Perdeler – Tül Perde – Güneşlik – Stor Perde

esyatavsiyeleri.com 12 Eylül 2014 13

Perde alırken dikkat edilmesi gerekenler ve perde ile ilgili diğer bilgileri burada bulabileceksiniz. Detay gibi görünen fakat bir evin en önemli unsurlarından olan perde ve tüller evde geçirilen zamanın rahatlığında büyük önem taşır.
Perdeler - tül perde - stor perde - zebra perde - güneşlik tavsiye

Perde seçiminin ne kadar önemli olduğunu yazının bütününü okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız. Tül perdeler, kumaş perdeler ve mekanik perdeler adlarıyla yapısal olarak sınıflandırabiliriz. Mekanik perdeler de stor, zebra, jaluzi ve dikey perdeler olarak adlandırılır.

Evin bölümlerine geçmeden önce perde seçerken öncelikle klasik kumaş ve tül perde mi yoksa mekanik perde mi seçileceği değerlendirilmelidir. Bu iki perde tipi gerek göz zevki, gerekse kullanım açısından birbirinden oldukça farklıdır.

Kumaş perdeye karar verildiyse işler biraz daha kolay olur. Zira yapılması gereken yalnızca renge ve modele karar verdikten sonra ölçü almaktır. Mekanik perde sistemleri tercih edilecekse dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Mekanik perdenin bir hayli çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri, stor perdelerdir. Bu perde çeşitleri, tüllerin altında güneşlik olarak kullanılabileceği gibi tek başına da kullanılabilir. Bir hayli renkte ve desende stor perde bulunur. Ayrı olarak dekorasyona katkıda bulunmak amacıyla stor perdelere istenilen eklemeler, boncuklar, reymeler da yapılabilir. Son zamanlarda stor perde oldukça yaygın olarak tercih edilen bir ürün olmuştur.

Zebra perde nedir?

Mutfak perdesi alirkenTemelde stor perdenin geniş çizgili deseninden dolayı zebra perde adını almasıdır. Pratik kullanımı ve şık duruşu ile popülerliği giderek artmaktadır. Desenli zebra perde çeşitlerinin giderek daha da yaygınlaşacağı düşünülmektedir.

Bir diğer mekanik perde çeşidi de katlamalı perdelerdir. Katlamalı perdeler, her türlü kumaştan üretilebilir. Sırf bu sebeple dahi, dekorasyonun ayrılmaz parçalarından biri olmaya adaydır. Özel mekanizması sayesinde kat kat toplanarak kullanılmaktadır. Ayrı olarak katlamalı perdenin, çubuklu ve çubuksuz olmak üzere iki çeşidi bulunur.

Jaluzi perdelerin ana maddesi slayt isimi verilen ince uzun maddelerdir. Slaytların bombeli şeklinden dolayı ışığı yönlendirme imkanı bulunmaktadır. Jaluzi perdelerin ahşap slaytlı olanları da mevcuttur. Evlerde kullanım açısından ahşap slaytlı jaluzi perdeler de uygun olabilir.

Bir diğer mekanik perde çeşidi, dikey perdelerdir. Bu tip perdeler hanelerden çok büro ve işyerlerinde tercih edilmektedir. Sadece kumaştan değil, PVC’den de yapılabilir. PVC’den yapılanlar biraz daha kullanışlıdır. Zira bunları kullanarak ışığı yönlendirebiliriz.

Salona Perde Seçimi?

Salon misafir ağırlanan bir mekan olduğundan salon perde seçimi de evdeki en önemli perde seçimi olacaktır.

 • salon-perde-secimiSalonun aldığı güneş miktarına ve dışarıdan içerisinin görünme durumuna göre yalnızca tülmü kullanılacak? renkli kalın perde de kullanılacak mı? güneşlik te kullanılıp kullanılmayacağına karar verilir. İçerinin görünme problemi yok ise sadece tül kullanılmış camlar modern spor ve ferah bir salon etkisini verir.
 • Salonunuz küçük veya tavan yüksekliği alçak ise düz renk perde seçimi yapılması uygun olacaktır. Böylece tavan yüksekliği daha normal algılanacaktır.
 • Salon pencereleri küçük ise duvara daha uyumlu bir perde rengin belirlenmesini tavsiye ederiz.
 • Salonda koltukların veya mobilyaların renk ve modellerine dikkat edilmelidir. Perde seçimi koltuk ve mobilyaların seçimi sonrasına bırakılmalı en son perde alınmalıdır.
 • Koltuk ve mobilyanın yanında parke rengi, duvar boyası ve duvar kağıdı rengi perde modeli seçiminde etkili olacaktır.
 • Bunlara uyumlu bir seçim yapalım derken aynı tonda bir perde rengi seçmek hata olacaktır. Bu renklerin bir ton açığı veya koyusu yerinde bir tercih olacaktır.
 • Desenli koltuklarda düz perdeler düz koltuklarda desenli perdeler kullanılabilir.
 • Mobilya veya odanın tonlarına kontrast tonlarda seçim yaparak da güzel görünümler elde edebilirsiniz. Örneğin, kahverengi hakimiyetin de olan bir odada yeşil, turkuaz gibi renklerde perde seçimi denenebilir. Perde renginde aksesuarlar ile uyumu destekleyebilirsiniz.
 • Her renk ve desene uyumlu salon perde seçimi hangi renkler olur diye sorarsanız beyaz, bej, kahve ve toprak tonları hemen hemen her renk mobilya ile kolayca uyum sağlayacaktır.
 • Kullanılan döşemelik kumaşlar ile uyumun sağlanması için saten döşemelik kumaşlar kullanılmış ise tül veya parlak kumaşları tavsiye ederiz. Bu durumda keten veya spor kumaşlar uygun durmayacaktır. Döşemelik kumaşlara uyumlu perde seçimine önem verilmelidir.
 • Güneşlik tül kombinesinde güneşlik tülden farklı ve koyu renkte olmalı ki tül kendini gösterebilsin.
 • Salonlar için son zamanların trendi mekanizmalı (stor) perdeler de doğru bir seçimdir. Değişik kalitedeki mekanizmaların bazıları çabuk bozulabileceğinden garantili olanları tercih etmeliyiz. Fiyatları 25 milyon ila 150 milyon arasında değişiklik göstermektedir. Bu tür modellerde 4 metrelik camda 420 metre kumaş kullanılırken pileli klasik model perdelerde 1’e 25 metreden 10 metre kumaş kullanılır. Dolayısı ile mekanizma fiyatı ile kumaş fiyatı birbirine denk gelir.

Oturma Odasına Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oturma odası perde alırkenEvin en çok kullanılan odası oturma odası olacağından görsel zevkten çok kullanışlılığın ön planda olduğu seçimler yerinde olacaktır. Birçok özelliği salon perde seçimi listesinde bulunanlarla benzerlik gösterecektir.

 • Oturma odasının aldığı güneş miktarına ve dışarıdan içerisinin görünme durumuna göre yalnızca tülmü kullanılacak? renkli kalın perde de kullanılacak mı? güneşlik te kullanılıp kullanılmayacağına karar verilir.
 • Oturma odanız küçük veya tavan yüksekliği alçak ise düz renk perde seçimi yapılması uygun olacaktır. Böylece tavan yüksekliği daha normal algılanacaktır.
 • Oturma odası pencereleri küçük ise duvara daha uyumlu bir perde rengin belirlenmesini tavsiye ederiz. Karanlık odalarda şeffaf açık renk tül ve perdeler seçilmelidir.
 • Oturma grubunun renk ve modeline dikkat edilmelidir. Perde seçimi oturma grubu seçimi sonrasına bırakılmalıdır.
 • Oturma grubunun yanında varsa parke rengi, duvar boyası ve duvar kağıdı rengi perde modeli seçiminde etkili olacaktır.
 • Bunlara uyumlu bir seçim yapalım derken aynı tonda bir perde rengi seçmek hata olacaktır. Bu renklerin bir ton açığı veya koyusu yerinde bir tercih olacaktır.
 • Desenli oturma gruplarında düz perdeler düz oturma gruplarında desenli perdeler kullanılabilir.
 • Her renk ve desene uyumlu oturma odası perde tercihi hangi renkler olur diye sorarsanız beyaz, bej, kahve ve toprak tonları hemen hemen her renk ile kolayca uyum sağlayacaktır.
 • Kullanılan döşemelik kumaşlar ile uyumun sağlanması için saten döşemelik kumaşlar kullanılmış ise tül veya parlak kumaşları tavsiye ederiz. Bu durumda keten veya spor kumaşlar uygun durmayacaktır. Döşemelik kumaşlara uyumlu perde seçimine önem verilmelidir.
 • Güneşlik tül kombinesinde güneşlik tülden farklı ve koyu renkte olmalı ki tül kendini gösterebilsin.

Yatak Odasına Perde Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Salon ve oturma odasında belirtilen hususların yanında

 • yatak odası perde alırkenYatak odasına perde alırken dikkat edilmesi gereken bir husus ta geniş penceresi ve tavanı yüksek dairelerin yatak odasında klasik perde modellerini öncelikle tercih etmek olacaktır.
 • Yatak odası perdelerinin muhakkak ışık sızdırmayacak şekilde kapanır şekilde olmalarına özen gösterilmeli alta kalın bir perde, onun üstüne de romantizmi yakalamak için tül bir perde konursa hem odanıza ışık girmez, hem de güzel bir görüntü elde edersiniz.
 • Fantezi ve renkli de olabilir. Zemine kadar uzanan ipek vual veya sentetik ipek desenli dokuma tüller ideal seçim olacaktır. Kadife ipek santuk tafta saten kumaşlardan yapılmış perdeler yatak odalarındaki gizemi daha da ortaya çıkaracaktır. Perdelik kumaşlardan yapılacak yatak örtüleri odayı daha şık hale getirecektir.

Çocuk Odasına Perde Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • çocuk odası perde alırkenTercihen emprime, renkli veya çocuklara uygun desenli olmalı, çünkü çocuğun içindeki neşe perdelerle odaya yansımalıdır. Çocuk odası perdelerinin modelinde dikkat edilecek unsur ise, yere kadar uzun güneşlik yerine yine balon veya katlamalı, pencere hizasında biten modeller seçilmeli ki çocukların ayağına dolaşmasın.
 • Çocuk odalarında perdeler abartıdan uzak olmalıdır. Aydınlık ferah ama sevimli mekanlar yakalayabilmek için ince dokunuşlu kumaşları tercih etmeliyiz yarım perde ve tüller ideal seçimlerdir.
 • Tüller erkek çocukları için çizgi film kahramanlarının olduğu kızlar için çiçekli desenler tercih edilmelidir. Pile payları 1’e 2 olmalıdır fazla olursa sadeliğini kaybedebilir. Desenli kumaştan yapılacak olan duvar panoları ortamı daha da sevimli gösterecektir. Az metrajlı kumaş kullanılacağı için parça tüllerden alınıp daha da ucuza mal edilebilir.
 • Çocuk odası için stor perde tercih etmek de uygun bir karar olacaktır. Stor perde tozları durdurmada avantajlıdır ve odanın içine girecek gün ışığını kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Temizlik açısından da stor perde kir ve tozları üzerine çekmediğinden temizliği kolay olacak ve zamandan kazanacaksınız.

 Mutfak Perdesi Alırken

mutfak perde seçimiOdalara perde seçiminden farklı olarak mutfaklar evin en çok hava ve ışık alması gereken yerleridir. Gün boyu yemek ve ısı dolayısı ile havasız kalıp diğer odalara pis koku yayılmasına neden olur.

 • Mutfaklarda kolay yıkanabilen sentetik dokumalar veya piyasada ahşap alüminyum mikro jaluzi olarak satılan katlamalı perdelikler tercih edilebilir.
 • Kumaş tercih edilecekse kısa düz açık renk modeller tercih edilmelidir.
 • Jaluzi hem yıkama hem de kullanış açısından daha doğru tercihtir. M2 fiyatı ahşap jaluziler için 70 ila 110 milyon arasında alüminyum mikro jaluziler için 20 ilâ 25 milyon arasında değişmektedir.
 • Mutfakları modern ve havadar gösteren jaluziler 2-3 dk. banyoda musluğun altında yıkanabilme özelliğine sahiptir.

Stor ve Zebra Perde Alırken Bilmeniz Gerekenler

Değişik alanlarda şık duruşu ile özellikle zebra perdeler tercih sebebi olmaktadır. Almadan önce aşağıdaki hususları değerlendirerek alırsanız sonradan pişman olmazsınız. Burada yazılanlar stor ve zebra perdenin şık ve güzel duruşu gerçeğini değiştirmemektedir.

 • Öncelikle Zebra perde ve stor perde yıkanır sözü her zaman geçerli olamamaktadır. Stor perde ve zebra perdelerin yüzeyinde özel bir tabaka bulunur. Bu Tabaka APRE diye adlandırılmaktadır. (kolalama diye adlandırlan işlem). Bu tabaka ilk yıkamada ciddi bir miktarını bırakır. kumaş zamanla yumuşamaya ve kusma dediğimiz yanlardan ip atma olayı gündeme gelir (ortalama 3-6 aylık yıkama periyodlarında yaklaşık 2-3 yıl kadar sürer)
 • Perdenin temizliğini kuru bir sünger yardımı ile yukarıdan aşağıya süpürürcesine silerek yapılabilir. veya havada asılı iken elektrikli süpürge ile tozunu alabilirseniz perdenizi en az 4-5 yıl kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz. bu süre zarfında basit lekeleri bildiğimiz kurşun kalem silgisi ile, ciddi lekeleri ise kosla oxi action’ ı biraz suyla karıştırarak bez yardımı ile silebilirsiniz.
 • Zebra Perdeyi tavandan yaptırırsanız açık kasa dediğimiz stor kasasını tercih edebilirsiniz diğerlerine nazaran yaklaşık 10-20 tl arası daha ucuzdur.
 • Eğer Pencere üzeri yaptırırsanız kapalı ya da diğer adı ile siperli kasa kullanmalısınız daha şık ve estetik durur.
 • Stor yada zebranın kalitesini iyi yada kötü olduğunu bir bakışta anlamak mümkün değildir. Ucuz ürüne kesinlikle itimat etmeyin. Güvendiğin perdeciniz varsa ordan alışveriş yapın.
 • Eviniz kira ve ne kadar kalacağınız süre çok uzun olamayacaksa klasik korniş perde modellerini seçin veya pratik montaj ve demontaj yapılabilen mekanizmalı ürünleri tercih edin.

Hangi Soruların Cevabı Burada? Bahsettiklerimizden bazıları…

 • Perde alırken nelere dikkat etmeli
 • Zebra stor perde alırkenSerde modelleri
 • Salon perde seçimi
 • Stor perde alırken nelere dikkat edilmeli?
 • Zebra perde nedir?
 • Hangi perde daha kullanışlı?
 • İyi perde nasıl anlaşılır?
 • Evin odalarına göre perde alırken tavsiyeler
 • Mutfak perdeleri

Perde seçimi konusunun derya deniz bir konu olduğu düşünüldüğünde sizlerin yorum ve indirimli kampanya fiyatlarını bildirerek yapacağınız katkılarla bilgilerin daha da zenginleşeceğine inanıyoruz. Verilen bilgilerinde 5 yıldızı hak ettiğini düşünüyoruz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (51 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +18 (from 22 votes)

Perdeler – Tül Perde – Güneşlik – Stor Perde, 4.3 out of 5 based on 51 ratings

13 Yorum »

 1. vatan halı yıkama 29 Nisan 2016 saat 20:10 - Yanıtla

  merhaba iyi günler makaleniz çok hoş baştan sona kadar okudum. bizde bu perdeleri yıkarken müşterilerimize bu konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. en çok kaliteli perde almaları konusunda müşterilerimizi uyarıyoruz çünkü stor perde kalite konusunda çok farklılıklar var teşekkür ederim vatanhaliyikamaci.com

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. serkan 4 Nisan 2016 saat 09:47 - Yanıtla

  Gayet açıklayıcı bir yazı olmuş. Bir perde satıcısı olarak çok yararlı buldum. perdemania.com.tr

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.7/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Elif Perde 18 Mart 2016 saat 02:12 - Yanıtla

  Yazınız çok bilgilendirici olmuş bir perdeci olarak sonuna kadar okudum. elif-perde.com

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 4. ak deniz perde 21 Mart 2015 saat 00:29 - Yanıtla

  bu adrese bakmaniz tavsiye ederim facebookta sayfasıda var ve istanbuldan da her yere ölçüye göre iateğe göre göndermede yardımcı olunuyor akdenizperde.com

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.5/5 (10 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 5. ulvıyye 6 Mart 2015 saat 23:07 - Yanıtla

  Lutfen yorumlarınızı beklıyorum cunkıı perde alıcam acıl karar veremedım

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -3 (from 3 votes)
 6. ulvıyye 6 Mart 2015 saat 23:05 - Yanıtla

  Cift mekanızmalı tulstorlar nasıl kullanıslımı temızlıgı nasıl yapılır

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 7. figen 8 Mayıs 2014 saat 14:38 - Yanıtla

  benim metrekaresini hesapta indirimle 70 tlye aldığım zebra stor perdeyi abimin hanımı 41 tlye aldı sabredip araştırırsanız çok ucuz fiyatlara bulabiliyorsunuz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.3/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 8. derya 29 Nisan 2014 saat 14:03 - Yanıtla

  perdecileri gezerken gördüm zebra perdelerin üç boyutluları çıkmış nüet perde deniyor ışık girecek şekilde boşluk var ama görüş kapalı olabiliyor istenirse komple kapalı oluyor değişik bir tasarım

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 9. ilhan 29 Nisan 2014 saat 14:00 - Yanıtla

  Stor perdeler genelde 200 cm , 210 cm, 265 cm, 250 cm, 350 cm boyunda kumaş ve ahşap toplardan kesilerek ölçüye özel üretilir. En olarak 20 , 30 , 40 , 50 , 60 m lik toplardan oluşurlar. Stor perde fiyatı oluşurken bu sebeplerden ötürü tamamlama yapılır. Örneğin eni 150 cm boyu 170 cm olan bir stor perde dahi talep etseniz kullanılan topun boyu minimum boy alınır. Dolayısıyla örnek verdiğimiz ölçü için boy 2 m alıncak ve m2 si 3 m olacaktır.
  Koçtaş , Praktiker gibi yapı marketlerde hazır ölçülerde stor perdeler bulmakta mümkün. Örneğin herhangi bir koçtaş da
  150×200 , 120×200 , 200×200 , 100×240 , 150×240 , 200×240 ölçülerinde hazır stor perde satın alabilirsiniz. Ancak marketlerde ölçüye özel perde yaptırmanız ve montaj ettirmeniz pek mümkün değil.

  Taç Perde, Linens Perde ise ölçüye özel stor perde satmaktadırlar. Brillant perde ise stor perdeleri kendi üretip satmakta, dolasıyla da pencerenize özel perde sipariş verebilirsiniz. Ecobella klasik tül, vual, organze, saten perdelerin yanı sıra mağazalarında ölçüye özel stor perde satışı yapmakta.

  Perde fiyatları firma ve seçilen malzemeye göre çok farklılık göstermektedir. Uygulama yapılacak yer ve toplam metraj fiyat üzerinde önemli bir unsurdur.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 10. harun 17 Nisan 2014 saat 15:17 - Yanıtla

  perde seçimi işi zevk işi ama kendi ölçünüzü kendiniz alıpda internetten perde alırım derseniz hata edersiniz ölçüyü perdeyi yaptıracak yere aldırmalısınız. kendi aldığınız ölçüde hata yapma ihtimaliniz çok yüksek

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.7/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 11. züleyha 17 Nisan 2014 saat 14:41 - Yanıtla

  zebra perde içeriyi gösterir mi? birde oturma odasına zebra perde olur mu? zebra stor perde kullanıcılarından yorum bekliyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.7/5 (6 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -5 (from 7 votes)
 12. ipek 17 Nisan 2014 saat 11:27 - Yanıtla

  japon perdeler nasıl tavsiye eder misiniz? kullanan var mı?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.8/5 (4 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • nilay 3 Aralık 2014 saat 14:10 - Yanıtla

   japon perdeyi özellikle içerinin görünmesi problem olmayan salon ve odalarda tavsiye ediyorum. görüntü ve şıklığı güzel duruyor. benim oturma odam balkona bakıyor japon tercih ettim çok memnunum.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: -1 (from 1 vote)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla Ev eşyaları özellikleri, Ev Tekstili Ürünleri, hangi perde daha kullanışlı, perde alırken nelere dikkat etmeli, perde modelleri, Salon perde seçimi, stor perde alırken
oled tv
LCD – LED TV – PLAZMA TV – OLED TV

Tv tavsiyesi analizi için led tv, lcd tv, plazma tv  oled tv çeşitleri led tv seçimi ile televizyonlarda ekran çözünürlüğü,...

Kapat