Su Arıtma Cihazı – Filtresi – Su Arıtma Sistemi

esyatavsiyeleri.com 18 Kasım 2015 6

En iyi su arıtma cihazı hangisi?, Su arıtma cihazı filtresi seçiminde nelere dikkat edilir?, Su arıtma sistemleri içme suyu amaçlı kullanmak tercih edilmeli mi? Sağlık açısından ne gibi riskler var? Ev su arıtma sistemleri için başta bu hususlar olmak üzere tüm detayları bulabileceğiniz su arıtma cihazı alım rehberi olarak göreceğiniz yazımızla sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

Hangi durumlarda su arıtma cihazı almak gereklidir?

su arıtma cihazı sağlıklı mıdır?Türkiye genelinde musluktan akan suyun içilebilir durumda olduğunun garanti olduğu yerleşim yerleri sınırlıdır. Bunun bir nedeni de her ne kadar su içilebilecek bir kaynaktan sağlanmış olsa da evimize gelinceye kadar ki aşamada riskli suların bu sulara karışma ihtimali ve klorlama gibi nedenlerle su risksiz içilebilir olmaktan çıkabilmektedir. Bu durumda ev ve işyerleri için ya damacana tarzı hazır şişelenmiş sulardan almak yada su arıtma cihazı kullanmak seçenekleri kalmaktadır. Alınan hazır sular doğal kaynak suyu veya doğal mineralli su olarak iki tip olarak sınıflandırılır. Doğal mineralli su; içime uygun olmayan suyun çeşitli filtrasyon aşamalarından geçirilerek depolanması ile evimize veya alacağımız yere sevki şeklindedir. Gerek doğal mineralli suda gerekse doğal kaynak suyunda aslında kendimizin kontrolünde olmayan aşamalar ile su şişelenmekte veya damacanalara konmaktadır. Hele ki plastik şişelenen suların güneş görebilecek şekilde bizim görmediğimiz aşamalarda bulunması başta bayanlarda ve çocuklarda olmak üzere insan sağlığına son derece zararlı bir su haline gelebilmektedir.

Bu noktada en sağlıklısı yine çeşmeden akan su (güvenilir ise o su) olmakla birlikte çeşmeden akan suya güvenemiyor isek kaliteli bir su arıtma cihazı kullanmak olacaktır. Arıtma cihazı kullanmak istisnalar dışında ekonomik olarak da hazır su satın almaya göre daha uygun olmaktadır. Fiyatı uygun kaliteli bir arıtma cihazını nereden bulacağız diyorsanız yazımızı dikkatle okumaya devam edin.

Su arıtma cihazı aldığınızda bu suyu sadece içme suyu olarak değil aynı zamanda mutfakta sebze, meyve yıkama suyu özellikle çocuğunuz için kullanacağınız bardak ve kaplarda durulama suyu olarak kullanma imkanına sahip olursunuz.

Su arıtma cihazı hangi filtrelerden (aşamalardan) oluşur?

Su arıtma cihazı veya su arıtma sistemi aslında birbirini takip eden filtrasyon aşamalarından oluşur. Çoğu sistemde filtrasyon kapasitesi anlık olarak beklenen su akışını karşılamayacağı için bir depo aşaması konulur. Böylece hazırda arıtılmış su bulundurma sorunu da çözülmüş olur.

arıtma sistemi aşamaları

Su Arıtma Cihazı Filtre Sıralaması

 1. 5 Mikron Sediment Tortu Filtresi
 2. Aktif Granül Karbon Filtre – GAC Filtre
 3. Karbon Blok Filtre
 4. Membran Filtre – Reverse Osmoz
 5. Son Post Karbon Filtre
 6. Mineral Filtre
 7. PH – Alkali Filtre
 8. 4’lü Mineral Filtre
 9. UV Filtre

Aşağıda belirteceğimiz tüm aşamalar tüm arıtma cihazlarında bulunmaz o yüzden 3 aşamalı, 5 aşamalı, 6 aşamalı, 7 aşamalı diye su arıtma cihazlarını görürsünüz. Yine her cihazda bizim belirttiğimiz aşama no yine o sırada yer almayabilir. Ama genel sıralama bu şekildedir.

1. Aşama : 5 mikron Sediment Tortu Filtrasyonu

su arıtma cihazı filtre haznesiİlk 3 aşama bir nevi esas filtrasyonu yapacak aşamaya (membran filtre aşamasına) suyun hazırlanması ilk temizlik aşamaları gibi düşünülebilir. Sediment tortu filtresi sıkıştırılmış kağıt gibi bir yapısı vardır. Sudaki çözünmemiş partikülller, kir, tortu, kum arıtımının kabası bu ilk filtre ile sağlanmış olur.

2. Aşama : Aktif Granül Karbon Filtre – GAC Filtre

İlk aşamadaki filtreden geçmiş klor, renk, tat ve koku veren eriyik gazlar, artıklar ve organik maddelerin arıtımını sağlar. Bu filtre aktive edilmiş karbondan oluşmaktadır ve klorin, koku, organik kirleticiler, böcek ilaçları ve koku ile tadı etkileyen kimyasallardan arındırma amaçlıdır.

3. Aşama : 1 mikron Sediment Tortu Filtrasyonu veya Karbon Blok Filtre

tortu filtresi3. aşama için iki tip alternatif filtre konulur ya ilk aşamadaki gibi sediment tortu filtrasyonu yapacak filtre fakat bu sefer 1 mikronluk olanından yada karbon blok filtre konulur. Karbon Blok filtre ise GAC Filtre ile birlikte, Suda bulunan klor, renk, tat ve koku veren eriyik gazlar, artıklar ve organik maddelerin arıtımı için bulunur. Karbon filtre yüksek performanslı aktive edilmiş karbondan oluşmaktadır ve klorin, koku, organik kirleticiler, böcek ilaçları ve koku ile tadı etkileyen kimyasallardan arındırır. İki filtre tipinden hangisi olan arıtma cihazı tercih edilmeli derseniz. Şebeke suyunuz arıtma sistemine sahip bir şehirde iseniz 1 mikron sediment filtreli olan işinizi görecektir. Çünkü karbon blok filtre değişim maliyeti sediment filtreye göre daha yüksek olmaktadır. Musluktan akan su herhangi bir ön arıtma olmadan size gelen kuyu – depo suyu ise 3.aşaması karbon blok filtreli bir cihaz tercih etmelisiniz.

4. Aşama : Membran Filtre

reverse osmasisEsas işi yapan ve suyu arıtan filtre budur diyebiliriz.  Sudaki sert su kontaminantlarını ortadan kaldırır: arsenik,kurşun, bakır, baryum, krom, cıva, sodyum, kadmiyum, florür, nitrit, nitrat ve selenyum, bakteri ve virüsleri atık bölümünden dışarı atar %100 güvenli içme suyu sağlar. Top geçer adam geçmez mantığı gibi su haricindeki herşeyi tutmaya ve geçirmemeye çalışır.

5. Aşama : Son Post Karbon Filtre

Membran filtrede arıtılan su, saflığa yakın derecede olduğundan içim olarak ham gelecektir. Bu yüzden tadı daha çok beğenilecek hale getirmek için post karbon filtre kullanılır. Dağ kaynağından çıkan suyun tadına benzer bir su haline getirir.

6. Aşama : Mineral Filtre

Zorunlu olmayan ekstra filtreleme aşamalarına geçmiş bulunmaktayız. Bu aşamadan sonraki aşamalar zorunluluk olmayıp bir takım faydalar sağlamak amaçlı olan filtrelerdir. Mineral filtre ekleyerek temiz su niteliklerini geliştirmiş olur. Kalsiyum, Magnezyum, Sodyum, Potasyum ve diğer hazır birçok doğal maden sularında bulunan mineraller düzgün insan gelişimi ve sağlığı için gerekli olan minerallerdir. Bu filtre ile doğal mineralli suyunuz hazır.

7. Aşama : Ph – Alkali Filtre

Olmuşken arıtılmış suyum alkali olsun düşüncesindeyseniz aradığınız filtre işte budur. Bu da ekstra bir özellik amaçlı olup artıtma sistemi içinde bulunması zorunlu olmayan bir filtredir. Ph – Alkali filtre den çıkan su Ph değeri yükselerek suyu doğal alkali kalsiyum iyonize su haline gelerek, Ph değeri 8.0 in üzerine çıkan bir su olur. İyonize ve Ph değeri yükseltilmiş su, vücudun hücre seviyesinde yenilenerek, genç, sağlıklı ve diri kalmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ph’ı yükseltilmiş suyun bunun yanında çoğu kişi için daha lezzetlendiği söylenmektedir.

8. Aşama : 4’lü Mineral Filtre

4'lü mineral filtreEvde çocuk var hanım hamile keşke arıtma cihazının mineral yönünden daha da zengin olanını kullansam diyenler için düşünülmüş bir filtredir. 0-12 yas grubu çocuk, yaşlı veya hamile bayanların olduğu ailelerin daha çok ilgi göstereceği bu tip mineral filtre suyun arıtma işlemi gerçekleştikten sonra suyun içeriğinde olması gereken ama sularımızda gerekli miktarda bulunmayan vitaminleri (mineral,sodyum,potasyum ve özellikle kalsiyum) suyun içeriğine ilave ederek hem vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir hemde vücudun direncini yükseltir düşüncesiyle tercih edilmektedir. Bu filtre ekstranın ekstrasını arayanlar için düşünülmüş bir filtredir.

Aşama sayısının tadını kaçırıp 10 aşamaya kadar çıkan arıtma cihazları bulunmaktadır.

Bu filtre aşamaları haricinde ev su arıtma sistemlerinde depo, pompa ve arıtılmış su musluğu bulunmaktadır. Depo kısmı arıtılan suyun kullanıma hazır olarak bekletilmesi amaçlıdır. Çünkü membran aşamasından suyun geçişi bir nevi sızıntı şeklinde olmaktadır. Bu şekilde su depoda bekletilerek arıtma musluğu açıldığında hazır arıtılmış suya ulaşabilme imkanı sağlar. Arıtma cihazının pompası ile ilgili detaylar “Pompalı su arıtma cihaz gerekli midir?” bölümünde anlatılmaktadır.

9. Aşama : UV Filtre

Diğer filtrelerden farklı olarak arıtma şekli UV ışınlar verilerek sudaki mikroorganizmaların öldürülmesi yoluyladır. Üretilen belli bir dalga boyundaki ışınlar filtreden geçen su üzerine verilerek etkili olması sağlanır.

Su arıtma cihazı kaç aşamalı olmalı?

Arıtma cihazı gerekli filtreler Sediment - Karbon - Membran filtreEv su arıtma cihazının temel aşamalarından bahsettik peki 10 aşamaya kadar çıkan bu cihazlardan kaç aşamalı olanını alıp kullanmalıyız?

Bu sorunun cevabı bizim cihazdan ne beklediğimizle yakından ilgilidir. İçme suyu olarak sadece su arıtma cihazının suyunu değil başka sular da (işyerinde, okulda vb… ) tüketiliyor ise 5 aşamalı arıtma cihazı da yeterli olacaktır. Hem cihaz alırken daha ucuza alınır hem de filtre değişim maliyeti ucuza gelmiş olur. Bu tip cihaz küçük çaptaki personel sayısı sınırlı iş yeri için de düşünülebilir.

Standart kullanıcılar için ideal cihaz aşaması 6 aşamadır. Arıtma cihazı kullanımında en fazla tedirginlik yaşanılan hususların başında mineralsiz su içiliyor olması durumudur. Mineral filtrenin dahil olduğu 6 aşamalı bir su arıtma cihazı optimum seçenek olacaktır.

Bunun üzerine eklenecek her aşama filtrenin getireceği bir takım faydalarla birlikte hem cihaz maliyetini arttıracak hemde filtre değişim maliyetini arttıracaktır. Filtre değişimi ile ilgili detaylı bilgiler aşağıdaki su arıtma cihazı filtresi bölümde anlatılmaktadır.

Su Arıtma Cihazı Pompalı mı? Pompasız mı?

yüksek basın pompasıSu arıtma cihazı içerisinde, suyun filtreleri geçişi pompasız cihazlarda şehir şebeke suyunun basıncı ile olmaktadır. Suyun basıncının yeterli düzeyde olmadığı durumlarda ekstradan bir elektrik pompası ile gerekli su basıncı sağlanmış olur. Suyun tazyik düzeyi çoğu ev için pompalı cihazı gerektirmeyecek düzeyde olmakla birlikte özellikle köy tipi veya yerleşim yeri dışındaki yerlerde pompa gerekebilecektir. Pompa gerekip gerekmediğini kabaca şöyle anlayabilirsiniz; Normal kullanım musluğunuzu sonuna kadar açtığınızda su gürül gürül geliyorsa pompa gerekmez sonuna kadar açınca hala melul melul geliyorsa o zaman pompalı tipte cihaz gerekir.

Su arıtma cihazı filtresi ve değişimi ?

Su arıtma cihazları filtreleri için özellikle kapalı tipte olmayanlarda genellikle standart filtreler kullanılmaktadır. Yani bu tip cihazlarda aslında filtre değişimi için cihazı aldığınız yere mahkum değilsiniz.

Özellikle arıtmaya gelen su sıkıntılı ise ilk 3 aşama filtre değişimi 6 ayı geçmemelidir. Sediment filtre 10 – 15 TL Karbon filtreler 10 – 20 TL fiyatlarında olmaktadır.

Membran filtre değişimi için 2 yıl beklenebilir. Diğer filtrelerin zamanında değişimi bu filtrenin verimli kullanım zamanını uzatır. 4 yıl doldurulduğunda değişimi  iyi olur. Zaten en pahalısı da bu filtredir. Membran filtre 60 – 80 TL fiyatında bulunabilir.

Post Karbon filtre değişimi için 1 yıl beklenebilir. Değişim için 18 ay geçirilmese iyi olur. Post Karbon filtre Fiyatı 15 – 60 TL arasında değişmektedir.

Mineral Filtre değişimi için 1 yıl beklenebilir. Değişim için 18 ay geçirilmese iyi olur. Mineral Filtre Fiyatı 15 – 50 TL arasında değişmektedir.

Alkalin PH Filtresi için değişimi 12 – 18 ay’dır. PH Alkalin Filtresi Fiyatı 20 – 50 TL’dir.

4’lü mineral filtre değişimi 2 – 4 yıl olmaktadır. 4’lü mineral filtre fiyatı 30 – 60 TL’dir.

UV filtre kullanım ömrü kullanıldığı saat cinsinden genellikle 8.000 -9.000 saat olmaktadır. UV Filtre fiyatı 200 – 500 TL arasında olmaktadır.

Su arıtma cihazı sadece ilk alım maliyeti olan bir cihaz değildir. Maliyet kullanım süresi boyunca devam etmektedir. Cihaz alırken filtre değişim süreleri ve maliyetleri de dikkate alınmalıdır.

En iyi su arıtma cihazı hangisi? En pahalısı en kalitelisi mi?

6 aşamalı su arıtma cihazı en iyi

Su Arıtma Cihazı

Aslında şu aşamaya kadar kısım kısım anlattıklarımız doğrultusunda en iyi arıtma cihazı hangisi sorusunun cevabı kafanızda şekillenmeye başlamıştır. En iyi su arıtma cihazı sizin için en iyisi hangisi hangisi ise odur. Başkasının en iyisi sizin için en iyisi olamayabilir. Ben istisna durumlar hariç en iyi cihazın genel olarak 6 aşamalı cihaz olduğunu söylebilirim. Yeterli arıtmayı sağlayan, alırken ve kullanırken maliyeti düşük, esas arıtmayı sağlayan membran filtre sonrası suyu çok öğle aşama aşama bekletmeyen kullanışlı bir sistem. Her şeyde olduğu gibi arıtma cihazında da en pahalısı en kalitelisi anlamına gelmiyor. Arıtma cihazında en fazla önem vermeniz gereken husus içeriğindeki filtrelerin kalitesi ve bağlantıların düzgün yapılıp yapılmaması olacaktır. Yanlış yapılan bağlantılarla arıtılmış su yerine arıtma cihazının atık suyunu içiyor bulabilirsiniz kendinizi. Pratik bir eleminasyon yöntemi de kampanya durumunu hariç tutarak söyleyeyim fazla ucuzuna da kaçmayın derim. Eve gelip biz arıtma cihazınızın montajını yapıyoruz diye satılan ürünler genelde ederinden daha pahalıya satılan ürünler olmaktadır. Su arıtma cihazlarının montajı genel olarak çok kolay olup tesisat işlerinden anlıyor iseniz ve ekipmanınız varsa kendiniz bile halledebilirsiniz. Su tesisatçıları da montaj işlemini kolayca halledebilirler.

İster kullanıcı ister su arıtma konusunda profosyonel olun soru ve yorumlarınızla sizlerde katkıda bulunun. Katkılarınız için şimdiden teşekkürler…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (14 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +10 (from 12 votes)

Su Arıtma Cihazı – Filtresi – Su Arıtma Sistemi, 4.8 out of 5 based on 14 ratings

6 Yorum »

 1. Kenan 13 Mart 2017 saat 06:54 - Yanıtla

  Bu konuda http://www.smskimya.com sitesinden de detayli bilgiler bulabilirsiniz. Su aritma, su aritma sistemi konularinda faaliyet gösteren bir firma

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. uğur 17 Aralık 2016 saat 14:11 - Yanıtla

  Merhabalar su arıtma konusun da yardım almak isteyen arkadaşlara yardımcı olurum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 3. mehmet 14 Eylül 2016 saat 17:05 - Yanıtla

  Evde bulunan şebeke musluklardan gelen suyu aritmak için en iyi ozon Arıtma cihazını kullanmak istiyorum..İki tane çocuk var ve daima musluktan bakan suyu güvenle çocuklara içirmek istiyorum..Klor beyaz akıntı suda gelince kokuyor da bunu çözen Makina alet arıtma cihazı ozon mantık hangisi iyi ise bunu Tavsiye etmenizi istiyorum..Rantci fırsatçı ayağıyla hareket ederek 100 TL olan cihazı 2000 TL satan kalpazanlari istemiyorum..Dürüst ve real bir şekilde Ailelere yardımcı olmak için En iyi ucuz cihazları Tavsiye eden bur namuslu bilgili birini arıyorum.Muhendisim Bilim adamıyım diye geçinen kaloazanlari istemiyorum..ph si 7 altında olan suyu on 8 üzerinde satan Cahil Teknikti istemiyorum..Adam akilli cihazdan anlayan Ve Gerçekten ailelere bunu tavsiye ediyorum diyebilen bir Gerçek insan arıyorum…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 4. ümit 25 Temmuz 2016 saat 16:14 - Yanıtla

  USA malı filtrelerden imal edilmiş Türk malı Royal Green su arıtma cihazını tavsiye ederim en kaliteli filtre ve malzeme kullanılmıştır. rosuaritma.com sitesinden bakabilirsiniz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Oalaca 4 Haziran 2016 saat 12:34 - Yanıtla

  Waterbox kullanıcısıyım 6 yıldır kullanıyorum biraz pahalı bir ürün gibi ama iş yerinde arsenik çıkmıştı suyunda su analizleri en başarılı bir cihazdı çok ciddi miktarlarda aldık aldık kimyasal ve biyolojik sonuçları en iyiydi.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 6. Necmi Er 3 Haziran 2016 saat 02:14 - Yanıtla

  Merhaba:
  Ben bir su arıtma cıhazı almaya niyetlendim satıcıların hep söyledikleri
  çin malı olmasın kanserojen maddeler oluşur diyorlar.
  Peki siz ne malı kullanıyorsunuz.
  İyi günler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla en iyi su arıtma cihazı hangisi, Ev eşyaları özellikleri, ev su arıtma cihazları tavsiye, su arıtma cihazı filtre değişimi zamanı, su arıtma cihazı filtre ömrü, su arıtma cihazı filtre özellikleri
elektrikli ısıtıcı ufo - radyatör
Elektrikli Isıtıcı – Yağlı Radyatör – infrared – Seramik – Cam Panel

En iyi elektrikli ısıtıcı hangisi? Yağlı radyatör mü infrared tipi mi tercih edilmeli? Elektrikli ısıtıcı alırken nelere dikkat edilmeli? Elektrikli...

Kapat