LCD – LED TV – PLAZMA TV – OLED TV

jethoca 22 Mart 2014 21

Tv tavsiyesi analizi için led tv, lcd tv, plazma tv  oled tv çeşitleri led tv seçimi ile televizyonlarda ekran çözünürlüğü, hertz gibi konuları açıklayacağız. Televizyon teknolojilerindeki son gelişmeleri, smart tv ve 3d tv’lerin özelliklerini de açıklayacağımız yazımızda tv seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini maddeler halinde belirteceğiz. Yazımız şu bölümlerden oluşacak;

Kullanıcının cep telefonundan sonra en çok kullandığı elektronik eşya televizyon ve bilgisayardır.  Özellikleri ve işlevleri artan televizyonların pek çok da türü bulunmaktadır. Bu durumda tv alacaklarında kafası bir hayli karışıyor. Bu nedenle tv seçimini daha bilinçli yapabilmek için bu teknolojiyi tüm yönleri ile bilmek gerekiyor.

TV TEKNOLOJİSİ :

Gelişen teknoloji yeni nesil televizyonlara pek çok artı özellik ve yenilik kattı. Teknoloji gelişmeye hızla devam ediyor. Yeni alınacak iyi bir televizyon bizlere şu avantajları kazandırır;

 • Çok net ve gerçek görüntüler izleriz. Eski tüplü televizyondaki renkler sulu boya resim gibi ve  bu televizyonların görüntülerinin yanında cansız kalmaktadır. Kaliteli bir full hd televizyonda insan yüzünün tüm ayrıntıları, sakalın telleri, doğadaki manzara tüm renkleriyle capcanlı görünür.
 • Ayrıca bir uydu alıcısına gerek kalmaz.Televizyon aldıktan sonra ayrıca bir de uydu alıcısı almaya   gerek yok. Yeni nesil geniş ekran televizyonların büyük çoğunluğu dahili uydu teknolojisi ile üretilmektedir. Tek eksi yönleri harici uyduya göre hızlarının çok yavaş olmasıdır.

 • Çok büyük ekranlı televizyonlarda filmleri maçları sinema salonu keyfinde izleriz. Eskiden 70 ekran televizyon bize çok büyük, projeksiyon televizyonlar ise devasa gelirken şimdi 106 ekran ( 42”) televizyonlar standart gelmeye başladı. Biraz paraya kıyılıp 47”, 55”, 60” gibi televizyonlar alındığında adeta salonumuz sinema salonuna dönüşür. 106 ekrandan daha büyük televizyon için çok büyük bir salona ihtiyaç olduğu gibi bir bilgi ise tamamen yanlıştır. Günümüz full hd bir 60” tv 2.4 metre mesafeden rahatlıkla net şekilde izlenebilmektedir.
 • Flash bellek, hafıza kartı gibi depolama ürünlerinde bulunan, resim müzik video hatta yazı dosyalarına tv üzerinden bakabiliriz.Günümüz yeni nesil televizyonlar bilgisayara dönüşmeye başladı. Cep telefonuyla, fotoğraf makinesi ile çekilen fotoları, elimizdeki depolama aygıtlarında bulunan her türlü veriyi bu büyük ekranlı televizyonlarda görebilir ve uygulamaları takip edebiliriz. Özellikle fotoğraflar için bilgisayardan çok daha güzel ve zevkli oluyor.
 • Gerçekçi 3d film video izleyebiliriz.Gözlük ile kendimiz filmin, belgeselin içinde gibi hissetmek mümkündür.
 • Akıllı (Smart tv) televizyon ile internete girebiliriz. Uygulama indirebilir hatta bu televizyonları ses yada hareket ile yönlendirebilirisiniz. Yeni nesil smart tv ler bilgisayarların yaptığı pek çok işleve sahiptir. İnternete girmek, sosyal ağlara bağlanmak, akıllı cep telefonlarına bağlanmak, yayınları ayrı bir cihaz olmadan kaydetmek gibi özellikler bunlardan sadece bir kısmıdır.
 • 16:9 Geniş Ekran. Bu yeni nesil televizyonların en önemli özelliklerinden birisi 16:9 oranındaki geniş ekranlardır. Bu oran, geleneksel televizyonların kutu gibi 4:3’lük orantıyla karşılaştırıldığında sinema perdesine daha yakın bir görünüm sağlar. Böylece DVD ve spor karşılaşmaları ile son teknoloji olan HDTV yayınlarını seyretmek için ideal bir ortam yaratır
 • Televizyonunuz evde çok yer kaplamaz ve dekoratif durur. Hem ince ve hem de hafif olan bu televizyonlar evimizde çok yer kaplamaz. Duvara da asar isek odada salonda hiç yer işgal etmediğini söylemek mümkündür.

Televizyon teknolojisindeki yenilikleri ve fonksiyonları yazımın devamında anlatmaya devam edeceğim. Burada sadece yeni nesil bir tv almanın faydalarını sıralamış olduk.

TV İLE İLGİLİ TERİMLER KAVRAMLAR

Burada fazla ayrıntıya girmeden tv ile ilgili kavramları genelde tanım düzeyinde açıklayacağım. Aslında konunun devamında, mesela tv türleri ( LCD, LED, PLAZMA ) kısmında bu kavramlar açıklanıyor. Derli toplu olarak bir arada bulunması bence çok faydalı olacaktır.

Bu kavramlar için ayrı ana başlık açmamın nedeni şudur. Çoğu kullanıcı ya hiç işine yaramayacak hiç kullanmayacağı özellik ve tür için bir sürü para veriyor, ya da yeni nesil tvler ile ilgili pek çok kavramı, bunların ne işe yaradığını bilmeden satıcıların yönlendirmesi ile tv satın alıyor. Önce kavramların, terimlerin bilinmesi ne işe yaradığının, alacağımız televizyonda ne gibi etki yaptığının anlaşılması gerekir. Şimdi bu kavramları başlıklar halinde açıklayalım:

GENEL KAVRAMLAR:

 • Ekran Büyüklüğü: Kullanacağımız tvnin ekranının köşeden köşeye izlenebilir alanın uzunluğudur. 81 ekran 106 cm gibi ifadeler kullanılır.

 • İnç ( ” ) : (İngilizce inch ve çoğulu inches), 2,54 cm uzunluğundaki uzunluk ölçüsü birimidir. Cep telefonu ekranı, dijital fotoğraf makinesi ekranı, bilgisayar ekranı gibi ekranların büyüklüğü genelde bu İngiliz ölçü birimine göre ifade edilir. Televizyonun ekran büyüklüğü için de cm yerine bu ifade daha yaygın olarak kullanılır. Firmaların verdiği inç ile bunların cm olarak karşılığı zaman zaman birbirini tutmamaktadır. Mesela 40” bir televizyon için bir marka 100 cm yazarken başka bir marka 102 cm yazmaktadır. Farklar 1-2 cm’yi geçmez.

 • LCD ( Liquid Crystal Display): Yani Sıvı Kristal Ekran elektrikle kutuplanan sıvının ışığı tek fazlı geçirmesi ve önüne eklenen bir kutuplanma filtresi ile gözle görülebilmesi ilkesine dayanan bir görüntü teknolojisidir.

 • LED TV: (İng. Light Emitting Diode(Işık Yayan Diyot)) Arka aydınlatmasında LED teknolojisinin kullanıldığı düz panel ekranlarda uygulanan görüntüleme teknolojisidir. LED TV, Light-emitting dioedes (LEDs) olarak da bilinmektedir, aynı zamanda LED televizyonlar için Led arkadan aydınlatmalı LCD televizyonlar da denilmektedir.

 • Pixel (Piksel ) :Tüm sayısal görüntülerin en küçük parçası olan noktacıklara piksel denir. İngilizce’de resim parçası anlamına gelen “picture element ” birleşik kelimesinden çıkarılmıştır. Digital görüntüler yan yana gelen pikseller topluluğundan oluşmaktadır. Digital görüntü, imgenin eninde ve boyunda bulunan piksel sayısı ile tanımlanır.Mesela SD çözünürlükteki bir televizyon 640 x 480 pikselden (enine ve boyuna piksel sayısı) oluşurken, full HD çözünürlükteki  bir televizyon 1080 x 1920 pikselden ve yeni piyasaya çıkan 4k yani Ultra hd bir televizyon ise 3840 x 2160 pikselden oluşur.

 • Yanma Sorunu (Burn-in, İz) :LCD TV’lerde izlenilen tv kanalındaki logo veya uzun süre duran sabit görüntüler, kanal değiştirilse dahi ekranda geçici veya ömür boyu kalıcı gölgelenmeler oluşturur. Ne yazık ki üreticiler tv’logolarının yanma (burn-in) sorunlarına dahi garanti vermemektedirler.

 • Tepki süresi (ms): Yanıt süresi ve Tepkime süresi olarak bilinen ms ile ölçülen bir özelliktir ve ekrana gelen görüntü ile bir sonraki gelecek olan görüntü arasındaki zaman farkıdır. Bu zaman farkı ne kadar az olursa görüntü o kadar net ve düzgün bir biçimde yansır. Eski tip dediğimiz CRT yani tüplü monitör teknolojisinde bu sıfıra yakın hatta bazı markalarda sıfırdır. Lcd televizyonlarda tepkime süresi için; 8, 6, 5, 3 gibi süreler vardır. Yani saniyenin binde (1000’de ) 8’i, 5 i, 3’ü gibi süreler kastedilir. Bu zaman farkı ne kadar az olursa, görüntü daha rahat bir geçiş sağlar. Özellikle LCD televizyonunuza bir oyun konsolu bağlayacaksanız mümkün oldukça düşük tepkime süresine sahip bir televizyon almalısınız.

 • CRT: “Cathode ray tube” (katot ışınlı tüp) kelimelerinin ilk harflerinden gelir. Halk dilinde, “tüplü Tv” olarak bilinir. CRT Tv’ler LCD ve Plazma Tv’ler gibi ince değillerdir. Kasalarını büyük yapan, tüplerinin büyük olmasıdır. Son dönemde tüpleri, dolayısıyla kasaları daha ince olan (slim) ve ekranları bombeli değil düz olan (flat) tüplü Tv’ler piyasaya sürülmüştü.

 • SD: “Standard definition” kelimelerinin ilk harflerinden gelir. İngilizce olan “definition” kelimesinin karşılığı olarak “çözünürlük” kelimesi kullanılmaktadır. Dolayısıyla SD görüntü, “standart (normal) çözünürlüğe sahip görüntü” anlamındadır. Aşağıda SD görüntü kaynaklarının neler olduğuna daha detaylı olarak değineceğim. Şimdilik bilinmesi gereken, normal Tv yayınlarının, dvd, divx ve vcd filmlerin SD görüntüler olduğudur.

 • HD (High Definition): “High definition” kelimelerinin ilk harflerinden gelir. “Yüksek çözünürlükteki  görüntü” olarak tanımlanabilir. HD görüntülerin çözünürlüğü (dolayısıyla detayları) SD görüntülerden daha yüksektir. Bunun neticesinde, HD uyumlu olan (yani yüksek çözünürlüklü) televizyonlarda ve monitörlerde izlenen HD görüntüler, SD yayınlara göre daha yüksek detay sunar ve görüntünün derinliği, keskinliği daha fazla, renkleri daha canlı olacaktır. HD görüntüler 1280×720 (720p) çözünürlükte olabileceği gibi, 1920×1080 (1080i/1080p) çözünürlükte de olabilir. Bu fark, alacağımız görüntü kalitesi ve tercih etmemiz gereken televizyon üzerinde etkili olacaktır.

 • HD Ready:Bu özelliği taşıyan televizyonlar yeni gelen yüksek çözünürlükteki (HDTV) yayın teknolojilerini destekleyebileceklerini gösterirler.HD Ready çözünürlük aslında 1280 x 720 pixeldir.

 • Full HD : ( Tam high definition ) 1920 x 1080 çözünürlüğü ifade eder. Günümüz televzyonlarında 2014 itibari ile hemen hemen standart çözünürlük seçeneği haline gelmiştir. 1080p şeklinde ifade edilir.

 • 4K Çözünürlük : Full HD çözünürlüğü 4’e katlayacak olan yüksek çözünürlük oranıdır. 4K TV’lerden faydalanabilmemiz için tabi ki 4K içeriğinin yaygınlaşması (ve tabi ki fiyatlarının da kabul edilebilir seviyeye düşmesi) gerekecek. Ultra High Definition olarak adlandırılan bu çözünürlük 2016 x 3840 piksellik yoğunluğu ifade eder. Ultra High Definitian çözünürlük sonrasında 8k lık oranlara da geçecektir.

 • Parlaklık (Brightness):Görüntüdeki tüm resmin toplamdaki ışık seviyesine parlaklık denir. Parlaklık kontrolü ile bir resmi daha parlak ya da pastel hale getirebilirsiniz. Ancak kontrast ve beyaz seviyesi kontrolü ile beraber değerlendirildiğinde; parlaklık ayarı, en iyi görüntünün siyah seviyesini dengelemek için kullanılır.

 • Kontrast Oranı (Contrast Ratio):Kontrast kelimesi zıtlık anlamına gelir. Ekrandaki tam beyaz ile tam siyahın birbirlerine olan parlaklık oranına “kontrast oranı” denir. Siyah değerler ortam ışığından fazlasıyla etkilendiği için bazı firmalar kontrast oranı ölçümlerini karanlık odalarda yaparlar. Daha yüksek kontrast değeri olan ürünlerde renkler daha canlı görünür. Ancak tüm markaların ölçümleri aynı koşullarda yapılmadığı için, üreticilerin açıkladığı kontrast oranı değerleri yanıltıcı olabilmektedir.

 • Yerleşik Çözünürlük (Native Resolution):Bir televizyonun ya da monitörün herhangi bir çevirme işlemine gerek kalmadan desteklediği en yüksek çözünürlüğü anlatmak için kullanılan terimdir. Tanımlı yerleşik çözünürlükten daha düşük ya da yüksek çözünürlükteki resimlerin gösterilmesi için, sinyallerin bir dijital çevirme işleminden geçmesi gerekmektedir. Örneğin, 1080i yerleşik çözünürlüğe sahip bir televizyon, 480p bir resmi düzgün göstermek için gelen resim sinyali bilgisini içindeki video çeviricisinden geçirip yükselttikten sonra gösterir. Eski tip CRT televizyonlar birden çok yerleşik çözünürlüğe sahip olabilirken, düz ekran televizyonların sadece bir yerleşik çözünürlüğü vardır.

 • Teletekst: Metin ve basit grafiklerin televizyon ekranına aktarılması için kullanılan havadan yayın tiplerinden birine verilen isimdir. Yayın tarama satırlarındaki kullanılmayan parçalardan yararlanır ve izleyebilmek için televizyonda özel bir çözücüye gereksinim duymaktadır. Teletekst genel olarak tek yönlü bir yayın tipidir. Kullanıcı uzaktan kumandadaki tele-tekst tuşları ile görmek istediği sayfayı seçebilir.

GÖRÜNTÜ KAVRAMLARI :

 • rgp rgpy renk uzayıRGB: RGB renk uzayı (ya da KYM renk uzayı), İngilizce ‘Red’ ‘Green’ ‘Blue’, yani ‘Kırmızı, Yeşil, Mavi ‘ kelimelerinin baş harflerinden ismini alan bir renk uzayı olup en sık kullanılanlardandır.Kırmızı, yeşil ve mavi renklerin ilk harflerinden oluşan bu kısaltma, görüntülerin renklere bölünerek taşınmasına olanak sağlar. Bu sistem genellikle klasik görüntü kablolarından çok daha İyi bir sonuç vermektedir.

 • RGBY: Sharp tarafından üretilen Dünya’nın ilk 4 renk filtreli televizyonlarının renk uzayıdır. Klasik RGB ye (kırmızı, yeşil, mavi) sarı rengin (Yellov) eklenmesidir. Quad Pixel teknolojisini tanıtan Sharp,Quad Pixel teknolojisi ile RGBY filtreli kullanılarak renk paleti genişletilmiş, 1 trilyondan fazla renk sunacağı ve renk quantumunun  genişletileceği belirtildi. Quad Pixel ile ekranda görülen renklerin çok daha canlı ve ayırt edilebilir olacağı ifade ediliyor.

 • Renk desteği: (Display Color)Ekranın toplamda desteklediği renk sayısını tanımlamak için kullanılır. Bu sayı ne kadar yüksekse, o kadar doğala ve gerçeğe yakın renkler elde edilmektedir. 16.7 milyon renk (24 bit) artık ekranlarda standart olarak kabul edilen renk adedidir.

 • İzleme açısı: (Viewing Angle)İzleme açısı bir ekranın en fazla hangi açıdan sağlıklı olarak izlenebileceğini anlatmak için kullanılmaktadır.Bir televizyonun görüntü açısı 180 derecedir. LCD lerin ilk halinde ve diz üstü bilgisayarlarda ekrana hafif eğik açı ile bakılsa görüntü bozulmakta, karanlık görünmektedir.  Yıllar içerisinde, düz ekran televizyonlarda izleme açısı oranları ciddi anlamda yükselmiştir. 150 derece ve üzeri izleme açıları bugün kabul edilebilir seviyedir. Daha üst düzeyde ekranlar 170 derece izleme açısına kadar çıkmış durumdadırlar. Plazma tvlerde bu oran 175 deerceye kadar çıktı. Bu da onların CRT (tüplü) ekranlarla neredeyse aynı seviyeye eriştikleri anlamına gelmektedir.

 • Resim içinde resim (Picture-In-Picture): Bazı televizyonlar ekranda iki yayın kaynağını (TV ve DVD gibi) aynı anda gösterebilmektedir. Bu özelliğe “resim içinde resim” denir. Genel olarak izlenmek istenen ikinci kanal küçük bir dikdörtgen olarak ekranın bir köşesinde görünür. Bazı televizyon modelleri ekranı ikiye bölerek, eşit büyüklükte iki alanda farklı iki kanalın izlenmesine de destek vermektedir.

 • Digital Crystal Clear (Dijital Kristal Netlik): Görüntü kalitesini dijital olarak uygun değer (kontrast, renk ve keskinlik) seviyelerine göre ayarlayan ve optimize eden bu özellik sayesinde filmlerinizi sinemada izlediğiniz hissine kapılacaksınız.

 • Ambilight: Philips televizyonlarda bulunan Ambilight özelliği, görüntünün dört bir tarafında da renkleri ve ışık yoğunluğunu öne çıkarmak için ekranın çevresini tamamen kaplayan aydınlatma sağlamaktadır. Ambilight, TV’nin eşsiz tasarımının bir parçası olan yansıtıcı alanın üzerine yerleştirilmiştir ve TV konumundan veya montajından bağımsız durur.

 • DVB-T: Entegre DVB-T tuneri, izlemek ya da kaydetmek için Dijital karasal yayın yapan istasyonlara ulaşabilmenizi sağlar. Böylelikle, ek dijital uydu alıcısına ve hatta ek kablolara ihtiyaç duymazsınız.

 • Tuner: TV yayınlarının alması için cihazlara eklenen parçalara verilen genel ad. Bilgisayar ekranları tuner sahibi olmadığı için TV yayınlarını oynatamazlar.

 • 3D Tarama Filtresi: Bu özellik sayesinde seyir keyfinizi bozan renk karışması, ışık karışması ve tırtıklı kenarlar ortadan kalkmış olur. 3D alanında parlaklık ve renk sinyalleri daha iyi ayrılır. 3D dijital tarama filtresi; renk bilgilerini siyah beyaz bilgilerinden tam olarak ayırır, yatay ve dikey noktaları ve bunun yanı sıra tırtıklı kenarları ortadan kaldırır. Bu sayede mükemmel görüntü kalitesi sağlar.

 • Hue : Özellikle NTSC kodlu yayınlarda renk varyasyonu ayarını yapmanızı sağlar. Türkiye’de satılan birçok modeled bu ayar bulunmamaktadır.

 • Tint: Sıcak (kırmızı) ve serin (mavi) renkleri açarak veya kısarak, renk dengesini kendi beğeninize göre ayarlamanızı sağlar.

 • Görüntü İşleme Yazılımı: Özellikle yüksek çözünürlüklü yayınlarda, kontrast, keskinlik, resim derinliği ve renk üretimi gibi konularda daha iyi sonuç almak için geliştirilmiş bir teknolojidir… Sadece açıp/kapatılabiliyor. Antenden televizyon yayını ya da VCD gibi düşük kalite görüntülerde kullanılması çok büyük anlam ifade eder.

 • DNR (Dynamic Noise Reduction – Dinamik Gürültü Azaltma): DNR özelliği görüntüdeki kirlilikleri filtreleyerek daha temiz bir görüntü elde etmenizi ve düşük sinyal seviyesinde daha iyi bir görüntü almanızı sağlar.

 • Görüntü Oranı (Picture Format): 4:3, 16:9, 14:9 gibi farklı görüntü oranları arasında geçiş yapmanızı sağlar. günümüz ince panel televizyonları 16:9 ekran formatına sahiptir.

SES İLE İLGİLİ KAVRAMLAR:

 • Ekolayzır: Kişisel beğeninize uygun olarak sesin frekans değerlerinde ayar yapmanıza olanak sağlar.

 • Balans (Balance): Sağ ve sol hoparlörlerdeki ses seviyelerini ayarlamanızı sağlar. Oturma pozisyonunuza en uygun stereo sesi elde etmenize olanak verir.

 • Mono/Stereo: Stereo yayın esnasında stereo (çift kanal) ile mono (tek kanal) ses arasında geçiş yapmanıza olanak verir.

 • Surround Mod :Gelen sesin niteliğine göre surround (çevreleyen) ses yaratılmasına olanak verir.

 • AVL (Automatic Volume Leveler – Otomatik Ses Dengeleyici): Farklı televizyon kanalları arasındaki ses seviyelerini dengelemenizi sağlar. Bu sayede anormal ses yükselmeleri vealçalmalarından minimum düzeyde etkilenilir.

 • Otomatik Ses Kontrolü:Kanal değiştirirken, televizyonun farklı kanallardaki yükselen ve alçalan faklı ses düzeylerini otomatik olarak algılayıp aynı seviyeye ayarlamasıdır.

EK ÖZELLİKLER :

 • Hafıza Kartı Girişi: Özellikle fotoğraf makinelerinde kullanılan hafıza kartlarında bulunan fotoğrafları veya destekliyorsa MP3 dosyalarını direkt olarak televizyonda göstermeye ve oynatmaya yarar.

 • Çocuk Kilidi (Child lock) : Dört haneli bir şifre ile çocukların izlemesini istemediğiniz kanalların kilitlenmesine olanak tanır.

 • HDMI : High-Definition Multimedia Interface (Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü) kelimelerinin baş harflerinden oluşan HDMI, yüksek çözünürlüklü video ve aynı zamanda ses bilgilerini taşımak için kullanılır. Saniyede 2.2 Gb (5 Gb’ye kadar da çıkabilir) bilgiyi ve 30 Hz’de 1920x1080p çözünürlüğe kadar destek veren HDMI bağlantı, HD çağının standart bağlantı tipi haline geldi. Sekiz kanala ve 192Khz’e kadar sesi de destekleyen HDMI sayesinde, dijital ses ve video için ayrı kabloları kullanma gereksinimi de ortadan kalkar.

Televizyonlarda HDMI çıkışının olup olmadığına bakılır.

 • 3D Gözlük: Üç boyutlu olarak düzenlenmiş bir yayını izlemek için kullanılan ek aparattır. Normal üç boyutlu yayın bu gözlük olmadan normal yayın gibi dahi izlenemez.

 • Dual View Tv (Çifte Ekran Özelliği): Polarize 3D teknolojisi ile ekranda yan yana yada üst üste konulmuş biraz farklı açılardan çekilmiş iki görüntünün tv tarafından üst üste konularak pasif gözlüklerle iletilmesine denir. Aynı anda tam ekran olarak iki kanalı birden izlemeyi sağlayan tv teknolojisidir.Bu teknoloji aynı zamanda multiplayer oyunları da daha gerçekçi ve zevkli oynamayı sağlar.  ( iki oyuncu kendi oyunlarını tam ekran olarak görebilir.) İzleyiciler özel gözlükle kendi kanalını izleyebilir. Telsiz kulaklıkla da yayının sesini alır. Mesela evde eşlerden birisi maç izlerken diğeri aynı anda dizi izleyebilir.

 • Smart Tv:  Yeni bir televizyon teknolojisi değil mevcut LED, LCD, Plazma gibi tv lere eklenen yeni bir özelliktir. Smart tv’nin en önemli iki farkı vardır .Bunlar ; İletişim sistemine sahip olması ve bu sayede interenete girebilmesi, özel geliştirilmiş uygulamalara sahip olabilmesidir.

 • Kapanma Zamanlayıcı (Sleeptimer): Televizyonun istenilen sürede kapanmasını sağlar. Bu süre genel olarak 15 dakika ile 180 dakika arasında seçilebilir.

LCD TV-LED TV-PLAZMA TV VE DİĞER TV TÜRLERİ :

1- CRT TV: (KLASİK TÜPLÜ TV)

tüplü tv“Cathode ray tube” (katot ışınlı tüp) kelimelerinin ilk harflerinden gelir. Halk dilinde, “tüplü Tv” olarak bilinir. CRT Tv’ler LCD ve Plazma Tv’ler gibi ince değillerdir. Kasalarını büyük yapan, tüplerinin büyük olmasıdır. Bu televizyonlar ekranlarının görünüşüne göre bombeli ve tam düz ekranlı yani Flat olarak kendi içinde ikiye ayrılır.

On yıl önce ben 70 ekran televizyonumu alırken aldığım markanın önü kavisli ( bombeli) olanlar 500-600 tl iken, düz ekran (Flat) olanlar 850 tl den başlıyordu. Şimdi bu televizyonların fiyatları ne civarda diye internete baktığımda bir iki ucuz marka dışında artık yenilerinin üretilmediğini satılmadığını görüyorum. Bu ürünleri almak için ikinci el satan sitelere girmek gerekiyor.

Her şeye rağmen kaliteli bir flat tv yi uzun süre kullanan bazı kişiler, yeni nesil geniş ekran tv lerde (LCD-LED) tüplü televizyondaki görüntü keskinliğinin ve netliğinin olmadığını söylüyorlar ve bazı yönlerden haklılar.

Şimdi yeni satın alacak pek çıkmasa da tüplü televizyonların olumlu ve olumsuz yönlerini maddeler halinde sıralayalım.

CRT’lerin Olumlu Yönleri :

 • Tüplü televizyonlar, hangi açıdan bakarsanız bakın size en iyi görüntüyü dağıtmadan ya da kalitesinden kaybetmeden verebilir.

 • Tepkime süresi tüplü televizyonlarda sıfıra yakın ve bazı markalarda sıfırdır. Yani LCD lerde olduğu gibi hareketli görüntülerde öyle kesik kesik bir akış kesinlikle bu tüplü tv lerde söz konusu değildir.

 • Siyah renklerde ince panel tvlerden çok başarılıdır. Tüplü televizyonlarda siyah ve beyaz renk tam siyah, tam beyaz olarak ve siyah beyaz arasındaki tonlar da tam olarak gösterilebilir. LCD, Plazma ve LED tvler de bu konu yani siyah rengi gerçekçi verme olayı maalesef hala sorun.

 • Konsol oyunlarda görüntü kalitesi tüplü televizyonlarda LED ve LCD den daha iyidir.

 • Tüplü televizyonlar yenilere göre daha ucuzdur. Bulmak pek mümkün değil ama benim nette araştırırken bulduğum sıfır 70 ekran tüplü televizyonların fiyatları 350 tl civarındaydı.

 • Bu televizyonların yeni nesil LCD grubundan en önemli iki üstünlüğü; 1- Tepkime süresinin sıfır-sıfıra yakın olması 2- Görüntünün her açıdan net izlenebilmesidir.(LCD lerde eğik açılardan kararmalar oluyor)

Eğer bu tür bir televizyon almak isterseniz, Flat olup olmaması hakkında sakın endişeniz olmasın. Bunun sebebi ise; direkt olarak Flat olan modeli seçmeniz gerektiğidir.

CRT’lerin Olumsuz Yönleri :

Aslında genel olarak herkesin bildiği maddeleri fazla uzatmadan sıralamak istiyorum.

 • Çok geniş yer kaplarlar ve ağırdılar.

 • Yeni teknolojileri desteklemez. Smart tv, hdmı giriş,flash bellek girişi, dahili uydu alıcısı gibi unsurları tüplü televizyonlarda bulamayız.

 • Piyasada yok ki alabilelim.

Pek çok eski kullanıcı bir Sony Trinitron ya da Samsung’un bazı flat modellerindeki görüntü keskinliğinin hala lcd lerde olmadığını savunsa da hatta bazı yönlerden haklı olsa da 5-6 yıl öncesine kadar satılan bu modelleri şu anda bulmamız mümkün değil.

NOT: Artık bu saatten sonra tüplü televizyonların alıcısı pek olmaz. Ülkemizde bundan sonra tv alacakların % 99’unun lcd türlerini tercih edecektir. Bu nedenle tüplü televizyon konusunda diğer ayrıntıları aktarmayı gerekli görmüyorum.

2-LCD TV:

Yeni nesil ince panel geniş ekran televizyonların ilk versiyonu LCD dir.

LCD Televizyon Teknolojisi:

LCD’nin açılımı Liquid Crystal Displaydir. TFT-LCD monitörlerde ana teknoloji sıvı kristallerdir. Bu kristaller ışığın geçişini engeller ya da ışığı serbest bırakır. TFT ise Thin Film Transistördür. Bu teknoloji LCD panellerden görüntü üretilmesinde kullanılır. Bugün TFT tekniğinin kullanıldığı LCD monitörler standart durumdadır.

LCD Tv Çalışma Prensibi:

LCD paneller, iki kat polarize cam arasında yer alan yüz binlerce likit kristal hücreden oluşur. Panelin arkasında bulunan güçlü lambalardan gelen ışık, yayılmayı sağlayan tabakadan geçerek ekrana homojen bir şekilde dağılır. Işık daha sonra TFT (Thin Film Transistor) adı verilen ince film transistör tabakasından ve arkasından da her likit kristal hücresine iletilen elektrik miktarını ayarlayan renk filtrelerinden geçer. Voltaj farkına göre likit kristaller harekete geçer. Bu hareket şekline göre arkadan verilen ışığın şiddeti ve kutuplaşma yönü değişir. Bu işlemlerin sonucunda da farklı oranda ve parlaklıkta kırmızı, mavi ve yeşil renkleri oluşturan ve nihai görüntüyü sağlayan yüz binlerce piksel elde edilmiş olur.

led tv nasıl çalışır

led tv nasıl çalışır

LCD Aydınlatma Teknolojisi:

LCD televizyonlarda arka aydınlatma bir florasan lamba ile yapılır. Bu lamba televizyonun açılması ile yanmaya başlar ve ekrana arkadan gönderdiği ışık sürekli açık kalır. Ekrandaki görüntüyü oluşturan her bir piksele ışık buradan gönderilir.Lamba sürekli açık kaldığı için de enerji harcaması çok fazladır. Evlerde kullanılan florasan lambadan daha ince bir florasan lambadır bu. LCD teknolojisi tüplü televizyonlara göre son derece yeni bir teknoloji olmasına rağmen bu arka aydınlatma teknolojisi bu tv türlerinin en önemli dezavantajı (olumsuz yönü) oldu. Kullanılan florasan  arka aydınlatma sisteminin olumsuz yönlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yüksek enerji tüketimi.

 • Tam siyah renk elde edememe sorunu

 • Panelin LED tv ye göre daha kalın olmasına neden olur.

LCD Televizyonun Avantajları:

 • İncelik: Tüplü ( CRT) televizyonlara göre daha ince ve hafiftir. ortala bir LCD tv 7-10 cm kalınlığındadır. Buna göre ağırlığı da azalmıştır. Ancak LED ve OLED tv lere göre daha kalındır ve ağırdır.

 • Daha Parlak Daha Canlı: Parlak ve yüksek çözünürlükte görüntü sunar. LCD televizyonlarda ekranın nokta aralıklarını göremezsiniz. Uzaktan olduğu kadar yakından da görüntüler aynı şekilde mükemmeldir.Tabii ki bu üstün özellikler CRT televizyona kıyasla yapıldığında ortaya çıkar LED tvlerden teknolojileri geri olduğu için renk canlılığında ve parlaklıkta da LED tvlerin gerisinde kalır.

 • Yeni Teknolojileri Destekler: LCD televizyonların bir özelliği de dijital bağlantı yapmayı sağlayan DVI çıkışını desteklemeleridir. Bu sayede, LCD ekranları, hem televizyon hem de monitör olarak kullanabilirsiniz.Bunun dışında hafıza kartı girişi, dahili uydu gibi pek çok teknolojik avantajları bulunur.

 • Tarama Çizgisi Yok: Normal tüplü televizyonlar görüntüyü oluşturmak için tüpü elektron ışını ile yukarıdan aşağıya tarar ve bu nedenle ekranda çizgiler oluşur. LCD lerde bu çizgile yerine pixeller kullanıldığı için bu tarama çizgileri yer almaz. Görüntü ekranın tamamına aynı tonda ve düzgün olarak yayılır.

LCD Televizyonun Olumsuz Yönleri:

 • Yüksek Enerji Tüketimi: Bu televizyonlarda aydınlatma sürekli yanan florasan lamba ile yapıldığı için nerji tütketimleri LED tvlere göre iki kat hatta biraz daha fazla yüksektir. LED tv’nin 80 watt harcadığı 42″ ( 106 ekran) bir televizyon LCD olursa bu enerji tüketimi 200 watt civarında olur.

 • Farklı Açılardan İzlemede Görüntü Bozulması :LCD televizyonlarda tv ye ancak tam karşıdan ( dik açı ile) bakılırsa tam net görüntü elde edilir. Günümüzde diz üstü bilgisayarlarda mevcut olan bu problem, televizyona farklı açıdan bakıldığında görüntünün bozulmasına karanlık olmasına neden olmaktadır.

 • Siyah Renk Sorunu: Bu televizyonlarda arka aydınlatma için sürekli yanan florasan lamba teknolojisinin bir olumsuz yanı da siyah renk konusudur . Sisteme siyah renk için herhangi bir ışık bilgisi gitmese bile bu floresan lamba sürekli açık kaldığı için tam siyah renge ulaşılamaz. Bu da siyah ve beyaz bölgeler arasındaki kontrast farkının belirli bir seviyeyi aşamamasına neden olur.

 • LED tv ve Plazma Tv’ye Göre Daha Cansız Renkler : Teknoloji gittikçe gelişiyor. LED tv aslında LCD tvlerin gelişmiş halidir. Bu geniş ekran ince panel tvlerde de görüntüleme teknoljisi ve renk canlılığı giderek gelişiyor. Bu anlamda LCD ler LED tvlerin gerisinde kaldı.

 • Diğer Sorunlar: Bunları da kısa kısa maddeler halinde sıralıyorum.

Burn in: Yanma yada iz sorunu diyebiliriz. Yukarıdaki kavramlar bölümünde açıklanmıştı. Bu problem günümüzde artık bitti diyebiliriz.

Kalınlık : LED tv ye göre daha kalın ve daha ağırdır.

3-LED TV:

full hd tv fiyatlarıLED ye göre  görüntü kalitesindeki ciddi artış, çok yüksek kontrast oranları ve hem lCD ve hem de plazma tvlere göre çok az enerji harcaması (enerji tasarrufu) ve daha ince olmaları gibi nedenlerle şu anda en ön planda bulunan ve 2013-2014 itibari ile en fazla satışı yapılan tv modeli LED tv lerdir

Önce LED tv teknolojisinden biraz bahsedelim;

LED TV Nedir? Nasıl Çalışır?

LED tv dediğimiz televizyon aslında LCD televizyonun florasan aydınlatmalı değil de LED aydınlatmalı türüdür.

Not: LED teknolojisi zaten yıllardır cep telefonunda kullanılıyor. Bu teknoloji yavaş yavaş evlerimizi ve iş yerlerimizi aydınlatmada da yaygınlaşacaktır.

LED tvler için aslında LCD tv lerin devamı ve daha teknolojik hali diyebiliriz. LED tvler LCD lerin çeşitli yönlerden geliştirilmesiyle oluşturuldu. Mesela aydınlatma da florasan lamba yerine led ışıkları kullanılmaya başladı, cihaz inceldi ve daha tasarruflu hale geldi.Konuya LCD ler ile LEDler arasındaki farkla başlayalım.

LED TV’lerin standart LCD TV’lerden farkları, ekranda görüntü oluşturulurken kullanılan arka aydınlatma teknolijisinde yapılan çok önemli yeni buluş diyebileceğimiz değişikliktir. . Standart LCD TV’lerde arka aydınlatma bir floresan lamba ile yapılır. Bu lamba televizyonun açılması ile yanmaya başlar ve ekrana arkadan gönderdiği ışık sürekli açık kalır. Ekrandaki görüntüyü oluşturan her bir piksele ışık buradan gönderilir.Lamba sürekli açık kaldığı için de enerji harcaması çok fazladır. LED tvlerde enerji tüketimi sadece gerekli olan lambaların (LEDlerin ) yanması nedeni ile çok daha düşüktür.

Bu florasan lamba teknolojisinin bir olumsuz yanı da siyah renk konusudur. Sisteme siyah renk için herhangi bir ışık bilgisi gitmese bile bu floresan lamba sürekli açık kaldığı için tam siyah renge ulaşılamaz. Bu da siyah ve beyaz bölgeler arasındaki kontrast farkının belirli bir seviyeyi aşamamasına neden olur.

LCD TV’lerdeki arka aydınlatma sistemi ile görüntü sinyalinden gelen renklerin yaklaşık %70-%75’i ekrana yansıtılabilir.

led tv özellikleriKonumuz LED tvlerdi. LED TV’lerdeki asıl yenilik aslına bakılırsa ekran teknolojisinde ya da elektronik sisteminde, görüntü sinyallerinde falan değildir. Asıl devrim arka aydınlatma sisteminde gerçekleşmiştir. LED TV’lerde arka aydınlatma olarak floresan lamba yerine bir dizi LED (Light-Emitting Dioede / Işık Yayan Diyot) kullanılır. Ekrandaki görüntüyü oluşturan her bir piksel için ışık, bu LED’ler aracılığıyla gönderilir. Şimdi arka aydınlatma için florasan lamba yerine led ışıklarının kullanılmasının avantajlarını anlatalım.

LED Teknolojisinin Avantajları :

 • Kontrast : Gelen görüntü bilgisinde siyah olan bölgelere ışık sağlayan LED’lerin kapatılarak tam siyah görüntü elde etmek için önemli bir başarı elde edilmesidir. Ekrana yansıtılacak olan görüntüde siyah bölgelere ait LED’ler kapatılarak çok yüksek kontrast oranlarına ulaşılabilir. Bu da görüntü netliğinde belirgin bir artış elde edilmesini sağlar. Örneğin, standart bir LCD TV’de 1:10.000 ile 1:50.000 arasında kontrast oranları elde edilirken bir LED TV’de 1:2.000.000 ile 1:5.000.000 arasında kontrast elde edilebilir.Bu durum led tv ler siyah renkte crt ler kadar başarılıdır anlamına gelmiyor. Tam siyah gösterilebilirken, siyahın tonlarını tam olarak göstermede problemler devam ediyor.

 • Renk Artışı : Bu televizyonlarda gösterilen renkler de artıyor. Standart LCD TV’lerde mevcut renklerin %70 ile %75’i gösterilebilirken LED TV’lerde bu oran %85’e kadar çıkabilmektedir. Bu da daha canlı renkler ve daha gerçekçi görüntü diyebiliriz.

 • Enerji Tasarrufu : Led tvlerin tartışmaya mahal bırakmayan en önemli avantajı enerji tasarrufudur. Bu televizyonlar aynı ekran büyüklüğündeki bir Lcd tv’nin harcadığı elektriğin yarısından azını harcar. Işık kaynağı görüntüye göre kontrol edilebildiği ve açılıp kapatılabildiği için çok ciddi boyutlarda enerji tasarrufu sağlanır. Örnek vermek gerekirse 106 ekran bir LCD televizyon ortalama 200 watt güç tüketirken aynı boyuttaki bir LED TV’de bu rakam ortalama 80–90 watt civarına kadar düşebilir.

 • tv tavsiyesiİncelik : Arka aydınlatmada kullanılan florasan kalkınca ekran da inceldi. Bu televizyonlar daha zarif hale geldi ve ağırlığı azaldı.

 • Her Açıdan Net Görüntü:Yeni nesil LED tvlerde artık televizyonu net izleyebilmek için dik açıyla tam karşısından bakmak gerekmiyor. Şu anda kullanılan ve satıştaki LED televizyonlarda artık farklı açılardan görüntü bozulması sorunu tarihe karıştı.

 • Daha Gerçekçi 3D yayın: 3D film ve yayın yeni gelişiyor. Yeni nesil LED tvlerde bu özellik daha da gerçekçi olarak sunulmaktadır.

 • Diğer Avantajları: Bunları da yine alt alta sıralayalım;

—-Hem LCD ve hem de Plazma tv ye göre daha uzun ömürlüdür.

—-Yüksek ışıkta yansıma problemi önemli ölçüde çözülmüştür. Eski nesil televizyonlara göre çok daha az yansıma yapar.

—-Büyük ebatlı televizyonlarda, özellikle 40” üzeri büyüklükteki televizyonlarda LED’lerin performansları plazmadan çok daha iyidir.

LED Tvlerin Olumsuz Yönleri :

 • Hareketli Görüntülerde Problem: Görüntüyü hızlı oluşturamaması sonucu hareketli görüntülerde görüntü netliğini kaybeder. Bu nedenle yüksek hızlı televizyonlar tercih edilmelidir. Özellikle Spor karşılaşmalarında ve filmlerin hareketli sahne geçişlerinde 100 Hz’nin altındaki televizyonlarda görüntü netliğini kaybeder. Panel herz’i mutlaka en az 100 ve üzeri olmalıdır. Benim tavsiyem 200 hz’dir. Tabi bu televizyonların fiyatı 100 hz’ye göre bir hayli pahalı.

 • Siyah Beyaz Sorunu:Bu sorun LCD ye göre bir hayli azalmıştır ama, Tüplü televizyona ve özellikle plazma tvlere  göre hala mevcuttur. Maalesef LED televizyonlar hala tam siyah ve tam beyaz da ve özellikle siyah renklerdeki ton geçişlerinde çok çok başarılı değildir.

 • Ölü Pİxel Problemi: Bu sorun Hem LCD tvlerde ve hem de LED tv lerde mevcut. LED tvlerde ölü pixel sorunu vardır demiyoruz. Ölü pixel bulunma ihtimali vardır. Bu nedenle alınacak televizyon bu yönden de dikkatlice incelenmeli, sorun çıkarsa değiştirebilme daha almadan garantilenmelidir.

LED Tv’lerde Aydınlatma Çeşitleri :

LED tvlerin aydınlatmalarını iki yönden çeşitlere ayırıyoruz. bunlar: 1- Led ışıkların renkleri 2-Arka aydınlatma yöntemleri

Şimdi bunları ayrı ayrı ele alalım.

1- LED Işıkların Renkleri :  Beyaz renkli Led ve renkli Led’ler. Bu ikisinin farkı renk doğruluğunda ortaya çıkıyor. Beyaz LeD’li aydınlatmalar geleneksel LCD televizyonlarla neredeyse aynı renk oranlarına sahipken renkli LeD’ler kullanan televizyonlar çok daha doğru renkler gösterebiliyor.

2-Arka Aydınlatma Yöntemleri : LED TV’lerde arka aydınlatma olarak kullanılan LED’lerin bulundukları yerlere göre LED TV’lerin ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Bunlar doğrudan aydınlatma ve kenardan aydınlatma olarak bilinir. Her iki teknolojinin de kendisine özel avantajları bulunur. Doğrudan aydınlatma kullanıldığında çok yüksek kontrast oranlarına ulaşılabiliyorken kenardan aydınlatma teknolojisinde de çok ince tasarımlar yapabilmek mümkündür. Doğrudan aydınlatma teknolojisini kullanan LED TV’lerde kullanılan LED sayısı ve kontrol ettikleri bölgenin büyüklüğü görüntü kalitesini doğrudan etkiler. Kenardan aydınlatma teknolojisi maliyetleri düşürdüğü için bu teknolojiyi kullanan LED TV’lerin fiyatı daha uygundur. Sonuçta her iki aydınlatma teknolojisi de standart LCD TV’lerin çok üstünde bir görüntüleme performansı ve enerji tasarrufu sunar.

4- PLAZMA TV:

Hem LCD ve Hem de LED tvnin ulaşamadığı bazı üstün özellikleri ile dikkat çeken plazma tvler farklı bir teknolojiidir.

Plazma : Maddenin katı sıvı ve gaz hali dışındaki dördüncü haline denir. Madde bu hale bir takım fiziki işlemler sonucunda geçer.

Plazma Tv:  İki cam arasında (Tv paneli içinde) Plazma adı verilen gaz kullanan ve bu teknoloji ile çalışan televizyonlara denir.

Plazma teknolojisinde her piksel için içi özel bir gaz karışımı ile dolu ve düşük basınçlı cam bölmecikler vardır. Bu plazma bölmelerinin ardında kırmız, mavi ve yeşilden oluşan (RGB)  renkli fosforlar bulunur.

Görüldüğü gibi plazma teknolojisi LCD ve onun bir ileri seviyesi olan LED teknolojisinden farklıdır.

Plazma tv led tv karşılaştırmaPlazma Panelleri  Nasıl Çalışır? : Plazma panel,i iki paralel cam arasında yer alan içi plazma adı verlilen gazlar ile dolu binlerce odacıktan oluşur. Elektrik akımı bu odacıklarla (bölmecik) dolu plazmaya geldiğinde oluşan küçücük bir ultraviyole ışını fosforlu bir tabakaya çarparak mavi yeşil yad kırmızı renklerinden birine sahip pikseli oluşturur. Ekran bu şekilde oluşmuş yüzbinlerce pikselin oluşturduğu görüntüyü bize gösterir.

Bu teknolojinin görüntüleme de onlardan bir takım üstün yanları bulunmaktadır. Elektrik verildiğinde ışık yanan gaz dolu hücrelerden oluşan bir çeşit panel televizyon olan plazma tv ler ışığı doğrudan piksellerinden yaydıkları için, görüntüde herhangi bir keskinlik kaybı yaşanmaz. Hareketli görüntülerde detay kaybı yaşanmadan yayın gerçekleşir. Bu televizyonlarda renkte ve kontrastta herhangi bir kayıp olmadan   izlenme açısı da 175 dereceye kadar çıkar. Plazma ekranlarda siyah görüntü oluşturmak için hücreye giden enerji tamamen kapatılır. Oluşturulacak görüntünün tonuna göre şiddeti ayarlanarak ışık yansıtıldığından Plazma TV’lerde ekranda oluşturulan görüntü eş zamanlı ve doğrudan oluşturulduğu için hareketli görüntüler akıcı bir biçimde yansıtılır. Plazma ekranlarda siyah görüntü oluşturmak için hücreye giden enerji tamamen kapatılır. Ayrıca oluşturulacak görüntünün tonuna göre yansıtılan ışığın şiddeti ayarlanarak hem daha gerçekçi bir görüntü oluşturulması hem de enerji tasarrufu sağlanır. Her bir hücre ayrı ayrı aydınlatıldığı için renk derinliği diğer televizyon teknolojilerine göre daha yüksektir. Plazma teknolojisi ile üretilen ekranlar LCD ekranlarla aynı oranda enerji tüketirler.

Plazma Tv’lerin Avantajları:

 • İzleme Açısı  : Bu yönden en mükemmel tür plazma tvlerdir. 175 dereceye kadar her açıdan kesinlikle görüntü bozulmadan kontrast ve renkler bozulmadan izlenebilir. Zaten bir tv nin maksinum görüntü açısı 180 dercedir.

 • Kontrast : Gerçek kontrast oranı sunarlar.Çok daha detaylı görüntü elde edilir. Kontrast üstünlüğü sayesinde siyah ve beyaz detayları, siyahın tonlarını verebilme kabiliyetleri çok iyidir.

 • Gerçekçi Renkler : Renkler LED tv ve LCD lerin aksine gerçeğe birebir uygundur.

 • Hareketli Görüntülerde En İyisi: Resim yenileme ve tepkime süresi yönünde en iyisi plazma tvlerdir. Bazı kaynaklara göre hem resim yenileme ve hemde tepkime siresinde LCD ve LED tvlerden 1000 kat daha hızlıdır.

 • Görüntü Yenileme (Herz ) Yüksekliği: LED televizyonlarda gerçek herz yani panel herzi 200’ü geçemezken plazma tvlerde bu rakam rahatlıkla 600 herze çıkabilmektedir. LCD ve LED tvlerde 400,600,800 herz gibi rakamlar panel hızı değil, yazılımla elde edilen rakamlardır.

 • İncelik: Yeni nesil plazmalar LED tvler kadar olmasa da LCD  tvlerden ince ve hafiftir. Mesela Samsung B850 model 58″ bir plazma tv sadece 2.95 cm (29.5 mm) kalınlığındadır. Yeni nesil plazma tvler de 4-5 cm kalınlığındadır.

 • Tepki Süresi : 0,001  ile CTR ( tüplü) televizyonlar kadar iyidir. LCD ve LED tvler plazma ile bu konuda kıyaslanamaz.

 • Siyah Renk: Kontrast  üstünlüğü sayesinde en iyi siyah vebeyaz detayını, siyah rengin tonlarını plazma tvler verir.

 • Ölü Piksel Riski Yoktur: LCD ve LED tv ler için risk olan bu sorun plazma tvler için hiç bir şekilde yoktur. BÖyle bir durum söz konusu değildir.

 • Ucuzluk: Bu kadar üstün özelliklerine ve gerçek renk teknolojisine rağmen plazma tv ler LED tvlerden daha ucuzdur.

Plazma Tv’lerin Olumsuz Yönleri :

 • Parlama Problemi: Yüksek ışıklı ortamlarda parlama sorunu vardır. Neo plazma televizyonlarda bu sorun önlerindeki cam kaldırılarak büyük ölçüde giderilmiştir.

 • Enerji Tüketimi: LCD ve özellikle LED tvlere göre çok daha fazla elektrik tüketir. Plazma tvlerin çok üstün özelliklerine rağmen LED tvlerden daha az tercih edilmesinin iki nedeni vardır. Bunlar kısa ömürleri ve yüksek enerji tüketmeleridir.Yeni nesil NEO plazmalarda bu sorunlar bir hayli azalmıştır.

 • Ömürleri Kısadır: Plazmaların ömürleri özellikle LED tv ye göre kısadır.Plazma tv nin ömrü tv de kullanılan parlaklı,  Kontrast oranı gibi etkenlerle de değişmektedir. Kontrast  oranını yüksek tutularak tv nin izlenmesi de bu televizyonların ömrünü kısaltır.Bu tvlerde yarı ömür denilen bir kavram kullanılır. Klasik bir plazma tvler için bu süre 40.000- 60.000 saat kadardır.

 • Basınç Problemi: Bu televizyonlardaki gaz karışımı yüksekliğe bağlı olarak değişen basınçtan olumsuz olarak etkilenmektedir. Bu televizyonların deniz seviyesinden 1500 metre yüksekliğe kadar yerlerde sorunsuz kullanıldığını bundan sonraki yükseltide ise yani daha yükseklerde ise iyonize gaz basıncının dengelenememesi nedeniyle ölü piksel sorunu oluşmaktadır.

 • Titreşim: Görüntünün titreşimi LED tv ye göre daha fazladır. Özellikle görüntünün sabit olduğu durumlarda mesela sabit oturan bir insan görüntüsünde bu durum daha  net olarak belli olmaktadır.

 • Burn in (Yanma-iz) Sorunu: Son modellerde ve neo plazmalarda çözülmesine rağmen bu sorun genel olarak plazma tvlerde vardır. Burn İn: Uzun süre ekranda sabit kalan bir objenin (mesela kanal logosunun) başka kanala geçilse de ekrando durmaya devam etmesidir.

 • Kısaca: Ucuz olmasına rağmen plazmaların az satmalarının nedenleri 1- Yeni teknolojileri fazla desteklememesi, 2- LED tvlerden çok az daha kalın ve ağır olmaları 3- Ömürlerinin kısa olduğu ve enerji tüketiminin fazla olduğu şeklindeki oluşan algılama ve LED tvlere göre görüntülerinin daha mat, yani az parlak olmalarıdır.

NEO PLAZMA TEKNOLOJİSİ:

plasma tvNeo Plazma Nedir?: Plazma tv teknolojisinin geldiği son nokta diyebiliriz. Neo plazma da normal plazma tv den farklı bir gaz karışımı kullanılmaktadır. bu televizyonların en önemli avantajı plazma tvlerin temel sorunu olan ömürlerinin kısa olmasına ciddi bir çözüm getirmesidir.

Panasonic firması neo plazma tvleri ile ünlü bir markadır.

Neo Plazmaların Avantajları Nelerdir? :

1- Plazma tvler için söylenen yarı ömürün bu televizyonlarda normal plazmaya göre 3 kat daha fazladır. Neo plazma tvlerin ömürleri  ortalama 100.000 saate çıkmıştır. Bu da günde 10 saatlik kullanımla bile 30 yıla yakın bir süredir.

2- Neo plazma tvlerde Burn in(Yanma-iz) sorunu yoktur. Yeni gaz teknolojisi ile bu sorun tamamen çözülmüştür.

3- Normal plazma tvlerde yaşanan titreşim problemi de neo plazmalerda olmamaktadır.

4- Yükseltiye bağlı basınç farkından oluşan sorunlar bir takım yeni yöntemlerle en aza indirilmiştir.  Mesela yalıtım sağlayan bloklar kullanılmış ve basınç farkı nedeniyle oluşan uğultular oldukça azaltılmıştır.

5- Siyah görüntülerde güç tasarrufu maksimum seviyededir.

6- Parlak görüntülerdeki yansımayı engellemek için ön cam kaldırılmıştır.

SON TV TEKNOLOJİLERİ :

Bu bölümde oled tv, 3d, smart tv, televizyonu elle ve sesle kumanda etme, dahili harddisk, akıllı kumandalar  gibi tv teknolojisinde meydana gelen son gelişmelerden bahsedeceğiz.

1- OLED TV

İşte şimdi yarım santim kalınlığında, 200 cm genişliğinde, piyasadaki diğer televizyonlardan çok daha az enerji tüketen ve çok daha gerçek ve canlı görüntü sunan tv teknolojisi ile karşı karşıyayız. En yeni tv teknolojisi OLED tv dir.oled tv fiyatları

Oled tv konusunu tv çeşitleri yerine burada ele almamızın nedeni henüz yaygınlaşmamış olması ve teknolojinin sınırlarını zorlayan bir tür olmasıdır.

Oled Nedir? : Kelimenin karşılığı Organik Işık Yayıcı Diyot şeklinde olan bu teknoloji LED teknolojisinden tamamen farklıdır. Oled  isminde geçen organik ifadesi  iki iletkenin arasında bulunan karbon filmdir.

Oled Tv Nasıl Çalışır? : Aslında yeni nesil cep telefonlarında kullanılan ekran teknolojisidir. Oled  paneller elektrik akımı geçtiğinde kendi ışıklarını yayarlar. yani LCD ve LED tv gibi ayrı bir aydınlatmaya-dış ışık kaynağına ihtiyaç duymazlar. Farklı türleri bulunan oled malzemelerden Aktif matriks Oled yani Amoled  cep telefonu ekranlarında özellikle yeni nesil akıllı telofon ekranlarında kullanılıyor. Son derece ince ve hafif olan oled teknolojisi dürülüp bükülen televizyon yapmaya dahi imkan verir.

Olayın teknik ayrıntısını fazla uzatmadan bu teknolojinin olumlu ve olumsuz yönlerini ele alalım.

Oled Tvnin Olumlu Yönleri:

 • Ultra İncelik: 3-4 milimetreye kadar ince olmaları mümkün. Yani adeta kağıt gibi bir televizyondan bahsediyoruz. Tabiiki bunun nedeni kullanılan çok ince malzeme ve arka ışığa gerek duyulmamasıdır.

 • Kuş Gibi Hafiflik: Bu ince tasarım beraberinde olağanüstü hafifliği de getirecektir.

 • Süper hızlı : Bu televizyonların LED ve LCD ye göre 1000 kat kadar daha hızlı olduğu belirtilmektedir. Bu da geniş ekran tvlerin  önemli bir eksi yanlarının ortadan kalkması anlamına geliyor. Yani en hareketli sahneleri, psor görüntülerini dahi hiç bozulma olmadan izlemek artık mümkün.

 • Çok şık, çok zarif: Bu kadar incelik bu televizyonlara olağan üstü kibar bir görüntü katmış durumda. Ben de yakından görünce televizyonun şıklığına çok şaşırdım. Bazı markalar bu televizyonların kavisli olanlarını da üretiyor. Ultra ince teknolojinin nimetleri diyelim artık.

 • Daha gerçek renkler, daha kaliteli görüntü: Malum teknoloji hızla gelişiyor. Yeni çıkanlar eskiyi geçiyor. Almadık, kullanamadık ama yeni nesil oled  tvlerin LED tvlerden de plazma tvlerden de daha kaliteli bir görüntü teknolojisine sahip olduğu belirtiliyor.

oled fiyatOled Tvnin olumsuz  Yönleri:

Yeni çıkan ve henüz yaygınlaşmayan bu tv teknolojisinin olumsuz yönleri şu an için fiyat dışında pek ortaya çıkmadı. Şu an için fiyatları pek alınabilir düzeyde değil. Yani ikinci el araba fiyatından başlıyor desek yeridir.

Oled Tv Fiyatları : Fiyatlar çok uçuk kaçık şimdilik .55″ lik modeller 10.000 tl ile 15.000 tl arasında değişiyor. Normal bir ince panel led tv nin 1000 tl den başladığı ve 55″ büyüklük için ise 2500 tl civarına bulunabildiği göz önüne alınırsa bu tvler ortalama bir kullanıcı için alınabilecek makul fiyatların üzerindedir.

2- SMART TV:  ( AKILLI TELEVİZYON)

Smart Tv Nedir: ?

Başta internete bağlanabilmek olmak üzere normal tvlerden farklı ek özelliklere sahip  olan bilgisayarlara benzer işlevler sunan televizyonlara smart tv deniyor.

Smart Tv ler Hangi Özelliklere Sahiptir?

 • USB-DLNA üzerinden video oynatabilme : Harici harddiskimizdeki flash bellekteki, hafıza kartındaki verileri, videoları hatta yazı dosyalarını bu girişler sayesinde televizyonda görüntüleyebiliriz. video oynatabiliriz. üstelik yeni cihazlarda daha da geniş format olanakları bulunmaktadır.

 • Çeşitli uygulamalar ve oyunlar : Çeşitli oyunları oynayabilir mesela youtube videolarını televizyonunuzdan daha eğlenceli şekilde oynatabilirsiniz.

 • PRV-DVR işlevi: Harici bir harddisk kullanmadan yayınları indirebilme imkanı tanır. Çeşitli kaynaklardan medya içeriği de indirilebilir.

 • Hareketle ve sesle denetim: Uzaktan kumadayı kullnamadan el hareketi ile ya da ses ile televizyonu kumanda etmek hem çok teknolojik ve hem de çok zevkli olur. Elle kontrol de elimizin harici kumanda amacı dışındaki hereketlerini de algılayıp devreye girmesi mesela maçın en heyecanlı yerinde izleyicinin heyecanla salladığı elleri nedeniyle kanal değişmesi çok can sıkıcı olabilir.

 • Sosyal ağlar : Bu ağlara bilgisayar yerine tv nin kocaman ekranından bağlanmak daha zevkli olacaktır.

 • Diğer : Vebde gezinme ve  akıllı cep telefonlarına bağlanabilme bu televizyonların diğer özellikleridir.

Smart Tvyi Nasıl Alabilirim:

Smart tv diye bir televizyon türü yoktur. Smart tv özellikli televizyonlar var. Şu anda satılan televizyonların yarıdan fazlası smart özelliği taşımaktadır.

3- ÜÇ  D (3d) :

İnsanın kendisini videonun, filmin, belgeselin içerisinde hissetmesini  sağlayan yayın ve görüntü teknolojisidir.3d tv fiyatları

Günümüzde özellikle sinema filmlerinde 3 d olanların seyri gerçekten normal filme göre çok daha güzel ve eğlenceli oluyor. Sinemadaki kadar olmasa da evde de televizyonumuzdan benzer keyfi 3 d özellikli tv alarak ve 3 d gözlüklerini de takarak yakalayabiliriz.

3D tv seçerken ve 3D gözlük alırken nelere dikkat edileceğini yazının ikinci bölmünde açıklayacağım.

4- DUAL WİEV TV (ÇİFT EKRAN):

Dual Wiev Nedir? :

Çifte ekran teknolojisi diyebiliriz. Kelime ikili ekran  anlamına gelir.  Polarize 3D teknolojisi ile ekranda yanyana yada üst üste konulmuş biraz farklı açılardan çekilmiş iki görüntünün tv tarafından üst üste konularak pasif gözlüklerle iletilmesine denir.

Dual Wiev Tvler nasıl Çalışır?   :

Çifte ekran teknolojisini anlayabilmek için önce polarize 3D teknolojisinden bahsetmem gerekiyor. Polarize 3D teknolojisi ekranda yan yana  veya üst üste konulmuş ve biraz farklı açılardan çekilmiş iki ayrı görüntünün  bu televizyonlar  tarafından pasif gözlükler ile  izlenmesine denir.

Bu pasif gözlükler sağ ve sol lensleri  farklı dalga boylarını geçirecek şekilde tasarlanır. Böylece üst üste konulmuş ve 2 d olan  iki ayrı  görüntü farklı gözlük lenslerinden farklı gözlere iletilir. Sonuçta üst üste televizyonda yayınlanan iki ayrı görüntüden gözlükler birisini net olarak görür.

Bu sistemin temeli polarize 3D teknolojisine dayanır. Üst üste konularak verilen görüntünün farklı dalga boyları pasif gözlükler ile alınmaktadır. Bu dalga boylarından  gelen ışınların birine A diğerine B dersek sol gözlük camı A ışınlarını, ( Üstteki görüntüyü) sağ gözlük camı ise B ışınlarını ( alttaki görüntüyü) alır.

Nasıl Kullanılır? :

Bu teknoloji için evde dizi- maç kavgasına son diyebiliriz. Gerçek anlamda diyebiliriz. Bir adet televizyon, iki ayrı pasif gözlük ve iki çift kulaklık ile bu uygulanabilir. Tek bir televizyon açıkken izleyicilerden birisi mesela evin beyi kullandığı gözlük ile üstteki görüntüyü yani maçı net ve tam ekran olarak izler ve o yayının sesini kendi kulaklığından net olarak duyar. Öte yandan evin hanımı ise maç ile aynı saatte oynayan diziyi yani üst üste binmiş görüntülerden alttaki görüntüyü tam ekran ve net olarak izler ve kendi kulaklığından ise sadece dizinin sesini net olarak duyar.

Dual Wiev Teknolojisinin Diğer Alanları:

Özellikle oyun teknolojisinde bu sistem kullanılmaktadır. Tek panel üzerinde multiplayer oyunu oynamak için idealdir. Tek bir televizyonda iki ayrı oyuncu sadece kendi ekranını görür.Oyun konsolu takılarak bu televizyonlar multiplayer oyunlar için de mükemmel bir çözüm olur.

Çifte Ekran Tvleri Nasıl Alabiliriz? :

Şu anda ülkemizde Samsung, LG, Vestel gibi markalar başta olmak üzere pek çok tv markası çifte ekran tvleri satmaktadır. Fiyatları bu özelliğin olmadığı tvlere göre şimdilik biraz pahalı.

5- DİĞERLERİ:

Bunlardan televizyonu el hareketiyle ve sesle kumanda etmeyi, dahili harddisk özelliğini ve televizyonun interenete , sosyal ağlara bağlanmasını smart tv kısmında açıklamıştık. Bunun dışında mause kumanda özelliğini açıklayalım.

smart tvÇok fonksiyonlu kumanda: Yeni nesil televizyonların işlevleri artınca kumandalarının da özelliklerinin artması gerekiyordu. Mesela bir smart tv de artık bilgisayar masa üstü gibi bir menü sunan tv ekranında bu menü sekmentleri arasında bilgisayar mausesi ile aynı işleve sahip olan ve el ile hava boşluğunda hareket ettirme ile işlevini yapan kumandalar mevcut. bu kumandalar ve ekrandaki mause imleci ile menüden menüye geçer ve tuşa basmaz tıklarsınız.

Kıymetli arkadaşlar tv değerlendirmemiz burada bitmedi.Yazının ikinci bölümü de vardır.

Şimdiye kadar anlatılanlar da alım konusunda önemli fikirler vermiş olsa da tv satın alacaklar için önerilerin olacağı, ürün ve fiyatlarının değerlendirileceği yazım ise ikinci makalede yer alacaktır.

 • Tv Seçimi (Ebat – Hangi odaya Hangi TV)

 • Tv Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

 • Hangi TV Markası iyi? Hangi Model Alınır?

 • Son Tavsiyeler, Kullanıcı Tecrübeleri daha çok TV Tavsiyesi içeriğinde olan ikinci makalede yer alacak konu başlıkları olacaktır. İçerikte bulunması gereken detayları yorum yazarak belirtebilirsiniz.

Şimdilik bu yazımız bu kadar. Sizlerden de öneri ve yorumlar bekliyor, hepinize karlı ve eğlenceli alışverişler diliyorum. (İkinci yazımızı okumayı unutmayın)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (20 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +10 (from 10 votes)

LCD – LED TV – PLAZMA TV – OLED TV, 4.7 out of 5 based on 20 ratings

21 Yorum »

 1. semih 13 Ekim 2016 saat 09:04 - Yanıtla

  Bir teknoloji marketinde görevli bana “tv alırken demolari izleyerek karar vermememi , bizzat yayını izleyerek karar vermemi” tavsiye etmişti. Demolari bu tv ler için özel olarak hazırlanmış yüksek kaliteli çekimler olduğunu ve müşteriyi yanilttigini söylemişti

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Atilla 14 Ekim 2016 saat 22:55 - Yanıtla

   Çok doğru söylüyorsun. Demolar iki yönden olumsuz,
   1- Bazı markalar kendine özel demolar hazırlatıyorlar. Bu demolar markanın ne kadar açığı varsa hepsini yanıltıcı olarak gizliyor. İzleyicinin “şu hızlı görüntü geçişlerine bak, şu siyahların keskinliğine bak” diyebileceği şekilde yanıltıcı izlenim verebiir.
   2- Markanın hilesiz sunduğu demolar da müşteriye sani hep bu kadar kaliteli yayınlar izleyeceği izlenimini oluşturuyor. Sonra günlük kullanımda da fena halde hayal kırıklığı oluşturuyor.
   Bunun yanında bazı mağazalarda normal tv yayınının tüm teşhirdeki tvlerde aynı anda verildiği de oluyor. Burda da tersine bir yanıltmaca oluyor. Şöyle ki;
   1- Bir iki antenin yayını belki 50-100 tv ye bölünüyor. Yani evde izleyeceğinden daha kalitesiz görüntü oluşuyor. Yayını gören müşteri tvler ne kadar da kalitesiz miş diye düşünüyor.
   2- Bazı kanallardaki eski Türk filmleri ya da haberler deki 3G, tarzı canlı bağlantılar zaten çok çok düşük çözünürlükte oluyor. Yani kaynak çok kötü oluyor. Müşterilerin buna da dikkat etmesi gerekir.
   Mesela ben Samsung’un 9000 serisi bir tvsini görmüştüm. Tv yayını vardı ve reklam oynuyordu. Görüntü kalitesi çok çok kalitesli idi. Reklamda diskodaki insanlar tek tek tüm ayrıntısı ile rengarenk belli oluyordu. Aynı reklamı babamın 6000 serisi tv sinde gördüm arada dağlar kadar fark var.
   Kısacası tv niz ne kadar kaliteli olursa olsun çok kalitesiz çekilmiş yayınlara yapacak bir şey yok.
   Mağazada tv seçerken tüm tv lerde normal antenli aynı yayın varsa rahat rahat kıyaslama yapabilirsiniz. Ancak özel yayın olduğunda aynı kıyaslamayı yapamıyoruz. Mesela LG nin bir modeli için hazırlanmış yayın sizi yanıltabiliriyor.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. semih 13 Ekim 2016 saat 01:23 - Yanıtla

  Oled tv lerin omurlerinin çok kısa olduğu ve kırmızı rengin zamanla tukendigine ilişkin bilgiler dolaşıyor. Bu konuda bilgisi olan var mı?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Atilla 14 Ekim 2016 saat 22:57 - Yanıtla

   Benim bilgilerime göre şu anda Oled tv tüm tvler içinde alınması en mantıklı tv türüdür.
   Ömürlerinin kısa olması fikrine katılmıyorum. kırmızı renk konusunda bilgim yok. İnşallah jethoca bu konuda bizleri bilgilendirir.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Hurşit Yaşar 2 Ekim 2016 saat 12:48 - Yanıtla

  Ellerinize sağlık
  2014-2016 Teknoloji için çok uzun bir zaman olmasına rağmen vermiş olduğunuz bilgiler hala geçerli, oldukça aydınlatıcı ve anlaşılır. Nasıl bir TV almam konusunda bayağı bilgi sahibi oldum. Teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Ugur 26 Eylül 2016 saat 19:57 - Yanıtla

  Ultra slim çerçeve ne demek

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. harun soy 1 Mart 2015 saat 15:27 - Yanıtla

  Arkadaşım sana helal olsun kullanıcıları çok süper aydınlattın.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 6. Bilge 6 Ocak 2015 saat 15:10 - Yanıtla

  Samsung ue40h6270 fiyat performans dengesi göz önüne alınacak olursa alınması uygun olacaktır. Ben aldım kullanıyorum memnunum. 40 inch televizyon alacaksanız bu modeli incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.
  Dikkate aldığım özellikler
  4 çekirdek
  3d
  full hd led
  dahili wifi
  dahili uydu alıcı
  40″ ekran
  frekans 200 hz

  şu anda 1800 tl civarında
  webden alırsanız daha uygun fiyatlara da bulabilirsiniz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. monte 29 Mayıs 2014 saat 14:53 - Yanıtla

  Arkadaşlar;

  Aşağıdaki tv için yorumlarınız nedir?

  http://www.hepsisony.com/?urun-7169-sony-kdl-42w815b-3d-led-tv.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. numan 29 Nisan 2014 saat 15:19 - Yanıtla

  led tv alırken kesinlikle çıplak gözle test edin. İkincisi ürünü kesinlikle servise kurdurun. Çünkü ölü piksel(4-5 piksel olursa, ama firmaya göre değişebiliyor) durumunda değişim talebinde bulunabilirsiniz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 9. harun 29 Nisan 2014 saat 13:51 - Yanıtla

  bilgisayar ekranı olarak da kullanmak için hangi televizyonu tavsiye edersiniz. 32″ bilgisayar ekranı olarak da kullanmak için mantıklı mı?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 10. şenol 27 Nisan 2014 saat 16:18 - Yanıtla

  sevgili hocam bu değerli bilgileri ve araştırmalarınızı bizimle paylaşmış olmanız bizi çok şanslı yaptı henüz ikinci bölümü okumadım ama şimdiki gibi çok şey öğreneceğimiz aşikar.
  emeğinize sağlık.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 11. tansel 25 Nisan 2014 saat 20:47 - Yanıtla

  Çok iyi hazırlanmış, bilgiler de çok iyi

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 12. tufan 21 Nisan 2014 saat 10:21 - Yanıtla

  iki yazıyı da okudum elinize sağlık, son dönemde DLP denilen lazerli Projeksiyon TV’ler önemli bir atak yaptı. Çok küçük boyutlardaki projektör cihazlarıyla büyük boyutlu ve yüksek çözünürlüklü parlak görüntüler elde edilebiliyor. DLP teknolojileri CRT, Plazma, LCD, LED, OLED tv tiplerinin pabucunu dama atılmasını sağlayabilir. Projeksiyon TV’lerinde irdelemesini istiyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 13. mert 21 Nisan 2014 saat 09:27 - Yanıtla

  televizyon önüne korumalık aparatlar var şeffaf görüntü biraz etkilenecek tabi ama haşarı çocukları olanlar kullanabilir.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 14. ilhan 17 Nisan 2014 saat 10:29 - Yanıtla

  fazla para vermeme konusuna katılıyorum. lg led tvlerde diğerlerinden farklı olarak ön panel daha korunaklı teknosada satıcı anlattı bende gözümle gördüm televizyona elinizle vurduğunuzda samsung daha fazla sapıtıyor lg daha az etkileniyor. Bir de televizyonu çocuklardan korumak için duvara sağlam bir şekilde ve standartların daha yüksek bir yere monte ettirmekte fayda var.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 15. sinem 17 Nisan 2014 saat 10:25 - Yanıtla

  bu kadar teknik özellik detayına boğulmak ne kadar doğru. İşinizi görecek fiyatı makul bir ürün alın geçin gidin. Arkadaşımın oğlu televizyona bir oyuncak fırlattı televizyon gitti ne oldu o kadar özellik televizyon komple çöpe. o yüzden küçük çocuğu olanlar (özellikle erkek çocuk) sakın televizyona o kadar çok para vermeyin.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 4 votes)
 16. mete 24 Mart 2014 saat 13:22 - Yanıtla

  Yazıda Plazma televizyonlarda 175 dereceye kadar görüş açısı olduğundan bahsedilmiş. Led Televizyonlarla ilgili bu konuda bir bilgi verilmemiş.
  Ancak hali hazırda Led televizyonlarda mevcut olan IPS ekran ya da IPS panel teknolojisi bulunmakta. IPS ekranlar da bilindiği üzere görüş açısını genişletiyor. Bu durumda neo plazma yerine IPS Panel LEd televizyon almak mantıklı mıdır? IPS Panel TV’lerin olumsuz yönü var mıdır varsa nedir?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 17. Atilla 23 Mart 2014 saat 18:01 - Yanıtla

  Alında Panasonic neo plazmalar hem incelik olarak hem de ağırlık olarak ledlerle aynı. Plazma olarak görüntü kalitesi de çok iyi. tepkime süresi olarak ta LED lerden iyi. Fiyatı da LED lerden ucuz değil.
  Yeni nesil FULL HD LED televizyonları net izlemek için çok uzaktan bakmaya gerek yok. 55″ yani 140 cm ekran televizyon almak için illede çok büyük bir salonumuzun olması zorunlu değil. 20 metrekarelik bir oturma alanında bile 55 inç tv sıkıntısızca izlenebilir.

  Samsung LG, Philips başta olmak üzere büyük tv markalarınn şu anda satışta hem çok kalitesiz modelleri var . Hem olağan üstü kaliteli modelleri var. Mesela Samsung 40 F 8000 modeli metal çerçeveli ve anten yayınlarını dahi çok çok kaliteli olarak gösteriyor. Ama mesela modeli 7000-8000 şeklinde değilde 4000-5000 lerde olanlar ise uyduruk markalardan bile kalitesiz görüntüye sahip. Anlatmak istediğim televizyon alırken sadece markaya değil modele de bakmak lazım.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla 3d smart tv tavsiye, Elektrikli ev aletleri, Ev eşyaları özellikleri, hangi 3d led tv alınmalı, hangi tv alınmalı daha iyi, tv alırken nelere dikkat edilmeli, tv nasıl
Elektrikli Süpürge

Elektrikli süpürge tavsiyeleri, markaları ve özellikleri tüm detayları ile burada analiz edilmektedir. Elektrikli süpürge fiyatları, sessizliği gibi pratik kriterler yanında...

Kapat