Yatak Odası Takımı

jethoca 5 Aralık 2014 1

Yatak odası mobilya tavsiyesi, modelleri ve seçimini bulacağınız bu yazımızda ayrıca, yatak odası takımı mobilyalarını seçerken nelere dikkat edilmeli, gardırop, şifonyer ve komidin seçimi, ahşap, mdf ve sunta mobilya malzemeleri gibi konular açıklanmaktadır.

Günün yorgunluğunu atacağımız, huzurlu vakit geçireceğimiz, günün özel zamanlarını değerlendireceğimiz mekan yatak odası olmalıdır.

Yazımızın içeriği şu bölümlerden oluşacaktır.

Önce yatak odası takımı seçimimizi etkileyen faktörleri sayalım.

Yatak Odası Mobilya Seçimini Etkileyen Faktörler:

 • Yatak odası takımlarıOdanın büyüklüğü

 • Odanın şekli-ebatları

 • Kıyafet ve aksesuarların miktarı ( azlığı çokluğu)

 • Odada yüklük-yük dolabı bulunup bulunmayacağı

 • Yatak büyüklüğü

Yatak Odasının Önemi:

Gün içinde en fazla zaman geçirdiğimiz ev alanı aslında yatak odasıdır. En fazla eşyamızın olduğu alan da burasıdır. Genellikle satın alınacak, kiralanacak bir eve bakılırken önce yatak odası takımımız  yatak odasına sığar mı? diye bakılır. Bu nedenle çok önem verilen, verilmesi gereken bir alandır yatak odası ve yatak odası mobilyaları. İyi bir yatak odası düzenlemesi yapıldığında şu avantajları elde edebiliriz.

 • Rahat ve huzurlu bir uyku uyuruz.

 • Elbiselerimiz, yüklük malzemelerimiz, hanımların özel eşyaları vb eşyalar en güzel şekilde depolanır, istiflenir.

 • Günün yorgunluğunu en iyi şekilde atlatırız.

 • Soyunma, giyinme, süslenme gibi  faaliyetler zahmetsiz ve başarılı şekilde geçer.

Yatak Odasının Büyüklüğü, Şekli, Ebatları : 

Yatak Odası Olacak Odanın Seçimi:

Yatak odası yapacağımız odanın seçimi çok önemlidir. Belki de evin en özen isteyen odasıdır. Bütün günün yorgunluğunu atabileceğimiz alanlardan biri olduğunu düşünürsek bu odanın seçimi ve dekorasyonunda daha titiz davranmalıyız. Yatak odası seçiminde dikkat edilmesi gereken konuları maddeler halinde sıralayalım.

 • Yatak odası takımı modelleriEvin en uzak ve en sessiz odası yatak odası için uygundur.

 • Oda içinde ebeveyn banyosu yoksa banyoya yakın olmalıdır.

 • Bu odada dinleneceğimiz düşünülerek evin caddeye, trafik gürültüsüne uzak odası seçilmelidir.

 • 6 kapılı gardırop, ve büyük ebatlı mobilyaların konulacağı düşünülerek odanın tavanında  uygunsuz yerden kiriş geçmemeli, bu mobilyaları yerleştirmemizi engelleyen kolonlar bulunmamalıdır.

 • Diğer odalarda da olması gereken, ışık alma, rutubetli olmama vb gibi özellikler bu odada da olmalıdır.

Odanın Büyüklüğü, Ebatları :

Bu odanın büyüklüğünde özel istekler etkili olabilir ama asıl belirleyici olan yatak odası mobilyalarının büyüklüğüdür. odanın büyüklüğü ve ebatlarında olması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Normal genişlik ölçüleri bir kişilik yatak için 80 cm.-120 cm arası, iki kişilik yatak içinse 1.40 cm.-2.20 cm. arasındadır. Genel olarak iki kişilik yatakların genişliği 160 cm. boyları ise 2 metredir. Bunlar dikkate alınmalıdır.

 • Kare ya da kareye yakın odalar her zaman daha kullanışlıdır.

 • Odanın büyüklüğü bütün yatak odası malzemelerini aldıktan sonra boşluk ta kalacak şeklide planlanmalıdır.

 • Yatak odasını aynı zamanda kişisel çalışma alanı olarak kullanıp kullanmayacağımıza karar verip, büyüklüğünü seçmeliyiz.

Yatak Odasında Çalışma Odası Olabilir:

     Odanın büyüklüğü yeterli ise kişisel çalışma odası da olabilir. Odanın bir köşesine eklenecek çalışma masası ya da konsol ile hem fonksiyonel olarak hemde dekoratif olarak iyi bir görünüm yakalanır. Odaya konacak kitaplık, çalışma masası konsol gibi çalışma odası eşyaları renk ve tarz olarak diğer yatak odası mobilyaları ile çok zıt ve uyumsuz olmamalıdır. Bu sayede eğer oda gerçekten uygunsa evin diğer alanları çalışma eşyaları ve işiyle dağıtılmamış olur.

Yatak Odası Takımı Mobilya Malzemesi Seçimi

Sadece yatak odası değil  yemek odası takımı ( salon takımları ) kitaplık, ayakkabı dolabı yada gömme dolap gibi ağaç malzemeden oluşan mobilyalarda karşımıza üç tercih çıkar. Bunlar ;

Yatak odası şifonyer1- Mdf malzeme

2- Sunta malzeme

3- Ahşap malzeme

Bende İnegöl’de evlilik hazırlıkları yaparken sayısız mobilya üreticisi ve mağazasında o zamanlar nişanlımla dolaşırken bu üç malzeme konusu ile karşı karşıya geldim. Çok şık duran ama sunta olduğu için kalitesiz malzemeden yapılan ucuz modellerle karşılaştık ve çok şaşırdık. Şimdi bunlar hakkında kısaca bilgi verelim.

1- MDF Mobilya Malzemesi : Yapay olarak mühendislik çalışması ile üretilmiş olan kompozit ahşap malzemedir. Suntaya göre daha dayanıklıdır. Daha uzun Ömürlüdür. Sunta ile mdf arasında kalındığında mutlaka mdf tercih edilmelidir. Bu iki mobilyanın görünüşleri birbirine çok benzer ve bu alanla ilgili teknik bilgisi olmayan insanlar için aralarında bir fark yok sanılır.

2- Sunta Mobilya Malzemesi : Odun talaşının veya odunlaşmış lignoselülozik bitkilerin belli kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak preslenmesi sonucu elde edilen levhadır. Mdf  ye göre dayanıksızdır. Kısa ömürlüdür. Sunta su ve neme maruz kaldığında kısa zamanda çatlar. Üzerindeki boyalar dökülmeye başlar. Bu nedenle mutfaklarda kullanılan sunta malzemeli mobilyalar kısa sürede kullanılamaz hale gelirler, ömürlerini tamamlarlar. Çünkü mutfakta yemek, çay vb gibi şeylerin ortaya yaydığı nem, bu mobilyanın bozulmasına neden olmaktadır.

Bu iki malzemeyi fiyat açısından karşılaştırdığımızda ise ; sunta malzeme ile yapılmış mobilyanın mdf ye göre çok ucuz olduğunu görürüz. Bu nedenle insanların çoğu sunta mobilyaya yönelirler ama bu yanlış bir tercihtir. Çünkü ; kısa sürede bozulduğu için onlara yeni mobilya aldırarak aslında daha pahalıya gelir.

Mdf’nin pahalı olması her pahalı mdf ile yapılmış mobilyanın kaliteli olduğu anlamına da gelmez.Aynı zamanda da E1 Kalite standartlarına da uygun olması gerekmektedir.

3- Ahşap (Masif) Mobilya Malzemesi : Doğal gerçek mobilya malzemesi ahşaptır. Masif kelimesi mobilyada ağaç bölümler için kullanılır. Aslında masif ağacın kullanılma sebebi sağlamlığıdır ve taşıyıcı bölümlerde kullanılır. Mobilyanın kalan kısımlarında masif ağaç kullanma zorunluluğu olmadığı gibi MDF kullanılması hem maliyet avantajı sağlar hem de aynı işlevi görür. Ahşabın mobilyada kullanılabilmesi için öncelikle iyi şekilde fırınlanması gerekir. Ahşap malzemeyi mobilyanın her yerinde kullanmanın bir sakıncası da ahşabın çalışmasıdır. Zaman içinde yamulma eğrilme gibi olaylar doğal ahşapta olmaktadır.

Avantajlarını şöyle sıralayabiliriz.

 • Ahşap malzemenin doğal güzelliğinden yararlanılır.

 • İnsan sağlığı için en uygun malzemeler ağaç malzemelerdir. İnsanı rahatlatan pozitif elektrik yükleyen ve dayanıklılığı ile ön plana çıkan ahşap malzemeler hayatımızı kolaylaştırıyor.

 • Ağaçlar bilhassa dekorasyona uygundur ve   doğallığının yanında kıvrımları daha çok masa sandalye ve parke gibi ahşap eşyalarda dikkati çeker.

 • Yaş halkalarının her ağaçta farklı olması ve ağaç kusurlarının dekoratif amaçlı olarak kullanılması dekorasyonun çekiciliğini arttırmaktadır.

 • Doğal ağaç malzeme insan sağlığına faydalıdır. Ağaçta bulunan yaş halkaları gibi kusurlar doğal bir güzellik ve dekorasyon sağlar. Doğal ağacın modası hiçbir zaman geçmez.

 • İşlenebilir olma özelliği ile kullanışlı bir hale gelir.

 • Vida ve vernik tutma özelliği ile mobilya endüstrisinde özellikle Ceviz ve Akça ağaç kullanılır. Şekillendirilmesi daha kolay olan ahşap malzemeler insan sağlığını tehdit etmeyen tasdikli emprenye maddeleri ile korunur. Yangına karşı özel olarak üretilen emprenye maddeleri ile muhafaza edilir ve yanma riski düşürülür. Böcek tahribatına karşı da korunabilen ağaç malzeme yaşlandıkca daha kullanılır bir hale gelir ve zaman içinde oluşan kusurları kolayca kapatılabilir.

Yatak Odası Takımında Olması Gereken Özellikler:

Genel olarak bir üründe, özel olarak da mobilyanın tasarlanma sürecinde ürün değeri ile ilgili aşağıdaki beş karakteristiğin eksiksiz olarak yansıtılması gerekir:

 1. Fonksiyonellik: Mobilyanın ve mobilya elemanlarını kendisine yüklemiş bulunan fonksiyon ve fonksiyonları yerine getirebilme özelliği

 2. Güvenilirlik: Normal şartlar altında mobilyanın ne kadar süre fonksiyonunu yerine getirebildiğinin bir ölçüsüdür.

 3. Dayanıklılık: Güvenilirliğin tersine olumsuz şartlar altında mobilyanın ne kadar süre ile ve ne kadar iyi olarak fonksiyonunun yerine getirebileceğinin bir ölçüsüdür.

 4. Estetik Özellikleri: Mobilyada görsel özelliklerin tatmin ediciliğidir. Ölçülendirme uygunluğu, orantı, armoni, yüzey özellikleri, düzgünlük, kusursuzluk, üst yüzey işlemleri gibi görsel ve estetik kuralları esas alır.

 5. Emniyet: Mobilyanın ve mobilya elemanlarının, fonksiyonunu kullanıcı açısından tehlike yaratmayacak şekilde yerine getirmesi özelliğidir.

Yatak Odasını Oluşturan Parçaların Ayrı Ayrı İncelenmesi

Yatak odası gardolaplarıYatak odası mobilyaları  şu bölümlerden oluşur;

Gardırop

Karyola ve Yatak

Şifonyer ve Komidin

Şimdi bunları tek tek açıklayalım.

A) Gardırop:

Yatak odası gardrop içi modelleriGardırobun İşlevi : Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok eşya bulundururuz. Bu eşyaların dağınıklık oluşturmaması, yaşam alanımızı daraltmaması ve psikolojimizi bozmaması için uygun dolaplara ve raflara ihtiyacımız vardır.

Bulunduğumuz ortama uygun dolap ve çekmeceler ihtiyacımız olan eşyayı elimizin altında tutarak rahatça bulmamızı sağlar. Düzenli olmak hep bulunduğumuz ortamı hem dingin yapar hem de işimizi pratikleştirir.

Özellikle hanımların alışverişe olan tutkusu dolaplarda yığıntı oluşmasına sebep olur. Dolabın küçük gelmesiyle birlikte oluşan sıkışıklık arkalarda, altlarda kalan unutulup giyilmeyen kıyafetler olmasına sebep olur. Modası geçer ya da zevkimiz, kilomuz değişir ama göremediğimiz için aklımızdan silinen yeni kıyafetler ziyan olur gider.Yatak odasında bu depolamayı ve düzeni sağlayacağımız alan gardıroplardır.

Yatak odası gardropGardırop Seçimi: Gardırobu seçerken  giyim tarzımızı ihtiyacımızı dikkate almalıyız. Yatak odasının şekli ve ebatları da bu konuda belirleyicidir. Giyim eşyalarımızın  Asılandan mı?, katlananlardan mı, narin , ipek gibi olanlardan mı olduğu seçimi etkileyecektir.

Eğer ki imkanınız varsa işinde ehil olan bir iç tasarımcı ya da ustaya ihtiyaçlarınızı anlatıp odanın alanını ölçtürüp kendinize uygun yaptırıp monte ettirirseniz çok daha uzun ömürlü bir gardırop sahibi olursunuz.

Gardrop seçerken öncelikle ihtiyaçlarınızı tamamen karşılayabilecek bir model olmasına dikkat etmelisiniz. Sizin yada eşinizin yada diğer ev bireylerinin ihtiyaçlarına ve yatak odanızın büyüklüğüne göre seçim yaparsanız isabetli bir karar vermiş olursunuz.

Bazı gardıropların raf ve çekmeceleri modülerdir. İhtiyacınız olmadığında sökebilir veya ekleyebilirsiniz. Bu tarz gardıroplar kullanım açısından daha rahat olabilir.

Genellikle erkek ve kadının askı yüksekliği farklı olur. Erkek kıyafetlerinin duracağı bölümde orta boy bir yükseklik ceket, pantolon ve gömlekleri rahatlıkla kaldırır. Kadınlar için ise elbise bölümünün daha uzun askılardan oluşması gereklidir.

Yatak odanızın seçeceğiniz gardırop için yeterli miktarda büyük olup olmadığına emin olmalısınız. Son zamanlarda tasarlanan gardıroplar fazlasıyla büyük ebatlarda üretilmektedir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız, klasik 2 kapılı gardırop seçip, alternatif depolama çözümleri ile sorununuzu çözebilirsiniz.

Gardırop Seçiminde Dikkat edilmesi Gerekenler :

 • Yatak odası gardolap modelleriGardırobumuzda daha çok boş alana mı, daha çok çekmeceye mi, askılıklara mı ihtiyacımız olduğunu önceden belirlemeliyiz ve buna göre dolap seçimi yapmalıyız.

 • Kıyafetlerin uzunluklarına göre askı boyu seçilmelidir. Kıyafetlerimizin çoğu uzun ise kısa askılıklar bize sorun çıkarabilir.

 • Gardıropta mutlaka boya aynası olmalıdır. Dolaptan çıkarıp üzerimize giydiğimiz elbise için odanın başka başka yerlerindeki aynalara yönelmemize gerek kalmamalıdır.

 • Gardırobu yerleştireceğimiz alanı önceden ölçmeliyiz. Şahsen ben bu ölçümü yapmadan mobilya almıştım ve yatak odasının kapısını yarım açmak zorunda kaldık. Aksi halde gardırop hiçbir yere sığmıyor.

 • Gardırop büyük ise diğer eşyalara rengi uydurulmamalı tam tersine yatak odasındaki diğer mobilyaların gardıroba uyumlu olması sağlanmalıdır. Çünkü oda içinde en göze çarpan eşya o olacaktır.

 • Odanızın şeklini dikkate almak çok önemlidir. Süpürgelikler, köşe çıkıntıları,  kolon kiriş gibi unsular gardrobu yerleştireceğimiz alanı etkiler.  Kullanım şeklinizi ve odanın planını göz önüne almak gerekir. . Bu şekilde yapacağınız seçim, odanızın görünümü ve düzeni için daha uygun olacaktır.

Gardırop Modelleri :

Yatak odası gardolabıGenel olarak iki tür gardırop modeli bulunmaktadır. Bunlar:

1- Kapaklı

2- Sürgülü-raylı.

Bunlar dışında yerel- özel mobilyacıların üretttikleri  fantastik şekil ve tarzda da gardırop modelleri vardır.

bu iki modeli  ayrı ayrı inceleyelim.

1-Kapaklı Gardıroplar :

Bunların büyüklükleri kapak sayısına göre değişir. iki- üç kapaklı olanlar genelde yatak odası dışında kullanılır.  Beş ,altı kapaklı gardırop  kullanımı yatak odalarında daha yaygındır.

Beş kapaklı olanların boyu genel olarak 210-235 cm iken altı kapaklı olanlar ise 240- 300 cm arasındadır.

İhtiyaca göre bu kapaklar arasında kravatlık, pantolonluk, ya da çekmeceler de bulunabilir. Dolap yine mesela 6 kapaklıdır ama orta kapağın bir bölümü ( alt kısmı) çekmecelerden oluşmuştur. Yine bu kapaklardan bir kısmı aynalı olabilir.

Kapaklı  gardırobun avantajları :

 • Dolabın kendi içinde bölümlenmesi ve sadece istediğin kısmın açılabilmesidir.

 • Dolap derinliğine daha ince olur. Raylı sistemde iki ayrı kapak ve ray mesafesi ile ortalama 5-10 cm daha derinlemesine kalın dolap alınır.

Kapaklı  gardırobun dezavantajları :

 • Kapakların açılması için de geniş bir alana ihtiyaç vardır. Çok çok dar alanlarda mesela dar bir koridorda kullanılacak ayakkabı dolabında sürgülü sistem tercih edilir. Yatak odasında da böyle bir darlık varsa kapaklı gardırop modeli uygun olmaz.

 • Raylı gardıroplar kadar şık ve modern durmazlar.

2- Sürgülü-Raylı Gardıroplar :

Ayrı ayrı beş altı kapak yerine  raylar üzerinde yürüyen iki büyük kapaktan oluşuyor. Bu modeller yeni yaygınlaşmaya başladığında  ilk alanların çoğunluğu sürgü sisteminin sorun çıkardığından bahsediyordu.Aradan geçen 10-15 yıl sonra bu sorun pek yok.

Sürgülü gardırobun avantajları :
 • Bu gardıroplar klasik modellere ( kapaklı) göre çok daha şık ve modern durmaktadır.

 • Oda dar ise  bu dolaplarda yerden tasarruf sağlar.

Sürgülü gardıropların dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlar:
 • Dolap kapısı açıldığında tüm eşyalar görüneceğinden dolabı sürekli düzenli tutmak gerekir.

 • Kapaklı dolaplarda karı koca aynı anda giyinebilir.  Sürgülü de bu mümkün değil. Eşlerin kapı kullanımında birbirini beklemesi gerekir.

 • Sürgülü dolaplarda dolabın üstüne konulacak hurç benzeri eşyalarda sürgünün yürümesini engelleyebelir.

3- Diğer Modeller :

Bu başlıkta fantastik modeller ile  sürgülü olsun kapaklı olsun, çeşitli şekil ve tarzları anlatacağım. Bunları kısa kısa açılayalım.

 • Bombeli Modeller : yaklaşık 10 yıl önce moda olan bir modeldi. Daha pahalıydı. Şimdilerde modası geçti. Kapaklı modellerde dışa çıkıntılı bir görünümü olan modellerdir.

 • Fantastik Modeller : Fantastik modellerde ilk aklıma gelenler şunar.

–Saray mobilyası görünümü

–Tamamen pembe renklerden oluşan  çocuk masallarında görebileceğimiz modeller

—Her tarafı kalpli aşklı şekillerde olan modelleri bu grupta sayabiliriz.

 • Gardırop için şık ve kullanışlı aydınlatma sistemleri kullanılabilir.

B) Şifonyer :

Üst üste çekmelecelerden oluşan  elbise dolabı olarak adlandırabiliriz. Genelde 6 çekmeceli olurlar.

Şifonyer seçiminde dikkat edilmesi gerekenler :

 • Yatak odası şifonyer modelleriÇekmeceleri  yumuşak açılıp kapanmalıdır. Bunun için kızakları önemlidir. Çok dar yapılmış kızaklar sıkışırken gevşek çerçevelerde de açılıp kapanmada dengesizlikler oynamalar olur. Özellikle plastik ve metal kızaklar daha kolay kırılırlar. Ahşap yapılı dar kızaklar en sağlıklı olanlarıdır.

 • İhtiyaçlar dikkate alınarak seçim yapılmalıdır. Daha çok çekmeceye ihtiyacımız olabilir. Bu durumda da makyaj malzemeleri şifonyerin üzerine konacaksa  sifonyerin yüksekliği bayanın makyaj malzemelerini kullanmasını engelleyecektir.

 • Farklı derinlikteki çekmecelerden oluşan şifonyerler  daha kullanışlı olur. Mesela en alttaki çekmece çok daha derin olursa ona kazak gibi kalın kıyafetleri koyabiliriz.

 • Şifonyerin ayakları parkeleri çizmeyecek ve kolay hareket etmesini sağlayacak şekilde ve özellikte olmalıdır.

C) Komidin :

Yatak odası komidinleriBaş ucu sehpası olan komidin küçük ama sık kullandığımız eşyaların konulduğu mobilyadır.  yatak odalarımızda olmazsa olmaz mobilyalardandır. Yatak başucuna yerleştirilen bu komidinler, ufak aksesuarlarımızı ve eşyalarımızı koymak için idealdir.

Gözlük, küpe, saat, yüzük, hatta yatarken içeceğimiz su için bardak, sürahi, genelde uyumadan önce komidin üzerine konulur.

Yatak odası komidinKomidin seçerken dikkat edilecekler :

 • Komidin sadece ihtiyaçları karşılamak için değil onun kadar dekoratif amaçlı olarak düşünülmelidir.Bu düşünceyle çok farklı ve özel komidin modelleri seçilebilir.

 • Çekmece sistemi düzgün ve sağlam olmalıdır.

 • Ebatları çekmecelerin derinliği vb ihtiyacımıza uygun olmalıdır.

NOT : Yatak ayrı bir başlık altında değerlendirilecektir.

Son Tavsiyeler, Özel Tercihler, Pratik Çözümler

Önce pratik çözümlerden başlayalım. Bu konuda yatak odasının asıl kullanıcısı olan bayanlara kulak vermek gerekir. Bu nedenle bir bayanın tavsiyelerini olduğu gibi buraya aktarıyorum.

Ev Hanımından Tavsiyeler :

1- Yatak odasında gardırop un arkası zaman içinde inanılmaz derecede toz topluyor. Gardırop büyük olduğundan ve içi eşya ile dolu olduğundan onu kaydırarak tozları temizlemek mümkün değil. Ancak yeni eve taşınırken o tozlar ortaya çıkıyor. Yaşarken ise temizlenemeyen bu tozlar sürekli hareket ve cam kapı rüzgarı ile ortama yayılıyor. Bu nedenle yeni alınacak yatak odası gardırobunun altı  elektrikli süpürge ile temizleyebilecek kadar yüksek olmalıdır.

2- Yatak odasında sıkışıklığa dağınıklığa neden olan odayı kalabalık , her şeyi üstümüze üstümüze geliyor gibi gösteren çok fazla eşya olmamalıdır.

3- Yatak odası gardırobunda nda pantolon bölümü, kravat bölümü mutlaka olmalıdır.

4- Tualet aynası dolabının üst kısmında gizli açılan bölmeler oluyor. ( normalde görünmüyor.) Bayanların takılarını oraya koymaları çok kullanışlı oluyor.

4- Yatak odasındaki çekmecelerde çamaşır ayrımı, çorapların ayrımı vb olmalıdır.

5- Yatak odasında diğer mobilyalarla uyumlu ve çok sayıda ayna olmalıdır. Aynaların yerini iyi ayarlamak gerekir. Mesela yataktan kalkarken tam karşımıza boy aynası çıkmamalıdır. (uykulu uykulu kendimizden korkabiliriz.)

6- Sonuç itibari ile yatak odasının huzur verici  insanı rahatlatıcı bir ortam olması çok önemlidir. Bu nedenle yusyuvarlak tasarımdan ,kalpli, exzotik, fantastik tasarımlara kadar kullanıcının ve özellikle bayanların pek çok tarzı inceleyip öyle karar vermeleri gerekir.

Diğer Tavsiyeler :

 • Sakin ve huzur verici tonlar pastel tonlar tercih edilmeleridir. yumuşak renklere yönelmek daha doğrudur.

 • Oda da kullanılacak pembe ve kırmızımsı renkler sevgi ve muhabbeti artırıcı etkileri olur.

 • Bayanlar özellikle çok estedik görünüşlü olan mobilyanın büyüsüne hemen kapılmamalıdır. Malzeme kalitesi ve işlevselliği çok daha önemlidir çünkü.

 • Mobilyaların yapımında kullanılan ağacın cinsi, birleştirme yerlerinin sağlam olması, cilasının düzgün olması da mobilya hakkında karar vermede önemli faktörlerdendir. Ayrıca satın alınması, düşünülen mobilyadaki döşemelik malzemenin kolay yanmayan, terletmeyen ve kolay temizlenen özellikte olması da tercih sebebidir.

 • Çok dar oturma alanı olanlar ( stüdya daire, 1+1 daire gibi) uygun mobilya seçimi ve yerelştirilmesi için büyük markaların ya da mobilya fuarlarının örnek dairelerini inceleyebiliriler. Çünkü 55 metrekareden 25 metrekareye bir dairenin nasıl düzenleneceği gerçek örnekler üzerinde gösterilmektedir. Bu mağaza ya da fuarlarda bu metrekarelerde daireler pfrefabrik olarak mağaza içine yerleştirilmiş ve içerisi mutfak, yatak odası oturma odası, banyo lavabo  mobilyaları ve  beyaz eşyaları ile düzenlenmiştir.

 • Taşınmada en önemli problem eşyalar yatak odası mobilyalarıdır. tekrar tekrar sökülüp takılabilmesi için zedelemeden, vidalamadan özel  montaj sistemi ürünleri kullanmak faydalı olmalıdır.Bu  sistemler  sayesinde ürünü her söküp takmada  zedelemeyiz ve defalarca kurulumdan dolayı oluşan küçük ancak ürününüzü çöpe götürecek sorunlar olmaz. Bu sistemlerin isimi minifix montaj  olarak geçmektedir.

 • Anti kanserojen  ürünler olabilmesi için ham maddelerinin E1 sertifikasına sahip olması gerekir.

Yatak odası takımı geniş

 

Genel olarak ahşap mobilya alırken şunlara dikkat edilmelidir;

– Dolap kapakları iyi kapanmalı.

– Çekmeceler kolay sürülebilmeli.

– Çekmece içleri temiz olmalı; kıymık, budak vb. içermemeli

– Uzun olan raflarda orta destek bulunmalı.

– Sürgülü kapılar ve dolaplar gıcırdamamalı ve kolayca sürülebilmeli.

– Uzun kapılar sağlam menteşelerle iyice desteklenmeli.

– Mobilyanın konstrüksiyonu sağlam ve güvenli olmalı.

– İç yüzey köşeleri pürüzlü olmamalı.

– İç aydınlatma kolayca yapılabilmeli.

– Masa ayakları yere tam basmalı ve birbirleriyle tam uyumlu olmalı.

Kumaş kaplı mobilyalar alınırken dikkat edilecekler ise

– Oturumu rahat, arkalığı çıkıntısız ve düzgün olmalı.

– İskeleti kuvvetli olmalı; gıcırdamamalı, sallanmamalı.

– İskelet ve köşeler kumaş ile iyi bir şekilde kaplanmış olmalı.

– Köşeler iyi birleştirilmiş ve yapıştırılmış olmalı.

– Dikişler ve biyeler düzgün olmalı.

– Desenler ortalanmış olmalı ve çizgiler dikişler uyumlu olmalı.

– Minderler esnek olmalı, koltukla tam uyumlu olmalı.

– Kanepe ve koltuk üzerindeki düğmeler güvenli bir biçimde dikilmiş olmalı.

– Sürekli kullanılacak olan ürünler sağlam ve sık dokunmuş olmalı.

– Temizlemek üzere çıkarılabilecek parçalar yırtılmayacak bir üründen yapılmış olmalı.

– Her pozisyon için oturma dengesi iyi sağlanmış olmalı.

Hangi Soruların Cevabı Burada? Bahsettiklerimizden bazıları…

 • Yatak odası takımı tavsiye
 • Yatak odası dolabı iç dizaynı
 • Yatak Odası Malzemesi (MDF, sunta, ahşap)
 • Yatak Odası Grubu
 • Yatak odası alırken dikkat edilmesi gerekenler
 • Yatak odası takım içerikleri (Gardrop, Şifonyer, Komidin)

Burada belirtilmeyen fakat yatak odası takımı mobilyası alımında önemli olduğunu düşündüğünüz diğer hususları, yatak odası takımı fiyatları kampanya bilgilerini yorumlarınızda belirtebilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 5 votes)

Yatak Odası Takımı, 4.8 out of 5 based on 5 ratings

Bir Yorum »

 1. mobilya modelleri 23 Kasım 2017 saat 22:50 - Yanıtla

  teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Yorumunuz için teşekkürler »

Daha fazla ahşap mobilyalar, gardrop, komidin, mobilya takımları, şifonyer, yatak odası alırken dikkat edilmesi gerekenler, yatak odası dekorasyonu, yatak odası mobilya, yatak odası modelleri
Salon Yemek Odası Takımı
Yemek Odası Takımı

Evlerde ayrı bir yemek odası olması çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Genel kullanım salonun bir kısmının yemek odası şeklinde...

Kapat