TV-LCD, LED TV-PLAZMA TV- OLED TV 2

jethoca 2 Aralık 2014 55

Tv ile ilgili bu ikinci makalemizde tv satın alma rehberi şeklinde, Televizyon seçimini etkileyen faktörler, ebatları (boyutları), tv fiyatları  markaları, modelleri ve tv satın almada kullanıcı tavsiyelerini bulacaksınız.
TV-LCD- LED TV-PLAZMA TV- OLED TV adlı ilk makalede tv, tv türleri ve bu teknolojide meydana gelen gelişmeleri açıklanmıştı. Şimdi bu teknik bilgiler ışığında, tv satın alacaklara daha fazla yardımcı olmaya çalışacağız.

tv tavsiyesi hangi modelYazımız şu bölümlerden oluşacak:

Şimdi bu konuları sırası ile ele alalım;

TV Seçimi -Ebat, Hangi Odaya Hangi TV

Marka ve modellere geçmeden önce  televizyonu ne amaçla alıyoruz, nerede kullanacağız gibi bazı faktörlerin baştan belirlenmesi gerekir. Şimdi bunları tek tek ele alalım;

1- TV ‘yi Kulllandığımız Oda-Ekran Büyüklüğü

Ebat Bilgisi:

tv ekranı

Tv Almayı düşünen çoğu kişi 106 cm ( 42 inç) ve üzeri bir tv nin ancak salona konulabileceğini, hatta 50″ ve üzeri ekran tv almak için ise ortalama bir salonun ( 20-30 metrekare ) dar geleceğini bu tvlere en az 6 metre geriden bakmak gerektiğini düşünürler. Kaliteli bir full hd tv için bu bilgiler yanlıştır.

Öte yandan 32″ (81 cm ) bir televizyon ile 50″ ( 127  cm) tvler arasında iki buçuk kat  ekran alanı farkı vardır. Bu nedenle bu konuda aydınlatıcı olması için ekran büyüklüğü, ekran alanı çözünürlük ve en yakın ne kadar uzaktan izlenebileceği ile ilgili çizelgeye bakalım. 

Grafikten çıkan iki sonuç var .Bunlar;

tv ekran boyutu hesaplama

TV Ekran Boyutlarını Büyütmek için Resmi Tıklayın.

1-Ekran büyüklüğü farklı iki televizyonun toplam alan farkı  ekran farkından çok daha fazla. Mesela 55″ bir televizyonun toplam ekran alanı 32″ lik televizyonun üç katı. Oysa ekran boyuna baktığımızda 55″ , 32″‘in iki katı bile gelmiyor. 60″ lik televizyon da 40″lik olanın yaklaşık ikibuçuk katı.Yani ha 40″ , ha 50″ diye düşünmeyin. Aralarında ciddi ekran büyüklüğü farkı var.

2- Günümüzde artık standart olan full hd televizyonları net izleyebilmek için çok yakından bakmaya gerek yok. Mesela 60″ ( 152 ekran) bir devasa büyüklükteki televizyonu 2.5 metre nesafeden çok net izlemek mümkün. Bu da demek oluyor ki eğer bütçemiz müsaitse mesela bir 55″ tv almak için onu koyabilecek kadar büyük odamız, salonumuz yok diye düşünmemeliyiz.

Tabii ki küçücük bir odaya kocaman bir televizyon biraz garip duruyor ama yine de büyük ekran tv ye en az 5-6 metreden bakmak gerekir ifadesinin tekrar yanlış olduğunu vurgulamak istiyorum.

Hangi Odaya Nasıl Tv alalım? :

 • Salon ya da en çok kullandığımız en büyük odaya  yani oturma odasına imkanların el verdiği, bütçenin yettiği en büyük ekran tv yi almalıyız. Maçları sinema filmlerini  belgeselleri izlemeye de meraklı isek daha geniş ekranla bu yayınlar çok daha zevkli seyredebilecektir. Avantaj ve dezavantajları yazının devamında anlatılacak fakat aklınızda yapının oluşması açısından plazma (yeni plazmalar kastediliyor) salon televizyonu ledler ise oturma odası televizyonu olarak düşünülebilinir.
 • Bazı kullanıcılar, özellikle bayanlar mutfağa, yatak odasına hatta çocuk odasına da tv alıyorlar. Bunların duvara asılı olarak durması daha iyi görünmelerini sağlayacaktır. özellikle mutfak ve yatak  odasında bulunan tvlerin büyük ekranlı olmaması gerektiğini düşünüyorum.Mesela 42″i yani 106 ekranı geçmemelidir.

Buradaki tvler üstün seyir zevki ve tvlerin son teknoloji yeni özelliklerinden ziyade  izleme ihtiyacını karşılamak içindir. Bu tvler  daha çok buralarda geçirilen vakitler için, mesela bayanlar mutfak işlerini yapıyorken bir yandan da izledikleri beğendikleri programları kaçırmamak, çalışırken sıkılmamak için kullanılır. Başka kanalı izlemek için ikinci bir alternatif olarak da kullanılır.

 • Bunun dışındaki alanlara  mesela kapalı balkona, dublex evin teras balkonuna gibi yerlere  alınacak tvlerin ekran büyüklüğü konusunda kullanıcının kendi özel tercinin  iyi seçim olacağını düşünüyorum.

2- Ekran Büyüklüğü

Sizi bilmem ama ben yeni nesil bir LED ya da plazma televizyon almışken büyük ekranlı mesela 55″, 60″ olmasını isterim.Burada bütçe imkanları da tabii ki oldukça belirleyici. Ekran büyüdükçe fiyatlarda artıyor.

Salon yada en fazla oturulduğu için televizyonun konulduğu oturma odasında bulunan tv  varsa evin diğer odalarında kullanılan tvlerden daha büyük ekranlı olmalıdır. Ekran büyüklüğü için genel olarak 40″ ( 101 ekran ) yada 42″ ( 106 ) yaygın bir kullanım. Salonda tv keyfini sinema salonu keyfine yaklaştırmak   için ise  47″, 55″, ya da 60″lik modeller tercih edilebilir.

Şunu da unutmamak gerekir; Büyük alışveriş merkezinde son derece sıradan ya da küçük görünen bir 55″ ekran büyüklüğündeki tv evde çok daha büyük duracaktır.

TV Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Şimdi bir tv’nin kaliteli olup olmadığını belirleyen standart özellikleri açıklayacağız. Bunlar ekran çözünürlüğü, hertz, kontrast,parlaklık , izleme açısı gibi kavramlar olacaktır. Bunları tek tek ele alalım;

1- Çözünürlük:

Bir televizyonun görüntü kalitesini belirleyen birinci etken çözünürlüktür. Pixel olarak ifade edilen noktacıkların sıklığı ile ifade edilir. Çözünürlük için SD ( Standart Definition) HD( High definition) full hd ve 4 K (Ultra hd) ifadeleri kullanılır.

ful hd televizyonHD                =    720 p: 1280 x  720

FULL HD = 1080 p : 1920 x 1080

4 K               =   QFHD : 2160 x 3840

Hangi Çözünürlüğü Tercih Etmeliyiz? :

Yeni bir led ya da plazma tv alınacaksa çözünürlük mutlaka en az Full HD olmalıdır. Full hd çözünürlük 1080x 1920 pixellik çözünürlüktür.

4 K çözünürlükteki televizyonlar çok yüksek fiyatlarla piyasaya girdiler. İlk zamanlarda fiyatları alınabilir olmaktan bir hayli uzaktı. 2014 yılı sonu itibari ile ultra HD tv ( 4K) tvlerin fiyatları bir hayli düştü ve alınabilecek düzeye geriledi. Full hd ve ultra hd tvler arasındaki fiyat farkı zaman içinde daha da azalacaktır.

Tv Yayınları Full Hd’yi Desteklemiyor mu? :

Standart çanak anteni üzerinden kanallar full hd yi desteklemiyor ifadesi doğruydu. TRT1, ATV ve A Haber gibi bir kaç kanal dışındaki kanallar standart çözünürlükte yani SD yayın yapıyordu.
Ancak 27 Ekim 2014 tarihli kanalların frekans değişimi olayı ile hemen hemen tüm büyük kanallar full hd yayına geçtiler. (Gerçi bir kısmı şimdilik sadece digturk ve dsmart gibi ücretli yerlerde sadece ama)  Bu durumda hem full hd tv ye gerek yok ifadesi artık geçersiz olmakta ve hem de Full hd yayınların tüm kanallara yayılması aynı zamanda büyük ekranlı, mesela 55″ 60″ inç tvlerin de 2-3 metre mesafeden büyük ölçüde net izlenebilmesini olumlu yönde etkilemektedir

Full hd yayınını standart hale getirecek kanal sayısı zaman içinde daha da artacaktır.  Tv çözünürlüğü tercih edilirken bu durumda dikkate alınmalıdır.

2- Kontrast :

Çözünürlükten sonra bir tv nin görüntü kaltesini en çok etkileyen faktör kontrasttır.

Kontrast  oranı kısaca tv de en koyu siyah ile en parlak beyaz arasındaki  orandır. Rakam ne kadar yüksek olursa görüntü kalitesi de o kadar iyi olacaktır. Kontrast özellikle resmin keskinliği açısından çok önemlidir.Kontrastın yüksek olması, panelin siyah renkleri derin, beyaz renkleri ise parlak göstermesi ile doğru orantılıdır. Kontrast oranı ne kadar yüksek ise siyah- beyaz arasındaki gri tonlar yani ara renkler daha belirgin ve net olarak görülür.

1000:1 kabul edilebilir kontrast oranı iken 10.000:1 ise mükemmel kontrast oranı olarak kabul edilir. Bu durumda günümüz tvlerinde yer olan 1000.000:1, 5000.000:1 gibi oranlar aslında çok abartılı. Bu durumda sadece şunu söyleyebiliriz. Kontrast oranı ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Ancak dinamik kontrast, statik kontrast aldatmacasına kanmamak gerekir.

Gerçek Kontrast- Dinamik Kontrast Farkı:

Dinamik kontrast rakamı tamamen bir pazarlama hilesidir. Tv alacaklar belirtilen kontrast oranının gerçek ( statik) kontrast mı? yoksa dinamik kontrast mı? olduğuna dikkatle  bakmalıdır. Tv  markaları ve modeller arasında karar verirken kontrastı daha yüksek olanı görüp tercih değiştirirken verilen rakamın dinamik kontrast olmamasına özenle dikkat edilmelidir.

Bu durum müzik setleri ve bilgisayar hoparlörleri ile ilgili eskiden PMPO ve RMS ses gücü karmaşasına benziyor. Pek çok ucuz ve kalitesiz firma şişirme  PMPO rakamları ile 1000 wat ve üzeri ses gücü iddiasında bulunmaktaydı.

Gerçek Kontrast Oranı: Panelin sabit yayınlardaki kontrast oranıdır. Yeni model LED tv lerde artık kontrast oranı için rakam belirtmek yerine yüksek kontrast, High kontrast, ultra high kontrast  gibi ifadeler kullanılmaktadır.

3- Görüntü Yenileme Hızı (HERTZ )

Tv de görüntü yenileme sayısına denir. Hertz bir saniyede görüntünün kaç adet yenilendiğini ifade eder. Mesela 100 hertz demek tv de yayın görüntünün saniyede 100 defa yenilenmesi ile oluşuyor demektir.

Tüplü tvlerde sıradan marka ve modellerde bu hız 50 hertz çok iyi modellerde  mesela Sony trinitronlarda 100 hz idi.

Yeni alınacak bir LED tv lerde bu hız kesinlikle 100 hz nin altında olmamalı. Görüntü yenileme hızı ne kadar iyi olursa yayında o kadar akıcı olur. Tabiki hareketli sahnelerde bu akıcılıkta tv nin tepkime süresi de önemlidir.

LED tvlerde 100 ile 200 hertz tvler idealdir. Ekran büyüdükçe hertzinde artması gerekir. Mesela 60″ ( 152 ekran ) bir tv için 100 hertz yetersiz kalacaktır. oysa 32″ ( 81 ekran) bir tv için 100 hertz lik hız yeterli gelmektedir. 200 hertzlik bir panel hızı ( gerçek hertz) tv bu konuda idealdir.

Yalnızca tv yayını izlenecekse panel hızı olarak 100 hz yeterli olacaktır. Ama gelişmiş konsol oyunları ve full hd sinema filmi izlemek içinde tv kullanıldığında 100 hz nin üzerinde bir hıza ihtiyaç duyulmaktadır.

Önemli Olan Panel Hızıdır:

Kontrastaki dinamik kontrast ve gerçek kontrast oranı kandırmacası gibi görüntü hızında da panel hertzi ve yazılımla elde edilen uçuk rakamlardan oluşan hertz  gibi kafa karıştırıcı durumlar söz konusu.

LED tvlerde  ulaşılabilen en iyi panel hızı 200 hertz civarındadır. Oysa çok ucuza ( 1500 tl altı ) satılan 42″ tvlerde bile 400 hertz gibi rakamlardan bahsedilmektedir. Bu rakamlar yazılımla elde edilendir.

Samsung CMR,  LG dinamik MCI,  Philips  PMR gibi ifadeler kullanıyor. Bu ifadeler yazılımla elde edilmiş hz yi anlatır.

Mesela gerçekte 50 hertz panel hızı olan Samsung 32″ LED tv için Samsung CMR 100 hz ifadesini kullanırken, panel hızı 100 hz olan 42″ LG  LED tv için firma MCI 400 hz ifadesini kullanılıyor.

Samsung F 8000 serisi tvlerde de 200 hz olan panel hızı yazılımla geliştirilerek 800 hz ye kadar çıkabilmektedir.

Panel hızı  50,100, 200 hz gibi olan tv nin bu hızın yazılımla 200-400-800 gbi rakamlara çıkarılmasınıın da tabii ki bir takım faydaları vardır. Görüntünün  düzeltilmesine  ve daha net görüntü elde edilmesine faydası olur.

Tekrarlamak gerekirse 200 hz lik bir panel hızı LED tv için çok mükemmel bir rakamdır.

Plazma TV lerde Durum: LED tvlerde 240 hz yi geçemeyen bu hız Plazma tvlerde 600 hz ye kadar çıkabilmektedir. Çünlü LED tv ile Plazma tvlerin görüntü yenileme sistemleri birbirinden farklıdır.

4- Parlaklık:

Tv de her bir görüntü  hücresine yüklenen enerji ile parlaklık doğru orantılıdır.  Parlaklığın yeterli olması tv nin kontrastının daha işlevsel olmasını sağlayacaktır. Çünkü kontrast, yüksek parlaklıkla gerçeği yansıtır.

Bir ekranın parlaklığı : cd/m2 yani candela/ metrekare olarak ifade edilir. Burada cd yani candela ışık şiddeti birimidir.

Ortalama 500cd/m2 parlaklık yeterlidir. Bu rakam plazma tvler için ise 1500cd/ m2 uygun olacaktır.  Bunun altında bir parlaklık oranı tvnin aydınlık ortamda çok silik bir görüntü vermesine neden olur. Parlaklığın çok fazla yüksek olması enerji sarfiyatını artırır. Tv nin parlaklığı ayarlanamıyor ise çok yüksek parlaklık değerine sahip bir tv karanlık ortamda   gözü yoracaktır.

Görüldüğü gibi parlaklık ve kontrast oranı birbiri ile bağlantılı ve tv görüntüsünde birbirini etkileyen özelliklerdir. Parlaklık ve kontrast oranlarında büyük tv üreticileri kendilerine özgü teknolojiler kullanarak  daha kaliteli görüntü elde etmeyi başardılar. Markaların kullandığı teknolojiler şunlardır.

Samsung : Natural Tru Color

Sony Bravia : Engine 2 Motoru

Philips : Dynamic Contrast Enhancement

Toshiba : Adaptive Color Enhancement

5- Diğer Özellikler :

İzleme açısı tepkime süresi ,kullanılan yazılımlar, radyasyon, servis  kalitesi gibi konuları da bu başlık altında kısa kısa ele alınacak.

İzleme Açısı:

Birinci makalede plazma tvlerin izleme açısı bakımından LED tvlere göre daha üstün olduğunu yazmıştık. Ancak lcd lerde görülen eğik açıdan bakılınca  ekran görüntüsünün karanlık görünmesi problemi  artık 2014 itibari ile yeni nesil LED tvlerde yoktur. Yani yeni LED ler  her açıdan net görüntü verebilmektedir.

IPS Ekran: Yeni bir ekran paneli teknolojisidir. En önemli özelliği LED tvlerde her açıdan net ve renk kaybı olmayan görüntü verebilmesidir. Bu teknolojide eskiden olan tam karşıdan bakma gereği, yansıma kayıpları, açıya göre renk değişimi gibi problemler sıfıra indirilir. IPS ekran özelliğindeki monitörler diğerlerindeki 6 bit olan renk derinliğini 8 bite çıkarmıştır. Güneş yansıması problemi de azaltılmıştır. BU ekranlar daha da tasarrufludur.

Satın alacağımız  LED tv nin IPS ekran olup olmadığını anlamak için yayındayken tv ye alttan, üstten, yandan  çaprazlama bakmak gerekir. Tüm bu farklı açılardan bakmada görüntü ve renkler hiçbir şekilde değişmiyorsa IPS ekran teknolojisi kullanılıyor demektir.

Tepkime Süresi :

Bir piksel en kısa ne kadar sürede renk değişimi yapabiliyor? sorusunun cevabıdır. Mili saniye ile ifade edilir. Tepkime süresi ne kadar az olursa yayın o kadar akıcı olur.

Hareket iziTepkime süresi konusunda en iyisi tüplü tvlerdir. süre sıfırdır. Sonra en iyi teknoloji plazma tvlere aittir. Günümüz LED tvler de bu konuda kendilerini çok geliştirdiler. 6 ms , 4 ms ve 2ms lik değerler son derece yeterlidir.

Yüksek tepkime süresi olan yani 8 ms den daha yavaş tepki veren tvlerde iki problem ortaya çıkar. Bunları ayrı ayrı açıklayayım.

1. Motion Blur : Hareket izi olarak tanımlanır. Bu durum görüntüyü ve seyir zevkini bozar. Özellikle LCD tvlerde sık karşılaşılan bir durumdur.

tepkime süresi2. Ghosting: Bu ifadenin türkçe karşılığı hayalet efektidir. Bu sorun tepkime süresi yüksek olan LCD lerde görülür. Hızlı sahne geçişlerinde önceki sahne ile yeni sahne görüntüleri üst üste biner. O anda oluşan karanlık görüntüye hayalet görüntü denir. Bu sorun 8 ms nin üzerinde bir tepkime süresi olan tvlerde görünür.

Radyasyon:

Led tv ve plazma tvler için görüştüğüm yetkili servisler ve teknik uzmanlar iki tv türünde de radyasyon probleminin sıfıra yakın olduğunu söylediler. Gerçekten de olayı iternetten araştırdığımızda plazma tv nin çok çok az radyasyon yaydığını radyaysyon probleminin neredeyse olmadığı görürüz. Durum yeni nesil LED tvler içinde geçerlidir.

Sonuç olarak Yeni LED ve Plazma tvlerin radyasyon problemleri neredeyse hiç yoktur. Fakat elektrikle çalışan cihazlar oldukları için elbette 2m den yakın mesafede uzun süre kalınmamasını tavsiye edebiliriz.

Servis Kalitesi  ve Garanti:

Bu konuda tabii ki büyük yerli markaların bariz bir üstünlüğü var. Ülkemizde Arçelik ve Beko grubu  ( Arçelik, Beko, Altus, Aygaz gibi Koç Holding  grubu) özellikle servise verdiği önem ve müşterinin servis memnuniyeti ile dikkati çektmektedir.

Pioneer, Sharp gibi markalar  Digicom firması garantisi altındadır. Pek çok kentte, Philips, LG, Pioneer Sahrp gibi tv markaları tek bir servis bünyesinde toplanmıştır. Bu nedenle bu ithal markalarında konusunda servis problemi yok denilebilir. Tabii ki bu konuda Arçelik ve Beko’dan daha iyi olduklarını iddia edemeyiz.

Vestel ve Seg markaları ile daha ismi duyulmamış pek çok marka Zorlu holding bünyesinde ve garantisindedir. Bu firmalar da Vestel  garantisi altında ve Vestel servisindedir.

Müşterinin servis konusunda dikkat etmesi gereken önemli bir konu  şudur. Bazen büyük marketlerde mesela Carreforu, Kipa 5M Migros Metro  gibi yerlerde  tvlerde olağanüstü kampanyalar oluyor. 106 ekran bir tv için 699 tl gibi 82 ekran tv için ise 499 tl gibi rakamlarla satışlar yapılıyor. Ancak satılan tv markası ismini hiç duymadığımız bir marka. Bu durumda o uygun fiyatlı tv yi almadan önce ürünün kim tarafından üretildiğini, ya da hangi firmanın garantisinde olduğunu öğrenmemiz gerekir. Aksi halde servis konusunda ve çıkabilecek problemlerde başımız ağrıyabilir, paramız boşa gidebilir.

Tv’nin İşlemcisi ve yazılımları :

LED ve  plazma tvlerde görüntü kalitesi kadar cihazın hızı da önemlidir. Bu cihazlarda işlemleri gerçekleştiren işlemci bulunur. Özellikle pek çok işlevi olan smart tv lerde hız önemlidir. Arkadaşa aldığımız ve görüntü kalitesinde gerçekten mükemmel olan Samsung 40D 8000 tv yavaşlığı nedeniyle oldukça sıkıntı vermişti. Neyseki bu serinin devamı olan 40F 8000 lerde bu yavaşlık problemi yok.

Kısaca en yeni tvler en hızlı tvler diyebiliriz. Yinede satın almadan önce tv nin işlemci değerlerine bakmak gerekir.

Yazılımlara gelince; Bu yazılımlar aslında tvlerin  standart özelliklerini daha da geliştirmektedir.Ama kullanıcı mutlaka tv kalitesini belirleyen standart özelliklerle ilgili rakamların panele ait yani gerçek rakamlar mı yoksa yazıılımla elde edilmiş rakamlar mı olduğuna dikkat etmelidir.  Mesela Arçelik firması dinamik kontrast ile standart kontrast oranını daha da geliştirmektedir. Ama yine de dinamik kontrats adı altında yazılan rakamlar kesinlikle satandart kontrastı tutmaz. Ya da Samsung 40 F 8000 modelinde tv nin hızı yani görüntü yenileme hertzi 200 iken bu firmanın kullandığı yazılımla Clear Motion Rate (CMR) olarak 1000 hz ye çıkarılmıştır. Tabii ki bu tv nin 1000 hz olduğunu söyleyemeyiz. Ancak yazılımla elde edilen bu yüksek rakam özellikle konsol oyunları için büyük fayda ağlamaktadır.

Tv nin Giriş-Çıkışları :

tv bağlantısıBunlar AV , Ethernet, HDMI ( iki üç dört adet olabilir), Skart , Usb (birden fazla olabilir) tv yi bilgisayara bağlayacak çıkışlar, tv ye subvofer, ses sistemi bağlantısı yapacak girişler olmalıdır.

Tv almadan önce önce tv ye bağlamak istediğimiz cihazlara uygun giriş çıkış  var mı? diye bakmak gerekir. Mesela ben tv ye mutlaka hi-fi ses sistemi bağlamak istiyorum.

Markaların Özel Teknolojileri :

Bu bölümde bazı markaların ön plana çıkan özelliklerinden çok kısa kısa bahsedeceğim. Bunlardan zaten birinci tv makalesinde bahsetmiştik.

 LGTrue Motion : Bu teknoloji hızlı hareket eden görüntülerde keskinliği ve ince detayları çok iyi gösteriyor. Hareketten kaynaklanan izleri azalttığı için oldukça net bir görüntü sağlıyor. LG Truemotin tvler özellikle 200 hzlik modellerde vardır.

Philips Ambilight : Philips firmasının kullandığı arka aydınlatma sistemidir. Ekrana hakim olan renk tv nin arkasından  duvara yansıyarak tüm odayı kaplar. Mesela bir futbol maçı izlerken odanın ışıkları kapatılıp tüm odanın futbol sahasınn çimen renginde olması sağlanabilir.

Sharp Quatron : RGB olan renk uzayını RGBY yaparak yani kırmızı, yeşil ve mavinin yanına sarı rengi de ekleyerek daha net detaylı görüntü elde etme çalışmasıdır.

Panasonic Neoplazma  Panasonic firmasının plazma tv leri daha ince, daha teknolojik yapan bir teknolojidir. Neoplazmalar 0,1 ms tepkime süresi, çok daha gerçekçi renkler,  led tvlerden düşük radyasyon yayma, siyah renkleri daha kaliteli verme gibi üstünlükleri öne geçmektedir.

Klasik plazmalarda olan kalınlık, ağırlık,  son teknolojileri desteklememe gibi olumsuzlukların hepsini gideren, plazmaya olan ilgiyi artıran teknolojik üstünlüğe sahiptir.

6- Özel Tercihler – Kararlar:

Smart Tv Gerekli Mi? :

Kalsik cep telefonundan akıllı telefona geçiş gibi tvnin işlevini artıran onu kanal izleme dışında da kullanmayı sağlayan güzel bir özellik. Eğer televizyonu sadece kanal yayınlarını izlemek için kullanıyorsak mesela internetle ve  harddisk kayıtları ile hiç işimiz yoksa smart tv özelliğine gerek te yoktur. Örnek olarak kayın babam  yeni aldığı led tv de smart özelliklerine hiç ihtiyaç duymadı. O bozulan tüplü tv sinin yerini alacak yeni bir tv arıyordu ve özellikleri fazla olmayan ama görüntü netliği iyi bir tv aldı.

Sonuç olarak smart tv olup olmaması  kişisel tercihe göre  değişir.

Tv nin Ses Özellikleri :

Bu yeni nesil led ve plazma tv lerin ses gücü konusunda yaptıkları cimriliği anlamıyorum. fiyatı 6.000 tl yi geçen tv ye bakıyorsun toplam ses gücü 30 wat rms yi  bulmuyor.  60″ olan ev için sinema gibi büyük bu televizyonda kaliteli bir filmi gümbür gümbür izlemek için ille de ek sinema ses paketi almak mı zorundayız. Bazı modellerde 10+10, 12+12  watlık gibi standart  hoparlör dışında ayrıca  surround hoparlör de olabiliyor. Böyle tvlerde bir nebze film maç ve belgesellerin ses yönünde daha zevkli dinlendiğini söyleyebiliriz.

Neyse ki son aylarda bizim bu sesle ilgili beklentilerimizi ve tepkilerimizi üreticiler de fark etmiş olmalı ki Samsung, LG gibi büyük markalar led tvlerin ses olayına önem vermeye başladılar. Loewe gibi çok pahalıya tv satan markaların yöntemlerini onlar da uygulamaya başladılar. Mesela Lgnin 65” lik modelinde 120 vat Harman Kordon ses sistemi kullanılmakta. Alacağı tv nin ses olayına dikkat eden müşteriler için artık beklentilerine cevap veren led tv modellerinin az da olsa satılmaya başladığını belirtmek istiyorum

Bazı modellerde LED tv nin sesinde problemler  var. Mesela bacanağın aldığı 106 ekran 2000 tl ye yaın fiyatlı smart led tv de görüntü kalitesi gerçekten mükemmel iken sesi çok kalitesiz. Doğal sesi kesinlikle veremiyor. 26″ gibi küçük LCD tvlerde de ses çok yetersiz olan modeller var.

Tabi ses konusunda herkes aynı hassasiyeti sahip olmayabilir. Bunun yanında genel olarak apartman hayatı yaşandığı düşünülürse çok yüksek ses düzeylerine pek çıkabilmekte mümkün olamamaktadır.

.

Tv nin Tasarımı :

tv tasarımıTv nin ince ve şık bir tasarıma sahip olması da tabii ki önemlidir. Bu konuda Samsung gibi firmaları sırf özel tasarım için ürettikleri modeller vardır. Mesela Samsung F 8500 modeli sırf özel tsarım için üretilmiştir. Yani tv nin tüm teknik özellikleri 8000 serisi ile aynı sadece tasarımı farklıdır.

Kavisli Ekran TV

İç bükey yani konkav yapılı tvlere denilir. Düz panel tv yerine bu yönteme geçilerek aslında ezber bozulmuş olunuyor.
Tv teknolojisinde Ultra Hdtv ve kavisli Ekran tv hemen hemen son çıkan teknolojilerdir. Bu nedenle piyasada satılan kavisli tvlerin hepsi aynı zamanda ultra hd çözünürlüğe sahiptir.
Peki önceleri dış bükey kavisli tüplü tv lerden uzun yıllar sonra düz panele geçen tv teknolojisi neden iç bükey tasarıma geçti ya da kavisli tv almanın ne gibi avantaşları vardır bunu sıralamak gerekiyor.
Kavisli Tvlerin Avantajları:
Düz panel tv de göz tv nin orta ( merkez ) kısmına yakın yanlara ise uzak iken bu tv de tv nin her yerine eşit mesafededir.
Tv ye bakan göz tv nin her tarafına eşit mesafede olduğu için yayının merkezinde yani içinde yer almaktadır.
Yeni nesil kavisli tv lerde derinlik daha da artmaktadır. Yeni kavisli tvlerde kullanılan algoritma ile artırılan derinliğe düz panel tvlerde ulaşılamamaktadır. Bu derinlik artıışının izleyiciye yansıyan avantajı ise kontrastların ve perspektifin daha da iyileştirilmesidir.
Bu derinlik artışı sayesinde objelerde daha dışa taşan bir görüntü ve daha katmanlı yani öndekinin önde geri plandakinin ise daha geri planda olduğu görüntü sunma imkanı sağlanıyor. Bu derinliği düz panlede sunma imkanı bulunmamaktadır.
Tercihe ve zevke göre değişir ama daha şık bir tasarım ve dizayn olması bu panellerin göze daha hoş gelmesi de diğer bir tercih sebebidir.
En önemli avantajı bu tvlerin derinliği artırması ve izleyiciyi kendisine çekebilmesidir.
Kavisli Tvleri Nasıl İzleyeceğiz? :
Kavisli tvlerin derinlik avantajından yararlanabilmek için tv yi yakın mesafeden izlemek yani çerçevenin içinde yer almak gerekir. Bu durumda küçük ekranlarda iyi bir çözüm olmayacaktır. bu nedenle kavisli ekran tvler 55 inç ve üzeri ekranlarda üretilmektedir. bu büyüklükteki tvleri 3-4 metre mesafeden izlemek gerekiyor ki izleyici, kürenin merkezindeymiş gibi konumlanmış olsun. Bu durumda yandan yani kenardan izleyenler için dezavantajlar oluşmaktadır. Çok çok kenardan izlememek gerekir. Ancak illede merkezde olmak şart değildir.
Bu nedenle 4-5 kişilik bir ailede tv yi birlikte izlemede durumun ne olacağını anlayabilmek için müşterilerin mağazada tv yi çeşitli mesafe ve yönlerden izleyerek deneyerek almaya karar vermeleri en doğru çözüm olacaktır.

Hangi TV Markası iyi ? Hangi Model Alınır?

Bu bölümde önemli markaları genel olarak değerlendirip bazı modelleri tavsiye edeceğim.

Tv marka ve modelini seçerken bilinmesi gereken çok önemli bir konu şudur; Şu markanın tv  tüm tv modelleri çok iyidir kesinlikle arkama bakmam demek son derece yanlıştır. Tv seçiminde hem markayı ve hem de modeli belirlemeliyiz. İnce panel tv sektörünün en büyük oyuncusu  olan ve en fazla tv satan Samsung’un çok çok kaliteli F 9000 gibi modelleri olduğu gibi mesela bir lcd ne kadar kalitesiz olabilir dedirtecek çok kalitesiz modelleri de bulunmaktadır.

Buradaki tavsiyeler almanızı kesinlikle  önerdiğimiz  kalite ve özelliklerinden süphe etmediğimiz, yani arkana bakmadan alınıp kullanılabilecek modelleri içermektedir. Yine de çok yüksek beklentileri karşılamama ihtimali olabilir.

Tv piyasasında ön plana çıkan bazı markaları burada ayrı ayrı ele alalım.

1- SAMSUNG TV

samsung televizyon tavsiyesiTüm dünya genelinde en fazla tv üreten ve satan markadır. Ülkemizde de Lcd, LED tv sektöründe ismini herkesin bildiği markadır. Samsung Tv sektöründe Sony’nin de çözüm ortağıdır. Yani Sony marka tvlerin bir kısmı Samsung tarafından üretilmektedir.

Samsung firması çok farklı gelir gurubuna hitap eden fiyat ve özellikte 10’un üzerinde  tv paneli üretmektedir. Çok kaliteli ve mükemmel net, gerçekçi renklere sahip modellerinin yanında ucuza kaçılmış, vasatında altında, görüntüsü, sesi problemli modelleri de vardır.

Samsung Led Tv Tavsiyesi :

Samsung’un F 8000 serisi tv leri kesinlikle tavsiye edilir (Yeni Seri H 8000 oldu ). Dizaynı,  renk kalitesi, keskinliği, smart özellikleri gibi bir tv den beklenecek tüm özellikleri mükemmel kalitede sunan seridir. Bu serinin ismi ekran büyüklüğüne göre şöyle olmaktadır; Samsung  40 F 8000 46 F 8000, 55 F 800, 65 F 8000 75 F 8000 gibi. Bu seri tvleri  satıcıda gördüğünüzde sizde görüntü kalitesi konusunda bana hak vereceksiniz. Metal kasalı, şık dizaynlı bu seri Full hd, 200 panel hertzi ve yazılımla 1000 hz hız gibi üstün özellikler barındırıyor. Smart tv 3d tv özellikleri ve sesle elle kontrol edilme üstünlükleri var.  Özellikle anten yayınlarındaki görüntü kalitesi takdire şayan düzeydedir.

Samsung  F 7000  serisi de gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğimiz diğer bir seridir. 8000 serisi ile aralarında ciddi farklar yok. CMR olarak  görüntü yenileme hızı 1000 hz yerine bu seride 800 hz.
Samsung’un F7000 serisi de 2013 itibari ile gönül rahatlığı ile alınabilir kalitedeydi. Bu yıl Samsung H 7000 modellerde gördüm ki Samsung 7000 serisinde kaliteyi bir hayli düşürmüş. H 7000 lerde eski F 7000 modellerinin kalitesi maaselesf yok.

Orta Seviye Samsung Tavsiyesi olarak; H6800, ve H 650 modelleri rahatlıkla önerilir. Mesela 40 H 6800 modeli  8000 serisinden 500-700 tl kadar daha ucuzdur.

Samsung  H 8500 serisi ise özellikleri 8000 serisi ile aynı sadece tasarımı farklı bir modeldir.

Samsung Led TV fiyatları içinden en ucuzunu araştırmak için tıklayınız.

2- LG TV

lg tv tavsiyesiDiğer Güney Kore’li tv markasıdır. LG de Samsung kadar olmasa da dünyanın her yerinde bilinen ve yaygın olarak tercih edilen tv markasıdır. Türkiye’de 2014 yılında en çok satan ilk üç tv markası arasındadır. Ülkemizde tv konusunda  son teknoloji ürünleri  mesela oled tv, Ultra K tv gibi türleri ilk piyasaya sürmesi ile ünlüdür.

LG LED tv Tavsiyesi :

LG  LA 960 modelini son derece kaliteli net ve gerçekçi görüntüsü olan yüksek teknolojili bir ürün olarak rahatlıkla tavsiye ederim. Bu model internet teknoloji forumlarında genelde samsung F8000 serisi ile kıyaslanıyor. Ancak bazı teknik özellikler yönünden f 8000 önde görünüyor.

LG LA 740 Tavsiye edebileceğim diğer bir modeldir.

Orta seviye ve daha uygun fiyatlı olarak ise LG LA 660 ve LA 640 modelleri tavsiye edilir.

Ultra HD modelleri olarak ise LA 965 ve LA 980 tavsiye edilir. Bu modeller Fiyatı en uygun  Ultra hd modelleri olarak dikkat çekiyor.

Yeni ekran serileri LB olarak çıkmıştır.

LG yeni modellerinde ses olayına da önem vermeye başladı. Sadece pahalı modellerinde değil, orta seviye modellerinde de ek ses kalitesi sunan modelleri bulunmakta. LG 55 LB 670 modeli bunlardan birisi. 3000 tl nin altında bir fiyata satılan bu modelde 12+12rms vat gücünde çok yüksek bir ses gücü yok gibi görünse de ses netliği, berraklığı ve özellikle gitar gibi cihazların sesini verme kabiliyeti şaşırtıcı düzeyde kalitelidir.
LG üst gelir grubuna yönelik tvlerinde Harman Kordon Hoparlör sistemi kullanmaktadır. LG UB980 V ve LG UB950 V modelleri bunlardandır. Her birinde 120 rms ses sistemleri bulunmaktadır.

LG Led TV fiyatları içinden en ucuzunu araştırma için tıklayınız.

3- LOEWE TV

tv tavsiye loeweAldığım marka çok kaliteli olsun, televizyonum, renk  netlik , tasarım sağlamlık, malzeme kalitesi yönlerinden dört dörtlük olsun parası önemli değil diyorsanız tam size göre bir tv ve elektronik markası Loewe’dir. Loewe led tv almak otomobil parasını gözden çıkartmaktır.

Loewe çok çok kaliteli ürünler üretmektedir. Bu markayı Samsung, LG Sony  yada Arçelik Beko  gibi her yerde göremeyiz. Alman markası olan Loewe ülkemizde ENPLUS  mağazalarında satılmaktadır.

40″ ( 101  ekran) bir loewe tv nin   fiyatının 24.000 tl olduğu düşünülürse   ortalama türk tüketicisinin alım gücünün çok üstünde olduğu görülür.

Loewe 3 d LEd tv modelleri  32″ için 4.000  TL den, 40″  olanlar ise 12.000 TL den başlayıp  artarak devam etmektedir.

4- SHARP TV

Büyük tekno marketlerde tvlerinin üzerinde  Made in Japan yazısıyla ve çok doğal gerçekçi renkleri ve Quatron yani 4 renk teknolojisi  ile dikkatimizi çeken Japon markasıdır.

Sharp ta Samsung LG Sony gibi her yerde görebileceğimiz bir marka değildir. Mediamarkt, Metro market, Bimeks ve Teknosa’nın büyük mağazaları ile yine ENPLUS mağazalarında görülebilir.

5- PANASONIC TV

Neoplazma tv ile dikkati çeker. Neoplazma modelleri normal plazmalara göre oldukça pahalı. Normalde plazmalar LED tvlerden daha ucuza satılırken Panasonic Neoplazmalar  LED tvlerden bile pahalıya satılmaktadır.

Kaliteli bir tv almak isteyenler için Neoplazmaları kesinlikle tavsiye ederim. En geniş izleme açısı, en iyi siyah renkler, en az ( 0,1) tepkime süresi ve gerçek renlkerin yanında artık smart tv, 3 d tv özellikleri ile eksiksiz bir tv  kalitesi sunmaktadır.

6- PHILIPS TV

Avrupalı ( Hollanda )  olan bu markanın üretmediği şey yok. Ütü de Tefal ile Siklonik süpürgede Dyson ile ve tv de ise Samsung ve Lg ile yarışmaktadır.

Benim şahsi izlenimim LED tv lerde samsung, LG ve Sony  tvleri inceledim ama en net görüntü veren bana Philips geldi. Özellikle insan tenini gösterme de ben philips’in görüntüsünü  çok beğendim. Benim philipslerde gördüğüm önemli bir problem sesi idi.

Philips  Tv Tavsiyesi :

Philips PFL  7 ve 8 serisi  yani PFL  8008, PFL 8007, PFL 7007, 7008 gibi modelleri rahatlıkla tavsiye edebiliriz.

Philips PFL 6500 ve üstü de alınabilir diye düşünüyorum.

7- Diğer Markalar (Sony, Pioneer, Toshiba, Hitachi, Sanyo) :

Japon kökenli olan bu markalar da tv sektörünün diğer oyuncularıdır. Bunlardan Sony Bravia biraz daha yaygın olan ve çok satılan markadır. Bu markalarla ilgili model  tavsiyesini de yazımızın yorum bölümünde diğer kullanıcılar bırakalım.

8- Yerli Markalar :

Arçelik, Beko, Vestel, Seg, Grundig gibi markalar yerli firmalar tarafından üretilen, ürettirilen tv lerdir. Kaliteleri vasatı kesinlikle geçmeyen bu markalar serviis kalitesi, müşteri memnuniyet odaklı olmaları ve Türkiye’nin her yerinde bulabilme imkanı ile ön plana çıkmaktadır.

Yukarıda uzun uzun dünya çapındaki tv markalarını saysak ta Ülkemizde tv satışlarında şu anda yerliler çok önemli paya sahiptir. Özellikle Arçelik’in Tv satışı pazar payındaki yeri birinci ya da ikincidir.

Yerli tvlerle ilgili tavsiye edeceğim model Vestel 81753 d smart çifte ekran ( Dual viev )  tv dir. Çifte ekran teknolojisi ile dikkat çeken bu model 1700 tl  oralark uygun fiyata sahiptir.

Önemli ve Faydalı Bilgiler, Son TV tavsiyeleri

 • Tv seçiminde sadece markayı belirlemek yeterli değildir. Samsung, LG, Philips gibi  büyük markaların hem çok çok kaliteli ve hem de son derece vasat tvleri vardır.
 • Televizyonda renklerin gerçekçiliğini belirleme de en iyi yöntem ten tv deki ten rengine bakmaktır.
 • Yeni LED  tv lerin çoğu çok parlak ve canlı görüntü  sunar. Bu durum renkleri çok gerçeğe yakın verdikleri anlamına  gelmez. Önemli olan doğal ve gerçekçi görüntü vermektir.( Bu tüm tv izleyicileri için geçerli değildir)
 • Yazılımla  elde edilen görüntü yenileme hızı ( hertz) ve  kontrast rakamları yerine panel hızı ve gerçek kontrast rakamına  bakmak gerekir.
 • Televizyonların Mağazada görülen  cap canlı ve büyüleyici renk ve görüntüleri gerçeği yansıtmayabilir. Çünkü mağazada açık olan tvlerde genellikle özel çekimle elde edilen çok harika videolar oynatılmaktadır. Evde ise çoğunlukla tv kanallarının yayınları izlenecektir.
 • Büyük bir mağazada  bulunan tv nin ekran büyüklüğü bize tv nin evdeki duruşundan daha küçük gelecektir.Mağazada bize çok büyük gelmeyen   gelen 60″ bir tv  evde devasa büyüklükte gelecektir.
 • Büyük ekran bir tv almak için en az 30 metrekare salon olması gerektiği düşüncesi kesinlikle  yanlıştır. Yeni nesil bir full hd 152 ekran ( 60″) televizyonu 2.4 metre mesafeden rahatlıkla net olarak izleyebiliriz.
 • Son teknoloji ürünü ilk almak akıllıca değildir. Teknoloji bu, her zaman yenileniyor, gelişiyor ama ilk çıkanlar her zaman daha pahalı oluyor.Bizim son teknoloji diye aldığımız bir ürün de bir kaç ay içinde demode olacaktır.
 • Alınacak tv nin kalitesini sadece rakamlar yani çözünürlük hertz, kontrast vb belirlemez. O ürünü kullananlardan bilgi alınmalı ya da tv şahsen incelenerek görüntüsüne, rengine bakılarak alınmalıdır.
 • Standart tv yayınlarını izleyecek bir kullanıcı için tüm özelliklerin çok iyi olması ve çok pahalı bir tv olması şart değildir. Maç izlemeyi seven ve geniş ekran tv isteyen arkadaşım 1650 tl ye 55″ ( 140 ekran ) bir Seg marka full hd tv aldı ve çok memnun. Televizyonunun görüntü kalitesi de gayet iyi. Bu durumda işi abartıp ille de 3500-4000 vermek şart değildir.
 • Plazma tvler özellikle büyük ekranlarda daha başarılıdır.
 • Radyasyon sorunu konusunda en az radyasyon yayan tür yeni nesil neoplazmalardır.
 • Tepkime süresinde Neo plazmalar çok çok başarılıdır. Tepkime aralığı bu türde neredeyse sıfırdır. ( 0,0001 gibi)
 • Yeni nesil bir led tv yi eski tüplü televizyon gibi üzerine cam temizleme spreyi sıkarak  nemli bezle silerek temizlemeyiniz. Televizyonu çöpe atmak zorunda kalırsınız. Bu şekilde yeni aldığı televizyonunu çöpe atan pek çok kişi bulunmaktadır.
 • Lcd tv lerde floresan lamba ile aydınlatma tekniği nedeniyle tam siyah  renk elde edilemez, siyah beyaz arası tonlar gerçekçi olarak gösterilemez. Bu nedenle artık lcd tvleri tercih etmemek gerekir.
 • LED TV – Plazma TV Kararı: Biraz zevke ve kullanıldığı yere değişen bir karar. Plazma TV ön plandaki avantajları hızlı tepkime, gerçek canlılık dezavantajları yüksek elektrik tüketimi, daha fazla ısınma, eski tiplerinde ortam ışık yansıması ve seste bozulma (titreme, karıncalanma ve logo gibi sabit görüntülerde sıkıntılar yeni plazma teknolojisi ile aşılmaya çalışılsa da tam aşılamadı gibi) Dolayısıyla plazmalar daha çok günlük izlenecek televizyon yerine belgesel ve film izleme televizyonu olarak salonda yerini alırken. Özellikle yeni sistem LED TVler ile günlük kullanım oturma odası televizyonu olarak düşünülebilir.
 • Sizde yorumlarınızla TV Tavsiyesi yazımıza katkıda bulunabilirsiniz. İlginiz için Teşekkür Ederiz.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (52 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +45 (from 47 votes)

TV-LCD, LED TV-PLAZMA TV- OLED TV 2, 4.8 out of 5 based on 52 ratings

55 Yorum »

 1. ahmet 21 Ağustos 2017 saat 12:50 - Yanıtla

  Eğer BİM,A101,ŞOK,MİGROS,KİPA gibi market indirimlerinden anlık olarak haberdar olmak istiyorsanız aşağıdaki youtube kanalına üye olmanızı tavsiye ederim.Her türlü indirimden günü gününe haberdar olabilirsiniz.
  Broşür takip etmenize gerek yok .

  https://www.youtube.com/channel/UCn57C2czz4ombBe8baom-gQ

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. selda7 13 Ocak 2017 saat 11:15 - Yanıtla

  bilgileriniz için teşekkürler,
  benim en çok beğendiğim şu,
  tasarımıda çok güzel
  evi çok kaliteli gösteriyor,
  çözünürlüğüde, ekran byutuda, ses çıkışı vs çok kalteli,
  detaylı bilgi için bakın isterseniz,

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.5/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Atilla 14 Ocak 2017 saat 23:29 - Yanıtla

   Sizin beğendiğiniz ürün hangisi ben tam anlayamadım?

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: -1 (from 1 vote)
 3. ibrahim 19 Eylül 2016 saat 10:58 - Yanıtla

  merhabalar ben bir LG oled 55 140 cm bir tv aldım ama nasıl sizce bir sıkıntı olurmu ilerde

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. erdal 10 Ağustos 2016 saat 00:51 - Yanıtla

  aynı zamanda youtubeden izlediğim 4k lı videolrın bazılarında takılma oluyor,diğerlerinde olmuyor bazen yükleniyor diyor,ve netten film izleyincede 1080 de sıkıntı oluyor ,olmaması gerekmezmi?bu sorularımıda cevaplarsanız sevinirim,,? ve tabiki köpükte yazan marka konusu tşkrler ??

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. erdal 10 Ağustos 2016 saat 00:42 - Yanıtla

  2 ay önce samsung 50js 7200 modelini aldık,ilk aldıgımızda sorun yoktu,,ben 10 günce kutudan çıkan beyaz köpükte marka yazıdıgını farkettim,ancak bu daha başka bir samsung modeli markasıydı,,,bizim aldıgımız teşhir mi diye kıllanmaya başladım,ilk başlarda hiçbirşekilde öyle görünmedi nitekim kurulum için gelen adamda teşhir değil dedi, ve o sıra baya dikkatli baktım jilatni falan herseyiyerındeydı maç izlerken çok kalabalıkve hızlı pozisyonlarda titreme oluyordu o kdr,,,,herneyse ama ben köpükte bunu gördüm ne dersiniz,elimde kanıtta var,dava açayımmı?yada buna rağmen teşhir olmayabilirmi???bir diğer diyecğim şey maç izlerken bazı hızlı pozisyonlarda titrememi desem değişik bir şey az da olsa oluyor,hani sanki görüntüler hafif kesik kesik seke seke oluyor,bu neden kaynaklanıyor olabilir ve bu bir teşhir ürün yada bozuk ürün alemetimidir acil cevap özelliikle köpükte yazan marka konusunda ???

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. EzgiGündoğan 19 Mart 2016 saat 11:37 - Yanıtla

  Philips 40pfk5500 …
  Ev kurmaya hazırlanıyoru,eşim bu tv yi aldı sizce nasıl?
  Ben hiç anlamam eşim de satıcıların bilgileri doğrultusunda aldı, memnun kalirmiyiz?
  Bilgi verirseniz çok memnun olurum geç olmadan değiştirelim 🙁

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.5/5 (4 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 7. Şenol 17 Mart 2016 saat 23:58 - Yanıtla

  Yazı için tskler.Allah razı olsun baya faydalı oldu.Bu dönemde tv almakta zormuş.Bilgiler 2014e ait olunca 2016yı karsılamada biraz yetersiz kalıyor sanırım.Bende iki model arasında gidip geliyorum.
  1.Lg 55uf8507
  2.Philips 55puk7150
  Lgnin özellikleri daha fazla ama phillips teki arka ışıklandırma baya hoş görünüyor.Bu iki modeli alan kullanan veya iyi bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. Umut 1 Şubat 2016 saat 14:33 - Yanıtla

  Emeğinize sağlık! Genel olarak yazı çok faydalı. TV hakkında çok az bilgim vardı ancak bu araştırma kriterlerime dayanak oldu. Faydasından ötürü yazının güncellenmesi çok iyi olurdu. Özellikle artık tv lerde işlemci ve yazılım konusu ön plana çıkmışken, yazılım ile ilgili bir inceleme çok güzel olurdu. Aynısı kumanda içinde geçerli. Kumandalar da bu kadar özellikli iken söz etmeden geçmemek lazım. Lakin araştırmalarım sırasında satış danışmanı LG nin akıllı kumandası menüsünün sesle komut edilebildiğini ancak kanal geçişlerinde bu durumun geçerli olmadığını belirtti.
  Yine de yazı için çok teşekkürler. Kesinlikle çok faydalı.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 9. CAN 22 Ocak 2016 saat 04:08 - Yanıtla

  Arkadaşlar herkese merhaba;
  Normalde TV hakkında pek bilgi sahibi olmamama rağmen uzun süredir araştırma yapmaktayım artık teoride her şey tamam fakat tecrübe konusunda yardımlarına başvurmak istiyorum.
  Öncelikle benim için televizyon çok önemli, indirmiş olduğum dizi ve film izlemekten tutunda maç organizasyonları, bilgisayar bağlayıp oyun oynamaya kadar(tabi eşim izin verirse) her şeyi yapmak istiyorum. Bu sebeple tüm tv’leri taradım ve bütçeme uygun 9 ürün tesbit ettim.Siz değerli üstadlarımdan ricam bu modellerin hangisini almam konusunda bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.
  1) LG 49UF8507 2) LG 49UF7787 3)SONY KDL49X8505B 4)SONY KD49X8305C 5)SAMSUNG UE48JU6570U 6)48JU7500 7)48H6870 8)48J6370 9)PHİLİPS 49PUK7100
  şimdiden çok teşekkür ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.8/5 (4 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 6 votes)
 10. Sedat Kurt 13 Ocak 2016 saat 15:49 - Yanıtla

  Mağazalar için büyük led ekranlar yaptırmak istiyoruz. Bunlara microtile falan deniyor sanırım, iki katlı bir mağaza için nasıl bir çalışma olabilir, ben Astel Elektronik’in sitesinden ekran modellerine baktım ancak fiyatlandırma ile ilgili herhangi bir açıklama bulamadım. Yardımcı olabilecek var mı acaba, bunun bana maliyeti ne kadar olur?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla 3d smart tv tavsiye, Elektrikli ev aletleri, hangi 3d led tv alınmalı, hangi tv alınmalı daha iyi, led tv izleme mesafesi, led tv ölçüleri, led tv seçimi, televizyon boyutları, tv alırken nelere dikkat edilmeli
Fritöz yağsız kızartma makinesi tavsiyesi
Fritöz – Yağsız Kızartma Makinesi – Actifry – Airfryer vb…

Fritöz ve sağlıklı az yağlı (bir kaşık yağ) veya yağsız kızartma imkanı sağlayan yeni yağsız kızartma makineleri (Actifry, Airfryer vb...)...

Kapat