Sehpa – Orta Sehpa Zigon Fiskos

Esyatavsiyeleri.com 17 Kasım 2013 0
sehpa çeşitleri sehpa kampanyalrı

Sehpa Modelleri – Sehpa Fiyatları

Evlerde ihtiyaç ve dekorasyon amacı ile pek çok farklı sehpa modeli tercih edilmektedir.Sehpa alırken nelere dikkat etmelisorusunun cevabını oturma odası, salon, balkon ve bahçe gibi yaşam alanları açısından değerlendirelim.

Odalarda üzerine herhangi bir ürün koyarak kullandığımız bir eşya olmasının yanı sıra odamızın tasarımını büyük ölçüde etkiler. Genel olarak farklı kullanıma yönelik sehpa çeşitleri vardır. Sehpa çeşitlerinden bize uygun olan modelleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz inceleyelim.

Orta Sehpa

Orta Sehpa tavsiyesiGenellikle salonları dekore etmek amacı ile kullanılırlar. Cam,ahşap,demir,deri gibi farklı malzemelerle yapılırlar. Orta sehpa seçerken dikkat edilmesi gereken temel noktalardan biri dekorasyon dışında gündelik kullanımda aktif olarak kullanıp kullanılmayacağıdır. Tüm modellerde köşelerin sivri olmaması çocuklar için özellikle önemlidir. Ayrıca cam modeller şık durmalarının yanında parmak izi belli etme, kırılıp çocuklar için tehlike oluşturma özelliğine sahiptirler. Ahşap modellerde dikkat edilmesi gereken noktaysa ahşabın sağlamlığı ve kalitesidir. Deri ve benzeri kumaş kaplamalı modeller sadece dekoratif amaçlı kullanıldıklarında mobilyalarla uyumlu olarak, güzel bir görüntü oluşturabilmektedirler. Bununla birlikte üzerine dökülebilecek yiyecek içecek maddelerin temizliği oldukça güç olabilir. Ayrıca yanlışlıkla üzerine konulan sıcak birşey kaplamayı bozabilir. Ayrıca oturma odalarında ve benzeri ortamlarda fayans kaplama modeller ise ayrıca masa işlevini de sunacak şekilde kullanılırlar.

ORTA SEHPA SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

 • Evinizdeki koltukların yüksekliğine uygun modeller almaya özen gösterin. Genellikle sehpa boyu 40-50 cm olur.
 • Kare veya dikdörtgen şeklindeki modeller bütün koltuk takımlarınıza uyum sağlayacaktır. Fakat modern bir koltuğa sahip olanlar ya da odalarındaki darlığı azaltmak isteyenler yuvarlar ve şık bir orta sehpa ile dekorunu tamamlayabilirler.
 • Uzunluğunu ayarlarken, kanepenizin ölçülerine göre karar verin. Sehpanın uzunluğu; önüne koyduğunuz koltuğun uzunluğunun yarısı kadar olmalıdır.
 • Ahşap bir sehpa ise; bu durumda meşe, ceviz, kiraz, çınar gibi ağaçlardan yapılanlar çam, sedir gibi ağaçlardan yapılanlara göre daha dayanıklıdır ve daha az çizilirler.
 • Kaplama masalar; kontraplak veya mdf den yapılan masalar olup, dayanıklığı diğer ağaç sehpalara göre daha azdır. zamanla kabarma ve yıpranma olasılığı daha fazladır. Lake kaplama sehpaya daha uzun süreli koruma sağlar ve sehpanın ömrünü uzatır.
 • “Küçük odalarınız için cam sehpa tercih etmeniz en doğru seçimdir” diye bir yargı vardır. Fakat bu durum sanırsak çocuklu ailelerin oturma odaları dikkate alınmadan yapılmış bir tespittir.

ZigonZigon Sehpa Modelleri

Yiyecek içecek servisinde kullanıldıklarından ,diğer çeşitlere göre daha çok hareketli olmaları sebebiyle dayanaklı olmaları çok daha önemlidir. Ahşap,demir,cam ve deri kumaş vb. malzemelerle kaplanmış çeşitleri vardır. Sıklıkla hareket ettirildiklerinden cam modellerin düşürülüp kırılma,çatlama riski vardır. Deri kaplama modeller ise yiyecek içecek servisinde kullanılmaları sebebi ile sıklıkla lekelenme ihtimalleri vardır. Deri sehpalar ağaç aksamlı modeller gibi kolay çizilmiyor. Üzerine kaplanan malzeme çok dayanıksız değilse kolay kolay yırtılmıyor. Bu sebeple kaplamada kullanılan malzemeye özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bu demek değil ki çok pahalı aldığınız zaman süper bir ürün aldınız. Çünkü tüm deri sehpalarda iç malzeme suntalem ve dış kaplama da suni deridir. Bu nedenle kaliteli ve sağlam ürün almak adına paranıza boş yere harcamış olmayın. Demir modeller sağlam olsalar da parmak izi bırakabilmelerinin yanı sıra çizilmeleri oldukça kolaydır ve sıklıkla taşıyacağımızı unutmayarak çok ağır olmamasına dikkat edilmelidir. Sağlamdırlar ama çizik ve parmak izli bir sehpa evinizn dekorasyonu açısından çok da güzel durmaz. Ahşap malzeme kullanılan modellerde de iki tür bulunmaktadır. Bunlar parlak ve mat olarak ikiye ayırabiliriz. Parlak olan modeller demir malzeme kullanılanlarda olduğu gibi çizilme ve parmak izi benzeri leke tutma ile sonuçlanabilir. Her ne kadar parlaklıklarıyla dikkat çekici dursalar da bu yönleri sebebi ile çok tavsiye edilmezler. Parlak bir dış yüzeye sahip olmayan mat yüzeyli ahşap zigon sehpa çeşitleri son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Ahşap malzeme tercih edeceksek sağlamlığı sebebi ile kullanılacak malzemeye özen gösterilmeldir. Sunta olmamasına özellikle dikkat edilmesi gerekir.

ZİGON SEHPA SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Koltuk yüksekliği zigon seçiminde önemlidir. Rahat yiyecek-içcecek tüketilebilecek şekilde olmasına özen gösterilmelidir.
 • Kare ve dikdörtgen modeller servis yapımı kolaylığı sebebi ile oval modellere göre daha kullanışlıdırlar.
 • Ahşap bir model ise, meşe, ceviz, kiraz, çınar gibi ağaçlardan yapılanlar çam, sedir gibi ağaçlardan yapılanlara göre daha dayanıklıdır ve daha az çizilirler.
 • İç içe geçen bir kullanıma sahip olduklarından kolaylıkla çıkartılıp takılabilir bir ürün olmasına dikkat edilmelidir.
 • Sıklıkla yer değiştirilerek kullanılcaklarından ayaklarının dengeli ve sağlam olması büyük önem arz eder.

Yan Sehpa – FiskosYan Sehpa Fiskos

Salonlar için dekoratif ürünlerin üzerine konulması için sıklıkla tercih edilirler. Oturma odalarında ise daha çok işlevsel amaçlar ile kullanılırlar. Örneğin Yiyecek, içecek, kitap, laptop vb. konularak kullanılabilirler. Bu sebeple hangi amaçla daha çok kullanacaksak bu yönlerine özel olarak dikkat etmeliyiz. Fiskos olarak belirtilen modeller geleneksel olarak fiskos örtüleri ile özdeşleşmiştirler. Günümüzde modern tasarımlarda fiskos ya da sehpa örtüleri ya kullanılmamakta, kullanıldığı durumlarda ise  ufak olmasına dikkat edilmektedir.

YAN SEHPA -FİSKOS SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Koltuk yüksekliği fiskos seçiminde önemlidir. Özellikle salonda dekoratif kullanımından ziyade oturma odasında işlevsel olarak kullanılan bir yan sehpa masa vazifesi yapabilir.
 • Oval modelller sıklıkla tercih edilir. Ancak klasik değil de modern bir oda tasarımı yapılıyorsa kare modeller de tercih edilebilir. Bu durumda da köşelerin sivri olmamasına çocuk güvenliği açısında dikkat edilmelidri.
 • Ahşap bir model ise, meşe, ceviz, kiraz, çınar gibi ağaçlardan yapılanlar çam, sedir gibi ağaçlardan yapılanlara göre daha dayanıklıdır ve daha az çizilirler.
 • Klasik salonlarda dekoratif anlamda önemli bir rol üstlenirler. Seçildiği ahşabın tür ve renginin oturma grubu ile uyumlu olması beklenir. Ayrıca üzerinde kullanılacak olan örtü de salondaki oturma grubunun döşemesi ile paralelllik göstermeldir.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Sehpa – Orta Sehpa Zigon Fiskos, 3.5 out of 5 based on 2 ratings

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla fiskos, mobilya takımları, orta sehpa, sehpa, sehpa çeşitleri, sehpa modelleri, yan sehpa
Oturma Grupları

Öncelikle oturma gruplarını seçerken dikkat etmeniz gereken hangi oda veya odalar için ne büyüklükte nasıl bir tarzda, ne kadarlık bir...

Kapat