Ütü Tavsiyesi- Buhar Kazanlı Ütü

Esyatavsiyeleri.com 27 Kasım 2013 29

Ütü TavsiyesiÜtü almak istediğimizde pek çok farklı marka model ve her geçen üzerine yenileri eklenen özelliklerle karşılarız. Bunların arasından işimizi görecek, aynı zamanda da bütçemizi yıpratmayacak bir ütü tavsiyesi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Yazımız size en uygun ütü seçimi konusunda size yardımcı olacaktır.

Ütü Tavsiyesi – Ütü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Güç(Watt)
 • Taban
 • Buhar Basını
 • Şok Buhar
 • Sürekli Buhar
 • Buhar Kazanı
 • Su Kapasitesi
 • Yeni Ütü Özellikleri

Ütü alırken temel olarak dikkat etmemiz gereken özellikler neler tek tek inceleyelim

Güç (Watt)

Günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkan watt terimi ütü seçiminde özel öneme sahiptir. Watt değeri olarak genellikle 1.600-3.400 arası değerler görmüşsünüzdür. Peki watt ne işe yarar diyecek olursak Ütünün belli bir sıcaklığa ulaşma hızını belirler. Örneğin 2200 watlık bir ütü 1800 watlığa göre 150ye daha çabuk ulaşır. Bu düşünceyle o zaman watt değeri yüksek olan ürün iyidir düşüncesine kapılmamak gerekir. Çünkü bu değerin yüksek olması da elektrik tüketimini doğrudan etkiler. Aynı zamanda kırışıkların daha kolay açılması açısından da watt değeri önem gösterir. Bu açıdan ütü tavsiyesi yapacak olursak 2200 ±200(2000-2400 arası) watt ortalama değerlerde olan ütüleri tercih etmenizi öneririz.

 Taban

Ütü TabanıÇelik, teflon, seramik ve alüminyum olmak üzere farklı taban tipleri vardır.

 • Çelik taban ısıyı çok iyi yaymakta ancak çok kolay çizilebilmektedir. Ütünün tabanı çelikse, ütüleme sırasında fermuar ve düğmelere dikkat etmek gerekiyor.
 • Teflon tabanlar, alüminyum tabanlara alternatif olarak üretilmişlerdir ve daha kaygan bir yüzey sağlamaları için kullanılır. Yapışmaz teflon tabansa, yapışkanlığı engellediği için ütünün kıyafetler üzerinde kolayca kaymasını sağlıyor.
 • Seramik tabanlar kumaş üzerinde kolay hareket ediyor, yapışmıyor ve çizilmeleri çok daha zor.
 • Alüminyum taban, bir yılın ardından yapışkanlık yapıyor ve kumaşlarda kırışıklıklara sebep oluyor.

Şu anki kabul edilen görüş seramik tabanlı ütülerin en uygun olduğudur . Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise tabandaki delik sayısı, ne kadar çok olursa ütünün buharı kumaş üzerine yayması o kadar kolay olmaktadır.

Buhar Basıncı

Seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta sahip olduğunuz giyeceklerin türüdür. Keten, ipek, jean vb. giyecekleriniz fazla ise buhar gücü ve basıncı yüksek bir ütüye ihtiyacınız olacaktır. Sentetik ürünlerin fazla ile buhar gücü çok yüksek ütü tercihi hem maliyetini hemde enerji tüketimini arttıracaktır. Buhar kazanlı modellerde 5-6 bar gibi değerler tercih edilmektedir.

Şok Buhar

Ütü BuharZor kumaşlar için ütünün bir kerede ve/veya aralıklarla üretebileceği buhar miktarıdır, yüksek olması ütüleme işleminiz hızlı olmasını sağlayacaktır. Minimum 90 g/dk buhar gücüne sahip olması yeterli olacaktır.Bazı ürünlerde bu rakam 150 g/dk’yı bulabiliyor.

Sürekli Buhar

Ütülerinizin en kısa sürede bitmesi ve kendinize zaman ayırabilmeniz için, giyeceklerdeki kırışıklıkların kolayca açılabilmesini sağlayan sürekli buhar etkisi ütü tabanı kadar önemlidir. Bu konuda bir ütü tavsiyesi yapacak olursak min. 40 gr/dk olması önemlidir denilebilir

Buhar Kazanı

Bu yeni teknoloji, ütünün içerisindeki su haznesini ütü dışına çıkarır ve klasik ütülere göre hem kesintisiz hemde şok buhar gücünü maksimize eder. Burada önemli olan nokta buhar kazanlı ütüleri kullanırken tıpkı klasik ütülerde olduğu gibi kireç önleyici sistemin olup olmamasıdır. Buhar kazanlı ütüleri geniş aileler için ideal bir çözüm olmaktadır. Uzun aralıklarla ütü yapıyorsanız klasik ütüleri tercih etmeniz hem maliyet hemde enerji tüketimi açısından çok daha uygun olacaktır.

 Su Kapasitesi

Kazanlı ya da klasik ütülerin bir defada alabileceği maksimum su miktarını ifade etmektedir. Genellikle 70ml ile 2000 ml arasında değişiklik gösterir. Önemli bir nokta; ütüleme işleminiz bittikten sonra içerisindeki suyu mutlaka tahliye ediniz.

Yeni Ütü Özellikleri

 • Yakmama Garantisi
 • Otomatik Kapanma
 • Musluk Suyu Kullanabilme
 • Dokunulunca Çalışma
 • Kendini Temizleme
 • Otomatik Kireç Temizleme
 • Otomatik Sıcaklık ve Buhar
 • Kablosuz Kullanım
 • Dikey Ütüleme

Yakmama Garantisi

Bilindiği gibi çoğunlukla ütüler belli bir süre kıyafetin üzerinde beklediğinde kumaşları ykmaktadır. Yakmama garantisi bulunan ütülerde tabanda bulunan Smart Chip sayesinde sıcaklık sürekli kontrol edilerek aşırı ısınma engellendiği gibi lekelere neden olan soğuma işlemininde önüne geçilir.

Otomatik KapanmaÜtü Güvenlik Otomatik Kapanma

Ütüler evlerde yangın tehlikesi oluşturan cihazlar özellikle günlük yaşamın yoğunluğu dolayısıyla sıklıkla çalışır halde unutulabilmektedir. Bu özellik bulunduğunda hareketsiz durumda, yan konumda ya da dikey duruş esnasında ütü üreticiler tarafında belirlenen sürelere göre ütü kapanmaktadır. Bu süre genellikle 30 saniye olsa da değişiklik gösterebilir. Dikkatsiz bir yapınız varsa güvenli ütü arıyorsanız bu özelliğe sahip ütüler tavsiye edilir.

Musluk Suyu Kullanabilme

Genel olarak buharlı ütülerde bir süre sonra ütü tabanında kahverengi sıvının oluştuğunu ve kıyafetlerinizin üzerinde iz bıraktığını göreceksiniz. İç haznesindeki ve tabanın iç bölümündeki kireç parçalarını temizleyebilen ürünleri tercih etmenizi öneriyoruz. Ayrıca her daim saf su arama zahmetinden de kurtulmuş olacaksınız.

Dokunulunca Çalışma

Bu özellik enerji tasarrufu sağlama konusunda başarılıdır.  Belli bir süre sabit kalınca çalışmayı durdurup , hareket ettirildiğinde bu hareketi algılayıp tekrar çalışmaya başlamaktadır.

Kendini Temizleme

Kendini temizleme işlemi ütü haznesi ya da buhar kazanı içerisinde kalacak olan kirecin temizlenebilmesini ifade etmektedir. Pek çok markanın kendini temizleyebilen modelleri bulunmaktadır. Ütünüz uzun ömürlü olabilmesi için minimum iki haftada bir bu işlem uygulanmalıdır.

Otomatik Kireç TemizlemeÜtü Kireç Temizleme

Genel olarak buharlı ütülerde bir süre sonra ütü tabanında kahverengi sıvının oluştuğunu ve giyecekleriniz üzerinde iz bıraktığını göreceksiniz. İç haznesindeki ve tabanın iç bölümündeki kireç parçalarını temizleye bilen ürünleri tercih etmenizi öneriyoruz.

Otomatik Sıcaklık ve Buhar

Buhar kazanlı ürünler için geliştirilmiştir. Ütü, mevcut kumaş için aktif sıcaklık ve buhar ayarı belirleyerek çalışır.

Kablosuz Kullanım

Kablosuz Ütü

Kablosuz Ütü ve Özel Tabanı

Ütünün bir tabanlık üzerinde durduğu ve klasik şarj mantığı ile çalışan, sağladığı hareket özgürlüğü ile tercih edilebilecek ürünlerdir.Şekilde nasıl bir yapıya sahip oldukları görülmektedir. Bu özelliği sunan markalar aynı zamanda kablolu çalışma imkanı da sundukları için şarj bitmesi gibi bir durumda ütünüz yarım kalmaz. Bu özellik buhar kazanlı modellerde mevcut değildir.

Dikey Ütüleme

Dikey ÜtülemeAskıda duran giysileriniz yada özellikler perdeleriniz için en kolay ütüleme şeklini dikey ütüleme ile sağlayabilirsiniz. Yüksek buhar gücüne sahip ürünleri tercih etmelisiniz. Bu özellik biraz detay bir özelliktir maliyeti gereksiz yere arttıracaksa tavsiye edilmez. Perdelerin ütülenmesi işlemi perdeler nemliyken asılıp kendine kendine düzelmeleri sağlanarak da yapılabilmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.6/5 (25 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 15 votes)

Ütü Tavsiyesi- Buhar Kazanlı Ütü , 3.6 out of 5 based on 25 ratings

29 Yorum »

 1. Hilal 13 Ocak 2018 saat 20:25 - Yanıtla

  Merhabalar ben philips kazanlı ütü alıcam hangi seriyi önerirsiniz

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. nihal 28 Aralık 2017 saat 21:31 - Yanıtla

  banada yardımcı olur musunuz ütü konusunda.benim için önemli olan ütünün kumaşları patlatmaması ve üzerindeki düğme v.b izleri belli etmemesi.ne yazıkki roventa ve ttefal marka kullandım bu sorun çözülmedi acilen tavsiyelerinize ihtiyacım var ütü almak istiyorum model marka önerebilirmisiniz

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. fatmanur 1 Mayıs 2017 saat 16:05 - Yanıtla

  Atilla beyden ricam;Philips Azur Performer GC3802/20 Buharlı Ütü performans ve fiyat açısından nasıl olduğunu araştırması rica ediyorum.yorumlarınız oldukça önemlidir bizim için.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 3 votes)
 4. Fatma 20 Ocak 2017 saat 12:46 - Yanıtla

  Atilla bey acaba kendinize hangi ütüyü aldınız ? Azur pro yu aldıysanız yorumlarınızı almak isterim .

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
  • Atilla 25 Ocak 2017 saat 23:15 - Yanıtla

   Fatma hanım maalesef kendime azur proyu almadım. Biraz aceleye geldi. Mağazada görüp aldım. Benim ütü alışveriş şeklimi kimseye tavsiye etmem.
   TEFAL: fv9745. Ütü iyi, güçlü. Zaten internet kullanıcıları da bu ütüden memnun ancak yine de size tavsiyem farklı olacak.
   Benim naçizane tavsiyem ( ele verir talkımı kendi yutar salkımı durumunda olduğum için naçizane diyorum) eğer bütçeniz çok sıkıntılı değilse philipsin buhar kazanlı modelini alınız. üç nedenle bunu tavsiye ediyorum.
   1- ütünün buhar gücü çok daha iyi.
   2- ütünün buhar basıncı en ucuz philips kazanlı ütülerde bile kazansız ütüden daha yüksek.
   3- Normal tefal ve philips azur ütüler çok ağır. 1.5 kg, 1.6 kg gibi. daha hafifi yok. Ancak buhar kazanlı modellerde ütü çok hafif. 1 kg nin altında. Mesela şu anki ütüm olan tefal, ve Abdullah Bey’e aldırdığım philips azur ütüde de hanımlar ütünün ağırlığından çok şikayetçi. hanımların bileklerini 1.5 kg lik bir malzemeyi en az 10 dk ve üzerinde elde tutmak yoruyor.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Aslı 4 Ocak 2017 saat 20:10 - Yanıtla

  Phılıps de fiyatı 250 civarı olan performansı yüksek şok buharı ,sürekli buharı iyi olan .önerebileceğiniz ütüler var mı?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Atilla 3 Eylül 2016 saat 23:33 - Yanıtla

  YILMAZ BEY’E ÜTÜ TAVSİYESİ-2
  Yılmaz Bey sizin sorduğunuz PHİLİPS GC4522/00 model ütünün değerlendirmesini yapıp benim söyleyeceğim iki modelden sonra sonuca varacağım.
  Philips GC4522/00 modeli philips’in üst performans serisi ütüsü. Yani ev kullanıcıları için yüksek güç ve özelliklere sahip bir ütü.
  ütünün standart özellikleri şu şekilde.
  2600 Watt
  50 g/dk buhar; 210 g şok buhar
  Otomatik Kapanma ve Kireç önleme
  T-ionicGlide taban
  300 mm lik su tankı
  Ütünün ağırlığı 1482 gram. Yani Abdullah beyin ütüden 120 gram kadar hafif. Fark az.
  Yılmaz bey benim değerlendirmeme gelirsek;
  1- kullandığı taban philipsin en iyi tabanı.
  2- Elektrik gücü 2600 wat ile yeni modellerdeki 2800 ve 3000 wat güçleri dikkate aldığımızda iyi ama daha iyisi var.
  3- yatık 30 saniye, dikey 8 dakika içinde haretketsizken kapanması olumlu bir özellik.
  4- 300 gramlık sutankı buhar gücü bu karadar fazla ütü için biraz az.
  Yılmaz Bey sizin beğendiğiniz 4522/00 modeli Abdullah Bey’in aldığı modelin bir üst segmenti.
  Philipste 2016 da yeni bunun da bir üst segmenti var. O da Philips Pro ütüler. Onunda br üst segmenti ise kumaş cinsine göre buhar ve ısıyı tamamen kendisi ayarlayabilen Philips akıllı ütü modelleri. Birde buhar kazanlı modelleri var. onlarda kendi içlerinde fiyatına göre 3-4 gruba ayrılıyor.
  TAVSİYE 2- PPHİLİPS AZUR 4885/30 PRO
  Ben sizin sorduğunuz ütüyü beğendim. Ancak kendimde ütü almaya karar verince yaptığım geniş çaplı araştırmalar sonucu philipsin çok güzel modellerine rastladım. bunlar pro serisi ve akıllı ütü çeşitleri.
  Philips 4885/30 pro da sizin ütüden farklı olarak
  1- 2600 wat güç yerine 3000wat güç var. Yani ütü hissedilebilir oranda daha hızlı kullanıma hazır olacak. 2600 wat ta çok yüksek değer.
  2- Şok buhar gücü 210 yerine 220 gram/dakika. Çok az bir fark diyebiliriz.
  3- Su tankı ise 300 ml yerine 350 ml. Ciddi bir fark.
  4- Kablo uzunluğu sizin modelde 2 metre iken bunda 2.5 metre.
  Hepsiburada da sizin sorduğunuz model olan 4522/00 ın fiyatı 274,99 ( 275) tl iken Benim önerdiğim modelin fiyatı ise 299,99 ( 300 ) tl.
  Performe nin ağırlığı 1482 gram, Pro nun ağırlığı 1500 gram. Ciddi bir fark yok. İki ütü de Abdullah Bey’in ütüsünden 100 gram kadar hafif. Bir de bu pro serisi Philips’in en yeni modellerinden. Bence 15 lialık farka değecek kadar pronun üstünlüğü var.

  TANIDIK ESNAFTAN ÜTÜ BAKMA MACERASI: Yılmaz Bey hanım bizimde doğru dürüst ütümüz yok deyince İnternet üzerindden araştırmanın dışında bir de şu modelleri canlı canlı dükkanlarda göreyim dedim. Bulunduğum kentte eskiden beri tanıdığım Murak arkadaşımın dükkanı olan Büke Çeyize uğradım. O da bana satışta olmayan bir Philips modelini gösterdi. Ütü hem akıllı ütü grubunda hem de ütünün altında tümleşik buhar ünitesi var. dakikada 65gram sabit buhar çok yüksek buhar gücü de buradan geliyor. lafı uzatmadan ütünün modelini ve özelliklerini belirteyim.
  Philips Gc 5055 PerfectCare Xpress Ütü
  Buhar püskürtme 200 g
  Güç 2800 W
  Su Tankı kapasitesiİ 320 ml
  Sürekli buhar gücü 65 gr/dk
  Taban Steam Glide taban
  360 Derece dönen elektrik kaplosu ( kordon)
  Kireçlenmeyi önleyen sistem Kireç Temizleme Solüsyonu ile Kendi Kendini Temizleme Özelliği
  Dikey ütüleme : Var
  Açıklama Her kumaş için güvenlidir: İpek gibi hassas kumaşlar için bile
  OptimalTemp
  Yumuşak tutma yeri
  Yılmaz bey bu ütü 2012 de Türkiye piyasasına girmiş ve artık satılmayan bir model. Liste fiyatı 500 tl iken satıcı bana bizde indirimli liste fiyatı 425 tl ama senin için özel bir şeyler yaparız dedi. Bende hanıma buhar ünitesi ütüye tümleşik güzel bir Philips ütü buldum. Piyasada satılmıyor, Büke çeyizde sadece 3 adet kalmış deyince hanım hemen alalım onu dedi ve bizi bir heyecan sardı. Bu modelde ayar düğmeleri yok. Çünkü Akıllı ütü kumaşa göre kendisi otomatik ayar yapıyor. Ütünün altında yer alan buhar kazaünitesi ise ütüyü biraz ağırlaştırıyor.
  Ben tanıdık arkadaşım olan satıcı 350 liraya bana verir diye düşünüyordum. Ancak dün gece boyunca internetten bu modeli inceledim. Alıpta şikayetçi olan çoktu. Philipsin kendi sitesinde ve Hepsiburada da kullanıp memnun olamayanlar çoğunlukta. Sanırım akıllı ütü özelliği nedeniyle taban az ısınıyor inatçı kumaşların kırışıklığı açılmayınca su püskürtme vb yapamıyorsunuz ve bu sorun oluyor. Neyse bu gün satıcıya tekrar uğradım. En son peşin 400 tl ye olur deyince tamamen bu modelden vazgeçtim. Zaten satıştan kalkan model olduğu için kafamda şüphelerim vardı.

  GELELİM SONUCA:
  Yılmaz Bey sizin sorunuza cevap vermeyi de cevap yazarken lafı da çok uzatttım. Ancak bu samimi araştırmalar sırasında ben de çok şey öğrendim. benim sonuçlarımı şu şekilde sıralıyorum.
  1- Philips 5055 modelinde de kullanıcı yorumlarına bakarak tüm ayarları ütünün kendisinin yaptığı akıllı ütü almak riskli olabilir.
  2- Sorduğunuz model olan 4522/00 ütü her yönden çok kaliteli Hepsiburada da fiyatı uygun bir modeldir. Alırsanız pişman olmazsınız. Ben sizin yerinizde olsam 11 tl daha uygun fiyata yine çok güvenilir bir site olan deveyu ‘nden alırdım. Orada normal fiyatı kargo dahil 264 tl. Banka havalesi ile 261 tl. Şahsen ben 8-10 parça ürünü farklı zamanlarda bu siteden aldım. Hiç bir sorun yaşamadım.
  3- Benim önerim olan 4885 modeli özelliklerine ve fiyatına göre bence daha mantıklı bir seçim. 210 yerine 220 gram şok buhar gücü, 2 metre yerine 2.5 metre kablo uzunluğu, 300 ml yerine 350 ml su tankı ve 2600 yerine 3000 wat ısı gücü ile az çok üstünlüğü var ama 15 tl de fiyat farkı var. Bu modeli şu anda en uyguna bulabileceğiniz güvenilir site ise hepsiburda. kargo dahil 300 tl.
  4- Kusura bakmayın hem performansı çok yüksek hem de 1200 gram civarında ağırlığı olan bir philips modeli bulamadım.
  Yılmaz bey benden bu kadar. Size kolay gelsin. Saygılarımla.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yılmaz 5 Eylül 2016 saat 08:30 - Yanıtla

   Değerli yorumlarınızı için çok tesekkur ederim. Akıllı utulerde bazen kumaş için yeterli ısı vermemesi nedeniyle kumaş iyi utulenmiyor diye yorumlar var. Bundan dolayı ısı ayarlı ütü almaya karar verdim. Yorumlarınızı için tekrar teşekkürler

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 7. Atilla 3 Eylül 2016 saat 14:43 - Yanıtla

  YILMAZ BEY’E ÜTÜ TAVSİYESİ
  Yılmaz Bey sizin sorunun üzerinden bir ay süre geçti. Akraba düğünü için bir haftalığına şehir dışına çıkmam ve sonrasında bilgisayarımın 10 gün kadar serviste kalması derken işler uzadı.
  Sizin soru için araştırma yaparken kendime de ütü alma olayına girdim. Böyle olunca iş oldukça karmaşık hale gelidi. Konu kendime de ütü almak olunca ben ve hanım canla başla araştırmaya başladık.İnterneti çok karıştırdım, bir kaç tanıdık satıcının dükkanına gidip sohbet ettim, forum sitelerini bir güzel taradım. Ütü için yaptığım araştırmalardan şu konuda çok emin oldum. Türkiye piyasası şartlarında gönül rahatlığı ile alınabilecek tek bir ütü marka ve grubu var o da Philips Azur.
  Tefal kullanıpta 5 yıl sonra ütüm hala çok iyi diyen yok. Hatta forum sitelerinde birisi konu açıyor ve cümleye şöyle başlıyor ” 4-5 yıl önce aldığım tefal ütüm artık çöp oldu”. Ardında bu mesaja 10 tane cevap geliyor. benim tefal de 4 yılı doldurmadan bozuldu, başkası benimki de bozuldu diye böyle herkes tefal ütülerinin 4-5 yıl içinde bozulduğunu belirtiyor. Roventa, Bosh Siemens gibi ütülerin performansları yani kumaşların kırışıklıklarını açma kabiliyetleri çok zayıf. Vestel, Arçelik, Beko, Arnica, Fakir gibi markaları saymıyorum bile.
  Size ütü tavsiyesi hazırlarken iki husus ön plana çıkıyor.
  1- Ütünün performansı. bu konu buhar gücü,, ütünün elektrik gücü, taban kalitesi, her kumaşta güvenli olması, kireçlenmeme, su damlatamama gibi konuları kapsıyor. onları şimdi tek tek yazacağım.
  2- Ağırlığı ve Fiyatı. Burda da temel kıstas fiyatın 350 tl yi pek geçmemesi ve ağırlığının 1. 5 kg nin üzerine çıkmaması.
  Ütünün performansında, buhar gücü ve buhar basıncı başta gelir. Bence 2016 sonu itibari ile alacağımız ütünin buhar gücü sürekli buharda 50 gr/dakika ve şok buharda 190 gr/dakikanın altında olmamalı. Buhar basınları buhar kazanlı modellerde çok iyi. Philipsin kaliteli modellerinde de fena değil.
  Ütünün wat gücü de ne kadar hızlı ısındığını ve ütüye hazırl olduğunu gösterir. Burada da güç 2600 wattan aşağısı alınmaz. 2800 wat ve 300 wat en idealleri.
  Ben eskiden Tefalin toranyum madeninden olan kızdıkça kayganlaşan özel tabanına hayrandım. Şimdi Philips azurların tabanı da çok harika. Zaten Philipsin pahalı tüm modellerinde kumaş korumalı taban bulunuyor.
  Su damlatmama ve kireç çözme musluk suyu ile kullanabilme konusunda Tefal sınıfta kaldı. Son 6-8 yıllık piyasa tecrübesine bakarsak philips azurlar başarılı görünüyor. Yılmaz bey hanımla da bu konuyu biraz kendi aramızda konuşturk ve tartıştık. Ne kadar kaliteli olursa olsun standart bir ütünün normal kullanım ömrü 7 yılı geçmez. Hanım philipsin 8 bar basınçlı, sabit 140 ve şok 450 gram buharı dakikada verebilen liste fiyatı 1600 liralık ütüsünü isteyip birkere alalım sağlam bir ürün olsun deyince bende bu 7 yıl olayını belirttim. Çok kaliteli çamaşır bulaşık makineleri, buzdolapları 20-30 yıl dayanabiliyor ama ütüler 7 yılı pek geçmiyor.
  Tüm bunları şunun için yazdım. Bireysel kullanım için 600-1000 lira aralığındaki buhar kazanlı ütüler bana göre gereksiz. Parası olupta alanlara birşey demem. Bu ütülerin en büyük avantajı çok yüksek buhar ve normal ütüden daha yüksek buhar basıncı nedeniyle kumaşları çok daha hızlı açması, yapılan ütünün daha kalıcı olmasıdır.
  Ütünün performansında program özellikleride önemli. Bu konuda Philips Azur Akıllı ütütler değerlendirilebilir.
  Yine size önereceğim modellerde ütü konumunda 30 saniye bekleme konumunda 8 dakika içinde kendi kendine kapanma özelliği de bulunacaktır.
  Ağırlığa gelince. İşte işin burası sıkıntılı. Forumlarda kullanan tanıdıklarda philipsin üst seviye ütüsünü kullananların çoğunluğu özellikle bayanlar ütülerini ağır buluyor. Son olarak Abdullah Bey’in benim tavsiyemle aldığı Philips GC4870/22 ütünün performansından çok memnunlar. Ancak Abdullah beyin hanımı ütüyü ağır buluyor. Ağırlığından şikayetçi. 0 ütü 1600 gram ağırlığında. daha hafif ütülere bakmam gerekiyor.
  Yılmaz Bey ben kendime de ütü alacağım için bulunduğum kentte araştırma yaptım ve bir fırsat yakaladığımı düşünüyorum. Şimdi önce sizin sorduğunuz modeli değerlendireyim. Sonra da benim bulduğum fırsatı anlatayım.
  PHİLİPS GC4522/00 Azur PERFORMER PLUS:
  Baştan söyleyim. Bu ütüde eleştirebileceğim hiç bir husus yok. En beğendiğim yönü ise verdiği performansa karşılık fiyatı. Aslında fiyatı ucuz değil. Liste fiyatı 430 lira. Ancak hepsiburada da 275 lira.
  Bu ütüden neden vazgeçebiliriz. neden almayız derseniz iki neden olabilir.
  1- Ağırlık. Yine bu ütüde 1600 gram. Ancak Philipsin bu segemntte, yani güçlü buharlı ve yüksek ısınma kapasiteli modellerinde hafif olanı yok.
  2- Akıllı Ütü Değil. Benim bulduğum fırsatta bu ütüden 100 tl pahalı olmakla beraber akıllı ütü grubuna giriyor.
  Yılmaz Bey şimdi ben tekrar bulunduğum kentteki satıcının yanına gidip (Büke Çeyiz) bulduğum ütüyü inceleyeceğim. Ardından yeni bir yorum yazacağım.
  Son sözüm Philips 4522 çok iyi bir ütü. Tüm kullananlar çok memnun.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. Elif 22 Ağustos 2016 saat 22:43 - Yanıtla

  Elimden bir çok ütü geçti. En son philips azar aldım ama çok da iyi diyemem.belli bir yerden sonra buhar vermekte bile zorlanıyorum.şimdi ise bosch kazan li ütü aldım.tavsiye üzerine inşallah iyi bir ürün cikar

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 9. Yılmaz 2 Ağustos 2016 saat 18:12 - Yanıtla

  Philips Azur performer plus GC 4522/00 ütü hakkında yorum yapabilir misiniz. Şimdiden teşekkürler .

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 10. Sepetli Bakkal 5 Kasım 2015 saat 21:00 - Yanıtla

  HOMEND 1110 FLOWMOTİON BUHARLI ÜTÜ

  Fiyat: 74.90 TL
  http://www.sepetlibakkal.com/1110-flowmotion-buharli-utu.html

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 11. Gamze 2 Eylül 2015 saat 13:36 - Yanıtla

  Seçil hanım merhaba,

  Hesaplı ve kullanışlı bir ürün arıyorsanız http://fakir.com.tr/i/159/vezuv Fakir-Vezuv kullandım memnunum

  Biraz daha iyi olsun daha fazla para verebilirm diyorsanız
  http://www.teknosa.com/urunler/120170295/philips-gc4914-azur-buharli-utu#product-features
  Philips-Azur daha uygun bir tercih olacaktır.

  Bunun dışında konuda düşündüğünüz belli bir bütçe aralığı- ya da marka mevcut mu?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 12. seçil 2 Eylül 2015 saat 11:41 - Yanıtla

  bana seramik tabanlı uygun fiyatlı bir ütü önerir misiniz?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 13. seçil 2 Eylül 2015 saat 11:40 - Yanıtla

  merhaba,
  ben biraz araştırm yaptım hemde sizin yorumlarınızı da dikkate alarak. rica etsem bana sabit buhar en az 50 sok buhar en az 100 gr tabanı ise seramik olan önereceğiniz marka bir ütü tavsiye etmeniz

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 14. selma 22 Mayıs 2015 saat 16:47 - Yanıtla

  ben yanlışmı yaptım acaba burdaki ütüyü aldım kazanlısınımı alsaydım acaba? alan varmı bundan http://www.eniyihangisi.net/en-iyi-utu-hangisi-2015.html eğer alan varsa memnunmu lütfen yazsın kısa bir zaman oldu iade etme şansım var çünkü

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.7/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 15. kübra 7 Nisan 2015 saat 17:00 - Yanıtla

  Atilla Bey; ben de elektrik süpürgesi alacağım fakat nelere dikkat etmeliyim bilmiyorum. kaç w daha iyi. mesela 2400w mı daha iyi yoksa 2000w mı? bir de emiş gücü nasıl değerlendirilmeli. yardımcı olursanız memnun olurum. selametle.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 16. suat 19 Mart 2015 saat 16:07 - Yanıtla

  Benim araştırdığım kadarıyla İki ütüde güzel bulduğunuz fiyatlar da iyi aldıktan sonra tecrübenizi de yazar mısınız

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 17. kubriss 19 Mart 2015 saat 12:05 - Yanıtla

  merhaba bende philipsGC6625-30 YADA GC7320-02 almak istiyorum buhar kazanli fiyatlari sirayla 250 ve 300 tl buldum sizce nasil tavsiye edermisinz

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 18. Ertuğrul 16 Mart 2015 saat 00:04 - Yanıtla

  Philips GC4820/02 azur kablosuz ütü kullananlar veya bilgi sahibi olanlar varsa bilgi verebilir mi özellik olarak felan hoşuma gitti bir de ütü de bulunan anodilyum taban nedir yorumlarınızi bekliyorum

  Rumeysa Hanım:
  Philips GC4820/02 azur kablosuz ütü’nün en önemli avantajı fiyatının ortalama 50 tl ucuz olmasıdır. En önemli iki olumsuz yönü ise
  1- Tabanı aşağıda açıklayacağım
  2- Buhar gücü 4890-22 modeli ve 4919 modeline göre çok zayıf.

  önce bu ütünün spesifik ( standart ) özelliklerini sıralayayım.
  • Saklama ve tașıma çantası
  Rahat ütüleme
  • 2’si 1 arada kablolu/kablosuz kullanım
  • Damlama durdurma
  • Taban: Anodilyum
  • Sivri buhar ucu
  • Musluk suyu kullanılabilir
  • Ütü masası güvenlik klipsi
  Hızlı ve güçlü kırıșıklık giderme özelliği
  • Șok buhar: 180 g
  • Sürekli buhar çıkıșı: 30 g/dk
  • Dikey buhar
  • Turbo buhar
  • Püskürtme
  Kireç önleme
  • Kireç temizleme solüsyonu: Çift etkili kireç
  temizliği
  Teknik spesifikasyonlar
  • Güç: 2000 W
  • Su haznesi kapasitesi: 250 ml
  • Kordon uzunluğu: 2,4 m
  • Gerilim: 220 – 240 V
  Aksesuarlar
  • Tașıma çantası

  Görüldüğü gibi ütünün şok buhar gücü 180 gram, sürekli buhar gücü 30 gram. Su haznesi de 250 gram. philips 4870-22 ya da benzeri modellerde ise bu rakamlar sırası ile sürekli buhar 50 gram, şok buhar 200 gram, su tankı ise 350 gramdır.
  Rumeysa hanım rakamlar önemli midir derseniz önemlidir. inatçı kırışıklıkları açmada önemli olduğu kadar sürekli yüksek buhar ütünün kumaşı parlatmasını engeller.

  Gelelim tabana. Sizin de sorunuz bununla ilgili zaten. Bu ütüde anodilyum taban bulunuyor. Anadilyum taban kumaşları parlatma konusunda olumsuz olan bir tabandır. Sırf bu taban yüzünden 4880 ve 4890 modelleri yani çok tutulan 4870 ten snra çıkan modeller tutulmuyor.
  Philips azur ütülerde en iyi taban 4870 modelinde bulunan tabandır.SteamGlide taban çok başarılı olmuştur.
  Kullanıcıların en beğendiği philips azur modeli
  http://www.philips.com.tr/c-p/GC4870_22/azur-ionic-200-g-sok-buhar-ve-steamglide-tabanli-buharli-uetue

  resmi sitesinde fiyatı 460 lira.

  İnternette biraz araştırırsanız 240-250 tl civarında güvenilir sitelerden bulabilirsiniz.
  http://www.akakce.com/utu/en-ucuz-philips-gc4870-22-azur-fiyati,869624.html

  rumeysa hanım siz yorum yapalı çok süre geçmiş. İnşallah bu cevabım için çok geç kalınmamıştır.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 19. Abdullah 9 Mart 2015 saat 22:57 - Yanıtla

  Ütü almak istiyorum.Tavsiye edeceğiniz marka ve modelini nedenleriyle açıklarsanız sevinirim.Şimdiden Teşekkürler…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ertuğrul 15 Mart 2015 saat 15:51 - Yanıtla

   Abdullah kardeş senin soruma pek çıkan olmamış 🙂
   ben bildiğim kadarıyla yorum yapacağım.
   Ütü de yelpaze geniş. Buhar kazanlı olanları eliyorum. Nedenlerini sorarsanız söyle derim;
   1- Fiyatı çok yüksek
   2- Birazcık daha fazla yer kaplıyor
   3- En önemlisi ütü dediğin şeyin ortalam ömrü 7 yıldır. hele bulunduğunuz kentte sular kireçliyse daha da kötü. 700 lirayı ütüye bağlamak bana akıl karı görünmüyor. herkesin keyfi bilir.

   uzun yıllar tefal kullandım. İyi ütülerdi lakin artık iyi ütü değiller. Ütü aramalrında kime sorsam philips diyor, nette nereye baksam philips diyorlar. herkes philips tavsiye ediyor. Tefal’in su damlatması bir de kireçlenme olayı koca markayı bitirdi.
   phlilips modellerinden size üç tavsiyem var. Bunları da beğenmezseniz siz bilirsiniz artık.
   1- Cazip phliips: Philips GC2046/20
   Bu ürünü hepsi burada cazip fiyata bulabilirsiniz.
   Model : Philips GC2046/20
   Ütünün özelliklerine bakarsak durum şu:
   2200 wat.
   Şok buhar : 110 gr/dakika
   Sürekli Buhar : 35 gr/dakika
   Seramik taban
   Kendi kendini temizleme özelliği
   Otomatik kapanma ( dikey halde 8 dakika içinde, kumaş üstünde 30 saniye içinde hareketsiz kaldığında kendiliğinden kapanıyor)
   Dikey ütüleme özelliği.
   Ütünün piyasada fiyatı 110-130 lita gibi. en indirimli satan yer hepsiburda.. Zaten hepsiburdanın özel indirimli modelidir kendisi.
   http://www.hepsiburada.com/liste/philips-gc2046-20-2200w-seramik-tabanli-buharli-utu-otomatik-kapanma-ozelligi/productDetails.aspx?productId=evphilgc204620&categoryId=155122

   alayım dersen ucuz alternatif diyebilirim. Özellikleri yetersiz kalıyor biraz. 200 gram şok buhar çıkaran daha kaliteli tabanlı modelleri var.

   2- Mükemmel Philips Ütü: Philips GC4870/22
   Bu model de yok yok ama ucuz fiyata da bulma imkanımız pek yok. Biraz neti karıştırdım adamlar geçen sene 175 liraya almışlar. Hepsi burada bu model 265 lira.
   Abdullah alırken dikkat etmelisin bunun iki modeli var. Birisinin sonu 22 ile bitiyor. öbürünün 02 ile bitiyor. aralarında ufak tefek farklar var.benim tavsiye ettiğim modelin şok buharı 200 gram 02 li ise 170 gram. Siz 22 ile biteni tercih edin.
   özellikleri şöyle

   SÜREKLİ BUHAR GÜCÜ 50 gr/dk
   KABLO UZUNLUĞU 2,5 Metre
   BUHAR AYARI Var
   GÜÇ 2600 W
   ANTİ -DRİP( SU DAMLATMAMA ÖZELLİĞİ) Var
   ŞOK BUHAR ÖZELLİĞİ 200 g
   SU PÜSKÜRTME Var
   TABAN Steam Glide taban
   SU DOLDURMA KAPASİTESİ 335 Ml Su Tankı Kapasitesi
   360 DERECE DÖNEN KORDON Var
   KİREÇLENMEYİ ÖNLEYEN SİSTEM Kireçlenmeyi Önleyen Sistem
   İYON TEKNOLOJİSİ Iyon Teknolojisi
   BUHAR ÇIKIŞ GÜCÜ Var
   DİKEY UHAR ÖZELLİĞİ Var
   DİKEY BUHAR ÖZELLİĞİ Var
   GARANTİ 2 Yıl Garanti

   Aynı serinin 470 değil de 490 ile başlayan daha yeni modeli var. Sakın daha yeni daha iyidir diye onu almayın çünkü daha yeni olan modelin tabanı buna göre kalitesiz.
   Abdullah kardeş bu model güzel amma velakin cebinizi biraz yakacak.
   mübarek sankı kazanlı ütü. Teknosa da 300 lira. http://www.teknosa.com/urunler/120170274/philips-gc487022-buharli-utu
   N 11 de 230 lira http://www.n11.com/philips-gc487022-200gr-azur-buharli-utu-P13005978
   gold da 270 lira
   ve oleey ucuz site buldum. Abdullah bana güven buradan al. fiyatı 200 lira taksitle 196 lira tek çekim . Buradan al sonra 250 lira ile aradaki farkı 25 25 kırışırız 🙂

   3- Ultra Lüks Philips: Philips GC4919/80 Akıllı Azur 2800W
   Ben bunun özellikleri mi ultra lüks fiyatı mı ultra lük anlayamadım.
   Bir buharlı ütüye 300 lira ve üstü verilirmi ben vermem. Parası olana da helal olsun güle güle kullansın derim.
   Bu ürünün İstanbul bilişimde fiyatı 274 lira. yani 75 lira daha pahalı.
   En önemli artısı % 100 kumaş koruma garantisi veriyor.
   Ertuğrul sen olsan ne alırdın dersen ben Philips GC4870/22 . Nedenine gelince fiyatı. Bu model için neti taradım ve gördüm ki bir tane bile olumsuz kullanıcı yorumu yok. Tek olumsuz yönü suyu çabuk bitiyor. Yani ürün çok buhar tüketiyor.Çok aşırı ütüleme yapılmayacaksa sorun yok.
   Abdullah kardeşim de philips azur kullanıyor ve çok çok memnun. onun ki daha da ucuz modeli.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)
   • Abdullah 15 Mart 2015 saat 18:47 - Yanıtla

    Ertuğrul bey tavsiyenizi dinleyip büyük ihtimal Philips 4870 i alacağım.Kafamdaki soru işaretlerini ortadan kaldırdınız..İlginize teşekkürler…

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
 20. Rumeysa 1 Mart 2015 saat 16:00 - Yanıtla

  Philips GC4820/02 azur kablosuz ütü kullananlar veya bilgi sahibi olanlar varsa bilgi verebilir mi özellik olarak felan hoşuma gitti bir de ütü de bulunan anodilyum taban nedir yorumlarınızi bekliyorum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 21. kartal 26 Ocak 2015 saat 19:21 - Yanıtla

  Herhangi bir buhar kazanlı ütü kaliteli bir normal ütüden iyi midir? Vestel V-Press 2000 Buhar Jenaretörlü ütü işimizi görebilir mi?( A101 de 100 tl.) Yoksa verdiğimiz para boşa mı gider? Bekleyip Philips buhar kazanlı ütü mü almalı? Bilen varsa yazabilir mi?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Atilla 26 Ocak 2015 saat 23:43 - Yanıtla

   Kartal bey merhabalar.
   Buhar üniteli ütüler artık yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Hipermarketler de bu durumu takip ederek müşterinin nabzını yakalıyorlar.
   Buhar kazanlı ütülerde temel 3 avantaj bulunuyor. Bunlar ;
   1- Normal ütüden daha yüksek bir buhar basıncı yani bar. Bu gelen buharın etkisini artırıyor.
   2- Normal ütüden daha yüksek miktarda buhar verebilme. Bu da normal ütülerde ortalama 100-200 gram/dakika şok buhar iken kazanlılarda 200-400 aralığında geziyor.
   Bu iki avantaj sayesinde hem kıyafetler çok hızlı ütülüyor hem de yapılan ütü jilet gibi daha kalıcı oluyor.
   3- 1.5 litre kadarlık su haznesiyle bir defa da çok fazla çamaşır ütülenebiliyor.
   Gelelim sorulan Vestel ütüye:
   Vestel V Press Serisi 2000 Beyaz Buhar Jeneratörlü Ütü
   Temel Özellikleri :
   Toplam Güç : 2200 Watt ( Ütü-850 Watt + Kazan-1350 Watt)
   Su Tankı Kapasitesi : 1000 ml.
   Özel Seramik Taban : Var
   Basınç Performansı : 3 Bar
   Isınma Süresi : 7 Dk.
   Su Haznesi : Paslanmaz Çelik İç Hazneli
   Gösterge : “Su Tankı Boş” ve “Buhar Hazır? göstergeleri + Göstergeli Açma Kapama Tuşu
   Kablo Uzunluğu : 1,8 m

   Liste Fiyatı 140 tl. piyasa da bulunabilecek fiyatı 100-110 tl civarında. Yani A-101 de öyle aman aman bir fiyat avantajı yok.
   Avantajları :
   1- Vestel gibi bayi ve servisi yaygın bir markaya ait olması. Çünkü Bim olsun A-101 olsun piyasada hiç olmayan kendi ürettikleri, ürettirdikleri markaları da satabiliyorlar.
   2- Fiyatı bir buhar üniteli ütü için gerçekten ucuz görünüyor.
   Olumsuz Yönleri :
   1- Tefal, Philips gibi markaların kazan üniteli ütüleri ile pek kıyaslanacak özelliklere sahip değil. Beri taraftan fiyatı da kıyaslayamıyoruz. Yani 400-650 tl lik ütülerle 100 tl lik ütüyü fiyatına göre kıyaslamak gerekir.
   2- Normalde 6-6.5 bar buhar basıncı yerine 3 bar basınç, 2 dk de buhar kazanının ütülemeye hazır olması yerine 7 dk de hazır olması,
   Metal buhar kazanı yerine plastik buhar kazanı nedeni ile kazanın çok sıcak olması ve değdiğinde insanı yakması gibi temel özellik farkları.
   Alınır mı derseniz karar sizin. Ben almak istemem. Babam da Bim den Home Tesh diye Bim markası bir buharlı ütüyü 99 tl ye almıştı ama sonuç çok kötü maalesef.
   Bu ütü yine vestel olması nedeniyel babamın Bim’den aldığından daha iyi olacağından eminim. Ürün geçen perşembe satışa sunulmasına rağmen bulunduğum kentte bir A-101 mağazasında 15-20 kadar ütü bulunmaktaydı.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 22. Atilla 4 Eylül 2014 saat 00:20 - Yanıtla

  Yeni evlenecekler ve ütüsünü değiştirecek olanlar için ütü satın alma konusunda önemli bir bilgi vereceğim.
  Normalde buhar kazanlı ütünün ev kullanıcıları için gerekli olmadığı düşünülür. Hanımlar bu konuda şöyle düşünüyor.
  1- Buhar kazanlı olmayan normal ütü benim için son derece yeterli. daha fazlasına gerek yok.
  2- Buhar kazanlı ütülerde önce kazan suyunun ısıtılması gerekiyor. Bu da uzun süre alır ve özellikle acele ütüleme işlerinde hiçbir işe yaramaz.
  3- Bu ütüler kazan üniteleri vb derken çok hantaldırlar ve yer kaplarlar.

  Bu bilgiler kesinlikle yanlıştır. Buhar kazanlı ütü kullanıcıları çok memnun. Bir kaç gün misafir kaldığı akrabasının arkadaşının evinde bu ütüyü kullananlar keşke ben de buhar kazanlı alsaydım diye düşünüyor.
  Buhar kazanlı ütülerin avantajlarını hemen kısa kısa sayayım.
  –Buhar kazanlı ütüler kesinlikle çekirdek aileler için gereksiz ve lüks değildir. Özellikle memuriyet ve ofis türü işlerde çalışanlar için zorunludur dersem abartmış olmam.
  —Yeni nesil kazanlı ütülerde ütü suyu yaklaşık iki dakikada hazır oluyor. Mesela ütü masası hazırlayana kadar ütü kullanıma hazır oluyor.
  —Normal ütüler dakikada en fazla 200 gram şok buhar üretebilirken bu ütüler 360 gram ve üzeri şok buhar verebiliyor. Buhar kazanlı ütü ile normal ütü ile 1 saatte ütülenen kıyafetler yaklaşık yarım saatte ütüleniyor.
  —Normal ütülerle ütülenen kıyafetler biraz düzgün dururken kazanlı ütü ile ütülenenler ise jilet gibi görünüp daha uzun süre kırışmadan muhafaza ediliyorlar.
  — Aslında klasik ütüler ile ütü yapmak uzun sürüyor, kıyafetlerdeki derin kırışıklıklar hemen açılmıyor ve ütülü giysi çabuk kırışıp ilk satın alındığı şık görünümü kaybediyor. Bu nedenle yeni nesil buhar kazanlı ütüyü kesin olarak tavsiye ediyorum.
  Yine bu konuda Philips markasını rahatlıkla önerebilirim.
  Bu kadar olumlu ifadelerin yanında fiyat konusunda durum tam tersine. Maalesef buhar kazanlı ütüler normallerden üç kat daha pahalı. Evli olan arkadaşımın eski tefal ütüsü kireçlenmeler vb nedeni ile performansını büyük ölçüde kaybedince Philips’in buhar kazanlı ütüsünü aldı. internetten 700 tl kadar bir paraya aldı. Arkadaşın yeni evlenen kardeşi de philips azur ütüsünü 200 tl civarına almıştı. Arkadaşın kardeşi iki günlüğüne abisinde misafir kalınca buhar kazanlı ütülerin ne kadar iyi olduğunu kullanarak gördü ve şöyle diyor. Keşke philips azur yerine buhar kazanlı ütü alsaydım. Ütüleme süresi hem yarı yarıya kısalıyor ve hem de kıyafetler resmen kalıp gibi düm düz oluyor.Bütçe müsaitse kesinlikle tavsiye ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 23. Atilla 3 Eylül 2014 saat 01:53 - Yanıtla

  Ülkemizde satılan ütülerde uzun süredir Tefal markası açık ara önde idi. Tefal patentinde bulunan ısındıkça kayganlaşan taban teknolojisi ile ön plana çıkmaktaydı.
  Tefal ütüler özellikle su damlatması ve kireçlenme ile gözden düştü. Kireçlenen bu ütülerin buhar delikleri tıkanıyor ve bir kaç yıl içinde eskisi gibi ütüleyemiyor.
  İlginçtir, her alana grmiş bir marka olan Philips ütü konusunda tefali geçti. Philips azur ütüleri kullanan arkadaşlarıma ve internet kullanıcılarına baktığımda hepsi ütülerinden çok memnunlar.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)
 24. Nesibe 12 Aralık 2013 saat 16:08 - Yanıtla

  Kazanlı ütülerde su haznesinin şeffaf olmayanını kullanıyorum. O yüzden içerisinde ne kadar su seviyesi olduğunu bilemiyorum. Kazanlı ütü alacak arkadaşlara su haznesinin şeffaf olanını almalarını tavsiye ediyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 3 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla Buhar kazanlı ütü, dikey ütüleme, Elektrikli ev aletleri, Ev eşyaları özellikleri, kablosuz ütü, seramik tabanlı ütü, şok buhar, sürekli buhar, ütü fiyatları, ütü tavsiye
Halı – Kilim – Yolluk – Paspas

Halı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hangi odaya hangi halı tavsiye edilir? Kaliteli halı hangisi? gibi halı ile ilgili gerekli...

Kapat