemde toplanan pamuk daha koyudur.

Yumuşak ve Su Emme Kabiliyeti Yüksek Havlu Özellikleri

 • özdilek havluİpliliğin %100 pamuk olması kalite açısından önemli ve tercih sebebidir. Bambu karışımı olan ürünler %100 pamuklu olan ürüne göre daha kalitelidir diye değerlendirilmez. Bambu karışımlı olması ürünü  farklılaştırır.
 • Havlu ipliğinin RİNG ipliği olması ve uzun lif boyuna sahip pamuk hammaddesinden olması önemli kalite kriteridir.
 • Hav yüksekliği arttıkça havlu yumuşaklığı ve su emme kabiliyeti artacaktır. Yapılan çalışmalarda 7mm den daha fazla hav yüksekliğine sahip havluların su emme kabiliyetinin pek fazla artmadığı gözlenmiştir. Hav yüksekliğinin 5-7 mm. arasında olması;  kumaş atkı sıklığının 18-19 atkı/cm olması havlu kumaşı için yeterli olmaktadır. Hav yüksekliği ve atkı sıklığının daha da yüksek olması ürün m2 gramajını arttıracağından dolayı havlunun su tutma kabiliyeti artar ancak ağır ürünün maliyeti de artacağından fiyat-kalite dengesi optimize edilmelidir.
 • Kadife havlular şıklık açısından iyi bir tercih olabilir fakat kullanışlılığının klasik havlular kadar iyi olmadığı söylenmektedir. Kadife havlular  bukle havlulardan daha kalitelidir diye sınıflandırma yapılamaz. Çünkü iki ürün birbirinden farklı kategoridedir. ( Kadife pantolonlar ile gabardin pantolonların sınıflandırılması gibi )  Kadife havlular daha çok görsel olarak albenisi olan ürünlerdir. Ancak maliyeti bukle havlulara göre daha yüksektir.

Havlu – Bornoz Modeli

Havlu kullanım yerine göre ebat tercihi yapılır. Bornoz modeli seçiminde evin sıcaklık durumu göz önüne alınır. Daha serin evlerde daha uzun bornoz modelleri tercih edilmelidir.

Tam Boy Bornoz :

Bu bornozlar genellikle 150 cm’dir ve boyunuzun durumuna göre ayak bileklerinize kadar uzanır.

Orta Boy Bornoz :

Beden boyu dizleriniz ile bilekleriniz arasında kalacak şekildedir.

Kısa Bornoz:

Beden boyu diz hizasına kadardır. Yaz mevsimi ya da ılıman iklimlerde kullanmak için idealdir. Hareket rahatlığı sağlar.

Kapüşonlu Bornoz :

Kapüşonlu bornoz saçlarınızın kurumasını da sağlayarak ayrıca baş havlusuna ihtiyaç duyulmaz.

Kimono Tip Bornoz :

Kimono bornozlar orta boy veya kısa olarak üretilir. Kapüşonu yoktur, hafiftir, yaka eni dardır .

Hafif Bornoz :

Sıcak yaz günlerinde kullanmak için bir bornoz bakıyorsanız ya da kalın tip bornozlar ile rahat edemiyorsanız bu modeller tam size göre. Spalar ve otellerde de kullanılan bu bornozlar defalarca yıkamaya uygundur ve fiyat olarak epey ucuzdur.

Havlu – Bornoz Rengi

Renkli tipte havlu ve bornoz tercih etmeniz durumunda belirli yıkama sonrasında bu renginde solma veya açılma olacağını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bunu bildikten sonra yine de tercih sizin.

Günlük havlu alırken beyaz, bej ve pudra tonlarını seçmenizi tavsiye ederiz.

Havlu veya Bornoz Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beğenerek alınan bir havlu veya bornoz ürününün kullanımında memnuniyetsizlik yaşanmaması için kullanıcıların dikkat etmeleri noktalar vardır.:

 1. bornoz fiyatlarıHavlu kumaşı satın alındıktan sonra mutlaka yıkama talimatlarına göre yıkanmalıdır.
 2. İlk 3 yıkamada YUMUŞATICI KULLANILMADAN yıkanması gerekir. Üretim sırasında ürünlerde yumuşatıcı kullanıldığı için sonraki  yıkamalarda kullanılacak olan yumuşatıcılar fazla gelmekte ve ürünlerde tüylenme ve tüy dökme sorunları yaşanabilmektedir.
 3. Çamaşır makineleri tamamen doldurulmadan yıkama yapılan her tekstil ürününde mekanik çarpmalardan dolayı aşınmalar; tüylenmeler oluşmaktadır. Bu nedenle Çamaşır Makinelerinin Kapasitelerine göre Doldurularak Yıkama Yapılmalıdır.
 4. Yıkama sonrasında kurutulmadan ıslak olarak uzun süre bekletilmemelidir.

Bornoz Fiyatları – Havlu Fiyatları

banyo havlusu özellikleri2014 yılı itibariyle en iyi havlu markalarınının havlu fiyatları incelendiğinde geniş bir aralıkta havlu modellerinin olduğu görülmektedir.

El Yüz Havlusu Fiyatları:    6,00 TL  – 144,00 TL arasında değişmektedir.

Banyo Havlusu Fiyatları:  10,00 TL  –  35,00 TL arasında değişmektedir.

Bornoz Fiyatları (Takım):130,00 TL  – 370,00 TL arasında değişmektedir.

En iyi havlu markaları Özdilek, Taç ve Soley olarak bilinmektedir. Türkiye de Bursa, Afyon, Kayseri ve Gaziantep havlu üretim merkezlerinin başında gelmektedir. Buradaki teknik bilgiler ve havlu özellikleri oluşturulurken Özdilek firmasının verdiği bilgilerden faydalanılmıştır. Sizde havlu ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi bizimle yazdığınız yorumlar ile paylaşabilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.2/5 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 4 votes)

Havlu Setleri – Bornoz Takımları, 4.2 out of 5 based on 6 ratings

3 Yorum »

 1. cicbeshop 22 Kasım 2017 saat 21:25 - Yanıtla

  Merhaba, tamamen el emeği ile instagram ve facebook sayfalarımda görebileceğiniz resimlerdeki sabun süsleme, çeyiz sepetleri, kapı süsleri, resim çerçeveleri, tespihler, lifler, runnerlar, masa örtüleri kırlentler, kırlent kılıfları, ahşap boyamalar (posta kutusu, takı kutuları, tepsiler vb), banyo setleri yapmaktayım. Mağazalarınızda satışa sunabilmeniz için sizler için de el emeği ürünler yapmak isterim.
  Ürünleri görebileceğiniz sosyal medya hesap linklerim aşağıdadır.
  https://www.facebook.com/cicibeshop
  https://www.instagram.com/cicibeshop/
  Bilgilerinize sunar iyi çalışmalar dilerim.

  Necibe Yeşilbaş
  0535 357 96 52

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. Nevresim Takımları 29 Ocak 2017 saat 02:22 - Yanıtla

  Güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş. İndirimli nevresim takımlarınıda paylaşır mısınız

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. EvSeti 5 Eylül 2014 saat 22:24 - Yanıtla

  Çok bilgilendirici olmuş teşekkür ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla bornoz alırken nelere dikkat edilmeli, bornoz nedir anlamı, Ev Tekstili Ürünleri, havlu fiyatları
Perdeler – Tül Perde – Güneşlik – Stor Perde

Perde alırken dikkat edilmesi gerekenler ve perde ile ilgili diğer bilgileri burada bulabileceksiniz. Detay gibi görünen fakat bir evin en...

Kapat