TV-LCD, LED TV-PLAZMA TV- OLED TV 2

jethoca 2 Aralık 2014 55

Tv ile ilgili bu ikinci makalemizde tv satın alma rehberi şeklinde, Televizyon seçimini etkileyen faktörler, ebatları (boyutları), tv fiyatları  markaları, modelleri ve tv satın almada kullanıcı tavsiyelerini bulacaksınız.
TV-LCD- LED TV-PLAZMA TV- OLED TV adlı ilk makalede tv, tv türleri ve bu teknolojide meydana gelen gelişmeleri açıklanmıştı. Şimdi bu teknik bilgiler ışığında, tv satın alacaklara daha fazla yardımcı olmaya çalışacağız.

tv tavsiyesi hangi modelYazımız şu bölümlerden oluşacak:

Şimdi bu konuları sırası ile ele alalım;

TV Seçimi -Ebat, Hangi Odaya Hangi TV

Marka ve modellere geçmeden önce  televizyonu ne amaçla alıyoruz, nerede kullanacağız gibi bazı faktörlerin baştan belirlenmesi gerekir. Şimdi bunları tek tek ele alalım;

1- TV ‘yi Kulllandığımız Oda-Ekran Büyüklüğü

Ebat Bilgisi:

tv ekranı

Tv Almayı düşünen çoğu kişi 106 cm ( 42 inç) ve üzeri bir tv nin ancak salona konulabileceğini, hatta 50″ ve üzeri ekran tv almak için ise ortalama bir salonun ( 20-30 metrekare ) dar geleceğini bu tvlere en az 6 metre geriden bakmak gerektiğini düşünürler. Kaliteli bir full hd tv için bu bilgiler yanlıştır.

Öte yandan 32″ (81 cm ) bir televizyon ile 50″ ( 127  cm) tvler arasında iki buçuk kat  ekran alanı farkı vardır. Bu nedenle bu konuda aydınlatıcı olması için ekran büyüklüğü, ekran alanı çözünürlük ve en yakın ne kadar uzaktan izlenebileceği ile ilgili çizelgeye bakalım. 

Grafikten çıkan iki sonuç var .Bunlar;

tv ekran boyutu hesaplama

TV Ekran Boyutlarını Büyütmek için Resmi Tıklayın.

1-Ekran büyüklüğü farklı iki televizyonun toplam alan farkı  ekran farkından çok daha fazla. Mesela 55″ bir televizyonun toplam ekran alanı 32″ lik televizyonun üç katı. Oysa ekran boyuna baktığımızda 55″ , 32″‘in iki katı bile gelmiyor. 60″ lik televizyon da 40″lik olanın yaklaşık ikibuçuk katı.Yani ha 40″ , ha 50″ diye düşünmeyin. Aralarında ciddi ekran büyüklüğü farkı var.

2- Günümüzde artık standart olan full hd televizyonları net izleyebilmek için çok yakından bakmaya gerek yok. Mesela 60″ ( 152 ekran) bir devasa büyüklükteki televizyonu 2.5 metre nesafeden çok net izlemek mümkün. Bu da demek oluyor ki eğer bütçemiz müsaitse mesela bir 55″ tv almak için onu koyabilecek kadar büyük odamız, salonumuz yok diye düşünmemeliyiz.

Tabii ki küçücük bir odaya kocaman bir televizyon biraz garip duruyor ama yine de büyük ekran tv ye en az 5-6 metreden bakmak gerekir ifadesinin tekrar yanlış olduğunu vurgulamak istiyorum.

Hangi Odaya Nasıl Tv alalım? :

 • Salon ya da en çok kullandığımız en büyük odaya  yani oturma odasına imkanların el verdiği, bütçenin yettiği en büyük ekran tv yi almalıyız. Maçları sinema filmlerini  belgeselleri izlemeye de meraklı isek daha geniş ekranla bu yayınlar çok daha zevkli seyredebilecektir. Avantaj ve dezavantajları yazının devamında anlatılacak fakat aklınızda yapının oluşması açısından plazma (yeni plazmalar kastediliyor) salon televizyonu ledler ise oturma odası televizyonu olarak düşünülebilinir.
 • Bazı kullanıcılar, özellikle bayanlar mutfağa, yatak odasına hatta çocuk odasına da tv alıyorlar. Bunların duvara asılı olarak durması daha iyi görünmelerini sağlayacaktır. özellikle mutfak ve yatak  odasında bulunan tvlerin büyük ekranlı olmaması gerektiğini düşünüyorum.Mesela 42″i yani 106 ekranı geçmemelidir.

Buradaki tvler üstün seyir zevki ve tvlerin son teknoloji yeni özelliklerinden ziyade  izleme ihtiyacını karşılamak içindir. Bu tvler  daha çok buralarda geçirilen vakitler için, mesela bayanlar mutfak işlerini yapıyorken bir yandan da izledikleri beğendikleri programları kaçırmamak, çalışırken sıkılmamak için kullanılır. Başka kanalı izlemek için ikinci bir alternatif olarak da kullanılır.

 • Bunun dışındaki alanlara  mesela kapalı balkona, dublex evin teras balkonuna gibi yerlere  alınacak tvlerin ekran büyüklüğü konusunda kullanıcının kendi özel tercinin  iyi seçim olacağını düşünüyorum.

2- Ekran Büyüklüğü

Sizi bilmem ama ben yeni nesil bir LED ya da plazma televizyon almışken büyük ekranlı mesela 55″, 60″ olmasını isterim.Burada bütçe imkanları da tabii ki oldukça belirleyici. Ekran büyüdükçe fiyatlarda artıyor.

Salon yada en fazla oturulduğu için televizyonun konulduğu oturma odasında bulunan tv  varsa evin diğer odalarında kullanılan tvlerden daha büyük ekranlı olmalıdır. Ekran büyüklüğü için genel olarak 40″ ( 101 ekran ) yada 42″ ( 106 ) yaygın bir kullanım. Salonda tv keyfini sinema salonu keyfine yaklaştırmak   için ise  47″, 55″, ya da 60″lik modeller tercih edilebilir.

Şunu da unutmamak gerekir; Büyük alışveriş merkezinde son derece sıradan ya da küçük görünen bir 55″ ekran büyüklüğündeki tv evde çok daha büyük duracaktır.

TV Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Şimdi bir tv’nin kaliteli olup olmadığını belirleyen standart özellikleri açıklayacağız. Bunlar ekran çözünürlüğü, hertz, kontrast,parlaklık , izleme açısı gibi kavramlar olacaktır. Bunları tek tek ele alalım;

1- Çözünürlük:

Bir televizyonun görüntü kalitesini belirleyen birinci etken çözünürlüktür. Pixel olarak ifade edilen noktacıkların sıklığı ile ifade edilir. Çözünürlük için SD ( Standart Definition) HD( High definition) full hd ve 4 K (Ultra hd) ifadeleri kullanılır.

ful hd televizyonHD                =    720 p: 1280 x  720

FULL HD = 1080 p : 1920 x 1080

4 K               =   QFHD : 2160 x 3840

Hangi Çözünürlüğü Tercih Etmeliyiz? :

Yeni bir led ya da plazma tv alınacaksa çözünürlük mutlaka en az Full HD olmalıdır. Full hd çözünürlük 1080x 1920 pixellik çözünürlüktür.

4 K çözünürlükteki televizyonlar çok yüksek fiyatlarla piyasaya girdiler. İlk zamanlarda fiyatları alınabilir olmaktan bir hayli uzaktı. 2014 yılı sonu itibari ile ultra HD tv ( 4K) tvlerin fiyatları bir hayli düştü ve alınabilecek düzeye geriledi. Full hd ve ultra hd tvler arasındaki fiyat farkı zaman içinde daha da azalacaktır.

Tv Yayınları Full Hd’yi Desteklemiyor mu? :

Standart çanak anteni üzerinden kanallar full hd yi desteklemiyor ifadesi doğruydu. TRT1, ATV ve A Haber gibi bir kaç kanal dışındaki kanallar standart çözünürlükte yani SD yayın yapıyordu.
Ancak 27 Ekim 2014 tarihli kanalların frekans değişimi olayı ile hemen hemen tüm büyük kanallar full hd yayına geçtiler. (Gerçi bir kısmı şimdilik sadece digturk ve dsmart gibi ücretli yerlerde sadece ama)  Bu durumda hem full hd tv ye gerek yok ifadesi artık geçersiz olmakta ve hem de Full hd yayınların tüm kanallara yayılması aynı zamanda büyük ekranlı, mesela 55″ 60″ inç tvlerin de 2-3 metre mesafeden büyük ölçüde net izlenebilmesini olumlu yönde etkilemektedir

Full hd yayınını standart hale getirecek kanal sayısı zaman içinde daha da artacaktır.  Tv çözünürlüğü tercih edilirken bu durumda dikkate alınmalıdır.

2- Kontrast :

Çözünürlükten sonra bir tv nin görüntü kaltesini en çok etkileyen faktör kontrasttır.

Kontrast  oranı kısaca tv de en koyu siyah ile en parlak beyaz arasındaki  orandır. Rakam ne kadar yüksek olursa görüntü kalitesi de o kadar iyi olacaktır. Kontrast özellikle resmin keskinliği açısından çok önemlidir.Kontrastın yüksek olması, panelin siyah renkleri derin, beyaz renkleri ise parlak göstermesi ile doğru orantılıdır. Kontrast oranı ne kadar yüksek ise siyah- beyaz arasındaki gri tonlar yani ara renkler daha belirgin ve net olarak görülür.

1000:1 kabul edilebilir kontrast oranı iken 10.000:1 ise mükemmel kontrast oranı olarak kabul edilir. Bu durumda günümüz tvlerinde yer olan 1000.000:1, 5000.000:1 gibi oranlar aslında çok abartılı. Bu durumda sadece şunu söyleyebiliriz. Kontrast oranı ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Ancak dinamik kontrast, statik kontrast aldatmacasına kanmamak gerekir.

Gerçek Kontrast- Dinamik Kontrast Farkı:

Dinamik kontrast rakamı tamamen bir pazarlama hilesidir. Tv alacaklar belirtilen kontrast oranının gerçek ( statik) kontrast mı? yoksa dinamik kontrast mı? olduğuna dikkatle  bakmalıdır. Tv  markaları ve modeller arasında karar verirken kontrastı daha yüksek olanı görüp tercih değiştirirken verilen rakamın dinamik kontrast olmamasına özenle dikkat edilmelidir.

Bu durum müzik setleri ve bilgisayar hoparlörleri ile ilgili eskiden PMPO ve RMS ses gücü karmaşasına benziyor. Pek çok ucuz ve kalitesiz firma şişirme  PMPO rakamları ile 1000 wat ve üzeri ses gücü iddiasında bulunmaktaydı.

Gerçek Kontrast Oranı: Panelin sabit yayınlardaki kontrast oranıdır. Yeni model LED tv lerde artık kontrast oranı için rakam belirtmek yerine yüksek kontrast, High kontrast, ultra high kontrast  gibi ifadeler kullanılmaktadır.

3- Görüntü Yenileme Hızı (HERTZ )

Tv de görüntü yenileme sayısına denir. Hertz bir saniyede görüntünün kaç adet yenilendiğini ifade eder. Mesela 100 hertz demek tv de yayın görüntünün saniyede 100 defa yenilenmesi ile oluşuyor demektir.

Tüplü tvlerde sıradan marka ve modellerde bu hız 50 hertz çok iyi modellerde  mesela Sony trinitronlarda 100 hz idi.

Yeni alınacak bir LED tv lerde bu hız kesinlikle 100 hz nin altında olmamalı. Görüntü yenileme hızı ne kadar iyi olursa yayında o kadar akıcı olur. Tabiki hareketli sahnelerde bu akıcılıkta tv nin tepkime süresi de önemlidir.

LED tvlerde 100 ile 200 hertz tvler idealdir. Ekran büyüdükçe hertzinde artması gerekir. Mesela 60″ ( 152 ekran ) bir tv için 100 hertz yetersiz kalacaktır. oysa 32″ ( 81 ekran) bir tv için 100 hertz lik hız yeterli gelmektedir. 200 hertzlik bir panel hızı ( gerçek hertz) tv bu konuda idealdir.

Yalnızca tv yayını izlenecekse panel hızı olarak 100 hz yeterli olacaktır. Ama gelişmiş konsol oyunları ve full hd sinema filmi izlemek içinde tv kullanıldığında 100 hz nin üzerinde bir hıza ihtiyaç duyulmaktadır.

Önemli Olan Panel Hızıdır:

Kontrastaki dinamik kontrast ve gerçek kontrast oranı kandırmacası gibi görüntü hızında da panel hertzi ve yazılımla elde edilen uçuk rakamlardan oluşan hertz  gibi kafa karıştırıcı durumlar söz konusu.

LED tvlerde  ulaşılabilen en iyi panel hızı 200 hertz civarındadır. Oysa çok ucuza ( 1500 tl altı ) satılan 42″ tvlerde bile 400 hertz gibi rakamlardan bahsedilmektedir. Bu rakamlar yazılımla elde edilendir.

Samsung CMR,  LG dinamik MCI,  Philips  PMR gibi ifadeler kullanıyor. Bu ifadeler yazılımla elde edilmiş hz yi anlatır.

Mesela gerçekte 50 hertz panel hızı olan Samsung 32″ LED tv için Samsung CMR 100 hz ifadesini kullanırken, panel hızı 100 hz olan 42″ LG  LED tv için firma MCI 400 hz ifadesini kullanılıyor.

Samsung F 8000 serisi tvlerde de 200 hz olan panel hızı yazılımla geliştirilerek 800 hz ye kadar çıkabilmektedir.

Panel hızı  50,100, 200 hz gibi olan tv nin bu hızın yazılımla 200-400-800 gbi rakamlara çıkarılmasınıın da tabii ki bir takım faydaları vardır. Görüntünün  düzeltilmesine  ve daha net görüntü elde edilmesine faydası olur.

Tekrarlamak gerekirse 200 hz lik bir panel hızı LED tv için çok mükemmel bir rakamdır.

Plazma TV lerde Durum: LED tvlerde 240 hz yi geçemeyen bu hız Plazma tvlerde 600 hz ye kadar çıkabilmektedir. Çünlü LED tv ile Plazma tvlerin görüntü yenileme sistemleri birbirinden farklıdır.

4- Parlaklık:

Tv de her bir görüntü  hücresine yüklenen enerji ile parlaklık doğru orantılıdır.  Parlaklığın yeterli olması tv nin kontrastının daha işlevsel olmasını sağlayacaktır. Çünkü kontrast, yüksek parlaklıkla gerçeği yansıtır.

Bir ekranın parlaklığı : cd/m2 yani candela/ metrekare olarak ifade edilir. Burada cd yani candela ışık şiddeti birimidir.

Ortalama 500cd/m2 parlaklık yeterlidir. Bu rakam plazma tvler için ise 1500cd/ m2 uygun olacaktır.  Bunun altında bir parlaklık oranı tvnin aydınlık ortamda çok silik bir görüntü vermesine neden olur. Parlaklığın çok fazla yüksek olması enerji sarfiyatını artırır. Tv nin parlaklığı ayarlanamıyor ise çok yüksek parlaklık değerine sahip bir tv karanlık ortamda   gözü yoracaktır.

Görüldüğü gibi parlaklık ve kontrast oranı birbiri ile bağlantılı ve tv görüntüsünde birbirini etkileyen özelliklerdir. Parlaklık ve kontrast oranlarında büyük tv üreticileri kendilerine özgü teknolojiler kullanarak  daha kaliteli görüntü elde etmeyi başardılar. Markaların kullandığı teknolojiler şunlardır.

Samsung : Natural Tru Color

Sony Bravia : Engine 2 Motoru

Philips : Dynamic Contrast Enhancement

Toshiba : Adaptive Color Enhancement

5- Diğer Özellikler :

İzleme açısı tepkime süresi ,kullanılan yazılımlar, radyasyon, servis  kalitesi gibi konuları da bu başlık altında kısa kısa ele alınacak.

İzleme Açısı:

Birinci makalede plazma tvlerin izleme açısı bakımından LED tvlere göre daha üstün olduğunu yazmıştık. Ancak lcd lerde görülen eğik açıdan bakılınca  ekran görüntüsünün karanlık görünmesi problemi  artık 2014 itibari ile yeni nesil LED tvlerde yoktur. Yani yeni LED ler  her açıdan net görüntü verebilmektedir.

IPS Ekran: Yeni bir ekran paneli teknolojisidir. En önemli özelliği LED tvlerde her açıdan net ve renk kaybı olmayan görüntü verebilmesidir. Bu teknolojide eskiden olan tam karşıdan bakma gereği, yansıma kayıpları, açıya göre renk değişimi gibi problemler sıfıra indirilir. IPS ekran özelliğindeki monitörler diğerlerindeki 6 bit olan renk derinliğini 8 bite çıkarmıştır. Güneş yansıması problemi de azaltılmıştır. BU ekranlar daha da tasarrufludur.

Satın alacağımız  LED tv nin IPS ekran olup olmadığını anlamak için yayındayken tv ye alttan, üstten, yandan  çaprazlama bakmak gerekir. Tüm bu farklı açılardan bakmada görüntü ve renkler hiçbir şekilde değişmiyorsa IPS ekran teknolojisi kullanılıyor demektir.

Tepkime Süresi :

Bir piksel en kısa ne kadar sürede renk değişimi yapabiliyor? sorusunun cevabıdır. Mili saniye ile ifade edilir. Tepkime süresi ne kadar az olursa yayın o kadar akıcı olur.

Hareket iziTepkime süresi konusunda en iyisi tüplü tvlerdir. süre sıfırdır. Sonra en iyi teknoloji plazma tvlere aittir. Günümüz LED tvler de bu konuda kendilerini çok geliştirdiler. 6 ms , 4 ms ve 2ms lik değerler son derece yeterlidir.

Yüksek tepkime süresi olan yani 8 ms den daha yavaş tepki veren tvlerde iki problem ortaya çıkar. Bunları ayrı ayrı açıklayayım.

1. Motion Blur : Hareket izi olarak tanımlanır. Bu durum görüntüyü ve seyir zevkini bozar. Özellikle LCD tvlerde sık karşılaşılan bir durumdur.

tepkime süresi2. Ghosting: Bu ifadenin türkçe karşılığı hayalet efektidir. Bu sorun tepkime süresi yüksek olan LCD lerde görülür. Hızlı sahne geçişlerinde önceki sahne ile yeni sahne görüntüleri üst üste biner. O anda oluşan karanlık görüntüye hayalet görüntü denir. Bu sorun 8 ms nin üzerinde bir tepkime süresi olan tvlerde görünür.

Radyasyon:

Led tv ve plazma tvler için görüştüğüm yetkili servisler ve teknik uzmanlar iki tv türünde de radyasyon probleminin sıfıra yakın olduğunu söylediler. Gerçekten de olayı iternetten araştırdığımızda plazma tv nin çok çok az radyasyon yaydığını radyaysyon probleminin neredeyse olmadığı görürüz. Durum yeni nesil LED tvler içinde geçerlidir.

Sonuç olarak Yeni LED ve Plazma tvlerin radyasyon problemleri neredeyse hiç yoktur. Fakat elektrikle çalışan cihazlar oldukları için elbette 2m den yakın mesafede uzun süre kalınmamasını tavsiye edebiliriz.

Servis Kalitesi  ve Garanti:

Bu konuda tabii ki büyük yerli markaların bariz bir üstünlüğü var. Ülkemizde Arçelik ve Beko grubu  ( Arçelik, Beko, Altus, Aygaz gibi Koç Holding  grubu) özellikle servise verdiği önem ve müşterinin servis memnuniyeti ile dikkati çektmektedir.

Pioneer, Sharp gibi markalar  Digicom firması garantisi altındadır. Pek çok kentte, Philips, LG, Pioneer Sahrp gibi tv markaları tek bir servis bünyesinde toplanmıştır. Bu nedenle bu ithal markalarında konusunda servis problemi yok denilebilir. Tabii ki bu konuda Arçelik ve Beko’dan daha iyi olduklarını iddia edemeyiz.

Vestel ve Seg markaları ile daha ismi duyulmamış pek çok marka Zorlu holding bünyesinde ve garantisindedir. Bu firmalar da Vestel  garantisi altında ve Vestel servisindedir.

Müşterinin servis konusunda dikkat etmesi gereken önemli bir konu  şudur. Bazen büyük marketlerde mesela Carreforu, Kipa 5M Migros Metro  gibi yerlerde  tvlerde olağanüstü kampanyalar oluyor. 106 ekran bir tv için 699 tl gibi 82 ekran tv için ise 499 tl gibi rakamlarla satışlar yapılıyor. Ancak satılan tv markası ismini hiç duymadığımız bir marka. Bu durumda o uygun fiyatlı tv yi almadan önce ürünün kim tarafından üretildiğini, ya da hangi firmanın garantisinde olduğunu öğrenmemiz gerekir. Aksi halde servis konusunda ve çıkabilecek problemlerde başımız ağrıyabilir, paramız boşa gidebilir.

Tv’nin İşlemcisi ve yazılımları :

LED ve  plazma tvlerde görüntü kalitesi kadar cihazın hızı da önemlidir. Bu cihazlarda işlemleri gerçekleştiren işlemci bulunur. Özellikle pek çok işlevi olan smart tv lerde hız önemlidir. Arkadaşa aldığımız ve görüntü kalitesinde gerçekten mükemmel olan Samsung 40D 8000 tv yavaşlığı nedeniyle oldukça sıkıntı vermişti. Neyseki bu serinin devamı olan 40F 8000 lerde bu yavaşlık problemi yok.

Kısaca en yeni tvler en hızlı tvler diyebiliriz. Yinede satın almadan önce tv nin işlemci değerlerine bakmak gerekir.

Yazılımlara gelince; Bu yazılımlar aslında tvlerin  standart özelliklerini daha da geliştirmektedir.Ama kullanıcı mutlaka tv kalitesini belirleyen standart özelliklerle ilgili rakamların panele ait yani gerçek rakamlar mı yoksa yazıılımla elde edilmiş rakamlar mı olduğuna dikkat etmelidir.  Mesela Arçelik firması dinamik kontrast ile standart kontrast oranını daha da geliştirmektedir. Ama yine de dinamik kontrats adı altında yazılan rakamlar kesinlikle satandart kontrastı tutmaz. Ya da Samsung 40 F 8000 modelinde tv nin hızı yani görüntü yenileme hertzi 200 iken bu firmanın kullandığı yazılımla Clear Motion Rate (CMR) olarak 1000 hz ye çıkarılmıştır. Tabii ki bu tv nin 1000 hz olduğunu söyleyemeyiz. Ancak yazılımla elde edilen bu yüksek rakam özellikle konsol oyunları için büyük fayda ağlamaktadır.

Tv nin Giriş-Çıkışları :

tv bağlantısıBunlar AV , Ethernet, HDMI ( iki üç dört adet olabilir), Skart , Usb (birden fazla olabilir) tv yi bilgisayara bağlayacak çıkışlar, tv ye subvofer, ses sistemi bağlantısı yapacak girişler olmalıdır.

Tv almadan önce önce tv ye bağlamak istediğimiz cihazlara uygun giriş çıkış  var mı? diye bakmak gerekir. Mesela ben tv ye mutlaka hi-fi ses sistemi bağlamak istiyorum.

Markaların Özel Teknolojileri :

Bu bölümde bazı markaların ön plana çıkan özelliklerinden çok kısa kısa bahsedeceğim. Bunlardan zaten birinci tv makalesinde bahsetmiştik.

 LGTrue Motion : Bu teknoloji hızlı hareket eden görüntülerde keskinliği ve ince detayları çok iyi gösteriyor. Hareketten kaynaklanan izleri azalttığı için oldukça net bir görüntü sağlıyor. LG Truemotin tvler özellikle 200 hzlik modellerde vardır.

Philips Ambilight : Philips firmasının kullandığı arka aydınlatma sistemidir. Ekrana hakim olan renk tv nin arkasından  duvara yansıyarak tüm odayı kaplar. Mesela bir futbol maçı izlerken odanın ışıkları kapatılıp tüm odanın futbol sahasınn çimen renginde olması sağlanabilir.

Sharp Quatron : RGB olan renk uzayını RGBY yaparak yani kırmızı, yeşil ve mavinin yanına sarı rengi de ekleyerek daha net detaylı görüntü elde etme çalışmasıdır.

Panasonic Neoplazma  Panasonic firmasının plazma tv leri daha ince, daha teknolojik yapan bir teknolojidir. Neoplazmalar 0,1 ms tepkime süresi, çok daha gerçekçi renkler,  led tvlerden düşük radyasyon yayma, siyah renkleri daha kaliteli verme gibi üstünlükleri öne geçmektedir.

Klasik plazmalarda olan kalınlık, ağırlık,  son teknolojileri desteklememe gibi olumsuzlukların hepsini gideren, plazmaya olan ilgiyi artıran teknolojik üstünlüğe sahiptir.

6- Özel Tercihler – Kararlar:

Smart Tv Gerekli Mi? :

Kalsik cep telefonundan akıllı telefona geçiş gibi tvnin işlevini artıran onu kanal izleme dışında da kullanmayı sağlayan güzel bir özellik. Eğer televizyonu sadece kanal yayınlarını izlemek için kullanıyorsak mesela internetle ve  harddisk kayıtları ile hiç işimiz yoksa smart tv özelliğine gerek te yoktur. Örnek olarak kayın babam  yeni aldığı led tv de smart özelliklerine hiç ihtiyaç duymadı. O bozulan tüplü tv sinin yerini alacak yeni bir tv arıyordu ve özellikleri fazla olmayan ama görüntü netliği iyi bir tv aldı.

Sonuç olarak smart tv olup olmaması  kişisel tercihe göre  değişir.

Tv nin Ses Özellikleri :

Bu yeni nesil led ve plazma tv lerin ses gücü konusunda yaptıkları cimriliği anlamıyorum. fiyatı 6.000 tl yi geçen tv ye bakıyorsun toplam ses gücü 30 wat rms yi  bulmuyor.  60″ olan ev için sinema gibi büyük bu televizyonda kaliteli bir filmi gümbür gümbür izlemek için ille de ek sinema ses paketi almak mı zorundayız. Bazı modellerde 10+10, 12+12  watlık gibi standart  hoparlör dışında ayrıca  surround hoparlör de olabiliyor. Böyle tvlerde bir nebze film maç ve belgesellerin ses yönünde daha zevkli dinlendiğini söyleyebiliriz.

Neyse ki son aylarda bizim bu sesle ilgili beklentilerimizi ve tepkilerimizi üreticiler de fark etmiş olmalı ki Samsung, LG gibi büyük markalar led tvlerin ses olayına önem vermeye başladılar. Loewe gibi çok pahalıya tv satan markaların yöntemlerini onlar da uygulamaya başladılar. Mesela Lgnin 65” lik modelinde 120 vat Harman Kordon ses sistemi kullanılmakta. Alacağı tv nin ses olayına dikkat eden müşteriler için artık beklentilerine cevap veren led tv modellerinin az da olsa satılmaya başladığını belirtmek istiyorum

Bazı modellerde LED tv nin sesinde problemler  var. Mesela bacanağın aldığı 106 ekran 2000 tl ye yaın fiyatlı smart led tv de görüntü kalitesi gerçekten mükemmel iken sesi çok kalitesiz. Doğal sesi kesinlikle veremiyor. 26″ gibi küçük LCD tvlerde de ses çok yetersiz olan modeller var.

Tabi ses konusunda herkes aynı hassasiyeti sahip olmayabilir. Bunun yanında genel olarak apartman hayatı yaşandığı düşünülürse çok yüksek ses düzeylerine pek çıkabilmekte mümkün olamamaktadır.

.

Tv nin Tasarımı :

tv tasarımıTv nin ince ve şık bir tasarıma sahip olması da tabii ki önemlidir. Bu konuda Samsung gibi firmaları sırf özel tasarım için ürettikleri modeller vardır. Mesela Samsung F 8500 modeli sırf özel tsarım için üretilmiştir. Yani tv nin tüm teknik özellikleri 8000 serisi ile aynı sadece tasarımı farklıdır.

Kavisli Ekran TV

İç bükey yani konkav yapılı tvlere denilir. Düz panel tv yerine bu yönteme geçilerek aslında ezber bozulmuş olunuyor.
Tv teknolojisinde Ultra Hdtv ve kavisli Ekran tv hemen hemen son çıkan teknolojilerdir. Bu nedenle piyasada satılan kavisli tvlerin hepsi aynı zamanda ultra hd çözünürlüğe sahiptir.
Peki önceleri dış bükey kavisli tüplü tv lerden uzun yıllar sonra düz panele geçen tv teknolojisi neden iç bükey tasarıma geçti ya da kavisli tv almanın ne gibi avantaşları vardır bunu sıralamak gerekiyor.
Kavisli Tvlerin Avantajları:
Düz panel tv de göz tv nin orta ( merkez ) kısmına yakın yanlara ise uzak iken bu tv de tv nin her yerine eşit mesafededir.
Tv ye bakan göz tv nin her tarafına eşit mesafede olduğu için yayının merkezinde yani içinde yer almaktadır.
Yeni nesil kavisli tv lerde derinlik daha da artmaktadır. Yeni kavisli tvlerde kullanılan algoritma ile artırılan derinliğe düz panel tvlerde ulaşılamamaktadır. Bu derinlik artıışının izleyiciye yansıyan avantajı ise kontrastların ve perspektifin daha da iyileştirilmesidir.
Bu derinlik artışı sayesinde objelerde daha dışa taşan bir görüntü ve daha katmanlı yani öndekinin önde geri plandakinin ise daha geri planda olduğu görüntü sunma imkanı sağlanıyor. Bu derinliği düz panlede sunma imkanı bulunmamaktadır.
Tercihe ve zevke göre değişir ama daha şık bir tasarım ve dizayn olması bu panellerin göze daha hoş gelmesi de diğer bir tercih sebebidir.
En önemli avantajı bu tvlerin derinliği artırması ve izleyiciyi kendisine çekebilmesidir.
Kavisli Tvleri Nasıl İzleyeceğiz? :
Kavisli tvlerin derinlik avantajından yararlanabilmek için tv yi yakın mesafeden izlemek yani çerçevenin içinde yer almak gerekir. Bu durumda küçük ekranlarda iyi bir çözüm olmayacaktır. bu nedenle kavisli ekran tvler 55 inç ve üzeri ekranlarda üretilmektedir. bu büyüklükteki tvleri 3-4 metre mesafeden izlemek gerekiyor ki izleyici, kürenin merkezindeymiş gibi konumlanmış olsun. Bu durumda yandan yani kenardan izleyenler için dezavantajlar oluşmaktadır. Çok çok kenardan izlememek gerekir. Ancak illede merkezde olmak şart değildir.
Bu nedenle 4-5 kişilik bir ailede tv yi birlikte izlemede durumun ne olacağını anlayabilmek için müşterilerin mağazada tv yi çeşitli mesafe ve yönlerden izleyerek deneyerek almaya karar vermeleri en doğru çözüm olacaktır.

Hangi TV Markası iyi ? Hangi Model Alınır?

Bu bölümde önemli markaları genel olarak değerlendirip bazı modelleri tavsiye edeceğim.

Tv marka ve modelini seçerken bilinmesi gereken çok önemli bir konu şudur; Şu markanın tv  tüm tv modelleri çok iyidir kesinlikle arkama bakmam demek son derece yanlıştır. Tv seçiminde hem markayı ve hem de modeli belirlemeliyiz. İnce panel tv sektörünün en büyük oyuncusu  olan ve en fazla tv satan Samsung’un çok çok kaliteli F 9000 gibi modelleri olduğu gibi mesela bir lcd ne kadar kalitesiz olabilir dedirtecek çok kalitesiz modelleri de bulunmaktadır.

Buradaki tavsiyeler almanızı kesinlikle  önerdiğimiz  kalite ve özelliklerinden süphe etmediğimiz, yani arkana bakmadan alınıp kullanılabilecek modelleri içermektedir. Yine de çok yüksek beklentileri karşılamama ihtimali olabilir.

Tv piyasasında ön plana çıkan bazı markaları burada ayrı ayrı ele alalım.

1- SAMSUNG TV

samsung televizyon tavsiyesiTüm dünya genelinde en fazla tv üreten ve satan markadır. Ülkemizde de Lcd, LED tv sektöründe ismini herkesin bildiği markadır. Samsung Tv sektöründe Sony’nin de çözüm ortağıdır. Yani Sony marka tvlerin bir kısmı Samsung tarafından üretilmektedir.

Samsung firması çok farklı gelir gurubuna hitap eden fiyat ve özellikte 10’un üzerinde  tv paneli üretmektedir. Çok kaliteli ve mükemmel net, gerçekçi renklere sahip modellerinin yanında ucuza kaçılmış, vasatında altında, görüntüsü, sesi problemli modelleri de vardır.

Samsung Led Tv Tavsiyesi :

Samsung’un F 8000 serisi tv leri kesinlikle tavsiye edilir (Yeni Seri H 8000 oldu ). Dizaynı,  renk kalitesi, keskinliği, smart özellikleri gibi bir tv den beklenecek tüm özellikleri mükemmel kalitede sunan seridir. Bu serinin ismi ekran büyüklüğüne göre şöyle olmaktadır; Samsung  40 F 8000 46 F 8000, 55 F 800, 65 F 8000 75 F 8000 gibi. Bu seri tvleri  satıcıda gördüğünüzde sizde görüntü kalitesi konusunda bana hak vereceksiniz. Metal kasalı, şık dizaynlı bu seri Full hd, 200 panel hertzi ve yazılımla 1000 hz hız gibi üstün özellikler barındırıyor. Smart tv 3d tv özellikleri ve sesle elle kontrol edilme üstünlükleri var.  Özellikle anten yayınlarındaki görüntü kalitesi takdire şayan düzeydedir.

Samsung  F 7000  serisi de gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğimiz diğer bir seridir. 8000 serisi ile aralarında ciddi farklar yok. CMR olarak  görüntü yenileme hızı 1000 hz yerine bu seride 800 hz.
Samsung’un F7000 serisi de 2013 itibari ile gönül rahatlığı ile alınabilir kalitedeydi. Bu yıl Samsung H 7000 modellerde gördüm ki Samsung 7000 serisinde kaliteyi bir hayli düşürmüş. H 7000 lerde eski F 7000 modellerinin kalitesi maaselesf yok.

Orta Seviye Samsung Tavsiyesi olarak; H6800, ve H 650 modelleri rahatlıkla önerilir. Mesela 40 H 6800 modeli  8000 serisinden 500-700 tl kadar daha ucuzdur.

Samsung  H 8500 serisi ise özellikleri 8000 serisi ile aynı sadece tasarımı farklı bir modeldir.

Samsung Led TV fiyatları içinden en ucuzunu araştırmak için tıklayınız.

2- LG TV

lg tv tavsiyesiDiğer Güney Kore’li tv markasıdır. LG de Samsung kadar olmasa da dünyanın her yerinde bilinen ve yaygın olarak tercih edilen tv markasıdır. Türkiye’de 2014 yılında en çok satan ilk üç tv markası arasındadır. Ülkemizde tv konusunda  son teknoloji ürünleri  mesela oled tv, Ultra K tv gibi türleri ilk piyasaya sürmesi ile ünlüdür.

LG LED tv Tavsiyesi :

LG  LA 960 modelini son derece kaliteli net ve gerçekçi görüntüsü olan yüksek teknolojili bir ürün olarak rahatlıkla tavsiye ederim. Bu model internet teknoloji forumlarında genelde samsung F8000 serisi ile kıyaslanıyor. Ancak bazı teknik özellikler yönünden f 8000 önde görünüyor.

LG LA 740 Tavsiye edebileceğim diğer bir modeldir.

Orta seviye ve daha uygun fiyatlı olarak ise LG LA 660 ve LA 640 modelleri tavsiye edilir.

Ultra HD modelleri olarak ise LA 965 ve LA 980 tavsiye edilir. Bu modeller Fiyatı en uygun  Ultra hd modelleri olarak dikkat çekiyor.

Yeni ekran serileri LB olarak çıkmıştır.

LG yeni modellerinde ses olayına da önem vermeye başladı. Sadece pahalı modellerinde değil, orta seviye modellerinde de ek ses kalitesi sunan modelleri bulunmakta. LG 55 LB 670 modeli bunlardan birisi. 3000 tl nin altında bir fiyata satılan bu modelde 12+12rms vat gücünde çok yüksek bir ses gücü yok gibi görünse de ses netliği, berraklığı ve özellikle gitar gibi cihazların sesini verme kabiliyeti şaşırtıcı düzeyde kalitelidir.
LG üst gelir grubuna yönelik tvlerinde Harman Kordon Hoparlör sistemi kullanmaktadır. LG UB980 V ve LG UB950 V modelleri bunlardandır. Her birinde 120 rms ses sistemleri bulunmaktadır.

LG Led TV fiyatları içinden en ucuzunu araştırma için tıklayınız.

3- LOEWE TV

tv tavsiye loeweAldığım marka çok kaliteli olsun, televizyonum, renk  netlik , tasarım sağlamlık, malzeme kalitesi yönlerinden dört dörtlük olsun parası önemli değil diyorsanız tam size göre bir tv ve elektronik markası Loewe’dir. Loewe led tv almak otomobil parasını gözden çıkartmaktır.

Loewe çok çok kaliteli ürünler üretmektedir. Bu markayı Samsung, LG Sony  yada Arçelik Beko  gibi her yerde göremeyiz. Alman markası olan Loewe ülkemizde ENPLUS  mağazalarında satılmaktadır.

40″ ( 101  ekran) bir loewe tv nin   fiyatının 24.000 tl olduğu düşünülürse   ortalama türk tüketicisinin alım gücünün çok üstünde olduğu görülür.

Loewe 3 d LEd tv modelleri  32″ için 4.000  TL den, 40″  olanlar ise 12.000 TL den başlayıp  artarak devam etmektedir.

4- SHARP TV

Büyük tekno marketlerde tvlerinin üzerinde  Made in Japan yazısıyla ve çok doğal gerçekçi renkleri ve Quatron yani 4 renk teknolojisi  ile dikkatimizi çeken Japon markasıdır.

Sharp ta Samsung LG Sony gibi her yerde görebileceğimiz bir marka değildir. Mediamarkt, Metro market, Bimeks ve Teknosa’nın büyük mağazaları ile yine ENPLUS mağazalarında görülebilir.

5- PANASONIC TV

Neoplazma tv ile dikkati çeker. Neoplazma modelleri normal plazmalara göre oldukça pahalı. Normalde plazmalar LED tvlerden daha ucuza satılırken Panasonic Neoplazmalar  LED tvlerden bile pahalıya satılmaktadır.

Kaliteli bir tv almak isteyenler için Neoplazmaları kesinlikle tavsiye ederim. En geniş izleme açısı, en iyi siyah renkler, en az ( 0,1) tepkime süresi ve gerçek renlkerin yanında artık smart tv, 3 d tv özellikleri ile eksiksiz bir tv  kalitesi sunmaktadır.

6- PHILIPS TV

Avrupalı ( Hollanda )  olan bu markanın üretmediği şey yok. Ütü de Tefal ile Siklonik süpürgede Dyson ile ve tv de ise Samsung ve Lg ile yarışmaktadır.

Benim şahsi izlenimim LED tv lerde samsung, LG ve Sony  tvleri inceledim ama en net görüntü veren bana Philips geldi. Özellikle insan tenini gösterme de ben philips’in görüntüsünü  çok beğendim. Benim philipslerde gördüğüm önemli bir problem sesi idi.

Philips  Tv Tavsiyesi :

Philips PFL  7 ve 8 serisi  yani PFL  8008, PFL 8007, PFL 7007, 7008 gibi modelleri rahatlıkla tavsiye edebiliriz.

Philips PFL 6500 ve üstü de alınabilir diye düşünüyorum.

7- Diğer Markalar (Sony, Pioneer, Toshiba, Hitachi, Sanyo) :

Japon kökenli olan bu markalar da tv sektörünün diğer oyuncularıdır. Bunlardan Sony Bravia biraz daha yaygın olan ve çok satılan markadır. Bu markalarla ilgili model  tavsiyesini de yazımızın yorum bölümünde diğer kullanıcılar bırakalım.

8- Yerli Markalar :

Arçelik, Beko, Vestel, Seg, Grundig gibi markalar yerli firmalar tarafından üretilen, ürettirilen tv lerdir. Kaliteleri vasatı kesinlikle geçmeyen bu markalar serviis kalitesi, müşteri memnuniyet odaklı olmaları ve Türkiye’nin her yerinde bulabilme imkanı ile ön plana çıkmaktadır.

Yukarıda uzun uzun dünya çapındaki tv markalarını saysak ta Ülkemizde tv satışlarında şu anda yerliler çok önemli paya sahiptir. Özellikle Arçelik’in Tv satışı pazar payındaki yeri birinci ya da ikincidir.

Yerli tvlerle ilgili tavsiye edeceğim model Vestel 81753 d smart çifte ekran ( Dual viev )  tv dir. Çifte ekran teknolojisi ile dikkat çeken bu model 1700 tl  oralark uygun fiyata sahiptir.

Önemli ve Faydalı Bilgiler, Son TV tavsiyeleri

 • Tv seçiminde sadece markayı belirlemek yeterli değildir. Samsung, LG, Philips gibi  büyük markaların hem çok çok kaliteli ve hem de son derece vasat tvleri vardır.
 • Televizyonda renklerin gerçekçiliğini belirleme de en iyi yöntem ten tv deki ten rengine bakmaktır.
 • Yeni LED  tv lerin çoğu çok parlak ve canlı görüntü  sunar. Bu durum renkleri çok gerçeğe yakın verdikleri anlamına  gelmez. Önemli olan doğal ve gerçekçi görüntü vermektir.( Bu tüm tv izleyicileri için geçerli değildir)
 • Yazılımla  elde edilen görüntü yenileme hızı ( hertz) ve  kontrast rakamları yerine panel hızı ve gerçek kontrast rakamına  bakmak gerekir.
 • Televizyonların Mağazada görülen  cap canlı ve büyüleyici renk ve görüntüleri gerçeği yansıtmayabilir. Çünkü mağazada açık olan tvlerde genellikle özel çekimle elde edilen çok harika videolar oynatılmaktadır. Evde ise çoğunlukla tv kanallarının yayınları izlenecektir.
 • Büyük bir mağazada  bulunan tv nin ekran büyüklüğü bize tv nin evdeki duruşundan daha küçük gelecektir.Mağazada bize çok büyük gelmeyen   gelen 60″ bir tv  evde devasa büyüklükte gelecektir.
 • Büyük ekran bir tv almak için en az 30 metrekare salon olması gerektiği düşüncesi kesinlikle  yanlıştır. Yeni nesil bir full hd 152 ekran ( 60″) televizyonu 2.4 metre mesafeden rahatlıkla net olarak izleyebiliriz.
 • Son teknoloji ürünü ilk almak akıllıca değildir. Teknoloji bu, her zaman yenileniyor, gelişiyor ama ilk çıkanlar her zaman daha pahalı oluyor.Bizim son teknoloji diye aldığımız bir ürün de bir kaç ay içinde demode olacaktır.
 • Alınacak tv nin kalitesini sadece rakamlar yani çözünürlük hertz, kontrast vb belirlemez. O ürünü kullananlardan bilgi alınmalı ya da tv şahsen incelenerek görüntüsüne, rengine bakılarak alınmalıdır.
 • Standart tv yayınlarını izleyecek bir kullanıcı için tüm özelliklerin çok iyi olması ve çok pahalı bir tv olması şart değildir. Maç izlemeyi seven ve geniş ekran tv isteyen arkadaşım 1650 tl ye 55″ ( 140 ekran ) bir Seg marka full hd tv aldı ve çok memnun. Televizyonunun görüntü kalitesi de gayet iyi. Bu durumda işi abartıp ille de 3500-4000 vermek şart değildir.
 • Plazma tvler özellikle büyük ekranlarda daha başarılıdır.
 • Radyasyon sorunu konusunda en az radyasyon yayan tür yeni nesil neoplazmalardır.
 • Tepkime süresinde Neo plazmalar çok çok başarılıdır. Tepkime aralığı bu türde neredeyse sıfırdır. ( 0,0001 gibi)
 • Yeni nesil bir led tv yi eski tüplü televizyon gibi üzerine cam temizleme spreyi sıkarak  nemli bezle silerek temizlemeyiniz. Televizyonu çöpe atmak zorunda kalırsınız. Bu şekilde yeni aldığı televizyonunu çöpe atan pek çok kişi bulunmaktadır.
 • Lcd tv lerde floresan lamba ile aydınlatma tekniği nedeniyle tam siyah  renk elde edilemez, siyah beyaz arası tonlar gerçekçi olarak gösterilemez. Bu nedenle artık lcd tvleri tercih etmemek gerekir.
 • LED TV – Plazma TV Kararı: Biraz zevke ve kullanıldığı yere değişen bir karar. Plazma TV ön plandaki avantajları hızlı tepkime, gerçek canlılık dezavantajları yüksek elektrik tüketimi, daha fazla ısınma, eski tiplerinde ortam ışık yansıması ve seste bozulma (titreme, karıncalanma ve logo gibi sabit görüntülerde sıkıntılar yeni plazma teknolojisi ile aşılmaya çalışılsa da tam aşılamadı gibi) Dolayısıyla plazmalar daha çok günlük izlenecek televizyon yerine belgesel ve film izleme televizyonu olarak salonda yerini alırken. Özellikle yeni sistem LED TVler ile günlük kullanım oturma odası televizyonu olarak düşünülebilir.
 • Sizde yorumlarınızla TV Tavsiyesi yazımıza katkıda bulunabilirsiniz. İlginiz için Teşekkür Ederiz.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (52 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +45 (from 47 votes)

TV-LCD, LED TV-PLAZMA TV- OLED TV 2, 4.8 out of 5 based on 52 ratings

55 Yorum »

 1. Ebru 26 Aralık 2015 saat 18:27 - Yanıtla

  Lg49UF6807 49′(123) Ekran 4K 60P Hevc ve smart ozelligine sahip fiyatı 2.700 olan tv hosuma gitti odamiz 4.90 m ekran boyutu ve tv konusunda yardiminizi istiyorum acilen almamiz lazim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ahmet 26 Aralık 2015 saat 19:16 - Yanıtla

   Yaklaşık aynı fiyata 49uf8507 alabilirsiniz. 2800 TL hızlı cevap için yazıyorum. Farkı detaylı anlatırım ama bu fiyata alınabilecek en iyi tv 49uf8507. Çok araştırdım aldım kullanıyorum memnunum maşallah

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Atilla 20 Aralık 2015 saat 01:27 - Yanıtla

  Sinem hanım merhaba.
  Samsung UE-40J6370 Led Tv Curved ( bükey ) model için bence biraz küçük bir televizyon. Onun dışında iyi bir tercih.
  bu ürünü Vatan ,Hepsiburada gibi yaygın yerlerde 2000 tl ye N11, Gittigidiyor gibi yerlerde ise 1700 tl ye bulabilirsiniz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. sinem 7 Aralık 2015 saat 17:53 - Yanıtla

  Merhabalar,benim gibi elektronikten anlamayanlar için çok güze yazılarınız olmuş,teşekkürler bu emekleriniz için…Biz de evleneceğiz eşya araştırmalarına başladık..film,belgesel izlemeyi çok seviyoruz..Yazılarınıza bakarak şöyle bir tv buldum Samsung UE-40J6370 Led Tv ne düşünüyorsunuz?Bütçemiz 2000 lira,film ve belgesel izlemek en büyük zevkimiz,tvden internete girip film izlemekte isterim ama pc’yi tv’ye bağlayıp izlemekte güzel bir çözüm oluyor..Sizden ricam tv önermenizdir,şimdiden teşekkürler,başarılar,iyi akşamlar..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Sepetli Bakkal 5 Kasım 2015 saat 20:58 - Yanıtla

  SAMSUNG UE40J5170 40″ 102CM DAHİLİ UYDU ALICILI FULL HD LED TV ( SAMSUNG TÜRKİYE GARANTİLİDİR ) 1389 TL

  http://www.sepetlibakkal.com/samsung-ue40j5170-40-102cm-dahili-uydu-alicili-full-hd-led-tv-samsung-turkiye-garantilidir.html

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. tuncay 12 Ağustos 2015 saat 09:18 - Yanıtla

  süper paylaşım
  süper bilgi

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. bahoz 4 Ağustos 2015 saat 19:10 - Yanıtla

  arkadaşlar nexon led tv 49 ‘ 124 ekran nasıl iyi mi??

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. bahoz 4 Ağustos 2015 saat 19:08 - Yanıtla

  arkadaşlar nexon led tv nasıl iyi mi ??

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. HUSAMETTIN B 17 Mayıs 2015 saat 22:35 - Yanıtla

  Arkadaslar bır yanlışı duzeltmek ıstedım.Radıatıon Turkce karsılıgı “YAYILIMDIR” lutfen bunu ıyı anlayalım burada yayılımın cınsı,turu önemlıdır.TV vb elektrıkle çalısan tum cıhazalarda Magnetic field (manyetık alandan) dolayı bır manyetık yayılım vardır. Bu kullandıgımız içerisinde elektrık kullanılan tum cıhazlarda (fön,ısıtıcı ,lamba, klima,tv, çamaşır makinası, buzdolabı vb) vardır.Bu halk tabırı ıle anlaşılan Nukleer Radıatıon (Nukleer Yayılım) değildir.Bu konuları lutfen dogru anlayalım ve gerçek zararlı ve korkulması gereken şeylerden korkalım. Bilgilerinize

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.5/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 9. MUSTAFA 13 Nisan 2015 saat 15:04 - Yanıtla

  Arkadaşlar televizyon alırken fotoğrafçı gözüyle bakmak lazım. Renkleri ve tonları normal televizyon yayınlarında nasıl gösterdiği çok önemlidir. Benim tavsiyem olur ki, 3 yıllık araştırmadır. Ultra kristal panel kullanan modelde herz çok önemli değil, renklerin cisimlerdeki renklerin size nasıl hitap ettiğini göreceksiniz. Açık ara önde olduğunu düşündüğüm samsung markasının 7000 serisi ve Led TV lerde görüntü kalitesi kendisini göstermektedir. Şuda var ben sony aldım, bu özellikleri aldıktan sonra fark ettim, iş işten geçmeden gözünüzle görün emin olun.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 10. Hikmet 1 Nisan 2015 saat 16:37 - Yanıtla

  Umarım bu tecrübe size yardımcı olur. salon oturma odasında 3000tl civarı illa 46″ 110cm üzeri parlak ekran/kaliteli detaylı görüntü veren ekran istiyorsanız tek seçeneğiniz samsung 48H6870(kavisli) veya LG 49UB850./UB830-820. ancak LG de bende tvde üretim hatası çıktı. değiştirdiler Allah var ancak bazı yerlerde okuyorum değiştirmedikleride oluyormuş, ancak bazen tüketiciden tüketiciye görede hatanın görünebilirliği değişiyor hani belkide kimsenin görmediği bir hatayı tüketicinin biri görmüş ve bunu değiştirme sebebi olarak sunmuş olabilir. bana LG servisinin söylediği birkeresinde tüketicinin televizyona ayna tutarak güneş ışığını yansıtması olmuş ölü piksel varmı diye kontrol etmiş. hani tamam kontrol anlarımda yani gözüne görünmüyorsa o zaman kendi psikolojini niye bu kadar bozacak uygulamaları yapıyorsun?

  -UHD ultra HD ekran şart değil. hatta 2017-2018e kadar alınmasınada gerek yok. ne zaman bütün kanallar hd yayın verir atv ultra hd yayın verir playstation5 çıkar o zaman bakılabilir. çünkü normal SD yayınla hd tvde biraz görüntüsü düzelirken 4k ultra hd tvde görüntü çok bozuluyor ekranda 49-50″ 110-120cm ise o bozukluklar daha büyük görünüyor. ayrıca ps4 te UHD/4K oyun yok. ha yanlız salon/oturma odası büyük, 55-60″ alınacak diyorsanız o durumda tabiki hd tvde 1920piksel varken o piksellerde ekran büyüdüğünde beraber büyüdüğünden özellikle yakında oturanlara göze daha çok görünür. o yüzden UHD/4K tv alınırsa 55-60 ve üzeri tvlerde 3820piksel olacağından tvdeki pikselleri saymanız zor olur görüntü kalitesi 2 kat artmış olur. yoksa 50″ ve altı için UHD şart değil tam tersine dezavantaj.

  -3D pasif gözlükler ile daha iyiymiş eğer 3D öncelikli tv arıyorsanız kesinlikle Pasif gözlüklü yani bildiğiniz sinemadaki plstik gözlükle 3D si çalışan tv almanızı öneririm tamam belki 3Dsi aktif gözlükteki gibi çok teknolojik olmaz veya sağdan soldan bakınca 3Dsi biraz bozulabilir ancak gözünüz ağrımaz. ve aktif 3D gözlükleri şarj ile çalışır şarj etmeniz gerekir ağır olur kulak burun 1 saat sonra ağrır pahalı olur ve 1 saat sonra baş ağrısı yapabilir. LG pasif gözlükle çalışıyor ve 3Dsini beğendim.

  1- bilgisayar için: 4k/UHD tv iyi olur ancak dediğim gibi bilgisayarın ekran kartı 3820 çözünürlüğü desteklemeli. eğer masaüstü çözünürlüğü 1920den daha fazla (full HDden daha fazla) yapamıyorsanız tv kendi kafasına göre bilgisayardan aldığı 1920 rengi 3840 renge çevirmeye çalışıyor ve pikselleri renklendiriyor. bu sırada hatalı renklendirdiği pikseller oluyor ve bu yakından (3metre) göze görülüyor. ha siz bende 5metre hdmi kablo var notebooku bağlarım 5 metre uzağa otururum diyorsanız sorun değil. ayrıca oyun/filim/standart/maç gibi mod ları değiştirdiğiniz zaman özellikle oyun modunda bu problem ortadan kalkıyor. bu arada bilgisayarınız 3840×2160 (4K) çözünürlüğü desteklemese bile oynadığınız oyun destekliyorsa Ultra HD görüntüde oyun oynayabilirsiniz ancak o çözünürlükte oyunu akıcı oynatacak performanslı notebook en az 4000-5000tllik notebooktur hani asus notebooka 2500tl verdim diye notebook gözünüzde büyümesin oyun diyince işler değişir. pc olarakta 2000-3000tl arasında 16-32gb ram olan i7 işlemci en az 1500tllik ekran kartı olan bir masaüstü 4K oyunu akıcı oynatır. hani böyle bir bilgisayarınız yoksa ki 3000tllik 4K tv ye gös dikiyorsanız o bilgisayarınız yok demektir. siz asus notebookunuzu 3000tllik full hd tvye bağlayacaksınız demektir.

  2-ps3/ps4: 4K tv almazsanız hiç üzülmeyin çünkü ps3 te 4k çözünürlükte oyun yok. full hd 3-5 tane oyun var gerisi 720i yani hd ready. fukaram ps3te durum böyle. oyunların kutusunun arkasında yazar görüntüü kaliteleri. ps4 te ise bütün oyunlar full hd yani 1920 çözünürlükte olmasıyla beraber 4K yani 3840i çözünürlükte oyun yok benim bildiğim. yani 4K çözünürlüğü sadece bluray filimlerde gerçek anlamda görebileceğiniz. siz 1920 rengi olan bir oyunu 3840renk veren bir tvde oynamak isterseniz tv olmayan 1900 rengi kendi kafasına göre seçip size gösterir demektir. buda o oyunu gerçekten 4K yapmaz. hatta eğer tv renkleri seçerken uygun tutturamazsa full hd tv deki görüntüden az biraz daha bozuk bir görüntü alabilirsiniz demektir.ki ps3/4 tede 4k çok gerekli değil demektir.

  3-tv programlarında 4K: tam bir skandal çünkü 4K yayın yok. sadece trt test yayınlarına başlamış. onun dışında SD yani normal yayınlar çok bozuk görülüyor dediğim gibi tv kendi kendine görüntüyü 3840renge çoğaltmaya çalışıyor ancak 1920rengi 3840renge çoğaltmak başka, 720 rengi 3840renge çoğaltmak başka. işte orada 4K tv teknolojinin çok ileride olmasının dezavantajını yaşıyor. teknolojide çok ileride olmak önemli değil, teknolojinin kullanılabilirliği önemli. bunu herhangi bir mağazada herhangi markada 4K ve full hd tv yanyana iken normal bir kanal açıkken(hd kanal değil) mağazada açık ve net görüyorsunuz. 4K tv daha kötü kalitede görünüyor. bunun sebebi tv değil yayın o teknolojiye göre değil. hani hd yayınlarda bu berbat durum yok nispeten hd yayın normal sd yayına göre çok daha kaliteli olduğu için 4k ya dönüşürken bu bozulma az oluyor ve göze görünmüyor. sd yayın hd ready veya full hd ye dönüşürkende bozulma olmuyor tam tersine daha iyi oluyor. burada 4K tv suçlu değil ama neticede kimsede üstün özellikleri sadece kağıtta yazmasını uygulamada ise kağıttaki gibi olmamasını istemez. o yüzden nasıl önce 16×9 formatta tvler çıktı herkes bir o tvleri aldı sonra kanallar 16×9 dikdörtgen fortmata geçti. eskiden şişman şişmandı tvdekiler. iyi tv alıyorduk ama tv kanalları daha kötüydü. 4×3 formatındada ekran küçülüyordu. sonra herkes 16×9 tv alınca kanallarda 16×9 formatına geçti bu 2-3yıl sürdü. sonra herkeste artık full hd var yani yeni satılan tvler hep full hd artık kanallarda full hd yayınlara geçti ve geçiyor. ancak daha kanalların hepsi daha yeni 16×9 formatına geçmişken, çoğu kanal daha yeni hd formatına geçiyorken daha bu yenilik tamamlanmamışken UHD yayınların yaygınlaşması ve sd yayın veren yayınların HD yayına tamamen geçmesi tahminimce en az 5yıl sürecektir. o yüzden tv kanalları için 4K tv erken. ve tam tersine daha kötü.

  modeller:

  samsung 50HU6900: büyük olsun UHD olsun ve ucuz olsun ben para veremem illa UHD olsun diyorsanız tek seçenek bu. ancak ekran panel kalitesi görüntü kalitesi bilmiyorum bana göre çok kötü. hani bu paraya hemde 50″ UHD 4k tv demeyin ne kadar ekmek o kadar köfte tamam 4k ve 50″ ancak 4k koyacam diye samsung diğer herşeyden çalmış. 1500tllik tvler kadar görüntü kalitesi var. 1500liralık tvlerin görüntü kalitesini beğeniyorsanız veya sizin ihtiyacınızı karşılıyorsa veya ofiste işyerinde mimarlık proje çizim vs bilgisyara bağlayıp bilgisayarın ekran kartından 4K görüntü aktarmanız gerekiyorsa hani toplantı vs olur etrafınıdakilere gösterir satış yaparsınız 5000-10000tllik tv yerine alırsınız bundan bir ofise geçer gider. veya yakından güvenlik kameralarını izleyecem güzel büyük tv olsun diyorsanız dişçisiniz kadın doğum vs ekran büyük ve net olsun yakından pikselleri saymayalım renkler önemli değil ekran parlaklığı önemli değil diyorsanız tavsiye edebilirim. neticede işyeri lükse gerek yok iyi iş görsün ucuz olsun tv bu.

  lg49ub850: kağıtta özellikler çok iyi ön panel 3000tllikler arasında süper. 4k süper. ancak 1250mhz in gerçekte bazen 50mhz mişte bazen 100mhz miş…. şimdi bikere ps3 bile bağlasanız 200mhz olması idealdir. ki 4k tvlerde 400-800mhz olmalı gerçekte. sony bir modeli 4k gerçekte 200mhz 49″ ancak 4500tl fiyatı var bu lg ila aynı özelliklerde ancak lg 3000tl tabiki lg biyerlerden kısmıştır. kumandası süper. içerik vs süper internet iyi. öyle usb filim falan ben izlemem izleyenleride anlamam usbye filim indirecekte onun alt yazısını bulacak vs yani eskiden uğraşırdık internetten indir divx izle çünkü internet yavaştı izlerken sürekli donardı bizde 4-5 saatte bir filim indirirdik sadece akıcı izlemek için e şimdi internet hızlı ve akıcı ne gerek var filmi indirmeye kotayı doldurmaya. eğer tv nin paneli sorunsuz ise tavsiye ederim ancak bu paraya bu kadar oluyor bize hatalısı denk geldi iade ettik çokta sevmiştik, öyle internette abartıldığı kadar berbat bir tv değil. çok güzel tv. sadece görüntü kalitesinde bariz üretim hatası varsa tvden soğursunuz yoksa özelliklerini yerden yere vurmaya gerek yok. tv güzel özellikler şahane fiyat süper. fiyat/performans oranı çok iyi.

  samsung 55HU7100 – 7200 – 7500= şimdi 4-5 kağıt veririm diyorsanız 2 seçenek var. ki bence ekranı parlak olsaydı alınabilir model SOny KDL49X8505B 4k+200hz gerçek 200hz+3d+ ms süresi 11ms veya 16ms gibi bişeydi ki bu tv 4000tl civarı. veya HU7100/7200 buda kavisli model 3d yok 4k var 55″ büyük parlak ekran ve 3500-3800tl civarı. bunların her ikiside gerçek 200hz. 55hu6900 50hz. lg49ub850 ya 50 yada 100hz onu tam alnamadım ama 200hz değil. piyasada zaten gerçek 400hz yok gibi.

  samsung ne alırsanız alın 6800serisinden aşağı yani 6400/5400/5600 vs bunlar hep 50hz. 7000 ve üzeri 200hz. yani bilgisayar ps3/4 için 200hz idealdir ancak o tvlerde 4000tl civarı. eğer parlak ekran şart değil doğal naturel olsun diyorsanız (çünkü doğada renkler üzeri ıslakmış gibi parlamaz) ve illede kavisli alacam demiyorsanız ki 50″ altı ekranlar için demeyin SONY KDL49X8505B 4000tl civarı alınacak en iyi tv. 2000-3000tl civarı 200hz tv yok diyebilirim. onun yerine 100hz olanlardan paneli en güzel olanı seçmeye bakın ki o da samsungda 6800 serisidir. 48H4870 güzel bir tv 2600TL. samsung 7000-8000li seriler 200hz ki bilgisayar playstation için alınması gereken 200hz bu serilerde. mağazalardaki 600-800-1000hz yazılarına aldanmayın onlar programsal hızlar. yani bir araba ile gerçekte 250km/h de gitmek ayrı, birde siz arabanın içindeyken birilerinin size yapay rüzgar verip arabayı sallayarak size yapay olarak 250km/h de gidiyormuş gibi hissettirmeye çalışması ayrı. gerçek hz değeri görüntü kalitesini daha çok etkiler. ki günümüz tvlerinde fiyatları 1000-2000-3000 tl hoplatan bu gerçek hz değeridir. o yüzden 8000tlliktvde 800hz 3000tllik tvde 800hz ama 8000tllik tvnin görüntü daha güzel görünüyor göze çünkü hz değerleri farklı durum bu.

  netice aşağıda

  2000-3000TL arası SAMSUNG 48H6870 = 48″ +Kavisli+Parlak ekran+100Hz +3D var +33/40ms input lag/gecikme süresi -Full HD 2K
  3000-4000TL arası SAMSUNG 55HU7200= 55″ +Kavisli+Parlak ekran+200Hz -3D yok +33/40ms input lag/gecikme süresi +Ultra HD 4K
  4000-5000TL arası SONY KDL-49X8505B= 49″ +Düz -Mat ekran +200Hz +3D var +11/16ms input lag/gecikme süresi +Ultra HD 4K (3D önemli değil diyorsanız samsungun 55H8000 modelinde 3D yok ama 55″ büyüklükte)
  5000-6000tl arası SAMSUNG 55HU8200= 55″ +Kavisli+Parlak ekran+200HZ+3D var + 33/40ms + Ultra HD

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 11. Fuat 1 Nisan 2015 saat 16:35 - Yanıtla

  lg 49ub830 ile yola çıktım. neden lg panel sağlam oğlan bir samsung televizyonun başını yemişti. yine samsung aldım memnun muyum memnunum ama öğrendim ki lgnin panel bi tık sağlam. (Gerçi bu da görüntü canlılığını bi tık azaltıyor neyse) o yüzden ikinci televizyonu lg diye yola çıktım.

  baktım 49ub850 modeli var az farkla webos ve akıllı kumanda mı öyle güzel özellikler var tamam dedim modeli buldum. sonra olmuşken 55ub850 olsun ekran büyüsün iyi olsun. sonra iş bitmedi 55″ olunca 55ub950 modeli var az farkla hem 4k hdmi girişleri var daha gerçek ve sahte hz ide daha iyi. bu iş nereye kadar gidecek böyle diye düşünüyodum hatta bu kadar tv ye para vereceğime 49ub850 ucuzladı ucuz yollu ona döneyim dedim.

  yada sony ve samsung görüntü kalitesi süper ( SAMSUNG 55HU7200 – sony SONY KDL-49X8505B ) yüksek para vereceksek sony veya samsumg mu alayım dedim.

  Araştırmalar devam ediyo internette ve mağazalarda. öğrendim ki bu meşhur 4k tvler 4k tv yayınını desteklemiyo ve bizzat gördüm ki yayın sd olursa en kaliteli 4k da olsa görüntü çok kötüleşiyo. öğrendiği kadarıyla işlemci performansından tahminim bazı 4k videoları lg açtığında pır pır yapıyo.

  Kafa temelli karıştı. Ama temel alternatiflerim şunlar sizce ben hangisini seçmeliyim.
  1. LG 49ub850 Fiyat 2.800 iyi sayılır , 4k yayını desteklemiyor, işlemci performansı çok iyi değil tahminim, hz düşük, 3d var
  2. LG 55ub850 Fiyat 3.800 yüksek gibi,4k yayını desteklemiyor, işlemci performansı çok iyi değil tahminim, hz düşük, 3d var
  3. LG 55ub950 Fiyat 4.300 fiyat arttı, 4kyayını desteklemiyor, işlemci ve hz daha iyi, 3d var
  4. Samsung 50hu6900 Fiyat 2.300 fiyat süper,4yayını destekliyor +++, işlemci iyi, hz düşük, 3d yok
  5. Samsung 48HU7500 Fiyat 5.800 yuh , 4yayını destekliyor +++, işlemci iyi, hz yüksek, 3d var
  6. Sony KDL-49X8505B Fiyat 4.000 yüksek gibi, 4k yayın emin değilim ama desteklemiyor, işlemci iyi herhalde, hz gerçek 200 deniyo ama olmayabilir, 3d var

  f/p olarak düşünüldüğünde 3d pek izlemeyecek, tv de pek oyun oynamayacak, normal tv izleyecek ve internetten çoğunlukla youtubedan film izleyecek ve televizyonu oturma odasında kullanacak biri olarak en mantıklısı 50hu6900 almak gibi geliyo siz ne dersiniz daha fazla para vermeye değer mi?

  Yorumlar için şimdiden teşekkür ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • mert 6 Nisan 2015 saat 00:52 - Yanıtla

   belirttiğiniz fiyatlarda artış oldu bi süre sonra yine bunlara düşer. lg ub830 trt 4k yayınını göstermedi ama 850 serisi gösterir. içindeki uydu alıcıdan kaynaklanıyor.
   . LG 49ub850 fiyatı düşünce almak için optimum bir televizyon.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +2 (from 2 votes)
 12. İlker 1 Nisan 2015 saat 16:33 - Yanıtla

  4k televizyonlar hakkında çoğu kimsenin kafası karışık, yeni bir televizyon alırken fiyatı yeni yeni düşmeye başlayan 4k mı almak lazım? yoksa full hd iyi bir televizyon mu almak lazım?
  4k televizyonlar full hd televizyonların 4 katı daha yüksek çözünürlüğe sahiplik iddiasıyla görüntü kalitesinin çok daha iyi olacağı iddiasındalar. Buradaki yazıda ve yapılan yorumlarda kişinin ihtiyaçlarına göre televizyon alınması gerektiği beliritlmiş durumda ama ben hiç belirtilmeyen bir husustan bahsedeceğim ki 4k alacaklar bu bilgiyi bilsin ona göre alsın.
  Evet bomba bilgi; Şu anda alacağınız 4k televizyonların %90’ından 4k televiyon yayınını izleyemezsiniz. nasıl inananamadınız değil mi? garip ama gerçek. zaten 4k yayını yapan televizyon pek yok yayın yapılsa bile (ki trt deneme yayını yapıyor, yurt dışı yayınlar var onlardan kontrol edilebilir) şu anda ki 4k televizyonların çoğunda 4k yayını destekleyen dahili receiver yok. peki aldığınız 4k zaten yayını olmayan olsada izleyemekecekseniz ne işe yarar. 4k film bulursanız onu izlemeye yarar, full hd görüntüyü upscale ederek 4k kalitesine yakın bir görüntüye getirdiğini iddia ederek sizi tatmin etmeye yarar. İleride 4k yayın başladığında harici bir receiver alıp yayınları anca o zaman izlemeye yarar. Bunları bilerek alıyosanız gene alın. Yani anlıyor musunuz 4k ların fiyatları paldır küldür neden aşağı düşüyo. (gerçi hala iyi para o ayrı)

  Şimdi gelelim 4k larda başka karşınıza çıkacak meseleye, nasıl olsa 4k dediniz süper çözünürlük ooo süper kendi yazılımıda var zaten 4k olmayanları da iyileştiriyor. kocaman 48 ” 55″ hatta gaza geldiniz 65″ ve daha yukarısı ekranda aldınız. televizyonu kurdular. açtılar bi full hd kanal veya videodan yayın süper ki ne süper 4k örnek video varsa o daha süper. Demo bitti akşam kendi halinizde kanal d de film veya haber izleyeceksiniz. aaa o ne acayip görüntü bozulmaları var hayda ne oldu bizim 4kya yok hetzlere yok görüntü iyileşitirici yazılımlara vs…
  Hepsinin yapabileceğinin bir sınırı var. Yayıncı kuruluşun verdiği yayının kalitesi (sd, hd, full hd) sizin çanaktan veya her nereden geliyorsa onun geliş kalitesi, burada aslında temel belirleyici.

  özet: 4k televizyon süper yayın görüntüsünü veya süper video görüntüsünü (internetten veya usbden) çok daha süper hale getiriyor. Ama kötü yayını veya videoya çok bi şey yapamıyor. Bunları bilin televizyonunuzu ona göre alın.

  Aksini iddia eden gitsin bi mağazada denesin gerçek yayından bahsedilen o televizyonları sony, samsung, phlips lg bunların görüntüsü görüntü yayın kalitesi iyiyken hepsinde iyi. Yayından kaynaklı kötüyken sonyde bile kötü gerçek 200hz olsa dahi. 4k olsa dahi.

  Şimdi burada bi bilgi daha ekran boyutu artıkça bu bozulmalar daha sırıtıyor. bunu da dikkate alarak ekran boyutunu seçin. televizyonunuzun görüntü gösterme kapasitesi 4k veya full hd oldu diye tüm izleyeceğiniz yayınlar bir anda bu kaliteye ulaşmıyor.

  Peki ne olacak, 4k gündemde iken çok yakında kötü görüntü pek de kalmayacak aslında o zamana kadar ben o bozuk görüntü kirliliğine katlanırım bi şey olmaz diyosanız; 4k televizyonu gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Bence en azından alırken 4k tv yayınını destekleyen bir model seçin veya en azından harici 4k receiver takılabilen bir model seçin derim.

  Herkesin değişik televizyon ihtiyacı var buna göre en iyi televizyon herkese göre de değişir. Araştırmalar sonucunda bulunan sonuçları paylaşıyorum.
  En iyi 65-inch 4K TV | Sony KD-65X9005B
  En iyi 50-60-inch 4K TV | Panasonic TX-58AX802
  En iyi 4K TV 50-inch altında | Samsung UE48HU7500
  En iyi 3D TV | LG 65UB980V
  En iyi OLED TV | LG55EA980W
  En iyi Full HD LCD TV | Sony KDL-55W829
  En iyi 42-inch LCD TV | Panasonic TX-42AS600
  En iyi 40-inch LED TV | Samsung UE40F8000

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 13. süleyman 29 Mart 2015 saat 16:02 - Yanıtla

  Media markt televizyon inceleme maceramı daha detaylı anlatıyorum. Televizyonlara bakmaya gittiğimde lg 55ub850 modeli gözde modelimdi ilk fırsatta alacağım model olarak görüyordum. Forumlarda araştırdığım genelde kullanıcılarını memnun olarak gördüğüm bir modeldi. Görevliye sordum bunun yerine ne tavsiye edersiniz diye meğer bu hariç herşeyi tavsiye ediyormuş. Philps daha iyi dedi Sony en iyi dedi olmazsa Samsung benim kafa karıştı. Elinde örnek 4k video vardı sırayla denedik

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 14. süleyman 28 Mart 2015 saat 19:13 - Yanıtla

  Media markt ta depo boşaltma indirimi var. Kent park avm deki media markt ta Eren can adlı çalışana özellikle teşekkür ediyorum. Sony Samsung ve lg için uygulamalı olarak tv leri gösterdi görüntü kalitesinde 4k için Sony en önde sonra Samsung sonra lg geliyor uygulamalı gördüm

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 15. hikmet 18 Aralık 2014 saat 10:52 - Yanıtla

  diğer beyaz eşyalarda kullanılmayan özelliklerin reklam gazlamasıyla fazla paraya alınmasından daha beter bir durum var bu 4k televizyon muhabbetinde ortada 4k yayın yok yakın zamanda da tek tük anca olacak peki 4k televizyon niye alınır?
  Cevap: soranlara televizyonun 4k özelliği var demek için
  Aksini iddia eden varsa yazsın bizde doğrusunu öğrenelim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
  • suat 23 Ocak 2015 saat 00:15 - Yanıtla

   yeni alacağım televizyonum 4k olsun mu olmasın mı diye bende araştırıyorum aynısını media markt taki görevliye sordum ama dedi bu 4k televizyon hd yayını uhd yapıyo gösterebilirmisiniz dedim bi video gösterdi (daha doğrusu o anda diğer televizyonlarda da olan bi videoydu) görünce hak vereceğim kadar güzel bir görüntü sunuyordu. Ama tv yayınlarını nasıl gösterir bilemem tabi onuda alırsam televizyonu yazarım.
   Benim almayı düşündüğüm tv
   LG55UB850
   araştırdığım özellikleri
   WebOS ile1000 MCI (Motion Clarity Index). Motion Clarity Index, en iyi hareketli görüntü çözünürlüğünü ve yüksek kare hızını gösteren bir kavrammış. 8.3 milyon piksel kapasitesine sahip LG 55UB850V Full HD’nin 4 katı yüksek çözünürlükte görüntü yayınlayabilmesi ile yakın mesafelerden bile en net ve temiz görüntüyü sunduğu söyleniyor. Micro Pixel Control (Local Dimming) özelliğine sahip olması dolayısıyla her bir LED bloğunu ayrı ayrı kontrol ederek en iyi kontrast ayarlarını sınırsız kontrast oranı sağlayabilmesiyle mümkün kılıyor. En koyu renkler sağlanırken güç tüketiminde de tasarruf sağlanabiliyomuş.
   LG 55UB850V Triple XD Engine özelliğine sahiptir ki bu üçlü kontrast , renk ve gürültü azaltma işlevlerinden oluşuyor. XD Contrast ile resimlerin çeşitli yönlerinde renk oyunları yaparak renk kalitesini arttırmaya çalışır, XD Color da buna benzer bir işlevdedir. XD Color özelliği de renk parlaklığını otomatik olarak ayarlayarak görüntü kalitesini arttırır. Ve son olarak da XD Noise Reduction özelliği analog ve MPEG gürültü azaltma işlevini yerine getirir. Ya arkadaş ne televizyonmuş bu diyorum baktıkça. Ultra HD çözünürlük yayın az olunca adamlar Resolution Upscaler (4K) özelliği koymuşlar herhangi bir yayın kanal gözetmeksizin 4K çözünürlüğüne yakın bir görüntü kalitesine çıkıyomuş. Bununlada kalmamış lg kontrast ayarlarını da geliştiren LG, Tru Black Control, Tru Color Generator ve Dynamic Clear White gibi özelliklerle en kaliteli siyah beyaz dengesini oluşturmuş. HEVC Codec ve H.264 Codec gibi arka plan uygulamaları ile ekranda oynatılan yayınlar otomatik olarak 60 veya 30 FPS hızlarına çıkartılabiliyor ve bu özellikle hızlı sahnelerde ayrıntıları kaçırmaksızın yayını takip edebiliyoruz. Ses sistemin surround özelliklerini falan saymıyorum.
   Gelelim parasına şu anda 4000 – 5000 TL civarı dolaşıyor.
   3500 TL olsun alayım diyorum siz ne dersiniz.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 16. mehmet 17 Aralık 2014 saat 16:57 - Yanıtla

  Forumlarda dolaşırken aşağıdaki yorumu okudum baya bilgilendirici geldi paylaşmak istedim.
  Bilgisayarıma bağlayıp hem Ultra HD bir monitör olarak Hemde PS 4 de oyun oynamak amaçlı Bir TV ararken Fiyatları uygun olan UHD özellikli 3 tv modeli dikkatimi çekti birisi LG 49UB850v 2. olarak Samsung 50 HU6900 ve 3. philips 50PUF6809

  derin bir araştırma yapma şansım olmadı ama edindiğim fikirleri paylaşmak isterim.

  LG 49UB850V: LG dizaynı ile bu üç tv içerisinde bir adım öne çıkmayı başarıyor, gerçekten şık bir tv

  tv nin 1000 hz gibi iddialı bir hareketli görüntü işleme işlemcisine sahip olması kağıt üzerinde etkileyici (rakipleri samsung 200HZ Philips ise 600 Hz değerine sahip ama her biri kendi birimlerini kullandıkları için kıyaslamak zor) tv yi incelemek için mağazaya götürdüğüm UHD videoları görmemiş olması nedeniyle bu konuda tv yi inceleyemedim. Ancak samsung ve lg de oynamakta olan çılgın hırsız çizgifilminin görüntülerinden fark ettiğime göre hareketli sahnelerde LG takılarak, samsung ise takılmadan ama görüntüyü aşırı bulandırarak göstermekte idi . Durağan görüntülerde ise Samsung siyahların detaylı gösterilebilmesi konusunda daha başarılı. filmde ki evin gece dışarıdan görüldüğü sahne de samsung da evin tuğla detayları LG ye kıyasla oldukça iyiydi.

  LG 49UB850V Kağıt üzerinde samsung ile kıyaslandığında pek çok özelliğin kırpılmış olduğu samsung dan epeyce önde ama malesef çok önemli eksiklere de sahip bunlardan en önemlisi 68 ms lik inputlag değeri bu değer; tv yi benim gibi ps4 de oyun oynamak amaçlı kullanaksanız ciddi derecede kötü bir değer. ( en azından ben öyle sanıyorum pratik olarak test edemedim ama tüm kaynaklar 35 ms lerin üzerini oyun için önermiyorlar).

  LG nin bir başka dezavantajı ise TV nin B sınıfı enerji tüketimine sahip olması bu durum oldukça fazla elektrik sarf edilmesine neden oluyor.

  Açıkçası tüm eksilerine rağmen hdtvtest sitesinin inceleme yazısını okuyana dek tv den olumlu anlamda etkilenmiştim ve almayı cidden düşünüyordum ancak sitede (eğer türkçeye yanlış çevirmediysem) “bu güne dek incelediğimiz 4K tvler içerisinde en kötü görüntü kalitesine sahip tv” ibaresini gördüm ve bu bilgi input lag ve de B sınıfı enerji tüketimi eksileri ile birleşince tv den vazgeçtim.

  SAMSUNG 50HU6900: TV tasarım konusunda LG nin gerisinde kalıyor ama yinede iyi bir tasarıma sahip diyebiliriz tabi tv nin 7 cm civarında bir kalınlığa sahip olduğunu gözardı edebilirsek.

  Tv nin CMR 200 HZ lik bir hareketli görüntü işleme işlemcisine sahip olması kağıt üzerinde beni hayal kırıklığına uğrattı. Bir üst modeli olan HU7500 modelinin 1000 HZ lik işlemcisi olduğunu öğrenince iki model arasındaki farkın uçurum denilebilecek kadar büyük olması hayal kırıklığımı bir kat daha artmasına sebep oldu. ön yargılı davranmamak adına UHD videolar izledim ve endişe etmekte haklı olduğumu anladım. Bir maçın gösterildiği videoda topun atlayarak (hıçkırarak) ilerlemesi 200 HZ lik işlemcinin aciziyetinin kanıtıydı ancak aynı videoyu LG açmadığı için malesef kıyaslayamadım.

  Tv de gözüme çarpan ve beni rahatsız eden bir başka durum ise bu modelde Samsung u bana göre diğer tv ler den üstün kılan, berrak ve keskin görüntü vermesini sağlayan ultra clear panel in kullanılmamış olmasıydı samsung un sitesinde var olduğu iddia edilmesine rağmen yakından görünce bunun yanlış bilgi olduğunu anladım zira ultra clear panel e sahip olan bir tv kapalı iken siyah bir ayna gibi parlak görünür ve tam yansıma yapar mat yada yarı mat değildir. sonradan yaptığım araştırmada bu modelde kullanılan panelin samsung a ayit olmadığını öğrendim ki bu da çok büyük bir eksi puan oldu benim için ayrıca bu panel 50 HZ LGdeki panel ise 100 HZ ve dolayısı ile daha iyi.

  Tv nin usb 3.0 çıkışının bulunmaması UHD video gibi yüksek bant genişliği isteyen videolar için bir eksiklik bence ayrıca HEVC H.265 standardını desteklemiyor olması bu tv yi sadece paneli UHD olan ama diğer pekçok açıdan UHD standartlarını desteklemekte yetersiz kalan kırpılmış bir model kılıyor bu iki özellik de LG de mevcut

  TV nin anlam veremediğim eksikliklerinden biri de 3D özelliğinin bulunmaması.

  TV nin nadir iyi yanlarından biri 31ms lik input lag değeri ve A sınıfı enerji verimliliğine sahip olması bu iki değer de LG den oldukça iyi.

  hdtvtest sitesinin incelemesinde ki sonuç bölümünü okursanız şu mealde bir bölüm var ki beni tv den iyice soğuttu. Bu model eğer fotoğraf sergisi gibi durağan görüntülerin izlenmesi amacıyla kullanılacaksa düşünülebilir ancak hareketli görüntülerde 4K değil 1K kalitesinde dahi görüntü veremiyor. denilmiş.

  philips 50PUF6809: Malesef bu tv yi canlı olarak görüp inceleme şansım henüz olmadı ancak şunları söyleyebilirim ki tasarım olarak LG kadar değil ama samsungdan iyi enazından samsung gidi 7 cm lik bir kalınlığa sahip değil.

  bir diğer artısı ise A+ enerji verimliliğ ki bu değer diğer iki tv den de çok daha iyi.

  ancak philips de bu giriş modeli için adını daha önce duymadığım bir firmanın panelini kullanmakta panel hakkındaki tek bilgim VA bir panel olduğu ve aktif 3d teknolojisi kullandığı
  ancak bu tv yi izleme şansım olmadığı için yorumlarım sadece kağıt üzerinde kaldı.

  SONUÇ OLARAK:

  Philips İ inceleyemediğim için yorum yapmam doğru olmaz ancak diğer iki tv de önemli eksikleri bulunan modeller ve benim isteklerime cevap verebilecekleri konusunda çok ciddi endişelerim var. uzun bir yazı olduğunun farkındayım ancak gördüklerimi eksiksiz olarak anlatmak istedim umarım karar aşamasında olan arkadaşlara faydası olur.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 17. orhan 15 Kasım 2014 saat 18:53 - Yanıtla

  Allah razı olsun. Yazan eller dert görmesin.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 18. mert 11 Kasım 2014 saat 16:27 - Yanıtla

  LG TV Model Numaraları
  Örnek: 42 LW 65 0 S
  42 – Kod 1: Bu kod, LG’de de ekran boyutunu inç cinsinden belirtiyor. Santimetre olarak hesaplamak için, değeri 2.54 ile çarpmanız mümkün.

  LW- Kod 2: Bu harfler televizyonunun tasarımını açıklıyor. “LW” LED arka aydınlatmaya ve 3D oynatmaya sahip TV’leri, “LV” 3D’siz LED arka aydınlatmalı TV’leri temsil ediyor. “LK” ise CCFL arka aydınlatmalı klasik LCD TV’lere işaret ediyor. “PT” 3D özellikli plazma TV, “EL” ise OLED TV (LG’nin sadece bir OLED TV’si var) anlamına geliyor.

  65 – Kod 3: Bu bölümde sayı ne kadar büyükse, televizyon o kadar çok işlev sunuyor demek.

  0 – Kod 4: 0, dijital video kaydı özelliği sunulmuyor demek. 9 ise HbbTV ve DVR-ready özellikli cihazları işaret ediyor.

  S- Kod 5: Son harf, TV’nin tuner’ının türünü gösteriyor. “S”, üçlü dijital tuner (DVB-T/-C/-S (2)), “0” melez tuner (DVB-C and-D) anlamına geliyor. Analog kablo tuner’ı TV’de her zaman bulunuyor.

  Not: daha güncel harflerle ilgili bilgiler eklenebilir.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 19. mert 11 Kasım 2014 saat 15:39 - Yanıtla

  Samsung TV Model Numaraları
  Örnek: UE 40 D6500 VSXGZ
  UE – Kod 1: LED arka aydınlatmaya sahip LCD TV’leri işaret ediyor. “LE” olarak adlandırılan cihazlar ise CCFL arka aydınlatmaya sahip LCD TV’leri temsil ediyor. “PS” ise plazma ekrana sahip bir TV anlamına geliyor.

  40 – Kod 2: Bu sayı, ekranın köşeden köşeye olan boyutunu inç olarak veriyor. Bu değeri santimetreye dönüştürmek için 2.54 ile çarpmanız gerekiyor. Bu durumda 40 inç * 2.54 = 101.6 santimetre ediyor.

  D – Kod 3: Bu harf, televizyonun hangi yıla ait olduğunu gösteriyor. “D” 2011 anlamına geliyor (C=2010, B=2009, A=2008). 2012’nin TV’leri ise “E” değil, “IT” harflerini taşıyor.

  6500 – Kod 4: Bu sayı ne kadar büyükse televizyonun kalitesi ve işlevselliği o kadar artıyor.

  VSXGZ- Kod 5: Bu bölümü atlayabilirsiniz çünkü içerisinde hangi ülke için üretildiği gibi bilgiler barındırıyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 20. süleyman 1 Kasım 2014 saat 23:14 - Yanıtla

  Bu tv yazısı son derece ayrıntılı ve bilgilendirici olmuş. ama bir iki olumsuzluğu belitmek istiyorum. Çünkü yazının genel olumlu haline gölge dşüren eksikleri var.

  Bence bazı konularda bilgilerin değişmesi güncellenmesi gerekir.

  Mesela Samsung ve LG tavsiyelerinde tavsiye edilen modeller artık piyasada satılmıyor. LG nin LA diye bir modeli yok. Onun yerine LB modelleri var. Samsungta da F serisi yerine H serisi var.
  Yukarıda Ultra HD modellerin fiyatlarının almak için çok yüksek olduğu yazıyor ama her halde son fiyatlar dikkate alınmamış. son kampanyalarda bunlarda bayağı uygun fiyatlara düştü.
  Jethoca led tvlerde ses olayına hiç dikkat etmiyorlar demiş ama kardeşime aldığıımız Lg 55LB670’in sesi çok yeterli. LG 65 UB 930 da ise Harman Kordon ses sistemi var. hem de rms 120 vat.
  yukarıdaki yazıda kavisli ekran ledlere hiç değinilmemiş. Bunun gibi konulara değinirseniz sevinirim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • veysel 11 Kasım 2014 saat 15:30 - Yanıtla

   “LG nin LA diye bir modeli yok. Onun yerine LB modelleri var. Samsungta da F serisi yerine H serisi var.” demişsiniz… Bahsettiğiniz modeller yeni üretim olarak yok ama şu anda mağazaların elinde var yeni üretimin olmaması o malın kötü olduğunu göstermez.
   Aslında bu kodların ne anlama geldiğini bende tam bilmiyorum bilen var mı?

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 21. Memocan 1 Kasım 2014 saat 22:27 - Yanıtla

  Hüseyin kardeş bu dse banding dediğin ne oluyor acaba?. bizi aydınlatta öğrenelim bi zahmet. Çünkü bende Lg almayı düşünüyorum yavaştan yavaştan.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 22. Hüseyin 31 Ekim 2014 saat 00:56 - Yanıtla

  Lg 42 lb670v modeli aldim ama mac izlerken cok kotu dse banding efekti olusuyor ve lg bunun normal oldugunu soyluyor lg alacaklar bu konuya dikkat etsin muhakkak kurulumda banding videosu indirip denesin sonra benim gibi pisman olmasin.tek cozum mahkeme

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 23. Köksal 23 Ekim 2014 saat 10:50 - Yanıtla

  arkadaslar lg nin 55LB870V modeli nasil,bu modeli almayi dusunuyorum yardiminiz icin tesekkurler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 24. Atilla 21 Ekim 2014 saat 23:42 - Yanıtla

  LED TVLERDE HERTZ TARTIŞMASI:

  Bir televizyonun görüntü kalitesini belirlemede en önemli faktörlerden biriside hertzdir. Hertz televizyonun görüntüyü bir saniyede kaç defa yenilediğini gösterir. Buraya kadar bir sorun yok.
  Bundan sonra iki konuda tartışma başlıyor. bunlardan birisi panel hertzi mi? yoksa yazılımla elde edilen hertz mi önemlidir.
  başımdan geçen bir iki olayı anlatmak istiyorum
  Kardeşime aldığımız LG LB 670 model tv yi almadan önce tv araştırması yaparken Teknosa da çalışan bir görevli ile konuştuk. 13 yıllık elektronik mühendisi olduğunu söylemişti. Ben ona samsung’un 55H 7000 modelinin CMR hertzinin 700 müydü 800 müydü acaba neyse cmr hertzinin değilde panel hertzinin 100 mü yoksa 200 mü olduğunu sordum. Oda dedi ki hocam artık 2014 itibari ile tüm modellerin yerleşik yani panel hertzleri 100 dür. Ancak yazılımla bunlar 400 den başlayıp 1000 hertze kadar çıkar dedi. Tesadüf ben de o önceki akşam Sharp 60 UQ 10 kullanan birisi ile sohbet etmiştim. O modelin panel hertzi kesinlikle 200 dü. 13 yıllık elektronik mühendisi arkadaşa peki Sharp UQ 10 modeli kaç hertz diye sorduğumda hocam sharpın Quadron modelleri 200 hertz dir dedi.
  Bulunduğum kentte LG tvleri satan ve LG tv de en ucuz fiyat sloganı ile iddialı kampanya yapan bir yerel firmada ise bu sefer elektronik teknikeri ile sohbet ettik. Tartıştık ve bu tartışmayı bu siteye yazacağımı kendisine söyledim. Konu şu; Bu arkadaş ta led tvlerde işte CMR MCI gibi hertz ve panel hertzi ayrımı yoktur diyor. Firmanın belirttiği 400, 700,800 1000 hertz gibi rakamlar kesinlikle doğru ve tek rakamlardır diyor. Ben ona itiraz ettim dedim ki Led tvlerde panel hertzi 240’ı geçemez. Neyse bana katılmadı ve fikrinde ısrar etti. Ben Salim beyin sorduğu LG UB 850 modelinin özelliklerini sormak için LG satan bu mağazaya girmiştim. Neyse adam bana kalın bir LG kataloğu verdi. o günün akşamına katalogdaki tv modellerini inceledim ve dikkatimi Lg 65 UB 950 modeli çekti. üründe 120 vat hem de Harman Kordon hoparlör vardı. Bir de ne göreyim? televizyonun hertz değerleri için firma 200/1300 yazıyor. Yani panel hertzi 200 ve MCI hertzi 1300. Aha dedim bunu satış görevlisine göstermek lazım. Ertesi gün gittim mağazaya ve aynı bey efendi ile görüştüm. Gösterdim 1300 hertzin nasıl aslında 200 hertz olduğunu. Bu sefer adam bana şunu dedi;
  “Hocam biz burda 700 hertz yazan televizyona bunun gerçek hertzi 100 dersek müşterinin kafası karışır ve bu firmalar yalancı mı der Biz müşteriye sadece yazılan değerleri söylemek zorundayız. Siz internette dedikleriniz yazın ama biz müşteriye böyle davranmak zorundayız. “. Aslında bana göre gerçeği kabullenmek yerine sadece cevap geliştirmiş oldu.

  ikinci sorun da 200 hertz lik bir panel hızı gerekli midir. Bu konuları az çok bilen arkadaşım diyor ki kaynaktan yani tv kanallarında 65 hertzlik yayın geldikten sonra senin tv hızın 100 hertz olsa ne yazar 200 hertz olsa ne yazar. Zaten adamlar çeşitli yazılım ve programla görüntüyü hızlandırım sorunu çözüyorlar. 200 hertzde ısrar etmen yanlış. Ha ben tv ile özel dvd ler blueraylar izleyeceğim, konsol bağlayıp çok gleişmiş oyunlar oynayacağım diyorsan o başka. Bu arada senin aldığın tv de bol bol haber ve dizi izleyeceğini bildiğimize göre 200 hertzlik panelde ısrar etmen gereksiz. Verdiğin para boşa. Ben ise ona 100 herzlik ve 200 hertzlik tvlerin anten yayınlarını inceledim 200 hertzlik olanı çok daha kaliteliydi dediğimde o bana sen kalite farkının hertzden kaynaklandığını sanıyorsun ama yanılıyorsun , daha pahalı olan tv de görüntü kalitesini artıran başka faktörler de var diyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 5 votes)
 25. Atilla 14 Ekim 2014 saat 23:39 - Yanıtla

  Salim Bey sizin için şu bilgiyi buldum. Umarım sorunuzun cevabı olur.

  Bu ekranları ilk olarak Ipad lar kullandı. Bir ekran (panel ) teknolojisi olan Ips nin temel avantajı ise ekrana hangi açıdan bakarsanız bakın görüntü de renk ve netlik kaybı olmamasıdır. Mesela ben şu anda kullandığım laptobumda yanımda oturan 4 yaşındaki kızıma youtube den videoyu net olarak izletemiyorum. Çünkü boyu bana göre kısa olduğu için bilgisayar ekranına benden farklı açı ile bakıyor ve izlemeye çalıştığı videolar son derece karanlık görünüyor. Her ne kadar günümüz yeni nesil Led tv leri her açıdan net olarak izlenebilse de bu konuda en iddialı ve en başarılı ekran teknolojisi ıps dir.

  KONU İLE İLGİLİ LG SİTESİNDEN AYRINTILI BİLGİYİ ALINTILAYARAK BURADA PAYLAŞIYORUM.

  “”””IPS Ekran; ekran panelidir. Bu panel sayesinde her açıdan ekranınıza bakıp, renk kaybı yaşamadan izleme deneyimine sahip olabilirsiniz. IPS Ekran’lar diğer ekranlarda olan; “Tam karşıdan bakma gereği, yansıma kayıpları, açıya göre renk değişimi” kayıplarını sıfıra indirir. Diğer ekranlara göre oturma ve bakma açınızı ayarlamanız gerekir. Baktığınız açıya göre görüntü kalitesi, renk canlılığı değişir. IPS Ekran’da ise nerede oturduğunuz, hangi açıdan ekrana baktığınızın önemi olmadığından her açıdan aynı görüntüyü alarak aynı renk canlılığı deneyimini yaşayabilirsiniz. IPS Ekran’lar diğer monitörlerde olan 6 bit renk derinliğini 8 bit olarak sunmaktadır. Diğer ekranlarda güneş yansıması karşısında neredeyse ekran görünmez hale gelirken, IPS Ekran’lar da bu yansıma en aza indirgenmiştir. Ayrıca IPS Ekran’lar diğer ekranlara göre enerji tasarrufu ile bütçemizede katkı sağlamaktadır.

  Monitörünüzün IPS Ekran olduğunu nasıl anlarsınız?

  Evinizde ki monitörün IPS Ekran olup olmadığını anlamak için ekrana alt-üst-sağ-sol ve çapraz açılardan bakarak ekranda görüntü ve renk kaybı olup-olmadığını kontrol edin. Eğer her açıdan bakmanıza rağmen aynı izleme deneyimini alabiliyorsanız ekranınız IPS Ekran’dır.

  Kısacası; IPS Ekran diğer monitörde olan tüm görüntü bozukluklarını gidererek bize net bir görüntü deneyimi sunar. Ayrıca ekranımıza göre oturmayı ya da oturduğumuz yöne doğru ekran çevirme derdine son vererek ekranı gördüğümüz her yerden ve açıdan aynı canlılıkta, renk kaybı olmadan izleyebilmemizi sağlamaktadır.”””””

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 26. salim 13 Ekim 2014 saat 12:06 - Yanıtla

  lg 55ub850v hakkında ki görüşünüz nedir?

  bu tv de ıps konusunu araştırdım ancak bir bilgi bulamadım.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 27. Atilla 3 Ekim 2014 saat 00:29 - Yanıtla

  LG 55LB670 Aldık. Yorumlarım.
  Herkese merhabalar ve hayırlı bayramlar.
  Bir kaç gün önce kardeşime alacağımız 55inç lik tv araştırmasından bahsetmiştim.
  Araştımada iki model arasında kalmış ve LG 55 LB 670 modelini almaya karar vermiştik.
  Ben aslında Samsung 55 H 7000 modelini almaktan yanaydım. Çünkü 2 yıl kadar önce bir arkadaşa Samsung 40 D 8000 modelini almıştık. O televizyonun renk kalitesine hatta özellikle normal yayınlarda ki görüntü kalitesine hayran olmuştum. O zamanlar samsung’un 8000 serisi ile 7000 serisinin neredeyse tamamen aynı olduğunu biliyordum. Tek fark 7000 serisinde görüntü yenileme hızı yazılımla 800 hz iken 8000 serisinde ise 1000 hz idi. Bu da çok çok önemli bir fark değil.
  Şimdi ise Samsung’un yeni 7 serisi yani H 7000 modellerinde eski kalite kalmamış. Yani bu seneki 7000 serisi eski yıllardakiler gibi kaliteli değil. Samsung’un bu modelini artık üretilmiyor olması, pek çok mağazada bulunmaması ya da teşhir ürününün kalmaması da almamamızda diğer bir etkendi. Lafı uzatmayım. Biz bu pazartesi LG 55LB670 modelini Şanlı Urfa Teknosa mağazasından 3000 tl ye aldık. 40 tl ye de askı aparatını aldık. Akşam vakti de servis gelip ürünü kurdu. Şimdi değerlendirmemi anlatayım.
  Öncelikle aldığım ürünlerden çok çok memnunum. Birincisi zaten almadan bu ürünün ses konusunda sıradan modellere göre bir üstünlüğü olduğunu biliyordum. Şimdi ise cihazın ses kalitesine çok hayran kaldım. Çünkü televizyonun sesi ufak çaplı bir bilgisayar ses sistemi gibi çok tane tane geliyor. Öyle hometeatr sistemleri gibi çok devasa bir sesi yok ama çok temiz net bir sesi var.
  Görüntü kalitesi de çok iyi. 2011 yazında 4000 tl ye aldığımız Samsung 40 D 8000 de bile siyahlarda sorun vardı. Yani siyah rengin tonlarını ayıramıyordu. Bunda ben siyah kalitesine şaşırdım. Zaten artık tüm büyük kanallarda Full hd olunca çok net tv yayını izliyoruz.
  Hoşuma giden diğer özelliği de kullanışlı kumandası. Elimiz havada yönlendirebildiğimiz mouse kumandayı da beğendim.
  Son olarak ta 2D yayınları 3D yapabilmesi hoşuma gitti. tabiki normal 3 D kalitesini vermiyor ama biraz 3D deneyimi yaşatıyor diyebilirm. Kardeşimin yeni taşındığı evinde henüz internet hattı olmadığı için, internet olayını deneyemedim.
  3000 tl ye Hem de 55 inç yani 140 cm kadar büyük kaliteli tv yi uygun fiyata aldığımı düşünüyorum. Herkese de tavsiye ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 28. Atilla 29 Eylül 2014 saat 00:23 - Yanıtla

  Kıymetli arkadaşlar ; tv seçimi konusunda önemli bir iki hususu sizlerle paylaşmak istiyorum.
  Birincisi Tv alacakların mutlaka alışveriş için mağazaya gitmeden önce bi ön araştırma yapması gerekiyor. Bu ön araştırma yapılmadığında, elimizdeki paraya ve isteklerimize göre en uygun tv hangisi bu tv markası ve modeli belirlenmediğinde siz satıcının insafına ve kazıklama yeteneği ile baş başa kalıyorsunuz. Satıcı bütçenizi ve almak istediğiniz televizyonun genel özelliklerini öğrendikten sonra mesela 3000 tl ye o özelliklerde diyellim ki 55 inç, ful hd, smart olan 2300 tl lik televizyonu taksitle kartla falan kakalayıveriyor.
  İkincisi Tv satın alacak olanlar mağazalarda şunu söylüyorlar; Alacağımız televizyon full mü?. Çok komik bir durum ama full diyebileceğimiz 55 inçlik 2200 tl ye de tv var, 7500 tl ye de televizyon var. full dedikleri de full hd yayın, uydusu içinde, smart tv özellikleri olan ve internete girebilen televizyonlar. yazıda özellikle belirtilmiş. bende buradan tekrar tüketicileri uyarayım. Sadece markayı belirlemek ve bu marka kalitelidir demek çok yanlış. modeli de belirlemek gerekiyor ki istediğimiz kalitede bir televizyon almış olalım. İlginçtir bu yıla kadar kaliteli tv deyince herkes Samsung falan diyordu. Şimdiyse herkes LG diyor.
  bu gün ve dün yaşadığım olayı anlatarak site takipçilerini bilgilendirmek istiyorum;
  Kardeşime 55 inç büyüklüğünde yaklaşık 3000 tl lik bir bütçe ile led tv araştırıyoruz. Tabiki önceliğimiz görüntü kalitesinin çok iyi olması. Bunun için de iyi bir marka olması, tv nin görüntü yenileme hızının yani hertzinin yüksek olması falan. Önce benim takıntı markam olan Sharplara baktım ve Türkiyede satılan Sharp modellerinin çok kalitesiz olduğunu fark ettim. Sharp 60 inçlik ve 752 diye söylenen modelini Teknosa ya getirmişler. Cihaz panel malzemesinin kalitesizliği ile, yayındaki görüntün çirkinliği ile resmen beni sakın almayın diye bağırıyordu. Bu arada önceleri 5000 tl ler civarında satılan bu model 3000 tl ye kadar düşmüştü. Sonra iki modelde karar kıldık. Birisi Samsung 55H7000 modeli. Bu modelde internette fiyatı 4000 tl ye kadar çıkarken hem teknosa’da ve hem de Mediamarkta bir günlüğüne 3000 tl ye düşmüştü. Aslında geçen seneki gibi olsa Samsungta 7000 şeklindeki modeller süper modellerdir. yaklaşık 200 hertzlik panel hızı ve 800 hertzlik program kullanılarak yükseltilen CMR hızı ve görüntü kalitesi ile mükemmel Samsung modelleri dir 7 serisi. Ama uzun uzun araştırarak öğrendiğim bilgi artık Samsung’ta 7000 serisi eskisi gibi değilmiş. yani kalite düşmüş. İkinci alternatif ise LG 55LB 670 modeli. bu da yazılımla 700 hertz olan, ses sistemi Samsunga göre daha kaliteli ve görüntü kalitesi son derece düzgün bir modeldir. Kardeşim bu ürünü Kahramanmaraş Mediamarkt’tan cumartesi günü 3000 tl ye tam alacakken kredi kartının limiti yetmedi ve alışveriş 29 eylül pazartesiye kaldı.
  Jethoca tv markalarında kaliteli modeller için Samsungta F 7000,8000 , lg de ise LA 650 falan demiş ama burdan uyarmak istiyorum Artık LG de LA serisi bitti. Onun yerine LB serisi var. Samsungta da F serisi bitti artık H serisi var.

  Bu gün ise vait varken ben araştırmalarıma devam edeyim diye mağaza mağaza gezerkene bir müşterinin 10 dakikada 800 tl kadar nasıl kazıklandığını gördüm ve burada yazarak sizlerle paylaşmak istedim. Kahramanmaraşta değil bulunduğum kentte x mağazasında tvlere baktım ve Samsung 55H7000 modeli ile LG 55LB 670 modellerini sordum. Satıcı bu modelleri söylememe kızar gibi bir tavırla bunlar bizde satılmıyor, LG nin ve Samsungun başka modellerini verelim dedi.3000 tl fiyata önerediği modellerin CMR hertzleri 200 hertz- 400 hertz. Neyse bu arada bir aile geldi.Anne, baba ve 10 yaşlarında çocukları. Onlara şu anda hala acıyorum. Biz büyük olan salonumuza 55 inç tv almak istiyoruz dediler. ve ben o sırada satıcı ile hala konuşuyordum. Müşteriler dediler hi lütfen full olsun. paramızda 3000 lira. Ne alalım diye şaşkın şaşkın bakınıyorlar ve hem bana hem satıcıya meraklı meraklı soruyorlardı. Mesela kadın 3000 liraya LG nin görüntüsü 700 olan modeli varmış onu çok övüyorlar dedi. Bende 700 olan çözünürlüğü değil hertzi dedim ve satıcı da evet öyle dedi. Kadın en kalitelisi LG diyorlar dedi. Eşi de onu onayladı LG ler çok kaliteliymiş diye. Kadın bana siz bu işi biliyorsunu galiba dedi merakla ve derdine çare arar bir tavırla. Satıcı araya girdi ve ben size Samsungun herşeyi full yeni gelen çok iyi bir televizyonunu vereyim dedi. Satıcıya bu televizyonun hertzi ne kadar diye sordum ve yazılımla 200 hertz dedi. Söylediği televizyonun internette bulunabilecek fiyatı 2200-2300 tl . Ben 3000 tl ye onu alacağınıza Lg 55LB 670 alın demeyi çok isterdim. Ama bunu yapamadım. Çünkü o mağazada bu ürün yoktu. Müşteriye bu dükkandan almayın demek olurdu. Neyse onları uzaktan izledim ve ürünü aldılar. Çok üzüldüm.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 3 votes)
 29. Gkn 20 Eylül 2014 saat 11:25 - Yanıtla

  Sen erinmemiş yazmışsın bizde erinmedik okuduk saolasın gerçekten çok faydalı bilgiler yazmışsın.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 30. Atilla 17 Eylül 2014 saat 00:12 - Yanıtla

  Bursa Korupark Bİmeks’te Şok Fiyat:
  Bu gün işim nedeniyle Bursa’ya gittim. Bursa Korupark AVM nin içinde Bimeks’in büyük mağazalarından Bimeks Teknoport yer almakta. Gelmişken onu da gezeyim dedim. Tvleri incelerken çok şaşırdım. Ben Japonya üretimi olduğu için ve abartılı parlak görüntü yerine gerçekçi doğal renleri çok başarılı bulduğu için Sharp marka tvleri çok beğeniyor ve 60 inç ve hatta daha büyük ekran bir Sharp tv almak istiyordum. Ancak bu büyüklükte bir de Sharp marka tvlerin fiyatları pek 5000 tl nin altına düşmüyor. En son ENPLUS mağazası 3999 tl fiyatla bir kampanya yapmıştı. Ama burada fiyatlar daha da inmiş.
  Sharp Lc 60 Le 652 model led tv 2999 tl ye, 60 Le 752 model ise 3299 tl ye düşmüş durumda. Bu fiyatlar bu tv ler için çok çok cazip. İndirim de hem mağazanın etkisi var ve hem de Sharp’ın. Sanırım Sharp Quadron olmayan modellerinin fiyatını düşük tutarak stokları eritmeye çalışıyor.
  İlgilenen arkadaşlara duyurulur.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 31. ahmet 5 Eylül 2014 saat 15:29 - Yanıtla

  yeni tv alacaklar gerçekten led tv tavsiyesi istiyorlarsa televizyonla ilgili bu iki yazıyı gerçekten okumalı ve bilgi sahibi olmalı. sonrasında eee ben ne yapacam derlerse ve normal bir televizyon izleyicisi iseler ben kardeşimin aldığı televizyonu tavsiye ederim bence bu fiyata gerçekten iyi bir ürün samsung ue40h6270 3d var full hd dört çekirdekli vs… iyi fakat ucuz led tv tavsiyesi isteyenler için bence iyi bir çözüm. 1600TL fiyatı ile değerlendirmeye alın derim ben. samsung bayilerinden 1600 tlye alabilirsiniz mediamarkt ve teknosa fiyatı 1699 fakat bayilerden 1600 tl ye alınabiliyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.7/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 4 votes)
 32. Hope 13 Ağustos 2014 saat 19:09 - Yanıtla

  Emeğinize teşekkür etmekten başka bir şey yapılamaz. Özellikle son kısımdaki makul değerlendirmeler çok güzel ve gerçekçi olmuş.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 33. Adem Kurtoglu 5 Temmuz 2014 saat 22:53 - Yanıtla

  Hocam eline koluna saglik cok faydali bilgiler paylasmissin tesekur ederim…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 34. ali Şen 22 Haziran 2014 saat 16:14 - Yanıtla

  Gerçekten faydalı bir yazı olmuş elinize emeğinize sağlık.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 35. ahmet 13 Haziran 2014 saat 08:45 - Yanıtla

  Alacağınız televizyona karar verdikten sonra ürün muhtemeldir ki kargoyla gelecektir veya servis elemanlarınca getirilecektir.
  Dikkat etmeniz gerekenler
  1- Ambalajı açanların servis yetkilisi olmasını ve kurulumu onların yapmasını sağlarsanız faydanıza olur.
  2- Servis kurulumu esnasında ve sonrasında sizin Işık sızması, bulutlanma, ghosting, bant efekti, kirli ekran, ölü piksel gibi sorunlar için kontrol yapmanızda fayda var. Bu ifadeler nedir ve nasıl kontrol edilir kabaca açıklarsak

  Işık sızması için;panel arka fonu tam siyah olunca ve ortam ışığı tam karanlık yapılınca panelin köşelerine bakılır

  Bulutlanma için;belli bölgelerde beyazımsı bulutlar oluşur,arka fonunu siyah yaparak tespit edebilirsiniz,

  Ghosting için;hareketli görüntülerde akıcı bir izlemenin oluşmamasıyla kendini gösterir,Yeni nesil işlemcili paneller tolere edebiliyorlar bu durumu çift hatta dört çekirdekli modeller,

  Bant efekti için;Panelde dikine gölgelenme sorunu olarak ortaya çıkar,

  Kirli ekran için;görüntüde beyaz,biraz kahverengi renk hissedilir seviyede kendisini belli eder,

  Ölü pixel için se;çeşitli renklerde 1920x1080pixel çözünürliğünde JPEG fonda belli eder kensidini,en basit yolu ekranda aynı renkte kalan ve ya siyah beyaz noktacıklar varsa budur.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 4 votes)
 36. ümit 11 Haziran 2014 saat 10:16 - Yanıtla

  tvnin dış görünüşüne ve birkaç özelliğine göre f8000 serisini tavsiye etmişsiniz samsungun kendi sitesine bakmak da mı aklnıza gelmedi adamlar altyazıda türkçe karakterlerde kapanma sorunu sesli komutlarla ilgili yaşanan sorunlar ortada dururken bunlardan bahsedilmemiş olması eksiklik olur.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 37. sadi 17 Mayıs 2014 saat 02:38 - Yanıtla

  Ben ps3 ve film için min.42-max.50 inç TV ariyorum tavsiye edeceğiniz model nedir? Bütçem max.1600-1700

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 38. erbey 10 Mayıs 2014 saat 23:15 - Yanıtla

  Güzel bir anlatım olmuş. Teşekkür ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 39. ziya 21 Nisan 2014 saat 10:32 - Yanıtla

  Küçük odalar için yani yakın mesafeden büyük ekran tercihi burada anlatıldığı kadar avantajlı değildir. Televizyonunuzun ekran çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa olsun standart bir yayının çözünürlüğü 704×480 noktadan oluşuyor dolasıyla normal kanalları izlerken televizyon karşısında yakında olmanız çok geniş ekranlarda beklediğiniz kaliteyi görememenize sebep olacaktır. Geniş ekran olsun yakın olsun problem olmaz mantığı yüksek çözünürlüklü videolarda ve hd tv yayınlarında geçerli olabilir.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.4/5 (5 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla 3d smart tv tavsiye, Elektrikli ev aletleri, hangi 3d led tv alınmalı, hangi tv alınmalı daha iyi, led tv izleme mesafesi, led tv ölçüleri, led tv seçimi, televizyon boyutları, tv alırken nelere dikkat edilmeli
Fritöz yağsız kızartma makinesi tavsiyesi
Fritöz – Yağsız Kızartma Makinesi – Actifry – Airfryer vb…

Fritöz ve sağlıklı az yağlı (bir kaşık yağ) veya yağsız kızartma imkanı sağlayan yeni yağsız kızartma makineleri (Actifry, Airfryer vb...)...

Kapat