Nevresim Takımları – Modelleri

Esyatavsiyeleri.com 12 Aralık 2013 4

Nevresim TakımlarıEv tekstili ürünlerinden biri olan Nevresim takımlarını seçerken nelere dikkat etmeliyiz?  Nevresim takımlarında hangi kumaş türleri kullanılmaktadır? Hangi mevsimde hangi kumaş türüne sahip olan nevresim takımlarını almalıyız? Nevresim takımlarının türlerine göre genel ebatları neler?

Nevresim takımları ile ilgili bilmedikleriniz ve aklınıza takılan daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulacaksınız. Nevresim takımları ile ilgili tavsiyelerimiz size nevresim takımı alırken birçok kolaylık sağlayacaktır.

Tavsiyeler – Nevresim Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

• Nevresim Takımlarını seçerken en önce dikkat etmeniz gereken iplik sayısıdır. İplik sayısı nevresimin kalitesinin bir göstergesidir. Santimetre kareye düşen iplik sayısı arttıkça kumaşın kalitesi de artmış olur. Sık dokunan kumaşlar, daha dayanıklı ve yumuşak olur. Bu yüzden nevresim takımı seçerken takımın sahip olduğu iplik sayısına dikkat edilmelidir. İplik sayısı fazla olan nevresim takımlarını tercih ediniz.

• Yaz aylarında rahat ve sağlıklı bir uyku için nevresim takımınızı nemi emen kumaş türlerinden seçmelisiniz. Böylece vücut terini emen kumaş size rahatsız vermez.
• Nevresim takımı alırken yastık ve yorgan ebatlarına dikkat etmelisiniz. Alışverişe çıkmadan önce yastık ve yorganınızın ebatını not alıp alışveriş yapmanız sizin için daha faydalı olur.

Nevresim Takımları Çeşitleri Nelerdir?

Nevresim Takımı Modelleri

 • Çift Kişilik ve Tek Kişilik Nevresim Takımları
 • Çocuk Nevresim Takımları
 • Bebek Nevresim Takımları
 • 4 Mevsim Set

Nevresim Takımlarında kullanılan Kumaşların Özellikleri

Nevresim KumaşPamuk: Alıcıların en çok tercih ettiği doğal kumaş çeşididir. Pamuk, oldukça yumuşaktır ve dayanıklı bir malzemedir. Hava geçirgenliğinin yüksek olması sebebiyle, uyurken vücudunuzun hava almasını sağlar. Böylece, terleme ve rahatsızlık hissi yaratmaz. Serin tutar ve esnek yapısı sayesinde dayanıklıdır. Serin tutman yapısı nedeniyle kış aylarında çok kullanışlı olmamaktadır. Kırışmaya meyillidir ve yüksek sıcaklıkta yıkandığı zaman çekebilir. Yatak odalarında en fazla bulunan nevresim takımlarından biridir.

Polyester: Sentetik kumaşlardan en çok kullanılan çeşittir. Kaygan, parlak ve yumuşaktır. Fazla kırışmaz ve ısıya dayanıklıdır. Hava geçirgenliği olmadığından dolayı vücudu terletir. Bu yüzden yaz aylarında tavsiye edilmez.

Saten: Saten, parlak ve kaygan bir kumaştır. Nevresimde de sık kullanılan bir materyal olan saten, kaliteli bir malzemedir ve oldukça pahalıdır. Dokusu genelde 120 tel/cm2

Emprime: Desenli ve baskılı kumaşlardır. Nevresimde sıklıkla kullanılır.

Organik kumaş: Bir çeşit pamuk kumaşıdır. Bu pamuğun üretimi sırasında, organik teknikler kullanılır. Sentetik gübre, böcek veya kimyasal kullanılmaz. Sağlık açısından çok güvenilirdir. Bu sebeple, özellikle son dönemlerde gittikçe popülerleşmeye başlamıştır.

Mısır pamuğu kumaş: Çok kaliteli bir malzemedir. Yıllarca dayanır, bu sebeple oldukça fazla tercih edilen bir kumaş türüdür.

Bambu kumaş: Bambu bitkisinden elde edilen doğal bir elyafla dokunan kumaşlara, bambu kumaş denir. Bambu elyafı, anti-bakteriyel özelliği sayesinde oldukça hijyenik bir ortam sağlar. Yumuşak bir kumaştır ve hava geçirme özelliği sayesinde serin tutar. Yaz aylarında kullanmak için idealdir. Nem çekme özelliği vardır, bu sayede teri kolayca emer ve rahatsızlık yaratmaz. Hafif, yumuşacık ve ipeksi bir dokunuş hissi yaratır. Özellikle bebek ve çocuk nevresim takımlarının bambu kumaş olmasına çok dikkat edilmelidir.

Kreton kumaş: %100 pamuktan imal edilmektedir. Hava geçirme özelliği sayesinde, terletmez ve sağlık açısından uygundur. Dokusu genelde 44 tel/cm2

Poli-koton kumaş: Pamukla polyester malzemenin belli oranlarda karışımından oluşur. Pamuk kumaştan daha dayanıklıdır ve kırışmaz dolayısıyla kolay ütülenir. Polyester, hava geçirmeyen bir malzeme olduğu için, yaz aylarında kullanıma pek uygun değildir. Pamuk kumaşa göre daha ekonomiktir, bu sebeple daha çok tercih edilir. Genellikle tüm nevresim takımlarında tavsiye edilen kumaş türüdür. 4 Mevsim kullanılan nevresim takımlarında kullanılır. 4 Nevresim kullanılan nevresim takımlarındaki madde içerik oranları genellikle %70 pamuk % 30 polyester’dir. Bu oran üretici firmaya göre değişmekte olup %60 pamuk %40 polyester yada %50 pamuk %50 polyester oranlarına da sahiptir.

Çift Kişilik ve Tek Kişilik Nevresim Takımları

Bunlar kendi içinde dört kategoriye ayrılır.

 • Bambu Çift Kişilik Nevresim Takımı
 • Pamuklu Çift Kişilik Nevresim Takımı
 • Saten Çift Kişilik Nevresim Takımı
 • Ranforce Çift Kişilik Nevresim Takımı

Bambu Nevresim Takımı

Bambu nevresim takımları %100 bambu kumaşında üretilmiş nevresim takımlarıdır. Anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Hava geçirme özelliği mevcuttur. Serin tutması ve hijyenik olma özelliğinden dolayı tercih edilir. Bambu nevresim takımlarını alırken dikkat etmeniz gereken hususlardan bir diğeri üretici firmaların bazıları bambu nevresim takımı üretirken madde içerik oranlarını % 100 bambu değil de %60 bambu %40 pamuk oranlarına sahip olacak nevresim takımları üretmesidir.

Pamuklu Nevresim Takımı

Pamuklu nevresim takımları %100 pamuk kumaşında üretilmiş olan nevresim takımlarıdır. Pamuklu kumaş çok yumuşaktır ve hava geçirme özelliğine sahiptir. Ancak ısıyı dayanıklı değildir ve çabuk kırışır, her yıkamadan sonra ütülenmek zorundadır.

Saten Nevresim Takımı

Saten nevresim takımları %100 pamuk saten kumaştan üretilmiş olan nevresim takımlarıdır. Saten kumaş parlak ve kaygan yapıya sahiptir. Diğer nevresim takımlarından daha pahalıdır.

Ranforce Nevresim Takımı

Ranforce nevresim takımları hijyen, sağlık ve yıkanıp kullanabilme açısında çok tercih edilen bir nevresim takımı türüdür. %100 pamuk yapısına sahiptir. Dokusu genelde 57 tel/cm2 dir.

Çocuk Nevresim Takımları

Çocuk nevresim takımları genellikle %100 pamuk kumaşında üretilmektedir. Pamuk kumaşın hava geçirme özelliği çocukların sağlığı ve rahat uyuması açısından çok önemlidir. Bu yüzden nevresim takımı üreticilerinin en sık tercih etti kumaş pamuktur. Anti alerjik özelliği ve hijyenik olması sebebiyle bambu kumaşı da tercih eden üreticiler vardır. Çocuğunuzun sağlığı için bu iki tür kumaştan üretilmiş olan nevresim takımlarını tercih edebilirsiniz.

Bebek Nevresim Takımları

Bebek nevresim takımlarının üretiminde üretici firmaların çoğu %100 pamuk kumaşını tercih etmektedir. Bebeklerin hassas cildine zarar vermeyen bebek cildinin de nefes almasını sağlayan bu kumaş türü sayesinde bebeğiniz daha rahat bir uyku çekebilecektir. Bebek nevresim takımlarının kesinlikle atık malzeme içermeyen ve organik iplik ile yapılmış olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca bebek nevresim takımlarının üretimi 57 tel iplik sıklığında olması da diğer önemli etkendir. Bebek nevresim takımı alırken üretici firmaların “Oeko-Teks Standard 100” belgelerinin olup olmadığına da bakılabilir. Kimi üretici firmalarda bebeklerinizin sağlığını düşünerek yorganlarını “Hollow Conjugate Silicone Fiber” malzemeden üretmektedir.

4 Mevsim Set

4 Mevsim set nevresim takımları adından da anlaşılabileceği gibi yılın 4 mevsiminde de kullanabileceğiniz nevresim takımı çeşididir. Bu nevresim takımları genellikle iki kumaşın belli oranlarda karıştırılarak elde edilen nevresim takımı çeşididir. Genellikle madde içerik oranları %70 pamuk %30 polyester olarak üretilmiştir. Genellikle yetişkin kesimin seçmiş olduğu bu ürün pamuk kumaşın hava geçirme ve kırışma özelliği ile polyester kumaşın sıcak tutma özelliğini bir araya getirerek daha az kırışan, sıcak tutan ve hava geçirme özelliği olan bir nevresim takımı ortaya koymaktadır.

Nevresim Takımının Ebatları

Çift kişilik nevresim takımları;

Tek Kişilik Nevresim Takımları

Çocuk Nevresim Takımları

 • Nevresim:  200×220 cm
 • Çarşaf:  240×260 cm
 • Yastık:  50×70 cm (2 adet)
 • Nevresim: 160×220 cm
 • Çarşaf:  160×240 cm
 • Yastık: 50×70 cm (bir adet)
 • Nevresim: 100×200 cm
 • Çarşaf: 160×200 cm
 • Yastık: 50×70 cm (bir adet)

Bebek Nevresim Takımları

 • Bebek Nevresim TakımlarıNevresim: 100×150 cm (bir adet)
 • Çarşaf: 120×180 cm (bir adet)
 • Pike: 100×150 cm (bir adet)
 • Dekoratif Yastık Kılıfı: 40×40 cm (bir adet)
 • Yastık Kılıfı: 35×45 cm (bir adet)
 • Yastık: 35×45 cm (bir adet)
 • Kundak: 75×75 cm (bir adet)
 • Alt Açma Minderi: 40×65 cm (bir adet)
 • Alt Açma Havlusu: 25×55 cm (bir adet)
 • Bakım Havlusu: 20×30 cm (bir adet)
 • Önlük: 25×30 cm (bir adet)

oranlarına sahiptir.

 4 Mevsim Set

4 Mevsim Set nevresim takımları kendi için de çift kişilik ve tek kişilik olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Tek kişilik 4 Mevsim Set nevresim takımının ebatları tek kişilik nevresim takımı ile aynıdır. Çift kişilik 4 Mevsim Set nevresim takımının ebatları da çift kişilik nevresim takımı ile aynıdır. Nevresim Takımları ile ilgili olarak sizlerde tavsiyelerinizi ve indirim kampanya haberlerini aşağıdaki yorum bölümüne aktarabilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Nevresim Takımları – Modelleri, 4.3 out of 5 based on 3 ratings

4 Yorum »

 1. bahri 6 Kasım 2016 saat 17:26 - Yanıtla

  https://evvesen.com/category/3d-nevresim-takimi
  tavsiye ederim 3d nevresimin her türlüsü var

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Aysen 28 Kasım 2015 saat 12:35 - Yanıtla

  http://www.e-yatakortusu.com da gerçekten birbirinden güzel yatak örtüleri var. Çeşitli ebatlar ve renkler mevcut gözüküyor ve tüm Türkiyeye kargo ile gönderme yapiyorlar.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Sema 29 Nisan 2015 saat 22:01 - Yanıtla

  Tavsiyeleriniz çok güzel tabii ki kumaştan kumaşa fark eder. Yatak örtüleri genelde süslü ve hassastır yıkanabileceğini zannetmiyorum. Belki denemek için size yakın kuru temizlemeciye gidip bir bilgi edinebilirsin. Ben aldığım yatak örtüsünden çok memnunum daha önce başka hiç bir yerde görmemiştim. e-yatakortusu.com dan almıştım.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. nilay 3 Aralık 2014 saat 14:15 - Yanıtla

  çocuk nevresim takımı alırken kalitesine dikkat edin, kullanmadan önce çamaşır makinenizda yıkamanızı tavsiye ederim, kalitesinden şüpheniz varsa özellikle yıkayın.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla Ev Tekstili Ürünleri, Nevresim çeşitleri, Nevresim çeyiz, nevresim kumaşı, nevresim modelleri, nevresim takımı modelleri, nevresim takımları fiyatları, nevresim takımları tek kişilik
Halı – Kilim – Yolluk – Paspas

Halı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hangi odaya hangi halı tavsiye edilir? Kaliteli halı hangisi? gibi halı ile ilgili gerekli...

Kapat