Yemek Odası Takımı

esyatavsiyeleri.com 18 Aralık 2013 0

Evlerde ayrı bir yemek odası olması çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Genel kullanım salonun bir kısmının yemek odası şeklinde oluşturulmasıdır. Salon takımı olarak belirtilen üçlü grubun (koltuk takımı, yemek masası, sandalyeleri, konsol ve vitrin) parçasını oluşturur. Bu nedenle diğerleri ile uyumu önemlidir. Zaten vitrin grubu ile yemek takımı genellikle takım olarak satın alınır.

Yemek odası takımı beyazSalon Yemek Odası TakımıSalona veya diğer odalarımıza alacağımız mobilyalarda mağazada daha küçük görünen mobilyaların kendi evimizde gerçek boyutları ile karşımıza çıkacağı ve evimizin odalarına sığmayabileceğini dikkate alarak evimizin ölçüleri ile mağazaya gitmeliyiz. Seçeceğimiz mobilyaların da öncelikle ölçülerini dikkate almalıyız.

Yemek odasının masa, sandalye ve konsol kısımlarının ayrı ayrı dikkat edilmesi gereken kısımlarını ele alırsak;

Yemek Odası Takımı Masası

Yemek odası takımı klasik kahverengiyemek masası ortadan ayaklıSalon yemek odası takımı masası üzerinde evimize gelen misafirlerle yemek yeneceğinden yemek masasının büyük olması veya büyüyebilen bir modelde olması gerekir. Salonumuz yeterli büyüklükte ise direk büyük bir modeli seçersek daha şık bir görünüm sağlamış oluruz.

Yemek masasının ayakları kenarda ise sandalyeler daha rahat altına girebileceğinden oturma rahatlığı olacak fakat sandalyelerin tam kenarda olmadığı modeller de daha şık görüntü sağlayacaktır. Şıklık ile kullanım kolaylığı arasındaki tercih kişiden kişiye göre değişmektedir.

Cam masalar büyüyebilme özelliğinin olmaması üzerindeki izleri hemen göstermesi nedeniyle salon yemek odası takımlarında pek tercih edilmezler.

Yemek Odası Takımı Sandalyesi

Yemek odası takımıYemek masası siyahSandalyelerin (yada yeni moda uzun pufların) masanın altına rahatlıkla girebilen bir modelde olması, kolay temizlenebilir olması ve sağlam olması gerekmektedir.

Şık görünümler her zaman kullanışlılık anlamına gelmemektedir. Misafirinize ne kadar şık görünse de oturduğu sandalyenin kırılması veya deforme olmuş bir şekilde görünmesi şık görüntüyü her zaman ikinci plana atacaktır.

Konsol

Yemek servisi için gerekli tabaklar ve diğer parçaların bulundurulduğu kapaklı, raylı veya çekmeceli dolaba konsol denir.

İçine konacak malzemelerin ağırlığını taşıyacak sağlamlıkta olmalıdır. Kapakların rahat açılıp kapanabilir olması. İç yerleşiminin kolay kullanılabilir nitelikte olması gerekir. Uzun raflarda destek olmalıdır.  Çekmece varsa içinde kıymık – budak bulunmamalıdır.

Sizde yazılanlar dışında aşağıda yemek odası takımı ile ilgili yorumlarınızı aşağıda belirtebilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Yorumunuz için teşekkürler »

Önceki yazıyı okuyun:
Nevresim Takımları – Modelleri

Ev tekstili ürünlerinden biri olan Nevresim takımlarını seçerken nelere dikkat etmeliyiz?  Nevresim takımlarında hangi kumaş türleri kullanılmaktadır? Hangi mevsimde hangi...

Kapat